.eiden Regio Rechtbank gaat naar Witte Singel Leidse muziekschool heeft nieuwe directeur Gammele bakken en platte duimen 'We hadden er geen idee van dat we helemaal zouden stoppen' lenaar krijgt boete na ïtpartij met studenten IJKEN Wie helpt Senior op weg? Fraude met cheques leidt tot werkstraf IDAG 8 JULI 1998 BREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 i grijpt ex bij keel I Een 21-jarige Leidenaar heeft zijn ex gistermiddag bij de jjrepen in de woning van haar moeder aan de Sibefius- Hij kon het niet verkroppen dat de relatie ten einde was. j dreigde eerst met een paal enkele ruiten te vernielen woning. Vervolgens sloeg hij een deurruit in en kreeg het stok met de 43-jarige moeder van zijn ex. Volgens deze verschafte hij zich met geweld toegang tot het pand, ijn ex bij de keel en vernielde een telefoon. Vervolgens en hij weer. ïtpartij in asielzoekerscentrum De politie heeft gisteravond vijf asielzoekers van het op- htrum aan de Willem van der Madeweg aangehouden mishandeling. Zij waren betrokken bij een vechtpartij ön toen een 22-jarige bewoner de recreatieruimte werd omdat hij problemen maakte. Hij kreeg steun van vier bewoners van tussen de 17 en 26 jaar oud. Zij raakten het een 33-jarige medewerker van het beveiligingsbedrijf Collega. De vechtersbazen kwamen er met dikke lippen izingen vanaf. itrage in maatschap-zaak c/leiden Drie arbiters gaan aan de slag om tot een fi le afwikkeling te komen van het vertrek van de Leidse be stherapeute, J. Spaan uit de Antroposofische Maatschap- fapeuten. Deze afspraak is gisteren gemaakt tijdens een maatschap tegen mevrouw Spaan aangespannen kort voor de vice-president van de Haagse rechtbank, me- hr. E. Dil-Stork. Mevrouw Spaan vertrok met ingang van imber 1995 uit de maatschap maar is het niet eens met afrekening. Volgens mevrouw kreeg zij over 1995 een re- van 45.000 gulden gepresenteerd voor de gemaakte kos- afloop van het geding noemde mevrouw Spaan dit be- Ite 'hoog'. ;u cerberus studenten eindigde de ti Leidse nieuw- (ït met een blauw oog van hen was ook nog ierloren. De klappen en )p die dat veroorzaakt j waren afkomstig van jarige Leidenaar die I gisteren bij de Haagse Jhter verantwoording Heggen. Hij was echter op de zitting aanwezig ionnis wegens mishan- horen. De man kreeg de eis van de officier tie een boete opgelegd gulden en een voor- jke gevangenisstraf van Hl. fnwezig tijdens de zit- >ren waxen de slachtof- vvie er twee een schade- jig eisten van ongeveer gulden per persoon. Iiarvan werd in totaal honderd gulden toege- loor de politierechter, jeelde dat één van de recht had op een im- k 8 schadevergoeding hui loo flee ït ttn r Nieuws komt hard aan bij personeel Richardson-Vicks leiden caroline van overbeeke Tijdens de lunchpauze als er eindelijk een waterig zonnetje schijnt, komen groepjes men sen in witte jassen naar buiten. De meesten zwijgen in alle ta len. Anderen, in pak gestoken, snellen naar hun auto's. „Slui ting? Het is nog niet zover", rea geert een werknemer die haas tig het gebouw van Richardson- Vicks aan de Rooseveltstraat binnengaat. „Dat duurt nog ze ker een halfjaar." De geurtjes-fabriek Ri chardson-Vicks in Leiden gaat binnen een jaar sluiten, zo heeft moederbedrijf Procter Gam ble meegedeeld. De Leidse fa briek die onder meer de par fums en after shaves Giorgio en Dunhill voor de Europese markt maakt, wordt overgeplaatst naar Seaton Delaval bij Newcasüe in Noord-Engeland. De verkoop van deze luchtjes zou al langere tijd niet goed lopen. De distri butie van andere cosmeticapro- ducten, een kleiner onderdeel van het Leidse bedrijf, wordt verplaatst naar Rumst in België. De 94 werknemers zijn tij dens een bijeenkomst in de Leidse vestiging op de hoogte gesteld. Nog