Guus Hiddink gaat z'n eigen gang Jaap Stam vreest Ronaldo niet w ie denken de Brazilianen wel dat ze zijn?' 'Oranje profiteert van Ajax-school' WK Voetbal j 7 JUL119 FIMNCKM rde wellicht bij finale yENCEWinston Bogarde kan wellicht zondag als toe- •r in Parijs de finale van het WK bekijken. Tenminste, als V eindstrijd haalt. Het ligt in de bedoeling dat de verde- [iet het been in het gips - naar Parijs wordt gevlogen als W de finale haalt. Volgens KNVB-arts Frits Kessel is de n Barcelona zeker een half jaar uit de roulatie. De me- op bevel van Bogarde gisteren ver van zijn ziekenhuis- 'Pg®juden. n ag iot* iischerm voor fans zonder kaartje 'CtricF In en ronc* Marsei^e zijn tussen de 10.000 en 15.000 n jn iders aangekomen per vliegtuig of bus. Een groot aantal jrs is op de bonnefooi gekomen. Als zij er niet in slagen Jjp.lje te bemachtigen, kunnen ze de wedstrijd via een ijeoscherm op het strand volgen. „Dat heeft een dem- erking op teleurgestelde supporters", weet Henk Groe diJ^er van ^et Nederlandse WK-politieteam. De Suppor- T)ranje heeft ook diverse festiviteiten georganiseerd, wedstrijd door kinderen pOt! en Voor Oranje tegen Brazilië aftrapt, speelt een team and'.eren uit townships in Zuid-Afrika in het Stade Vélodro- □g narseille een wedstrijd tegen Franse leeftijdgenootjes, ven later volgt voor aanvang van Frankrijk - Kroatië in Saint- iylaitn duel tussen kinderen uit Mexico en Brazilië. Het WK- n detiecomité wil met de wedstrijden jongeren uit sociaal ;t datnilieu's mee laten doen op het hoogste voetbalpodium, n vrc ''ijle markt afgeraden Het Nederlandse WK-politieteam adviseert de Oran- aar (rters dringend geen kaarten op de zwarte markt te ko- ,en|de wedstrijd tegen Brazilië. „Het is levensgevaarlijk, bedonderd of beroofd", verklaarde teamleider aabenevelt. Groenevelt: „Het is in Marseille al zo vaak wf^j)men dat Nederlanders die op de zwarte markt een ■v jjden kopen, van hun geld werden beroofd op het mo- *y,® "t ze dachten een kaartje te krijgen. En er worden zeer kaarten verkocht." De KNVB kreeg slechts 3300 tickets •s zen van het organisatiecomité. is aj «orters moeten bijbetalen Dei Nederlandse supporters, die vanavond de halve finale raazilië willen bijwonen, moeten aan de kassa's in Mar- r gej gulden extra neertellen. De KNVB heeft alleen toe- zoalivijzen voor de duurdere vakken van het Stade Velodro- bemachtigen. Herman Poos, één van de woordvoer- onzfde KNVB, meldde vanochtend voor Radio 1 dat de 120 3t rJie de 3300 supporters vooruit moesten betalen niet vol- Indien zij bij de kassa's over onvoldoende middelen 3k >en, worden de kaartjes aan anderen aangeboden. „Bo mer! vis", aldus Poos. >nze ltaje per helikopter naar Marseille oud(. De bus is niet goed genoeg meer voor Oranje nu de °P halve finales van het WK voetbal heeft gehaald. Althans, 'me1 hoofdsponsor Nationale Nederlanden. De geldschieter wesejectie gisteren daarom wat comfortabeler vervoer •/zoojjelikopters. „We willen er alles aan doen om de spelers ^ust mogelijk in Marseille te krijgen", verklaarde een ven ierder van de verzekeraar. „Normaal duurt een busreis Wöjebrune-Cap-Martin naar Marseille twee uur, nu nog half uurtje." irnu j-^je verdachte aangehouden e b^# In Duitsland is gisterochtend een 24-jarige man uit al gg gearresteerd die verdacht wordt van betrokkenheid bij t ismishandeling van een Franse politieman voorafgaand OfjTK-voetbalwedstrijd Duitsland-Joegoslavië op 21 juni in t ertd-Franse Lens. De 44-jarige gendarme David Nivel i deft een ijzeren staaf op het hoofd geslagen en ligt nog l coma. De man is door getuigen en op foto's herkend, ent zelf