Leidsch Dagblad /an Mierlo tapt uit Ie politiek iBN Amro koopt ank in Brazilië 'Zo dichtbij en geen finale, dat is om te huilen' Verhuizing 'Valkenburg' op agenda van Paars-2 Katwijk op één na goedkoopste gemeente zomerSALE. 50% korting! Jaar 1998 is het warmste TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )ENSDAG 8 JULI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Buitenland Ongeregeldheden Noord-lerland blijven aanhouden Economie KLM koopt aandelen van de staat terug Kerk en Samenleving Priesters missen z m 'zinvol overleg' met Bomers 'ister D66' gooit bijltje erbij neer vs van Mierlo verlaat Den Haag. De oprichter van De- 5 craten '66, kortweg D66, heeft dit vanmorgen bekend- ïaakt in een bewogen verklaring. De huidige minister buitenlandse zaken ziet geen rol meer voor zich weg- igd in de landelijke politiek. Hij is daarom niet be- 3",|ikbaar voor het nieuwe paarse kabinet en ziet tevens an het lidmaatschap van de Tweede Kamer. HAAG ANP-GPD Mierlo is jarenlang bewon- om zijn visie en zijn zeer ioonlijke benadering van het Hij was niet alleen het ge- van D66; hij wés D66. Zijn heid komt niet onverwacht, reken gonst het van de ge iten op en rond het Binnen- De 'grand old man' van de a' jj was voorheen altijd een k' in het 'Haagse' web. De ;te tijd speelde hij slechts i-jarige Van Mierlo be- zijn maatschappelijke carri- in 196t) als verslaggever en iie-redacteur van het Alge- Handelsblad. Toen zijn opgerichte partij in 1967 het eerst aan Tweede-Ka- verkiezingen meedeed, be de hij op het parlementaire he. Van Mierlo ging in de I2jtiek, omdat hij het djd vond wezenlijke veranderingen, achterkamertjespolitiek burgers beter betrekken het dagelijkse bestuur en met de politieke zuilen, dat in enkele van zijn belang- te drijfveren. Van Mierlo de Nederlandse politieke maatschappelijke verhou- ;en verstard en vastgeroest, nieuwe impuls was volgens or ruim vier miljard gulden ERDAM BRAM VAN LEEUWEN Amro heeft in Brazilië een slag geslagen. De bank derf de meerderheid van de leien in de Banco Real, de jn drie na grootste bank van and. Voor de overname be- ABN Amro 4,2 miljard gul- in contanten. Met de aan- breidt de Nederlandse tgigant de toch al sterke po- in Latijns-Amerika verder nco Real heeft in Brazilië rdi 2 kantoren, 2,3 miljoen ten onder wie ruim 100.000 lijke relaties en bijna 15.000 ewerkers. De balans ver- dde vorig jaar een totaal van nci 30 miljard gulden. Het dkantoor is gevestigd in Taulo. het pakket zitten nog tien 're bedrijven die actief zijn et terrein van woninghypo- >1* en, vermogensbeheer en tjjj ekeringen. De Braziliaanse onale Monetaire Raad heeft eginsel geen bezwaren te- de overname. Na een boe- ni )nderzoek, dat binnenkort wt, wordt de transactie defi- fafgerond. 'anco Real sluit strategisch ;n perfect aan bij onze be staande activiteiten in Brazilië, aldus voorzitter Kalff van de raad van bestuur. ABN Amro heeft in Brazilië al 48 kantoren en behaalde er vorig jaar een brutowinst van een half miljard gulden. Het Zuid-Amerikaanse netwerk buiten Brazilië wordt door de overname uitgebreid van 77 naar 123 kantoren. Recentelijk mislukten pogin gen van ABN Amro om de Bel gische Generale Bank en de Franse staatsbank CIC over te nemen. hem nodig en dat kon alleen als de traditionele machtspositie van het CDA en zijn confessio nele voorgangers niet langer vanzelfsprekend was, zo be toogde Van Mierlo, zelf van zeer katholieke huize. Het grootste succes dat hij ooit boekte, was dan ook de tot standkoming van het paarse ka binet, vier jaar geleden. Hij slaagde erin het CDA buitenspel te zetten en de voormalige poli tieke vijanden PvdA en WD in één kabinet te laten plaatsne men. 