Concurrentie krijgt geld terug van KPN ?estiging AD AF Sassenheim hogelijk in andere handen Economie Saneringsplan RTL en Veronica bevroren Hakken en breken op Schiphol Ook prikacties bij Douwe Egberts Consumentenbond: 'Bellen goedkoper' 'Optieregelingen managers moreel onjuist' -)AG 3 JULI 1998 nzine morgen een cent duurder irdam Benzine wordt morgen een cent per liter duurder. Iviesprijzen zijn dan 2,25 voor super benzine met loodver- ;r, 2,13 voor euro ongelood en 2,19 voor super plus onge- De prijs van dieselolie blijft ongewijzigd. Dit heeft Shell gis- ddenbedrijf minder optimistisch aag Directeuren van het middenbedrijf zijn iets minder nistisch over de economie dan in januari. De ondernemers ïog steeds positief over de groei van de werkgelegenheid en iteringen, maar zijn iets bedrukter over de orderpositie en tgevendheid. De stichting Trendmeter heeft vierhonderd di- uren van bedrijven met twintig tot vijfhonderd werknemers maagd naar hun economische verwachtingen. De direc- :n zijn goed te spreken over het paarse kabinet. ndesbank kritiseert Aziësteun IMF :furt President Tietmeyer van de Bundesbank vindt dat iternationaal Monetair Fonds (IMF) wat al te vlot is met niljardensteun voor probleemlanden zoals in Azië. Hij vindt et IMF zich sterker moet richten op het voorkomen van cri- plaats van de bestrijding daarvan. Tietmeyer sprak giste- p een symposium over de rol van het IMF in de wereldeco- ie, georganiseerd door de Frankfurter AllgemeineZeitung. oemde de huidige strategie een doodlopende weg. koord over belastingbetaling Gazprom |jou- :Jnt te: ;serir :ou» Het Russische concern Gazprom, de grootste gaspro- jnt ter wereld, is het gisteren razendsnel eens geworden met igering over een regeling voor zijn achterstallige belastin- I ,De regering had in de ochtend gedreigd met de inbeslagne- van eigendommen van het concern. Gazprom zou tot 6 ju- Htijd hebben om zijn achterstand in te lopen. Het dreige- Hlh was voor Gazprom aanleiding snel te reageren. Het gas- jem heeft beloofd maandelijks vier miljard roebel (1,4 mil- I jgulden) aan belastingen te voldoen. De regering van haar *^*zegde toe dat de schulden die Russische staatsbedrijven "azprom hebben, snel zullen worden voldaan. reldbank leent Indonesië miljarden iingtonDe Wereldbank heeft gisteren een lening van een Iird dollar (ruim 2 miljard gulden) aan Indonesië goedge- d. Daarvan wordt 600 miljoen dollar onmiddellijk vrijgege- [De rest komt later dit jaar, mits Indonesië zich houdt aan [spraken over economische hervormingen. De lening is on- jeel van een bijdrage van 4,5 miljard dollar die de Wereld- levert aan een steunpakket van 43 miljard dollar voor nesië. Dat kwam vorig jaar tot stand onder leiding van het rnationaal Monetair Fonds (IMF). De Wereldbank en het ^schortten de hulp in mei op na de escalatie van sociale on- die leidde tot het aftreden van president Soeharto. De We- getjank gaf op 2 juni al een lening van 225 miljoen dollar vrij gei bestrijding van de armoede in Indonesië. "onsverhoging voor journalisten j0 jerdamDagbladjournalisten gaan er in twee jaar tijd zeven vg;ent op vooruit. Dat is de uitkomst van de CAO-onderbande- 0 Jn tussen de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) werkgeversorganisatie Nederlandse Dagbladpers. De CAO ji voor ongeveer 3.500 journalisten. Volgens het principe-ak- 0jjd wordt de structurele loonsverhoging in twee stappen van e(|rocent doorgevoerd: de eerste per 1 januari dit jaar, de ^0(!de per 1 april 1999. Ook is een banenplan afgesproken. De ^vers nemen volgend jaar op elke vijftig redacteuren één er^e journalist aan. ieu (iking treinschoonmakers voorbij gn'erdamDe staking van 35 treinschoonmakers in Amster- hil is voorbij. Gistermiddag sloten hun werkgever Abilis-Tecso h ie vakbond FNV Bondgenoten een akkoord. De staking heeft ani dagen geduurd. Het draaide in het conflict om de vergoe- riat voor nachtelijk werk dat is vervallen door de nieuwe dienst- Jing van de NS. De schoonmakers zou dat 200 gulden per nd schelen. De bond en het