Priesters missen 'zinvol overleg' met Bomei Kerk Samenleving Dienaren Haagse Julianak< wordt supermosl Kerk en museum in Mol strijden om historische Leidsch DagbladAltCHIEVEN WOENSDAG 8 JUL11998 Brief tegen abortus Hilversum» Stichting Schreeuw om Leven heeft een brief aan de informateurs gestuurd, waarin ze de politici oproept de abortus wetgeving aan te scherpen. L.P. Dorenbos, voorzitter van Schreeuw om Leven, noemt abortus in de brief een 'flagrante schending van de mensenrechten'. Hij bekritiseert de politici omdat ze het volgens hem wel opnemen voor dieren maar niet voormensen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Numansdorp (buiten- gew. wijkgem. 'Elim'). J. Lohuis, kandidaat uit Opheusden. GEREF. KERKEN Beroepen door de classis 's-Gra- venhage als studentenpredikant (parttime) in de aglomeratie Den Haag. Chr Ravensbergen, kandi daat uit Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. j CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Den Helder, H. Fahner Bedankt: voor Broek op Langedijk, voor Enschede-Oost en voor Wilder- vank-Veendam i c.m. Zuidlaren, A. Wagenaar te Aalten; voor Dokkum, A C van der Wekken te Winschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg-Zuid. J. Schipper, kandidaat uit Veenen- GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te De Beek-Uddel, te Geldermalsen, te Hendrik-ldo-Am- bacht en te Lethbridge (Canada), A. Schultink, kandidaat uit Alblasser- dam. redactie* dick van d Van Rooij kermisaalmoezenier utrecht Diaken M. van Rooij (42) uit Bilthoven is benoemd tot aalmoezenier voor het kermis- en circuspastoraat. Hij volgt met ingang van 1 augustus pastor J. Gamier (64) op, die met ver vroegd pensioen gaat. Van Rooij studeerde Semitische talen en theologie aan de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht en Europese bestuurswetenschappen te Brugge. Begin dit jaar ontving hij de diakenwijding. Hij was onder meer verzetsrappor- teur bij de Slichting 1940-1945 en pastoraal werker in Amster dam, Eemnes en Bilthoven. In zijn nieuwe functie, een werk week van vier dagen, zal Van Rooij nauw samenwerken met di recteur B. van 't Hoff van de Stichting Rijdende School en met L. van der Zee. de maatschappelijk werker voor de kermisexploi tanten. Gamier, die vanaf 1991 kernis- en circuspastor was, was nauw betrokken bij eucharistievieringen op diverse kermissen en in het Kerstcircus in Arnhem. Hij heeft vooral op katechetisch gebied grote verdiensten verworven. Beurzen voor jaar theologie vught Dertig afgestudeerden kunnen in september aan hun studie een jaartje theologie, filosofie of ethiek vastplakken. De rooms-katholieke Radboudstichting geeft hen daartoe met beur zen van 10.000 gulden de kans. Studenten aan universiteiten en hbo blijken niet alleen in hun eigen vak maar ook in 'zingevings- vragen' geïnteresseerd te zijn. Voor het eerst komen ook hbo- studenten voor een beurs in aanmerking. Tijdens hun aanvul lende studiejaar mogen de gelukkigen colleges volgen aan een van de rooms-katholieke universiteiten (Nijmegen, Utrecht, Til burg). Geïnteresseerden in ethiek kunnen ook aan de Universi teit Maastricht en de Vrije Universiteit terecht. In enkele geval len komen buitenlandse rk-universiteiten in aanmerking. De dertig geselecteerde afgestudeerden hebben uiteenlopende stu- dies als bedrijfskunde, geschiedenis, biologie, antropologie en I scheikundige technologie achter de rug. Lezing over eenzaamheid alphen aan den run» Door het heel druk te hebben met werk, slaat bij velen de eenzaamheid regelmatig toe. En ook degenen die niet meer deelnemen aan 'het dagelijkse haasten', vallen soms in een gat. Voor ds. K. Goverts reden om op dinsdag 14 juli in Alphen aan den Rijn een lezing te houden over eenzaamheid, i Goverts is hervormd predikant in Avenhorn, Berkhout en Ursem en is bekend van zijn spreekbeurten bij de Near East Ministries. i De lezing is met opzet belegd in de vakantietijd om zo mensen I te bereiken die niet naar verre oorden kunnen afreizen en zich mogelijk afvragen of God soms ook met vakantie gaat'. De le zing is in het zalencentrum van de Salvatorikerk aan de Willem de Zwijgerlaan in Alphen. De zaal is open vanaf 19.30 uur, de le- zing begint om 20.00 uur. 