Verse makreel Agent mag ruwe bolster afleggen Jederland heeft geen behoefte aan onderzoek naar sekten Binnenland 'Strontlucht' houdt boeven op afstand WW /Oranje kandidaat vermoord t in Hotelletje gevonden DAG 3 JUL11998 ANP Algemeen Nederlands Pêrsbure iagse raad koord met iop Duindorp Lag anp rrote woede van de bewo- van de wijk Duindorp in leningen is de Haagse ge- ïteraad donderdagavond prd gegaan met de sloop [.100 woningen. Tientallen dorpers waren naar de [vergadering gekomen om ptesteren. Een deel van de peerden kondigde 'harde s' aan tegen het raadsbe- zin april werden de bewo- op de hoogte gesteld van jbraakplannen. De 1.100 hgen moeten plaatsmaken 750 ruimere huur- en huizen. Hiermee wil de ge- ite het eenzijdige aanbod goedkope woningen in dorp doorbreken, verbijstering over de sloop lot. Boze bewoners, vere- jn het comité Stop Ontwik- g Sloopplannen (SOS), ver- Uden eerder handtekenin- pn vroegen burgemeester man om steun. Welke ac- le boze Duindorpers op het hebben, is niet duidelijk, iomité heeft al wel een ad- lt in de arm genomen voor eventuele stap naar de Hulptroepen helpen met verwerken traumatische ervaringen den haag wilfred scholten Bericht van de meldkamer. Of de surveillancewagen even wil kijken op een adres in Amster dam-Noord. De buren hebben natte plekken op het plafond ontdekt. De aanblik van de lij ken die in staat van ontbinding verkeren moet voor de argeloze agenten afgrijselijk zijn geweest. Vier leden van een gezin bleken er al zo'n dag of tien levenloos te hebben gelegen. „Argeloos zijn politiemensen nooit", zegt mevrouw Koene van de sociaal-medische dienst van het politiekorps Amster- dam-Amstelland. „Ze worden voor dit soort zaken opgeleid." Maar wennen doet het ook niet, een verminkt lijk, een ernstig verkeersongeluk of een kind dat zwaar is mishandeld. „Je moet het werk van de politie niet ro mantiseren", stelt Koene nuch ter. „Maar dramatiseren is ook niet goed. Het is je beroep." Sinds de zomer van 1985 vangt haar afdeling Amster damse politiemensen op die met traumatische gebeurtenis sen te maken krijgen. Meestal is er een 'debriefing' van de agen ten, een officiële term voor het luchten van het hart. Praten met collega's is het begin van de verwerking. Vaak kan hiermee worden volstaan. In ernstige gevallen wordt via de meldkamer direct een 'zelf hulpgroep' op de betrokken agenten afgestuurd. De groep bestaat uit ervaren dienders die zelf het afgelopen jaar ingrij pende gebeurtenissen hebben meegemaakt. Zij weten hoe het voelt, wat er met je gebeurt en vooral wat er bij de verwerking allemaal nog mis kan gaan. Vooral bij zogeheten schietinci denten, waarbij slachtoffers zijn gevallen, schijnt deze zelfhulp groep een goede steun te zijn. Agenten die geschokt zijn, krijgen ook een boekje met tips om de mogelijke negatieve ef fecten van hun ervaring te ver werken. Soms blijven ze last houden van de gebeurtenis. Er wordt dan gesproken van een 'post-traumatisch stress syn droom'. Een keur aan hulpver leners staat in dat geval klaar om de politieman of -vrouw verder te helpen, van verpleeg kundigen tot psychologen. „Het laat je nooit meer los", zegt een agent met 35 jaar erva ring in het Groningse Reider- land, die liever niet met zijn naam in de krant wil. Een paar jaar geleden vond deze 'dorps diender' kort na elkaar in totaal drie lijken van kinderen. En dat in een gebied waar eigenlijk zel den iets schokkend gebeurt. „Overleden kinderen zijn het ergst. Je voelt je ook zo machte loos ten opzichte van de ou ders." Hoe ingrijpend ook, deze agent heeft er geen trauma