,eiden Regio gemeenteraad verrast electoraat r* ia. jarige Gemma redt tti* a i 1 i*i a a ertje O uu de shot Vlietweg beroerd van slibstort g LUX-ACTIE sGENS VAN TIL a van tilWiW.WIIi _G 4 JULI 1998 ENEN. 071-5356414. PLV-CHEF* HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Bierstylist y| "7 Bierstylist René Mo- I lenaar uit Oegst- geest zorgt ervoor dat biertjes er in reclamespots extra smakelijk uitzien. Agenten A O Alphen houdt in I O verband met de WK-wedstrijd Nederland- Argentinië veertig agenten extra achter de hand. De meest complete en voordelige autoverzekering. FBTO doet het gewoon. 'Geen crisis in Leiden-Noord' LEIDEN RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA Het aan de kant schuiven van stadsdeelmanager in Leiden- Noord V. Kokke was een besluit van de directeur A. Flapper van de LWO. „Maar Kokke heeft zich er wel mee kunnen vereni gen", aldus Flapper. „Hij zit er nu drie jaar en ik moest de knoop doorhakken. Ik vond het niet gewenst dat hij op die func tie door zou gaan. Kokke kan zijn kwaliteiten beter inzetten in een andere functie, niet als manager." Kokke bevestigt de lezing van zijn directeur. „Wij hebben dat inderdaad in over leg vastgesteld." De onttroonde stadsdeel manager begint zo spoedig mo gelijk als ontwikkelaar van nieu we projecten van het LWO. Flapper hoopt binnen enkele weken duidelijkheid te hebben over een tijdelijke vervanger van Kokke. Daarna wil hij in alle rust buiten de eigen organisatie op zoek gaan naar een definitie ve opvolger. De problemen binnen de LWO in Leiden-Noord blijven overigens niet beperkt tot de stadsdeelmanager en de vrijwil ligers van De Kooi. In februari van dit jaar ontstond onder het personeel in Noord grote on rust. De medewerkers beklaag den zich bij hun baas dat er te veel projecten werden onderno men en er onvoldoende priori teiten werden gesteld. Op een bijeenkomst met het personeel werd, met instemming van di recteur Flapper, besloten een organisatie-adviseur in te hu ren. Hoewel de adviseur nog klaar is met zijn werk, heeft hij al wel aangegeven dat er grotere nadruk moet worden gelegd op het jongerenwerk in Noord. Ondanks alle problemen wei gert de directeur te spreken van een crisis. „Nee hoor, dat is ab soluut niet het geval. Het zijn samenvallende dingen die maar zeer zijdelings iets met elkaar te maken hebben." Wethouder Baaijens weer aan het werk LEIDEN Onderwijs-wethouder H. Baaijens (PvdA) mag na de va kantie weer aan de slag. Begin juni moest hij zijn werk plots neerleggen nadat bij hem een onregelmatige hartslag was ge constateerd. Na enkele dagen in het ziekenhuis moest hij van de artsen rust houden. Inmiddels is hij volledig hersteld verklaard. Met ingang van 1 augustus, na zijn vakantie, hervat Baaijens zijn werk. "Een ongeluk is zo gebeurd. FBTO heeft me bij het afsluiten van de autoverzekering dan ook verzekerd dat ik zorgeloos kan rijden Ik krijg snelle hulp bij schade maar ook bij pech. Een vervangende auto wanneer dat nodig mocht zijn en zelfs een alarmpas waarmee ik ook nog eens gebruik kan maken van de exclusieve hulpservice in het buitenland. Ik dacht toen nog. dat zal me wel flink wat gaan kosten. Blijkt doordat ik rechtstreeks zaken met ze doe dat de premie van FBTO juist heel erg laag ligt Zo laag dat ik tot maar liefst 25% kan besparen op mijn autoverzekering. Ik kan u verzekeren dat ik inderdaad een stuk zorge- lozer rij. En mocht er eens een keer iets gebeuren of dat ik langs de kant van de weg kom stil te staan, weet ik tegen wie ik aan kan praten Wilt u ook meer weten over de meest complete autoverzekering? Bel dan vandaag tot 14.00 uur en op werkdagen: (058) 234 56 78. Maar u kunt natuurlijk ook een geheel vrij blijvende offerte aanvragen door even de bon in te vullen. ik wil weten hoe laag mijn premie is met de complete FBTO Autoverzekering. Stuur mij een vrijblijvende offerte. Naam en voorl Straat: Postcode: Woonplaats: Tel. privé: Merk auto: Type: Kenteken: Benzine Gas Diesel Aantal km per jaar: minder dan 25 000 meer dan 25 000 Stuur mij ook informatie over autofinanciering. