H 5 Wereldidee van een loodgieter 3 O M Leidsclv^pagblad Niet de Kalverstraat maar het Rapenburg gg o JAG 4 JULI 1998 975 19 -'000 9 XNIÜS inoHaaxriMaaooN ■'000'9 D3MB3013A3DNV3 inoHaaxriMaaooN -'ooooz N30I3T NOI1V1S -'0000L 1N3BD 3Q xriMaaooN -'ooozl ivvyisyooA ariMaaooN jriaasa Sll3IDiaia333 »30zaado o o ju m l§ 3 O 73 O g O =-= c Deze afbeeldingen zijn gebaseerd op het spel Monopoly. Copyright 1998 Hasbro Ine Alle rechten voorbehouden We hebben vijf gegooid. De Grent dus. De redactie trekt dit weekeinde naar het uitgaanscentrum van Noordwijk. Maandag leest u de belevenissen van de redacteuren. Niet de Kalverstraat, maar het Ra penburg en niet de Barteljorisstraat, maar De Grent. Sinds de Amerikaan Charles Darrow in 1935 het spel Monopoly uitvond, zijn er tientallen verschillende versies van gemaakt, al dan niet geautoriseerd door de ei genaar van dit beroemde Registered Trademark. De allerlaatste uitvoe ring ervan - met officiële toe- steming van de makers en de im porteur - is vandaag uitgekomen en ligt nu voor u. Het is het Leidsch Dagblad Monopoly Spel dat wij de komende vijf weken dagelijks voor de lezer spelen. Het is inmiddels traditie dat het Leidsch Dagblad in de zomermaan den de spreekwoordelijke komkom mertijd op geheel eigen wijze te lijf gaat. Dat gebeurt met een speciale pagina en aan de hand van telkens een ander thema. In voorgaande ja ren voeren we met een boot over de kanalen en plassen, doorkruisten we met een ECO-bus de streek of maakten we een ronde langs de ho tels in de regio. Dit alles onder het motto: 'de krant komt naar U toe'. Dit keer dus een spel als uitgangs punt. Niet zomaar een spel, maar het spel der spelen: Monopoly. En niet de Nederlandse uitvoering, maar een speciale, regionale uitgave daarvan. Met straten en stations uit de steden en dorpen van het ver spreidingsgebied van deze krant. Met een gevangenis, met kanskaar- ten en met Algemeen Fonds. Er is slechts één groot verschil met het origineel: kopen doen we niet, we komen alleen kijken. Zoals het ech te Hollanders in de vakantieperiode betaamt. Hoe zijn de regels? Elke ochtend gooien we ter redactie met twee dobbelstenen. Vanaf Start plaatsen we de pion zoveel ogen vooruit als er gegooid is. Naar de straat waar de pion terecht komt, gaan we met een redactieteam toe. Om er aardige, leuke en interessante verhalen te maken. Lichtvoetig van toon, zoals het een zomerpagina betaamt, seri eus van aard als het onderwerp daarom vraagt. Wat er gebeurt als we de komende weken op Kans of Algemeen Fonds komen, blijft voor alsnog een verrassing. Goed, een tipje van de sluier dan: we hebben een leuk restaurantje ontdekt in Hamburg. Ja, dat heeft alles met Monopoly te maken. Over het weekeinde heen, hebben we alvast gegooid. Vijf ogen. Dat be tekent dat we zaterdag en zondag op De Grent in Noordwijk zijn. En fin, dat leest U maandag. AD VAN KAAM Monopoly maakte uitvinder Charles Darrow in één klap milionair Er is geen spel ter wereld dat meer tot de verbeelding spreekt dan Mo nopoly. Sinds de uitvinding in 1935 is het door honderden miljoenen mensen over de gehele wereld ge speeld in tientallen versies en talen. Wie kent niet gevleugelde uitdruk kingen als 'U wint een schoonheids wedstrijd' of 'Ga niet langs Start, u ontvangt geen ƒ20.000,-'? Toch had het maar weinig gescheeld of dit spel der spelen had nooit van de grond gekomen. Want aanvankelijk zag spellenfabrikant Parker Brothers helemaal niets in het geesteskind .van Charles Darrow. Het waren de jaren dertig en zoals zovelen in die tijd van de 'Great De pression' was Charles Darrow zijn baan als loodgieter kwijtgeraakt. De werkloze klusjesman uit German- town, Pennsylvania ging echter niet bij de pakken neerzitten en knutsel de in zijn schuurtje aan allerlei 'uit vindingen'. Ondermeer aan een bordspel. Wat niet nieuw was, want verderop in Massachusetts deed Parker Brothers al een halve eeuw in spelletjes en zette het plaatsje Sa lem daarmee