'Nieuwe taalwet Algerije kan tot nationale ramp leiden' Doden door hittegolf in Zuid-Europa Buitenland Eerste proces wegens genocide voor Tribunaal Acht Serviërs veroordeeld Verbod op plastic landmijnen Twee winnaars tijdens Clintons Chinareis President tijdje vast in de lift 'Dokmanovic deed vijf zelfmoordpogingen' )AG 4 JULI 1998 iaanuitbarsting op Montserrat - j. Een nieuwe vulkaanuitbarsting op het Caribische ei- /^ntserrat heeft de hoop op een spoedige terugkeer van - lite bewoners doen vervliegen. Na maanden rust spuwde er in de Soufriere-bergen gisteren enorme hoeveelheden neters hoog de hemel in. Ook stroomde gloeiend ge- en gas van de hellingen naar beneden. Waarnemers i over een gevaarlijke situatie. De vulkaan op Montserrat, ^tse kroonkolonie van honderd vierkante kilometer, was in na vier eeuwen weer actief geworden. Vorig jaar kwa- 221 een grote eruptie twintig mensen om het leven. Zij had- »n gehoor gegeven aan de evacuatie-oproep van de auto- Van de oorspronkelijk 11.500 bewoners zagen 8.000 zich jjr (dwongen het eiland te verlaten. ^ïvven: KGB misdaadorganisatie L* Het Litouwse parlement heeft de Russische veilig- ienst KGB officieel tot misdaadorganisatie verklaard, or verliezen de voormalige medewerkers van deze dienst ïwen voor een periode van tien jaar het recht op een innen vrijwel alle overheidsorganen en ook in een groot °"n de private sector. Litouwen herkreeg in 1991 zijn onaf- ijkheid, na een halve eeuw Sovjet-bewind. Vooral de KGB N> een actieve rol in de repressie gedurende deze periode jetting die tienduizenden Litouwers het leven kostte. Op (ouPentwonen n°g z0 n vierduizend voormalige KGB-me- ;ers in Litouwen. De Litouwse president Adamkus toont itevreden over de nieuwe wet. Volgens een naaste mede- ageis het parlementsbesluit in strijd met de constitutie, die garandeert op economische activiteiten. uecken doden 21.000 Koerden kir* In de strijd tegen de Koerdische afscheidingsbewe- CK heeft het Turkse leger sinds 1987 ruim 21.000 rebellen 1. De eigen verliezen bedroegen 4.600 manschappen. Dat ren door de speciale gouverneur voor Zuidoost-Turkije Igemaakt. De Turkse regering stelde het gouvernement in i om de afscheidingsbeweging beter te kunnen bestrijden, fgelopen elf jaar waren ook nog eens 4.399 burgers, onder 1 kinderen, het slachtoffer van separatistisch geweld. De ikte in 1984 de wapens op tegen de centrale régering in i. De extreem linkse Arbeiderspartij van Koerdistan streeft tolië, waar de Koerden de meerderheid vormen, naar een I taat. —'ayed kwaad op broer van Diana n* Mohamed Al Fayed heeft gisteren uitgehaald naar Earl e ^r, omdat in het door Spencer opgezette Diana-museum nkele verwijzing is te vinden naar Fayeds, samen met ha'i. verongelukte zoon Dodi. Het museum, dat zich bevindt landgoed Althorp van de familie Spencer, werd woensdag ubliek geopend. ,,Ik weet zeker dat het mensen die het lm bezoeken zal verbazen dat Dodi's naam niet een keer Sjenoemd en die van prins Charles, die Diana zo ongeluk - ft gemaakt, heel vaak", aldus Al Fayed. „Earl Spencer wil foon terugpakken. In een onlangs door de BBC uitge- n documentaire ontkende Spencer dat zijn zus van plan n met Dodi Fayed te trouwen, zoals Al Fayed beweert. ?r zei dat de relatie tussen Diana en Dodi Fayed zich nog stadium van eerste verliefdheid had bevonden. orboot breekt wereldrecord Li Een Britse motorboot heeft het wereldrecord varen le wereld met meer dan een week verbeterd. Het oude re- [amt uit 1960. De tijd van het nieuwe wereldrecord is 74 - twintig uur en 58 minuten. Het schip, de Adventurer, had H mensen aan boord en stopte onderweg onder andere in ™ens van Singapore, HongKong, Honolulu, San Diego en 'ork. Ook maakte het een ongeplande tussenstop op de om reparatiewerkzaamheden uit te voeren. ïr mensen vluchten voor branden >ia beach De branden in de Amerikaanse staat Florida n in de afgelopen twee dagen zeker 80.000 mensen uit Uizen verjaagd. Alleen al in het district Flagler moesten I mensen worden geëvacueerd. Het district wordt nage- jeheel door