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar FBTO Verzekeringen. Antwoordnummer 10. 8900 VC Leeuwarden. Tel. zakelijk: Chassisnr Aantal schadevrije jaren IRQ LI NE VAN OVERBEEKE e Gemma Goosen (6) j gistermiddag geen Jtoen ze haar 2-jarige Larry met zijn gezicht in de sloot aan het Bosch Kemperpad zag Het meisje rende Mlijk naar het water in ^nshof, sprong erin en ■iventje eruit. Ze droeg he broertje zo goed en d als het ging naar fi de Annie van Hat- jt. Haar moeder, Jani- [en, schrok flink van 'natte kroost. „Ik heb igren meteen in een de speelweide en 't; ik Larry ineens voor- e sloot liggen", vertelt k»e Gemma. „Hij was waterkant toegelopen om er veertjes in te gooien en was uitgegleden. Ik ben in het water gesprongen en heb zijn hoofd omhoog gehouden. Toen ben ik er uitgeklommen en heb Larry aan zijn handjes uit het water getrokken. Later toen ik thuis was, ben ik wel een beetje geschrokken." Haar moeder en haar oma zijn apetrots op hun dochter en kleinkind. „Ze verdient een medaille", zegt oma. Haar moeder: „Gemma is altijd al een zorgzaam kind geweest. Ze verliest haar kleine broertje nooit uit het oog. Het is hier in de Stevenshof best gevaarlijk met al die sloten en die schuin aflopende slootkanten. Daar om moeten mijn kinderen zo snel mogelijk een zwemdiplo ma halen. Gemma was 5 toen ze haar twee zwemdiploma's had." LEOLUX DESIGNCENTRUM In een veertig meter diepe plas, achter een vier meter hoge dijk, braakt een buis een mengsel van giftige bagger en water uit. Tien miljoen kubieke meter ver dund slib - vervuild met onder meer zware metalen en pcb's - stroomt er in 25 jaar door die leiding. De plas ligt ingeklemd tussen volkstuinen, een industrie terrein en de huizen aan de Vlietweg. Als over dertig jaar het storten stopt mo gen recreanten in de plas varen en een hengeltje uit gooien, maar niet zwem men. LEIDEN AAP RIETVELD Het is het toekomstbeeld dat de gemeente Leiden en de provin cie hebben bedacht voor de Oostvlietpolder. Een scenario waar Vlietwegbewoner Diederik van der Hoek helemaal beroerd van wordt. En hij is de enige niet. Van der Hoek is druk doende zijn bezwaren en op merkingen op papier te zetten. „Maar het probleem is dat we geen informatie krijgen. Ieder een wordt dom gehouden. En er is weinig tijd. Op 14 juli moeten bezwaren bij de provincie bin nen zijn, op 21 juli bij de ge meente." De volkstuinders van Room burg en OTV hebben zich al da nig geroerd. Zij moeten verhui zen voor de slibstort. De bewo ners van de Oostvlietpolder hebben allemaal pamfletten met doodshoofden achter de ramen hangen, en teksten als Hier giftig slib? Over mijn lijk! Maar verder hebben zij nog nauwelijks iets van zich laten horen. „Omdat ze niet weten De Oostvliet polder. Onder: een protestbord tegen de aanleg van de stort plaats. FOTO'S HENK BOUWMAN doorlekken? Kunnen wij straks nog zwemmen in de Vliet? Dwarrelen hier straks ziektekie men door de lucht? Gaan de huizen en boerderijen aan de Vlietweg verzakken? Het zijn al lemaal dingen die ze niet weten. Zo'n baggerstort als ze hier wil len maken bestaat nog nergens in een stedelijke omgeving. Ik heb nog geen stuk gelezen waarin staat dat het veilig is. Anderhalf jaar geleden kocht boerenzoon Van der Hoek een boerderij aan de Vlietweg, met uitzicht over weilanden vol grazende koei en en schapen. Dat er een slib stort zou ko men wist hij wel. Maar die stond toen nog gepland langs de A4, verder bij de Vlietweg vandaan. Dat de bagger zwaar vervuild zou zijn was nog niet bekend. De gemeente Leiden was toen nog tegen. Volgens de huidige plannen, waar Leiden zich niet meer te gen verzet, komen aan de snel weg nu bedrijven en ligt de bag- gerplas straks pal aan de Vliet weg. Wat Van der Hoek nog het meest steekt is dat bewoners en volkstuinders in de polder door provincie en gemeente zo slecht worden