Schreeuwend tekort aan bouwvakkers Air Miles kan succes niet bijbenen In zes maanden 2.736 bedrijven failiet Economie 2! neemt maatregelen jen belastingvlucht W/o STAATSLENING 1998 PER 15 JULI 2008 Personeel FNV Bondgenoten klaagt massaal FNV dreigt met acties bij telefoondiensten vG 4 JULI 1998 11 RSKoaria niet in trek bij jongeren ÏDÊ?J Jongeren staan niet te springen om in een cafetaria te Dngeveer één op de zeven leerlingen in het voortgezet ~s wil in de horeca werken. Van deze groep ambieert icent een loopbaan in de cafetariabranche. Meer in trek jurants, cafés en hotels. Uit het onderzoek van het bu- endijk dat in de Snackkoerier van gisteren is gepubli- s ijkt dat jongeren wel tijdelijk in een snackbar willen Dag in dag uit friet bakken zien de meesten niet zitten. 3 'ial stoken kost Moskou miljoenen De Russische overheid is door illegaal stoken van alco- [tt ontduiken van accijnzen de eerste vijf maanden van o'n 18 miljard roebel (5.8 miljard gulden) aan belasting- l gelopen. De officiële gemiddelde maandproductie van -as in mei en juni 55 miljoen liter, meldt het staatsalco- ipolie'Spirtprom. Illegaal is echter tweemaal zoveel ver- H vertelde een medewerker van de dienst aan het pers- 2nterfax. Ten tijde van de Sovjet-Unie bestond een kwart 1 jelastingopbrengst uit alcoholaccijns. Dat is tegenwoor- ler. maar drank is nog steeds goed voor een aanzienlijk 4ide overheidsinkomsten. rlander niet erg modebewust 2i ij Nederlanders trekken zich niet zo veel aan van wat in j is. Maar liefst 82 procent van hen kiest zelf wat hij of zij it, zo blijkt uit de VakScanner van het modevakblad I Toch gelooft de Nederlandse consument niet dat zijn ■terop loopt waar het om kleding gaat. Daarvoor heeft iend aantal internationale collecties en winkelketens ge- fe groep van 14- tot 25-jarigen is het meest inventief om mode gaat. Ouderen pikken dat vaak op. Comfort orop waar het om kleding gaat. Wat smaak en stijl betreft !veel Nederlanders nog het één en ander leren. Dat geldt por de mannen, menen modespecialisten. ier ammoniak door ander voer gen» De ammoniakuitstoot kan worden gehalveerd als ^un varkens ander voedsel voorschotelen. De mest !(}el minder zuur als kokosschroot, bierbostel of rijstze- rordt gevoerd. Bijkomend voordeel is dat het alternatieve ^cken goedkoper is dan maïsmeel of graan. Tot die con sult de Vietnamese biochemicus Truong Thanh Canh. aoveerde onlangs aan de Landbouwuniversiteit Wage- j^Eén van zijn bevindingen is dat de urine van varkens iuur is als ze niet-zetmeel-koolhydraten eten. Kokos sen bierbostel bevatten die bestanddelen, br koopt Frans uitzendbureau Het uitzend- en schoonmaakconcern Vedior neemt ^se Unitech over. Unitech zendt hoog gekwalificeerde -i en ingenieurs uit. Het bedrijf heeft twee vestigingen in jtet zestien vaste medewerkers. Unitech wordt onderdeel 7iorBis, dochter van Vedior. VediorBis is in Frankrijk de s na grootste uitzendonderneming met ongeveer 635 ves- 7^l, die gemiddeld 80.000 mensen per dag uitzenden. De ?i»ming behaalde in 1997 een omzet van 13,3 miljoen gul- omzet van Vedior NV bedroeg vorig jaar 7,4 miljard. ïssement Duits park Gran Dorado 2j»M' Het Gran Dorado-park in Medebach in het Duitse ^8nd is failliet door financiële problemen die tijdens de ïjn ontstaan. De exploitatie van het park gaat normaal ^ran Dorado blijft het management voor het op zich goed bde Duitse park verzorgen. Het is één van de veertig par- 17 de Gran Dorado-keten. Gran Dorado is de grootste aan ban bungalowvakanties in de Benelux en Duitsland. ;en s|o'man/correspondent 108,1 nijt voor burgers en be- loqjnmogelijk worden ge il eten belastingschuld te door tijdig naar een K^ËU-lidstaat te verhui- ïnidat belastingclaims in 103 fr 'an(^ soms slecht of 11o.'l niet worden geïnd, 124,fiscus in de vijftien EU- jo jaarlijks ruim 100 mil- 113,ïlden mis. Europees jgjaris Mario Monti wil 105Jn van 'belastingvlucht' 117. strengere richtlijn uit- 103,. i29,j0 werden de toen nog i22,jaten van de Europese j^schap verplicht eikaars ereschulden te innen, ten- 102,wijzingen waren dat 110 burger niets te halen 113.ie praktijk komt van de- j°°bfde 'wederzijdse bij- ii2£inig terecht. ioo.it er soms lange tijd ver- jgg issen de originele claim ïoo, luren van de deurwaar - i08.