Oudshoorn laat bedden leegstaan Eerste auto's rijden in najaar door aquaduct )oge Burch en 'su la fuseren ^bedrijf mag verbouwen Rijn Veenstreek Sprookje in Alphen Boete geëist tegen transporteur wegens misleiden douane bij station Container-kunst IAG 8 JULI 1998 -je auto in brand jleurstelling over de afloop van de voetbalwedstrijd Ne- IBrazilië heeft in de Alphense regio tot enkele inciden- n(l. Zo staken onbekenden vanmorgen rond één uur een i oranje personenauto bij autobedrijf Rodenburg op de e jjiudse Rijndijk in brand. De eigenaar had zijn voertuig tteen staan tot het Nederlands elftal zaterdag om de derde gespeeld. De brandweer moest uitrukken om het h^ussen en de auto van de rijbaan weg te slepen. Op de htjmvveg in Alphen aan den Rijn hield de politie een van- ndie de spiegel van een auto had getrapt om de schade ;rdBenaar te regelen- In Nieuwkoop verwijderde de politie f Teen groep herrieschoppers die zich ophield rond het i ^huis. Een 22-jarige Niewkoper, die als enige geen ge- lan het politie-bevel, moest mee naar het districtsbu- yerhoor liet de politie hem gaan. snaar ontkent brandstichting u den rijn* Een Alphenaar heeft tegenover de politie ti jnat hij vannacht een bromfiets in de Hooftstraat in zijn a^ts heeft vernield. Getuigen zagen dat de-26-jarige het vei de bromfiets in brand had gestoken. De politie is op pltde eigenaar van de bromfiets. ,"1 w/nieuwveen IKHORST nstellingen in Zuid- por verstandelijk ge- ran fuseren, rch uit Zwammer- jNieuwveense Huize (de kleinere instellin- ra (Leiden en Den jjjchievaart (Schiedam) iden ineen. Met de frgkoepel ontstaat een )'n 1.600 bewo- [rerk biedt aan 2.200 heeft in principe ;en voor de formatie- voorlichter F. Kof- [ooge Burch. Wel krij- imers mogelijk ande re instellingen zinspe- éer en betere verzor- ihun cliënten. „Waar e is, schuiven we ver- lafdelingen in elkaar", ?'nan. aïenvoeging van ver- "l instellingen is deels 'Ontstaan, verklaart de verder. In de Zuid-Holland-Noord 00 bedden te veel. ula en Hooge Burch is Ben deel ook lijfsbe- hadden elkaar suf opncurreren, met alle .Jgevolgen van dien, jjelfs inkrimping." De uJden-Holland is juist jfield. Dankzij de fusie /ifle instellingen hun aigen beter over hun n verspreiden. Bed aren is daarom niet i DE-RUNDUK jf Lelieveld BV uit Ha- Rijndijk mag ver- iDe Raad van State bezwaren van buur- akker tegen de afgifte ilieuvergunning door ite Rijnwoude groten- gegrond verklaard. De State wil alleen dat rpijp voor uitlaatgas- wordt dan in de ver van Rijnwoude staat reven. Rijnwoude CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-5: Personeelsgebrek en werkdruk nopen verpleeghuis tot maatregelen „Het verhaal is nu: Samen staan we sterk. Goede buren worden partners. We kunnen veel meer." De fusie maakt, zo stelt Kofman, betere en goedko pere (want efficiënter) zorg mo gelijk. Ook kunnen de instellin gen tegemoet komen aan de wensen van bewoners om in kleinere groepen te gaan wo nen. „Een simpel voorbeeld: Drie mensen uit de Hooge Burch willen op een boerderij wonen. Dat aantal is nu nog te klein. Als bij Ursula vijf mensen hetzelfde willen, kan het wel. Naar verwachting is de fusie op 1 januari 1999 een feit. De besprekingen over samenwer king in verschillende vormen tussen de instellingen hebben ongeveer een jaar geduurd. De laatste paar maanden is uit drukkelijk over een fusie ge sproken. Voorlopig fuseren al leen de besturen en de stichtin