Verloren strijd tegen de kakkerlak Gebrek aan inzicht in ingewikkelde weermachinerie j In Natura DINSDAG 7 JUL11998 Moskou vergeven van tientallen miljoenen wriemelende beestjes MOSKOU HANS HOOGENDUK „Een makkie. Dit zouden meer mensen moeten doen, maar ja, het geld, hè." Svetlana, een aar dige vrouw van midden dertig, trekt haar witte jas aan en zet een gasmasker op. Svetlana is kakkerlakkendoder of extermi nator, zoals het met een mooi woord heet in Moskou. Samen met honderden collega's leve ren deze gemaskerde moorde naars een uitzichtloze strijd te gen de tientallen miljoenen ta- rcikanni (kakkerlakken), die de flats van arm en rijk, schoon en vuil, teisteren. Voor de kakkerlakkenbestrijder blijft geen deur gesloten. Hij komt op bezoek bij ministers, bankiers, armen en alcoholis ten. Als er maar wordt betaald. Ook bij deze verslaggever komt eens per jaar de gifspuitende dienst op bezoek. Kakkerlakken zien we weliswaar zelden of nooit, maar voorkomen is beter dan genezen. De man die vorig jaar de klus klaarde is ermee opgehouden, vanwege zijn ge zondheid. „Ik kreeg te veel rot zooi binnen. Problemen met mijn longen en mijn lever. Het verdiende prima, maar mijn ge zondheid is toch belangrijker." En dit vertelde dezelfde man, die me verzekerde dat ik 'rustig kon blijven werken', toen hij zijn giftige mengsel had gepre pareerd en zijn masker opzette. Met een serieus gezicht. Maai- hij had wel mooie verha len. Zo vertelde hij over een ou Kakkerlakken behoren tot de insectenorde Dictyoptera. De plat te, meestal bruine, soms rode insecten eten voornamelijk afval en houden van vieze, warme plekken. Ze verspreiden een onaan gename geur door afscheiding uit de rugklier. Die geur wordt op voedsel overgedragen, dat meteen kan worden weggegooid. Ook kunnen ze ziektekiemen verspreiden. Er zijn zo'n 3500 soorten kakkerlakken. In Rusland komen vrijwel alleen de Amerikaanse (Periplaneta americana) en de Duitse (Blatella germanica) voor, maar dan wel zeer massaal. Nog altijd wordt gedebatteerd over de vraag hoe dit van origine tropische beestje in het koude Rus land is beland. Een van de theorieën is dat ze zo'n twee eeuwen geleden zijn meegekomen met de troepen van Napoleon. Maar bewezen is dat nooit. de vrouw die hem had laten op draven. Toen hij haar smerige, van de kakkerlalcken vergeven flatje betrad, bleek dat ze niet de kakkerlakken wilde laten uit roeien, maar haar man. Een an dere dame vertelde hem een onsamenhangend verhaal. Het kwam er op neer, dat ze steeds twee kakkerlakken in huis had gehad, maar dat die hun vriend jes hadden uitgenodigd en nu was het hele huis van de bees ten vergeven. Onze man: „Als ik u goed begrijp, wilt u dat ik ze allemaal uitroei, behalve die twee. Nou, dat komt voor el kaar." Ook wist hij te vertellen over een collega die zijn klanten ge woon bedondert. „Hij vraagt al tijd of er standaardgif moet worden gebruikt of speciale chemicaliën. Natuurlijk zeggen ze dan, dat ze dat bijzondere spul willen, maar het is precies hetzelfde. Het zit alleen in een andere fles. Maar ja, ons volk gelooft nu eenmaal alles. Vaak vragen ze dan ook nog of het te gen rupsen en bladluizen werkt. Uiteraard zegt hij dan 'ja' en dan kopen ze nog een paar liter voor hun datsja. Zo verdient hij soms honderd gulden per dag extra." Svetlana is te serieus voor dit soort verhalen. „Ik werkte als voedings-expert in een fabriek, maar die draaide niet best meer. Salaris zagen we zelden. Toen ben ik driejaar geleden hiermee begonnen. Het betaalt prima, maar volgend jaar houd ik op. Ik kan aan de slag in een chemisch laboratorium." Svet lana is in dienst van een semi- particulier bedrijf, waarvan er negen zijn in Moskou. Maar hoeveel van de 123,50 gulden die de beurt van flat en kantoor kost naar de gemeente gaat, blijft haar geheim. Ze doet hoofdzakelijk flats van mensen die het kunnen betalen. „De chemicaliën die ik gebruik, kosten tweehonderd gulden per liter, maar ze zijn zeer goed en na een half