m Asielzoekers mogen betaald werk doen Komt u alvast even scoren? Binnenland Monsterrups op strand Simonis kreeg ruim 200 brieven over prinselijk huwelijk Amsterdam pleit voor algeheel messenverbod Nieuwe financiële eisen PvdA leiden tot irritatie Verwaarlozing meisje al twee jaar geleden gemeld Hééé wist je dat je met dit logo op je PINpas ook in winkels in het buitenland kunt betalen? n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten nd in Amsterdam: twee doden dam» Door een brand in een woning in Amsterdam-West steren twee mannen om het leven gekomen. Volgens 1 ?rleners was een van de twee slachtoffers vastgebonden. I litie houdt er rekening mee dat de brand gesticht is om l isdrijf te verbloemen, aldus een woordvoerder. Buurtbe- f s hebben verklaard dat zij een uur voor de brand schoten gehoord. Snd Vlieland met olie vervuild [DOp het strand van Vlieland is een grote hoeveelheid tngespoeld. De vette substantie ligt in een strook van drie F meter breed over het strand. Ook op het strand van Ter ing ligt olie, maar veel minder. Daar gaat het om een A.van zes kilometer van het Noordzeestrand. Monsters njn duidelijk maken welk schip de olie heeft geloosd. Omdat ;jjn dunne olie gaat, is de vervuiling moeilijk op te ruimen, dii ^)d verdronken tijdens sportdag >ven Een tienjarige jongen uit Veldhoven is gisteren in zwembad verdronken. Het kind nam deel aan Dor zijn basisschool georganiseerde sportdag. Het Veldho- rtje had geen zwemdiploma, maar kon wel zwemmen. De stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk, ie kinderen van beide scholen is professionele slachtoffer- beregeld. roep tot billenknijpen valt slecht Het CDA in Assen is kwaad op een wethouder die via de ipheeft opgeroepen het tijdens de nacht van de TT „op een mi te zetten en af en toe een vrouw in de billen te knijpen", kwam van wethouder W. Homan van de Politiek Lo- Oprechte Partij (PLOP). Collega-PLOP'ers keken van de ■p niet vreemd op. Homan staat bij hen bekend als iemand el vaker 'ludieke' uitspraken doet. gbeklimmer dood in Pakistan tBAD» Een Nederlandse bergbeklimmer is vorige week za- g om het leven gekomen op de berg Gasherbrum IV in het ;orum-gebergte in het noorden van Pakistan. De Pakistaan- *"int The Nation berichtte gisteren dat de bergbeklimmer een lawine was meegesleurd. Twee Fransen die samen met •derlander probeerden de top van de 7925 meter hoge berg reiken, overleefden het ongeval. nhard getuigt niet in zaak-Oltmans vag Prins Bernhard zal maandag niet als getuige verschij- n de zaak van de journalist Willem Oltmans tegen de Staat, ins vertrekt namelijk één dezer dagen met prinses Juliana naar Italië. Volgens de persrechter in Den Haag eerst door beide partijen bekeken of het eigenlijk wel echt is dat de 87-jarige Bernhard voor de onderzoeksrechter 'mijnt. Oltmans' raadsvrouwe mr. E. Pasman zegt dat 'in 'eeg met de wederpartij is besloten de getuigenverhoren even leggen.' Oltmans, die van oordeel is dat hij altijd van ho- eind is gedwarsboomd in zijn werk, wil onder meer van ^ard weten of hem verboden is de journalist op paleis Indijk te ontvangen. eide jonge straatrovers opgepakt m;m» De Arnhemse politie heeft dertien jongeren aangehou- 0lie verdacht worden van straatroof, winkeldiefstal en mis- De groep jongens opereerde in de Arnhemse binnen- a Hun gemiddelde leeftijd ligt rond de 15 jaar. Van de dertien zijn er zeven in verzekering gesteld. Twee zijn voorge span de officier van justitie en zitten nog vast. Eén van hen, R(5-jarige jongen, wordt als de leider beschouwd. slaat negen vrouwen ^rdam De politie in Amsterdam heeft een 18-jarige man ;tehouden die de afgelopen twee maanden zonder aanlei- minimaal negen vrouwen in het gezicht heeft geslagen. Een 'ril van hen moest zich onder doktersbehandeling stellen. De vrouwen die alleen op straat liepen om een sigaret te '%n, waarna hij meteen hard uithaalde. Ook benaderde de vrouwen die hun hond uitlieten. Nadat hij het had geaaid, stompte de man de eigenaressen in hun ge- 1 De verdachte was steeds in de Kinkerbuurt actief, tussen %ur 's avonds en vier uur 's nachts. De politie kon hem op ardaad betrappen