op de Franse politieman te hebben ingeslagen. AIX-EN-PROVENCE YPE MINKEMA Nederland-Brazilië, ontmoe tingsplaats voor oud-PSV'ers. Tussen de gevierde spits en de anonieme stopper. Vier jaar ge leden, in Dallas, verheugde Stan Valckx zich op de confron tatie met Romario. Nu is het de beurt aan een nieuw koppel. In Marseille treft Jaap Stam van avond Ronaldo. Het is anders. Valckx en Ro mario, stopper en spits, waren vrienden geworden. Ze maak ten, uit balorigheid, ook een weddenschapje voor hun on derlinge confrontatie. Brazilië won, met 3-2, en Romario scoorde. Valckx en Romario zijn nog steeds vrienden. Het nieuwe duo kent elkaar, maar niet veel meer dan dat. Ex-PSV'ers treffen elkaar tijdens Nederland - Brazilië Jaap Stam kwam twee en een half jaar geleden tussentijds over van Willem II. Het was het laatste half jaar van Ronaldo. Die toen al weg wilde bij PSV. Stam en Ronaldo, stopper en spits. Ze hebben meer gemeen dan hun korte verleden bij PSV. Ze behoren tot de duurste voetballers van de wereld. Ach ter de naam van Stam staat een prijs van 35 miljoen gulden. Hij is daarmee 's werelds duurste verdediger. Ronaldo ging van Barcelona naar Internazionale. Het bedrag? Rond de zestig miljoen gulden. Ze hebben meer gemeen: de vorm. Ronal do, vier jaar geleden in Amerika nog een puberale bankzitter, wil in Frankrijk schitteren. Het is er tot dusverre niet van geko men. Jaap Stam is de grote vorm ook kwijt. Rond zijn transfer van PSV naar Manchester Uni ted, vanaf het moment dat zijn grote jongensdroom in vervul ling is gegaan, is de 'Rots van Roquebrune' gaan wankelen. Stam schaamde zich een beetje voor het abnormale prijskaartje dat om zijn nek hing. „Ik ben net zo duur als een winkelcen trum", klonk het bezwaard. De stopper moet het toege ven, de vorm is niet 'top'. Stam, eerlijk: „Het gaat wel. Het kan beter. Ik vind van mezelf dat ik nog niet op het absolute topni veau zit. Dat is een gevoel. Ik kan dat moeilijk omschrijven. Het net-nietgevoel. Misschien komt het omdat je nog niet een aantal jaren op topniveau speelt. Voor mezelf vind ik dat ik nog kan groeien. Iedereen weet wel ongeveer waar zijn plafond zit. Dat van mij ligt ho ger. Maar op dit WK blijft de vorm een beetje hetzelfde." Over zijn foutjes. „Als dat te gen Mexico niet gebeurd was, had de wereld weer heel anders gereageerd. Joegoslavië, ook discutabel. In beide wedstrij den hebben die spitsen mis schien twee, drie ballen gehad. Daar word ik op beoordeeld, dat weet ik. Omdat ik zo veel geld heb moeten kosten, daar om wordt er zo op me gelet. Zo is het nu eenmaal." Stam weet wel waar hij de beste vorm kan halen. „In een competitie waar je met een ho ger niveau te maken krijgt. Waardoor je zelf ook sterk wordt." Hij doelt op de Engelse Premier League. Maar op dit WK zijn de beste spitsen van de wereld te zien. Zoals Ronaldo. Valckx en Romario, Stam en Ronaldo. De stopper en de spits. Zei Valckx over Romario: „We kennen elkaar natuurlijk van haver tot gort. Dan kan een voordeel zijn, maar ook een na deel. Ik zal niet anders gaan spelen." Zegt Stam over Ronal do: „Hij weet wat ik doe, ik weet wat hij doet. We kennen eikaars kwaliteiten. Dat kan helpen, maar het kan ook tegen je werken. Maar ik zal mijn ma nier van spelen niet verande- B/AYÏ/I MER/TOl Zon, zee en succes. Het le ven lacht Guus Hiddink aan de Cöte d'Azur triom fantelijk toe. „Ik kreeg net een telefoontje van thuis. Er stond zaterdagmiddag een file in de Achterhoek. De mensen waren allemaal op weg om de wedstrijd te gen Argentinië te zien, voor de buis. Toen ik dat hoor de, moest ik wel even la chen, ja." MONTE