uurtje is een flat weer bewoonbaar. We geven ook een garantie van een half jaar." In studentenflats zien ze haar niet meer. „Ze kunnen niet be talen en het is onbegonnen werk. Spuit je (jaar, dan hoor je binnen een kwartier duizenden kakkerlakken naar beneden val len. Er ligt dan een compleet lij kentapijt." Lena (28) woont in zo'n obzje- zjittii (gemeenschappelijke flat). „Het is een ramp. jMs we 's avonds thuiskomen doen we de deur op een kiertje, licht aan, deur dicht en dan hoor je ze wegrennen. In onze kamer zit ten er duizenden." Soms leggen studenten, die vaak rond moe ten komen van een beurs van een gulden of vijftig per maand, botje bij botje om zelf met che micaliën hun bewegende mu ren te lijf te gaan. Maar daar lij den ze meestal zelf meer onder dan de kakkerlakken. In de kommunaïkis, gemeen schappelijke flats in grote oude gebouwen, is de kakkerlak vaste klant. Vaak delen vier, vijf ge zinnen een keuken, een wc en een badkamer. Ook al zijn de bewoners nog zo schoon, de kakkerlak weet zijn weg wel te vinden. Veel van die oude ge bouwen hebben een gemeen schappelijke vuilstortkoker, vaak in de keuken, en er lopen allerlei onduidelijke buizen, waarin het voor de kakkerlak uitstekend toeven is. Dina woont met haar twee kin Kakkerlakkenverdelgster Svetlana in werkuitrusting. „Bij studenten kom ik niet meer. Ze kunnen niet betalen en het is onbegonnen werk." FOTO GPD deren in zo'n gebouw. „We be leven net weer een invasie. Op de begane grond is een modern kantoor gekomen. Alles bete geld en zo en de kakkerlakken die daar in de oude muren za ten, zijn nu naar ons verhuisd. Het is een ramp." De kakkerlak- kendienst is haar te duur. Dina: „Eerst hebben we zelf gespoten, maar dat hielp niet. Nu hebben we doosjes neergezet. Daarin zit gif dat ze meenemen en volgens de beschrijving besmetten ze daarmee de hele kolonie. Wie weet werkt dat." Alexander Slobodin van het ge meentelijke Sanitair Station Twee heeft zijn twijfels: „Kakkerlakken zijn binnen de kortste keren resistent tegen be paalde chemicaliën." Weten schappers in Rusland zeggen wel eens ironisch dat de kakker lak zelfs een wereldwijde kern oorlog zal overleven. En de kak kerlakkenbestrijders zijn ervan overtuigd dat zij werk hebben tot het einde der tijden. Maar ze erkennen ook dat er één pro baat middel is. Kakkerlakken kunnen namelijk niet tegen de kou. En wie hartje winter, bij dertig graden onder nul, al zijn ramen openzet, heeft de exter minator niet nodig. Maar welke Moskoviet is daartoe bereid? Meer aandacht voor rol oceanen is noodzakelijk UTRECHT BEN APELDOORN Er gebeurt wereldwijd heel wat op het gebied van klimaatonderzoek, maar nog steeds niet genoeg. Er wordt veel te weinig gecoördineerd, waardoor over- en inzicht in de ingewikkelde weermachinerie ontbreekt. Weten schappers zouden vooral meer aan dacht moeten besteden aan de rol van de oceanen in het tot stand komen van het klimaat. Dit zei de Engelse hoogle raar klimatologie dr. John Gould vorige week, tijdens de opening van het nieu we instituut COACh (Cooperation on Oceanic, Atmospheric and Climate Change) in Utrecht. Volgens Gould is gebrek aan inzicht in de klimaatpro cessen hèt probleem van alle klimaat deskundigen en meteorologen. Het COACh-instituut is een samenwer kingsverband van het Nederlandse Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu in Bilthoven en het Duitse Max Planck Instituut voor Chemie en Me teorologie, waarvan Paul Crutzen di recteur is. Crutzen is de ontdekker van het gat in de ozonlaag bij Antarctica. Tevens ontving hij in '95 de Nobelprijs Wetenschapper John Gould bij een klimaatkaart van de aarde. voor chemie. Op het instituut zullen de geleerden zich hoofdzakelijk buigen over aspec ten die met klimaatverandering te ma ken hebben. Crutzen, initiatiefnemer van COACh, wees er in zijn openings toespraak op, dat het ozontekort boven Antarctica elk voorjaar alleen nog maar verder toeneemt. „In feite zonder dat iemand nu precies weet hoe