H 1 !*«o IC Het wordt een koude kerst dit jaar X C^1 2JJ c M s A X Leidscl^p|.gblad 'Lang, druk en divers' II 8i Makelaar Harry Mens en de nostalgie van de Heereweg (Sj) -)AG7JUL11998 975 15 au pre al-j enf" net I LIS. lan f -o m H c= 32 ■'000 9 XNIüfl inoHa3>ifiMaaooN ■'000'9 93MH3G13A39NV1 inoHa3>ifiMaaooN -'ooooc N3GI31 NOI1V1S -'OOOOL 1N3H9 30 ariMaaooN -'000TL drma3s Sll31Diai»313 »30Z3ad0 O £9 5 O O S 73 O ii g O 79 C o Het aanzien van de Heereweg in Lisse wordt voor een be langrijk deel bepaald door he renhuizen. De vaak monu mentale panden werden zo'n honderd jaar geleden neerge zet door kwekers, die zo hun rijkdom toonden. Het overige deel van deze voorname Lisse- se straat doét vooral dienst als winkelstraat. Vroeger was de Heereweg dé noord-zuidver binding door Lisse. Sinds twintig jaar wordt het door gaand verkeer over een rond weg langs het dorp geleid. De weg is lange tijd de enige verbindingsroute tussen Den Haag en Haarlem geweest. De naam is te danken aan de he ren van het Hoogheemraad schap van Rijnland. De dijk graaf en de andere hoge heren van Rijnland hadden het eer ste recht over de weg te rijden. In het begin van de negentien de eeuw, toen de weg inmid dels was bestraat, werd de straat aangewend voor het troepenvervoer van de legers ('heren') van Napoleon. De Heereweg in Lisse kent ve le 'varianten' in de Bollen streek. In Voorhout is er bij voorbeeld de Herenweg en in Voorhout de Herenstraat. De ze 'verbastering' stamt uit de tijd dat de namen van wegen nog niet officieel werden be schreven. drukke en diverse weg." Zo omschrijft Jaap de Groot van de politie Lisse de Heereweg. Tuincentra, bollenbedrijven, restaurants en woonhuizen, om maar eens een paar voorbeel den te noemen, wisselen elkaar af. Hoewel de Heereweg meer dan zes kilometer lang is, en heel Lisse van noord naar zuid doorsnijdt, staat de weg tegenwoordig als betrekkelijk veilig te boek. Althans, wat verkeer betreft. Bedrijven langs de weg zijn regelmatig doelwit van inbrekers. „Dieven vallen minder op omdat het er altijd druk is en de bedrijven staan vaak pal aan de weg waardoor het oog van lieden met snode plannen er gemakkelijk op valt. Daarnaast zijn inbrekers na hun klus door de nabijheid van de Heereweg meteen gevlogen", zo omschrijft De Groot de motivatie van het inbrekersgilde én de problemen van de politie. Onlangs is in samenwerking met de Neder landse Veiligheids Dienst een project gestart om bedrijven vaker te controleren. Bij onraad is er een snellere alarmopvolging. De aanpak lijkt vruchten af te werpen. Is er aan de Hee reweg ooit iets gebeurd waarde politie Lisse met plezier aan terug denkt? „Wat een rare vraag", vindt De Groot. „Zo een twee drie schiet mij niets te binnen, maar ik zal het navragen. Bel vanmiddag maar terug." Het telefoontje leert vervolgens dat er aan de Heereweg nog nóóit iets leuks is gebeurd. TEKST: ERIC-JAN BERENDSEN FOTO: MARK LAMERS Onze dobbel stenen leverden vanmorgen het maximum aantal ogen op: twaalf. Ze sturen ons naar de Comrie- kadein Woubrugge, pardon. Jacobs- woude. Het resultaat leest u morgen. Wie er op tuingebied een beetje bij wil horen, zet tegenwoordig een laaf in zijn tuin. Arie Eike lenboom, assistent-bedrijfslei der van tuincentrum Overvecht in Lisse, ziet er zelf de charme niet van in. „Maar ze vliegen de deur uit. En ik weet niet waar om. Het zijn gewoon moderne tuinkabouters alleen een stuk duurder. De kleintjes, de bal- konlaafjes kosten al gauw hon derd piek en de echte tuinlaven gaan voor 250 gulden over de toonbank." Naast het lavenvolkje, waarvoor de Efteling ondertussen te klein is geworden, zijn in het 20.000 vierkante meter grote tuincen trum aan de Heereweg 350, nog duizenden andere beeldjes te vinden. Ganzen, katten, kabou ters, clowns, noem maar op. Je kan het zo gek niet bedenken of Overvecht heeft het in steen, plastic of metaal. „Die groep clownmuzikanten is nieuw dit jaar", wijst Eikelenboom. „Maar eigenlijk is het variatie op een oud thema. Ze hebben de ne- - gerbeelden vervangen die je de afgelopen jaren zo veel zag." Snuisterijen in en om het huis worden steeds populairder, constateert Eikelenboom. 