'Kruis op Mount Everest' rome» De Italiaanse priester en bergbeklimmer Luigi Bianchi wil dat er een kruis op de Mount Everest komt. In het jaar 2000 moet er op de hoogste berg van de wereld ,,een omarming tus sen de hemel en de aarde plaatshebben", vindt de 77-jarige geestelijke. Hij wal zijn project eind deze maand bepleiten op een vergadering van de Europese alpinistenvereniging. Reinhold Messner, een bergbeklimmer uit Tirol, noemt het plan een vorm van 'religieus imperialisme'. Het is een belediging van de over wegend boeddhistische gidsen en sherpa's in het Himalayage- bied. „Als een alpinist een christen is, kan hij toch op de top van de Mount Everest bidden? Waarom moet hij daar een kruis planten?" haarlem anp De meeste pastors in het bisdom kun nen geen zinvol contact met bisschop Bomers en zijn hulpbisschop Punt krij gen. Er is wel overleg, maar de bis schoppen zijn bezig met het afwerken van een eigen agenda, die wordt ge hanteerd om de werkers in het pasto raat in het gareel te houden. Dit schrijft het bestuur van de Vereniging van pastoraal werkenden (VPW) in het bisdom Haarlem in een open brief aan Bomers en Punt. Bij de VPW Haarlem is driekwart van de priesters en pasto raal werk(st)ers aangesloten. In de open brief wordt gewezen op enkele 'pijnpunten'. De VPW heeft er geen bezwaar tegen dat priesterstu denten van de eigen opleiding Vo gelenzang en die van het behoudende Neo-Katechumenaat in Nieuwe Nie- dorp in een parochie worden be noemd. Maar die benoeming moet wel onderdeel zijn van een door allen be paald en gedragen personeelsbeleid. De VPW maakt zich verder zorgen over het terugdringen van de pastoraal werk(st)ers uit het parochiepastoraat. Ze vraagt zich af of het met het oog op de toekomst niet erg kortzichtig is om alles te blijven organiseren rond het dalend aantal priesters. Jarenlang va catures openhouden tot priesters be schikbaar zijn, lijkt op een koude sane ring. Ook de ontmanteling van het Diocesaan Pastoraal Centrum baart de VPW zorgen. Vacatures worden niet ingevuld of moeizaam, volgens een procedure die naar de huidige maat schappelijke maatstaven een 'uiterst onfatsoenlijk' karakter heeft. Over de oecumene adviseert de VPW de bis schoppen om in afwachting van een wijziging in het beleid de aan de basis gegroeide praktijk het voordeel van de twijfel te geven. De pastores die hier aan reeds meewerken, mogen niet lan ger worden geïntimideerd of geschof feerd. „Is het nodig hen ter verant woording te roepen op basis van ach terklap en spionage? U toont hiermee een zeer klein en angstigi De VPW heeft al enke^ gedrongen op het aftref schop Bomers, die vijfde) in Haarlem werd benoi verklaarde de VPW de Ij van Haarlem 'pastoraal mers zei toen in een re] aftreden te denken. „Ee zijn schapen niet in de stl Bisschop Bomers zei g kunnen reageren omda: nog niet heeft ontvangen! „Het boeddhisme moet worden ontdaan van z'n geheimzinnige reputaüe", vindt Han de Wit, die als leraar is verbonden aan het Shambhala Centrum in Oegst- geest. Hij wijst op de misverstanden die er in het Westen nog altijd zijn over het boeddhisme. „Er heerst het idee dat het een religie is voor mensen die van de we reld afwillen en die in saffraangele kledij op een bergtop mediteren. Dat het een sombere religie is die de wereld als één groot tranendal ziet." „De klassieke vraag bij het boeddhisme is: wat is de oorzaak van het lijden. Niet: wat is het doel ervan. Waarom is er angst en onbegrip? Waar komen onze beperkin gen vandaan en hoe kunnen we die op heffen? Mensen zijn geneigd te reageren vanuit levensangsten of kortzichtigheid. Met meditatie kun je daar doorheen bre ken door op een andere manier naar je le ven te kijken. Mensen die mediteren, wor- den vaak wat ruimer van geest. Dat bete kent niet per se dat ze ruimer van geest worden dan niet-boeddhisten, maar rui mer dan ze vroeger waren. In het boed dhisme kom