dat komt." Volgens John Gould (verbonden aan het Centrum voor Oceanografisch On derzoek in Southampton) is dat hèt probleem van alle klimaatdeskundigen en meteorologen. „De onhandelbaar heid van de uiterst complexe weerma chinerie is door tal van instituten steeds bekeken met behulp van com puters. Men ging er van uit dat door het opvoeren van het rekenvermogen van steeds weer nieuwere, nög snellere supercomputers er vanzelf betrouwba re weersvoorspellingen en klimaatmo dellen zouden komen. Maar het tegen deel is het geval." Volgens Gould moeten onderzoekers hun krachten bundelen. „We moeten toe naar één centraal punt, waar alle klimaatgegevens uit alle hoeken van de wereld binnenkomen. De meetgege vens van satellieten laten zo ongeveer alles zien wat er in het klimaat gebeurt. De vraag is alleen hoe een en ander in elkaar grijpt en elkaar beïnvloedt." Het wordt volgens Gould steeds duide lijker, dat de rol van de oceanen op ons klimaat tot nu toe schromelijk is on derschat. „Bijna 98 procent van al ons water ligt opgeslagen in zeeën en ocea nen en door middel van dat water vin den kolossale warmtetransporten plaats, voornamelijk vanaf de tropen richting polaire zones. Klimaatonder zoek zou zich op de oceanen moeten concentreren." Gould vindt het verschijnsel 'El Nino' het duidelijkste voorbeeld van de in grijpende invloed van oceanen op het klimaat: de relatief warme waterver plaatsing in vooral de Stille Oceaan richting de Zuid-Amerikaanse west kust. Het geofysische proces dat 'El Ni no' stuurt is onduidelijk. „Maar ondertussen woeden er in Cali- fornië en vooral Florida uitgestrekte branden door langdurige, extreme droogte en komt men er bluswater en mankracht te kort. En aan de andere kant van de aardbol verdrinken dui zenden mensen als gevolg van de zo veelste overstroming. En we weten nog steeds niet waarom." OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Kraamcentrum? (5); 3. Met een slee (ben je) snel in Frankrijk! (5); 4. Het beroep van een Duitse opper (4); 7. Vaartuig in de achtervolging (5); 10. Ze zijn te lui om er groente in te doen (9); 11Ze komen maar gedeeltelijk boven water (8). Verticaal: 1. Goede vrienden van haringen (7); 2. Door een einde loos vermogen gaat de beurs on deruit (5); 5. Stuurs en tochtig (6); 6. Waarin de kippen hollen (6); 8. Schrijver die als prins naam heeft gemaakt (5); 9. Wordt t voor de wedstrijd wegge maakt? (5). KRUISWOORDRAADSEL HEINZ TOMPOES Heer Bommel herstelde zich en nam een fiere houding aan. 'O, eh... hallo, markies', sprak hij. 'Ik schrok even van een vleder of zo. U kent dat. Maar bang ben ik nooit. U moest dat weten; mijn moed is in onze kringen toch bekend, nietwaar?' 'Ik ken uw kringen niet', merkte de markies koeltjes op, doch heer Ollie, die nu in vuur geraakte, schonk er geen aan dacht aan. 'Denkt u soms dat ik een zier geef om zo'n ring om de maan?' vroeg hij. 'Of om die vampiers die daar vliegen? 'Nee, hoor! Een ring om de maan?', prevelde de edelman peinzend. 'Parbleu, dat herinnert mij aan een oud versje. Hoe begon het ook weer? Quisque sibi proximus, ge loof ik.' 'Haha, ja, ja!' riep heer Bom mel uit. 'Wat een onzin, niet? Over brekels en zo. In 't Savelbos.' 'Dat versje', hernam de ander kil, 'is zeer poëtisch, amice. Ik ben toevallig doende het in een sonnet te transpo neren. Er zit een sterke, sinistere dreiging in.' 'Haha,' zei heer Ollie on- REDACTIE •SASKIASTOELINCj Heer Bommel en de Liefdadiger zeker, 'u bent een grappenmaker, hoor! Maar over dat bang zijn ge sproken; laatst nog...' 'Juist!' onder brak de markies hem. 'Als u dan geen vrees kent en als u dat poëem grap pige onzin vindt, tart ik u om het te doen!' 'W-wat te doen?' vroeg heer Bommel geschrokken. 