jaar een vaste TV WEER Illegaal Het Gesprek van de Dag Robot rijdt auto de parkeergarage in VRIJDAG 3 JUL11998 152 COMMENTAAR De beroering rond de uitzetting van de Turkse familie Gümüs maakte vorig jaar nog eens duidelijk hoezeer gevoel en verstand met elkaar in de knoop kunnen komen bij het illegalenbeleid. Het gevoel dat het onredelijk was om deze pa, ma en kinderen na een aantal jaren van hard werken (alsnog) Nederland uit te zetten, stond tegenover het besef dat een overheid zich belachelijk maakt wanneer ze haar eigen wetten niet uitvoert. Die laatste overweging gaf terecht uiteindelijk de doorslag. Wie met de affaire-Gümüs in het achterhoofd kijkt naar de com motie rond de Koppelingswet, kan in elk geval ten eerste stellen dat de rijksoverheid niet kan en niet mag tolereren dat gemeenten aan kondigen deze wet niet te zullen uitvoeren. Alle gemeentelijke au tonomie en eigen verantwoordelijkheid ten spijt, hoort ook voor hen te gelden dat de wet de wet is. Maar direct daarna komt het vraagstuk van de humaniteit. Illegalen zitten in het verdomhoekje. Omdat ze in principe nergens recht op hebben, zijn ze voor hun levensonderhoud veelal aangewezen op zwart werken. In haar boek 'de blinde vlek van Nederland' schetst Stella Braam de schaamteloze uitbuiting van deze machteloze po sitie door malafide werkgevers. Die valt slechts te omschrijven als moderne slavernij. Dat is een schandvlek op het Nederlandse ar beidsbestel, waarin fatsoenlijke arbeidsvoorwaarden immers de norm zijn. Bij elkaar werpt het de vraag op wat de rol van de gemeenschap kan of moet zijn. Door hen uit te sluiten van elke vorm van bij stand, drijft ze enerzijds deze mensen in de handen van deze werk gevers. Maar anderzijds houdt ze op die manier ook deze slavernij in stand. Want door in geval van nood soelaas te bieden, ontstaat een totaalpakket van (zwart) werk en sociale zekerheid dat in veel gevallen aantrekkelijk genoeg is om het geluk in Nederland te be proeven. Dat, gevoegd bij het gegeven dat we hier nu eenmaal met veel mensen op een klein stukje wereld zitten, is een doorslagge vende overweging voor een stevige aanpak. Waarbij elke illegaal natuurlijk recht moet houden op een individuele beoordeling, maar daar biedt de Koppelingswet ook ruimte voor. Hoewel het gemakkelijk wordt vergeten, is het illegalenvraagstuk op de eerste plaats een uitdrukking van de zeer scheve welvaarts verdeling in de wereld. Wie het migratievraagstuk op termijn in de hand wil houden, moet zorgen dat iedereen in eigen land een menswaardig bestaan kan leiden. Een pleidooi,voor een harde aan pak van illegalen hoort daarom hand in hand te gaan met een ruimhartig beleid op het terrein van ontwikkelingssamenwerking. Een heerlijk quizje Met voorsprong de leukste quiz in het als altijd schrale zomer seizoen is 'Met het mes op tafel' van de NPS. 'Twee voor twaalf zou een concurrent geweest kunnen zijn, ware het niet dat dit programma zo langzamerhand is verworden tot een wedstrijd je bladeren in naslagwerken voor gevorderden. Als een koppel daar tien van de twaalf antwoorden opzoekt, de twee andere fout gokt en dan toch wint (waarna het de welgemeende com plimenten van Astrid Joosten in ontvangst mag nemen), haak ik af. Nee, dan 'Met het mes op tafel'. Heerlijk programma. Dat be gint al met het decor: een sfeervol café met de vriendelijke Milou achter de bar, de oude pianist Martin in de hoek en be paald geen kinderachtige jonge borrel voor de kandidaten. Nootjes bij de hand. Een sigaretje opsteken, daar doen ze niet moeilijk over. Ja, bij 'Met het mes of tafel' gaat het er ontspan nen aan toe. Ik krijg zelf ook altijd iets gezelligs over me, als ik zit te kijken. De presentator van de quiz is Joost Prinsen, de man die ik in mijn jeugd als Erik Engerd leerde kennen en die ik eigenlijk al tijd zo ben blijven noemen. Maar hoewel de naam van zijn quiz het ergste doet vermoeden; eng is Prinsen allang niet meer. In tegendeel. Hij - altijd in smoking en op de een of ander manier toch slordig gekleed, leesbrilletje op, leesbrilletje af - is char mant zonder een slijmerd te zijn en is daarom geknipt voor het quizmasterschap. De grote