gen Angela (van Ursula) en Jo hannes (van Hooge Burch). ï)at de Angela Stichting een katho lieke en de Johannes Stichting een protestants-christelijke grondslag heeft, vormde geen probleem. Er ontstaat een zorg organisatie die werkt vanuit een algemeen christelijke levens overtuiging en die actief is in de hele Randstad. Omdat voorlopig alleen de besturen fuseren, was toestem ming en advies van de verschil lende ondernemingsraden en cliëntenraden niet nodig. Zij praten en denken de komende maanden mee bij de nadere in vulling van de fusie-. Verpleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn laat deze zomer twaalf bedden leegstaan. De hoge werk druk en het gebrek aan va kantiekrachten nopen de leiding van het verpleeg huis voor het eerst in het ruim twintigjarig bestaan zo'n maatregel te treffen. De bijna 65 personen die op de wachtlijst staan, moeten voorlopig nog even wachten op een plekje in het huis. alphen aan den run marieta kroft Momenteel staan er al zeven bedden leeg. Nieuwe patiënten worden in de maanden juli en augustus pas weer opgenomen als er meer dan twaalf bedden onbezet blijven. Janny Zuide- ma, hoofd zorg in het 200 bed den tellende verpleeghuis, maakt een machteloos gebaar. „We hebben geen keus. De werkdruk is toch al hoog door dat mensen langer thuis blijven wonen en gemiddeld dus zieker zijn als ze hier komen dan en kele jaren terug. Dan krijgen we er nog eens een vakantiepiek overheen, zonder dat we die met tijdelijke krachten kunnen opvullen. Als we deze maatregel niet nemen, gaat het verkeerd met de medewerkers. Dat mag niet. We willen ziekmeldingen vóór zijn, want anders zijn we lingshoofden en de ondeme- nog verder van huismingsraad steeds meer signalen Zuidema weet dat de reserves het werk het personeel boven bij de vaste medewerkers niet het hoofd groeit, zo groot meer zijn. „We krijgen Het Alphense verpleeghuis de laatste maanden via de afde- kampt dit jaar voor het eerst met een groot tekort aan vakan tiehulpen. Volgens Zuidema is Oudshoorn daarin geen uitzon dering. Ook bij andere verpleeg huizen in de regio hoorde ze ge lijke geluiden.,,De vraag op de arbeidsmarkt is sterk gestegen. Als een tijdelijke kracht de keu ze heeft, kiest die wellicht niet zo snel voor een baan die ook werken in de avonden en week einden inhoudt." Verder wijst ze op het feit dat niet zomaar iedere scholier een vakantiebaan in de verzorging kan krijgen. „Ze moeten wel wat ervaring hebben. We hebben daarom geworven via beroeps opleidingen als de HBOV en de MDGO-VP." Behalve de mensen die op de wachtlijst staan, merken ook de bewoners deze zomer iets van de personeelsschaarste. „We kunnen ze minder persoonlijke aandacht geven", zegt Zuide ma. „Ook beperken we het aan tal uitstapjes. Weliswaar hebben we hiervoor vrijwilligers, maar ook zij gaan op vakantie. Bo vendien moet er voor een uit stapje altijd iemand van het personeel mee." De bewoners en de familie zijn schriftelijk van de nood maatregel van Oudshoorn op de hoogte gesteld. Volgens Zuide ma reageren de bewoners, voor zo ver zij kunnen reageren, be gripvol. Overigens gaan de vakantie opnames in Oudshoorn - tijde lijke opnames om de partner of familie te ontlasten - wel dqor. „Partners hebben vaak al een vakantie geboekt", merkt Zui dema op. „We kunnen het niet maken om dan plotseling een vakantieopname te weigeren." Zodra de personele bezetting het toelaat, neemt het verpleeg