eiden Regio Maximumsnelheid in centrum omlaag I Bezwaren Rijndijk tegen woningbouw afgewezen Dit is een twijfelgebied geworden ;heiden, ïr vaak leeld' Sobere salade voor groene loco-burgemeester len wilde vooral scoren met asielzoekerscentrum Gedwongen buiging ^j7JU >1,071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Vakantie A d Poo'se kinderen, af- I O komstig uit pro bleemgezinnen, genieten momenteel van een onbe zorgde vakantie in Hazers- woude-Dorp. Verhuizing /i-jDe ophef over de I tijdelijke verhuizing van de bibliotheek in War mond is belachelijk, zegt oud-wethouderWasse- tal parkeermeters "Twee Leidenaars in de leeftijd van 35 jaar, die vannacht \irt van de Pieterskerkgracht/Lokhorststraat een par- er aan het demonteren waren, zijn meegenomen naar au. Bij het zien van de politie nam het duo de benen, fegenten bleken sneller. De twee hadden zich al eerder ;emaakt aan het stelen van parkeermeters of gedeelten lepkwekerij aangetroffen pi een pand aan de Willem de Zwijgerlaan is gister en hennepkwekerij aangetroffen. Zo'n 130 planten en l ende apparatuur werden in beslag genomen. Een 27-ja- oner is aangehouden. Heutels vaker open i23- .-Woningbouwvereniging De Sleutels heeft haar ope- Jen verruimd. Huurders kunnen van maandag tot en jderdag van 8.00 uur tot 17.00 uur terecht, zowel telefo- Hfin het kantoor aan de Gerrit van der Veenstraat. Op men van 8.00 uur tot 12.00 uur terecht. Voor huur- fcdleen 's avonds vrij zijn, is De Sleutels, op afspraak ook werktijden bereikbaar. i c ~_tve rector Het Hoge Land Kuurman wordt met ingang van 1 februari 1999 de jector van College Het Hoge Land, dat bestaat uit het JHooft Lyceum in Leiden, Leiderdorp en Rijnsburg en de Jan scholengemeenschap in Leiden. Hij volgt hiermee P. ip, die met de vut gaat. Kuurman heeft een ruime mana- irvaring in het onderwijs. Hij is onder andere tien jaar jweest op het 'Interconfessioneel Zandevelt College' in 's —ftnde en Monster. Wethouder Van Rij vindt 30 kilonieter per uur hard genoeg De maximumsnelheid in het Leidse centrum moet zo snel mogelijk omlaag naar 30 kilometer per uur. Dit zei wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) gister avond op een informatieavond over de herinrichting van de Nieuwe Rijn, de Botermarkt en 't Gangetje. Nu geldt in verreweg de meeste straten in de Leidse binnenstad nog een snelheidslimiet van 50 kilometer per uur. leiden peter blok De huidige maximumgrens is duidelijk te hoog, vindt Van Rij. „In alle woon- en winkelstraten tussen de Hooigracht en de Wil lem de Zwijgerlaan is 30 kilo meter per uur wat mij betreft wel hard genoeg." Veiligheid Van Rij ziet in het terugdringen van de maximumsnelheid een ideaal instrument om de ver keersveiligheid in hartje Leiden te verhogen. „Deze verkeers maatregel voorkomt ongeluk ken of vermindert in elk geval de ernst daarvan. Daar ben ik heilig van overtuigd. Bovendien wordt bij een 30 kilometergrens door automobilisten veel min der schokkerig gereden. De marge tussen hollen (50 kilome ter per uur rijden, red.) en stil staan, wat nu eenmaal 'een veel voorkomend euvel in het cen trum is, wordt hierdoor ver kleind. Dat komt de veiligheid alleen maar ten goede." Wegpiraten Van Rij grijpt de herinrichting en -bestrating van de Nieuwe Rijn, de Botermarkt en 't Gan getje aan om tegelijkertijd in deze drie straten de 30 kilome ter-zone in te voeren. „Dat voornemen kunnen wij als be woners alleen maar toejui chen", vindt J. van Meijgaarden van wijkvereniging Pancras- West. „Iedereen