'Naar ginds Savelbos gaan', zei de edelman en hij wees naar het duistere woud, dat op een heuvel zichtbaar was. Natuurbeheer 1 JeuI Bra; Watemavel, zilverschoon, melkeppe en knikkend tand- Zo voorbeelden van alledaagse natuur in de polder. De ripnj veel langer, maar dreigt korter te worden. De variatiei>U(k polderlandschap verschraalt door bemesting, ontwat£n si het uitgraven van sloten. Gelukkig proberen steeds mid ge: ren rekening te houden met flora en fauna. Agrarisch tUSS( beheer heet zoiets. Er wordt bijvoorbeeld niet te dicht'1™1* ten gemest, waardoor de oeverkant weer voedselarm^i0 mee soortenrijk wordt. Veel planten zijn namelijk verdBen: omdat de grond overbemest raakte. En niet intensief geeIj land wordt pas gemaaid, als planten de kans hebben «hui zaad te vormen. *an verf Natuurbeheer 2 Rekening houden met de natuur op boerenbedrijven l^at vele manieren. Ter stimulering heeft de Westelijke La#ts I Tuinbouworganisatie financieel bijgedragen aan de vei de ningvan het boekje 'Planten in de polder'. Van elke pit de aangegeven welke groeiomstandigheden nodig zijn, nj algemene botanische gegevens. Het boekje is niet alles doeld voor agrariërs, maar tevens een goede gids voor» die regelmatig de polder ingaat en wil weten wat hij zii ten in de polder' kost 34,50 gulden en is uitgegeven bi] V V Bij agrarisch natuurbeheer houdt de boer rekening metflojgrr na in het polderlandschap. AP)e Nieuwe schimmel Kikkers en padden in verschillende delen van de werelLi slachtoffer yan een nieuwe schimmel. De dieren, die d&en door hun huid ademhalen, stikken doordat de schimmi jn onderzijde en poten afdicht. De schimmel behoort tot|nt nieuw geslacht chytride, een groep die verwant is met ij ste schimmels in de wereld. i\ 00 Ammoniakuitstoot 1 ula Met voeraanpassingen, zoals gebruik van kokosschroo )n bierbostél in plaats van granen, kan de ammoniakuitst S0 varkensstallen met de helft terug. Niet alleen het miliei mee gediend, ook de portemonnee van de varkenshou producten uit de voedingsindustrie zijn namelijk veel #e per dan tarwe en maismeel. Tot die vinding komt de V mees Truong Thanh Canh, die onlangs promoveerde LandbouwuniversiteitWageningen De biochemicus onderzocht de mogelijkheden om via eri dingsmaatrègelen de ammoniakemissie uit mest te vei De onderzoeker zette de varkens verschillend samenge mengvoer voor. Een van zijn bevindingen is dat niet alK hoeveelheid stikstof in het rantsoen de ammoniakvornr\j paalt. Ook niet-zetmeelkoolhydraten spelen een rol. Gir stoffen die rijk zijn aan deze speciale koolhydraten (zou jaschroot, bierbostel en bietenpulp) zorgen ervoor dat nutte stikstof niet in de urine terecht komt, maar in de mest. Dit leidt tot minder ammoniak, want ammoniak uitsluitend gevormd via ureum in de urine. Jacht op vogels De Franse president Jacques Chirac heeft zijn handtek(iec gezet onder een wet die de jacht op trekvogels tijdens 1 broedperiode mogelijk maakt en die in strijd is met de gels, Het Franse parlement nam de wet op 19 juni aam rac had twee weken de tijd om de wet te ondertekenen'^ te sturen naar het parlement of ter beoordeling voor te aan de constitutionele raad. Maar hij zette zijn handtel onder de wet, en zei te hopen dat de regering de Franst wetten in overeenstemming probeert te brengen met dtl regels. Op grond van de nieuwe wet duurt het Franse zoen van 14 juli tot 28 februari, terwijl het van de EU mag lopen van 1 september tot 31 januari, miljoen geregistreerde plezierjagers, die een lobby vormen. Beversucces Het uitzetten van bevers in natuurgebied de lijkt een succes te worden. Er zijn dit jaar op zijn vers geboren. Het is het tweede hierin 1994 uitgezette bevers voor eigen ben gezorgd. Vier jaar geleden werden voor het eerst bevers uit het Elbegebied (oostelijk Duitsland) meeste dieren stierven als gevolg van stress. In de gende jaren zijn steeds nieuwe bevers losgelaten, werden door medewerkers van Staatsbosbeheer voor jonge bevers gesignaleerd. De verwachting is dat eeuwwisseling de dieren op zoek zullen gaan naar gebieden in de Biesbosch en langs Rijn en IJssel. Een medewerker van Staatsbosbeheer met een van de afgelopen jaren zijn losgelaten. beve»

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18