'Brede oecumene spreekt me aan' Leidsch DagbladARCHIIiYEiV Kerk Samenleving ZATERDAG 4 JULI 1998 979 De Hartebrugkerk. De Marekerk, de Hartebrugkerk, de Waalse Kerk, de Lok- horstkerk, de Pieterskerk, de Hooglandse kerk en de Lu therse Kerk: alle zeven, van Rooms-Katholiek tot Neder lands Hervormd, verwelkomen zij de bezoekers om zich van binnen en van buiten te la ten bewonderen. Vorig jaar trok ken de kerken rond de tiendui zend bezoekers. Dit jaar blijft het niet bij de ze ven bestaande kerken. Het the ma van Langs Leidse Kerken 1998 is "Verdwenen Kerken". In de loop van de geschiedenis zijn verschillende kerkgebouwen in Leiden van de kaart geveegd, soms door sloop, soms door brand. In de maand juli kan ie dereen ze weer bezichtigen, want dan staat in iedere deelne mende kerk een verdwenen kerk centraal. Foto's, onderdelen uit de kerk, een enkele maquette en verhalen moeten de verdwenen kerken doen herleven. Het is De Geus op het lijf ge schreven, deze oecumenische manifestatie. De man die in meer Leidse commissies iets in de melk te brokkelen heeft ('men vraagt je, en dan zeg je geen nee') begon vier jaar geleden als secretaris van de stichting Langs Leidse Kerken. Het was voor hem een uitda ging. „Ik voel me verwant met het breedschalige", vertelt hij. „Het oecumenische spreekt me aan. Ik heb het voor de oorlog nog meegemaakt dat ieder in z'n eigen hokje zat en ben daar om blij met de oecumene." Toch valt het hem tegen dat die oecumene nog steeds zo moei zaam op gang komt. „Je moet elkaar de ruimte geven. Laat ie dereen doen wat hij doet en ga elkaar niet veroordelen. Daar heb ik grote moeite mee." Langs Leidse Kerken is een breed initiatief. Praktisch alle richtingen, van Hartebrugkerk tot Marekerk, doen eraan mee. „Ik ben blij dat we zo goed met elkaar kunnen samenwer ken", vertelt De Geus. „We komen eigenlijk geen dogma's tegen." In de organisatie hebben uit elke deelnemende kerk onge veer twee vertegenwoordigers zitting. Ook de gemeente, mo numentenzorg en De Lakenhal zijn erin vertegenwoordigd. Elke kerk heeft daarnaast een groter team van mensen dat de exposi tie in het eigen kerkgebouw ver zorgt. Langs Leidse Kerken heeft een tweeledig doel. De culturele kant van een kerk als gebouw wordt benadrukt, maar De Geus merkt op dat er ook veel leden van de verschillende kerken zijn die, vaak met hun kinderen, op pad gaan om de andere kerken te bezichtigen om zo de eenheid te beleven. Het is voor De Geus, die zelf ;rk kerkt bij de Studenten Ekklesia in de Hooglandse kerk, een ver- Wim de Geus bij de op doek geprojecteerde foto van de Petruskerk aan de Langebrug, die te zien is in de Pieterskerk. foto loek zuyderduin rassing wat de andere kerken van de expositie maken. „Ik ben nieuwsgierig en ga vandaag snel kijken. Iedereen wil altijd zijn beste beentje voorzetten." Onder die ijverige speurneuzen valt Maria Sistermans die de expositie in de Pieterskerk verzorgt. Daar staat de afge brande Petruskerk aan de Langebrug centraal. Deze be vond zich op de plek van de brandweerkazerne. In de ge vel zijn oude pilaren van de Petruskerk nog zichtbaar. Sis termans onderzocht de geschiedenis van de Petruskerk en werd enorm enthousiast. „Toen in 1572, tijdens de Refor matie, de laatste pastoor uit de Pieterskerk werd verdre ven zijn er schuilkerken ontstaan, onder andere in de Sint Jorissteeg. Toen deze te klein werd en door de liberalere tijdsgeest mensen hun mening weer mochten laten ho ren, gingen de katholieken kerken in de Lodewijkskerk en daarna in de Petruskerk." De Petruskerk was dus de opvolger van de Pieterskerk, maar het gebouw was niet zo'n lang leven beschoren als zijn voorganger. Op 25 juli 1933 brandde het kerkgebouw aan de Langebrug geheel uit. Het bisdom besloot de kerk niet te herbouwen maar een nieuwe Lammenschansweg te laten verrijzen, samen met de andere vrijwilligers die Pieterskerk verzorgen