Buurgemeenten zitten niet te wachten op herindeling Alphen houdt veertig agenten paraat tijdens WK-duel Oraif Alphense bedrijvenbus blijft rijden DE GROTE EXPOSITIE Rijn Veenstreek 'Als we maar niet bij Alphen hoeven' Rijnwoude wil achters" in onderwijs aanpakke AUT0B Intocht Laura ZATERDAG 4 JULI 1998 974 Werkstraf voor agressieve Alphenaar alphen aan den run De veertigjarige Alphenaar die ervan wordt verdacht zijn vriendin te hebben geschopt en bedreigd met een alarmpistool, moet 170 uur onbetaalde arbeid verrichten. Daar naast veroordeelde de Haagse rechtbank hem tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van een halfjaar met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie eiste twee weken geleden tijdens de zitting nog anderhalfjaar gevangenisstraf waarvan zes maan den voorwaardelijk. Zijn advocaat vroeg toen al om een werk straf. Dit in verband met het voorgenomen huwelijk van de Al phenaar met het slachtoffer. Darttoernooi buurthuis Westerhaven alphen aan den run» Buurthuis Westerhaven houdt voor de laatste keer voor de zomervakantie een darttoernooi. De wed strijden beginnen vanavond om 20.00 uur. Deelname kost tien gulden per persoon. Buurthuis Westerhaven ligt aan de Emma- laan 45 in Alphen aan den Rijn. Knutseldagen in Nieuwe Wetering nieuwe wetering VAKantiespelen Alkemade houdt van 7 tot en met 10 juli open dagen in Nieuwe Wetering. Tijdens deze dagen kunnen kinderen van 4 tot en met 14 jaar in het Cultureel Cen trum aan de Achterweg 88 aan tal van activiteiten als kleien, ver ven, figuurzagen en schminken, meedoen. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met donderdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en in de middag van 13.30 tot 16.00 uur. Op vrijdag is het Cultureel Centrum geopend van 9.00 uur tot 14.00 uur. Polderpuzzeltocht in Roelofarendsveen roelofarendsveenRoeiend en puzzelend de polders door. Dat kan woensdagavond 8 juli in Roelofarendsveen. VAKantiespelen Alkemade heeft voor de liefhebbers een parcours van anderhalf uur uitgezet. Per roeiboot kunnen ongeveer vijf personen mee. Elke boot moet tenminste één volwassen deelnemer bevatten. Op tijd reserveren (bij W. Cozijn 071-3313878) wordt aangera den aangezien er een beperkt aantal roeiboten is. De polderpuz zeltocht begint om 18.30 uur bij café-bar 't Veen aan de Lange- weg 16 in Roelofarendsveen. De deelnamekosten zijn vijf gulden per boot. Rollatorcursus voor 55-plussers alphen aan den run 55-Plussers die een rollator of stok gebrui ken, krijgen in een cursus oplossingen aangereikt voor proble men die zij met deze hulpmiddelen in het dagelijks leven onder vinden. In acht lessen komen stoepen, hellingen en drempels aan bod. Op een speelse manier leren cursisten beter met zulke zaken om te gaan. Dinsdag 7 juli is er in buurthuis Westerhove aan de Emmalaan om half drie een gratis introductieles. Geïnte resseerden kunnen contact opnemen met G. de Boer (0172- 494056). Excursie van vogelwerkgroep hazerswoude-runduk» De Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude e.o. organiseert een excursie vogels kijken door een tele scoop. In september begint een cursus, waarin onderwerpen als vogeltrek, nestelen, zang en weidevogels bij het boerenbedrijf aan de orde komen. Tijdens excursies naar vogelrijke plaatsen zoals de pier van IJmuiden en de Oostvaardersplassen kunnen cursisten vogels observeren. De cursus kost 95 gulden. Aanmel dingen bij T. Renniers (071-5411315) of B. van Eijk (071 - 5893006). Dief moet schadevergoeding betalen alphen aan den run» Voor het stelen van een scooter en mishan deling van een 19-jarige jongen op 9 mei is een 18-jarige Alphe naar veroordeeld tot het verrichten van 128 uur onbetaalde ar beid. Ook veroordeelde de rechtbank in Den Haag hem tot zes maanden voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Verder moet de Alphenaar ruim 3300 gulden betalen aan het slachtoffer. De officier van justitie eiste tijdens de zitting twee weken geleden een gevangenisstraf van anderhalf jaar, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. De Alphenaar ontkende toen dat hij de scooter van het slachtoffer wilde stelen. Volgens hem ging het om een