Arrestanten op Eurotop dienen schadeclaims in V aagse cokebende :ïledig opgerold Wassenaar pakt stille armoede aan Binnenland Gespot Controle voor de reis r Brussel eist import ijzeren cornflakes Jorritsma blijft op verkeer DE overweegt naar rechter te stappen Ongevallen en files door vakantiedrukte AC 4 JULI 1998 tal pleegde tientallen misdrijven 1)e politie in het Brabantse Land van Cuijk heeft drie i en een vrouw aangehouden omdat ze tientallen mis- zouden hebben gepleegd. Het gaat vooral om inbraken ngen en bedrijven, snelkraken, autodiefstallen en brand- Daardoor zou een schade zijn ontstaan van ten minste Art miljoen gulden. De verdachten zijn afkomstig uit Mill e en variëren in leeftijd van 24 tot 41 jaar. De politie huiszoekingen diverse goederen in beslag genomen. Hal maakte er ook gewoonte van in winkels goederen, m^ktrische maaimachines, barbecues en zwembaden, te orn van valse prijskaartjes om ze vervolgens veel te goed je te nemen, ar s jigere vrouw houdt recht op WW Het kabinet heeft gisteren besloten een aantal wijzi- in sociale zekerheidswetten aan te brengen. Als het par- anermee instemt krijgen vrouwen die een WW-uitkering en een kind krijgen voortaan recht op de volledige ter- de WW. De tijd dat zij een bevallingsuitkering krijgen sPd van de Ziektewet, wordt daarop dan niet meer in min- eHebracht. De duur van de WW-uitkering is afhankelijk lands arbeidsverleden. Maximaal blijft de uitkering 5,5 taan. Een andere maatregel die het kabinet voorstelt be standsgerechtigden die vrijwilligerswerk doen en daar goeding voor krijgen Er zal ten hoogste 150 gulden per niet in mindering worden gebracht op de uitkering. inenzestig vlindersoorten bedreigd igen Negenenzestig van de 575 dagvlindersoorten in RJworden met uitsterven bedreigd. Dat blijkt uit een on- i dat De Vlinderstichting en een Britse zusterorganisatie tien in opdracht van de Raad van Europa. Nederland, m Engeland lopen bij de bescherming van vlinders voor- t/linderstichting meldde twee jaar geleden op basis van re criteria dan in het huidige onderzoek dat 47 van de 70 jdersoorten in Nederland worden bedreigd, met name de jurvlinder en het gentiaan blauwtje. Binnenkort presen- gt ministerie van landbouw een beschermingsplan voor vuurvlinder. nformant eist schadevergoeding Een voormalig informant/infiltrant van de Criminele Tphgendienst Haarlem eist in kort geding van het ministe- justitie een voorschot van twee ton op een schadevergoe- oor toedoen van Justitie zou de identiteit van de 43-jarige Jkend zijn geworden. Hij vreest nu voor zijn leven. De ex- **mt was in de periode 1992-1995 actief voor de CID bij Deken naar criminele organisaties. In ruil hiervoor hoefde Ier opgelegde celstraffen niet uit te zitten. De man moest iffen uitzitten voor feiten die hij vóór zijn infiltrantenwerk 5t^)leegd. Omdat zijn detentie er bijna opzit, heeft de ex-in- p.t des te meer redenen om te vrezen voor zijn leven. EVEN GEDULD ALSTUBLIEFT... e iAir Miles spaarder, 11e BSielopen maanden hebben we bijna 900.000 geschenken*bij spaarders afgeleverd. Door deze overweldigende belang- 1 'ig, waren wij telefonisch moeilijk bereikbaar en konden ilde artikelen niet op tijd worden afgeleverd. Hiervoor n wij u onze welgemeende excuses aan. stjt moment stellen wij alles in het werk om u van dienst te ^en zijn. Wij verwachten dan ook dat eind juli 1998 de Qrstand is weggewerkt en de bereikbaarheid is verbeterd, jsjf dat moment kunnen de Air Miles geschenken weer nifrd worden volgens de reguliere uitlevertermijn. Ie ie(gens is het bovenstaande alleen van toepassing op denken. Toegangsbewijzen en vouchers zijn gewoon te 'ellen via de sprekende computer van Air Miles, telefoon 8877 (50 ct./p.m.). 