huis weer mensen op. De ver wachting is vanaf september. schreef zes meter boven het hoogste punt van de omliggen de gebouwen voor. De Raad van State houdt het op bijna 7,5 me ter. Buurman Bakker protesteert tegen de verbouwing van de ga rage omdat hij bang is voor brand, herrie en parkeerhinder en het onverantwoord omgaan met gevaarlijke stoffen. De Raad van State vindt echter dat de milieuvergunning voldoende waarborg bevat om deze risico's uit te sluiten. alphen aan den rijn» Het sprookje van Hans- Christiaan Andersen is op het Europaplein in Alphen aan den Rijn werkelijkheid geworden. Waar tot enkele maanden geleden lelijke eenden stonden - het zogenoemde Apollo- project - zwemmen nu mooie, ranke witte zwanen van tempex. Het idee is afkomstig van Erik Dammers, voorzitter van de Citroën- club Rijnmond. „Het is een geintje", legt Dammers zijn actie uit. „Er wordt toch niets met de vijver gedaan." Het Apollo-project, een kunstwerk van vier citroëns, was aanvan kelijk erg omstreden bij omwonenden. Later kregen de 'lelijke eenden' een opknapbeurt en oogstten ze steeds meer bewondering. Het werk van Lex Wechgelaar verhuisde onlangs naar het Autotron in Rosmalen. FOTO ENGEL LAMEIJER Alphens bedrijf ontkent valsheid in geschrifte den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Tegen een Alphens transportbe drijf is gisteren 75.000 gulden boete geëist wegens misleiding van de douane. Volgens justitie heeft de firma met valse papie ren gewerkt. Een vrachtwagen van het bedrijf met een lading van 28.000 liter alcohol was in februari 1996 naar het Oost-Europa gereden zonder dat transport admini stratief met de douane was af gehandeld. Sterker, het bedrijf stuurde een vals buitenlands douane-document zonder af zender naar de Nederlandse douane. Door dit en door een tweede dubieuze transport van 24.000 liter liep de fiscus ruim anderhalf miljoen gulden aan accijns en BTW mis. In de afge lopen tweeëneenhalf jaar volg den uitgebreide onderzoeken van de fiscus en van justitie en ook van het bedrijf zelf. Het bedrijf zegt dat het door anderen is belazerd en zelfs ge chanteerd. Tegen verschillende betrokken rechtspersonen zijn door de BV intussen civiele pro cedures gestart. Daarmee hoopt het bedrijf de nodige schadever- dingen toegewezen te krij gen. Gisteren tijdens de rechtzaak speelden dit alles op de achter grond mee, maar ging het uit eindelijk maar om e'e'n enkele vraag: Heeft het bedrijf bewust van een vervalst douane-docu ment gebruik gemaakt? Ja, zegt het OM. Nee, zegt het bedrijf. Officier van justitie M. Kaptein wees gisteren in haar requisitoir op verschillende getuigenver klaringen, waaronder die van een aantal bedrijfsmedewer- kers, die grop wezen dat tot op directieniveau overleg was ge voerd over het valse document. Verder noemde ze tal van om standigheden rond de drank transporten ('alcohol is sowieso een fraude-gevoelig goed') waarbij het er dik bovenop had gelegen dat het om 'louche za ken' ging. De advocaat van het bedrijf, M. Verbunt, vond dat het bedrijf moest worden vrijgesproken. Volgens hem was het bedrijf op eigen initiatief naar de FIOD ge stapt om een onderzoek te vra gen. Het bedrijf zou nooit be wust valsheid in geschrifte heb ben gepleegd. Op 21 juli doet de rechtbank uitspraak. kerij eist een ton van mebureau ilphen aan den run :erdamse Drukkerij ijk bv wil dat Hans Ul- ie uit Alphen aan den ruim 118.000 gulden oi openstaande