Het geloof als het ideale cadea Kerk Samenleving Controversieel plan voor bijbels Disneyland in Jeruzalt ïffilïilïll ausiiiii Leidsch DagbladARCHIlïVISN DINSDAG 7 JULI 1998 979 REDACTIE DICK VAN CM Priesters verzameld bij de Ho Chi Minh City kathedraal. Vietnam be vestigde gisteren dat een VN-rapporteur toegang krijgt tot het land om zich op de hoogte te stellen van de godsdienstvrijheid. FOTO REUTERS VN-gezant naar Vietnam hanoi» De speciale rapporteur voor religieuze onverdraagzaam heid van de Verenigde Naties mag Vietnam bezoeken. Abdelfat- tah Amor reist waarschijnlijk in oktober naar het Aziatische land, waar verschillende godsdienstige groeperingen klagen over be perking van hun vrijheid. Een woordvoerster van het Vietna mese ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren dat Amor de kans krijgt 'de werkelijke toestand van de godsdienst' in het land in ogenschouw te nemen. Het is onduidelijk of de commu nistische autoriteiten voorwaarden aan de toelating van Amor hebben verbonden. De rapporteur van de VN-mensenrechten- commissie, die jaarlijks een rapport over geloofsvervolging sa menstelt, vroeg in 1995 voor het eerst toestemming om Vietnam te bezoeken. De autoriteiten antwoordden echter niet. Mensen rechtenorganisaties en Westerse regeringen beschuldigen Viet nam van inperking van de godsdienstvrijheid. De Tunesiër Amor zal volgens een Westerse diplomaat in Hanoi de gevangenne ming van diverse rooms-katholieke en boeddhistische geestelij ken aan de orde stellen. Hij zal ook vragen stellen over de moei lijkheden die niet-erkende religieuze groeperingen ondervinden om hun geloof vrijelijk të beleven. Paus roept Belgen op tot integriteit Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Belgi sche autoriteiten tot integriteit opgeroepen. Zij moeten de 'ethi sche waarden doen triomferen', zei de paus tijdens de audiëntie van Thierry Muuls, de nieuwe ambassadeur van België bij de Heilige Stoel. In een verwijzing naar de affaire-Dutroux sprak de paus van 'smartelijke gebeurtenissen'.'Dutrouxzit in voorarrest op verdenking van moord op vier meisjes. Dit voorjaar wist hij te ontsnappen, maar werd na enkele uren ingerekend. In de zaak- Dutroux zijn de zwakke punten van justitie en politie in België pijnlijk aan het licht gekomen. „Vertrouwen in de overheid is een essentieel element van de democratie." Op dit terrein spe len de gekozen vertegenwoordigers en de functionarissen een belangrijke rol, zei de paus. Maar hij had waardering voor de 'moedige hervormingsbesluiten' van de Belgische regering om het vertrouwen van de burgers te herwinnen. Boerjatië wil verbod op Moon-sekte moskou De nieuwe godsdienstwet in Rusland, die vooral de Russisch-Orthodoxe Kerk bevoordeelt, belemmert steeds vaker het optreden van nieuwe religieuze bewegingen, beter bekend als sekten. Vooral de Moon-sekte is er het slachtoffer van. Eerst werd deze groepering in de Zuid-Russische republiek Kalmykië, verboden. Nu heeft het Openbaar Ministerie in de republiek Boerjatië bij de rechter aangedrongen op een verbod van de sek te. Er zou sprake zijn van een groot gevaar voor het geestelijk welzijn van de republiek. „Tegenover ontucht, aids, drugsversla ving en alcoholisme, plaatsen wij een gelukkig gezin waarin de ware liefde heerst." Dit is een van de slogans waarmee de Moonies de afgelopen tijd leden trachten te werven. De aanhan gers richten zich vooral op jongeren. Bij middelbare scholen gaan ze met leerlingen in discussie over thema's als zedelijkheid en gezinswaarden. Aan het slot wordt de leer van Moon als alter natieve levenswijze aangeboden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Hemmen, mw. drs. J.W. de Kam-Diepeveen, kandidaat uit Arnhem. Bedankt: voor Stavenisse, P. Janse te Lopikerkapel. