Verbeten jacht op namaak cd-roms Multi Media .Originele Star Trek ISL 11 Ubisoft: oranje gamepad cadeau j 4 JULI 1998 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V WAN ten onder de Star ;bbers is er nog steeds In Prierie die er echt toe projeiginele uit de zestiger eve capitein Kirk (William nr. Spock (Leonard Scotty (James n de hoofdrollen, s er goed nieuws, pel Starfleet Academy il gebaseerd op de ou- i de eerste zes speel- tin de oude 'crew' ook jaat. Het spel is een itesimulatie, dus het 'an ruimteschepen, r de allereerste Enter- t centraal, ig o( een soort ruimtema- i toekomstige Federa- ineten uit het Star ersum beschermt. Dat dig, want vijandige ils de Romulans en de lebben een broertje de vredelievende Fe- e Gie goede contacten jdt met de meeste an- n, zoals de Vulcans. —treedt toe tot Starfleet en moet dus proberen oede kapitein te wor- mes Kirk. el begint ben je een e kadet en wordt je n op de academie jedienden Chekov, iemand minder dan k zelf, want de acteurs i Inig, George Takei en 'grebben meegewerkt W>el. Nadat het applaus •Joq •del... van de kadetten voor de inmid dels oude, maar nog steeds po pulaire Kirk is weggestorven be gint het echte werk: er moet een mijnenveld worden opgeruimd. Dat blijkt niet zo simpel als het lijkt, want bij een verkeerde ma noeuvre kan het schip zware averij oplopen. De missies wor den steeds moeilijker en som mige scenario's zijn recht streeks afkomstig uit serie of films. Leuk is dat dat de missies door middel van stukjes film aan elkaar zijn verbonden, waardoor je het idee krijgt dat je in een aflevering meedoet. Als commandant maak je keuzes en dat heeft weer gevolgen voor de verhaallijn. Ook moet je re gelmatig voorkomen dat be manningsleden elkaar in de ha ren vliegen. Liefhebbers van spellen als Wing Commander en X-Wing (Star Wars), twee andere ruim- tesimulatoren met een achter grondverhaal, zullen zich met Starfleet Academy niet vervelen. Voor Star Trek-fans is het spel bijna verplichte kost. En wie uit eindelijk toch alle Klingons en Romulans uit de lucht heeft ge knald kan door met de missie disk, Chekov's lost missions', met weer nieuwe uitdagingen, ook voor meerdere spelers in een netwerk. Min. systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb Ram, Windows '95. Prijs 99 gulden. Missiedisk: 49,50 gul den. Beschikbaar gesteld door Infogrames Benelux. 1 V H A E A R S T B R I O S O N D 3 O A N D K 1 E R 4 A G L B E U R M 5 S N D A E A R M 6 E F 1 N O S O L [7 K E N A A T E S Cf 8 B P L E U I S M ,9 S T C U H D 1 P 10 S C E H R 1 L E N S T D O A R M 12 B N A A D R S E 13 S N B O U 1 E T '14 G K R E A A N F WE OPLOSSING ip elke regel de letters i samen het woord vor- m overeenkomt met de ujving. De resterende let uren van boven naar be- -Ji van links naar rechts at. koe; 2. voedingsmiddel; 'sytaat; 4. verzamelboek; 5. viool; 6. medicijnflesje; Iproduct; 8. veer; 9. vaar- pel; 11. hevige wind; 12. ISnoet; 14. adellijke titel. KRUISWOORDRAADSEL voornemen apo-a-ara --raden-- ka-vat-eb a-getal-o vlag-gort e-tafel-e la-air-ar --vrees - - sul-t-pit transvaal Illegale kopieën kosten softwarefabrikanten miljoenen AMSTERDAM FRANK BUURMAN De Business Software Alliance (BSA) gaf onlangs toe dafize het probleem onderschat heeft: de handel in goudkleurige (be schrijfbare) cd-roms, waarop gekopieerde software staat. Via vooral Internet kan iedereen een goedkope illegale kopie van vrijwel elk computerprogram ma bestellen. De BSA, die na mens onder meer Microsoft en Davilex het gebruik van legale software bevordert, schat in middels dat softwarebedrijven daardoor jaarlijks een kwart miljard gulden aan inkomsten mislopen. Een halfjaar geleden richtte de BSA zich nog uitsluitend op de 'zilveren' illegale cd-roms. Dat zijn professioneel gemaakte ko pieën van software waar kleine fabriekjes met dure cd-rom- branders voor nodig zijn. Bij duizenden tegelijk rollen de ille gale cd-roms die fabriekjes, die vaak in het buitenland staan, uit. Maar tegenwoordig kan ie dereen thuis met een