VN-chef ongerust over destabilisering Balkan Bewoners Garvaghy Road leven in 'open gevangenis' Opnieuw onrustig in Noord-Ierland Milan Kovacevic 'allesbehalve een nationalist' fSmui Buitenland Kans op doodstraf voor racistische moord in VS 7 JULI 1998 resten gevonden op Brits eiland fpn fossielenzoeker heeft op het Britse eiland Wight gevonden van een exemplaar van een tot dusver on- Üinosauriër-soort. Volgens de Britse omroep de BBC, jier veel weg van een katachtig roofdier. Uit de fossiele -ji worden afgeleid dat het dier ongeveer vier meter lang iusachtige klauwen en vlijmscherpe tanden had. Onge- achterpoten gaven het dier een sierlijk voorkomen snelheid te ontwikkelen. Nj wil toetreding testbanverdrag' l India praat met de vijf grote kernmogendheden over [g tot het nucleaire testbanverdrag (CTBT). Het hoopt in §)cde toetreding concessies los te krijgen over de over- \jnlicleaire technologie. Dat hebben Indiase kranten jjemeld. Een woordvoerder van de regering noemde de (üjs 'voorbarig'. India heeft tot dusver geweigerd het CTBT tekenen. De woordvoerder gaf wel toe dat India met jke gesprekspartners' over de nucleaire kwestie praat. ring Algerije waarschuwt Kabylië t)e Algerijnse regering zal met alle wettelijke middelen r ,j tegen een eventuele opstandige gewapende beweging ;Qek Kabylië. In het gebied is het onrustig sinds de moord A-zanger Matoub, tien dagen geleden. Volgens het offi- JTbureau zei president Zéroual dat de Algerijnse staat zal [egen iedereen die met geweld een samenlevingsvorm ligen. De president denkt dat de Gewapende Berber- "Qjjg (MAB) de staat met geweld dreigt. De MAB heeft ge- i moord op Matoub te wreken en roept alle Kabyliërs op rrn)p de wet te verzetten die het Arabisch als enige taal in jplegt. adrin na instorten brug Zuid-Afrika burg In het noordoosten van Zuid-Afrika is gisteren Ie4die nog in aanbouw was, ingestort. De instorting kostte itdiPuwvakkers het leven, nog eens 14 zijn gewond geraakt, to |ijf ernstig. Gevreesd wordt dat er nog meer slachtoffers 1 puin gevonden zullen worden. De brug werd ge ver een rivier nabij Bushbuckridge, zo'n 400 kilometer 24 loosten van Kaapstad. 25l Ml akkoord Nieuw-Caledonië Het Franse parlement heeft gisteren een akkoord be- tussen Parijs en het overzeese territorium Nieuw-Ca- n de Stille Oceaan. De twee Kamers van het parlement gezamenlijk de grondwet om mogelijk te maken dat aledonië, een eilandengroep met ongeveer 170.000 in- ;en bijzondere status met grotere autonomie krijgt, inde aan een referendum over onafhankelijkheid. Dat vijftien jaar plaatshebben. Onlusten tussen voor- en te ers van onafhankelijkheid in Nieuw-Caledoniëkostten n tachtig aan negentien separatisten en twee Franse a het leven. on in september naar Rusland vashingtonDe Amerikaanse president Clinton brengt nber een officieel bezoek aan Rusland. De Russische Jeltsin heeft hem uitgenodigd. Beide staatshoofden erder verklaard dit jaar nog een topconferentie te wil- itrekkingen tussen hen worden overschaduwd door de ;van het Russische parlement om het START-2 verdrag ren. Dit verdrag moet de nucleaire kernkoppen van gendheden beperken van 6000 tot 3500 duizend elk. alles in het werk te stellen om het parlement tot on- ig te bewegen. In Amerika is het verdrag al geratifi- Irak: Van der Stoel ongeschikt De Iraakse krant Al-Thawra heeft gisteren uitgehaald 24 'rapporteur voor Irak, de Nederlandse oud-minister der Stoel. Volgens de krant is hij ongeschikt voor zijn baan'. Van der Stoel veroordeelde vorige week de april en juni, op twee