Veel vraag naar nieuwe potentiepil Digitale controle op te hard rijden I! Binnenland Amsterdam wil messenverbod uitbreiden tleving wettelijke normen obleem voor gezinsvoogdij Hof laat nationaliteit Bouterse onderzoeken V eiligheidsmaatregelen EK pas na evaluatie WK Directeur Martinair is aantijgingen zat AC 7 JULI 1998 gerenwerk werkt slecht samen [dam De samenwerking tussen verschillende hulpverle- instanties in Amsterdam-West moet sterk verbeteren om jblemen met jongeren in dat stadsdeel te lijf te gaan. Mo- »el vallen nog teveel kinderen tussen wal en schip doordat Jjsaties langs elkaar heen werken. Dat concludeert de """"Voep Jeugdproblematiek Amsterdam-West/Nieuw-West voorlopig rapport. De rapportage is opgemaakt naar aan- ^-^van de incidenten die de afgelopen periode plaatsvon- jehalve verbeterde samenwerking pleit de stuurgroep er tt Am allochtonen veel nauwer te betrekken bij activiteiten. V vrde kern van criminele jongeren, met meer dan twee zwa- jcten op het strafblad, moet voortaan zoveel mogelijk ge len worden van de risicojongeren die nog wel bereikbaar jor hulpverlening, vindt de stuurgroep. De gemeente schat irde kern op circa honderd jongeren. jiviste krijt opnieuw op stoep Vredesactiviste Yvonne heeft samen met tien anderen Eag opnieuw de stoep voor het Banen Informatie Centrum j/an de Landmacht in Utrecht bekrijt. De kantonrechter lelde eerder op de dag dat de actievoerster geen boete Ie betalen voor een soortgelijke actie op 16 mei 1997. Zo- I politie als de marechaussee was aanwezig bij het voor de e keer bekrijten van de stoep met pacifistische teksten. Ze h niet in. De 24-jarige Yvonne werd destijds wel aangehou- ödat ze de tekst 'Stop deze oorlogspromotie', op de stoep É;zet. Justitie verweet haar hinderlijk gedrag en legde een fjvan 100 gulden op. Yvonne, die spreekt van een onschul- nanier van actievoeren, weigerde te betalen. Yvonne beriep ip het recht van vrije meningsuiting. De kantonrechter i na het zien van een foto van de krijttekst tot de conclusie ;van hinderlijk of storend gedrag geen sprake was. Over de [rechten van Yvonne sprak hij zich niet uit. ipsfabriek in brand op Iter De chipsfabriek van United Biscuits in Deventer heeft fen naar schatting een miljoenenschade opgelopen door n H£jrand. Die ontstond rond 13.00 uur door nog onbekende odedak in een van de ovens. Daarop vatte een deel van de fa- ST sjvlam, waarbij zich een kleine explosie voordeed. Niemand ger; e gewond. Alle medewerkers werden onmiddellijk geëvacu- )us apoor de brand is de productie stil komen te liggen. Een \-\1 uctielijn en een deel van de voorraden snacks en chipspro- ïn is verloren gegaan, onder meer door rook- en waterscha- ierdd de fabriek, die recent werd gemoderniseerd en waar 160 msteien werken, wordt chips geproduceerd voor de Benelux, on- SJD 0eer het merk Croky. Jbfle FOTO GPD VINCENTJANNINK isse.l en drankactie Sneekweek EAfl De campagne tegen alcohol en verkeer van Veilig Ver- Nederland (WN) laat dit jaar de Sneekweek links liggen. De on(^ente keurde de speciaal ontworpen posters voor deze actie :eer(jwil nu ook geen subsidie geven. De Sneekweek is een zeil- jtrijd, maar staat ook bekend om het enorme feest dat elke :>p d duizenden jongeren trekt. De afdeling Sneek van WN is Istra^ider teleurgesteld in de houding van de gemeente. „We len het geld van de gemeente nodig voor de complete fi- Iqq jiering van de campagne. En die gaat verder dan' alleen pos- 'jWe wilden ook goedkope taxiritten aanbieden aan cam- 5 mlasten' ^at Saat nu 0°^ n*et door", aldus afdelingssecretaris ïmstra. Op de gewraakte posters staat een jongen tegen een jampaal te urineren. Het bijschrift luidt: „Het is hier een Leferend uitgaansleven". De gemeente laat in een brief weten (it affiche „de Sneekweek in een negatief daglicht stelt." Septal aangiften in Rijnmond stijgt S (sErdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft het af- ben jaar te maken gehad met een stijging van het aantal -I Jiften door slachtoffers van