'hl )rl(iles, Hoofddorp ^Htie Haaglanden heeft aanhouding van veer- pachten een bende op inie zich bezighield met p fer en distributie van co- "°aar en binnen Neder- nïe drugshandel veroor- jote overlast voor inwo- pS bezoekers van een rjprostitutiebuurt. Burge- Deetman besloot het Jrïjals noodgebied aan te Jantal verdachten is af- uit Zuid-Amerika, het ef!eel is illegaal in Neder- 1 jarige week donderdag is de hoofdverdachte aan dien. Justitie heeft inmid- uitlevering gevraagd. In Bbde tussen oktober 1997 1998 heeft de politie in Leeuwarden* De Koninklijke Luchtmacht houdt vandaag op de basis in Leeuwarden een open dag. Gisteren - tijdens de generale repetitie - was er al een flink aantal vliegtuigspotters actief om met telelenzen de overvliegende toestellen te fotograferen. foto gpd paul janssen Rechter vindt gevraagde vergoedingen te hoog Zes Nederlanders, twee Denen en een Noor die tijdens de Eurotop in Amsterdam in 1997 zijn opgepakt, eisten gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een schadever goeding van 1.500 gulden per dag voor onrechtmatige opsluiting. Ook eisten de ex-arrestanten een bedrag van tweeduizend gulden voor de geleden immateriële scha de. Daarmee doelden ze op 'de beroving van vrijheid van meningsuiting'. schap van een criminele organi satie, hebben alleen drie dagen onterecht vastgezeten. ,,De aan houding was terecht, maai" we hebben de bewijsvoering ge woon niet rond gekregen. Dat gebeurt hier wel vaker", aldus persofficier J. Steenbrink. Als de schadeclaims worden toegewezen, kan de rechtbank amsterdam gpd Bij hun arrestatie is terecht ge bruik gemaakt van artikel 140, dat lidmaatschap van een cri minele organisatie behelst. Dat zei de officier van justitie giste ren tijdens de rechtszitting. De arrestanten, die overigens nooit vervolgd zijn voor het lidmaat- nog een reeks van claims ver wachten. Dan eisen mogelijk nog eens 227 arrestanten uit heel Europa een schadevergoe- ding. Tijdens de zitting liet rechter P. Huisman weten de geëiste vergoedingen 'erg hoog' te vin den in vergelijking met wat de rechtbank doorgaans toekent voor onrechtmatig opsluiten. Normaal gesproken krijgt een ex-arrestant honderdvijftig gul den voor een dag in het huis van bewaring en tweehonderd gulden voor een dag onterecht achter slot en grendel in een cel. De uitkering van een schade vergoeding aan Eurotop-de monstranten is extra gecompli- het kader van het onderzoek 285 kilo cocaïne inbeslaggeno- men, 13.000 amfetaminepillen, twee vuurwapens en ongeveer 75.000 gulden aan contant geld. De politie begon in juni 1997 al een actie om de overlast van de straathandel terug te drin gen. In de tweede helft van vo rig jaar resulteerde dit in de aanhouding van vijf straatdea lers en twee koeriers. De politie Limburg-Noord heeft eveneens een internatio naal opererende drugsbende opgerold. Deze wordt ervan ver dacht in Roemenië een labora torium te hebben opgezet voor de vervaardiging van grondstof fen voor xtc-pillen. Nederland zou een belangrijke afzetmarkt zijn. In totaal zijn zeven ver dachten aangehouden. eusden De politie in Zuid-Lim burg hield gisteren weer de jaar lijkse grootschalige controle van het vakantieverkeer naar Zuid-Eu ropa. Vooral van caravans, vouw wagens en campers werden rem men, elektrische systemen maar ook de belading gecontroleerd. De Limburgse politie wil de controle overigens uitbreiden naar België, Luxemburg en eventueel ook Frankrijk. De bedoeling is dat gekeken wordt hoe lang caravan rijders, die Eijsden zijn gepas seerd, over een bepaald traject doen. Zo kan gemakkelijk gecon stateerd worden of iemand te hard heeft gereden. „Het is niet de be doeling om bonnen uit te schrij ven, maar de caravanrijder te con fronteren met zijn rijgedrag", legt brigadier Hans Frissen van de po litie in Eijsden uit. Overigens kon den de agenten dit keer, in tegen stelling tot voorgaande jaren, wei nig mankementen vinden aan de voertuigen van de vakantiegan gers. foto anp bas rutten n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier brussel* anp De Europesë" Commissie daagt Nederland voor de Eu ropese rechter in Luxemburg. Brussel eist dat Nederland de import toestaat van corn flakes verrijkt met ijzer. Ne derland en de Europese Com missie liggen al lange tijd in de clinch over de kwestie. In tal van Europese landen kunnen consumenten ont bijtgranen kopen waaraan ex tra vitaminen en mineralen zijn toegevoegd. Ons land vindt de toevoeging van extra vitaminen en mineralen on gewenst. Het lichaam heeft dagelijks slechts behoefte aan een bepaalde hoeveelheid. Overtollige vitaminen en mi neralen kunnen schadelijk zijn, zo is de redenering. De Europese Commissie is het daar niet mee eens. Het feit dat de hoeveelheid vita minen en mineralen in voe