|nen belastingschulden VERVOLGUITGIFTE hrljving toonbankuitgifte, dagelijks, te beginnen op 7 juli a.s. via banken en commissionairs; in veelvouden van 1.000,- nominaal uitgifte wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen jaarlijks per 15 juli 10 jaar en 169 dagen vanaf 26 januari 1998 10 jaar vanaf 15 juli 1998 op 15 juli 1998 - flossing op 15 juli 2008 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan lening- waarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs Iregister- 3 lijvingen ten minste nominaal 10 000,-op te openen rekeningen Sterk gestegen vraag in regio's Leiden en Haarlem Een kwart van de vacatures in de Nederlandse bouw is nauwelijks vervulbaar. Door een stuwmeer aan bouw plannen in de komende jaren moeten er snel bouwvak kers worden opgeleid om ernstige vertraging in de uit voering te voorkomen. Bouwondernemers en Arbeids voorziening hebben al steunpunten opgericht om het personeelsprobleem te bestrijden. haarlem/leiden bram van leeuwen In bijna alle sectoren doen de tekorten zich voor: timmerlie den, metselaars, stratenmakers, dakdekkers maar ook uitvoe rend technisch en administra tief personeel. Door het risco van vertragingen komen ook subsidies in het gedrang. In zul ke gevallen zullen uitvoerders hun toevlucht zoeken in werk nemers uit Polen, Engeland en Ierland. Zij kunnen niet meer wachten tot werklozen voldoen de zijn omgeschoold. De nieuwe steunpunten moe ten vraag en aanbod beter op elkaar afstemmen en willen ook het imago van 'de bouw' verbe teren. De bouwbazen hopen te bereiken dat meer leerlingen voor een carrière in de bouw kiezen. Er komt al een nieuwe aparte opleiding voor begin nende bouwvakkers volgens het leerlingenstelsel. Dat heeft de landelijke Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf toegezegd. Het gaat om praktijkopleidin gen met één of twee dagen school. Geurt Reins van het Arbeids bureau Haarlem bevestigt de krapte. Doorgaans zijn er in juni nog maar weinig bouwvakkers werkloos. Maar dit jaar is het aantal openstaande vacatures groter dan in voorgaande jaren. Reins schrijft dat onder meer utrecht anp Het personeel van FNV Bondge noten eist dat het bestuur voor 1 september 'puinruimt'. Dan moet er een einde zijn gekomen aan de problemen die zijn ont staan door het samengaan van vier vakbonden in FNV Bondge noten. Als dat niet lukt volgen er acties, zo hebben medewerkers van de vakbond uitgesproken. Ruim 170 personeelsleden van FNV Bondgenoten hebben afgelopen week via speciale te lefoonlijnen geklaagd over wat er zoal misgaat in hun organisa tie. Dat varieert van technische problemen, zoals niet functio nerende telefoons en faxen, tot gebrek aan communicatie. Me dewerkers hebben het gevoel dat ze onvoldoende invloed op het beleid hebben. Een crisisteam moet uiterlijk 1 september met een plan ko men om orde op zaken te stel len. De waslijst met klachten van het personeel behoort daar bij de leidraad te zijn. Zolang het puin niet is geruimd, mogen er geen afdelingen worden ver huisd, zo eisen de medewerkers Organisatie biedt spaarders excuus aan voor lange wacht- en levertijden verjaren. ,,De richtlijn werkt niet goed. Er