criminaliteit. Deden in 1996 j JO mensen aangifte, in 1997 lieten 97.600 slachtoffers van iorbeeld beroving of mishandeling proces - verbaal opma- [Ondanks de stijging is de politie niet ontevreden over de ïnblfikkeling van de zogenoemde individuele veiligheid (crimi- |eit gericht tegen personen of eigendommen). Vooral het &1 vernielingen en diefstallen van auto's daalde het afgelo- jaar. De politie wijst er op dat een toename van het aantal öften niet per se betekent dat ook de criminaliteit stijgt. Ze 17 'e komende maanden onderzoeken waardoor het aantal iften is gestegen. ote drugsvangst Venlo De Venlose douane heeft dit weekeinde bij een routine us £ole aan de Duits-Nederlandse grens 82 kilo heroïne inbe- (enomen. De partij drugs, die was verborgen in de lading :en Turkse vrachtwagen, heeft een straatwaarde van tien ien gulden. Drie Turken en een Duitser, in leeftijd variërend !0 tot 53 jaar, zijn gearresteerd. lingen voor gezinsvoogdij •n ouders en kinderen be- brmeren over het voogdij en de wettelijke normen •or beter naleven. Uit een zoek van de Inspectie hulpverlening en Jeugd- ,UI erming blijkt dat vaak niet I0" ie wettelijke vereisten is L hpn. onderzoek richtte zich rdoiame op het zogenaamde aire proces'. Daaronder h l de start van de ondertoe- 441 telling (OTS) van kinde st opstellen van een hulp- üngsplan, de beëindiging tKK 3 OTS en de nazorg. >ens R. Aalders, hoofd In- e Jeugdhulpverlening en bescherming, houden de de Hngen zich in praktijk on- ende aan het gestelde be- »Zo moet een hulpverle- plan ten minste zes weken lanvang van de hulpverle- idaar zijn. Deze termijn vaak overschreden. Dat is GPD Geassoc Viagra mogelijk in najaar verkrijgbaar Nederland wacht met spanning op de potentiepil Viagra. Hoewel het erectiemiddel nog niet legaal verkrijgbaar is in ons land, wordt er al wel naar gevraagd in de spreek kamer en bij hulpverlenende instanties. Een enkeling kan niet wachten en haalt het medicijn hoogstpersoonlijk op in de VS. Opvallend is dat mensen per telefoon het naad je van de kous willen weten over de komst en de werking van Viagra, maar veel minder informatie vragen aan de huisarts of de seksuloog. Dan wordt alleen via een om weg naar het middel gevraagd. den haag anpons land verkrijgbaar is. Ik krijg er elke dag telefoontjes over", Volgens een woordvoerder van meldt hij. het ministerie van Volksgezond- Ook de hulpverleningsorgani- heid, Welzijn en Sport (VWS) satie NVSH wordt overstelpt bestaat er heel veel belangstel- met „ontzettend veel" vragen, ling voor Viagra. „Mensen bel- Een woordvoerder voor de regio len naar het ministerie om te Maastricht vertelt: „Mensen vragen of erectiemiddel al in stellen twee vragen: wanneer kan ik hem halen en hoe is hij verkrijgbaar? Beide vragen kun nen we niet beantwoorden, dus verwijzen we iedereen door naar een huisarts of een uro- loog." Het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) merkt dat Nederlanders inmiddels uitste kend op de hoogte zijn van het bestaan van Viagra. Volgens een woordvoerder vragen patiënten er indirect naar. „Ik merk dui delijk dat het een deurknopfe nomeen is. Mensen melden in eerste instantie een andere klacht, maar na verloop van tijd komt de aap uit de mouw en zeggen ze: nu ik hier toch ben, ik heb iets gehoord over een po tentiepil..." Seksuoloog A.K. Slob van de Erasmus Universiteit in Rotter dam doet onderzoek naar im potentie bij mannen, maar de meeste van zijn patiënten vra gen niet uit zichzelf naar de pil. „Als het waar is dat Viagra als oraal middel echt de erectie bij 70 procent van de mannen ver betert, dan is het een door braak. Toch zal het niet alle problemen oplossen. Bij een deel van de mannen werkt het niet." Slob heeft tot nu toe één patiënt gehad die niet wilde wachten op de komst van Via gra in Nederland. „Hij is naar de VS gevlogen om de pil te ha len, maar die werkte niet bij hem," aldus Slob. Slob verwacht dat er ook an dere potentiemiddelen op de markt komen. Hij is zelf in nau- 'Bruikbaar