brandhaarden omringd, aldus een woordvoer- n de autoriteiten in de hoofdstad Tallahassee gistermid- levreesd wordt dat de verschillende haarden zich zullen ivoegen tot één grote vlammenzee. De snelweg nummer eerder tussen Jacksonville en Titusville over een lengte van lometer was afgesloten, werd voor enkele uren weer open- d om de evacuatie mogelijk te maken. Eerder op de dag touvemeur Lawton Chiles van Florida een dringend be- jm hulp op de Amerikaanse federale overheid, teneinde de osbranden in het noordoosten van zijn staat te overwin- eder doodde zuigeling un/siTTARDEen 24-jarige ongehuwde moeder uit het Tudderen heeft afgelopen woensdag haar pasgeboren gedood. Het stoffelijk overschot had de vrouw verstopt in )odschappentas. Zij heeft bekend, maar geen duidelijk rvoor haar daad gegeven. De politie deed de ontdekking adat artsen van het ziekenhuis in Sittard alarm hadden ge- De vrouw was daar met ernstige inwendige bloedingen ïbracht. Bij onderzoek kwamen de artsen tot de conclusie vrouw kort tevoren een kind moest hebben gebaard. De rschuwde Duitse politie vond in een woning, waar de r korte tijd had gewoond, het lijkje. OPA Deutsche Pre' ruswuk thomas verfuss In Algerije wordt morgen een nieuwe taalwet van kracht die het Arabisch tot enige officiële taal ver klaart. De arabiseringswet dreigt met geldboetes oplopend tot 150 gulden, als in officiële docu menten een andere taal wordt gebruikt (in de praktijk: Frans of een berberdialect). Dit gebeurt tot groot ongenoegen van de Berbers, de oorspronkelijke inwoners van het Noord-Afri kaanse land, en van veel leden van de Franstalige elite. Eerdere pogingen tot arabisering leidden in 1990 tot betogingen met honderdduizenden deel nemers. Sommige Algerijnen vrezen dat het geweld zal toenemen in Kabylië, het belangrijkste berberge- bied ten oosten van de hoofdstad Algiers. Er zijn al doden gevallen bij botsingen met de politie en er zijn veel overheidseigendommen vernield na de moord op de immens populaire berberzanger Lounès Matoub vorige week. Deze verzette zich tegen de arabisering. Sommige Berbers verden ken de overheid ervan achter de aanslag te zitten, ook al is de moord opgeëist door de Gewapende Islamitische Groepen (GIA). De Berbers leefden al ten tijde van de Romeinen in het huidige Algerije. Zij werden onderworpen door de Arabieren die na de dood van profeet Mohammed in 632 hun rijk uitbreidden. De Ber bers bekeerden zich tot de islam, maar bleven meestal hun eigen taal spreken. Zij vormen te genwoordig bijna éénderde van de bevolking. Toen Algerije na een bloedige oorlog in 1962 on afhankelijk werd, was de stedelijke elite, na 132 jaar Frans bewind, behoorlijk verfranst. Ook van daag nog spreken veel goed opgeleide Algerijnen thuis Frans, en ongeveer de helft van de landelij ke dagbladen verschijnt in de taal van de voorma lige kolonisator. Ook speelt het Frans een domi nante rol in het bedrijfsleven en in technische vakken in het hoger onderwijs. Na de onafhankelijkheid wilde de regering het ge bruik van het Arabisch bevorderen. Er waren ech ter te weinig Algerijnse onderwijzers die het stan daard Arabisch goed genoeg spraken. Daarom werden uit Egypte werkloze leraren 'geïmpor teerd'. die zich in hun thuisland veelal uit onte vredenheid hadden aangesloten bij het moslim broederschap. Volgens veel Algerijnen die het ge weld in hun land met lede ogen aanzien, is door die import de kiem gelegd voor de latere steun aan het moslimfundamentalisme en het FIS on der veel jongeren. In de nieuwe grondwet van 1996 staan het Arabi sche, het Berberse en het islamitische aspect van de nationale identiteit gelijkwaardig naast elkaar. De berbertaai Tamazight werd echter niet als offi ciële taal erkend. Vaak werden daarvoor prakti sche redenen genoemd. Er zou dan te veel ver taald moeten worden. Volgens Saïd Sadi, de fel antifundamentalistische leider van de vooral onder Berbers sterke Bewe ging voor Cultuur en Democratie (RCD), wil de regering met de nieuwe wet niet alleen conserva tieve moslims voor zich winnen door