wordt niet snel opge treden en soms wordt de claim van een andere EU-lidstaat ge woon niet erkend", aldus de Commissie. In de nieuwe ontwerp-richt- lijn worden de teugels aange haald. Zo worden de vijftien lid staten verplicht eikaars belas tingclaims altijd te erkennen. Het opsporen en innen van be lastingschulden ten behoeve van andere EU-lidstaten moet net zo fanatiek gebeuren als bij eigen onderdanen die bij de fis cus in het krijt staan. Het 'onin baar' verklaren van belasting schulden wordt veel moeilijker gemaakt. Ook wil de Europese Commissie zelf actiever toezicht houden op de gang van zaken. De richtlijn moet nog worden goedgekeurd door de ministers van financiën, maar de Com missie denkt niet dat dit een probleem oplevert. „Iedereen heeft er belang bij dat belasting schulden worden geïnd", aldus een woordvoerder. hoofddorp ed blaauw Air Miles is als een fietser met orkaankracht veertien in de rug. De groei gaat zo hard, dat de Hoofddorpse spaardersorganisatie alle zeilen moet bijzetten om op de weg te blijven. Vooral de laatste maanden kreeg Air MUes te maken met een explosieve drukte. Dat was het gevolg van de beslissing dat spaarders hun 'miles' ook kunnen inwisse len voor geschenken en dat vliegreizen met geld én airmiles betaald kunnen worden. De stormloop op de artikelen, die veel groter bleek dan verwacht, leidde er toe dat veel geschenken binnen een mum van tijd waren uitverkocht, dat Air Miles zeer moei lijk telefonisch bereikbaar werd en dat wachttijden voor sommige artikelen oplie pen tot tien weken. Vandaag biedt Air Miles daarvoor zijn spaarders excuus aan. Nog even geduld, luidt de kop boven de adver tentie in de dagbladen. Air Miles zegt te ver wachten dat de problemen eind juli zijn op gelost. Elke van Thillo, manager communica tions en pr bij Air Miles: „Het leek wel of opeens heel Nederland onze handdoeken, koelboxen, boormachines of tuinmeubelen wilde hebben. Onvoldoende voorraad in de tien winkels en te weinig mensen om de or ders te verwerken, dat waren de oorzaken van de problemen". Op 20 april, even nadat Air Miles de nieu we spelregels wereldkundig maakte, kreeg de spaardersorganisatie liefst 48.000 tele foontjes te verwerken. De telefoon van Air Miles - begonnen in 1994 - staat eigenlijk doorlopend roodgloeiend. In de callcenters van Loyalty Management Nederland (orga nisatie achter Air Miles) in Hoofddorp, Am sterdam en Eindhoven werken rond de 150 mensen. Alleen al in mei kregen zij 434.000 gesprekken aangeboden. Sinds vliegreizen met miles én geld kun nen worden betaald is het aantal boekingen fors gestegen. Elke van Thillo: „De capaci teit waarover Air Miles kan beschikken, is per vlucht verschillend. Om problemen te voorkomen adviseren wij altijd: Boek tijdig en hou bij het boeken alternatieve data achter de hand. Maar met de komst van Transavia, naast KLM en Air UK, is de capa citeit behoorlijk uitgebreid. Dat geldt ook voor onze vakantiehuisjes. CenterParcs is vertrokken maar met de komst van Gran Dorado en Landal GreenParks is het aan bod aanzienlijk vergroot. Speerpunt van ons beleid is en blijft vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te brengen". Bijna de helft van alle huishoudens in ons land beschikt over het blauwe Air Miles- pasje. Alles bij elkaar hebben Nederlanders inmiddels zo'n 1,5 miljard airmiles bijeen gespaard. In 1997 besteedden ze ruim 100 miljoen miles aan vliegreizen, dagtochtjes, recreatieparken en noem maar op. „De uitbreiding van onze programma's, de belangstelling daarvoor, het aantal deel nemers, alles ging steeds één stap harder dan we van tevoren hebben ingeschat", zegt directeur Betje van Everdingen. „Maar vergeleken met andere landen zijn we niet