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Zuidwolde (Dr.) i.c.m. Ruinerwold-Koekange (bij acclamatie), J.M. Oldenhuis, kandidaat uit Kampen. GEREF GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Terneuzen, A. Schultink, kandidaat uit Alblasserdam. JERUZALEM» ANP Als het aan de omstreden rechts-orthodoxe groepering Ateret Cohaniem ligt, krijgt Je ruzalem nog voor 2000 een heus bijbels Disneyland. Of de bezoekers worden verwelkomd door een meer dan levensgrote, rondwandelende Mozes, Abraham of David, is nog on bekend, maar de plannen zijn serieus. Het leerzame thema park wordt gesitueerd naast de Damascuspoort in de grot van Sedekia en zal de geschiedenis van het joodse volk aanschou welijk maken door middel van animatie, lichtshows en spel. Hoewel Ateret Cohaniem voornamelijk in het nieuws komt met pogingen om Oost- Jeruzalem voor Israël te clai men door middel van het op kopen van Arabische huizen, ontkent de groepering dat hier sprake is van een nieuwe po ging tot het verwerven van ei gendomsrechten. „We bezitten nu eenmaal deze prachtige grot en vroegen ons af wat we daar mee konden doen. Toen kwam iemand met dit idee. Dat is al les", aldus projectleider Yossi Kaufman. Ateret Cohaniem hoopt over enkele maanden al met de aan leg van het bijbels Disneyland te kunnen beginnen. Als de schouders er flink onder wor den gezet, menen de planners, kan het themapark een graan tje meepikken van de toeristen- stroom die rond 2000 in Israël wordt verwacht. De organisatie zoekt nog geldschieters die de benodigde miljoenen moeten leveren. Ir ving Moskowitz, de miljonair uit Florida die als suikeroom van Ateret Cohanl controversiële pro bouw op Ras al) cierde, heeft geenf— Geen nood, me» Lachend: „We 1 Moskowitz heus andere leuke plan, ker." Dabarteam strijkt neer in Leiden De Dabarvlag wappert aan de gevel. Binnen struikel je over luchtbedden en slaapzakken. En eenmaal boven gekomen, zie je vooral veel promotiemateriaal, her en der verspreid. Het Dabarteam heeft het afgelopen weekeinde zijn intrek genomen in Wijkgebouw de Goede Herder aan de Oude Vest. Van daaruit trekt het team, afkomstig uit heel Nederland, de stad in om het geloof door te geven. Nicotine van de Kamp, Patrick van Beek en Helene Geleijnse: „Het team is heel gevarieerd, net zoals het programma. Zo kan iedereen zijn kwaliteiten ontdekken en benutten." JANNEKE DE JONGE ^3MERKHK9| ■-M Het Dabarteam in actie op de Garenmarkt in Leiden tijdens het wassen van auto's. Helene Geleijnse uit Hattemerbroek en Patrick van Beek uit Arnhem zijn twee van de negen leden van het Da barteam. Patrick deed al een paar jaar achter el kaar Dabarwerk op campings, had nu eens zin in iets anders en koos voor een stad. Helene ging de afgelopen vier jaar beurtelings naar Rotterdam en Leiden. Dit jaar koos zij opnieuw voor Leiden, mede door het gunstige tijdstip aan het begin van de vakantie. Nicoline van de Kamp is lid van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Leiden die de Dabarweek samen met de Hervormde Marewijkgemeente or ganiseert. Ze maakt deel uit van de stuurgroep, een team van zeven gemeenteleden dat de week heeft voorbereid. De Dabarweek is een evangeli- satieweek die in heel Nederland op verschillende campings en in steden in de zomervakantie wordt gehouden, met als tweede doel de per soonlijke vorming van de teamleden. Tot slot krij gen reeds bestaande activiteiten een extra im puls. De Marewijkgemeente organiseerde deze week al jaren en kreeg drie jaar geleden voor het eerst steun van de christelijk gereformeerden. Patrick is heel duidelijk over zijn motivatie