steun aan de taal van de Koran. Zij wil ook de Franstalige elite wegwerken die zich verzet tegen de 'sluipen de sudanisering' van Algerije, zei hij onlangs in een interview met de Franse krant L'Humanitê. Sadi vreest dan ook dat de taalstrijd tot een 'nationale ramp' zal leiden. Andere Algerijnen ho pen dat het in de praktijk niet zo'n vaart zal lopen met de arabisering. Kinderen proberen verkoeling te vinden in een fontein op het onafhankelijkheidsplein in Athene. De thermometer bleef gisteren bij 43 graden Cel sius steken. foto epa louisa gouliamaki rome-athene dpa De hittegolf rond de Middelandse Zee heeft de afgelopen dagen aan zeker tien mensen het leven gekost. Vooral in Italië en Grie kenland meldden zich tientallen mensen met ademhalingsproblemen en hartklach ten bij ziekenhuizen. Meteorologen maten op midden-Sicilië waarden van tegen de 50 graden Celsius. In de buurt van Palermo werden driehonderd mensen uit hun huizen geëvacueerd, nadat zevenhonderd hectare bos in de omgeving was afgebrand. Door de dichte rookontwik keling reed een automobilist zich op een snelweg in de buurt dood. Elders in Italië kwam een toerist om het leven op een camping, in snel om zich heen grijpende vlammen. Volgens de Italiaanse media vielen verder zeven doden in de Zuid-Italiaanse provincies Calabrië en Apu- lië. Griekenland beleefde de ergste hitte in de afgelopen vijf jaar. Temperaturen in Athe ne, Argos en op de Peloponnesos liepen op tot 45 graden. Zeker 50 mensen moesten in ziekenhuizen behandeld worden. Athene was nagenoeg uitgestorven. Bijna iedereen was naar de stranden gevlucht of zat achter geblindeerde ramen in ruimten met aircon ditioning. In Bulgarije reikten de temperaturen tot tegen de 40 graden, de hoogste waarden in deze tijd van het jaar sinds 1927. Bewoners van een flat in een stadje nabij Sofia kwa men tot hun afgrijzen tot de ontdekking dat de centraal geregelde verwarming in hun gebouw was aangezet. den haag thomas verfuss Bij het Joegoslavië-Tribunaal begint maandag het eerste pro ces wegens genocide (volkeren moord), volgens velen het af schuwelijkste misdrijf van het internationale strafrecht. De Bosnische Serviër Milan Ko- vacevic (57) staat terecht voor het VN-hof in Den Haag wegens zijn aandeel in de etnische zui veringen in 1992 in de streek rond Prijedor (Noordwest-Bos- nië). Tot nu toe heeft het tribunaal alleen mensen berecht wegens schendingen van het oorlogs recht en misdaden tegen de menselijkheid. Zo werd de Bosnische Serviër Dusko Tadic vorig jaar voor zijn aandeel aan de 'etnische zuiveringen' rond hetzelfde Prijedor veroordeeld tot twintig jaar cel. Genocide veronderstelt een vooropgezet plan tot vernieti ging van een bevolkingsgroep uit etnische, racistische of reli gieuze motieven. Het is typisch een aanklacht die leiders ten laste kan worden gelegd, terwijl Tadic maar een verkeersagent was. Kovacevic was daarentegen vice-voorzitter van de Servische 'crisisstaf in Prijedor en tevens vice-voorzitter van de plaatselij ke afdeling van de Servische Democratische Partij (SDS) van Radovan Karadzic. De 'crisis staf kwam in het voorjaar van 1992 van de grond om het ver zet te organiseren tegen de af scheiding van Bosnië-Hercego- vina van het toenmalige Joego slavië. De Serviërs grepen in de streek de macht met behulp van het Joegoslavische federale le ger (JNA). Na de beschieting en verovering van dorpen en ste den werden niet-Servische be woners meestal moslims en Kroaten verdreven of opge sloten in kampen zoals Omars- ka, Keraterm en Trnopolje. Daar werden gevangenen gedood, mishandeld en verkracht. Ande ren werden het slachtoffer van slechte voeding en het gebrek aan medische verzorging. Volgens de aanklager heeft Kovacevic als lid van de crisis staf die kampen mede opgezet. Britse soldaten hielden hem vo rig jaar juli aan. Bij zijn eerste voorgeleiding verklaarde Ko vacevic onschuldig te zijn en vrijspraak te verwachten. Zijn gezondheid is slecht. Voorwaar delijke vrijlating is in januari echter afgewezen om te voorko men dat Kovacevic