Iraakse geestelijken. Hij zei dat len 'deel uitmaken van een systematische aanval op de telijke leiding van de sjiïetische moslims in Irak'. Al- ondt dat Van der Stoel 'Irak met opzet misbruikt en het p het land verdraait waarbij hij zich laat influisteren verenigde Staten.' argo tegen Libië geschonden De presidenten van Tsjaad en Niger hebben gisteren het tvaartembargo tegen Libië geschonden. Zij reisden met sch verkeersvliegtuig naar Libië en beriepen zich daar- een besluit van de jongste top van de Organisatie van pe Eenheid (OAE). Volgens dat besluit zijn vluchten om [aire of religieuze redenen of voor het uitoefenen van - [en in OAE-verband uitgezonderd van het embargo. Als lor hun vlucht naar Libië gaven de twee presidenten op let president Gadaffi wilden deelnemen aan het gebed Inking van de geboorte van de profeet Mohammed. raf geëist tegen ex-ministers In het GAL-proces in Spanje is gisteren 23 jaar gevange- jeëist tegen de twee hoofdverdachten, de ex-minister lenlandse zaken José Barrionuevo en staatssecretaris itsveiligheid Rafael Vera. De GAL, de anti-terroristische I® Igsgroepen, vochten in de jaren tachtig een vuile oorlog Baskische terreurbeweging E;TA. De organisatie wordt Oordelijk gehouden voor 28 moorden tussen december juli 1987. Tot nog toe werden alleen lagere functionaris- de GAL veroordeeld. Internationale inspecties door heel Kosovo Gewelddadigheden puur uit haat JASPER. Rtr-DPA De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kofi An nan vreest steeds meer dat de crisis in Kosovo zal leiden tot destabilisering in de hele Balkan. In een gisteren ver schenen rapport stelt hij dat Kosovo de sleutel is gewor den van de algehele stabiliteit in de Balkan. litaire waarnemers uit de Eu ropese Unie (EU), de Verenigde Staten en Rusland beginnen donderdag inspecties door zo mogelijk heel Kosovo. Doel van de inspecties is een eind te ma ken aan de gevechten tussen Servische leger- en politietroe- pen en de strijders van het Kos ovo Bevrijdingsleger, het UCK, die vechten voor afscheiding van Servië. Gisteren begon de internatio nale inspectie 'symbolisch' met pristina-new york dpa-afp-anp Annan vindt dat er een eind moet komen aan de vijandelijk heden in Kosovo. Volgens hem is de internationale gemeen schap geschokt door het aan houden van het geweld in de Servische provincie. Hij doet een beroep op de partijen in het conflict opnieuw met elkaar te gaan praten teneinde tot een vreedzame oplossing te komen. Ongeveer veertig ervaren mi- een trip door diplomaten uit negen landen, waaronder de VS en Rusland. De groep reed vanuit de Kosovaarse hoofdstad Pristina tot aan de laatste Servi sche controlepost Poljance aan de rand van het Centraal-Koso- vaarse Drenica-gebied dat gro tendeels in handen is van het UCK. In de nabije toekomst zal ook UCK-gebied worden geïn specteerd. De missie was het re sultaat van langdurige onder handelingen door de Ameri kaanse bemiddelaar Richard Holbrooke en de Russische vice-minister van buitenlandse zaken Nikolaj Afanasevski. De EU-landen zullen uitein delijk 25 van de rond de hon derd experts voor inspectie in Kosovo leveren. Volgens de Oostenrijkse ambassadeur in Belgrado, Wolfgang Petritsch, komen de EU-experts niet al leen in Pristina, maar ook in de regionale centra Mitrovica, Pri- zren en Pee. De ongewapende waarnemers, die in teams van twee man opereren, hebben de opdracht geen onnodige risico's te nemen en alleen inspecties te houden met toestemming van de betrokken partijen. Het UCK beheerst inmiddels 30 tot 40 