middel om geweld op straat aan te pakken amsterdam qpd Het messenverbod in Amster dam wordt mogelijk uitgebreid. Burgemeester Patijn, hoofdoffi cier van justitie Vrakking en hoofdcommissaris Kuiper van de Amsterdamse politie bera den zich vandaag hierover. Di recte aanleiding hiervoor zijn meer dan tien steekpartijen die binnen twee weken in de hoofdstad plaatsvonden. Vooral de dood van een fiet senmaker, die vorige week door een ongeduldige klant met een dolk werd neergestoken, heeft veel emoties losgemaakt. Afge lopen weekeinde was het weer raak. Ruzie om een taxi leidde tot een steekpartij op de Dam en op het metroperron werd een jongeman zonder pardon neergestoken. Vandaag wordt de vermoorde fietsenmaker be graven. Uit eerbetoon zullen tientallen winkeliers in Amster dam hun zaak sluiten. Op dit moment geldt het messenverbod rondom het Centraal Station, op diverse plekken in de Bijlmer en bij en kele metrostations. Een mes senverbod voor de hele hoofd stad is juridisch ingewikkeld, omdat dan een noodverorde ning voor de hele stad afgekon digd zou moeten worden. Na aanvankelijke terughou dendheid over uitbreiding van het messenverbod benadrukt de politie dat deze maatregel wel degelijk zin heeft. „Toen in de bestaande gebieden die ver ordening van kracht werd, wa ren politiemensen dolblij. Ik kan niet beoordelen of het aan tal steekpartijen hierdoor is af genomen, maar agenten krijgen hiermee een bruikbaar middel in handen waarmee ze geweld op straat goed kunnen aanpak ken", aldus politiewoordvoerder Wilting. Ook justitie ziet gunstige ef fecten voor de openbare veilig heid, maar zegt dat de controle ervan juridisch ingewikkeld is. „Je mag niet zomaar iemand op straat fouilleren of simpelweg vragen: 'Meneer, heeft u een mes bij zich?' Er moet een rede lijk vermoeden van schuld be staan voordat een agent iemand mag fouilleren. Bij drankmis bruik is dat eenvoudiger, je ruikt de alcohol of ziet gewoon dat iemand dronken is", aldus persofficier J. Steenbrink van Dat een messenverbod niet zaligmakend is, blijkt uit de dra matische dood van de fietsen maker. Neergestoken met een dolk terwijl dit een verboden wapen is. Henk Grifhorst, be stuurslid van het Midden- en Kleinbedrijf, die vandaag uit so lidariteit zijn werk neerlegt, ge looft niet in een verbod op mes sen. Als eigenaar van drie tie nerkledingzaken, waar vrouwe- Foto's direct naar justitiecomputers onaanvaardbaar. Zij meent dat gezinsvoogdij- instellingen ouders en kinderen beter moeten informeren over het voogdijproces en hen meer moeten betrekken bij het op stellen van een hulpverlenings plan. „Ouders en kinderen moeten weten wat hun rechten en plichten zijn." Verder wil zij landelijke af spraken maken over het mo ment waarop de gezinsvoogd wordt aangewezen. „Soms blijkt de voogd al bekend te zijn voor dat een onafhankelijke kinder rechter uitspraak heeft gedaan. De inspectie heeft het onder zoek verricht in opdracht van het ministerie van Justitie en de Stichting Vedivo, het overkoe pelende orgaan voor gezins voogdij en jeugdreclassering. Staatssecretaris Schmitz van Justitie heeft de aanbevelingen van de Inspectie naar de Twee de Kamer gestuurd. Binnenkort wordt onderzoek ingesteld naar de uithuisplaatsing van kinde- Gedeputeerde R. Lanning onthult een bord en opent daarmee de electronische snlelheidsbeheersing in Dalfsen. dalfsen/wuthmen gpd Pech voor snelheidsovertreders die langs een radarpaal rijden en hopen dat de fotörol net weer eens vol is. Over enige tijd zullen de elektronische snel heidsverklikkers overal in het land geen fotorol meer bevatten en toch probleemloos vele dui zenden plaatjes van overtreders kunnen schieten. Op de Overijsselse provinciale weg tussen Dalfsen en Wijth- men werd gisteren een nieuw digitaal snelheidscontrolesys teem in gebruik genomen met een vrijwel onbeperkte capaci teit. De radarpalen, die op drie plaatsen langs de weg zijn aan gebracht, zijn 24 uur per dag in bedrijf en kunnen desnoods tienduizenden foto's vastleggen