getuigen in timideert. Kovacevic' advocaat Dusan Vucicevic zei onlangs in een in terview met het Duitse week blad Die Zeit dat Kovacevic met de dood was bedreigd door po litiechef Drljaca indien hij niet meer wilde meewerken in de crisisstaf. Ook wil de verdedi ging aan de hand van de lijst van operaties die Kovacevic heeft uitgevoerd, aantonen dat hij weinig tijd had om bij de vergaderingen van de crisisstaf te zijn. Kovacevic zou ervan uit zijn gegaan dat er slechts sprake was van 'transitkampen'. zagreb afp Een rechtbank in Kroatië heeft acht Serviërs uit Kroatië tot for se gevangenisstraffen veroor deeld wegens oorlogsmisdaden tegen burgers, begaan in 1991 bij Vrlika in het zuiden van Kroatië. Drie van de acht wer den bij verstek veroordeeld tot celstraffen uiteenlopend van twaalf tot twintig jaar. De ande re vijf, die voor de rechter in Split verschenen, kregen straf fen van acht tot vijftien jaar. u~.A1,: new york» anp Vanaf 3 december geldt een ver bod op plastic landmijnen die moeilijk op te sporen zijn. Het verbod treedt in werking nu 21 landen het eerste protocol bij het algehele verdrag op land mijnen hebben geratificeerd en is bindend in die landen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties maakte giste ren bekend dat het minimum van twintig landen dat heeft ge ratificeerd is behaald, waarmee het verdrag in werking is getre den. Het bewuste protocol ver biedt plastic landmijnen die niet zijn op te sporen met de tectoren. Het protocol is een eerste stap op weg naar een totaal ver bod op productie, opslag, ge bruik en export van landmijnen. Het verdrag voorziet ook in de vernietiging van de bestaande voorraden. In totaal hebben 126 landen de conventie onderte kend. hong kong-peking gpd De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren zijn om streden, negendaags bezoek aan China afgesloten. Het be zoek was waarschijnlijk het moeilijkste uit zijn carrière. Hij moest zowel de mensenrech tenactivisten thuis tevreden houden, maar ook de Ameri kaanse zakenlui die op hun beurt weer niet gebaat zijn bij een al te confronterende Clin ton. Tijdens het bezoek van Clinton werden contracten ter waarde van zo'n drie miljard gulden ge tekend, maar ook stelde de VS- president zich kritisch op ten aanzien van de mensenrechten. Volgens Amerikaanse bronnen is er achter de schermen kei hard onderhandeld om zowel de Amerikaanse als de Chinese leiders geloofwaardig te doen overkomen. Het waren de Amerikanen die er op aandrongen dat de pers conferentie afgelopen zaterdag in de Grote Hal van het Volk live werd uitgezonden op de Chine se Nationale Televisie, een me dium dat normaal gesproken ondergeschikt is aan het Depar tement van Propaganda. Door toestemming voor de uit zending te geven lijkt Jiang Ze- min een gok te hebben geno men, die wonderbaarlijk goed uitpakte. Tegen de opmerkin gen van Clinton over het bloed bad van Tiananmen ('gebruik van geweld was fout') stelde Jiang dat indien er geen wapen geweld was geweest, 'China nu nooit de stabiliteit had gekend die het nu kende'. Het leverde twee winnaars op: Clinton liet aan de mensenrech- tencritici zien dat hij de Chinese leiders openlijk durft te con fronteren met Tiananmen. Jiang: hij toonde zijn volk dat hij zich niet laat inpakken door 's werelds machtigste politicus. Maar Clinton moest wel een prijs betalen: hij moest publie kelijk herbevestigen dat de VS Taiwan als een onafscheidelijk deel van China beschouwen. Clinton heeft verder consequent geweigerd dissidenten te ont moeten. Vage toezeggingen van Jiang Zemin dat China open staat voor een dialoog met Ti- hong kong ap storing was het gevolg van het uitvallen van de stroom in een Hong Kongs congrescentrum. Even later werd de lift weer op gang gebracht, maar toen wei gerden de deuren open te gaan. Uiteindelijk zijn de deuren met geweld opengemaakt, waarop het presidentiële gezelschap kon uitstappen. De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren op de laatste dag van zijn bezoek aan China, tien minuten in een lift vastgezeten, samen