voor deze week. „Eigenlijk is het heel simpel. Ik bezit" iets en dat wil ik graag doorgeven aan anderen. Ik ken Iemand, namelijk God, en dat gun ik ieder een." Hoewel zo'n week de nodige gezelligheid en ontspanning met zich meebrengt, gaat het hem daar niet om. „Dan kan ik net zo goed op vakantie gaan of op het strand liggen. Ik wil in de ze week niet om mijn geloof heendraaien. Na tuurlijk ga ik niets opdringen, want ik kan men sen niet bekeren. Dat moet God doen." Voor Helene is het geloof iets vanzelfsprekends. „In het dorp waar ik vandaan kom, weet prak tisch iedereen wat het geloof inhoudt. Hier niet. Ik vind het goed voor mezelf om geconfronteerd te worden met hoe het gaat in de samenleving. Bovendien kan een kerk in een stad wel wat on dersteuning gebruiken. Een plattelandsgemeente heeft dat minder nodig." Ook hoopt ze door de Dabarweek zelf een sterker geloof te krijgen. „Doordat je als team intensief met elkaar bezig bent, bemoedig je elkaar." „Voor mij heeft de samenwerking tussen de twee kerken meegespeeld om mee te doen", ver telt Nicoline. „Het is uniek in Nederland dat twee verschillende gemeentes deze week samen orga niseren! Dat wil ik gra'Sg ondersteunen.Volgens Patrick wordt het een gevarieerde week. „Net zo gevarieerd als de reacties zullen zijn. Veel men sen zullen ons links laten liggen, maar ik ver trouw erop dat we ook veel mensen tegenkomen die wel geïnteresseerd zijn." Belangstelling Iedere deelnemer heeft zo zijn eigen programma onderdeel. Helene: „Ik heb veel zin in de kinder activiteiten. Daar ligt mijn belangstelling, ik heb dat ook voorbereid." Nicoline verwacht veel van het alternatieve straatwerk dat voor vanmiddag op het programma staat. „We varen met een boot zingend over de grachten, met een rijdende bak fiets vol informatie ernaast. Omdat dat weer eens wat anders is dan in de Haarlemmerstraat staan, verwacht ik er veel van." Patrick kijkt uit naar het zogeheten bezoekwerk. Op maandag- en woens dagavond gaat een deel van het team bij mensen langs die nog wel bij de kerk staan ingeschreven, maar er nooit meer komen. „Ik hou van het één- op-één-contact", vertelt Patrick. „Bij straatwerk heb ik vaak het idee dat mensen gewoon doorlo pen nadat je wat hebt verteld." Nicoline: „Bij mensen thuis kun je makkelijker gen eerder vragen op tafel." Patri „Mensen moeten een keuze ma Geen keuze is ook een keuze, God. Het liefst zou ik iemand he deau willen geven, maar dat kani heeft het niet zo op de gesprekkei ver kalm aan. Door middel van ac contact met de kinderen. Ik laat langstelling voor ze heb en hoop d sitieve indruk van krijgen. De rest wel." Gistermiddag bood het Dabart sten aan door op de Garenmarkt sen. Vanmiddag zijn ze als zangers grachten te vinden. Een andere on voor tieners, programma's voor vrouwen- en een mannenochte maaltijd, een ouderenmiddag in I tot slot een afsluitende kerkdienst' dingskerk aan de Steenschuür. V( matie kan men bellen met Wijkget Herder (5126623), waar het team d vakkeert. Als het tenminste niet stad met bakfiets of boot. uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 ANN01973 Donderdag 7 Juli NOORDWIJK Onze buren van Katwijk waren weder om dit jaar de eersten, die ter bedevaart trokken naar het gebeente van St.