niet bekend is hoe veel gedwongen ontslagen er zullen vallen, maar veel plaats bij andere vestigingen is er niet. De ondernemingsraad en de vakbonden onderhandelen met de directie van het bedrijf over een sociaal plan. Procter Gamble heeft haar Nederlandse hoofdkantoor in Rotterdam en maakt onder meer zeep, cosme tica en luiers. Wereldwijd heeft het concern 70 vestigingen en 106.000 werknemers in dienst. Een werkneemster van de or der-administratie die 16 jaar bij de Leidse vestiging werkt, had het nieuws van de sluiting niet verwacht. „Er was ons wel ver teld dat het niet zo goed gaat. Maar dat we helemaal zouden stoppen, nee, daar hadden we geen idee van. Het nieuws is hard aangekomen. „Deze sluiting is ons van hor gerhand opgelegd. Ik heb be grepen dat behalve het perso neel ook de directie eruit vliegt. In november gaat onze eerste bedrijfsonderdeel dicht: de in- pakafdeling. Er hangt op de werkvloer wel een soort span ning. Ik denk dat sommige merisen zich ziek hebben ge meld." „Door de bedrijfsleiding is ons gezegd dat we rustig moe ten blijven. Ze zijn met de on dernemingsraad druk in onder handeling over allerlei regelin gen. Er is geen haast, zeggen ze. Van vrienden en buren hoor ik trouwens dat ik me niet al te veel zorgen hoef te maken over mijn toekomst. Er zou elders voldoende vraag naar admini stratieve krachten zijn." Een andere werknemer die sinds drie jaar bij het Leidse be drijf werkt, hoopt dat zijn vrouw in elk geval kan worden overge plaatst naar de fabriek van Procter Gamble in Engeland. „Het is ontzettend jammer dat deze fabriek dicht gaat. Op de werkvloer zijn de mensen van slag en in de war. Het is ook schrikken als je zoiets hoort, vooral voor mensen die een ei gen huis hebben of een gezin onderhouden. Mijn vrouw werkt hier al 18 jaar en is ver antwoordelijk voor de machi nes. We hebben twee kleine kinderen, dus ik hoop dat ze haar baan kan houden. In dat ndeling in nieuwjaarsnacht :En dat was de aanlei- >nr de matpartij. Hij een de vergoeding voor zijn verloren bril toegewezen. De gehele aanleiding van de vechtpartij werd tijdens de zit ting overigens niet duidelijk. Ten eerste was op het moment van de vechtpartij - 'Oud en Nieuw - drank in-spel waardoor de getuigenverklaringen die bij de politie waren afgelegd niet helder waren. Daarnaast was, tot verbazing van de advocaat, de verdachte zelf niet aanwezig om duidelijkheid te verschaffen waardoor de raadsvrouwe on verwacht het woord voor haar cliënt moest voeren. Volgens studenten was de verdachte na een onbenullige woordenwisseling over een si garet gaan slaan. De advocaat van de verdachte schetste een ander beeld. Haar cliënt zou zich bedreigd hebben gevoeld. Ze achtte het'niet aannemelijk dat hij zomaar is gaan slaan', en vond dat ook uit de getuigen verklaringen bleek dat 'het ge drag van de groep heeft bijge dragen aan hetgeen is voorge vallen.' Maar waar die bedreiging dan precies vandaan had moeten komen bleef volledig onduide lijk en de politierechter oordeel de dat de officier van justitie om een passende straf had ge- Huttenbouw in Stevenshof leiden connie van uffelen Wie zich afvraagt waar nu toch precies die huttenbouw-drie- daagse in de Stevenshof is, moet gewoon op zijn oren af gaan. Het kabaal achter de Anne Frankschool aan de Zuster Meiboomstraat verraadt dat hier volop wordt gezaagd en getimmerd. Door kinderen van 6 tot 12 jaar oud, en door hun zeven begeleiders. Voor drie gulden per dag kunnen kinde ren hier de hele dag naar harte lust timmeren, mits ze zich van tevoren hebben opgegeven. Buurtwerkster I. Stegeman van de Leidse Welzijnsorgani satie: „Deze driedaagse is geor ganiseerd met speeltuin De Mors en wordt begeleid door vrijwilligers. De animo is