aan overgehouden. „Niet omdat ik zo'n flinke vent ben of zo. Ik heb gewoon geprobeerd mijn gevoelens zo veel mogelijk bui ten schot te houden, door me vooral op de technische kant van de zaak te storten en niet verder na te denken." Heel soms komt het terug. „Als ik al leen ben of naar bed ga, denk ik er nog wel eens aan", zegt de agent, „maar echt last heb ik er niet van gehad." Toen hij 35 jaar geleden in opleiding was voor agent, werd aan dit soort zaken weinig of geen aandacht besteed. „Toen gold het oude verhaal nog dat een politieman niet mocht hui len. Gelukkig mag dat tegen woordig wel." Sterker nog, dat hoort bij de moderne opleiding, vertelt do cent W. Otten van het Politie Opleidingscentrum Noord-Hol land in Amsterdam. In het les- blok 'persoonlijke integriteit' wordt aandacht besteed aan le ven en dood. „De agent is bij crisissituaties altijd als eerste aanwezig, dus ziet de vreselijk ste dingen. De vraag is of je daar mensen echt op kunt voorberei den. Je kunt wel handigheidjes leren om met stress om te gaan." Het is belangrijk om het post traumatische stress-syndroom bij collega's te herkennen, zodat er 'ingegrepen' kan worden. Volgens Otten verschilt dat nogal van bureau tot bureau. „Ik weet toevallig dat politie mensen van een bepaald dis trict die de rellen met de Marokkaanse jongeren in Am sterdam-West hebben meege maakt, zijn opgevangen. Maar of dat gebeurt, is aan het bu reau zelf'. Een aankomende politieman kwam deze week terug van een stage. Hij had bij een surveillan ce in een woning een man aan getroffen die twee weken eerder was overleden aan wurgseks. Otten: „Daar is uitvoerig over gepraat. Gelukkig is de periode voorbij dat politiemensen uit sluitend van het type 'ruwe bol ster, blanke pit' mochten zijn. Dan hield geen mens het vol." Geschokte bewoners van Amsterdam-Noord hebben bloemen neerge legd bij de voordeur van de woning aan de Meeuwenlaan. Daarin trof fen politieagenten deze week de levenloze lichamen van een gezin van vier mensen aantrof, een vader, een moeder en twee kinderen. Voor agenten ongetwijfeld een aanblik die ze niet snel zullen vergeten. FOTO PAUL VAN WEEL -tarden wim schruver J^den van de Duitse Bondsdag kregen vo- veek een sektenrapport van ruim 600 A jijden. Het Belgische parlement behan- vorig jaar een vergelijkbaar rapport: 550 pagina's dik. Maar in Nederland is behoefte aan een onderzoek naar de m Steken van sekten. lak-Dutroux maakte veel Belgen doods- jvoor satanisten. Fransen en Zwitsers ikken zich een paar jaar geleden een on- r^jdoor de collectieve zelfmoord van leden Jrs je Orde van de Zonnetempel. En de Duit- 0,-lebben de afgelopen twee jaar een fobie Illkkeld voor de Scientology Kerk. Natio- Upnderzoekscommissies werden ingesteld. rjjttd vorig jaar verscheen er ook een sek- —jpport van de Europese Unie. Maar in "^land laaien de emoties rondom sekten io hoog op. Het is alweer veertien jaar ge- i dat een commissie van de Tweede Ka mer een geruststellend rapport over sekten publiceerde. Uit kleine incidenten blijkt wel dat ook Nederlanders gevoelig zijn voor de angst voor sekten. Toen vijfjaar geleden drie mensen een baby dumpten, kwam al snel naar later bleek onterecht het verhaal in de wereld dat het om sekteleden ging. Het is ei genlijk vreemd dat sekten steeds de voorpagi na halen, vindt Wim Haan, deskundige van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „Wanneer je de enige tientallen doden door en bij sekten uit de afgelopen jaren afzet tegen bijvoorbeeld de talloze slachtoffers van crimineel geweld of tegen de duizenden zelfdodingen