voorgelicht. „Ik ver wacht volledige openheid. Maar gische zone. Maar in die strook ligt straks een vier meter hoge dijk, waar hekken op staan met bordjes met doodshoofden. Ik word er misselijk van." Ten minste wil Van der Hoek meer tijd krijgen van provincie en gemeente om informatie in te winnen en zijn opmerkingen op papier te zetten. „Er zijn nog zoveel vragen. Afhankelijk van de keuze van vervoer kunnen er wel 19.000 scheepsladingen en 25.000 vrachtwagens vol slib hier naartoe komen. Wat heeft dat voor ge volgen, bij voorbeeld voor het ver keer over de Voorschoter- weg en het Lammen- schansplein? En wat als de pomp van de persleiding er mee ophoudt en het slib in de buizen bezinkt? Dat is echt een rampscenario." Niet alleen in de Oostvlietpol der krijgen bewoners, volkstuin ders en recreanten te maken met de slibstort, denkt Van der Hoek. „Ook Leiden Zuid-West moet zich zorgen maken. De rioolwaterzuivering aan de Voorschoterweg gaat een be langrijke rol spelen bij de bag gerstort. Daar wordt het vervuil de water uit de plas gereinigd. De overlast zal heus niet be perkt blijven tot de polder." wat er staat te gebeuren", denkt Van der Hoek. „Deze polder is gewoon de komende dertig jaar een bouwput. Dat gaat niet al leen de volkstuinders aan, maar ook de bewoners en de duizen den recreanten die hier op mooie dagen fietsen op weg naar de Vlietlanden. Slibstort in de Oostvlietpol der? Van der Hoek slaat de milieu-effectrapportage (MER) over baggerstoitlocaties open. Pagina 269, het hoofdstuk Leemten in kennis. „Gaat het stinken? Zitten wij hier straks met een muggenplaag? Is het mogelijk om onder water een ondoordringbare kleilaag op de bodem van die put aan te bren gen, of gaat de vervuiling toch artstikke geheim. U us absoluut niet ver en, maar eh, het t de Leidse gemeente- optocht op 3 oktober ïeemt van burgemees- ioekoop. uidt hebben alle raads- brief gekregen van f uer. voorzitter van de jen Taptoecommissie Öctober-Vereeniging. eid zijn voor een keer, 0 jatste saluut aan Goe- te rijden in de op- of ze samen een af- ed willen zingen voor net de ketting: een Heruer op de melodie rihof s 'Het hondje van „Onzerzijds zullen wij fleiden, dat uw optre- 1 Irsteund wordt door I in... door massale ge- iijval van het veelkop- jliek", orakelt Heruer. Jiurslid heeft, getuige huwelijke, in negen- Èuws Nederlands opge- lef, weinig vertrouwen I jeidheid van de raadsle- i jnee te doen. Ze kun- i Ie doorgaans van Belgi- i lenmakers vergeven de band met hun ach- Brsterken, waagt hij te i inieke presentatie aan i e publiek van de zo- jetreden gemeenteraad verrassend en inspire- ken op het Leidse elec- chrijft Heruer. „Deze ogt de vraag bij u neer in de hoop dat u uw rking zult willen verle- noet in de optocht als cenbaar zijn, maar het or het publiek ook dui- van welke fractie de egen woordigers deel n. WD'ers moeten dus eep verschijnen, met sigaar in hun hoofd el cognac in de hand. As van de RPF laat zich een manshoge staten- ?t koperbeslag, Margje van de Groenen komt ïfleerd als berken- e De leden van Groen- kken een zelfgebreide )llensok over het hoofd ctie van D66 zweeft en mandje onder een allon. De PvdA komt het enige wat Pechtold (wethouder milieu van D66, red.) op een inspraakavond kon vertellen is dat er onder water wordt gestort en dat het niet stinkt. Ik heb de moeite geno men om de MER te lezen, maar volgens mij hebben ze die bij de gemeente gewoon in de kast ge legd. Pechtold werd helemaal ongemakkelijk toen ik hem er iets over vroeg." De MER werd gemaakt in 1992. Sindsdien is de bagger stort in de plannen een kwarts lag gedraaid en veel dichter bij de Vlietweg komen te liggen. Moet er dan geen nieuwe rap portage komen, vroeg Van dei- Hoek op de inspraakavond. Maar dat was niet nodig, wet houder Van Rij. „Want de pro vincie had geen problemen met de wijzigingen." Het is nog niet zo lang gele den dat Leiden een baggerplas in de polder onbestaanbaar noemde. „Nu zeggen ze dat een groene