een foto van de kerk op een groot doek laten zetten. Dit doek is samen met een stuk raam uit de Petruskerk te bezichti gen. De Petruskerk aan de Lammen schansweg heeft allerlei voorwer pen uit de oude Petruskerk in het bezit. „Deze durfden we niet te ver plaatsen dus hebben we er foto's van gemaakt die te bezichtigen zijn", vertelt Sistermans. Ook in de andere zes kerken zijn de exposities het bezichtigen waard. In de Marekerk is een schaalmodel uit De Lakenhal van de zeventiende- eeuwse Nieuw gefundeerde of Waardkerk te zien. Deze kerk moest op een plein aan de Herengracht komen, maar men is bij dé bouw niet verder gekomen dan de funda menten. In de Hartebrugkerk staat de Mon Père Kerk centraal die in de jaren dertig is omge bouwd tot zwembad. De Waalse Kerk ontfermt zich gedu rende vier weken over de Vrouwenkerk en de Lokhorst- kerk is het decor van de Remon strantse Kerk. In de Hooglandse kerk is informatie over de Zuider- kerk uit 1939 en de Oosterkerk aan de Herengracht en de Lutherse Kerk geeft aandacht aan de Jeruza- lemkapel uit het Jeruzalemhofje. De kapel werd in 1467 gesticht op de plaats waar nu de zojuist geslo ten universitaire mensa staat en waarachter het hofje te vinden is. De zeven kerken zijn op 4, 11, 18 en 25 juli geopend van 11.00 tot 16.00 uur (de Pieterskerk niet op 18 juli in verband met Leiden Culinair). De toegang is gratis. Iedere zaterdag begint er vanaf 10.45 uur (en daar na ieder half uur tot en met 12.45 uur) bij Stadsc&fé van der Werff aan de Steenstraat een gratis stadswan deling langs de deelnemende ker ken onder leiding van een deskundige gids. Naast de ex posities staan er nog concerten op het programma en wordt elke zaterdag afgesloten met een vesperdienst om 16.00 uur. Op de vier zaterdagen mogen be zoekers van 12.00 tot 13.00 uur op het orgel van de Waalse Kerk spelen en is er in de Hooglandse kerk van 13.30 tot 14.15 uur een orgelcon cert. De vesperdiensten zijn op 4 juli in de Lokhorstkerk, op 11 juli in de Marekerk, op 18 juli in de Lu therse Kerk en op 25 juli in de Har tebrugkerk. Op 18 en 25 juli geven Alice Gaykema (sopraan) en Joop Oiofsen (orgel) om 13.00 en 15.00 uur in totaal vier kerkconcerten in de Lokhorstkerk. Bij de VW is een brochure verkrijgbaar met routebe schrijving en informatie over de kerken. Hiermee kan men de tocht op eigen houtje maken, ook na juli, hoewel de kerken dan hun deuren op zaterdag gesloten houden. De Hooglandse kerk. .-'.v. v:. De Lutherse Kerk. |jj foto's archief leidsch daïe W fe uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 ANN01973 Maandag 4 Juli ALGEMEEN In hetzelfde jaar 1897, waarin de bevol king van Amsterdam tot een half millioen is gestegen, heeft die van geheel Nederland (in Europa) officieel de 5 millioen bereikt. Koning Willem I regeerde in 1830- zonder de zuidelijke provinciën, die toen in opstand wa ren - over 2,600,000 Nederlanders in Europa. Willem II had bij de aanvaarding zijner regeering in 1840 2,900,000onderdanen, Willem III in 1849 3 millioen. Zijn dochter, Koningin Wilhelmina, zal in-September de souverein zijn van ruim 5 millioen. LEIDEN De ,,Leidsche Zwemclub" heeft een nationale zwemwedstrijd uitgeschreven tegen Zondag 17 Juli a.s. De inleggelden ad 0.50 per nummer zullen op den dag van den wedstrijd worden terugbetaald aan hen, die in het nummer waarvoor zij staan ingeschreven, werkelijk zijn uitgekomen. De prijsuitdeeling zal onmiddellijk na afloop van den wedstrijd plaats hebben. De prijzen be staan in groote zilveren en gewone zilveren medailles en kruisen, bronzen medailles en kunstvoorwerpen. Het thans verschenen programma bevat de gebruikelijke nummers, alsmede een voor mastklimmen en clubzwem- men, waaraan minstens drie vereenigingen of clubs moe ten doen deelnemen. ADVERTENTIE Magazijn ,,De Stad Maastricht", Haar lemmerstraat 130, levert nog gedurende veertien dagen: prachtige qualiteit