die zich jaarlijks yoordoen, dan moeten we conclude ren dat we met een onbetekenend verschijn sel van doen hebben." Haan: „Excessen in religieus verband blijken in de herinnering van mensen langer te blij ven hangen dan het kwaad dat zich overal voltrekt." Maar niet alleen de extreme gebeur tenissen bepalen het beeld van sektarische groepen. Als iemand lid wordt van zo'n groe pering, heeft dat vaak grote gevolgen voor de omgeving. Soms raakt het contact compleet verstoord. „En de mensen zijn verbijsterd over de onverwachte en onbegrijpelijke keus." Sekten vormen voor de Nederlandse samenle ving geen verontrustend probleem, vindt Haan. Daarin staat hij niet alleen. De VU or ganiseert geregeld congressen over sekten Haan sprak eerder deze maand op zo'n bij eenkomst en de meeste deskundigen ko men daar tot eenzelfde conclusie. Twee jaar geleden verscheen een boek van de sektenex perts Eileen Barker en Richard Singelenberg; ook zij zagen geen reden de alarmklok te lui den. Intussen zijn wereldwijd wel allerlei groepen ontstaan die sekten bestrijden. De initiatiefne mers hebben vaak in hun directe omgeving ingrijpende ervaringen gehad met sekteleden. Haan spreekt van 'zelfhulpgroepen' die zijn ontstaan bij gebrek aan goede hulpverlening. „Er dreigt een vicieuze cirkel te ontstaan. Mensen komen terecht bij lotgenoten die de gruwelijkheid van het sektarisch fenomeen al leen maar bevestigen." Haan signaleert een grote kloof tussen deze soms sterke antisekte-lobby en de weten schappers. Onderzoekers hebben soms te weinig oog voor individuele drama's. Boven dien krijgen sektebestrijders soms het gevoel dat onderzoekers niet objectief genoeg zijn. „Wetenschappers wordt wel eens verweten dat zij zich zo zeer inleven in de groepen waarover zij schrijven, dat zij zich tot echte medestanders ontpoppen. De officiële rapporten over sekten laten veel te wensen over, constateert Haan verder. Te veel uiteenlopende groepen worden op één hoop gegooid. Zo zetten de Belgische parlementaire onderzoekers satanisten en antroposofen in hetzelfde rijtje. Barker en Singelenberg con stateerden al dat door het ongenuanceerd op plakken van de sticker 'sekte' meer nodeloos leed is aangericht dan door de gewraakte groeperingen zelf. Zo wordt nog steeds heel gemakkelijk over hersenspoeling gesproken, terwijl nog nooit is aangetoond dat zoiets ook werkelijk bestaat. Bovendien, zegt Haan, verklaart psychische manipulatie alleen niet de aantrekkingskracht van radicale religieuze groepen. Die kracht ligt volgens hem veel meer in het alternatief dat geboden wordt voor de „vanzelfsprekendhe den en de onzekermakende vrijheid" van de gewone samenleving. Bovendien spreekt de 'innigheid' binnen de groeperingen mensen aan die in de kille sa menleving vasdopen. En, zo meent hij, er zijn vaak ook heel simpele redenen voor toetre ding, zoals verliefdheid op een lid van de groepering. De omgeving, aldus Haan, is vaak verbijsterd dat iemand zo radicaal van levens stijl verandert. „De verklaring dat er sprake zou kunnen zijn van een soort hersenspoeling ligt voor de hand." ROTTERDAM GPD Een goedkoop luchtje voor een gepeperde prijs. Daaruit bestaat de opmerkelijke aanbieding die een onbekende particulier in een advertentie in diverse kran ten doet. „Ik wil wat geld ver dienen," verklaart de adverteer der openhartig, om uitleg ge vraagd over de tekst van de ad vertentie. Deze luidt: 'Angst voor overvallers, aanranders enz.? Spuitbuisje met goedge keurd gas jaagt elke aanvaller op de vlucht. Succes verzekerd! Per drie stuks f. 99.' 