groot: er wilden wel honderd Idnde- ren meedoen, maar het aantal kinderen is gekoppeld aan het aantal begeleiders. Daarom zijn hier maximaal veertig kin deren." En daarom ook staat een groot hekwerk om het veldje. Er moet natuurlijk wel wat overzicht zijn. De kinderen vermaken zich/ prima. „Ik ben al de hele dag bezig met timmeren, zagen en op mijn vingers slaan", zegt de 7-jarige Yoerie van Alewijk. „Ik heb al vijf keer op dezelfde duim geslagen, maar dat geeft niet." Aan een verbandtrommel is in ieder geval gedacht, maar hij is nog niet echt nodig geweest. Waar wel regelmatig gebruik van wordt gemaakt, is het toilet vóór de school. Geduldig sjok ken begeleiders telkens weer mee naar het gehuurde hokje. De 9-jarige Jeffrey Jonkers en zijn makkertjes Jimmy Boy Stouten (10) en Koen van Ek- dom (7) zijn bijna klaar met hun hut. Ze hebben er niet eens zo lang over gedaan. „We waren eerst met iets anders be zig, maar dat lukte niet. Dat is die gammele bak daar." Jeffrey wijst naar een soort bodemloze kist in een hoek van het veld. Dit is de zogenoemde Vlieg- tuighoek. De meeste kinderen weten echter niet hoe ze een vliegtuig moeten bouwen en kiezen voor de iets makkelijker hut. Er staan er al een stuk of vier. Tus sen alle losse planken, spijkers en latjes door. Op het veldje zitten meer jongens dan meis jes. En over meisjes is Yoerie duidelijk: „We willen geen meisjes in de groep, die willen enkel maar in de hut zitten." De meeste kinderen zijn ape trots op hun bouwwerk. Hal verwege het veldje maakt een moeder een foto van haar Timmeren is niet zo gemakkelijk. foto mark lamers kroost bij een ondefinieerbaar om het allerlaatste nieuws te bouwwerk. „Tsjiesss", roept melden: „Mevrouw van de het wurm. Die staat er goed op. krant! Yoerie heeft nu al zéven Dan komt de 8-jarige Sjoerd keer op zijn vingers geslagen!" Tegelaar nog even aangerend Bij deze. geval gaan we met het hele ge zin naar Engeland." Een Leidse inpakster die 21 jaar op de productie-afdeling van Richardson-Vicks werkt, vraagt zich af of ze ergens an ders nog aan de bak komt. „Ik ben 57: waar moet ik naar toe? Misschien dat ik straks nog aan de slag kan in de thuiszorg hier in Leiden." „De reden van de sluiting is ons niet officieel meegedeeld. Ik heb vernomen dat het niet goed gaat met de geurtjes: ze worden niet goed verkocht. Het bedrijf heeft ons wel goed opgevangen. De directie heeft ons toegezegd voor ons op zoek te gaan naar een andere baan. Ook kunnen we allerlei cursussen volgen. Een vakantiekracht van de in- pakafdeling die buiten zijn bo terham opeet, weet niets van de sluiting. „Loopt het dan zo slecht? Ik dacht eigenlijk dat het goed ging met dit bedrijf. Ze hebben in de zomer altijd heel veel vakantiekrachten nodig. Nee, op de werkvloer wordt er niet over gepraat." Op het bordes staan verschil lende werknemers een luchtje te scheppen. Zin om te praten hebben ze geen van allen. „Wat valt er te zeggen? Belt u ons hoofdkantoor maar. Wij hebben het al moeilijk genoeg." Kantonrechter in Dudokgebouw Het Leidse kantongerecht verhuist aan het eind van het jaar naar het monumentale Dudokgebouw en de nieuw bouw ernaast aan de kop van de Witte Singel. De Rijksge bouwendienst en eigenaar Menno Smitsloo hebben gis termiddag de definitieve huurovereenkomst getekend. leiden caroline van overbeeke Het kantongerecht dat nu aan Rapenburg 19 is gevestigd, was op zoek naar een ander onder komen. In dit monumentale grachtenpand wordt over an derhalf jaar een Japans infor matiecentrum, het Von Siebold- huis gehuisvest. Het kantongerecht dat zijn hoofdentree krijgt in het Dudokpand, huurt ook 1400 vierkante meter kantoorruimte in de nieuwbouw. Bovendien heeft de instelling een groot d$el van de ruim 50 