met zijn echtgenote Hillary, zijn stafchef Erskine Bowles en enkele agen ten van de geheime dienst. De bet's geestelijk leider de Dalai Lama werden na een paar uur al weer afgezwakt door een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse za ken. Alles bij elkaar is er niet zo gek veel bereikt tijdens de top: het belangrijkste concrete resultaat is de afspraak dat China en de VS hun kernraketten niet meer op elkaar zullen richten, gecom bineerd met kritiek op een nieuwe, gemeenschappelijke dreiging: de recente atoomwa penwedloop tussen India en Pakistan. Maar in een aantal belangrijke zaken werd geen overeenstem ming bereikt: zo slaagde China er niet in toezeggingen te krij gen voor haar felbegeerde lid maatschap tot de Wereld Han delsorganisatie: ook is er niets gezegd over de opheffing van Washingtons resterende sanc ties die na het bloedbad in 1989 werden ingesteld. De Chinezen hebben van hun kant geen con cessies gedaan op het gebied van mensenrechten. Bewakers zouden niet hebben opgelet den haag gpd -ibertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. Voordeelminuten en Regiovoordeel haken van Libertel Personal en Libertel «rotessional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al fanat I 0,27 p.min.). Particulieren bellen tot 50c/r voordeliger. Om het nog aan trekkelijker te maken: neem voor 18 juli LIBERTEL een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements*- kosten. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. De Serviër Slavko Dokmanovic, die afgelo pen zondag in de gevangenis van Scheve- ningen zelfmoord pleegde, werd niet elk half uur door bewakers gecontroleerd. Want voorafgaande aan de uiteindelijk geslaagde zelfmoordpoging, deed Dokmanovic eerst vier andere. „En dat doe je niet in een half uur", zegt zijn advocaat, de uit Belgrado af komstige Torna Fila. In de cel van Dokmanovic zijn een verbo gen vork aangetroffen waarmee de Serviër eerst geprobeerd heeft zich te elektrocute- ren, en een blanco snoer van zijn scheerap- paraat, een bebloed scheermes en een afge broken stropdas waarmee hij zich een eer ste keer heeft proberen te verhangen. Pas de vijfde poging, weer met een stropdas die geknoopt was rond het hengsel van een kast in zijn cel en niet rond de deurknop zoals de officiële lezing luidt, slaagde de door het Joegoslavië-tribunaal van oorlogs misdaden verdachte Joegoslaaf erin zich te verhangen. Advocaat Torna Fila twijfelt daarom sterk aan de lezing van de gevangenisautoriteiten dat zijn cliënt elk half uur bezocht is door een bewaarder. „Er was die avond volop WK-voetbal op tv. Die bewakers hebben he lemaal niet op Dokmanovic gelet. Mis schien wel een paar uur niet", aldus een lid van de Joegoslavische ambassade, dat na de dood van zijn landgenoot de cel heeft geïn specteerd. Op het lichaam van de dode Serviër is in middels sectie verricht door een patholoog anatoom. Over een maand worden de be vindingen gepubliceerd. Dokmanovic, ex- burgemeester van Vukovar en beschuldigd van de moord op tweehonderd niet-Ser- viërs, wordt morgen ter aarde besteld in zijn woonplaats Sombor. „De autoriteiten hebben nagelaten mijn cliënt tegen zichzelf in bescherming te ne men", aldus advocaat Fila. „Hij was zeer paranoïde en zeer suïcidaal. Daarom heb ik vorige week vrijdag nog een fax verstuurd naar het Tribunaal, met het verzoek hem extra in de gaten te houden. De autoriteiten hebben hun verantwoordelijkheid niet ge nomen. Zij waren verantwoordelijk voor zijn veiligheid." Dokmanovic, die tijdens zijn detentie on der behandeling was van een Servische psy chiater, was zo paranoïde dat hij bij ieder gesprek met zijn advocaat verlangde dat deze zich eerst legitimeerde. Fila: „Dan zei ik tegen hem; maar ik heb je gisteren nog gesproken. Zijn reactie: misschien ben je wel een ander. In mijn slotpleidooi heb ik de rechters ook voorgehouden dat de mens Dokmanovic al gedood was door al het leed in zijn cel. Dat men enkel zijn emballage, zijn verpakking berechtte."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7