pesterijtje. CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071 -5356417, PLV -CHEF MARIETA KI Als Ter Aar zijn zelfstandigheid verliest, kan het verschil lende kanten op. Geen van de buurgemeenten zit echter te wachten op uitbreiding. Burgemeester N. Schoof van grote buur Alphen aan den Rijn meldt dat zijn gemeente geen annexatiedrift heeft. Liemeer is blij dat het de vorige herindeling achter de rug heeft en Nieuwkoop vindt de huidige samenwerking met Ter Aar intensief genoeg. De burgemeester van de vierde buurgemeente, W. van Beek van Jacobswoude, geeft geen commentaar. regio tim brouwer de koning in Ter Aar geen reden tot sa menvoeging. ,,Ik hoop dat ze er Zijn college N. Barendregt van uitkomen", zegt hij. ,,Ik denk Liemeer vindt de bestuurscrisis dat het vooral gaat om politieke en persoonlijke verhoudingen. Burgemeester W. de Vrey-Vrin- ger van Nieuwkoop, die net als haar collega's het nieuws over Ter Aar vernam van het kabinet van de commissaris van de ko ningin, vindt het niet oppor tuun om over herindeling te praten. Mocht het ooit zo ver komen, dan kijkt zij niet alleen naar Ter Aar, Liemeer en Ja cobswoude, waarmee Nieuw koop in IGOR-verband samen werkt. ,,Ook De Ronde Venen en Bodegraven houden wij in beeld", aldus De Vrey. Alphens eerste burger Schoof vindt het voor de regio vooral belangrijk dat Ter Aar een krachtig bestuur krijgt. ..Ik hoop dat het Ter Aar lukt om orde op zaken te stellen", zegt Schoof. ,,Het is een interne aangelegen heid. Aan de buitenkant liggen de problemen niet. In het IGOR heb ik met Ter Aar te maken en dan draait die gemeente net als andere gemeenten mee." „Mocht het voor Ter Aar op een gemeentelijke herindeling uitlopen, dan onderneemt Al phen aan den Rijn pas actie als het daartoe een verzoek krijgt." Gemengde gevoelens inwoners Ter Aar over mogelijk verlies zelfstandigheid ter aar marieta kroft vervolg van voorpagina Of de samensmelting van Ter Aar met buurgemeenten tot een oplossing voor de bestuurlijke problemen leidt, is bij veel be woners van het dorp de vraag. „Het is een verschuiving van het probleem", zegt een in woonster. A. Matheeuwsen heeft liever ander volk op het gemeentehuis. „Als er twee ambtenaren uitgaan, lost het al veel op. Dan hoeft er niet herin gedeeld te worden." Veel mensen willen wel hun mening kwijt, als het maar zon der naam in de krant kan. A. van Harten lacht. „Dit is echt dorps. Men is bang dat je later om je mening wordt aangeval len. De vrouw die al zestien jaar in Ter Aar woont, zegt resoluut: „Ter Aar moet zelfstandig blij ven." Veel Ter Aarders vinden de samenvoeging met de omlig gende dorpen Nieuwveen, Ze venhoven of Nieuwkoop nog wel acceptabel. ,Als het maar geen Alphen wordt", verwoordt de Langeraarse detaillist Dirk- Jan Hijdra de angst van zijn plaatsgenoten. „Dan worden we een soort Aarlanderveen. Dat dorp hoort toch ook niet bij Al phen?" Hijdra vreest dat Ter Aar on dersneeuwt bij een eventuele samenvoeging met Alphen. „De lijnen met het gemeentehuis worden langer. Het wordt moei lijker je stem kwijt te kunnen." Hijdra is bang dat als Alphen Ter Aar opslokt, bepaalde pro jecten niet meer van de grond komen. „De woningbouw bij Het gemeentehuis van Ter Aar. voorbeeld. Alphen zegt natuur lijk: kom maar bij ons wonen." Sommige Ter Aarders zijn ronduit vóór herindelen. „Ze zijn nu zo aan het tobben in het gemeentehuis", zegt een vrouw die haar boodschappen in haar auto op het Lindeplein inlaadt. „Misschien komen er dan des kundigen aan het roer." Een andere vrouw, die ook anoniem wil blijven, vult aan: „Dit dorp is onbestuurbaar ge worden. Het gemeentebestuur redt het niet. Daarvoor is er te veel oud zeer." Zo erg is een eventuele samensmelting van Ter Aar met buurgemeenten ook weer niet, meent ze. „Wat zullen de inwoners er nou van merken? De winkels blijven. Be lasting betalen moet je overal. En voor het verder reizen om een nieuw paspoort op te halen wordt ook wel weer een oplos sing bedacht. Verhoef (een oud burgemeester die een dreigende samenvoeging van Ter Aar met FOTO ENGEL LAMEIJER Nieuwveen en Zevenhoven be gin jaren negentig wist tegen te houden, red.) had zich beter die moeite tóen kunnen besparen. Dan was Ter Aar al niet rpeer zelfstandig