kracht van de quiz zelf is dat de moeilijkheidsgraad van de vragen wat mij betreft precies goed is. Niet te simpel (Triviant) of te lastig (Twee voor Twaalf), maar precies ertus senin. Prima. Heel aardig is ook het bluf-element. De (eerst drie, later twee) deelnemers spelen om contant geld en sluiten elk rondje van vier vragen af met een soort poker om het aantal goede antwoorden, dat de kijker wel weet maar de kandidaten hiet. Met mevrouw Buys speel ik trouwens altijd 'Met het mes op ta fel' in de huiskamer mee. Da's bijzonder leuk om te doen, voor al omdat ik van mevrouw Buys altijd win. De aflevering van gis teravond was helemaal aardig, want ik bleek alle 29 vragen die in het programma werden gesteld goed te kunnen beantwoor den. Terwijl ik normaal gesproken toch wel één, of een enkele keer zelfs wel twee foutjes maak. Tja, 'Met het mes op tafel'; misschien zou ik een keertje zelf mee moeten doen. Zodat heel Nederland kan zien wat ik alle maal weet. Alleen dat bluffen hè. Da's niks voor mij. wil buys Nooit meer enge parkeergara ges door lopen en geen angst dat een junk je wagen open breekt. Het zijn twee leuke bij komstigheden van een vinding, die vooral is bedoeld om ruimte te besparen. De Parkomat is een volledig geautomatiseerde par keergarage. Een robot doet er het werk. Dankzij een volledig geautoma tiseerd parkeersysteem is een auto straks binnen anderhalve minuut een parkeergarage in en uit te rijden. De automobilist rijdt de wagen bij aankomst naar een liftplatform en stapt uit. Een computer tast vervol gens de afmetingen van het voertuig af en slaat voor de ze kerheid het kenteken in het ge heugen op. De lift brengt de au to naar een verdieping waar nog plaats vrij is. Daar pakt een grijparm-robot de wagen aan en transporteert hem naar het lege plekje. Bij terugkeer steekt de eigenaar het kaartje in de automaat, be taalt en de 'carrier' haalt de au to binnen anderhalve minuut op en zorgt er ook voor dat de wagen vooruit de garage uitge reden kan worden. Kaartje ver loren? Geen nood, de computer weet waar de auto met dat ken teken staat. Het Nunspeetse bedrijf 'Aar ding' heeft de Parkomat, een staalconstructie met plaatwerk, inmiddels danig beproefd. ,,Alle kinderziektes zijn er nu uit", verzekert projectleider Jeroen Kleiberg. De eerste exemplaren zijn verkocht aan klanten in China en Israël, Brussel heeft interesse en Amsterdam wil er zelfs een parkeergarage onder de grachten voor maken. Aarding heeft twee jaar gewerkt aan het ontwikkelen en mark trijp maken van de Parkomat, een licentie die gekocht is van een Israëlische ingenieur die het systeem bedacht. De auto matische parkeergarage is voor al bedoeld voor steden waar de ruimte duur is. Er kunnen twee keer zo veel auto's in als in een normale parkeergarage, waar veel ruimte vrij moet blijven voor het rondrijden en het in- en uitstappen. Volgens Kleiberg is de garage mede door de ruimtebesparing niet duurder dan een gewoon parkeergebouw. Voor de ge bruiker komt daar het gemak bij dat hij niet eindeloos hoeft rond te toeren over alle verdiepingen op zoek naar dat ene vrije plaatsje. Ook blijft de garage vrij van uitlaatgassen. De Parkomat kan elk type per sonenauto aan. Als de robot ook busjes zou moeten grijpen, dan is daar een aparte verdieping voor nodig in verband met de afwijkende hoogte. Mensen kunnen er niet binnenkomen, zodat het risico van criminali teit is geminimaliseerd. En als de eigenaar na het wegzetten merkt dat hij zijn portemonnee nog in de auto heeft achtergela ten, kan hij de wagen nog even terughalen door een herstel- knop in te drukken. Voor Aarding is de nieuwe auto maat een stapje verder dan de halfautomatische garage die het bedrijf al enige tijd levert. Onder Met de Parkomat is een auto binnen a rijden. meer bij een kantorencomplex in Den Haag staat zo'n systeem waarbij de bestuurder de auto op een platform in de garage moet plaatsen, waarna de au to's 'gestapeld' worden. „Geen toepassingen voor in de wei, maar ideaal voor grote steden of voor garagehouders, die hun tweedehands auto's niet meer kunnen bergen. De con;nJ is bovendien gemakkelf1 plaatsen, dus als het wii trum of