'Strak' is over.Als ik zie wat hier is weggegaan aan beelden en soortgelijk spul, dan moet ie dereen zo ongeveer zijn huis vol hebben staan. Het is echt onge looflijk zoals dat loopt. En waar om? Ik denk dat mensen weer sfeer en gezelligheid in huis wil- Arie Eikelenboom, assistent-bedrijfsleider van Overvecht, bij de uitgebreide beeldenvoorraad van het Lissese tuincentrum. foto mark lamers len hebben omdat ze het daar buiten onveilig vinden. Ze rich ten zich dus meer op het huis; daar moet alles goed zijn. En aangezien ze meer geld te be steden hebben en over meer vrije tijd beschikken dan pak weg tien jaar geleden, künnen ze het ook leuk inrichten." De kerst is helemaal 'big busi ness' voor Overvecht. In die pe riode draait het Lisse tuincen trum de hoogste omzetten. Het terrein buiten wordt dan bijna in zijn geheel in beslag geno men door kerstbomen in alle soorten en maten en binnen gaan de tuinmeubels en plan ten aan de kant voor een enor me kerstshow. „Dat wordt ook met het jaar gekker, die kerst versieringen", aldus Eikelen boom. De voorbereidingen voor de kerst beginnen voor hem dan ook vroeg in het jaar. Nu al weet hij wat de trends worden. We krijgen dit jaar een koude kerst, voorspelt hij. Het crème van vo rig jaar wordt vervangen door 'stone-washed' wit. Rood maakt plaats voor een ijzig blauw kleurtje en naast het goud en zilver dat altijd zal blijven be staan, komen er ook versierse len in metaaltinten. „De natuurlijke materialen als hout, stro en riet blijven ook nog populair, hoor. En er moe ten natuurlijk een hoop sfeer- lichten komen. Niet alleen in het huis, maar ook daarbuiten. Een beetje op zijn Amerikaans dus. Zoals gevelverlichting en bijvoorbeeld een slinger lampjes in de vorm van het sil houet van een rendier of zo." De lavenliefhebbers doen er te gen die tijd verstandig aan ook weer eens bij Overvecht te gaan kijken. Niet alleen voor een spuitbus die het eftelingvolkje tegen de kou en de regen be schermt, maar ook voor een hoedje of een kerstmuts. „Want de makers van die kabouters verzinnen werkelijk van alles en nog wat. En, het is misschien onvoorstelbaar, maar het ver koopt als een tierelier." MARUN KRAMP* Makelaar Harry Mens heeft zijn kantoor aan de Heereweg, de oudste en belangrijkste ver keersader van Lisse, dat in de lente door de tulpen wordt om getoverd tot een immens tafel kleed van Mondriaan. „De Hee reweg is nog aangelegd door Napoleon", zegt de makelaar, terwijl hij in zijn kantoor plaatsneemt onder een schilde rij van Cole Morgan. „Hij ligt precies op de uitlopers van de duinen, op zandgrond dus. Dat was slim van die wegenbouwers destijds. De grond was hard ge noeg. Aan de andere kant van de weg had je de boel moeten verharden. Daar ligt klei. Dat zie je ook met de huizen aan die kant. Daar moet worden ge heid." „Over de Heereweg reed eerst een tram. Die van Leiden naar Haarlem. Daar lagen van die kiezelstenen tussen de bielzen. Als kind heb ik daar nog eens een raam mee ingekeild. Ik denk dat die tram daar terug komt omdat het op de snelwe gen veel te druk wordt. De Hee reweg was een razend drukke weg, waar veel te hard werd ge reden. Om de zoveel tijd zag je een takelwagen met daarop een autowrak langskomen. Er ge beurden vaak ernstige ongeluk ken." „Je hebt aan de Heereweg de Heilige Engelbewaarderskerk. Daarnaast had je de lagere school, met broeders en zusters. Echt nog van die Roomse ter reur. Veilig in Jezus' armen. In de kerk moesten de mannen aan de rechterkant zitten, de vrouwen aan de linkerkant, 's Zondags kwamen al die bol- lenbaronnen de zegen voor hun handel afsmeken. Ze hadden van die kasten van huizen aan de Heereweg laten bouwen. Zo lieten ze hun rijkdom zien. De Van Griekens, de Guldemon- den, noem maar op. In open calèches kwam de meute 's zondags voorbij." „Het is nu allemaal erg veran derd. Vroeger was het echt een toeristische route. Dan had je van die kraampjes met bol- lenslingers langs de kant van de weg. Het dorp zelf had natuur lijk veel profijt van al die toeris ten. Maar toen die randwegen kwamen, was dat voorbij. Ik hoor het Piet van Klugt, die een restaurant in Lisse had, nog zeggen: 'Ik moet dit jaar nog mijn eerste uitsmijter aan een Duitser verkopen' „De buurt rondom de Heilige Engelbewaarderskerk heet De Engel. Dat was vroeger echt de Jordaan van Lisse. Als je thuis kwam, zaten al die mensen in bollenschuren te pellen. En dan schoof jij als kind aan en hielp je mee. Je luisterde met z'n al len naar de distributieradio. Naar de Tour de France. Hoe Wim van Est in een ravijn stort te. Wat nu de WK voetbal is, was toen de Tour de France. Maar die nostalgie is weg." CEES VAN HOORE zO Oi PU 1/1 h* i/> O O O 2 WATERLEIDING JACOBSWOUDE HERENWEG 26.000,- JACOBSWOUDE COMRIEKADE 24.000,- STATION LAMMENSCHANS f 20.000,- ALPHEN VAN MANDERSLOOSTRAAT 22.000,- ALPHEN B. SLOTSINGEL 22.000,- ALGEMEEN FONDS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15