echt een uitzondering. Kijkend naar Cana da, daar doet meer dan de helft van de huishoudens met Air Miles mee. Het succes in ons land komt ook doordat het is opgezet door ondernemingen die toonaangevend en marktleider zijn, zoals Ahold, V&D, ABN Amro en Shell." De serene rust die haar werkkamer uit straalt, staat in schril contrast met het be drijvige callcenter elders in het Hoofddorp- se gebouw. Tientallen medewerkers die aan de telefoon zitten en naar hun beeldscherm kijken. Eén van hen is Ilse Teeuw uit Haar lem. Geroutineerd boekt ze een Air Miles- klant op een KLM-vlucht naar Lyon. Net voor ze de terugvlucht via de computer wil vastleggen, is een ander elders in de wereld haar voor geweest, zo ziet ze op haar beeld- nadere chtingen bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 amsterdam anp Ondanks een sterke toename van de wel vaart legden in de eerste zes maanden van dit jaar 2.736 bedrijven het loodje tegen 2.838 in het eerste half jaar van 1997. Dat blijkt uit cijfers van het onderzoekbureau Graydon Nederland. De voornaamste oor zaak van de geringe daling is volgens Gray don het slepht functioneren van onderne mers. Vooral startende en kleinere onder nemers laten steken vallen. Het aantal gro tere bedrijven met meer dan vijftig werk nemers dat het onderspit moest delven, daalde van 31 naar elf. Met de faillissemen ten gingen in totaal 12.000 arbeidsplaatsen verloren. De totale schade beloopt 1.7 mil jard gulden. Procentueel gezien scoorde vooral Limburg slecht; in deze provincie gingen 163 bedrijven bankroet, een stijging met bijna 25 procent. In Utrecht daalde het aantal faillissementen het sterkst, met 35 procent. Omdat in de tweede helft van het jaar doorgaans meer ondernemingen fail liet gaan, verwacht Graydon dat het totaal aantal zich in heel 1998 stabiliseert op 5.700 of licht zal stijgen. toe aan de. zachte winter waar door de bouw vroeger dan nor maal een beroep deed op vak krachten. In de Haarlemse regio is er vooral een tekort aan schil ders en timmerlieden. Aan werkvoorbereiders en caclcula- tors is zelfs een groot gebrek. „MTS'ers en HTS'ers bouwkun de en weg- en waterbouwkunde kunnen vandaag nog aan de slag", aldus Reins. Het speciale steunpunt voor de bouw in Haarlem werkt ook voor Bever wijk, Velsen en Hoofddorp. In Leiden kan het Arbeidsbu reau nog net aan de vraag vol doen. Woordvoerder Willem Colijn: „De bodem komt wel in zicht en ik verwacht dat er de komende weken wel eens 'nee' verkocht moet worden". De re serve ligt zo'n vijftig procent la ger dan vorig jaar. Het Leidse bureau kent nog geen speciaal bouwsteunpunt. „We werken hier al wel zeven jaar sectoraal waardoor vraag en aanbod in de bouw optimaal op elkaar wor den afgestemd", aldus Colijn. ECONOMIE WIJZER van het bestuur. Het bestuur van Bondgeno ten erkent dat de fusie van de vakbonden tot de nodige logis tieke problemen heeft geleid. Het heeft toegezegd zich in te spannen voor verbetering. Bij FNV Bondgenoten werken dui zend mensen. De bond sluit tweederde van de Nederlandse CAO's af. Zorgen over centrale bank Ilse Teeuw (rechts op voorgrond) en Elke van Thillo (daarachter) in het call-center. „U wilt uw vlucht met Airmiles betalen?" FOTO united photos de boer rob hendriks scherm. „O jee, een klein probleempje. Eens even kijken, u kunt ook terug naar Amsterdam via Nice. Een bezwaar om iets later terug te komen? Nee? Dan gaan we naar 5 augustus." Als de klant heeft opgehangen, vertelt ze: „Ik doe de KLM-vluchten voor Air Miles. Vergeleken met onze andere activiteiten is dat heel bewerkelijk. Een gesprek duurt ge middeld ook langer. Je geeft informatie, je adviseert, denkt aan annulerings- en reis verzekeringen en zo. Op een gemiddelde dag