is natuurlijk ge baat bij een in alle opzichten leefbare straat. Wegpiraten en brokkenpiloten passen niet be- leiden peter blok De Leidse banketbakker René Jacobs is be zorgd over de toekomst van zijn Nieuwe Rijn. Dit zei hij gisteravond op een infor matieavond over de herinrichting en de herbestrating van de Nieuwe Rijn, de Bo termarkt en 't Gangetje. René Jacobs heeft aan dé Nieuwe Rijn niet alleen zijn banketbakkerij zitten, hij woont er ook. „De Nieuwe Rijn is de laatste jaren een twijfelgebied geworden. Het moge duidelijk zijn dat daar helemaal niemand bij is gebaat. De meeste winke liers wachten met investeren totdat de ge meente hier is uitgewerkt en totdat er meer duidelijkheid over de nabije toe komst bestaat." De gemeente neemt tussen begin sep tember en medio november de Nieuwe Rijn, de Botermarkt en 't Gangetje op de schop. Daarbij wordt het gebied heringe richt en herbestraat. Jacobs denkt dat sommige winkeliers voor hun voortbestaan moeten vrezen als de Nieuwe Rijn slecht bereikbaar is. „En als bovendien de nog aanwezige parkeer plaatsen gaan verdwijnen, is het voor hen snel einde verhaal." De banketbakker doelt daarbij op onder meer Bentveld Interieur en op fouyt Ijzer waren, van wie de afnemers graag voor de deur stoppen om de gekochte materialen in te laden. „Die stedenbouwkundige doet toch vooral zijn eigen zin", doelt Jacobs op ste denbouwkundige Rob Lichtenberg. Lich tenberg heeft bij het herinrichten van het gebied veel te weinig rekening gehouden met de buurtbewoners, vindt Jacobs. „Wij hebben als bewoners een vijftiental aanbe velingen gedaan op basis van eerdere erva ringen. Daar is werkelijk niets mee ge beurd. Het enige dat we in twee jaar tijd hebben bereikt is dat er een duidelijk ge markeerd stoepje komt." Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) noemt de verbeterde verkeerssi tuatie een andere 'belangrijke overwin ning' die de nieuwe Rijn heeft geboekt. Stedenbouwkundige Lichtenberg wil het water in de Nieuwe Rijn verlichten door straaüantaams aan de waterkant neer te zetten. De bewoners willen daarentegen verlichting op de stoep. „Dat is een stuk functioneler", vindt J. Meijgaarden van wijkvereniging Pancras-West. „Wij willen een duidelijke scheiding tussen trottoir en rijbaan." Banketbakker Jacobs wil samen met de gemeente een 'goede balans' vinden tus sen een historische binnenstad die gezien mag worden, de markt op woensdag en zaterdag en de winkeliers die zes dagen per week aan de Nieuwe Rijn hun brood proberen te verdienen. paald in ons straatbeeld. Het te rugbrengen van de maximum snelheid is daarom wat mij be treft een goede zaak. Ik vind echter dat het geen papieren nenafdwingen." ne invoeren. De procedure om maatregel moet zijn. Door de Wethouder Van Rij wil op ter- dat voor elkaar te krijgen duurt inrichting van de straat moet je mijn in het grootste deel van de gemiddeld een half jaar. die snelheid wel enigszins kun- binnenstad een 30 kilometerzo- unie van uffelen ogen en Holiday Inn. inde combinatie, zo op e gezicht, maar sinds irijkt het logo van de j 'Leiden, Stad van igen' op de suikerzak- let hotel. De voorzitter erkgroep, wethouder J. loverhandigde gister- Ie eerste duizend zak- laarop de afbeelding atergeus met haring rood aan Holiday Inn- Worms. suikerzakjes wil de het maatschappelijk voor de opvang van igen en andere nieuw- Leiden vergroten. De van oudsher een |}t vluchtelingen. Lau- |j willen dit thema be- in beeld brengen, f veelvuldig. Vandaar terzakjes." En veelvul- t het. Alleen al Hoüday spreidt vijftigduizend |der zijn gasten, want: en actueel thema waar r wordt gepraat. Een lek doel", aldus direc- ms. Jtel is niet de enige ge waar men bij een fie of thee verrast zal net de tekening van [,We hebben zo'n hon- aurants en kroegen in aangeschreven", legt benier C. Cusell uit. Bte reageerden redelijk i Probleem was echter cafés nogal eens geen kjes maar suikerstrooi- ken. We zijn daarom of we in dat geval |n bierviltjes met ons ben gaan gebruiken." 