Pat hij nu gaat itdelen is nieuw' I zegen werd [oe de vuile oorlog uiteindelijk een W|fe WERELDBAL WK-lokaal KAAL 1DAG4JUU 1998 43 bergkamp twijfelt nog of hij zal afreizen naar Zuid rijk. ,,Een kaartje hoeft geen probleem te zijn", zegt aar de af te leggen afstand naar Marseille spreekt ?;och ietsjes minder aan. Toch kan hij in het Stade toy-Guichard beter het spel van Dennis volgen dan Ij televisie, en dat is niet geheel onbelangrijk als je e broer praat. „Tijdens de wedstrijden ben je echt innis gefocust. Op de televisie zie je niet wat hij in •ld doet; of hij vrijloopt en wat voor gaten hij trekt. h beeld verzet hij heel wat werk. Daar wordt nooit ^1 over gesproken, alleen de kenners zien dat." >ETER VAN DER HULST Jcs de voordelen van het volgde de oudste van de i, Bergkamp (39) de ver een van de jongste telg Fnu toe via de beeldbuis. (lij kijkt laat hij het liefste midden. „Schrijf maar dichtbij Leiden woon." Is familielid van een be- :,voetballer moet je jezelf en dan in bescherming Wim Bergkamp en zijn wonen inmiddels zo'n ar in het dorp en kregen in de Ajax-periode van geregeld kinderen aan r „Ze wilden kaarten van j, maar op een bepaald kit wordt het een beetje te jan is het niet prettig betrekkelijke rust waarin ir de WK in Frankrijk kan l(wil hij graag zo houden, j een beetje voorspelbaar foi. Echt aanvallend wordt jt gespeeld, Nederland laar dan toch weer de uit ing in te zijn." Dat Den- aanvalsleider en scha ats nog niet de vorm be- die hij het afgelopen sei- Ibij Arsenal ten toon Üe, vindt hij niet vreemd. (lijk is hij pas net fit. De ai vergeten dat wel eens. jdt afgerekend op de gro- Iballer die hij is. Al speelt een San Marino, altijd wordt er veel van hem ver wacht." Contact met zijn broer heeft hij tijdens dit WK nog niet ge had. „We willen hem niet storen en bovendien is hij moeilijk be reikbaar. De spelers zijn bijna altijd op pad en je wil hem ook niet bellen als hij net ligt te rus ten. Via de vrouw van Dennis horen we nog wel eens wat. Zij zit in een hotel dichtbij het trai ningskamp", aldus Wim die evenals Dennis bij de voetbal vereniging Wilskracht zijn de buut op het voetbalveld maakte. Hij behaalde nooit de successen van zijn broer - speelt nu nog met vrienden bij RKAVIC in Amstelveen - maar maakte wel op een andere manier kennis met de wereld van het profvoet bal. Als register-accountant treedt Wim Bergkamp als zakelijk ad viseur van de stervoetballer op. Samen met Rob Jansen zat hij aan de onderhandelingstafel toen er contracten met Ajax, In- ter Milaan en Arsenal moesten worden afgesloten. „Leuk en leerzaam", noemt hij het. „In mijn werk hou ik me bezig met het midden- en kleinbedrijf, maar de bedragen zijn dan doorgaans wat anders." Met enige verbazing aanschouwde hij het gemak waarmee wordt gehandeld. „Je legt toch voor ie mand een toekomst weg in het buitenland." Het financiële spel dat dan wordt opgevoerd - 'van de mensen achter die club weet je niets, ook niet wat ze bereid zijn om te betalen' - blijft buiten het gezichtsveld van de voetballer zelf. „Spelers vragen zich toch af waar ze komen te wonen en hoe de bereikbaarheid is. Geld is dan opeens van mindere or de." Maar moet je je daar ook nog druk om maken als je een jaarsalaris van 33 miljoen gul den opstrijkt, althans dat zijn de verdiensten van Dennis Berg kamp volgens het financiële blad BusinessAge. „Ik vraag me echt af hoe ze daarbij komen. Als die gegevens echt bekend zijn, waarom komen andere bladen dan niet met dit verhaal? Het is typisch Nederlands om geheimzinnig over de verdien sten te doen. In het buitenland liggen de salarissen van de top sporters doorgaans op straat, beseft ook Wim Bergkamp. „Maar in Engeland zeggen ze dat je best mag verdienen als je goed kan voetballen. Mis je hier een bal dan zeggen ze al gauw: loop eens even voor je geld. Sommige jongens moeten het echter niet van lopen hebben, want met elf lopers word je geen kampioen." Toch is de fis calist er van overtuigd dat de enorme bedragen die in de voetbalwereld omgaan eens op houden. „De clubs kunnen dat niet