geweest." Pe inwo ners van Ter Aar wennen ook wel weer aan een nieuwe situa tie, verwacht ze. „Veel mensen zetten een grote mond op als er iets verandert. Een dag later zijn ze het vergeten en gaat het le ven weer door. Typisch Neder land." C 0 E N T A Vergrootglas Ter Aar heeft het er naar gemaakt. De gemeente van raakt na de ingreep van commissaris van de koningir Stout wellicht voorgoed haar zelfstandigheid kwijt. N; dorpspolitiek in de slechte zin van het woord vindt he bestuur het welletjes. Een extern onderzoek onder be moet aantonen hoe Ter Aar een sterker bestuur kan k menvoeging met een andere gemeente behoort volgr— huis tot de mogelijkheden. Sinds het weinig verheffende vertrek van burgemeesi deweij, na een conflict met de gemeenteraad in 1997 meente bij de provincie onder een vergrootglas. Ogei onschuldige zaken, zoals de huisvesting van de kers\ houder Kraak (bij collega Riedel), onnavolgbare formj handelingen met de 'uitvinding' van een niet-politieke als klap op de vuurpijl, zouden in pakweg Ter Apel ge schudding hebben veroorzaakt. Maar de publicaties! waren koren op de molen van de provinciale archiefdi Die berichten pasten bovendien prachtig in het beeld- burgemeester Van den Berge als kwartaal-rapporteui van zijn gemeente, die hij met hart en ziel diende. Dei oud-dijkgraaf uit Wassenaar wekt sinds het aantredei nieuwe 'paarse' wethouderstrio de indruk dat de klus zwaarder valt. De openlijke meningsverschillen met d collegeleden over het afgeschafte ambtsgebed en in^ onrijpe collegeplannen spreken boekdelen. Voor de wethouders Riedel, Kraak en Born is het jami provincie Ter Aar niet langer het voordeel van de twijfi kunnen onmogelijk in twee maanden bewijzen dat hui beter werkt dan de laatste jaren van de CDA-hegemcu. me het ambitieuze reorganisatieplan van wethouder F het ambtelijk apparaat zou wel eens voor de prullenrn zijn gemaakt. In het geval van samenvoeging met een andere geme haar herstructureringsmodel wellicht nog kwijt kunnei ter verband. Maar gemeentelijke herindeling pakt lanc even goed uit. Kijk maar naar de huidige gemeente Te verschilt de ene kern (Aardam) nog steeds hemelsbre; andere (Langeraar). rijnwoude marieta kroftbesturen mogen be ke activiteiten de SI Rijnwoude wil de achterstanden ten. Hoewel Rijnwo in het basisonderwijs aanpak- verplicht is, wil dei ken. Volgens het college van onder andere mee burgemeester en wethouders is voor de achterstal de stijging van het aantal kinde- onderwijs. ren met (gedr&gs-)problemen in Rijnwoude vaak het gevolg van een achterstand op school. Rijnwoude ziet hier een taak weggelegd voor de schoolbege leidingsdienst. De directies van de basis scholen bekijken het komend jaar hoe zinvol het is om de achterstanden aén te pakken en zo ja, hoe dat zou moeten. De raad neemt vervolgens in april 1999 een besluit over de uitvoe ring in het schooljaar 1999- 2000. Gemeenten zijn verplicht schoolbegeleidingsdiensten in stand te houden. De gemeente- Weversbaa- Leiderdo Tel. 071 - 581 Deze unieke overzichtstentoonstelling is één van de grootste uit de Nederlandse museumgeschiedenis en is in samenwerking met de Fokker Heritage Trust georganiseerd. VAN JUL11998 TOT JANUAR11999 Nationaal Luchtvaartmuseum Westelijke Randweg 201 -1118 CT Schiphol-Centrum - Tel. 020 - 4068000 alphen aan den run» robbert minkhorst De Alphense bedrijvenbus blijft zeker nog een jaar rijden. Bur gemeester en wethouders heb ben besloten om de proef die met het bedrijfsvervoer loopt, te verlengen tot 1 juni 1999. Het college hoopt dat de busdienst daarna in de vaste dienstrege ling wordt opgenomen. B en W van Alphen, de pro vincie Zuid-Holland en het be drijfsleven hechten veel belang aan het voortbestaan van de be drijvenbus. Volgens de gemeen te geniet de bus een brede be kendheid en wordt het initiatief alom gewaardeerd. Rijkswater staat is in samenwerking met de Stichting Rijnland Mobiel en de gemeente bereid om ook tot volgend jaar juni bedrijven te blijven benaderen. Onderne mingen kopen abonnementen om van de bus gebruik te mo gen maken. Het college wilde dat de bus lijn al vanaf dit jaar juni in de dienstregeling van het openbaar vervoer in de Alphense regio zou worden