cd-rom- brander van omstreeks 600 gul den kopieën maken. De lege cd- roms, de zogenaamde 'recorda- bles', kosten 3 gulden per stuk. In een half uur is de kopie ge maakt en het gaat net zo mak kelijk als het dupliceren van een diskette. Hoewel er steeds maar één kopie gemaakt kan worden blijkt het voor veel mensen ui termate winstgevend te zijn om illegale gouden schijfjes aan de man te brengen. ,,Een hande laar die er werk van maakt kan er naar schatting een halve ton per jaar mee verdienen", zegt Joris Lensink van de BSA. In de advertentierubriek van In ternet-provider Planet Internet bieden niet minder dan 230 handelaren illegale cd-roms aan met alle denkbare programma's voor een zacht prijsje. Wie een exemplaar wil hebben hoeft al leen maar een elektronisch for mulier in te vullen en te verstu ren. De postbode, die onder rembours betaald moet worden, Met dozen tegelijk worden de illegale 'gouden' cd-roms onderschept, maar het is slechts een fractie van de totale productie. foto f doet de rest.Planet wijst he laas alle verantwoordelijkheid voor de inhoud van de adver tenties af. Dit in tegenstelling tot de andere providers, die be reid zijn mee te werken aan de bestrijding van deze criminali teit en de aanbiedingen van hun website verwijderen", ver telt Lensink. De BSA heeft diverse handela ren kunnen achterhalen. „De advertenties zijn anoniem, maar de postbode moet ergens met het geld heen, dat is het zwakke punt van deze construc tie. De Economische Controle dienst heeft in samenwerking met justitie in juni op 20 adres sen invallen gedaan. Daarbij zijn 7.600 illegale cd-roms en bijbehorende apparatuur in be slag genomen", zegt Lensink. De betrapte handelaren kunnen worden overoordeeld tot een gevangenisstraf van maximaal zes maanden wegens schending van het auteursrecht. Ook zijn Ilse van Hoek, voorzitter van de BSA. foto pr de kopers aangeschreven en ge wezen op het feit dat ze zich schuldig maken aan heling van gestolen waar. Het daadwerke lijk aanpakken van kopers zal echter niet zo eenvoudig zijn. Klachten over een al te agressief optreden van de Business Soft ware Alliance worden door de nieuwe voorzitter, Ilse van Hoek, van de hand gewezen. Agenten van de BSA zouden, volgens berichten op Internet, bij bedrijven en particulieren zijn binnengedrongen om ille gale cd-roms op te sporen. „Dat is onmogelijk omdat wij hele maal geen agenten hebben. Als er sterke aanwijzingen zijn dat op een bepaald adres illegaal wordt gekopieerd wordt de kan tonrechter ingeschakeld, en pas na toestemming van justitie wordt er met de deurwaarder actie ondernomen. Het komt dan wel eens voor dat er een softwarespecialist met de deur waarder meegaat", zegt Van Hoek. De BSA heeft de afgelopen jaren al enig succes geboekt met haar acties: het gebruik van illegale software bij bedrijven is afgeno men van 63 naar 48 procent. „Maar dat is nog altijd veel te veel", zegt Van Hoek. Het kon natuurlijk niet uitblijven. Nu dezer dagen ongeveer alles te 1 - Mi IHflfiffl koop is in de kleur oranje, kon de computerwereld niet achterblij ven. Het van orgine Franse bedrijf Ubi Soft heeft een manier ge vonden om het spel World Football 98 wat gemakkelijker aan de man te brengen. En dat zou moeten lukken met (tot 12 juli) een gratis fel-oranje gamepad bij het spel, dat voor 69,95 gulden in de winkel ligt. Uiteraard kunnen ook andere spellen worden gespeeld met het ap paraatje, dat normaal een winkelwaarde heeft van rond de dertig piek. Voor de experts op het gebied van spel-hulpmiddelen: het be treft een Turbo Player Pro uit de Fun Access-lijn van Guillemot. Het spel zelf hebben we reeds besproken op deze pagina in het ka der van de enorme stroom voetbalspellen, die uitkwam aan de vooravond van het WK. World Foorball 98 is geen specifiek WK- spel, maar een game met bijna 400 topteams en de mogelijkheid om je eigen elftallen te formeren. Daarin onderscheidt dit goed be stuurbare en grafische fraaie spel zich van de rest. HEINZ p>ADO£WA APO/* J£ //V \ZP£P£SWAAM OP P/T /C>/OT£ SPOOJ<£C/J/p (SAAM IfC P/AP <$££P/ P&CSS P/£/WZ TOMPOES Juffrouw Doddel had de schoonmaak van de robot weer ter hand geno men. Ze ging daar zo in op, dat ze niet merkte wat er buiten gebeurde en bovendien overstemde het gebrul van de morsige bezoeker ieder ge rucht. „Lobot is gevaallijk", knarste hij met verstopte hibbel. „Maakt huis kapot... tik... kapot... tik... kapot..." „Zeker, zeker", suste het vrouwtje. „Je bent een grote, flinke vent, hoor. Maar sta nu even stil want zo kan ik je oren niet drogen. Direct mag je lo pen." „Gevaallijk..." galmde de ander en hij zwaaide met de armen. „Vleselijk ge vaallijk... moet vluchten. Kapot... tik... kapot... tik..." „Drommels", mompelde Tom Poes, die door een kier naar binnen stond te kijken. „Als dit maar goed gaat. Straks loopt hij weer dwars door de muren-heen!" „Het is t-treurig", stamelde de heer Verkwil, die achter hem had post ge vat. „Men durft mij dit aandoen om dat ik klein ben. Men zet mijn eigen robot tegen mij op. Hij is nu tot alles in staat, hoor je wel?" „Grolloep.. oep!" gierde de robot in het vertrekje - en het gerucht daar van deed professor Sickbock bijko men. Met een verrassende snelheid schoot hij overeind en vatte heer 01- lie in de jaskraag. „Ei, ei, weg van hier!" prevelde hij. „Ik weet niet welke impuls Bommel het factotum gegeven heeft. Vlug naar het laboratorium voor een era- sor behandeling!" Zo sprekende sjor de hij de beklagenswaardige heer snel in de richting van de jeep; en nu bleef commissaris Bas alleen op de plek des onheils achter. Tom Poes en de Grootdoener ANWB: 8.200 campings Selecties maken uit grote be standen. Dat is wat een com puter het best kan. Met de ANWB Camping cd-roin '98 kan de machine dat naar har telust doen. De gebruiker kan volgens zijn eigen criteria kie zen uit 8.200 campings in 26 landen-. In een flits staan alle campings in Bretagne, waar je met je hond mag komen, waar het sanitair met een acht en hoger wordt beoordeeld, waar je stroom hebt voor je caravan en waar zwemgelegenheid na bij is op je scherm. Daar kun je met een boek niet tegen op. De ANWB heeft zijn best ge daan om de cd-rom in verge lijking met de eerste uitgave vorig jaar aantrekkelijker te maken. Daarbij gaat het echter vooral om franje. Wie de '97- versie heeft hoeft deze nieuwe Van telraam tot PC De computer bestaat in zijn huidige verkleinde vorm nog maar een jaar of twintig, maar de ontwikkeling is zo snel ge gaan dat je al een compleet museum kunt vullen met ap paraten die volstrekt antiek en onbruikbaar geworden zijn. Dat komt ook tot uitdrukking in de eerste Computer Ency clopedie op cd-rom die door IDG Communications uit Haarlem op de markt wordt gebracht. Het digitale naslagwerk is sa mengesteld door de redactie van ComputerlTotaal en be handelt niet alleen de geschie denis van de computer, maar de hardware en software in het algemeen en natuurlijk Inter net. In het hoofdstuk 'de opengewerkte computer' wordt de werking van het ap paraat aan de hand van video- filmpjes uitgelegd. De encyclo pedie bevat vanzelfsprekend een uitgebreide woordenlijst aan de hand waarvan snel op oderwerp kan worden ge zocht. Hoewel de eerste echte com puter pas na de tweede we reldoorlog werd gebouwd was het principe al in de vorige uitvoering niet direct aan te schaffen. Het aantal campings is gelijk gebleven, wat er bij is geko men is geluidsanimatie (als je elektriciteit aanklikt als criteri um dan hoor je een knette rend geluid uitje luidspre kers), tips voor kampeerders, die als een lichtkrant onder langs je scherm lopen en dat is wel handig kaartjes van de regio waar de cam pings liggen. Met name door die kaartjes kun je snel zien of er in het gebied waar je naar toe wilt campings zijn. Ie trekt met de muis simpelweg een vierkant over de kaart en als paddestoelen poppen de cam pings op. Zo is ook vlug een al ternatief gevonden. Het schijf je kost 39,95 gulden. eeuw bekend. Charles Babba- ge ontwierp in de negentiende eeuw een rekenmachine, maar de technici van die tijd waren