CARLO GUSBERT SPIERENBURG/GPD Hoog in aanzien staat Oranje plotseling weer in de wereld en minstens even steil is de reputa tie van de verantwoordelijk coach gestegen. De bijtende kri tieken van de eerste weken lig gen ver achter hem. Het allengs slinkende legertje critici is de mond gesnoerd. In de halve fi nales van het WK: hoger kan het podium in het voetbal bijna niet zijn. De voor Oranje dramatische afloop van het Europees kam pioenschap in 1996 vormde achteraf de start van een mars route, aan het eind waarvan de contouren van een pot met goud steeds zichtbaarder wor den. De aanpak van Hiddink in Engeland bleek te fragiel te zijn geweest, misschien wel te soci aal. En dat moest worden ge corrigeerd. „Sinds augustus 1996 ben ik m'n eigen gang gegaan en heb ik m'n eigen mensen aange steld. Zo eigenwijs ben ik wel. De halve finale die nu is bereikt, is slechts een bevestiging van de campagne waarmee ik al bijna twee jaar bezig ben. De uitda ging is om die fijn tot in de fina le vast te houden." Een scheidingsfijn loopt er niet meer door Oranje, ook niet de vermeende kleurfijn. Het broeinest bestaat niet meer. Plotseling blijkt het elftal een vriendenploeg geworden. „In de kwalificatiereeks had ik de nummers één tot en met elf tot m'n beschikking. Daar zijn vanaf de voorbereiding de num mers twaalf tot en met zestien bijgekomen, onder anderen Overmars, Davids en Bogarde. Ik denk niet in termen van een basiselftal. Het tactisch concept en de individuele taken daarin zijn voor iedereen duidelijk. Slechts de invulling van de elf namen staat niet automatisch vast." Hiddink zegt een moderne coach te zijn. De vele wisselin gen in het elftal zijn een gevolg van die min of meer op Ameri kaanse leest geschoeide filoso fie. „Er zijn moverende redenen soms om de opstelling te wijzi gen. In de wedstrijdbespreking leg ik dat de spelers volledig en secuur uit. Nu eens Jonk, dan weer Seedorf. De ene keer Reizi ger, de andere keer Winter. In de teleurstelling bijten ze zich vast en de volgende dag zie ik ze weer met overgave trainen. Ze weten dat in deze selectie niemand faalt en de inbreng van ieder afzonderlijk van groot belang is." „Toen ik Seedorf moest ver tellen dat hij tegen Argentinië niet speelde, stond hij natuurlijk niet te juichen. Om met de Bel gen te spreken, hij 'herpakte' zich uitstekend. Clarence is 22 jaar, hij heeft al 33 interlands achter z'n naam, hij heeft met Ajax en Real Madrid de Cham pions League gewonnen - wie ben ik om z'n ldasse in twijfel te trekken." „Ik heb Seedorf nooit gepar keerd, als reserve. Het is een kwestie van acceptatie. Na het Europees kampioenschap ben ik daar heel duidelijk in ge weest: wie afhaakt, biedt de an der z'n hulp aan. Dat is wat door de jongens nu in praktijk wordt gebracht. Het is een voor waarde in een team dat geen sterren heeft, maar begrijpt dat men via saamhorigheid en een dracht ver kan komen." „Bergkamp moet van zichzelf geen wereldster zijn. Die glans hoeft hij ook niet uit te stralen, vindt hij. Een journalist zei mij na de wedstrijd tegen Argenti nië: Bergkamp speelde zwak. Zo'n constatering is een beledi ging voor hem en overigens ty pisch Nederlands. Bergkamp is twee maanden weggeweest, hallo. Hij maakte niet alleen dat schitterende, beslissende doel punt, hij bereidde er ook nog eentje voor. In landen als Italië, Spanje of Engeland zou hij na zo'n prestatie op handen zijn gedragen. Waarom de reacties van de Nederlanders zo koel zijn, begrijp ik niet?." Het aanvallende en avontuur lijke spel waarmee het Neder lands elftal in Frankrijk tot de verbeelding spreekt is niet nieuw, wel