tijdens extra surveillances, ui sovinciale partij opgericht rdam Lokale politieke partijen in Zuid-Holland gaan een we provinciale partij oprichten. De partij Onafhankelijk -Holland zal volgend jaar mee doen aan de verkiezingen j de Provinciale Staten. Onafhankelijk Zuid-Holland gaat volgens initiatiefnemer T. Clarijs van Gemeentebelangen snburg richten op het beschermen van gemeentelijke taken, ageert de partij tegen plannen voor stadsprovincies en de annexatie van gemeenten. Lokale politieke groeperin- uit onder andere Rotterdam, Rozenburg, Capelle aan den ud, Schiedam, Vlaardingen, Alphen aan den Rijn steunen vol- .jj Clarijs tot de nieuwe provinciale partij. Geen verschil van mening meer nissen PvdA, WD en D66 Asielzoekers in de opvangcentra krijgen ruimere moge lijkheden om betaald werk te verrichten. De bedoeling is dat de werkende asielzoekers ook een financiële bijdrage gaan leveren aan de kosten voor hun levensonderhoud. De onderhandelaars van de paarse partijen PvdA, WD en D66 zijn het hierover eens geworden. den haag» anp Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid krijgt de belangrijke rol om asielzoe kers aan werk te helpen. Daarbij willen de partijen zoveel moge lijk voorkomen dat asielzoekers reguliere werkzoekenden op de arbeidsmarkt verdringen. Ge dacht wordt aan Melkert-ba- nen, maar ook aan werk bij de overheid en bij particuliere be drijven. Nu mogen asielzoekers voor een extra zakcentje in de centra zelfbijvoorbeeld schoon- maakwerkzaamheden verrich ten. Ook vrijwilligerswerk be hoort tot de mogelijkheden. Het akkoord dat de fractie specialisten eerder bereikten over aanscherpingen van het huidige asielbeleid heeft geleid tot gemor in zowel de fractie van de WD als die van de PvdA. Volgens ingewijden waren ver tegenwoordigers van de rech tervleugel in de WD ontevre den over de in hun ogen niet Dat resulteerde onder andere in een poging om in de onder handelingen met PvdA en D66 de termijn van de huidige voor lopige vergunning te verlengen van drie naar vijf jaar. De ter mijn maakt het mogelijk dat asielzoekers met zo'n status als nog kunnen worden terugge stuurd, zodra de situatie in hun land van herkomst dat mogelijk maakt. Het WD-smaldeel koerste ook aan op verdere ver sobering van de opvang van asielzoekers als de centra on verhoopt vol komen te zitten. Binnen de PvdA-fractie waren er leden die moeite hadden met de aanscherping van het beleid ten aanzien van asielzoekers die zonder geldige papieren naar Nederland komen. Zij moeten voortaan 'genoegzaam aanne melijk' maken dat zij buiten hun schuld zonder documenten zitten. Ook leefden bij enkele PvdA'ers bezwaren tegen de af spraak dat asielzoekers die ho ger beroep aantekenen dit be roep in principe niet mogen af wachten in Nederland. Uiteindelijk zijn deze plooien deze week gladgestreken in een gesprek tussen de fractiespecia listen, de onderhandelaars en de informateurs. Van Aartsen niet terug op Landbouw den haag anp Minister Van Aartsen keert niet terug als minister van land bouw. De WD-bewindsman is het eens met zijn fractievoorzit ter Bolkestein dat ministers in principe niet langer dan vier jaar op dezelfde post moeten blijven. Van Aartsen zegt dit in het Agrarisch Dagblad. Hij wil alleen terugkeren in een vol gend kabinet als er 'voldoende nieuw elan in het regeerak koord' komt. Van Aartsen toont zich echter zeer sceptisch over de formatie van Paars 2. Vol gens hem is de formatie „na een aantal weken een nogal zompige bedoening geworden". Wat Van Aartsen betreft is het misschien wel goed als Land bouw naar de PvdA gaat. Dan kan de partij „die zulke onver standige opinies over dit depar tement heeft geventileerd" zelf ervaren hoe belangrijk deze post is. De ministersperiode van Van Aartsen werd gedomineerd door de crisis met de varkens pest en zijn voorstel om het aantal varkens met één kwart te verminderen. In beide kwesties kwam de bewindsman zwaar onder vuur te liggen. Het sane ringsplan loodste hij ternauwer nood door de Tweede Kamer. egmond Het lijkt een monsterrups waarmee deze shovel op het strand van Egmond in de weer is. De 'rups' is een onderdeel van de