behandel ik zo'n vijftig a zestig tele foontjes." KLM-vliegreizen zijn het meest in trek. Gevolgd door Gran Dorado met zijn vakan tiehuisjes, de vakantieparken van Landal GreenParks, de huurauto's van Budget en de attractieparken. Met zestig airmiles heeft iemand al een toegangskaartje voor Madurodam. Een ge middelde airmile is tussen de dertig cent en ruim twee gulden waard. Het ligt er aan waarvoor de miles worden ingewisseld. Het minst voordelig is wanneer een klant zijn vliegreis met louter alleen airmiles betaalt. Naar het Venezolaanse Caracas (rond de 1400 gulden) is de spaarder circa 6.800 miles kwijt. Omgerekend betekent dat een mile dan zo'n twintig cent vertegenwoor digt. Maar enige tijd geleden konden spaar ders voor 369 gulden en 300 airmiles naar Caïro. Het officiëele KLM-tarief was 999 gulden. Omgerekend lag de waarde van één airmile opeens op ruim twee gulden. Op verzoek pakt ze de lijst met de meeste favoriete attracties van de Air Miles-spaar der er nog even bij. „De Efteling staat nog steeds op nummer één, het Dolfinarium op twee en het Noorder Dieren Park op drie. En hier heb ik de geschenken top tien. De friteuse scoort hoog. Net als de kruimeldief. En d'r is nu weer opvallend veel vraag naar textiel. Maar ja, 't wordt zomer, dus dat is te verklaren." De Europese Centrale Bank is een feit. Afgelopen dinsdag wensten de Europese leiders W. Duisenberg en zijn team tijdens een feestelijke opening in Frankfurt veel succes. Mis schien heeft u er iets over gele zen of gezien op tv. Veel was het niet, want de centrale bank staat niet echt in het middel punt van de belangstelling. Dat ligt niet aan Dui senberg, want hij had van de ope ning een mooie partij gemaakt. Het had plaats in de Alte Oper', het fraaie operage bouw in het ver der zakelijke Frankfurt. De Duitse bondskan selier Kohl was er natuurlijk en liet zijn ervaring spre ken. Hij was de enige spreker die niet krampachtig van een door ambtenaren ge schreven tekstje voorlas. De Britse premier Blair gaf zijn laatste, voorgelezen, toespraak als voor zitter, en ook voorzitter J. Santer van Europese Commissie deed een duit in het zakje. Iedereen was vol lof over Dui senberg en zijn bank en gaf te kennen met het volste vertrou wen de toekomst met de euro tegemoet te zien. Zo hoort het bij de aftrap van een groot ex periment. Het honderdkoppige mannen koor De Maastreechter Staar mocht de sfeer erin brengen; het ging per slot van rekening om de uitvoering van het Ver drag van Maastricht). Dat klop te wel. Zo'n bank is een serieuze mannenzaak en dat is dat koor ook. Net als de feestmassa be stond het koor uit een zee van donkere pakken. Enigszins detonerend was daar om het optreden van River Dance, een groep Ierse dansers die een dynamisch spektakel neerzetten dat fantastisch was om te zien en te horen. Zoiets spectaculairs past niet bij een bank die saai en betrouwbaar moet ogen. Er was dan ook sprake van om die Ierse dansers af zeggen maar de president van de Ierse Bank, die anders weinig in te brengen heeft, ging toen gepassioneerd dwars lig gen. Gelukkig maar want met zijn dansers werd het tenminste nog een beetje echt feest. De toespraken tijdens zo'n gele genheid zijn opvallend weinig zeggend. Alleen Duisenberg viel uit de toon want hij besteedde in zijn openingstoespraak seri eus aandacht aan de mogelijke problemen met de euro. Hij onderkende drie grote uit dagingen voor zijn bank. De eerste is de uitdaging transpa rant te zijn in het beleid. Elk centrale bank heeft de neiging in het geheim te opereren om dat elke informatie over haar bedoelingen en handelingen van grote invloed kan zijn op de ARJOKLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit financiële