'Paars' werd tevens zijn ondergang. Van Mierlo kreeg zijn 'droombaan' als minister van buitenlandse zaken, maar slaagde er niet in zich te profile ren. Toen hij vorig jaar aankon digde dat hij geen lijsttrekker meer wilde zijn, brokkelde zijn positie binnen D66 steeds ver der af. Van Mierlo had, ook na de gi gantische verkiezingsnederlaag, nog de stille hoop te kunnen te rugkeren als minister. Blijkbaar heeft hij ingezien dat er niet voldoende steun meer voor hem was binnen de eigen gele deren. Daarom houdt hij liever de eer aan zichzelf. Pagina 3: De teloorgang van de Paarse zonnekoning HET WOORD IS AAN Carl Sandburg Sta open voor plezier. Strek gretig je handen uit als het voorbij komt stormen. 13719° 13718° 40% 30% 60% S3tf 30% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur20 Economie7,8 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving 14 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21 t/m 25 Strips Uitgaan 26 MARSEILLE GPD Diep na middernacht waren er nog steeds tranen. Ger voelens van machteloosheid, woede en frustratie over heersten in de kleedkamer van het Nederlands elftal na de uitschakeling via strafschoppen (4-2, nadat Brazilië en Oranje 120 minuten voetbal met 1-1 hadden afge sloten). Rond de klok van half één stapte Ronaldo in de rich ting van het Oranje-hol en sloeg eerst zijn boezem vriend Boudewijn Zenden en vervolgens Phillip Cocu op de schouders. De een beet op zijn bovenlip, de an der had een brok in de keel. Het was een prachtig ge baar van 's werelds beste spits, die gisteravond weer even liet zien waarom hij de best betaalde speler op aarde is. Vrienden onder elkaar, die de pijn van de uitschake ling voor de finale durfden te delen. „Jullie hebben goed gespeeld", zei Ronaldo tegen Cocu in zijn beste Nederlands. „Echt waar, het was een prachtige wed strijd. Brazilië gaat verder, maar dit was een loterij. Het had net zo goed heel anders kunnen aflopen." Daarna sprak het drietal nog lang over privé-zaken. De wedstrijd werd bewust niet meer aangehaald. Ro naldo had begrip voor het verdriet van zijn vroegere clubgenoten, met wie hij een paar maanden geleden (bij een bezoekje aan Nederland) nog lekker was door gezakt. „Op het veld was hij ook al naar me toe geko men", zei Cocu. „Je hebt toch samen een hoop beleefd. Nu stonden we tegenover elkaar, maar we zullen altijd vrienden blijven. De ene vriend zette de andere vriend echter te kijk, halverwege het meer spannende dan grootse treffen tussen Nederland en Brazilië. Kort na rust knalde Ro naldo raak, nadat hij bij Cocu uit de dekking was weg gelopen. In het tweede bedrijf nam Nederland het heft stevig in handen en leek de regerend wereldkampioen de ge nadeslag nabij. Zeker na de gelijkmaker van Patrick Kluivert, die een formidabel optreden met slechts één goal zag beloond. „In de verlenging wilden we er alle maal overheen. Maar de kracht ontbrak om het uit te voeren. We speelden ook ons spelletje niet meer, gin gen opeens vanaf de zijkanten de ballen voor de goal pompen. Dat hadden we niet moeten doen", sprak Ro nald de Boer. Broer Frank dacht dat een gebrek aan kracht en het gemis van Overmars en Numan de ploeg hebben opge broken. Als we vijf procent beter hadden gespeeld, iets meer lucht hadden gehad in de verlenging, dan had Nederland gewoon in de finale gestaan." De man die het