je vrijwel geen fundamenta lisme tegen, hooguit in een paar onder stromingen. Het boeddhisme doet ook niet aan zieltjes winnen. Boeddhisme heeft de waarheid niet in pacht." In Nederland neemt de interesse voor het boeddhisme langzaam maar zeker toe, merkt De Wit. „Dat zie je bijvoorbeeld ook in het feit dat er de laatste tijd zoveel films over verschijnen. Je hebt in Azië het volks- boeddhisme en een spirituele vorm van boeddhisme. Wat wij hier doen, is de spi rituele vorm. Die verhuist gemakkelijk naar een andere cultuur. De kern van het boeddhisme i$ in elke cultuur terug te vin den. Het verlangen naar een bloeiend le ven is iets heel universeels." Zelf is hij al sinds 1975 bezig met het boeddhisme. „In die tijd bloeide een ma terialistische vorm van spiritualiteit, waar bij het idee heerste dat je via spiritualiteit rijk of gezond kon worden. Dat je jezelf, zeg maar, kunt immuniseren tegen de rea liteiten van het bestaan, zoals ziekte, ou derdom en dood. Ik las een boek van Chögyam Trungpa Rinpoche. Hij ging te gen die ideeën in en dat sprak me aan. Ik zocht hem op en hij werd mijn leermees ter. Hij woonde in Amerika. Romantische reizen naar het Oosten zaten er voor mij dus niet in." DEN HAAG GPD De Haagse wijk Transvaal her bergt binnenkort waarschijn lijk een van de grootste mos keeën van Nederland. Daartoe wordt de huidige Julianakerk verbouwd. De onderhandelin gen over de aankoop van dit hervormde gebedshuis door Turkse moslims uit de Schil derswijk, onderdeel van de Stichting Islamitisch Centrum Nederland (SICN), zijn nog niet afgerond. Eigenlijk zou eerder deze week al een handtekening on der het voorlopig koopcon tract worden gezet. Maar vol gens hervormd kerkbestuurder J. Gerritsen zijri er te veel sla gen om de arm gehouden. Vooral wat betreft de financi en. „Dat kan in hun cultuur wel, maar wij zijn gewend aan waterdichte contracten". Ger ritsen betreurt, mede vanwege de mogelijke weerstand van allochtonen en autochtonen in de wijk, dat 'de mogelijke aan koop' vroegtijdig door het SCIN naar buiten is gebracht. „Als het uiteindelijk lukt, zijn we blij. Daarmee is sloop voorkomen". Het SCIN heeft inmiddels wereldkundig ge maakt prinses Juliana, die op 20 september 1924 de eerste steen legde voor de kerk, te willen uitnodigen om de mos- keë te openen. Bij het begin van de Ramadan cember. Aan het uiterlijl bouw dat op de g monumentenlijst niet veel verandei toren kan echter dienen als minai blijft een staaltje protestantse kei tussen de wereli van architect G. 1 evest - behouden naam die, als het rant-koper ligt, Ju wordt. De kerk, ooit ee; van een bloeienf" staat vanwege eenj dental al zo'n vierj lamitische gelovi wie de Surinaams kaanse moslims j hebben geprobeet hun vrijdagse gebj en doordeweeks c bemachtigen. Hé Haagse Hervormd gevraagde koopb? de meestal een obw» De nieuwe kopd beheert 36 moske) op twee na grootj organisatie in Na tegenstelling tot j de onder het Turk) van godsdienstzak Diyanet, en de fun1 tische Mili Göruj moslims niet geli Turkse overheid. 1 MOSKOU ANP Hoe ver kan de Russisch-Ortho- doxe kerk gaan in het opeisen van grond en gebouwen die ooit haar bezit waren? Die vraag staat centraal in een rechtszaak tegen de kerk, die het museum landgoed Osdankino in Moskou heeft aangespannen. De inzet betreft een stuk land van één hectare, dat zich midden op het terrein van het landgoed be vindt. De kerk, die meent hier op historische rechten te heb ben, heeft twee jaar geleden met steun van het stadsbestuur de grond geconfisqueerd. Ze heeft het perceel omheind en er een houten huis gebouwd. Vol gens het museum is dit een on wettige daad. De kerk zou deze grond in het verleden nooit in haar bezit hebben gehad. Het houten huis is voor het museumbestuur een doorn in het oog. Het staat naast het be langrijkste landgoed, het pal( roemde Russisch! metov. Enkele j; een kerkgebouw umterrein weer nomen. Ook zijn het landgoed eei enkele vergaderza wen. Sinds 1991 staat wet toe dat de Ru doxe Kerk grond die onder de comi ren genationalisei dert. Dit levert vaa op. Veel