Spelen met vuur: ambacht en kunst Trends Inductie: zuinig koken met behulp magnetisme MAANDAG 6 JULI 1998 -JAC Leerdam Cristal herdenkt 120 jaar met nieuwe collectie theawamelink kitty van gerven We kijken erdoor, drinken eruit, verpakken erin. Glas is gewoon. En toch ook weer heel bijzon der. Het is de enige materie waarin alle vier elementen, aar de, vuur, lucht en water, hun aandeel hebben. Scherp en glad tegelijk, sterk maar ook kwets baar. En met een ijle transpa rantie waarin het zonlicht ge vangen lijkt. Glas is het product van een geraffineerd spel met zand en vuur. Een spel dat al 120 jaar wordt 'gespeeld' bij de glasfabriek Royal Leerdam. Het vuur in de oven is oogver blindend. Het mengsel van zil verzand, potas en loodoxyde smelt er bij 1200 graden samen tot vloeibaar kristal. De glasbla zer doopt z'n pijp in de strope rige massa. Hij blaast. Zijn adem zet in de druppel uit. Hij blaast opnieuw, draait, knipt en modelleert in een stapeltje nat papier de roodgloeiende stroop met zijn handen. Het papier ontvlamt spontaan. Als de hitte afneemt trekt de vurige gloed weg en blijft er helder, glanzend kristal over. De lucht erboven zindert nog, maar een nieuw kunstwerk is klaar. Een product van duizenden jaren ervaring in spelen met vuur. In de Koninklijke Nederland- sche Glasfabriek Leerdam spe len de glasmakers dit spel dage lijks. Al 120 jaar. Op 18 juni, herdacht het bedrijf de oprich ting van wat in 1878 nog de Glasfabriek Jeekel, Mijnssen en Co heette. Genoemd naar de oprichters. De schakel tussen ambacht en kunst, die de fabriek vanaf het begin heeft gekend, is nooit ver broken. Zelfs toen na de oorlog de machinale productie van glasserviezen op gang werd ge bracht om de concurrentie het hoofd te bieden, bleef Royal Leerdam - zoals de handels naam luidt sinds koningin Wil- helmina in 1953 het predikaat 'Koninklijk' verleende - zich on derscheiden met zijn mondge- blazen en handgevormde kris tallen objecten. En tot op de dag van vandaag houdt Royal Leer dam Cristal de traditie in ere met de productie van kunstob jecten die alle de handtekening dragen van een top-ontwerper en zijn vervaardigd van 'cristal supérieur', de zuiverste kristal soort. Waren het in het verleden be roemdheden als F.L. Wright, ar chitect Berlage en glaskunste naar Copier die hun naam aan het kristal verbonden, tegen woordig zijn dat designers als Frans Molenaar, Marcel Wan ders, Dora Dolz, Carla Peters, Annelies de Leede, Bert van Loo, Olaf Stevens, Jurriën Stre- litski, Anna Carlgren en sinds kort ook Jan des Bouvrie en Maarten Vrolijk. Ontwerpers die in andere disciplines al hun sporen hebben verdiend, maar ookglaskunstenaars-pur-sang, zoals Simon van der Marei, hoofd vormgeving bij Royal Leerdam, en Gerard Thomas sen, die in de tijd dat hij nog als vaste ontwerper bij Leerdam werkzaam was onder meer het duizenddelige glasservies Coro na, het geschenk van het volk bij het huwelijk van Beatrix en Claus, ontwierp. Samen met de meester-glasbla- zers produceren de kunstenaars eenmalige objecten, de Unica, die inmiddels wereldwijd als collector's item gelden. (Bij So theby's werd onlangs nog een object van Van der Marei ge veild voor 13.000 gulden. Som- 'Thinkingand drinking', een kristallen schaakspel van Jurrien Strelitski, bestaande uit glazen met een stop. foto pr PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Rivier in Duits land; 5. kleur; 9. muurholte; 10. grond om een boerderij; 12. duw; 13. bevestiging; 14. aardappel