in een geheugen. Bovendien kunnen de gege vens rechtstreeks via een tele foonlijn naar de centrale com puter van het ministerie van Justitie worden gestuurd. Eind dit jaar wordt het mogelijk de nummerborden bij zo'n tachtig procent van de 'geflitste' hard rijders door de computer te la ten aflezen. Dan is het een fluit je van een cent om er een incas so-systeem 'aan te hangen', zo dat de bekeuring bij wijze van spreken de volgende dag al op de mat ligt. De provinciale weg in Overijs sel heeft de primeur, maar het systeem van digitale we samenwerking met de aca demische ziekenhuizen in Lei den, Nijmegen en Groningen bezig met het testen van een nieuwe pil ander de codenaam IC 351Inmiddelsis de eerste fa se, laboratoriumonderzoek on der 44 mannen, met goed ge volgafgesloten. De potentiepil Viagra is in maai t op de Amerikaanse markt gelanceerd. Het door Pfizer Pharmaceuticals geproduceerde middel ondersteunt de bloed- toevoer naar de penis. Sinds de verschijning van het middel is er over de hele wereld massaal belangstelling voor het blauwe pilletje getoond. In de VS zou den dertig gebruikers zijn over leden. Een Nederlandse vakan tieganger liep onlangs ander halve dag met een erectie rond' na gebruik van her' „wondermiddel". In Europa is Viagra, op Zwit serland na, nog niet vrij ver krijgbaar. Via postorderbedrij ven en Internet is het al wel te bestellen. In de VS kost de pil rond de twee tientjes, in Saudie- Arabië wordt op de zwarte markt 160 gulden neergeteld. Er ligt inmiddels een positief ad vies van het Agentschap voor Medicijnen van de EU, maar de Europese Commissie moet zich nog over de kwestie buigen. Dat zal waarschijnlijk niet eerder zijn dan september of oktober. amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam wil een nader onderzoek naar de nationaliteit die Desi Bouter se had tijdens de december moorden in 1982. Afhankelijk daarvan kan de huidige Suri naamse adviseur van staat wor den vervolgd voor zijn eventue le betrokkenheid bij de moor den. Het hof gelast dit onderzoek naar aanleiding van een klacht van de nabestaanden R. Wijn- gaarde en R. Hoost. Zij zijn het niet eens met de eerdere beslis sing van justitie in Nederland om Bouterse niet voor de be trokkenheid bij de december moorden te vervolgen. Als blijkt dat Bouterse destijds de Neder landse nationaliteit bezat, kan dat alsnog gebeuren. Bij de decembermoorden kwamen vijftien mannen om, onder wie de broer van Wijn- gaarde en de neef van Hoost.; Volgens de twee nabestaanden-- zou Bouterse tijdens de moor den de Nederlandse nationali teit hebben gehad. den haag anp WIM STEVENHAGEN lijk personeel aan de lopende band wordt bedreigd door 'jo chies die net uit de Pampers zijn', vindt Grifhorst wel dat po litie en gemeente agressie op straat zwaar onderschatten. „Vaak wordt gezegd dat het al lemaal wel meevalt. Maai geloof mij: dagelijks krijgt een van ons een revolver tegen z'n voor hoofd". Peper stelde voor het Euro' 2000 van drie tot twee weken in.', te korten. Patijn kondigde aan risicowedstrijden zowel van de eredivisie als van het EK in de avonduren te willen verbieden. Ook stelde hij voor de kosteiv om burgerlijk bewakingsperso neel en stewards in te zetten, bij KNVB en UEFA te declareren. Michael van Praag, KNVB- sectiebestuurder belast met vei ligheidszaken, betreurt de ge ruchtmakende stellingname van de twee burgemeesters. Hij vindt dat ze voor hun beurt hadden gesproken. De plannen van Peper en Patijn, die bij hun collega's Scholten (Arnhem) en Welschen (Eindhoven) nog niet echt veel bijval kregen, bleven maandag onbesproken. De vier EK-steden vroegen Dijkstal en Terpstra speciale aandacht voor drie punten: de kaartverkoop, de inzet van poli tie en het speelschema. De ant woorden laten nog even op zich wachten. De politie-inzet bij het EK wordt binnenkort in het be raad van korpsbeheerders aan'1 de orde gesteld. Het speelsche- ma willen alle betrokkenen zo; snel mogelijk hebben. Dijkstal sprak maandag met' de verantwoordelijke