blijven opbrengen." De successen hebben van de Arsenal-speler geen ander mens gemaakt. „Ik vind het knap van Dennis dat hij zich daardoor niet gek heeft laten maken. Dat terwijl hij in Nederland de nodi ge prijzen heeft gewonnen, in Italië de UEFA-Cup pakte - ook al telt daar alleen het kam pioenschap - en in Engeland fantastisch speelt." Het ligt nu eenmaal in de familieaard van de Bergkampen om gewoon te doen. Wim Bergkamp over zijn broer Dennis: „Ik vind het knap van Dennis dat hij zich niet gek heeft laten maken door de successen." Toch veranderde Dennis wel in het veld, getuige de zware overtreding op de Joegoslaaf Mihajlovic en de felheid waar mee de spits zich in Engeland verweert. „Dat hij nu ook gaat uitdelen is nieuw." Trucjes die hij niet in Engeland leerde, meent Wim Bergkamp. „Daar wordt wel hard, maar niet ge meen gespeeld. Dat hoeft ook niet omdat je in Engeland van de scheidsrechters er flink mag inkleunen. In Italië gebeurt het veel stiekemer." Na het korte avontuur bij In- ter - 'Dennis heeft daar toch veel geleerd' - ziet Wim Berg kamp geen enkele aanleiding voor de voetballer om snel bij Arsenal te vertrekken. „Ik denk dat hij het nergens beter kan krijgen, zeker in Engeland niet. Bovendien speelt hij het ko mend seizoen Champions Lea gue en is Nederland goed be reikbaar." Consequenties Voor een speler met vliegangst niet onbelangrijk, want dat ziet Dennis Bergkamp na de proble matisch verlopen vlucht tijdens de WK in Amerika niet echt meer zitten. Hij stapt niet meer in een vliegtuig, ongeacht de consequenties, zo bleek in het verleden. „Dennis wilde dat niet meer, ook al zou hem dat de se lectie voor het Nederlands elftal kosten." Zelf heeft Wim Bergkamp geen bezwaren tegen vliegen. „Meestal ga ik zo'n vijf tot tien keer per jaar naar Engeland. Ik probeer een bezoek meestal te combineren met Europa-cup voetbal zodat ik verschillende wedstrijden kan zien. Ik slaap dan niet bij Dennis. In Italië ge beurde dat wel, maar hij heeft nu zijn eigen gezin. Samen eten doen we natuurlijk wel." Gaat het sportief gezien wat minder, dan is het lang niet al tijd een verademing om 'de broer van' te zijn. „Op het werk beginnen collega's er wel eens over. Als hij niet zo goed heeft gespeeld dan hoor je dat, maar als hij een mooi doelpunt heeft gescoord, zijn ze stiller. Het is toch een beetje de kift." FOTO REUTERS Voorlopig zijn het de mooie momenten die de boventoon voeren, zoals de evenaring van het record - 35 doelpunten voor Oranje - van Faas Wilkes. „Dat leeft niet bij Dennis, hij heeft het er nooit over. Toch geeft het wel aan hoe belangrijk hij is voor het Nederlandse voetbal." Een rol die alleen maar kan groeien naarmate Nederland steeds verder reikt op het WK. Haalt Oranje de finale dan is bij Wim Bergkamp de twijfel ver dwenen. „Dan zit ik in het sta dion." moe om erover te praten. Dat toernooi zit hele maal in zijn hoofd en het blijft maar malen bij hem. Het toernooi heeft littekens bij hem achter gelaten. In eerste instantie was hij bondscoach, maar omdat zijn vrouw ziek was, moest er ie mand anders komen. Toen het beter ging, is hij alsnog meegegaan, maar wel op het tweede plan. Zo werd het aan de ene kant zijn 'finest hour', maar tevens zijn 'darkest hour'." Van der Kaaij was van zins om enkele weken geleden bij de presentatie van zijn boek bij boek handel Kooyker/Ginsberg op de Breestraat, het eerste exemplaar aan Zwartkruis uit te reiken. Zwartkruis bedankte, omdat hij vond dat Van der Kaaij hem als een 'CIOS-lul' had afgeschilderd, een coach die zelf nooit hoog had gevoetbald. „Maar hij had zelf niet in de gaten dat hij op die manier over zichzelf praatte. Hij is een heel aardi ge man, maar hij kreeg niet het respect dat Hap- pel wél afdwong. Denk maar aan de anecdote van het colaflesje op de lat. Arie Haan was een spelle tje aan het doen. De bal tegen de paal schieten en weer terug in de voeten krijgen. Happel laat Ruud Krol een colaflesje op de lat zetten en schiet hem er in een keer af. Daarna pakt hij zijn sigaret weer van de grond, trekt er twee