reke- jeze eis legde de druk- jren in Den Haag op is een kort geding te- reclamebureau. Uljee - rekeningen te beta lt hij zegt een tegen- te hebben. Door frau- :edit-nota's zou Groe- Ijee voor forse bedra- leeld hebben, idijk ontkent echter !e Reclame op deze ipeerd te hebben. Wel (enendijk altijd zaken pld met een medewer- pt reclamebureau, die ontslagen is. jt A. van Delden doet hveek uitspraak. over de ribbels van [engeleidingsstrook bij •nse station heeft een Nieuwkoopse haar [gebroken. Zij is opge- f1 het Hofpoortzieken- perden. hazerswoude-dorpHet polderlandschap van Hazerswoude-Dorp is opgesierd met container-kunst. Projectontwikkelaar Gert Schaap tikte de container op de kop en liet er om ermee naar een automarkt te kun nen, een auto op schilderen. Nu dient het gevaarte als opslag voor bouwmateriaal voor de garage die Schaap gaat bouwen. FOTO TACO VAN DER EB Zuidelijke rondweg Alphen in november af alphen aan den run robbert minkhorst Verkeer van en naar Alphen aan den Rijn hoeft vanaf november niet meer over de Hefbrug te rij den. In die maand wordt het aquaduct in rijks weg 11 onder de Gouwe open gesteld. De zuidelijke rondweg om Alphen is dan helemaal 'af. De bedoeling was dat daar mee odk het tracé Leiden-Al- phen gereed zou zijn. Wegge bruikers moeten echter nog ge ruime tijd tussen Zoeterwoude en Alphen gebruik maken van de Rijndijk. De aanleg van het Rijnwoudse deel heeft vertra ging opgelopen. Het stuk wordt nu in de zomer van 1999 in ge bruik genomen. Wanneer het laatste deel van de NI 1, de zeven kilometer naar Bodegraven, wordt aangelegd, is nog niet bekend. Gemeenten en rijk mikken op een begindatum in 2000. Dat is voor een deel af hankelijk van de extra bijdrage van Alphen, Bode graven en het bedrijfsleven in de Rijnstreek. Dat geld is nodig om de bouw van een ongelijkvloerse kruising bij Bodegraven mogelijk te maken. De bouw van het aquaduct is zo goed als afge rond, zegt P. Bokma van Rijkswaterstaat. Er zijn nog enkele injecties nodig in het beton om het aquaduct helemaal waterdicht te maken. „Er is altijd water waar je het niet verwacht. Maar dat Weg tussen Zoeterwoude en Alphen in zomer 1999 in gebruik heeft niets om het lijf." Na de bouwvak wordt de asfaltlaag aange bracht. Daarmee ligt het werk volgens Bokma nog steeds op schema. „We hadden eventueel nu al kunnen asfalteren, maar dat paste uiteindelijk niet in de planning." Daarom wordt gewacht tot het eind van de zomer. Uitvoerings leider J. Haring van de NI 1 ver zekert dat in de tweede helft van november de eerste auto's van het Alphen-aquaduct gebruik maken. Al met al een jaar eerder dan in eerste instantie was ge pland, maar uiteindelijk toch een half jaar later dan had ge kund. Rijkswaterstaat, hoofdaanne mer HBW uit Gouda en de ge meente hoopten op een open stelling in mei. Door noodzakelijke, tijdrovende aanpassingen bleek die datum eind vorig jaar al niet haalbaar. Zo vertraagde de vruchteloze zoek tocht naar een vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog het werk, en kostten de bouw van een breder viaduct en het waterdicht maken van de tunnelbak meer tijd. Rijkswaterstaat is verder bezig met aanpassing van het toekomstige kruispunt bij de Goudse Schouw. Ook krijgt de Alphense zuidelijke rond weg een nieuw wegdek. De komende maanden is daarom maar één rijstrook per rijrichting be schikbaar.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19