tje; 16. Japans bordspel; 17.kat- tenras; 19. evenzo; 21afge stroopte huid van een dier; 23. rekenkundig vraagstuk; 24. onbe werkt; 26. schaakterm; 27. voor zetsel 28. Europees gebergte; 30. persoonlijk vnw.; 31.graan- bederf; 32. kneep; 33. voorzetsel; 34. religieuze groepering; 36. dwarsmast; 38. drinkbeker; 40. ongebonden; 41slaapgelegen heid; 42. gezellig; 44. brandstof; 45. onderzeese bom; 48. aarts bisschop (Lat. afk.); 50. afge scheiden bevolkingsgroep; 51. barium; 52. tennisterm; 54. spo- renplantje; 55. roofzuchtige pa pegaai; 56. meetkundige figuur; 57. zanggroep. Verticaal: 1. Fout; 2. projectie plaatje; 3. boom; 4. beroep; 6. voorzetsel; 7. gezichtsorgaan; 8. dorheid; 10. tijdperk; 11. sprook jesfiguur; 14. einder; 15. koeien- maag; 17. bijb. figuur; 18. vruchtennat; 20. keeper; 22. jong konijn; 24. gewoonte; 25. insect; 28. gewicht; 29. watering; 33. defect; 35. bedrag waarvoor iets gekocht wordt37. roofvogel; 39. gegraven diepte; 41. bedeesd; 43. kledingstuk; 44. lofdicht; 46. mannelijk dier; 47. kunstwerk; 49. oude Franse munt; 51praat vogel; 53. vogelproduct; 55. bok- sterm. OPLOSSING mige stukken hebben inmiddels ook hun weg naar musea ge vonden.) Daarnaast zijn er de objecten die in series met een gelimiteerde oplage worden ge produceerd, de Serica. En sinds begin dit jaar verlaten ook door de kunstenaars gesigneerde en genummerde objecten in een ongelimiteerde oplage de fa briek onder de naam Multica. Speciaal voor de 120e verjaar dag van de glasfabriek hebben zeven kunstenaars een nieuwe collectie artikelen van Royal Leerdam Cristal ontworpen. Functionele en tegelijkertijd de coratieve stukken, zoals de in elkaar passende schalen van Piet Stockmans, de sprookjes achtige olielampjes van Peter Bremers en de 'gekroonde' ka raffen van Olaf Stevens. Blik vanger in de collectie is het schaakspel van Jurriën Strelitski met de titel 'Thinking and drin king'. De schaakstukken in de vorm van glazen, die aan de ene kant van het bord met rode en aan de andere kant met witte wijn kunnen worden gevuld, symboliseren de essentie van het spel: strijd en verbroedering. Een verbroedering die zeker zal optreden wanneer alle geslagen 'schaakstukken' zijn leegge dronken. Drievoetige vaas De essentie van Royal Leerdam zelf komt vooral tot uitdrukking in twee kunstwerken van Simon van der Marei, getiteld '120 jaar spelen met vuur'. Over zijn vaas op drie voeten vertelt de ont werper: 'Royal Leerdam Cristal stond aanvankelijk vooral be kend om haar drinkglazen. Dat historische gegeven wilde ik ge bruiken. Verder wilde ik het am bachtelijke aspect uitbeelden. Dat heb ik gedaan door de gloeiende Weur van het vuur in het object te laten zien en bo vendien het zand, de voor naamste grondstof van kristal, zichtbaar te verwerken.' Brengt de eerste vaas vooral de grondstof en het ambachtelijk duel met het vuur waaruit het kristal voortkomt in beeld, in het tweede ontwerp, een vaas in alle kleuren van de regenboog, komt de opvallendste eigen schap van kristal, de breking van het licht, tot uitdrukking. De nieuwe collectie van Royal Leerdam Cristal is slechts een klein onderdeel van de totale productie van de glasfabriek, die jaarlijks vele honderden mil joenen machinaal geproduceer de glazen naar alle uithoeken van de wereld exporteert. De collectie handgevormde en mondgeblazen kristalobjecten vertegenwoordigt echter een traditie waarin vakmanschap en creativiteit een hechte eenheid vormen. Al 120 jaar. Wie tegenwoordig een kook