procent van het gebied. De strijd in Kosovo heeft sinds fe bruari 350 levens geëist. Giste ren vielen er opnieuw vijf doden en zes gewonden. De drie blanke Texanen die ver dacht worden van de zeer ge welddadige racistische moord op een zwarte inwoner van de Amerikaanse plaats Jasper, kun nen de doodstraf krijgen. Een grand jury besloot gisteren de drie mannen aan te klagen we gens moord in combinatie met een ander misdrijf. Dat bete kent dat de openbaar aanklager de mogelijkheid krijgt de doodstraf te eisen als de ver dachten schuldig worden be vonden. Het slachtoffer van de moord die de hele Verenigde Staten schokte, was de 49-jarige James Byrd jr. In de nacht van 7 juni sloegen de drie verdachten hem zonder aanwijsbare reden in el kaar, bonden hem met een ket ting aan de achterkant van hun auto vast en sleepten hem meer dan drie kilometer voort. Byrds hoofd en één van zijn armen werden later op geruime af stand van de rest van zijn li chaam gevonden. De drie verdachten zijn Shawn Berry (23), Lawrence Brewer (31) en John King (23). Zij hebben volgens de openbaar aanklager alle drie contacten met racistische groepen, waar onder de Ku Klux Klan. Politie en justitie denken dat de man nen puur uit haat tegen zwarten hebben gehandeld. Aanvankelijk was hun slechts moord tenlastegelegd - waar voor levenslang het maximum is - maar de openbaar aanklager vond dat de mogelijkheid van doodstraf niet uitgesloten mocht worden in een zaak die zo'n schokgolf teweeg heeft ge bracht. Daarom is nu behalve moord ook wederrechtelijke vrijheidsberoving tenlastege legd. De processen zijn waar schijnlijk begin volgend jaar. portadown patrick van den hurk Het heeft iets surrealistisch. Terwijl in heel Noord-Ierland fikse ongeregeldheden plaats vinden, was het gisteren uiter mate rustig in de straat waar het allemaal om gaat, de omstreden Garvaghy Road in Portadown. Enkele kilometers verderop gin gen een gekaapte bus en drie auto's in vlammen op, maar in Garvaghy Road waren de win kels open, maakten de mensen een praatje en speelden de kin deren voetbal. Niets doet vermoeden dat let terlijk om de hoek duizenden agenten en soldaten tegenover honderden Orangisten staan en dat de handhaving van het ver bod op de Oranjemars van afge lopen zondag van de buurt een soort open gevangenis heeft ge maakt. Het net iets gekalmeerde Noord-Ierland is opnieuw in een kruitvat veranderd. De wijk rond Garvaghy Road is ook onder normale omstandig heden al een katholiek eiland in Portadown. Aan de stadszijde wordt de buurt van het centrum afgesneden door een doorgaan de weg en een spoorviaduct. Aan het andere eind van de weg, een kilometer of anderhalf verder, liggen slechts landerijen en het gehucht Drumcree, waar de Orangisten zich nu al twee dagen hebben ingegraven. Aan de zijkanten van de wijk, paral lel aan de straat, functioneren hoge hekken als barrière. Dat maakt het leger en politie dezer dagen relatief makkelijk de buurt af te grendelen. Bij het spoorwegviaduct en aan het einde van de weg zijn versper ringen-opgeworpen en op de paar kleinere toegangswegen volstaan enkele gepantserde Land Rovers en intensieve pa trouilles om ongewenst publiek buiten te houden. Vrijwel aan het einde van de straat, vlak voor de barricade op de weg naar Drumcree, ligt Bal- lyoran Hill, het heuveltje waar eerder een klein vredeskamp van de vrouwen uit de wijk stond. In de enig overgebleven tent houdt Caroline de wacht, samen met vriendje Gavin en vriendinnen Seana en Emma. Volgens de vier tieners is de tent nu een permanent