kilometers lange buizen, waarmee zand uit zee naar het strand wordt gepompt. Het strand van Egmond wordt daarmee opgehoogd. Dit is nodig omdat door stormen veel zand van de Noordhollandse kust in zee was verdwenen. foto cpd martin mooij utrecht anp Kardinaal Simonis heeft ruim 200 brieven ontvangen over het huwelijk van Maurits en Marilene. Daarin komt een „felle afwijzing" van de kerkelijke reactie op dit huwelijk naar voren. „Een sprookjeshuwelijk met een zicht baar gelukkig bruidspaar en een aanspre kende kerkelijke viering die indruk maakte op een groot deel van het Nederlandse volk, werden verduisterd door kerkelijk ingrijpen, dat door velen niet anders verstaan is dan het krampachtig vasthouden aan onbegrij pelijke regeltjes", schrijft Simonis. Simonis keurde destijds het ter communie gaan van de protestante leden van het koninkijk huis af. Uit een deel van de reacties blijnkt vol gens Simonis dat gelovig inzicht in wat de eucharistie inhoudt, grotendeels ontbreekt. Wanneer de eucharistie niet meer is dan „samen breken en samen delen", dan is het volgens de kardinaal heel begrijpelijk dat er weinig of geen begrip is voor een kerkelijke regelgeving. amsterdam anp Verschillende fracties in de Am sterdamse gerfieenteraad plei ten voor een algeheel messen- verbod in de stad. Aanleiding is de gewelddadige dood van een 26-jarige medewerker van een fietsenwinkel. Het slachtoffer werd woens dag door een boze klant met een mes om het leven gebracht, omdat die vond dat hij niet snel genoeg geholpen werd. De 58- jarige eigenaar van de winkel raakte gewond. Diezelfde dag werd ook een trampassagier neergestoken, nadat hij met een tas tegen iemand aanstoot te. W. Velthuis (PvdA) is van me ning dat een einde gemaakt moet worden aan het geweld. „We hebben het ene dodelijke incident na het andere. Bij het minste of geringste wordt een mes getrokken." Hij wil het messenverbod voor de gehele stad invoeren. Volgende week wordt het voorstel in de raads commissie besproken. Een meerderheid lijkt voorstander te zijn van het verbod. Burgemeester Patijn reageer de sceptisch op het voorstel, dat tijdens de vorige collegepe riode ook al aan de orde is ge weest. „Het grootste probleem met een dergelijke maatregel is de handhaving ervan", aldus zijn woordvoerster. Er bestaan in de stad al messenverboden in bepaalde gebieden waar overlast is, zoals het centraal Station, delen van het metrotra ject en plaatsen in Zuid-Oost. Een woordvoerder van de Am sterdamse politie onderschrijft het handhavingsprobleem. „Je kunt niet zomaar iemand fouil leren. Als politie sta je machte loos tegenover dergelijke inci denten. Ook met een messen verbod voorkom je dat niet." Hij waardeert wel dat de poli tiek een signaal geeft. den haag gpd-anp ringsprojecten, zoals nieuwe wegen en spoorlijnen of com puters voor het onderwijs uit belastingmeevallers te bekosti gen. Het is zeer de vraag of de PvdA, die meevallers wil gebrui ken voor nieuw beleid, dat vol doende vindt. Verder is besloten om tot 2010 twee miljard gulden te re serveren voor maatregelen om nieuwe snelwegen en spoorwe gen zo aan te leggen dat het milieu beter gespaard wordt. Het gaat met name om het ver diept aanleggen van infrastruc tuur. De extra uitgaven zullen niet ten koste gaan van het bud get voor nieuwe wegen, zo lie ten de onderhandelaars gister avond weten. Ook de afspraak dat op alle snelwegen in de Randstad tus sen 7 uur 's ochtens en 7 uur 's avonds een maximumsnelheid van 100 km per uur geldt, is nu definitief. Buiten de Randstad geldt een maximumsnelheid van 120 km, tenzij dat niet kan vanwege de verkeersveiligheid of geluidsoverlast. Dat laatste geldt ook voor de Randstad in de avond en de nacht. De onderhandelingen over de vorming van Paars 2 zijn er niet gemakkelijker op geworden nu de PvdA nieuwe financiële eisen op tafel heeft gelegd. De soci aal-democraten willen volgens goed ingevoerde bronnen een half miljard extra voor zaken als jeugd- en ouderenzorg en het allochtonenbeleid. Kamerleden van WD en D66 zijn somber over de kans dat er vandaag overeenstemming komt over het financiële hoofd stuk van het nieuwe regeerak