plaat wil kopen heeft keus te over: gas, elektrisch of inductie. Ruim driekwart van de Neder landers kookt nog steeds op gas, maar toch wordt steeds meer voor elektriciteit gekozen. Een belangrijk nadeel van elek trisch koken (langzamer en minder goed regelbaar), dat ooit bestond, is verdwenen. Voor in- ductiekoken is weliswaar elek triciteit nodig als energiebron, maar het kookproces zelf is ge baseerd op magnetisme. Onder elke inductiekookplaat zit een inductiespoel, gevoed door een generator. Deze zet gewone wisselstroom om in wissel stroom met een hoge frequen tie, waardoor in de spoel een elektromagnetisch veld wordt opgewekt. Dit veld brengt de moleculen in de panbodem in beweging (vergelijk het maar met wat de magnetron met voedselmoleculen doet) en daardoor wordt de bodem heet. Hierdoor wordt ook de plaat een beetje warm. Het inductieproces treedt pas in werking, als er een pan op de kookzone staat. Zodra men de ze optilt stopt het proces. Om dat de maximale capaciteit van een inductiezone hoger is dan van een traditionele elektrische plaat (2000 Watt), gaat koken hierop veel sneller. De meeste inductiekookplaten zijn uitge rust met simpel te bedienen tip- toetsen. Vaak hebben ze ook een 'alles-uit-toets' of een spe ciaal slot, zodat er tijdens schoonmaak-werkjes of met kinderen in de buurt niets fout kan gaan. Het stoppen van de magneti sche werking zodra men de pan optilt, werkt soms onhandig. Bijvoorbeeld bij pannenkoeken bakken. Even de pan van de plaat nemen (nieuw beslag erin), betekent dat de gewenste stand opnieuw moet worden in geschakeld. Dankzij een 'stand- by-stand' onthoudt de kookzo ne de laatste vermogensstand. Moderne keukenapparaten pie pen dat het een lust is, als ze de gebruiker ergens op willen at tenderen (vriezer heeft te hoge temperatuur, magnetrontijd is afgelopen enzovoorts). Veel mensen krijgen daar de zenu wen van. Vraag dus in de show room om een demonstratie van de diverse signalen en het ge luid van de ventilator. Het installeren van een induc- tiekookplaat moet door een vakman worden gedaan. Net als bij een conventionele elektri sche of glaskeramische kook plaat is hiervoor een speciale kookleiding nodig. Een induc tieplaat moet bij inbouw boven dien van koeling worden voor zien. Niet alle installateurs zijn hiervan op de hoogte. Ga dus naar een gerenommeerde zaak. En laat u informeren over de geschikte pannen. De panbo dem moet van een ferromagne- tisch materiaal zijn en magneti- seerbaar. Of dat zo is weten we als een magneet aan de bodem 'kleeft'. Heel geschikt voor in ductie zijn pannen van geëmail leerd plaatstaal en gietijzer. Een probleem dat zich nog wei eens voordoet is het aanra- kings-verschijnsel. Het kan voorkomen dat twee pannen el kaar raken, waardoor het func tioneren van de plaat ontregeld kan worden. Dat betekent dat men het beste de kleinere pan- maten kan kopen. Koken met inductie: niet alle pannen zijn geschikt. foto gpd WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: MASKER. S T R P S HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Heer Bommel voelde een lichte rilling over de rug gaan en zijn gelaat bewolkte. 'Wat zei je daar?' vroeg hij. 'O, eh... excuseer, heer Olivier!' zei de knecht geschrokken. 'Ik zei een oud versje op, dat mijn grootmoe der placht te reciteren, wanneer er een ring om de volle maan was. met uw welnemen. 'Zo, placht ze dat?', prevelde heer Ollie bleek. 'En wat zijn brekels, Joost?' 'Dat weet ik niet', verklaarde de bediende. 