schoonmaakbedrijf zijn over gekomen dat de toeslag voor het nachtelijk werk in 3,5 jaar seerd naar nul gaat. Abilis wilde dat aanvankelijk in drie pe en van acht weken doen. Wie 55 jaar en ouder is ondervindt i helemaal geen nadeel. Bovendien vallen er geen ontslagen. anse euromuntjes moeten opnieuw Si Frankrijk moet 9 miljoen euromuntstukken opnieuw »n. De ribbels in de rand van de muntjes van tien eurocent j voor blinden niet goed te herkennen. Het Franse ministerie financiën noemt zo'n verkeerde persing bij het begin van de luctie normaal. Nieuwe muntjes vergen maar één produc- 4g. Frankrijk is als eerste EU-land begonnen met het slaan ^euromunten. :en pensioenpremie meer bij Shell t Mag Het Shell Pensioenfonds is één van de best draaiende Nederland. Daarom hoeven ook hoger betaalden per 1 juli <§i pensioenpremie meer te betalen. Ménsen die minder dan 000 gulden per jaar verdienden waren al vrijgesteld. Met een wijzigingen wil het fonds het pensioen vereenvoudigen, /piliseren en de kosten drukken. Opgebouwde rechten blij- gehandhaafd. Werknemers bij Shell gaan op hun zestigste 1 jpensioen en krijgen zeventig procent van hun laatst ver- ide salaris. Rechter fluit HMG-top terug amsterdam gpd-anp Topman P. Porsius van de Hol land Media Groep moet de uit voering van zijn reorganisatie plan 'HMG 2000' onmiddellijk staken. Bovendien moet hij reeds uitgevoerde onderdelen van zijn ingrijpende sanerings plan bij RTL 4 en 5 en Veronica waar mogelijk terug draaien. Dat heeft de ondernemings kamer van het Gerechtshof in Amsterdam gisteren bepaald. De ondernemingsraad van de Holland Media Groep had dat in kort geding gevraagd. Porsius maakte zijn reorga nisatieplan vorige maand be kend. De begin dit jaar aange treden president-directeur wil binnen twee jaar 220 van de 600 banen schrappen, wat een bezuiniging van 41 miljoen zou opleveren. De ondernemingsraad is het niet eens met een aantal be- leidswijzingingen die Porsius de laatste maanden heeft door gevoerd. Volgens de onderne mingsraad is de doortastende HMG-directeur al druk bezig met de uitvoering van zijn re organisatieplan, terwijl hij vol gens de Wet op de Onderne mingsraden (WOR) verplicht is bij ingrijpende saneringen het advies van de OR af te wach ten. Sinds zijn komst bij HMG, begin dit jaar, worden zonder medeweten van de onderne mingsraad vacatures niet meer vervuld en tijdelijke arbeids contracten niet meer verlengd, zo betoogde OR-raadsman Al- bers. Ook de in het plan 'HMG 2000' beoogde samenvoeging van de afdelingen Financiële Administratie en Businessplan- ning Control en de afstoting van de afdeling T O is reeds ingezet. Een externe adviseur loopt al weken rond en voert gesprekken om deze afstoting voor te bereiden, al gaat het hier volgens HMG-advocaat Duk om 'inleidende gesprek ken' die moeten leiden tot een offerte van de adviseur. OR- raadsman Albers dacht er an ders over: „Het gaat maar door, de OR wordt links en rechts gepasseerd met maatre gelen van de directie die heel ingrijpend zijn. Dat moet stop pen." De rechters waren het eens met de ondernemingsraad dat Porsius ongeoorloofd beleids wijzigingen doorvoert. De uit spraak is een voorlopige voor ziening. Op donderdag 3 sep tember zal de ondernemings kamer de zaak vervolgen. De plannen van Porsius heb ben veel onrust veroorzaakt. De recente overstap van HMG- sterren Robert ten Brink, Willi- brord Frequin, Peter R. de Vries en Peter Jan Rens hebben die onrust alleen maar aange wakkerd. schiphol» De D-pier op Schiphol ondergaat een intensieve verbouwing. Veel luchtreizigers zijn de afgelopen maanden al geconfronteerd met de gevolgen van het hak- en breekwerk op de luchthaven in de vorm van vertragingen. De pier wordt verbreed, bovendien komt er een nieuwe bagagekelder onder. Met die projecten is in totaal zo'n 310 miljoen gulden gemoeid. In november 1999 is het bouwwerk voltooid. Tegelijk met de verbreding van de pier wordt de Lounge Centraal vernieuwd. Dat winkelge bied wordt twee keer zo groot. Het gaat onder dak bieden aan een nieuw soort winkels die