koord. Er heerst grote irritatie over de onderhandelingstactiek van de PvdA. Een prominent D66-Kamerlid verwijt de soci aal-democraten „een vak bondsmentaliteit". De fractieleiders Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en De Graaf (D66) hebben gisteren ge- sproeken over het financiële be leid. Ze hebben afgesproken dat belastingmeevallers de komen de vier jaar bij voorrang ge bruikt worden om het financie ringstekort verder te verlagen. D66 is bereid om ook investe- den haag gpd Maar vooral mensen die wel een meer gelovige visie op de eucharistie hebben, be grijpen niet waarom deelname aan de com munie met „door mensen gemaakte regel tjes en wetjes" omgeven moet worden. Si monis wijst de briefschrijvers op wat Jezus de gelovigen voorhoudt, namelijk „onvoor waardelijk geloof in het mysterie dat Hij zichzelf in spijs en drank aan ons wil ge ven". De bisschoppen hebben als opvolgers van de apostelen de taak de eucharistie als geheim van het geloof zuiver te bewaren en door te geven. sultatiebureau. Maar niemand kon iets doen. Volgens een me dewerkster van de I iaagse GGD zou de politie indertijd na een bezoek hebben gerapporteerd dat er niets bijzonders aan de hand was. Omdat ook deze me dewerkster de zaak niet ver trouwde, informeerde zij bij het consultatiebureau naar de thuissituatie van moeder en kind. Daar bleek geen dossier van Joyce te bestaan. Vervol gens hebben alle instanties de zaak laten liggen. Een woord voerster van politie Haaglanden zei vanmorgen: „Er is ons des tijds nooit iets gemeld. Wij we ten van niets en begrijpen niet dat dit gerucht wordt ver spreid". De betrokken instanties in Den Haag waren twee jaar geleden al op de hoogte van de mogelijke verwaarlozing van het meisje Joyce. Begin deze week werd zij met haar moeder aangetroffen op een zolderwoning in Den Haag. Het bijna vierjarige kind kan nauwelijks lopen en praten. Een voormalig medewerkster van de sociale dienst meldde vandaag dat zij na een bezoek aan de moeder de GGD had in gelicht. Het was haar opgevallen dat het meisje een grote achter stand had. Ze controleerde of er kinderbijslag voor het meisje was aangevraagd, maar dat bleek niet het geval te zijn. Ook nam ze contact op met het con- ^Overal ter wereld waar je dit logo tegenkomt, kun je met je PINpas waarop dit logo staat, betalen. Bijvoorbeeld in winkels, restaurants en benzinestations. Het werkt heel gemakkelijk: meestal toets je gewoon je PINcode in, soms zet je een handtekening. Klaar. betalen met de PINpas op vakantie. CDA-senator Piet Steenkamp stapt uit politiek eindhoven «anp Piet Steenkamp, de man die on der wiens leiding in 1980 KVP, ARP en CHU samensmolten tot het CDA, trekt zich terug uit de politiek. De 73-jarige senator is een van de acht CDA'ers die niet herkiesbaar zijn voor de nieuwe Eerste Kamer, die vol gend jaar maart als vervolg op de provinciale verkiezingen wordt gekozen. Steenkamp werd in 1960 hoogleraar economie in Eind hoven en combineerde die baan vanaf 1965 met het lid maatschap van de Eerste Ka mer. Van 1973 tot 1983 was hij voorzitter van het CDA, en ver volgens, tot 1991, voorzitter van de Eerste Kamer. Bovendien was Steenkamp in 1971 infor mateur bij het kabinet-Biesheu vel en dat was hij opnieuw in 1982 bij de vorming van het derde kabinet-Van Agt. Behalve Steenkamp vertrek ken nog zeven CDA-senatoren volgend jaar. Onder hen is frac tievoorzitter Van Leeuwen. Van Leeuwen ontkent dat er druk is uitgeoefend vanuit de partij om na de Tweede Kamer ook in de Eerste Kamer te komen tot frac tieverjonging. Behalve Van Leeuwen en Steenkamp ver trekken ook Postma, Michiels van Kessenich-Hoogendam, Glasz, Van Dijk, Grol-Overling en Luimstra-Albeda. Ch Brouwers Bier Pilsener, compleet krat 24 flesjes a 0.3 liter 15.49 9.99 Bonus voordeel 5.50 Smiths superchips, Bolognese, Mexicano. naturel of paprika. zak 200 gram 2.19 1.59 Bonus voordeel 0.60 CU Mendoza Valley, wijn uit Argentinië, rood of wit fles 1 liter 6.95 4.95 Bonus voordeel 2.00 s Lands grootste kruidenier wenst u een goeie wedstrijd! oh Aanbiedingen geldig t/m 5 juli a.s.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3