functiona- rissen ook nog over de Persoon- gebonden Clubcard (PCC), hef- stadionverbod voor hooligans1 en het competitieprogramma' voor het nieuwe seizoen. ,,Wo' houden vast aan de gemaakte afspraken", benadrukte hij. „De- invoering van de PCC en de uit voering van de meldingsplicht zijn herbevestigd. Hel speel schema van de eredivisie ziet er 1 redelijk goed uit." De Tweede Kamer kan de rap portage over de stand van zaken rond het veiligheidsbeleid bij het EK voetbal in 2000 eind au gustus, begin september ver wachten. Dat werd gisteren in Den Haag duidelijk tijdens overleg, waaraan de burge meesters van de vier EK-steden, de bewindslieden Dijkstal en Terpstra en afgevaardigden van de KNVB en de politie deelna men. Euro 2000 wordt in Ne derland en België gehouden. Voordat het tot een rapport met maatregelen en aanbeve lingen komt, worden de erva ringen tijdens het WK in Frank rijk beoordeeld. „We moeten daaruit lering trekken", zei mi nister Dijkstal (Binnenlandse Zaken). Op de aard en inhoud van een mogelijk alcoholverbod bij het EK wilde hij niet ingaan. Het topberaad op het minis terie van binnenlandse zaken was vastgesteld naar aanleiding van het turbulente verloop van de finale om de Amstel Cup tus sen Ajax en PSV, in mei in de Kuip. Aanhangers van beide clubs en ook van Feyenoord zorgden voor een uiterst onrus tige middag in Rotterdam. „Juist aan dit onderwerp zijn we nog niet toegekomen", liet Dijk stal weten. Dijkstal sprak maandag van een constructief onderhoud over orde en veiligheid rond het Nederlandse profvoetbal. De ontspannen sfeer was opval lend. Want vorige week namen vooral Peper en Patijn (Amster dam) harde standpunten in, als reactie op de zware rellen bij het WK in Frankrijk. haarlem anp FOTO CPD FRANK UIJLENBROEK snelheidscontrole zal de ko mende jaren over heel Neder land uitwaaieren. Gedeputeerde Lanning, die de opening ver richtte, betreurde het wel dat het boetegeld rechtstreeks naar het rijk gaat. Een deel zou de provinciekas moeten spekken, om nieuwe projecten te bekos tigen. Inmiddels is er bij het rijk een verzoek ingediend om een deel van de boetes aan de regio beschikbaar te stellen waar ze zijn uitgedeeld. Rechtszaak tegen nabestaande Dakotaramp goede motor zou zijn vervangen^ dooreen ongekeurd exemplaar. Volgens de Purmerender heeft Schroder hierdoor „het Ie- ven van vele onschuldige men sen op zijn wel zeer botte gewe ten", zo liet hij diverse media weten. De Boer schreef ook een boze brief aan het college van, burgemeester en wethouders in Amstelveen, nadat in Ouderkerk"" aan de Amstel een borstbeeld*' van de Martinair-oprichter was- geplaatst. Schroder bestrijdt alle aantij gingen aan zijn adres. Volgens hem heeft hij geen invloed op> de gang van zaken binnen de DDA. Het besluit over vervan ging van de goede motor door de naar later bleek defecte mo tor is door de technische dienst van de DDA genomen, stelt de, Martinair-topman. Schroder vindt dat de be schuldigingen zijn reputatie be schadigen. 1 lij heeft De Boer ge sommeerd te stoppen met zijn uitspraken. Die heeft dat echter tot dusverre geweigerd. Directeur M. Schroder van Mar tinair heeft een kort geding aan gespannen tegen één van de nabestaanden van de Dakota ramp. Schroder wil dat deze na bestaande, G. de Boer uit Pur- merend, ophoudt hem de schuld te geven van het vliegon geval. De rechtszaak zou van daag in Haarlem dienen, maar is op verzoek van De Boer ver zet naar een nader te bepalen datum. Bij de ramp met de Dakota DC-3 van de Dutch Dakota As sociation (DDA) boven de Wad denzee kwamen in september 1996 alle 32 inzittenden om het leven. Onder de slachtoffers was de 36-jarige zoon van G. de Boer. Uit onderzoek bleek dat de crash is veroorzaakt door een storing aan de linkermotor. Volgens De Boer had Martin air-topman Schroder eerder dat jaar opdracht gegeven een goe de motor uit de neergestorte Dakota te halen om deze in een ander vliegtuig te plaatsen. De

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5