-Jeroen, Noordwijks patroonheilige. Ten getale van ruim tweehonderd kwamen de pelgrims gisternamiddag aan, om na de gewone plechtigheden in de parochiekerk en op het Martelveld - op het landgoed „Calorma" - omstreeks acht uren, onder geleide van den Z.Ew.heer Van Straalen, pastoor van Katwijk, weder huiswaarts te keeren. NIEUWE-WETERING Een der zoons van mej. de wed. Straathof, alhier, reed gistermorgen met een brik vol kazen naar de markt te Bodegraven. Omstreeks drie uren sloeg aan het eind van Rijnzaterwoude bij het afrij den van den dijk zijn paard op hol, dat zich uit het ga reel loswerkte en er van door ging. De voerman intus- schen zat met zijn been bekneld tusschen een wiel en de boomen van den wagen. Uit die hachelijke positie werd hij op zijn hulpgeroep weldra verlost door een paar personen, die daarlangs reden. Hier bleek echter, dat H.S. zijn been gebroken had. De inmiddels te hulp ge roepen heer Altena, arts te Leimuiden, legde een voor- loopig verband aan ten huize van den landbouwer Lan- geslag, waar de gewonde was binnengedragen en liefde vol verpleegd werd. Daarna kon de patiënt per rijtuig naar zijn eigen woning vervoerd worden. LEIDEN Vandaag begint op het terrein der Leidsche Cricket- en Voetbal-Vereeniging ,,Ajax" een cricketwed strijd, welke de belangrijkste zal zijn, die er in het jaar 1898 in Nederland plaats heeft. De Engelsche cricket ers zullen dan spelen tegen de beste elf cricketers in ge heel Nederland. De wedstrijd duurt twee dagen. zaterdag 7 juli LEIDEN Misschien vindt u het warme weer van de afgelo pen dagen wel plakkerig. Maar heeft u het wel eens zo erg meegemaakt dat u letterlijk bleef vastplakken? Een kraai die op een dak van een flat aan de Jacob van Kampenlaan neer streek is dat overkomen. Het dier zette zich, nietsvermoe dend, neer op het geteerde dak- vi It en dat was onder de zonne hitte zo zacht geworden dat zijn poten erin bleven steken. De brandweer moest erbij tepas ko men. Het vilt rondom de poten werd van het dak gesneden en met kraai en al meegenomen naar de brandweerkazerne, waar de poten met benzine wer den bevrijd van de teermassa. De kraai mocht even een dagje op adem komen en is giste/en weer vrijgelaten. LEIDEN Onvoorstelbaar: een zinderende vakantiedag die de mensen gewoon smeekt om naar buiten te gaan. Een prach tig park, vol wilde bloemen, vo gels en vissen. Met wat koeien, kalveren, konijnen en schapen. LEIDEN - Kinderen die naar toneelspelende kinderen kijken zijn mateloos geboeid. Toneelspelende kinderen, die voor kijkende kinderen spelen, geven het beste wat ze hebben. In het jeugdpark in Zuid-west was dat gis teren het geval. Het leverde een hoop glunderende gezichten op. foto archief leidsch dagblad Midden in de Leidse Merenwijk. Het park ligt daar uitgestrekt, vol schoonheid. En de Meren- wijkbevolking wéét niet eens dat het bestaat. Het park is vol komen verlaten. De enige men selijke ziel die we tegenkomen is de beheerder van het park, de heer Kühn, die in dienst is bij de Leidse plantsoenendienst. Hij is er met zo verbaasd over, dat er geen mens te zien is. Hier komt bijna nooit iemand", vertelt hij. Hij laat het park vol trots zien, want hij heeft een groot aandeel gehad in de aan leg. Het park ligt er nu zo'n jaar of twee en in die tijd is het vol- gegroeid met de prachtigste planten. Kühn werkt sinds april vorig jaar aan de flora. Hij heeft een speciale neus voor wilde planten, waarvoor hij de zaden in de natuur gaat zoeken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/unct) J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie. Hoofdredactie: ADVERTS Maandag t/m vrijdag val ABONNEU bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een mad het automatisch afschrijve: geld, ontvangen 1,- korti VERZENDING per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD 0 Voor mensen die moeilijl hebben of blind zijn (oh hebben), is een samenvatti; nieuws uit het Leidsch Dag! beschikbaar Voor informal (Centrum voor Gesproken 1 N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezo Leids Universitair Medisch Centrum 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14