6 de Leidse Lakenfees- b werkgroep niet alleen B, maar vooral ook be- van de stad op het the- [Itelingen wijzen. Vooral biermaanden komen er Utenlandse bezoekers len. pakjes blijven in om- tng de voorraad strekt. Raad van State geeft Leiden gelijk leiden herman joustra Het woongenot van de bewoners van de Rijndijk lijdt niet onder de bouw van een aantal huizen aan de overkant van het water, de Rijn. De huizen die de gemeente Leiden daar wil neerzetten, mogen dan min stens twee, en misschien zelfs wel uit zes verdiepingen be staan, de afstand tot de huizen van de 'Rijndijkers' beslaat altijd nog meer dan vijftig meter. Bo vendien wonen ze toch al in een stedelijke omgeving. De door Leiden geplande bouw van zo'n 60 tot 120 huizen heeft hier nauwelijks invloed op. Dat is het oordeel van de Raad van State die de bezwaren van twee bewoners naast zich neer heeft g Bewoners: hoogbouw is aantasting levenssfeer Een groene loco-burgemeester aan tafel, tijdens een verantwoorde, vleesloze lunch. De Amerikaan Jason Kirkpatrick was gisteren in Leiden op uit nodiging van LWG/De Groenen. foto mark lamers De bewoners vinden dat de te bouwen hoge woningen een 'aantasting van hun levenssfeer' betekenen. Zij stapten naar de Raad van Sate na dat de gemeente Leiden in een eerder stadium hun bezwaren van tafel had geveegd. Zo vrezen de bewoners dat de waarde van hun woningen daalt als de nieuwbouw aan de overkant van het water doorgaat. De Raad heeft zich in haar oor deel echter geheel achter Leiden geschaard. Bijna twee jaar geleden kwam de gemeente Leiden met een nieuw bestemmingsplan voor het Morskwartier op de proppen, met daarin de no dige nieuwbouw. Tegen dat plan werden ander half jaar geleden al ongeveer vijftig bezwaren bij de gemeente ingediend door bewoners en verenigingen. Ver uit de meeste daarvan waren te gen de woningbouwplannen. In het Morskwartier zouden al ge noeg huizen staan. Leiden heeft zich echter nooit iets aangetrok ken van die bezwaren. Om die reden wendden de twee bewo ners zich vervolgens tot de Raad van State. De gemeente heeft altijd de na druk gelegd op het tekort aan plekken om te bouwen. Boven dien vindt Leiden dat huizen in een stad best dicht op elkaar mogen staan. Verder heeft Leiden altijd betoogd dat de bevolkinsdichtheid in het Morskwartier juist laag is in vergelijking met an dere wijken. Zo wonen in de Stevenshof gemid deld ruim 5700 mensen per vierkante kilometer, in de Mors zijn dat er nog geen 4000. In een toelichting op het afwijzen van de be zwaren, zegt De Raad nu 'de behoefte van Leiden aan woonruimte aannemelijk te vinden'. leiden dorith ligtvoet Een groene salade versierd met pijnboom pitten, witte brokjes geitenkaas, zwarte olijfringetjes en sliertjes rode kool. Pakken grote politieke partijen gewoonlijk flink Uit als eeri buitenlandse loco-burgemeester Leiden bezoekt, De Groenen/Leiden Weer Gezellig past soberheid. Zij schotelen hun gast een verantwoorde vleesloze lunch voor en een leerzaam bezoek aan de Lakenhal, de Hortus