bemande uitkijkpost, bedoeld om de be wegingen van leger en politie in de gaten te houden. Want hier zijn de veiligheids troepen nog steeds niet echt welkom, al zijn ze er deze keer om de protestantse mars tegen te houden. De herinneringen aan politiegeweld in voorgaan de jaren is nog bijzonder le vend. „Vorig jaar ben ik nog van de straat afgeslagen", zegt Ga vin. „Twee klappen met de lan ge lat op mijn benen. Ze waren helemaal gekneusd. En in 1996 hebben ze de Orangisten ook vijf dagen tegengehouden en toen toch doorgelaten." De vier hebben wel een verkla ring voor de rust op Garvaghy Road. De mensen die vrij zijn, kijken en luisteren simpelweg de hele dag naar het nieuws. Verder is iedereen gewoon aan het werk of naar school, want daarvoor hoeft bijna niemand het 'eiland' te verlaten. „Natuurlijk zijn we niet echt blij dat we ingesloten zitten", zegt Seana, „maai" het is niet erg zo lang het voor onze veiligheid is. En de Orangisten zeggen dat ze een jaar blijven zitten. Nou, dan duurt het nu nog maar 364 da gen." Van alle bewoners van de buurt verkeert de kleine protestantse gemeenschap aan de stadszijde van de Garvaghy Road eigenlijk in de vreemdste positie. De te- De spanning rond de controversiële Oranjemarsen in Noord-Ierland houdt aan. Voor de tweede achtereenvolgende nacht was het onrustig, vooral in de hoofdstad Belfast. Daarbij moest de po litie het ontgelden. In het centrum van de stad werden de afgelopen nacht twee politiepatrouilles beschoten. Eerder gooide iemand in het noorden van de stad een bom naar een groep politie mannen. Jongeren vielen een politiebu reau op York Road aan. Niemand raakte gewond. In de controverse rond de traditionele marsen van protestanten door katholie ke gebieden is gisteren voor één tocht een compromis bereikt. De deelnemers aan de Oranjemars op 13 juli in Belfast mogen onder voorwaarden door een overwegend katholieke wijk trekken. De onafhankelijke Paradecommissie be paalde dat de stoet uitsluitend om onge veer half tien 's ochtends door Lower Ormeau Road mag lopen. Bovendien moeten de drumbands zich stil houden. Voojzitter Alistair Graham van de marscommissie sprak tegen dat het compromis voor Belfast een soort com pensatie is voor het eerdere besluit om de route van de Oranjemars in-Drum- cree-Portadown te wijzigen. Hij ver klaarde dat het groene licht voor de mars in Belfast mede was gegeven uit vrees voor nieuw geweld. den haag gpd Nog maar enkele jaren geleden was Milan 'Mico' Kovacevic één van de hoogste politieke bazen in Prijedor, een regio in het noordwesten van Bosnië. Geen beslissing kon zonder zijn fiat worden genomen, onder alle besluiten prijkte zijn handtekening. Sinds gisteren staat de 57-jarige Bosnische Serviër te recht voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag voor de zwaarste misdaad waarvan een mens beschuldigd kan worden: genocide, de opzettelijke uit roeiing van een bevolkingsgroep. Het is het eerste genocide-proces voor het tri bunaal. De arts en latere ziekenhuisdirecteur Kovacevic zou één van de architecten zijn geweest van de etnische zuiverin gen in Bosnië in 1992. Vrijwel alle mos lims en Kroaten uit de regio Prijedor werden verdreven, vermoord of opge sloten in kampen. Kovacevic' advocaten zullen proberen de Servische misdaden in beruchte kampen als Omarska en de betrokkenheid daarbij van hun cliënt te bagatelliseren. Volgens hen was Kovace vic allesbehalve een nationalist. „De aanklagers vertellen niet dat dokter Ko vacevic tijdens de twee maanden en tien dagen die de