parkeer plaatsen gehuurd. De zittings zaal komt in de grote Dudok- zaal op de eerste verdieping. Deze zaal met glas-in-loodra- men wordt flink hoog omdat de vloer van de tweede verdieping eruit gaat. In het gebouw aan de Witte Singel was van 1917 tot 1993 het Leidsch Dagblad ge vestigd. Een woordvoerster van de Rijksgebouwendienst verwacht dat het kantongerecht over en kele maanden kan verhuizen. „Het Dudokpand moet eerst nog aangepast worden aan de eisen die justitie eraan stelt. We zijn blij met deze locatie: het heeft uitstraling. Het pand aan het Rapenburg is ook mooi maar niet ideaal voor een kan tongerecht. Het is klein en er zijn geen parkeerplaatsen." Eigenaar Smitsloo is blij met de huurovereenkomst. „Ik vind het kantongerecht met zijn waardige uitstraling erg goed bij het Dudok-monument passen. Het was de beste kandidaat voor deze locatie." E autootje dat Fiatje. Me oud misschien en een lleets, maar toch: een kootje. Dat vonden be- PPgivan de Zoeter- isingel aanvankelijk ook, It karretje bij hun in de Irerd geparkeerd. Maar im ken ze daar duidelijk an- ver. Want de Fiat staat bar en staat daar maar. :mand dié het ding op- i eens ergens anders Kortom: waar blijft de lie eigenaar? r de noodkreet in een n de krant. Ook ano- lou ja, de schrijver ach Fiat Coupé Senior, ijft: een meer dan 27 jaar at en ik sta al van voor 3 1997 op deze plek. i| pasje die eerst zo trots blol ^as en mij °°k aan_ vanwege mijn lage on- dskosten, heeft zich de legen maanden niet i ten zien. Intussen lopen nden leeg, wordt mijn u Jen sta ik te versuffen. nok Verband met de komen- us ntietijd vrees ik het erg- wonenden hebben al de politie te interesse- r mijn situatie, maar de- belangrijker werk te ah.nl i negeert de zaak. Dit Iers zijn als ik bijvoor in hond was en aan een ünd vastgebonden, ij komt dit op hetzelfde imeer omdat mijn situ atie niet uniek is - zie mijn col lega Mini op de Lammen- schansweg - vraag ik u uw krachten in te zetten zodat ik, of liever gezegd wij, weer in be weging komen." Een kijkje bij Senior leert dat er mos bij de raampjes begint te groeien. Triest. Mevrouw G. Versteegen heeft een eersteklas uitzicht op het beestje. „O...zit er een brief op die ouwe? Ha, deze actie vind ik wel sterk. Ik heb er al eens over nagedacht om er een lint omheen te strik ken met de mededeling: 'Ik sta hier al.een week, en weer een week'. Ik plak ook wel eens wat kaartjes op auto's, maar wie dit gedaan heeft... geen idee." Wel meldt ze dat 'ie er al sinds 3 oktober staat, want 'maanden later kon je de confetti er nog afvegen'. Ze weet niet wie het baasje is, maar zij vermoedt ie mand uit de binnenstad. „Er zijn namelijk mensen die hier hun auto parkeren, een vouw fiets uit de achterbak halen en vervolgens naar de binnenstad fietsen. Ik heb de politie ook al over die auto gebeld, maar dan zeggen ze dat hij heeft betaald, en dat de politie dan niets kan doen." Hij? De eigenaar moet dus een manspersoon zijn, die keurig belasting betaalt... Een jonge student die geen parkeerver- gunning krijgt misschien? Bij het internaat voor moeilijk le rende kinderen weet men van niets. „Een paar maanden te- WBÊÊÊÊËÈk Al maanden staat de oude Fiat aan de Zoeterwoudse Singel. Zonder dat de eigenaar zich meldt. foto mark lamers rug is er in ieder geval nog in gereden", zegt een medewer ker. Een buurvrouw beweert te weten wie de eigenaar is, maar wil dit niet zeggen. „De eige naar woont waarschijnlijk in de stad." Haar buurvrouwen spre ken dit weer tegen. „Waarschijnlijk is hij van een jongeman van het Plantsoen die geen parkeervergunning heeft. Enne...hij staat er niet sinds 3 oktober, hij staat ook wel eens bij ons voor de deur. Ik vind het trouwens wel een grappig autootje." Een