toen nog niet in staat om de machine te construeren. De eerste computers waren logge, gigantische machines die gro te zalen vulden. Pas met de komst van de transistor en vooral de microchip kon de di gitale revolutie beginnen. Min. systeemeisen: 80486/66 Mhz, 8 Mb ram, muis. Prijs: 49,95 gulden. Webtricity: veel plaatjes FONS SIMONS Voor het maken van eenvou dige Internetpagina's is de simpelste tekstverwerker al voldoende. De 'taal' waarin de pagina's worden gemaakt is HTML (hypertext mark-up language), een afgeleide van de in de uitgeverswereld ge bruikte opmaaktaal SGML. Een browser als Netscape of Internet Explorer verstaat die taal, die gebruik maakt van 'tags', aanwijzingen die steeds tussen speciale tekens staan. Met codes zijn echter niet een voudig plaatjes, filmpjes en andere grafische ontwerpen te maken. Daarvoor zijn nog steeds teken- en ontwerppro gramma's nodig. Webtricity van Micrografx is daar er één van. Onlangs verscheen de tweede versie. De verbeterin gen zitten vooral in de vorm geving en de extra hulpjes. Allereerst is er Picture Pu blisher, het op Photoshop lij kende beeldbewerkingspro gramma (zonder de bugs of fouten in de losverkrijgbare versie). Als tweede Simply 3D, waarmee op eenvoudige wijze driedimensionale plaatjes kunnen worden gemaakt. Maar met wat vernuft of door het volgen van de ingebouwde wizzards kunnen ook filmpjes worden gemaakt. Dat kunnen of echte videofilmpjes zijn of gif-animaties. Bij dit laatste worden plaatjes in gif-formaat (de Internetstandaard) als het ware op elkaar geplakt en snel achter elkaar getoond, zodat een bewegend beeld ontstaat. Ook kan het interieur van een kamer, waarin je kunt rondkij ken met Simply 3D worden Mooi totaalpakket Liefhebbers van spellen die niet het allernieuwste direct hoeven te hebben kunnen hun voordeel doen met de zoge naamde Megapak-serie. Vaak gaat het om een bundeling van zes tot acht redelijk recen te spellen voor een prijs die onder de honderd gulden ligt. Een nadeel van deze compila ties is dat de gebruiksaanwij zingen in boekvorm ontbre ken: die staan als PDF-files op de cd-roms en dat is niet zo handig. Inmiddels is Megapak 9 verschenen met acht spellen op 11 cd-roms. De topper uit het pakket is Civilization II, het opgetuigde vervolg op het meesterwerk van program meur Sid Meier. Doel van dit spel is van een groep barbaren over een periode van 5000 jaar een beschaving te maken die naar de sterren reist. Discworld II is een getekend avonturenspel over een fanta siewereld waaraan bekende Engelse acteurs, waaronder Eric Idle van Monty Python, vervaardigd. Derde programma in het pak ket is Designer. Dit tekenpro gramma werkt niet met pixels, maar met zogenoemde vecto ren. Elk punt, lijn en vlak wordt aangeduid met een plaatscode. Voordeel is, dat een tekening onbeperkt kan worden vergroot, zonder dat de kwaliteit verloren gaat. Bij een vergroting krijg je dan niet die kleurhokjes, die gewone uitvergrote plaatjes kenmerkt. Nadeel van deze vectorenme thode is wel, dat beeldscherm- kaarten en printers er niet eenvoudig mee kunnen om gaan. Ook foto's kunnen er (nog) niet mee worden afge beeld. Voor vertoning op het Internet wordt de vectorteke ning of omgezet in een plaatje met pixels of gebruik gemaakt van een speciaal in de browser ingebouwd hulpprogramma. Om de vele duizenden meege leverde plaatjes en filmpjes te kunnen beheren is er tot slot Micrografx Media Manager. Daarmee kan door de zeven meegeleverde cd's worden ge bladerd. Webtricity ligt in de winkel voor een prijs van rond de 300 gulden. hun stem hebben geleend. De compilatie bevat verder het driedimensionaleflipperspel Pro Pinball Timeshock!, de ra- cespellen Interstate '76 en De struction Derby II, het golfspel Jack Niklaus 5, de vluchtsimu lator iF-22 van Interactive Ma gie en het antieke zeeslagspel Admiral Sea Battles. Min. systeemeisen: Pentium 90, 6 Mb Ram, Windows '95. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Homesoft.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29