dichtste bij de winnende treffer was, heette Patrick Kluivert. Met het ritme van een samba danser dook hij keer op keer voor het doel van Taffarel op. „Ik wilde echt blijven toeslaan", zei Kluivert. „Ik voelde me heel sterk, denk dat ik dat ook heb uitge straald. Daarom baal ik ervan dat we via penalty's als nog hebben verloren. Het enige dat nu nog rest is de derde plaats." Ronald de Boer vindt dat Nederland absoluut derde moet worden. „We hebben tegen Brazilië aangetoond dat we ons met de beste ploegen ter wereld kunnen meten. Zo dichtbij een finale zitten en dan verliezen. Het is om te huilen. In Parijs laten we zaterdag gewoon nog even zien wat voor voetballand we zijn. Brazilië is geen ploeg waarvan ik nog wakker zal liggen. Het enige dat me vanavond en de dagen erna nog heel wat keren uit mijn slaap zal houden, is die gemiste strafschop." Pagina 2: Winst voor de sport Pagina 21: Droom van Nederland spat uiteen Rijnsburg uit top tien duurste plaatsen VALKENBURG ERIC DE JAGER De verhuizing van vliegveld Val kenburg is terug op de agenda. De paarse partijen zijn bij de kabinetsformatie overeengeko men te onderzoeken of het lo nend is het vliegveld te ver plaatsen. De vrijgekomen ruim te zou moeten worden gevuld met woningen voor de regio Leiden. De PvdA wil de marinelucht vaartdienst op Valkenburg zelfs geheel opheffen. De plannen zijn een onderdeel van het ak koord dat de paarse onderhan delaars maandag sloten en waarin een bezuiniging van 375 miljoen gulden per jaar op de krijgsmacht is opgenomen. Overigens willen de Kamerfrac ties van zowel WD als PvdA dit akkoord openbreken en er op nieuw over onderhandelen. Het nieuwe kabinet wil weten wat verplaatsing van het vlieg veld en de daar gestationeerde vliegtuigen precies gaat kosten. Demissionair minister Voorhoe ve van Defensie, die zich altijd vóór het openhouden van vlieg veld Valkenburg heeft uitge sproken, is geschrokken van de bezuinigingen die Paars-2 wil doorvoeren. Burgemeester A. Hommes van Valkenburg verwondert zich niet meer over het zoveel ste hoofdstuk in het boek over het vliegkamp. „Ik weet niet an ders dan dat verplaatsing van het vliegveld onmogelijk is. Dus uit een nieuw onderzoek zal geen oplossing komen. In elk geval geen betaalbare." De plannen van de PvdA om het vliegveld helemaal op te heffen, baren de burgemeester meer zorgen. ,Als ze willen bezuini gen, snijden en opheffen, dan weet ik het nog zo net niet." Toch staan zowel voor- als te genstanders over het algemeen positief tegenover het onder zoek. „Dat je op gezette tijden een onderzoek doet, is nor maal", vindt Hommes. „Sinds de vorige discussie over ver plaatsing, begin jaren negentig, is de situatie gewijzigd. Als het kabinet een besluit wil nemen, moet het de mogelijkheden dus ook opnieuw onderzoeken", is de enige reactie die marine woordvoerder Van der Laar schot wil geven. Het vorige kabinet schoof een besluit over Valkenburg voor zich uit. Pagina 3: VVD en PvdA willen akkoord openbreken Pagina 17: 'Sluiting vliegveld past in kader bezuiniging De fensie' Nog 4 dagen Nog 4 dagen Op alle zomerSALE producten tot 12 juli. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. I IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.). LONDEN Rtr De eerste zes maanden van dit jaar waren mondiaal relatief de warmste sinds de temperaturen worden bijgehouden. Dat blijkt uit cijfers van de meteorologische afdeling van de Engelse universiteit van East-Anglia. Dit jaar was elke maand afzonder lijk 0,43 graden warmer dan het gemiddelde sinds 1860, toen het systematisch bijhouden van de temperaturen begon. Een deel van de opwarming komt door het klimaatverschijn sel El Nino, dat de Stille Oceaan opwarmt. Maar volgens de En gelse meteorologen wordt de stijging van de temperatuur ook veroorzaakt door menselijke actviteiten. LEIDEN PABLO CABENDA Katwijk stijgt dit jaar een paar plekken in de top tien van goedkoopste plaatsen van Ne derland, als het gaat om ge meentelijke belastingen. Vol gens de 'COELO-Atlas van de lokale lasten', een uitgave van de Universiteit in Groningen, staat de kustplaats nu op twee, terwijl in 1997 de vijfde plaats werd bezet. In buurgemeente Rijnsburg is eveneens reden voor een feestje. Rijnsburg verdwijnt dit jaar uit de top tien van duurste gemeenten. De Atlas, die de variatie in lokale lasten zo gedetailleerd mogelijk in kaart brengt, is een uitgebreide en geactualiseerde versie van het naslagwerk dat eind vorig jaar door een on derzoeksgroep in Groningen werd gemaakt. Toen al bleek dat Katwijk en Rijnsburg zich bevonden aan de uiterste grenzen van het prijzenspec- trum van de gemeentelijk woonlasten (OZB, rioolrecht en reinigingsheffingen). Katwijk is overigens de goedkoopste plek om te wo nen als het gaat om de totale woonlasten (gemeentelijke plus waterschapsbelastingen). De nummer één op de lijst van de Groningse onderzoekers, Oostburg, ligt toevallig in het duurste waterschap van Ne derland. De inwoners van Oostburg betalen gemiddeld 635 gulden aan gemeentelijke belastingen en 727 aan het waterschap (samen 1.362), ter wijl Katwijkers aan gemeente lijke belastingen gemiddeld 729 gulden kwijt zijn en aan waterschapsbelastingen 304 gulden (opgeteld 1.033 gul den). Aan de positie van Leiden is niet veel veranderd. Deze ge meente houdt zich nog steeds op in de hogere regionen van de duurdere gemeenten, maar heeft de top tien ver achter zich gelaten. Aanhangers van overleden Abiola zweren wraak ABUJA Rtr-AFP-DPA Rellen in Nigeria na de dood van oppositieleider Moshood Abiola hebben de afgelopen nacht aan zeker acht mensen het leven gekost. Groepen van honderden jongeren gingen in Lagos de straat op. Ze riepen dat de oppositieleider door de militairen is vermoord, en zwoeren wraak aan 'de noor derlingen'. De doden vielen in de noor delijke wijk Agege. In meerdere wijken vernielden betogers win kels van mensen die net als de gehate militaire leiders uit het noorden van het land komen. De politie legde een cordon rond de woning van Abiola. Ook in andere plaatsen was het 's avonds onrustig. Abiola (60) overleed gisteren aan een hartinfarct nadat hij onwel was geraakt tijdens een ontmoeting met een hoge Ame rikaanse delegatie in de hoofd stad Abuja. Hij zou binnenkort vrijkomen na vier jaar in de ge vangenis te hebben gezeten. Abiola zat gevangen omdat hij' openlijk de overwinning opeiste van de presidentsverkiezing van 1993, die door het militaire regi me werd geannuleerd. Abiola's dochter Hafsat zei gisteravond in Washington dat zij niet gelooft dat haar vader een natuurlijke dood is gestor ven. De Amerikaanse regering en minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking denken dat Abiola wel een natuurlijke dood is gestorven. Pagina 5: Moshood Abiola: de man die president had moeten zijn Ja, Ik wil een abonnement op het Leldsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Ótoutomatisch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, 150,2300 VB l eider OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1