Illuminatie-glazen, met Stearine-vul- iing, ongeveer zes uren brandend, glas en vetblok te za- men voor 5.50 per 100. Tevens kunnen de nu nog voorhanden zijnde gekleurde Ballons nog voor fabrieks prijs verkocht worden. Zoodra de nu nog voorhanden zijn de partij is uitverkocht, zal de prijs aanzienlijk verhoogd moeten worden. woensdag 4 juli LEIDEN Als ze pech hebben blijkt over een half jaar dat ze al le blaren in de handen, alle rug pijn en alle vermoeidheid beter aan het voortuintje hadden kun nen wijden. Als ze geluk hebben slagen ze erin om het vijftiende- eeuwse kasteel ,,Coebel" bloot te leggen en daarmee erkenning te verwerven in de wereld van de archeologie. De ongeveer dertig Leidse amateur-archeologen maken zich er niet zo druk om. Voorlopig graven ze elke zater dag trouw door op het terrein achter de flats aan de Haagweg. De resultaten lijken tot nu toe bemoedigend. Het modderige terrein heeft al een paar interes sante voorwerpen prijsgegeven, waarvan serviesscherven uit de Romeinse tijd en een 17de eeuws pijpekopje het meest waardevol lijken. "Maar", waar schuwt voorlopig voorzitter Har den berg van de (overig nog niet officiële) Leidse vereniging van amateur-archeologen, "of wij in derdaad het kasteel zullen vin den dat we zoeken is absoluut niet te voorspellen. Er zal hier mettertijd door de Stichting Stu- Bewoners van de nieuwe Leidse Merenwijk willen in een schoon stadsdeel wonen. Ze hebben daartoe zelf de hand aan de ploeg geslagen - of beter: aan de hark - om de sloten schoon te maken. Gisteravond gebeurde dat voor het eerst bij de Condorhorst. foto archief leidsch dagblad dentenhuisvestinggebouwd gaan worden. Maar het kan nog wel even duren voordat men be gint. Voor ons plezierig. Want het is ook wel voorgekomen dat er tijdens het bouwen vondsten werden gedaan die erop wezen dat het bouwterrein interessant zou zijn geweest voor de archeo logie. Maar dan was het al te laat. De "sterflat" verderop op de Haagweg is zo'n geval ge weest". DEN HAAG Drie KVP-kamer- leden hebben de.minister van Verkeer en Waterstaat schrifte lijk gevraagd de beslissing over het al of niet aanleggen van een vijfde baan op Schiphol uit te stellen. Dit uitstel zou moeten duren tot het moment van de be slissing over de bouw van een tweede nationale luchthaven. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E Straatsma, chef red Regio Leiden bt Redactie I®1 Hoofdredactie ie 071-5128030 ADVERTENTIi n Maandag t/m vrijdag van 8.1^ RUBRIEKSADVERlfS 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8.ijel d ABONNEMENT^, bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) -d per half jaar (acceptgiro) 1 per jaar (acceptgiro) t Abonnees die ons een machtigiii het automatisch afschrijven vanre geld, ontvangen 1,- korting pede VERZENDING PERie per kwartaal (NL) j LEIDSCH DAGBLAD OP CA' Voor mensen die moeilijk lezf11 hebben of blind zijn (of een adgi hebben), is een samenvatting vapp nieuws uit het Leidsch Dagblad (Lr beschikbaar Voor informatie Oif (Centrum voor Gesproken Lectuf ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf 13.00 t/m vrijdag 13.00u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 Langs Leidse Kerken presenteert: verdwenen kerken Nederlandse kerken zijn meestal alleen op zondag geopend, en dan nog alleen om de vieringen of diensten te bezoeken. De Stichting Langs Leidse Kerken brengt hier al elf jaar lang verandering in. In de maand juli openen zeven historische kerken in de Leidse binnenstad op vier zaterdagen hun deuren, niet alleen voor gelovigen maar ook voor toeristen. Wim de Geus is secretaris van de stichting. De brede oecumene in dit project spreekt hem aan. „Tussen de deelnemende kerken zijn enorme verschillen, maar toch doen ze allemaal mee. We werken goed samen en komen onderling geen dogma's tegen." EZQ32331EBH1

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14