heel uitzonderlijk in een deelnemersveld dat wordt beheerst door de angst om te verliezen. Zelfs Brazilië, zegt Hiddink, gaat niet meer vrijuit. „De Brazilianen hebben hun filosofie overboord gegooid, in de laatste linie en op het mid denveld, en dat op een wijze waarvoor ze zich vroeger zou den schamen. Voor de ware lief hebbers, waarvan ik er één ben, is dat jammer. Ik durf te stellen dat de Nederlandse speelwijze aanvallender is en zeker meer risico's inhoudt. Zóals de Brazi lianen mag het Nederlands elf tal nooit spelen." De Nederlandse bondscoach is blij samen met de regerend wereldkampioen vanavond de arena te kunnen betreden. Zo veel is zeker: Liever Brazilië dan Denemarken. „Er is natuurlijk niets mooier dan in de beslis sende fase van het toernooi te gen toplanden faam te maken. De halve finale moet een wed strijd van cachet zijn." mpioen wordt met alle egards behandeld Ineel van het paradij- tel, hoog in de heuvels 'iddellandse Zee, be- la als Ronaldo de bus ian het begin van de iet twee uur vertra- ;ekomen, is de man iperster van het WK ten worden, genegen idende zon handteke- it te delen. Met zijn is, zijn vooruitstaande ileeft hij in elk hotel, id en bij elk stadion afereel. bomen houden utters de omgeving iten, tachtig pofitie- ;n bodyguards staan i meter rond hotel La at uitzicht heeft over reek en de zee. Jour- worden gefouilleerd, zijn even niet meer tennis- en golfbanen verlaten bij. Hekken ot, tv globo (Brazifië's tv-station) mag de elers filmen. De we- oen is binnen. Wie weet denkt dat de fljnse president Clinton gevolg is neergestreken rankrijk. jotel zoeken de spelers op en grijpen, zoals ;saai de telefoon om :ont te bellen. In Bra lt immers ochtend ge il Na het WK in Amerika, IJiario zelfs op de trai- een zaktelefoon liep, De stemming zat er gisteren op de training van de Brazilianen goed in. heeft bondscoach Mario Zagallo moToiele telefoons tijdens het reizen verboden. 's Middags om half vijf, als de wereldkampioenen hebben ge slapen, komt er weer leven in de brouwerij. De laatste training, voorafgaand aan de confronta tie met-Nederland, wordt uitge weken naar het voetbalstadion van Toulon. Wegen worden af gezet, motoragenten rijden met gillende sireneskilometers voor uit en negen surveillance-auto's van de Franse gendarmerie be geleiden Ronaldo en consorten tijdens de 35 kilometer lange tocht naar Toulon. Onderweg worden arme Franse automobilisten zonder pardon de vangrail of de berm ingedrukt. Iedere Franse motor agent krijgt er een kick van om de bus met 'les Brasifiens' nog harder te kunnen laten rijden. „De wereld is gek geworden, wie denken ze wel dat ze zijn", zegt de ambtenaar bij de Péage (tolhuis), die nog na zit te beven als de hele karavaan met 120 ki- FOTO EPA lometer per uur zijn slagboom is gepasseerd. Als Ronaldo even voor half zes het gras van het stadion in Toulon betreedt, staan op de tribunes duizenden fans hyste risch te gillen. Honderd kilome ter verderop gaat het er bij de training van Nederland wel iets anders aan toe. Ronaldo had in het trainingskamp bij Parijs al gekke dingen meegemaakt, „maar hier lijk ik Michael Jack son wel." Waar het om gaat is een uur tje 'futjebol', dat door 26 came ra's tegelijk wordt vastgelegd en live in miljoenen huiskamers wordt uitgezonden. „Het Brazi liaanse team is op dit moment het allerbelangrijkste dat er be staat in het leven van de bevol king. Zeker nu we weer zo dicht bij een wereldtitel komen", zegt Claudio de Fernando van TV Globo. „Brazifië-Nederland is de belangrijkste stap op weg naar goud, dit is eigenlijk al een finale voor de mensen. Zagallo laat