en een Zoeterwoudse kaasboer derij. Jason Kirkpatrick, loco-burgemeester van het Amerikaanse Areata, laat zich de maal tijd bij restaurant het Koetshuis goed sma ken. Hij is al lang blij dat hem geen lunch bij McDonald's wordt aangeboden. Want de loco-burgemeester van het zeventien duizend zielen tellende stadje ziet deze hamburgergigant in zijn eigen 'hometown' gaarne vertrekken. „De kleding, het eten, al les halen ze van buiten. Van elke dollar komt maar een paar cent ten goede aan de lokale gemeenschap", aldus de broodmage re loco-burgemeester. Is Kirkpatrick al geen doorsnee Mister America, ook Areata is een uitzonderlijk fe nomeen in de Amerikaanse consumptie maatschappij. Het is de enige stad ter we reld waar de meerderheid van de gemeen teraad uit Groenen bestaat. Het alom aan wezige groen wordt er gekoesterd, de stad kent elektrische auto's en beschikt over een milieuvriendelijk rioleringssysteem. En het witte fietsenplan dat in Nederland nooit echt van de grond wilde komen, is in Areata een doorslaand succes. Slechts in één ding is Kirkpatrick typisch Amerikaans. Hij 'doet' 23 Europese steden in 49 dagen om zoveel mogelijk ideeën met groene collega's te kunnen uitwisselen. Wat hem aanspreekt in Leiden? De vrijliggende fietspaden natuurlijk. Ook lijkt het kappen van bomen hem in Nederland en Engeland een stuk moeilijker dan in Amerika. Een en thousiaste Margje Vlasveld duwt direct duo raadslid Harry Schoch naar voren. De man die zich ooit als een moderne Don Quichot- te verschanste in een boomtop en zo de kap van het beruchte essenbosje in de Broek en Simontjespolder probeerde tegen te houden. Schoch kan op het respect van de Ameri kaan rekenen. „In ons land is 'private property' heilig", vertelt Kirkpatrick. „De laatste keer dat men in een dorp bij ons in de buurt probeerde om de kap van enkele grote bomen tegen te houden, werden de actievoerders door de eigenaars van de grond bedreigd met pistolen." Maar in Amerika zijn heldendaden toch grootser en heroïscher dan in Leiden. De lo co-burgemeester kent een dorpje waar een vrouw al zeven maanden in een boom huist om de kap ervan te voorkomen. „Inmiddels zijn alle bomen om haar heen omgehakt, maar zij blijft in die boom zitten. Zij heeft een brede discussie bij het publiek losge maakt." Het wordt even stil op het terras. Voor zoveel doorzettingsvermogen past al leen respect. om zich te profileren als 'Stad itelingen' heeft een heel be- rol gespeeld bij de komst van tigcentrum voor asielzoekers de Leidse Willem van der Ma- De wil tot scoren leidde er in het pn toe dat er niet of nauwelijks it was voor de manier waarop op de komst van het OC zou Desondanks verliep de intro- "an het OC in Leiden relatief ge- zeker in vergelijking met de reacties die de komst van asiel- in dezelfde periode in andere J iten opriep. 'alt te lezen in het boek De op- in asielzoekers, dat vandaag in is gepresenteerd. In het boek J* le gang van zaken rond de komst 0C naar Leiden uitgebreid be- n en vergeleken met de situatie in andere gemeenten. Onderzoekers van het Leids Instituut voor Sociaal We tenschappelijk Onderzoek (Liswo) werkten tot eind 1996 aan het boek. 'Door omstandigheden' duurde het ver volgens ruim anderhalf jaar tot de uitge ver het werk kon afleveren. In 1994, het jaar dat ook Leiden werd benaderd met de vraag of hier een OC kon worden gevestigd, leidde de komst v^n asielzoekerscentra overal in den lande tot veel ophef. In de regio was dat onder andere het geval in Voorschoten (waar uiteindelijk geen centrum kwam) en in Wassenaar (waar er wel één werd gevestigd). Het Leidse gemeentebestuur wilde laten zien dat het ook anders kon. 