dingsmiddelen niet precies is afgestemd op de dagelijkse behoefte, houdt niet per se in dat het schadelijk is voor de gezondheid, vindt Brussel. Op grond van een klacht van ont- bijtgranenproducent Kellogs' stapt de Europese Commissie nu naar het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. De commissie daagt Neder land ook voor het hof in ver band met een klacht van het Zwitserse Sandoz. Ook San- doz eist dat Nederland zijn grenzen opent voor verrijkte voedingsmiddelen. Daarnaast onderneemt de Europese Commissie juridi sche stappen tegen Neder land wegens een importbe lemmering voor margarine. Een Duitse margarinefabri kant wil toegang tot de Ne derlandse markt, maar krijgt dat niet omdat het product geen vitamine D bevat. Vita mine D in margarine is in Ne derland verplicht. Nederland wil de Duitse margarine des noods wel toelaten op voor waarde dat de fabrikant op het etiket vermeldt dat er geen vitamine D in zit. den haag gpd ceerd, omdat velen anomiem willen blijven en hun naam niet bekend maken voor de rechter. Eerder oordeelde minister Sorgdrager van justitie dat het gebruik van artikel 140 'achteraf gezien onjuist was'. Burgemees ter Patijn en hoofdofficier Vrak- king zouden echter in een ver gelijkbare situatie 'in het belang van de openbare orde' weer zo handelen. Het Autonoom Cen trum, dat een klacht over het politieoptreden heeft ingediend bij de Nationale Ombudsman, bepaalt na de uitspraak van de rechter of voortgang van het on derzoek door de ombudsman noodzakelijk is. Minister Annemarie Jorritsma blijft nog vier jaar op het departe ment van verkeer en waterstaat. Dat hebben betrouwbare bronnen binnen de WD bevestigd. De verlenging van het verblijf van Jorrits ma op haar ministerie is opmerkelijk, omdat WD-partijleider Bol- kestein steeds heeft gezegd bewindslieden niet langer dan vier jaar op hun plaats te willen handhaven. De keus voor Jorritsma betekent een streep door de rekening van de PvdA die graag het verkeersdepartement had ingepikt. De soci aal-democraten verwachtten daar meer voor het milieu te kunnen doen dan op het milieuministerie zelf. VROM blijft nu vermoedelijk in handen van de PvdA. joure anpDe acties staan volgens hem in geen verhouding tot de aard van het conflict. De bonden ei sen in het kader de CAO-onder- handelingen dat het aantal op- roepdagen voor de 150 ploegen- werkers teruggaat van zes naar vier. DE wil het huidige aantal handhaven. Deze dagen zijn be doeld om medewerkers extra diensten te laten draaien in de vakantieperiode. Douwe Egberts hoopt dat de bonden alsnog ingaan op het voorstel om het conflict via ar bitrage op te lossen. De bonden zijn tegen. „Wij willen een op lossing binnen de CAO-onder- handelingen", zegt bestuurder Schellenberg van FNV Bondge- Douwe Egberts (DE) sluit juridi sche stappen niet uit om een einde te maken aan de staking bij zijn Moccona-fabriek in Jou re. Dat de bonden gisteren prik- acties in de energiecentrale van DE hielden, gaat volgens J. den Haan van DE 'alle perken te buiten'. Door het stopzetten van de toevoer van perslucht aan de verpakkingafdelingen zijn giste ren medewerkers bij het conflict betrokken die er in feite buiten staan. Bovendien zijn derden gedupeerd. Het gaat vooral om de tabaksfabriek die niet meer tot DE behoort, zo zegt Den Haan. Grootscheepse controle op A12 rüswuk» anp De eerste vakantieuittocht - ver oorzaakt door de schoolvakan ties in midden-Nederland zorg de gisteren al vroeg in de mid dag voor files en ongevallen waarbij gewonden vielen. Tegen de avond turfde de verkeerscen- trale in Driebergen 36 files met een totale lengte van 150 kilo meter. Rond vier uur ontstonden met name files op de A2 rond Eindhoven en Maastricht door ongevalletjes. Op de Al bij Mui- derberg zorgde een afgevallen lading visafval voor extra over last. Ook de A50 bij Valburg, richting Den Bosch, was het to neel van diverse ongevallen. Op de brug over de Waal botsten drie voertuigen op elkaar en raakten enkele inzittenden ge- id r- o.JANSSEN 'Juist in onze welvarende gemeente is annoede des te schrijnender' wassenaar heino van benthum Te weinig mensen die op of onder de ar moedegrens leven, maken gebruik van ge meentelijke voorzieningen om het inko men te verhogen. Velen