keer aan en loopt weg. Alsof hij wilde zeggen: 'Jullie zijn allemaal een stel watjes en stront voor mij'." „Ook de onverstoorbaarheid van Happel maak te hem een topper. Dat gaf Zwartkruis grif toe. Toen de Argentijn Passarella protesteerde bij de scheidsrechter over het manchet om de pols van René van der Kerkhof en Gonella zei dat hij niet mocht spelen, liet Happel zich niet gek maken. Hij zei doodleuk dat de rest dan ook niet zou spe len." De afloop van het incident is bekend. De finale vond gewoon doorgang mét René van der Kerk hof, Nederland verloor de vuile oorlog. En Bram en Freek ook, omdat het Nederlandse volk gaan deweg het toernooi vierkant achter Oranje stond, Videla of niet. Van der Kaaij was het, als achttien jarige jongen met lang haar, destijds roerend met Neerlands Hoop eens. De Leidenaar ging zelfs nog verder in zijn acties. Hij besloot zelfs niet naar de wedstrijden van Nederland te kijken, al ging hij om toen hij op een verjaardag Nederland met 5-1 van Oostenrijk zag winnen. „Daar waren zelfs mijn principes niet tegen opgewassen." Van der Kaaij sprak twintig jaar na dato met Freek de Jonge. Waar de Leidenaar zijn mening heeft aan gepast, vond hij bij De Jonge nog steeds dezelfde overtuiging als toen. „Hij staat nog steeds achter die actie en vond dat ze een prachtig statement hadden gemaakt. Maar met statements veegde een man als Videla zijn reet af. Die liet mensen vanuit helikopters in zee dumpen. Videla had het al lang best gevonden als Nederland niet zou ko men, want dat zou een concurrent minder voor Argentinië zijn geweest. Achteraf kun je ook zeg gen dat het WK nooit als propagandastunt voor Argentinië heeft gewerkt. Het was niet te vergelij ken met Berlijn '36 toen de pers nog heel volg zaam was. Het WK heeft eerder als een Paard van Troje gewerkt. Er kwamen journalisten het land binnen, die ook over de mensenrechten bericht ten. De 'Dwaze Moeders' die op het Plaza de Mayo in Buenos Aires demonstreerden, kregen aandacht en werden tijdens het WK met rust ge laten. Eigenlijk was het WK '78 voor Argentinië een blessingin disguise." Meindert van der Kaaij. 'Een vuile oorlog. WK 78 - De nabeschouwing', ƒ29,90. Uitgeverij Kwadraat. 1 Bergkamp, broer en zaakwaarnemer van Dennis Uit elk van de 81 landen die naast Nederland aan het wereldkampioenschap voetbal deelnemen is wel iemand afkomstig die in Leiden en omstreken woont of werkt. Gedurende het WK komt vrijwel iedere nationaliteit aan bod. Vandaag Italië in de persoon van Marizio Turano, een 29- jarige ober/kelner/kok bij pizzeria Karalis in Katwijk. tidert van der Kaaij schrijft boek over WK '78 in het Argentinië van juntaleider Videla De wedstrijd Nederland - Argentinië van van avond roept maar één associatie op: het WK van 1978. En wie aan het WK van twintig jaar gele den denkt, krijgt onherroepelijk de bal van Rensenbrink op de paal weer in zijn gedachten. En de commotie voorafgaand aan de finale rond het manchet om de pols van René van der Kerkhof, de actie van Bram Vermeulen en Freek de Jonge ('de kogel is ook rond') om het WK te boycotten en de afwezigheid van Johan Cruijff en Willem van Hanegem. Voor de rest is het WK '78 in nevelen gehuld. Het was voor schrijver- /journalist Meindert van der Kaaij een goede re den om uit te zoeken hoe de vork nu werkelijk in de steel zat. Hij dook in de archieven, sprak met verschillende betrokkenen en tekende zijn bevindingen op in het boek 'Een vuile oorlog. WK 78 - De nabeschouwing'. LEIDEN GERTJAN VAN GEEN Dat er over het WK van '78 niet veel bekend is be halve de wedstrijden die Nederland speelde, is volgens Van der Kaaij niet zo vreemd. De deelna me aan het evenement in Argentinië stuitte op flink wat weerstand in de publieke opinie. Het militaire regime onder leiding van generaal Vide la, dat de mensenrechten op grote schaal schond, was voor Bram en Freek - het cabaretduo Neer lands Hoop - reden om een actie op te zetten te gen Nederlandse deelname. De voetballers waren paria's geworden. Bij het vertrek van Schiphol stond er in tegenstelling tot nu geen