in de plaats komen van de huidige taxfree-zaken. Die verdwijnen per 1 juli 1999 omdat de EU dan een einde maakt aan de mogelijkheid van belastingvrij winkelen op de luchthaven. De nieuwe winkels worden vanaf april 1999 gelei delijk in gebruik genomen. Met de bouw van het nieuwe winkelcentrum is 150 miljoen gul den gemoeid. foto united photos de boerron pichel Medewerkers van de energie centrale van Douwe Egberts in Joure hebben vanmorgen tus sen zeven en tien uur de toe voer van perslucht naar de ver pakkingsafdeling afgesloten. De productie van tabak en thee ligt daardoor stil, zeggen de vak bonden. Met de prikactie willen FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond de druk op de directie van Douwe Egberts op voeren. Sinds gisteren staken 150 pro ductiemedewerkers van de Moccona-fabriek in Joure. Doel van de acties is het bedrijf te dwingen tot nieuwe voorstellen voor het verminderen van het aantal oproepdagen. Die zijn bedoeld voor het opstellen van werkroosters voor de vijfploe gendienst. De vakbonden vinden dat het aantal oproepdagen zonder problemen van zes naar vier kan. Douwe Egberts vindt van niet en wil het huidige aantal handhaven om zo voldoende vervangers te hebben tijdens vakanties van personeel. Om het conflict op te lossen heeft het concern arbitrage voorgesteld. Voor de bonden is dat onaanvaardbaar. Als Douwe Egberts vandaag niet met nieu we voorstellen komt, blijft de staking bij de Moccona-fabriek voortduren en komen er ook nieuwe prikacties in de energie centrale. Het bedrijf betreurt de acties en vindt ze 'buiten pro portie'. Te hoog tarief voor gebruik net in rekening gebracht den haag anp KPN Telecom krijgt binnenkort te maken met miljoenen claims van concurrenten. Telecomaanbieder Versatel schat dat de voormalige monopolist in totaal tussen de 10 en 12 miljoen gulden moet terugbetalen omdat de ta rieven voor gebruik van het KPN-net te hoog waren. lijk zakelijke klanten heeft, vindt de lokale prijzen nog te hoog. „Daar is het moeilijk concurre ren", zegt een woordvoerder. Volgens Opta kunnen concur renten nu wel degelijk winst maken op lokale gesprekken. De Versatel-zegsman meldt dat KPN eigenlijk nog geen ech te concurrentie te vrezen heeft. „Het is leuk dat we geld terug krijgen. Dat is zo'n 2 miljoen. Maar toen wij vorig jaar begon nen hadden we nog de hoge ta rieven. De verlaging komt veel te laat." Enertel denkt een bedrag van rond de 1 miljoen gulden terug te vorderen van KPN. Bij Telfort De onafhankelijke toezichthou der op de telecommarkt, Opta, maakte gisteren bekend dat KPN onredelijke prijzen vraagt voor zogenaamde interconnec tie (gebruik van zijn net). De ta rieven gaan daarom met terug werkende kracht omlaag. Vanzelfsprekend zijn de con currenten het daar roerend mee eens. Enertel, die onder meer consumenten laat bellen via een 1600-nummer, vindt echter dat de tariefsverlaging voor het lokale bellen nog niet ver ge noeg gaat. Ook Versatel, die voorname- (NS en British Telecom) wordt gesproken over een bedrag van rond de 2 miljoen. Het kleintje onder de nieuwe spelers, Tele2, kan nog niet zeggen hoeveel het terugvordert. „Bovendien be spreken we dat eerst netjes met KPN zelf', aldus een woord voerder. KPN voorziet zelf een totale vordering van enkele miljoenen. „Dat is een relatief klein bedrag als je kijkt naar onze omzetcij fers. Maar daar gaal het ook he lemaal niet om", reageert een woordvoerster enigszins getergd. KPN is boos over het besluit van de Opta om de tarie ven te verlagen met terugwer kende kracht. „Het gaat om het principe, dat is fout. De bereke ningsmethode klopt niet, en inefficiëntie? Wij zijn een van de meest efficiënte bedrijven ter wereld." den haag gpd De Consumentenbond denkt dat de consument 'niet mor gen, maar wel overmorgen' beter wordt van het feit dat KPN Telecom de telefoonta rieven naar beneden moet aanpassen. Omdat concurren ten minder gaan betalen voor gebruik van het KPN telefoon net, verwacht de bond voor deel voor de consument. „Die concurrenten kunnen daardoor goedkoper werken