zijn er niet op de hoogte of denken dat ze er niet voor in aanmerking komen. Voor anderen is de drempel te hoog om voor extra steun bij de gemeente aan te kloppen. Onnodig ko men daardoor mensen in een sociaal iso lement. De gemeente Wassenaar vindt dat dit pro bleem aangepakt moet worden en belegde daarom gisteren in het gemeentehuis een 'sociale conferentie'. De Wassenaarse wet houder van sociale zaken H. Hupkes (PvdA) gaf hierbij het startschot voor een campagne tegen 'stille armoede en sociale uitsluiting'. „Juist in onze mooie en welva rende gemeente Wassenaar is armoede des te schrijnender", zei Hupkes. In Wassenaar moeten zo'n 1.500 mensen rondkomen van een minimumuitkering. De gemeente wil nu samen met organisa ties die met het armoedeprobleem te ma ken hebben, het gebruik van extra sociale voorzieningen stimuleren. De 'sociale conferentie' is een eerste aanzet daartoe. Bovendien heeft de gemeente een folder gemaakt, waarin een aantal van die voor zieningen, zoals huursubsdie, kwijtschel ding van gemeentelijke lasten en extra bij stand nog eens op een rijtje worden gezet. Ook billboards op straat wijzen hierop. Volgens N. Lausberg van de Stichting Wel zijn Ouderen in Wassenaar (SWOW) is er echter meer nodig dan informeren via fol ders om mensen over de drempel te hel pen. „Persoonlijk contact is heel belang rijk. Met onze huisbezoeken doen wij hier al veel mee. Maar als mensen niet gehol pen willen worden, dan houdt het op." E. Simons van het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand sluit zich daarbij aan, rriaar vindt dat je bij het leggen van contacten ook lotgenoten zelf moet betrekken. „Ar men moet je met armen vangen." De gemeente Wassenaar is van plan op korte termijn te beginnen met een zoge heten 'cliëntenpanel'. Hierin kunnen mensen met een bijstandsuitkering hun problemen bij de gemeente aankaarten. Verder wil Wassenaar naast maatschappe lijk werk en de Stadsbank Leiden ook wo ningbouwcorporaties en energiebedrijven betrekken bij een 'schuldsaneringsplat form', dat voorziet in de begeleiding en fi nanciële ondersteuning van mensen met schulden. Die ideeën spraken E. Meijer van de ge meente Bloemendaal bijzonder aan. Bloe- mendaal dat bovenaan staat op de lijst van gemeenten met rijke inwoners - Was senaar is daarop derde - wil de 'stille ar moede' ook aanpakken. „Op dit moment werken we aan een concept-nota armoe debestrijding. Of we het voorbeeld van Wassenaar volgen kan ik niet zeggen, maar ik vond de bijeenkomst vandaag wel heel zinnig", aldus Meijer. wond. Even later schoof hon derd meter voor de plaats van het ongeluk een motorrijder on der de vangrail van de snelweg. In de andere richting ontstond ook een file door automobilis ten die afremden om naar de ongevallen te kijken. Op de A20 bij het Kleinpol- derplein botste een vrachtwa gen op een personenauto. Daarbij ontstond materiële schade. Twee van de drie rijba nen waren versperd. Ongevallen en incidenten op de A2 lever den ook alleen blikschade op. Ter hoogte van Maastricht ont stonden lange files doordat een auto in de brand vloog en een vrachtwagen een deel van zijn lading verloor. De Arnhemse politie deelde gisteren bij een grootscheepse verkeerscontrole op en rond de A12 (Den Haag - Oberhausen) voor 12.500 gulden aan bekeu ringen uit. Een automobilist kreeg een navordering van 26.000 gulden van de fiscus, omdat hij ten onrechte met een grijs kenteken bleek te rijden. Samen met andere controle diensten wordt elk jaar bij het begin van de vakanties een gro te actie in Arnhem gehouden. In totaal controleerde de politie op de A12 tussen half drie en half tien zo'n tweehonderd voertui gen. De meeste bonnen waren voor gladde banden en slechte verlichting. Zes vrachtwagens waren veel te zwaar geladen en moesten de lading geheel of ge deeltelijk achterlaten. Twee auto's werden in beslag genomen, omdat ze op naam van zogeheten katvangers ston den. Eén automobilist reed on verzekerd met een ongeldig kenteken; en ander bleek een rijontzegging te hebben. De po litie heeft de indruk dat het va kantieverkeer redelijk tot goed uitgerust op pad is gegaan. Met het goederenvervoer is het veel slechter gesteld dan vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3