aanklacht beslaat, in het ziekenhuis moslimpatiënten behandel de," aldus de a'dvocaten. Kovacevic heeft voor het tribunaal alle beschuldigingen tegen hem ontkend. Maar de advocaten kunnen niet heen om het geruchtmakende - in alcohol ge drenkte - interview in 1996, waarin Ko vacevic te biecht ging over de gruwelijke werkelijkheid. Kovacevic had het dage lijks toezicht op Omarska. „Wat we de den was niet hetzelfde als Auschwitz en Dachau, maar het was fout. Omarska was bedoeld als opvangkamp, niet als concentratiekamp Het liep anders dan ik had gepland. Als je je doel moet bereiken door mensen te vermoorden Over het Joegoslavië-tribunaal ver klaarde hij destijds: „Als iemand mij vrij zou pleiten, zou zeggen dat ik geen deel uitmaakte van die collectieve waanzin, dan zou ik moeten toegeven dat dat on juist is." De advocaten van Kovacevic probeer den hem begin dit jaar tijdelijk vrij te krijgen omdat hij aan depressies en hartkwalen zou lijden. „Hij is geobse deerd door de dood", stelde de verdedi ging, die zelfmoordpogingen niet uit sloot. De rechters wezen het verzoek af. Als alternatief is Kovacevic waarschijn lijk onder verscherpt toezicht gesteld. gen de spoorlijn aangeplakte, oude huisjes stonden er al lang vóór de nieuwbouwblokken verderop, en worden slechts van het katholieke deel geschei den door een fabriek en een doorverfbominen ontsierde Orangistische triomfboog. Nog geen vijftig meter verderop wappert de groen-wit-oranje Ierse driekleur. Ook de bewoners van dit volle dig rood-wit-blauw gekleurde stukje straat moeten tot hun grote ergernis langs het check point om bij hun huizen te ko men. Een bewoner van deze en clave, die net uit de stad terug komt lopen, geeft ongevraagd commentaar. „Dat ik dit nog moet meemaken! Britse agen ten en soldaten houden Britse burgers tegen als ze naar huis willen." Hij maakt een woeste armzwaai in de richting van zijn verre bu ren. „En waarom? Omdat die bastaards van de IRA daar te genwoordig de dienst in dit land uitmaken." Hij kijkt naar de tientallen Ierse vlaggen ver derop en zijn gezicht verhardt. „Nooit zullen we aan ze toege ven, nooit! Als ik dat groen-wit- oranje zie, dan voel ik echte haat. Die vlag doet me denken aan een hakenkruis. Voor mij zijn ze allebei even erg." 'EU-landen zullen Palestijnse staat erkennen' tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische dagblad Ha'aretz schrijft vandaag op gezag van Franse bronnen dat tenminste dertien van de vijftien landen van de Europese Unie, waaron der Nederland, een Palestijnse staat zullen erkennen als die volgend jaar mei wordt uilge roepen. Alleen Duitsland en En geland zouden nog aarzelen. Op 4 mei 1999 eindigt de ter mijn van de Oslo-akkoorden, die voorzien in een tussentijdse regeling voor het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict. Tienduizenden inwoners van Florida hebben gis- la [stemming gekregen naar hun woningen terug te keren. bedreigd door de branden die sinds hectare land hebben verwoest, van diverse gemeenten en de brandweer waar- echter wel dat het gevaar nog niet voorbij is. Door de is de kans groot dat er nieuwe branden ontstaan, voelt een vrouw in wat eens haai" keuken was aan de )f^me vaat in de afwasmachine. FOTO» AP- JOE BURBANK Florida terug naar huis UTZ1873 Agenten van de Noord-Ierse Royal Ulster Constabulary houden het tentenkamp van de Orangisten bij Garvaghy Road in de gaten. Het gebied is nu al drie dagen door legeren politie afgegrendeld. id n >»ap»paulmcFRLANE

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7