'Goedgekeurd gas'. Dus geen traangas of peperspray of een ander agressief goedje, dat blij vend letsel aan de ogen kan ver oorzaken? „Nee," verzekert de verkoper, die adverteert onder de naam 'Protecta' en aan de telefoon weigert zijn naam te noemen. „Het is heel onschul dig. Dat krijgt de koper desge wenst zwart op wit. Je mag er zo mee naar de politie. Die zal meteen beamen dat dit niet ver boden is." Welke naam heeft dat on schuldige gas dan wel? „Stront", zegt hij. „Het is een strontlucht. Een lucht die je alle lust ont neemt om wandaden te ple gen." Moeten we dat letterlijk ne men, strontlucht? Staat er geen enkele aanduiding op de ver pakking? „O, de verpakking is heel feestelijk hoor. Op het bus je staat een blote man die een wind laat." Dat klinkt als iets uit de feestartikelenwinkel. „Haha, dat is het ook. Het komt oor spronkelijk uit Engeland. Meer zeg ik niet, met het oog op de concurrentie." Bij de feestartikelenhandel is hetzelfde spul inderdaad te koop. „Jazeker. Strontspray," klinkt het bij de Rotterdamse 'Pretwinkel' aan de Pretoria- laan. „Hetzelfde luchtje als je vroeger had in stinkbommetjes. Dat zit nu in spuitbussen. Ze kosten vijf gulden vijfennegen tig per stuk." door WlLLEMIEN SPOOK m Be brief in mijn hand, talloze ma- len had ik hem al gelezen. Een voetballer huilt niet zo gauw, dit stuk papier had mijn tranen gezien. Brscheur hem. Aan alle onrecht komt een I, had Alex me al ingeprent, ik hoefde het nog maar zelf te geloven. De snippers )ijn hand worden propjes papier, ik gooi i de open haard. vind het helemaal niet zo koud', zegt g, die verse makreel is wezen halen op de ^aar gezellig is het wel.' had me omhelsd toen ik haar uitnodig- indelijk', had ze gezegd. 'Ik was al verge- 10e je eruitzag.' or mij is het een verademing om hier te aan de Belgische kust. We brengen de ;te tijd binnenshuis door, laten de tv wat-ie is en draaien de hele dag cd's van fc - zij heeft een goede smaak, 's Nachts in we de boeien brullen en overdag wak- "10de westenwind onze in slaap gesukkelde V(je aan, terwijl de meeuwen lachen. Ik ben beetje aan het bijkomen van het hele ge- 'i dat goed beschouwd pas drie weken ge- Brti is begonnen. 1 staat er versteld van hoe snel zoiets rond i Ik kon nog geen krant opslaan, geen te- [ie aanzetten of ik keek recht in mijn ei- j gezicht, hoorde mijn naam noemen, ^al was er wel iemand die zich voor mij ^esseerde. Het liefst had ik me schuil ge- den in een hutje op de hei totdat alle ru- |r over de selectie was verstomd. Ik had p 'keer duidelijk mijn mening gegeven, en li daar nu voor gestraft. Ook door mijn ggenoten; er waren er die de andere kant pken als ik kwam trainen. Ik begreep daar van. Was het zo vreemd om voor jezelf te komen? Ik had er jarenlang keihard gewerkt, mijn leven was trainen. Ik was t ziek, nooit te beroerd om een extra ftje aan de apparaten te trekken, ik had er domme Alice voor naar het tweede plan ihoven, en nu moest ik mijn bek houden? ii niet. Gelukkig was daar Alex. Hij be- lelp me. Zonder hem zou ik hier nu niet zit- in dit luxe strandhuisje met alles erop en k samen met Alice! let is unfair', had Alex gezegd, terwijl hij [de achterkant van een ballpoint in zijn piemelde. Hij wachtte altijd even na zo'n [ment, was niet voor niets persvoorlichter poen- Blauw. ziet hoe de media erop reageren. Ze fen jou allemaal de beste op links. Dit pen ze niet maken.' k- par ze maken het wel', zei ik. j geloof dat hij diep nadacht, want hij k naar buiten zoals detectives dat doen op Jén wenkbrauw licht opgetrokken, het an- oog iets toegeknepen en met een blik alsof er iets is dat hem maar niet te binnen wil schieten. 