de reserves tegen de A-ploeg spelen en ziet tot zijn verbazing dat Ronaldo er met zijn maatjes voor de twee de achtereenvolgende dag niet in slaagt te winnen van de twee de keus. Zé Carlos, de man die als rechtsachter vanavond op het WK moet debuteren, lijkt door zenuwen bevangen. In de Braziliaanse kranten is hij al voor zijn optreden tegen Oranje afgemaakt. En de verdediging van Brazilië stond er al niet zo rooskleurig op. Zagallo laat de training geheel over aan zijn assistenten. Vanaf de zijkant analyseert hij wat er allemaal gebeurt. Ook de mati ge vorm van Ronaldo baart hem zorgen. De ex-PSV'er wil met extra ar beid laten zien dat hij er alles aan wil doen om de juiste vorm te vinden. Als de overige 21 spe lers languit in het gras liggen bij te komen, staat hij vanaf de middenlijn op doel te schieten. Vervolgens gaat hij buikspieroe feningen doen en tenslotte legt hij tien keer de bal op de penai- ty-stip. Acht keer schiet hij 'm jh'JM 4SE •ok verliest, de toe- wint. Dat was van- z e boodschap van veel g ochtendbladen. De 81 l'Équipe vulde de ge- pagina met een foto van Ronaldo en een beeld van Bergkamp, en kopte daarboven: 'De droomwedstrijd'. In La Provence bracht voet balverslaggever Mario Albano een ode aan beide landen. „In de collectieve verbeelding in carneren Brazilië en Nederland het ideale voetbal, het voetbal dat doet dromen", schreef hij. .Andere grote voetballanden bewonderen we om hun resul taten. Italië en Duitsland, die heel wat prijzen in de wacht hebben gesleept, oogsten adjec tieven als realistisch, gedegen, efficiënt. Maar zij belichamen geen droomvöetbal. Dat wordt slechts door twee landen ge speeld: Nederland en Brazilië. Wat schoonheid betreft, „zal de halve finale van vanavond waarschijnlijk die van morgen tussen Frankrijk en Kroatië overtreffen", zo voorspelde de sportkrant l'Équipa „Brazilië is er gek op de bal te monopolise ren, en de tegenstander te dwingen toe te kijken hoe het speelt. Dat geldt ook voor Ne derland. Maar er zullen van avond op het veld in het Stade- Vélodrome niet twee ballen zijn. Het is om die reden dat deze wedstrijd opwindt en fascineert. Het is daarom ook onmogelijk te geloven dat zich geen fantas tische momenten voordoen." Sommige kranten, zoals Le Figaro, tippen Nederland als fa voriet in de titanenstrijd. Deze krant liet Pele, de Braziliaanse maestro, zeggen: „Nederland en Frankrijk zijn de enige landen die zich hebben ontwikkeld als Latijnse landen door een open, aanvallend spel te bieden. Ze hebben tijdens deze WK het te leurstellende spel van Argenti nië goedgemaakt, en vooral ook dat van Brazilië, dat ondanks de kwaliteiten geen team vormt." stijf langs de finkerpaal, één keer gaat-ie rechts en één keer mis. Het is te hopen dat Edwin van der Sar die informatie ook krijgt. Wanneer hij als allerlaatste het veld verlaat, staan honder den verslaggevers te knokken om de nummer negen van Bra zilië te vragen naar zijn gevoe lens over het weerzien met zijn Nederlandse 'vrienden'. Gedul dig legt de jonge ster uit dat de halve finale voor hem om meer dere redenen de belangrijkste wedstrijd in zijn leven wordt. „Ik wil wereldkampioen worden en om de finale te halen zal ik tegen Nederland moeten sco ren. Ik moet nu laten zien dat ik de man ben van de belangrijke momenten. Daarbij komt na tuurlijk dat ik tegen al die Ne derlandse jongens helemaal wat wil laten zien. In mijn ogen zijn het allemaal vrienden van me. Sommigen vanuit mijn PSV-tijd, anderen door de mooie wed strijden tussen PSV en Ajax en tussen Inter en AC Milan. Ronaldo zegt alle duels van Oranje met grote aandacht en