kaartje aan het stuur van Senior leert dat hij wel eens bij garage Autom buurt. „Ja, dat autootje ken ik wel", zegt mon teur Glasbergen. „Die heb ik eind vorig jaar nog weggesleept omdat de accu leeg was. Hij is van een jongedame die hier wel eens een APK-keuring heeft la ten uitvoeren." Een jongeda me? Een student? De politie kent Senior wel. Hij logeerde maanden aan de Boerhaave- laan, zocht zijn heil vervolgens aan de Cronesteinkade, en zoekt zijn baasje nu aan de Zoeterwoudsesingel. Maar een naam, die geven ze niet bij de politie. Het baasje van Senior is en blijft zoek. leiden connie van uffelen Dit is voorlopig de laatste rubriek Uitwijken. den haag/leiden persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een 46-jarige vrouw uit Leiden veroordeeld tot twee maanden celstraf. De straf mag worden omgezet in honderd uur dienstverlening. De vrouw bekende tijdens de zitting dat .ze in de afgelopen maanden voordeel had genoten van zo'n honderd gestolen en verzilverde cheques. Tegen de vrouw was een half jaar cel geëist waarvan twee maanden voorwaardelijk. In het huis van haar en haar vriend werden volgens de offi cier van justitie door een groep van oplichters levensmiddelen, flessen drank en sigaretten op geslagen die met de cheques waren aangeschaft. „Er werd gewoon een dependance van de supermarkt thuis ingericht", schetste de officier. Daarnaast probeerden de oplichters nog meer geld te verdienen door met de vervalste betaalmiddel - len staatsloten te kopen. De Leidse kocht de spullen niet zelf en vervalste ook niet de handte keningen op de betaalkaarten. Haar vriend, die daar onder anderen wel verantwoordelijk voor was, werd eerder door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De Leidse maakte 'slechts' dankbaar ge bruik van de gestolen bood schappen. leiden/aalsmeer pablo cabenda Directeur W. van Moort van de streekmuziek- school de Ronde Venen in Aalsmeer wordt de nieuwe directeur van de streekmuziekschool in Leiden. Van Moort die momenteel de scepter zwaait over het kunstencentrum De Hint in Aals meer, waaronder ook de streekmuziekschool valt, treedt per 1 oktober in functie in Leiden. Van Moort is sinds 1984 directeur van de Ronde Ve nen, doceert slagwerk en is dirigent van het Haar lems Slagwerkensemble. •De keuze voor Van Moort was unaniem. De sollicitatiecommissie waarin leden van het be stuur en de ondernemingsraad zaten koos uit 28 sollicitanten voor de Aalsmeerse schooldirecteur, een man die het klappen van de zweep kent. W. Lourens, lid van de sollicitatiecommissie en de ondernemingsraad van de Leidse school: „Zijn ervaring met het reorganiseren van zijn eigen school gaf de doorslag. Per 1 januari is De Ronde Venen in Aalsmeer verzelfstandigd na een proces dat vier jaar duurde. Onder leiding van Van Moort is de school uitgegroeid tot het centrum De Hint, waar ook een kunstencentrum en een danscentrum zijn gevestigd." „Wat in ons besluit heeft meegewogen is dat Van Moort de privatisering van zijn school over een lange periode heeft gespreid. Iets wat we bij ons ook nastreven. Hij bewees een man van de lange adem te zijn en in tegenstelling tot wethou der Baaijens die in eerste instantie koste wat het kost de veranderingen in zo kort mogelijke tijd door wilde drukken." Van Moort, die ook nog kunstbemiddeling, - management en -beleid heeft gestudeerd zegt zich eerst nog te moeten bezinnen op de Leidse situatie voordat hij uitspraken kan doen over zijn te volgen aanpak. „Op dit moment is er een pro ject manager van Moret Ernst en Young voorbe reidend en onderzoekend werk aan het doen voor de privatisering. Ik zal op den duur wel inge wijd worden en dan zien we wel verder."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13