gebouw zijn nu in gebrui maatschappelijke Ook is het lang n toonbaar dat de historische rechte krijgt de kerk bijn opeist, dankzij de delijke steun van autoriteiten. uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Vrijdag 8 Juli LEIDEN Aan hettelephoonnet alhier is aangeslo ten onder No. 180 mevr. de wed. C. Francken, apo theek, Nieuwe Rijn. LEIDEN Gisternamiddag keercfen de beide batte rijen van het tweede regiment veldartillerie, welke gekampeerd zijn geweest in de legerplaats bij Olden- broek, alhier in garnizoen terug. Bestond aanvanke lijk het voornemen dat het muziekcorps van het vier de regiment infanterie de batteriijen zou inhalen, la ter werd besloten dat dit niet gebeuren zou. Den velen, die tegenwoordig waren bij de inkomst, was dit een groote teleurstelling, welke het meeren- deel in woorden te kennen gaf. De batterijen kwamen tegen de verwachting van degenen, die zich eerst naar het station hadden be geven, te ongeveer halfzes per trein van het Staats spoor aan den Haagweg aan, om zich te zeven uren, met vier hoornblazers aan de spits, in beweging te stellen, ten einde op waardige wijze de kazernes te bereiken. De manschappen gaven ditmaal geen bijzonder gebruinde aangezichten te aanschouwen, een gevolg van den weinigen echt zomerschen zonneschijn in de legerplaats. ALFEN Gisteren was de gemeente met vlaggen getooid ter gelegenheid van de eerste Raadszitting, welke'gepresideerd werd door den nieuwen burge meester, den heer J. Van Dijk, die den lsten dezer in functie is getreden, na twaalf-en-een-half jaar als se cretaris der gemeente te zijn werkzaam geweest. ANNO 1973 maandag 9 juli VOORSCHOTEN De 28e juli is voor Voorschoten steeds een bijzondere dag. Het is sedert eeuwen het restant van zeven dagen handel en vermaak. In 1928 verleende Graaf Floris V officiële marktrechten aan Voorschoten en hoogtepunt tij dens de markt was steeds de handel in paarden. Dit jaar valt de Paardenmarktdag op een za terdag en de organisatoren zijn thans reeds bevreesd voor de nog grotere toeloop naar dit voor de Randstad unieke evene ment. Vorig jaar waren er 431 paarden van groot tot klein te zien en dat veroorzaakte een geweldig gedrang van bezoe kers op de Voorstraat. Dit jaar zullen er in de Schoolstraat een tiental standwerkers aanwezig zijn. Op het parkeerterrein aan de Treubstraat is weer het ver- maakcentrum. De kermis wordt al op donderdag 26 juli ge opend door de bejaarden van Voorschoten. REGIO Lekker naar het strand, zal je denken. En dan LEIDEN - Wat we zaterdag over het park in de Merenwijk schreven klopt niet meer. Kennelijk aangestoken door de reportage in ons blad hebben velen zondag de weg naar het park in het nieuwe stadsdeel gevonden. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD wordt er een strandtelling ge houden, op een mooie zondag. Hoor je eens met z'n hoevelen je nou op die strook zand langs onze woelige baren hebt geze ten. Bent u zondag 17 juni naar het strand geweest? Toen heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland een onderzoek, naar de strandrecreatie in Noord- en Zuid-Holland uitge voerd. Ondanks het weer (bewolkt en dampig) gingen er in Zuid- Holland maar liefst 216.045 mensen naar 't strand. Bijna een kwart miljoen. Daarvan za ten er ruim 50.000 in Noord- wijk, 33.375 in Katwijk en 11.150 in Wassenaar en de rest in Den Haag, Monster, 's Gravenzande en Hoek van Holland. Zondag is er weer een onderzoek geweest. De uitkom sten zijn nog niet bekend, maar het zal wel weer knap vol ge weest zijn. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^m COLO LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B'.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTEN Maandag t/m vrijdag per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPi Voor mensen die moeilijk li hebben of blind zijn (of eer hebben), is een samenvatting nieuws uit het Leidsch Dagbl? beschikbaar Voorinformaüei (Centrum voor Gesproken L» K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezo Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14