strook van honderd me ter breed voldoende is als ecolo- gekleed in biervaten en het CDA ten slotte in steile zwarte pak ken achter een tafel met jonge borrels. Voor de scheidend burgervader is een tropisch eiland bedacht, waar hij zich, gezeten op zilver- witzand, onder een palmboom van papiermachée, koelte laat toewuiven door drie oogver blindend mooie meisjes in rie ten rokjes. Een fotograaf van Privé rent met de wagen mee om maar zoveel mogelijk plaat jes tè schieten. In één ding zal de optocht niet verschillen van de optochten in de vorige achttien jaren van Goekoops regeringsperiode. Ook op zijn tropisch eiland zal hij het glas heffen naar het pu bliek. En voor de laatste keer hangen de studenten uit de ra men en roepen zij: „Keessie! Proost hè!" Wanderlust Het kon natuurlijk niet uitblij ven. Als je je zo sterk profileert als stad van vluchtelingen en zwervers moet er een keer een 'reactie komen. Dat die deze week kwam. was dus niet vreemd. Alleen de planning was TEKENING MAARTEN WOLTERINK misschien wat curieus, en de hoek waaruit de reactie kwam was opvallend. Stadgenoten die geen dak bo ven het hoofd hebben krijgen bovenop hun uitkering een toe slag voor woonkosten en uitge procedeerde vluchtelingen die elders in Nederland worden uit gerookt, houden in Leiden recht op bijstand. Maar daar houdt de gastvrijheid ook meteen weer op. Want doelloos rondhangen - toch een niet onbelangrijk deel van de dagtaak van zwer ver en uitgeprocedeerde asiel zoeker - is in Leiden niet langer toegestaan. Wat gebeurde er deze week, op de laatste dag voor het zomerre ces allemaal? Om te beginnen voetbalde Engeland tegen Ar gentinië. De koffiekamer (met televisie) van het stadhuis was daardoor tijdens de raadsverga dering aanzjenlijk drukker dan de raadzaal, waar alleen maar de tussenstanden werden rond- gebruld. Terwijl aan de andere kant van de deur miljoenen werden uitgegeven, wachtte de crème de Ia crème van de Leid se politiek voor de buis vol spanning af wie in de kwartfina le de tegenstander zou worden van onze jongens. De raad vergaderde aan de vooravond van de invoering van de Koppelingswet, die illegalen uitsluit van alle voorzieningen - behalve dus van een uitkering in de gemeente Leiden. Een mooi moment voor het radio programma Met Het Oog Op Morgen om aandacht te beste den aan de omstreden wet en het Leidse verzet ertegen. Of de verantwoordelijkwethouder dus even naar de studio wilde komen? Jan Laurier, nooit vies van optreden voor de micro foon, liet de raad de raad en ging de ether in. Verstopt op de agenda stond nog ergens de aanpassing van artikel 69 van de Algemeen Plaatselijke Verordening, de APV. Het oude verbod om doel loos tegen deuren te hangen en in andermans vensterbank te bivakkeren, werd daarin uitge breid met bushokjes, telefoon cellen en flatportieken. Daan Sloos moest het uit de krant le zen, en vroeg zich (Engeland leidde met twee tegen één) nu af of je als zwerver in Leiden nog wel in een portiek, een tun nel of een kartonnen doos mag slapen. Anne de Hingh, de rij zende ster van GroenLinks, be nadrukte dat de strengere regels vooral geen aanleiding mochten zijn voor een heksenjacht op al les wat zich doelloos op straat ophoudt. Tjeerd van Rij suste, nog voor de gelijkmaker van Argentinië, de raad in slaap met de mede deling dat de politie een eenza me zwerver die niet snurkt en 's morgens netjes zijn lege wijn fles naar de glasbak brengt waarschijnlijk ongemoeid zal laten. Want de nieuwe korpschef is zo'n kwaaie niet, weet de wethouder. Daar moeten de daklozen en de uitgeprocedeerden die dachten deze zomer naar Leiden te ko men het maar mee doen: Je mag komen en je krijgt van ons een zak centen. Maar heb het lef niet dat we last van je heb ben. want dan hebben we de wet ineens weer aan onze kant. Dit was de laatste Stemming voor de zomer. De politiek gaat op vakantie, en wij ook. AAP RIETVELD EN RUUD SEP

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13