markten. Daarbij komt dat Duisenberg graag wil dat de leden van zijn raad onaf hankelijk van nationale belan gen opereren. Dus daarom wil hij niet graag dat hun stemge drag openbaar wordt. Toch moet het beleid transpa rant zijn, omdat het anders zo ondemocratisch lijkt. Duisen berg moet voorkómen dat zijn bank de grote boeman wordt, mocht het fout gaan met de euro en de Europese economie. Hoe hij dat klaar gaat spe len, mag Joost we ten. Op dit moment blijft het bij goede bedoelingen. Een andere uitda ging voor de bank is het handhaven van prijsstabiliteit. Dat is hem altijd goed gelukt in Ne derland, maar hier had hij de mede werking van vak bonden, werkge vers en een redelijk gedisciplineerde overheid. Krijgt hij die medewerking ook op Eu ropees niveau? Het is een grote vraag. Niemand kan zeggen hoe de Franse werknemers reageren wanneer ze merken dat hun Duitse collega's in euro's een derde meer betaald krijgen. En zullen Nederlandse prijzen om hoog gaan, omdat ze in euro's nogal laag zijn? Duisenberg erkende min of meer dat de oplossing van dit probleem niet aan hem is maar aan de politieke leiders in Euro pa. Zij moeten zorgen voor een stevige politieke unie, waardoor zowel intern als extern stevig en gedisciplineerd kan worden op getreden. Maar de top van Car diff gaf weer eens aan dat het enthousiasme voor verdere poli tieke integratie volstrekt ont breekt. Zonder die politieke unie komt Duisenberg met zijn bank vroeg of laat in grote problemen. U en ik zullen dat merken in de vorm van hogere prijzen, hogere rente, dure vakanties (buiten Europa dan) en problemen bij onze bank. Ten slotte maakte Duisenberg zich zorgen over de steun van ons, de burgers, voor zijn werk. Hij weet maar al te goed dat velen onder ons zich zorgen maken over die euro. Blijft de weerstand groot, dan zal dat de geloofwaardigheid van zijn munt aantasten. En bij bank gaat het juist om die ge loofwaardigheid. Wat hij niet noemde zijn proble men als het klaarkrijgen van de technische organisatie en het af stemmen van de verschillende nationale statistieken. Italië, bij voorbeeld, kan hem niet de cij fers leveren die hij nodig heeft voor het bepalen van zijn beleid. Maar hij heeft blijkbaar vol doende vertrouwen in zijn amb tenaren. Alleen het politieke en sociale klimaat in Europa blijft de grote onzekere factor voor zijn bank. Ik deel zijn zorgen. amsterdam gpd FNV Bondgenoten dreigt met acties bij de inlichtingendien sten van KPN Telecom. Er wordt gestaakt als KPN niet voor komende woensdag het verbod intrekt op roken, koffie drinken en lezen tijdens het werk. Bovendien moeten uitzend krachten (de helft van de ruim 1.500 medewerkers) meer in spraak krijgen binnen het be drijf. De meesten werken er al jaren en hebben volgens de FNV recht op medezeggen schap, aldus bestuurder H. Westerhof van FNV Bondgeno ten. Het gaat de bond bij de in spraak niet alleen om de nieu we richtlijnen voor de opera tors, maar meer nog om de op handen zijnde reorganisatie van KPN. Uitzendkrachten zouden als eerste het veld moeten rui men, vreest de bond. De gewraakte richtlijnen leid den de afgelopen weken tot commotie Dij de centrale in Amsterdam. Maar volgens Wes terhof is het ook bij de centrales in Rotterdam en Utrecht onrus tig. KPN verstrekt inlichtingen over telefoonnummers vanuit in totaal achttien centrales. KPN vaardigde de regels twee weken geleden uit om de pro fessionalisering van de inlich tingendiensten te bevorderen. Koffie drinken, snoepen en ro ken tijdens het werk werden verboden. Ook mogen de ope rators niet meer overleggen over het ruilen van diensten. Lezen of puzzelen tijdens rusti ge diensten werd ook taboe.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11