bewondering te hebben ge volgd. Dennis Bergkamp is in zijn ogen de man die de door slag geeft in een ploeg die als geen enkele andere WK-deelne- mer totaalvoetbal kan spelen. „Onder elkaar hebben we ge zegd dat Bergkamp gewoon moet worden afgestopt. Hij is het allergrootste gevaar. „Maar", grijnst hij, „zo zal Jaap Stam ook wel over mij pra ten. Het wordt tegen Nederland leuk 'futjebol', denk ik." WK OP TELEVISIE 19.00 Ned 2: ing Nederland - 20.10 Ned2 WK-journaal 20 30 Veronica: Oranie regenjas 20 45 Ned2: Nederland - Brazilië (ook ARD, BRT2.BBC2) 22 16Ned3 Sportjournaal 23.00 BRT2 Wereldbekermagazine (doorlo pende herhaling) 23 25 RTL4 Villa BvO 00.00 BBC1Hoogetpunten WK 01.00 Eurosjjort: WK-journaal 02 10ZDF: Integraal Nederland - Brazilië 03.20 ARD: Integraal Nederland - Brazilië Ik heb in het begin van het WK de kritieken in sommi ge Nederlandse kranten gele zen op het tactisch beleid van de bondscoach. Hiddink wek te irritatie op. Hiddink was een omstreden leider. Hiddink week voortdurend van de rechte fijn af. Met verwonde ring en verbazing heb ik het gelezen. Het is mooi te conclu deren dat de coach deze zoge naamde critici flink de mond heeft gesnoerd." „Hiddink plukt de vruchten van zijn solide aanpak en van de bekwame groep assistenten en medewerkers die hij rond de selectie heeft verzameld. Welke speler je ook hoort, ze zijn allemaal onder de indruk van de professionele wijze waarop alles is geregeld. Dat kweekt vertrouwen en levert resultaat op." „Van de ene dag op de andere kom je, als coach, van de hel in de hemel of van de hemel in de hel. Zo werkt dat in de voetballerij en nu ook voor Hiddink. De kritiek op de te genvallende wedstrijden tegen België en Mexico is plotseling verstomd door het succes te gen Argentinië. Die overwin ning betekende de doorbraak voor Hiddink, de doorbraak voor het team en de doorbraak voor het hele land." „Een kritische benadering zit ons Nederlanders in de aard. Dat komt omdat we verwend zijn door de successen van het Nederlands elftal in 1974 en 1978 en die van Feyenoord en vooral Ajax in de Europa Cup. In een land als Duitsland is men veel milder. Daar wordt veel meer voor zoete koek aangenomen." „Het is onvoorstelbaar dat een groot elftal als dat van Argenti nië zich tot twee keer toe, eerst tegen Engeland, later tegen Nederland, tactisch geen raad wist met een man-meersitua- tie. Men kwam niet op het idee om een verdediger door te schuiven. In de hoofdklasse van het Nederlandse amateur voetbal zou de coach daarvoor door z'n bestuur meteen op het matje worden geroepen." „Tactisch en qua positiespel, zowel individueel als collectief, zijn de Nederlandse spelers vrijwel alle buitenlanders ver vooruit. Nederland profiteert hier van het effect van de Ajax- school. Bijna alle spelers uit de selectie zijn geschoold in Am sterdam, waar zij hebben ge leerd op het veld ook voor an deren te denken. Wat ik bij de Argentijnen zag was: totaal geen opbouw, totaal geen ge dachte." „De grote verdienste van Hid dink in Frankrijk is dat hij in alle opzichten met z'n team op één fijn zit. Er is van tevoren duidelijk één doel gesteld: we willen wereldkampioen wor den en voor dat grote doel moet alles wijken. Negatieve zaken krijgen geen kans in vloed uit te oefenen." „In principe is Nederland mis schien nog maar 2x90 of 2x120 minuten met strafschoppen verwijderd van het allermooi ste resultaat in de geschiede nis van het Nederlandse voet bal. Zoals er nu wordt ge speeld en zoals alles loopt en gaat, denk ik dat we een hele grote kans maken." AAD DE MOS Ai

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19