'Niets is definitief, sprak hij. 'Misschien kan ik er nog iets aan veranderen.' Ik vond dat allerminst raadselachtig klin ken. Op het veld zou ik hem waarschijnlijk ver achter mij laten, maar verbaal was hij be ter begaafd dan ik. 'Ik heb wel je toestemming nodig. Geef me carte blanche en ik doe wat ik kan.' 'Die heb je', zei ik. Dat leek me wel het minste. 'Misschien gaat het je geld kosten, maar het gaat om je goede naam, dat zal je met me eens zijn.' Ik wenste hem succes en nam voor de zo veelste keer de telefoon van de haak en legde hem er meteen weer op. 'Je moet een ander nummer aanvragen', zei Alice. 'Laat dat maar aan mij over', riep Alex ter wijl hij de deur uitliep op die typische Alex- manier: in gedachten verzonken, blik naar de grond en met korte, afgemeten pasjes. Een dag later belde hij weer aan. 'Ik kom geld halen', zei hij. 'Ik heb een on derkomen voor je geregeld. Kun jij er even tussenuit en heb ik hier alle ruimte om de za ken te regelen.' Ik gaf hem een blanco cheque, Alex is één van de weinigen die ik vertrouw. Zelfs Alice, die normaal gesproken nogal argwanend is, maakte geen bezwaar toen ik haar goedkeu ring zocht. Ik zag hoe Alex haar een knipoog gaf. Hij was dol op Alice, al sinds onze ken nismaking. 'Het is zijn klunzige arrogantie', had zij eens geantwoord, toen ik haar vroeg wat nu precies de charme van Alex was. 'Hij is slim en onhandig tegelijk, dat verte dert.' Alex gaf mij de sleutels van de bungalow in ruil voor de sleutels van mijn huis. Zo kon hij beschikken over alle gegevens die hij mis schien nodig zou hebben voor zijn actie. De dag dat we aankwamen, heb ik meteen de stekker van de telefoon eruit getrokken. Alex doet het vast prima, daar in Amsterdam. De rust hier is weldadig. Ik kan het niet laten om op het verlaten strand af en toe een balle tje te trappen, mijn conditie mag er tenslotte niet op achteruit gaan. Alice overlaadt me met haar lievigheden. We hebben elkaar zo weinig gezien de afgelopen maanden, we ge nieten van iedere minuut die we samen zijn. Ik heb zojuist twee glazen witte wijn inge schonken en Alice heeft zich mooi aange kleed: een soepele rode jurk met bergschoe nen eronder. Dat vind ik behoorlijk sexy. Ze staat met haar rug naar me toe, is bezig aan het aanrecht. Ze maakt een raar geluidje dat blijft hangen in de lucht en draait zich om. In haar ene hand houdt ze de kop van de ma kreel als een bezwerend amulet omhoog, aan de andere bungelt een stukje krant. De ogen van Alice en de makreel staan wijdopen. Uit hun uiteen gesperde monden komt geen ge luid. Vier ogen kijken mij verschrikt aan naast een van vet doordrenkt stukje krantenpapier. 'Foto', roep ik, maar Alice lacht niet. 'Boudewijn', zegt ze eindelijk met een helé kleine stem en wappert met het stukje pa pier. Er druipt wat vet af en een paar goud bruine schubjes zeilen naar de grond. 'Dit... dit geloof je niet...' De Haarlemse Willemien Spook won de Gouden Strop met het schrijven van een misdaadver haal. Uitgeverij Bruna riep de le zers van de regionale dagbladen in Nederland op zich te laten in spireren door een fictief kran tenbericht over de moord op de jonge voetballer Piëter Postius. De jury moest een keuze maken uit tweehonderd inzendingen. Het winnende verhaal stond af gelopen zaterdag in de krant. Omdat de toelichting en het fic tieve krantenbericht ontbraken, konden veel lezers het verhaal niet in de juiste context plaat sen. Daarom wordt het geheel nog een keer compleet gepubli ceerd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5