opgenomen. De busmaatschappijen ZWN en NZH waren alleen niet bereid om de verantwoordelijkheid voor de dienst op zich te ne men. Wegens bezuinigingen kon de bedrijvenbus ook niet worden opgenomen in het stadsvervoer. B en W hopen evenwel dat de bedrijvenbus volgend jaar meer kans maakt. De ZWN en de NZH raken verantwoordelijkhe den kwijt en de provincie Zuid- Holland is dein formeel op drachtgever voor het totale openbaar vervoer in de regio Al phen aan den Rijn. Acht bedrijven hebben toege zegd dat zij een abonnement nemen. Dat levert een bedrag op van ruim 30.000 gulden. De provincie verstrekt een eenma lige subsidie van 35.000 gulden. Taxibedrijf Overbeek, die de lijn exploiteert, zegt dat zijn kosten uitkomen op bijna 70.000 gul den, als hij ook het zwemver- voer in Alphen krijgt toegewe zen. Anders kost de bedrijven bus hem zo'n 25.000 gulden meer. Het tekort denken B en W weg te poetsen via sponsoring, reclame en de verkoop van meer abonnementen. alphen aan den rijn» Geen intocht op het Lau- raplein dit jaar, maar een aankomst in Avifau na. De ruim 1.600 Laurianen die de 51 ste edi tie van de Alphense fietsvierdaagse voltooi den, kregen hun herinnering gisteren in het Parkrestaurant van het vogelpark. Voor een groep agenten uit het politiedistrict Haag landen was het ditmaal een hele bijzondere. Ze fietsten de tocht naar alle windstreken voor de vijftigste keer. Organisatie en tocht liepen dit jaar gesmeerd, is de ervaring van Laura-voorzitterC. van Dam. Een editie met weinig uitvallers, met sombere weersvoor spellingen vooraf, maar met uiteindelijk vier dagen prima fietsweer. „Alleen zon was er niet. Gelukkig stond er op de laatste dag na genoeg geen wind." FOTO ENGEL LAMAEIJER alphen aan den run robbert minkhorst De Alphense politie zet van avond dertig tot veertig extra agenten in bij de zomermarkt in het centrum en op de Kennedy- laan in Ridderveld. De extra mankracht wordt geleend bij de andere districten in Hollands Midden en moet voorkomen dat Alphenaren een eventuele overwinning van het Neder lands elftal op Argentinië in de WK-kwartfinale te uitbundig vieren. „We zorgen dat de politie van avond in feeststemming is", zegt burgemeester N. Schoof. „Ik hoop dat Nederland hart stikke wint en dat er gefeest wordt. Als dat op straat gebeurt, vind ik dat prima." Schoof ziet geen enkele reden om bij voorbaat harde maatre gelen te treffen. Volgens hem is dat niet de oplossing voor de eerdere onenigheden op de Kennedylaan, na de duels van Oranje tegen Zuid-Korea en Joegoslavië. „Geen schilden, geen wapenstokken. Ik heb geen zin in onnodige onrust. Daartoe is wat mij betreft ook geen enkele aanleiding." Na de eclatante zege op het Zuid-Koreaanse elftal trokken zestig jongeren erop uit. Op de Kennedylaan hielden ze auto mobilisten aan en gooiden ze met stenen. De politie hield twee 17-jarigen aan, omdat zij agenten hadden beledigd. Toen Oranje zich maandag na een overwinning op Joegoslavië voor de kwartfinale plaatste, gingen zo'n 200 Alphenaren de straat op. Politiewoordvoerder H. Schimmel zei nadien dat de politie machteloos moest toe kijken hoe de groep luidruchtig de winst vierde. „De overmacht was te groot en dat moesten we accepteren", aldus Schimmel. Wel werd een 15-jarige Alphe naar opgepakt. Hij had een bus hokje vernield. Volgens Schoof krijgen de eventuele feestvierders in elk geval niet alle ruimte. „Bij over tredingen wordt opgetreden", verzekert de burgemeester. „Als dat nodig is, is er ook ME. Al leen staat voorop dat we plezier willen hebben." De politie geeft geen details prijs over de draaiboeken voor In de Aviodome zijn tot januari 1999 meer da 25 echte Fokkervliegtuigen uit musea uit binnen- en buitenland te bewonderen. De vliegtuigen zijn in 'levensechte' situaties te zien. Zo staat de Fokker Spin, die in 1911 boven de St. Bavokerk in vloog, op een grasveld ne buiten Haarlem. De Fokker Driedek de Duitse Rode Ba staat op een vliegv uit de Eerste Wereldoorlog klaar voor vertrek. Een ander hoogtepunt is dat er een 'echte' vitual reality parachutesprong kan worden gemaakt uit een authentieke Fokker 50. De Aviodome is dagelijks geopend van 10.00 -17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18