'Men wilde zich in Leiden meer profile ren, deels onder invloed van de verkie zingen met CD-winst, deels ten aanzien van sommige nabijgelegen gemeenten waar veel commotie was geweest', schrijven de onderzoekers. De vraag of het OC in de wijk Meer burg op voldoende steun kon rekenen, kwam in het prille begin niet aan de or de. 'Er waren andere prioriteiten', con stateerden de auteurs. In een wat later stadium dacht het ge meentebestuur de komst van 600 asiel zoekers beter te kunnen verkopen door het verhaal te koppelen aan de terug keer van een openbaar-vervoersvoorzie ning. Dankzij een subsidie voor het ver voer van de asielzoekers, was het moge lijk om weer een busje door Meerburg te laten rijden. Die 'R-bus' kwam dan in de plaats van de kort ervoor opgedoekte reguliere buslijn door de wijk. 'Bij het opstellen van het communicatieplan voor het OC is nog overwogen het plan te presenteren met de slogan Het brengt de bus terug in de wijk', melden de on derzoekers. De R-bus werkte echter als een boe merang. Voor de bewoners was de komst van de komst van het OC in het vervolg verbonden met het verdwijnen van de reguliere buslijn. De frustraties hierover liepen zo hoog op dat op een gegeven moment de Stichting Meer burg, die verder heel constructief mee werkte, het overleg met de gemeente enkele maanden opschortte. De ongelukkige introductie van de R- bus was volgens de onderzoekers eigen lijk het enige schoonheidsfoutje bij de komst van het OC. Verder zorgden za ken als een bijna unaniem gemeentebe stuur (alleen de CD was tegen het OC) en een goede communicatie met de buurt ervoor dat de komst van de asiel zoekers niet tot noemenswaardige pro blemen leidde. Het is de bedoeling van het Liswo-onderzoek dat bestuurders die te maken krijgen met de komst van een OC, van de Leidse ervaringen kun nen leren. leiden Ze moeten bukken om binnen te komen, ze moeten bukken om buiten te komen; de bezoekers van het politiebureau aan de Lan- gegracht kunnen niet rechtop door de voordeur en maken een ge dwongen buiging. Schilders geven de kozijnen van het pand een nieuw likje verf. En daarvoor is een steiger nodig. foto loekzuy derduin Samenwerldng van Leidse advocaten Advocatenkantoor De Ruijter de Wildt De Vroom aan de Haag- weg en de Leidse advocaat mr. E. Sprey gaan met elkaar sa menwerken. De Ruijter de Wildt De Vroom is in 1990 ontstaan uit een fusie van twee kantoren en wordt door de samenwer king met Sprey het grootste ad vocatenkantoor in de Leidse re gio. Advocaat Sprey heeft vooral veel cliënten in de bouwwereld en de agrarische sector. Hij heeft onder meer de belangen van de Rijksuniversiteit Leiden behartigd in de zogeheten An nex-affaire. Zijn kantoor is aan het begin van deze eeuw opge richt en is sinds 1970 gevestigd aan de Plantage. Sprey zag zich genoodzaakt met De Ruijter de Wildt De Vroom te gaan samenwerken „om de behartiging van zijn cliënten op de langere termijn te garanderen". Door zijn toe treding ontstaat er aan de Haagweg een kantoor met 16 advocaten. Gratis sportdag Kinderen van zes tot en met dertien jaar kunnen donderdag voor een gratis sportdag terecht bij buurthuis Matilo. Dat is een van de activiteiten van het zo- merprogramma Zomer' 98. De deuren van het buurthuis aan de Zaanstraat 126 zijn van ne gen uur tot vier uur open.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13