op de kaart als de 'spellenhoofdstad' van de wereld. Onder vrienden en familie sloeg de vinding van Darrow aan en hij wendde zich tot Parker Brothers om het voor hem te produceren. Daar zag men aanvankelijk niets in het Monopoly omdat het zondigde te gen de principiële regels van het fa miliespel. Het duurde te lang, het was te gecompliceerd en het had geen helder einde. Verder zaten er, volgens de fabriek, 52 essentiële fouten in. Maar Darrow geloofde heilig in zijn stratenplan, ontpopte zich als een doorzettertje en produceerde sa men met een vriend in eigen beheer vijfduizend spellen die hij verkocht aan een firma in Philadelphia. Via, via kwam het terecht in New York en daar pikte mevrouw Barton het sp§l op bij het gerenommeerde speelgoedhuis Schwarz. Haar man, toevallig directeur van Parker Bro thers, was nu wél overtuigd. Drie dagen later tekende Darrow alsnog het contract dat hem op 46- jarige leeftijd in één klap miljonair maakte: de eerste spelletjesuitvin der die die mijlpaal bereikte. De Amerikaanse droom, van kranten jongen tot financieel onafhankelijk zakenman, was ook voor hem wer kelijkheid geworden. Parker Brothers op zijn beurt dank- Monopoly is er in alle soorten en maten. Van piepklein tot reusachtig groot. De allergrootste van de wereld ligt in Moordrecht. Het spel is geheel gelegd in marmoleum en meet zestien bij zestien meter. foto Raymond rutting te het voortbestaan in die crisisjaren - alsmede zijn verdere groei en bloei na de oorlog-voornamelijk aan het Monopoly. De spellenfabri kant verkocht de eerste de beste maand meteen 20.000 exemplaren en daarna wereldwijd milj,oenen dozen. De regels bleven overal ge lijk. Per land, per taal paste men slechts de straatnamen aan. De oorspronkelijke versie van Dar row was geënt op de straten van slechts één stadje: het in 1850 ge- stichtte AÜantic City. Net als zoveel Amerikanen was Darrow tijdens zijn vakanties in de badplaats van New Jersey onder de indruk geraakt van de Boardwalk, de houten boulevard op palen. Het was, met Park Lane, de duurste straat op zijn spel, verge lijkbaar met de Kalverstraat in de Nederlandse uitvoering. Na zijn dood, in 1967, eerde Atlantic City hem met een standbeeld op de Boardwalk. Met name na de oorlog groeide Mo nopoly uit tot een ware rage. In de jaren zeventig leidde dat tot het eer ste officiële wereldkampioenschap. Geheel in stijl - het gaat bij dit spel per slot van rekening puur om de poen - gebeurde dat per definitie op dure locaties, zoals in het hotel St. Regis in New York en in het Breakers in Palm Beach. De hoofd prijs was niet misselijk; daar kon je een huis van kopen. Door de jaren heen zijn er allerlei speciale versies van het spel op de markt gebracht. Zoals bijvoorbeeld de zogenaamde Verzamelaarseditie die maar liefst 1500 gulden kost. De koper krijgt dan wel een hardhou ten bord met een verzonken speel veld, gegoten pionnen en verzilver de huizen. Bij het 50- en 60-jarig bestaan van het spel verschenen er jubileumuitgaven in blik en de een wording van Europa was voor Par ker aanleiding om EG-editie com pleet met ECU's uit te brengen. Vanzelfsprekend is Monopoly ook met zijn tijd meegegaan. Door de geldontwaarding moest almaar meer worden betaald voor een straat, een huis en een hotel, waar door de oude versies inmiddels puur nostalgische trekjes vertonen. Maar er is bijvoorbeeld ook een Star Wars-uitvoering, een zeer recente WK-uitgave, een Reis-editie, een Golf-editie en ga zo maar door. En uiteraard kun je Monopoly ook op de computer spelen. Lang niet zo leuk als in het tijdperk van vóór het beeldscherm, maargoed. Dat was dan ook wel de tijd dat het familie spel hoogtij vierde. AD VAN KAAM o §5 P<~> 1/1 i/i O O O m 2 LU _l WATERLEIDING JACOBSWOUDE HERENWEG 26.000,- JACOBSWOUDE COMRIEKADE 24.000,- STATION LAMMENSCHANS 20.000,- ALPHEN VAN MANDERSLOOST RAAT 22.000,- ALPHEN B. SLOTSINGEL 22.000, ALGEMEEN FONDS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19