en dus de prijzen voor het te lefoonverkeer verlagen. KPN kan dan niet achterblijven, waardoor over het geheel ge nomen bellen goedkoper wordt", zegt K. van Tankeren, woordvoerder van de Consu mentenbond. Over de termijn waarop dat zal gebeuren, doet Van Tanke ren geen uitspraak. „Het hangt ervan af wat de telecombedrij- ven doen met de miljoenen die ze terugkrijgen van KPN. Of ze gebruiken het om uit de rooie cijfers te komen, investe ringen in telecommunicatie is immers duur, of ze bereken de lagere tarieven door aan de consument. Het blijft koffiedik kijken. Maar binnen een paar jaar is bellen zeker goedko per." De stakers van de Moccona-fabriek in het Friese Joure krijgen pamfletten uitgereikt met het laatste nieuws over de onderhandelingen. foto anp peter wouda waak Akzo Nobel met Europese Commissie >|heim jan peter versteege Sfstiging van Akzo Dexter 'Ipace Finishes (ADAF) in nheim komt mogelijk ge- *in Amerikaanse handen. SI het resultaat van een af- ^ik van Akzo Nobel met de pese Commissie. Akzo mag yritse chemieconcern Cour- 6 overnemen mits het een yan zijn activiteiten op het id van vliegtuiglakken ver- t, zo is afgesproken, jvestiging in Sassenheim is joofdkwartier van ADAF in pa en levert speciale lakken linyliegtuigbouwers over de o#wreld behalve Noord- en Amerika. Het bedrijf, dat jghvestigingen heeft in pijk en Italië, is een sa- werkingsverband met het artikaanse bet 2 bedrijf The Dexter gjkter heeft een minder- 1 sbelang van veertig procent i actief op dezelfde markt, die reden verkoopt ADAF vliegtuiglakken aan Ameri- vliegtuigbouwers. Akzo Nobel heeft de overige zestig procent van de aandelen in be zit. De Europese Commissie vreest dat bij een overname van Courtaulds Akzo Nobel te do minant wordt op het gebied van lakken en afdichtingsmiddelen voor vliegtuigen. Een overname zou ertoe leiden dat Akzo Nobel met Courtaulds in totaal tachtig procent van de handel in vlieg tuiglakken in Europa in handen heeft. Van concurrentie is dan nog nauwelijks sprake. Akzo heeft om die reden de Europese Commissie beloofd een deel van zijn handel in vliegtuiglakken af te stoten. Of het concern verkoopt zijn zestig procentsbelang in ADAF aan The Dexter Corporation óf het chemieconcern doet de afdeling vliegtuiglakken van Courtaulds over aan een nog onbekende koper. Beide transacties behoe ven een fiat van de Europese Commissie. Het bod van Akzo op aan deelhouders van Courtaulds da teert van half april en bedraagt 450 pence of ruim vijftien gul den. Dit bod, dat nog ruim een week geldig is, heeft al veel aan deelhouders over de streep ge trokken. Akzo zei vorige week over 59,3 procent van de aande len te kunnen beschikken. Het neemt de toegezegde aandelen echter alleen feitelijk af, als het concern op 10 juli over negentig procent van alle aandelen Cour taulds kan beschikken. Het is niet duidelijk of de overname van de Sassenheimse ADAF-vestiging door Dexter ge volgen heeft voor het personeel. Een woordvoerder van Akzo Nobel in Arnhem weigert op last van de bedrijfstop vragen te beantwoorden over de Neder landse ADAF-vestiging. Hij wil alleen bevestigen dat er 'een kleine honderd mensen werkt'. ADAF, dat vijf jaar geleden werd opgericht, staat los van andere bedrijfsonderdelen van Akzo Nobel in Sassenheim. Zo wordt er onder meer een scala aan autolakken gemaakt. Vangnet failliete banken Japan tokyo «judith stalpers correspondent Zogenoemde saneringsbanken of 'brugbanken' zullen in Japen het reilen en zeilen overnemen van failliete banken. De nieuwe, tijdelijke banken staan onder beheer van de overheid. De Ja panse regering maakte dat gis teren bekend. De saneringsban ken moeten het mogelijk ma ken dat goede klanten van fail liete banken niet de dupe wor den van het faillissement. De Japanse overheid heeft lering getrokken uit het faillissement van de Hokkaido Takushoku Bank in november afgelopen jaar. Deze bank, die vooral in de noordelijke provincie Hokkaido actief was, zorgde door haar faillissement voor financiële chaos in de provincie. Talrijke bedrijven