menigte Oranje toe te juichen, maar een groep demon stranten. „De toestanden in Argentinië werden breed uitgemeten in de Nederlandse pers", aldus de Leidenaar. „Dat haalde de sjeu eraf. De poli tieke situatie wierp een schaduw over het evene ment heen. De laanten maakten wel bijlages, maar niet met het enthousiasme van '74 of later. De mensen waren minder geïnteresseerd. Er gin gen ook maar een stuk of tien supporters mee, al werden dat er meer naarmate Nederland verder kwam." Een andere oorzaak dat er rond het elftal van '78 zo veel onbekend is, is de totale afscherming van de pers. Bij het verzamelen van documenta tie liep Van der Kaaij al snel op een dood spoor. De krantenknipsels leverden niets concreets op. Van het Oranje achter de schermen stonden de kranten niet vol. Van der Kaaij, van wiens hand eerder al het boek 'Louis van Gaal, een voetbal biografie' verscheen: „De eerste twee weken zat het Nederlands elftal in een dorpje in het Andes- gebergte. Het was een soort concentratiekamp met prikkeldraad eromheen. De journalisten kre gen eens in de twee dagen een uurtje de tijd om vragen te stellen. In Duitsland '74 was dat wel an ders. Daar liep iedereen het spelershotel in en uit en de spelers vonden dat prima. Maai' Ernst Hap pel wilde het zo en iedereen klaagde. Daar is nog slaande ruzie over geweest tussen de secretaris van de Nederlandse Sport Pers en Happel. Er wa ren keurige schema's voor de persconferenties, maar Happel zei gewoon dat het niet doorging. De journalisten hadden zo geen letter kopij." De meeste informatie kreeg Van der Kaaij door gesprekken met Jan Zwartkruis, de assistent van Happel in Argentinië. »,Ik heb middagen met hem rond het haardvuur gezeten. Hij werd maar niet -rt van der Kaaij j- Is triest, heel triest. Laten l we dit maar zo snel mo gelijk proberen te vergeten. We hebben iets met die straf schoppen. Ik ging er dit toer nooi toch van uit dat we 'ge woon' in de finale zouden ko men. Tegen wie, dat wist ik nog niet. Ik durfde op dat punt geen voorspelling te doen en het maakte ook niet uit. Vier jaar geleden was het al zo erg bij die penalty's in de finale. Die van Baresi en die van Bag- gio, 0,0,0,0,0. Als ik daar nog aan denk. En dan nu weer. 't Is maar een spelletje. Dat is de gedachte waar ik me aan vast moet klampen." „Slecht aan een toernooi be ginnen en toch ver komen, dat is een beetje onze specialiteit geworden. Zo ging het op de WK's van 1982, '90, '94 en ei genlijk nu ook. In 1994 verlo ren we het eerste duel tegen Ierland met 1 -0 en we kwa men toch in de finale. Het heeft een beetje met de men taliteit te maken. Het behalen van de tweede ronde is waar het om gaat en de manier waarop is ondergeschikt." „In Italië wordt algemeen aan genomen dat het voetballand nummer één is, en niet Brazi lië. In ieder geval heeft Italië de sterkste competitie ter we reld. Engeland kwam wat dat betreft de laatste jaren sterk opzetten maar dat is het nog net niet. Ik voetbal zelf ook. Bij Azzurri in Den Haag, een Itali aanse vereniging. Voetbal is bij ons echte het summum. Het heeft regelmatig invloed op het dagelijks leven. Ik kom zelf uit het zuiden. Toch was mijn hele familie fan van Juventus. Behalve ik. Ik ben voor Intern- azionale. Nou dat gaf de nodi ge wrevel. In Italië zijn ze nu eenmaal, zoals iedereen in Ne derland inmiddels wel weet, heel fanatiek als het om voet bal gaat. Maar in Nederland, waar ik nu tien jaar woon, kunnen ze er ook wat van. He le huizen worden oranje ge verfd. Zo erg maken ze het zelfs bij ons niet. Als we win- j nen, maken we er een groot feest van. Op de pleinen en in de straten tot in de vfoege uurtjes. Maar vooraf van alles j regelen en versieren, dat is er j bij ons niet bij. Met respect, maar persoonlijk hou ik daar niet van. Ik ga nu hard aan het werk. Dat is de beste manier j op de wedstrijd tegen Frank rijk te vergeten. Maar er zal weinig worden gelachen." LOMAN LEEFMANS „Achteraf kun je zeggen dat het WK nooit als propagandastunt voor Argentinië heeft FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 43