'Slecht volk, wanneer ik mij zo mag uitdrukken. Want wie een ring ziet om de maan, moet niet naar de brekels gaan. Zo luidt het slot van het vers, heer Olivier!' Heer Bommel luisterde al niet meer. Hij had zich afge wend en liep nu in het maanlicht de weg op om zijn mooie stemming te hervinden. 'Brekels! Bah!' sprak hij tot zichzelf. 'Wat een onzin! En dat op een avond als deze, nu de hele natuur tot blijdschap noodt, als ie mand begrijpt wat ik bedoel.' Op dat mo ment fladderde er een vleermuis om zijn hoofd en hij slaakte een kreet. 'Ooaah!', riep hij, opzijspringend. 'Een bre-brekel!' De markies De Canteclaer, die peinzend zijn avondwandeling deed, werd opgeschrikt door het tumult en richtte verstoord zijn fa- ce-a-main. 'Parbleu!' sprak hij misprijzend. 'Waarom blijft ge niet thuis als de nacht ge vallen is? Uw lallend geroep is hoogst hin derlijk, amice!' redactie saskia stoeung^ Ringen van edelstaal met goudaccenten. jesta Edelstaal en™ Sieraden mogen zien worden, komend najaar. Vooral t worden steeds breder. Geelgoud zie je veel in combinï.eaa| witgoud. Maar het is niet al goud wat er blinkt. In veeli collecties zie je sieraden van edelstaal, een nikkelvrij m geschikt voor de meest gevoelige huid. Lasertechniekei de productie sterk vereenvoudigd, waardoor het allem|ji] prijsvriendelijker kan. Voor horloge-ontwerpers is edelstaal een oude bekencfcicH! duurste ontwerpen wordt dit gecombineerd met goudëke del is de rechthoekige kast in opmars. Informatie: cenöde i diamant, sieraden en horloges, tel. 070 - 3867777. 9. H 6.r Schuimwand Ook met de Akoestiregel: geluid wordt door de los van ÈV zittende tweede lat en het schuim opgevangen en getto Voor een wand van pakweg vijf meter breed is een aaiihE tiregels noodzakelijk. Tussen de onderling isolerende Id wordt ook schuim geplaatst, waarna gipsen platen vo<le werking zorgen.Het lijkt een eenvoudige constructie, i p blijkt niet uit de prijs: een vierkante meter van deze ge rière kost negentig gulden. Informatie: Akoestikon Gel tie, Nieuwegein, telefoonnummer: 030-603.5911. 'i Schuimwand 2 Een nieuw middel tegen geluidsoverlast is de tegen de i bevestigen Akoestiregel. Hij speelt in op een recent uil igi onderzoek, waaruit blijkt dat nog steeds veel Nèderlan hebben van burengerucht. De Akoestiregel wordt geve k< door twee latten van zes centimeter breed waartussen -f soort veerkrachtig schuim is aangebracht. In de wijze van bevestiging schuilt het geheim, zo mei v brikant. De eerste lat wordt met schroeven tegen de g< lengte van een muur bevestigd, waarna schuim en de n lat worden aangebracht. De werking is vergelijkbaar n blikken die door een draad verbonden zijn. Bij een stnj spannen draad plant geluid zich voort, maar bij een si V, is de verbinding verbroken. Lancömes eau de toilette voor de nieuwe eeuw, in een ver[ i die sterk doet denken aan de in 1970 gelanceerde geur O' Ja Een geurtje dat je gemakkelijk pakt. Dat een gewoonte, den. Dat is OUI!. Licht, een beetje zoet maar toch fris di pakking lijkt wat op die van de Lancóme, een succes^ zuidelijke landen. „Het is de bedoeling dat de nieuwe f gc beetje 'meelift' op de naamsbekenheid van de Lancèn daar dat de fles inmiddellijk aan dit produkt doet dentóoe pr-vrouw Ellen Dionisio. De OUI! is te koop in een fljsh spray. Prijs vanaf 55 gulden (30 ml)|W! X Het schuim tussen de latten aan de wand voorkomt dat de— zich gaan ergeren aan onze muziekkeuze.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20