zaten plotseling zon der financier, waardoor ook zij failliet gingen. Om zulke kettingreacties te voorkomen, is het systeem van tijdelijke saneringsbanken op gezet. Saneringsbanken nemen met geld van de overheid de functies van de failliete bank over terwijl naar een mogelijke overnamepartner wordt ge zocht. De slechte leningen neemt de staat over. Econooin/socioloog Fortuyn op Tax Freedom Day in Oegstgeest oegstgeest erna straatsma Het is volgens econoom/socio loog P. Fortuyn 'moreel onjuist' dat ondernemers hun zakken kunnen vullen dankzij 'exu berante' optieregelingen. Tij dens de jaarlijkse viering van Tax Freedom Day in Oegstgeest veroordeelde Fortuyn het 'ein deloos graaien' van toch al rijke Nederlanders. Met zijn uitspraken maakte Fortuyn zich niet populair in het gezelschap ondernemers dat gisteren restaurant De Beu kenhof bezocht voor een ludiek feestje. Daar werd voor de derde keer het glas geheven ter viering van de dag dat 'de gemiddelde Nederlander zijn belasting schuld heeft terugverdiend'. „Vanaf 2 juli kan elk bedrijf weer voor zichzelf gaan wer ken", legde J. Sparrow van het Haagse PR-bureau Sparrow en Roeland uit. „Bij wijze van spre ken dan", aldus Sparrow, die de Tax Freedom Day organiseerde en al zijn 'relaties' voor het feestje uitnodigde. „Want het is natuurlijk een grapje. Ondanks de ludieke sfeer maakte gastspreker Fortuyn van de gelegenheid gebruik om een aantal 'forse kanttekeningen' te plaatsen bij het favoriete speel tje van ondernemend Neder land: de optieregeling. Hij ver geleek handelaars in opties en aandelen met de in de voetbal wereld zo verguisde 'hooligans'. „Daar geven we op af, maar wij doen eigenlijk hetzelfde als zij. En dat allemaal omdat er in West-Europa een ongelooflijk gebrek aan spanning is." Fortuyn, die zichzelf als 'krap pe miljonair' betitelde, zei er moeite mee te hebben dat ér zo makkelijk geld met geld ver diend wordt. „Vorig jaar heb ik meer verdiend op mijn aande len dat met mijn werk. Dat voelt lekker, en ik heb er een mooie auto van gekocht, maar ergens klopt 't niet." Ook minder vermogende Ne derlanders baden volgens For tuyn in weelde, dankzij de re cente 'loonexplosie'. Het kan haast niet anders of dat gaat binnenkort mis, voorspelde de Utrechtse econoom. Hij verge leek de huidige economische si tuatie met die van begin jaren tachtig. De organisatoren van de Tax Freedom Day lieten een heel ander geluid horen. J. Sparrow Prof.dr. P. Fortuyn. foto archief stelde dat de Nederlandse op tieregelingen internationaal ge zien 'peanuts' zijn. „Van de be dragen waar het hier om gaat kunnen ondernemers hooguit hun drankrekening betalen", al dus Sparrow, die een bedrijf heeft dat onder meer financiële informatie verkoopt aan het blad Quote en De Telegraaf. Om dat aan te tonen presen teerde hij een indrukwekkend lijstje met 'salarissen' van Ne derlanders die in de Verenigde Staten werken of gewerkt heb ben. Zo heeft voormalig minis ter van financiën O. Ruding (nu topman bij de bank City Corp) een optiepakket ter waarde van 171,8 miljoen gulden uitstaan. Van een andere Nederlander in de VS, L. de Vink van het farma ceutisch concern Wamer Lam bert, wist hij dat de man een optiepakket heeft met een te genwaarde van zo'n 328,4 mil joen gulden. Ter vergelijking: de meest riante Nederlandse optie regeling is die van Aegon, waar bestuurders opties hebben die in totaal 0,2 procent van het aandelenbezit vertegenwoordi gen; dat is goed voor 145 mil joen gulden. In Nederland zijn louter 'schrale optiepakketten' voor handen, betoogde Sparrow. „Als Wim Kok die wil schrappen, worden er binnenkort wat busi ness seats bij de KLM gereser veerd." Een voorspelling waar For tuyn - die de Tax Freedom Day gekscherend omschreef als een bijeenkomst voor 'rijke egoïsten die geen belasting willen beta len' - helemaal niet mee zit. „Reizigers moet je niet tegen houden. Tegen mensen die voor tien of twintig miljoen ex tra naar het buitenland willen vertrekken zou ik zeggen: rot maar op."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9