kantoor wordt *1 plaatst, kun je de garagf meeverhuizen." >vej jan ruesink jnd Meer wind Het is niet om uit te houden in het zuiden van Italië en op de Balkan. In het Griekse Larissa werd het donderdagmiddag 43 en in Bari en op Sicilië 45 graden. Afgelopen woensdag werden in Tunesië zelfs tem peraturen tot 47 graden gemeten. Menigeen in ons land zou dik tevreden zijn met de helft van de Medi terrane temperaturen maar dat zit er helaas voorlopig met in. Tot ze ker het einde van volgende week waait de wind uit richtingen tussen west en noord. Daarmee worden voortdurend koele luchtmassa's aan gevoerd. Bovendien is het vaker bewolkt dan zonnig en soms valt er uit het wolkendek wat (mot)regen of een bui. Grote hoeveelheden neerslag zijn evenwel niet aan de orde. Dat komt omdat een omvang rijk Atlantisch hogedrukgebied de meeste storingen op afstand weet te houden. Het oceanische luchtdrukmaximum is overigens wel een van de gang makers van het koele en sombere juliweer. Tussen het hogedrukge bied en depressies boven Scandinavië en Rusland staat namelijk de westelijke tot noordwestelijke stroming. Morgen trekt een randstoring naar het zuiden van Scandinavië. Onder invloed van dit systeem worden de drukverschillen boven onze stre ken groter en dat impliceert meer wind. De uit west tot noordwest waaiende wind kan aan de kust in de loop van de middag of avond nu en dan krachtig worden. Verder zijn er opnieuw wolkenvelden waaruit wat lichte regen of motregen kan vallen. De kans daarop is in weste lijk Nederland overigens wat minder groot dan in het noordoosten van het land. De temperaturen lopen zaterdagmiddag op tot omstreeks 18 graden. Gisteren vielen er in de loop van de ochtend enkele gaten in het wol kendek maar 's middags werd het opnieuw overwegend bewolkt en hier en daar miezerde het even. Op Schiphol werd het met warmer dan 18,5 graden. jan visser 'Bibendum' een eeuw lang het gezicht van Michelin Duitse vrachtwa genchauffeurs noe men de meestal op hun cabine geschroefde mascotte bij voorkeur 'De Kleine Jezus', in Ne derland gaat hij als het 'Michelinmannetje' door het leven, maar zijn eigenlij ke naam is Bibendum. Mocht hij niet het beroemd ste reclameventje ter wereld zijn, dan is hij in elk geval het oudste. Bibendum immers begon zijn leven in juni 1898, nu precies honderd jaar geleden. Het kereltje heeft twee vaders: de broers André en Edouard Michelin, ei genaars van een luchtbandenfabriek in Clermont-Ferrand. Het verhaal gaat dat ze werden geïnspireerd door twee sta pels autobanden die in 1894 op de We reld- en Koloniëntentoonstelling te Lyon, ter versiering voor de Michelin-stand wa ren geplaatst. Edouard volgens de overle vering tot zijn broer: „Kijk, als we er armen aan toevoegen, zou het op een mannetje lij ken." Niet veel later ontbood André de tekenaar Marius Rosillon (bekend geworden onder de artiestennaam O'Galop) op zijn kantoor. Of hij misschien iets in portefeuille had dat kon dienen als basis voor een logo. Dat had Rosillon. Voor een Duitse brouwerij maakte hij al eerder een schetsje van Gambrinus, de koning die het bier zou hebben uitge vonden. Maar het ontwerp, een buitenpro portioneel heerschap dat zwaaiend met een pul bier uitriep: 'Nunc est bibendum' ('Nu moet er gedronken worden') was afgekeurd. André herinnerde zich plotseling die expo sitie in Lyon. 'Als we dat lijf van die Gambri nus nou eens veranderen in een stapeltje banden...' Rosillon toog ogenblikkelijk aan het werk. Krabbelde, schetste, gumde en begon opnieuw. Niet veel later - in de zo mer van 1898 - zette het 'vreemde individu bestaande uit luchtbanden' zijn eerste stap pen op de Automobielbeurs van Parijs. Op een affiche wuifde hij bovendien vrolijk met een bokaal vol spijkers, glasscherven en an der onverteerbaar ongerief. 'Le Pneu Mi chelin boit L'Obstacle' meldde de poster vrolijk, de 'Michelinband drinkt het voor werp'. Het opgewekte baasje kreeg er on middellijk de kwalificatie 'de zuipschuit van de weg' door opgeplakt. Voor even slechts. André Michelin, weinig in z'n hum met de bijnaam van het ventje, werd door een toeval weer op de spreuk van Horatius gewezen ('Nunc est bibendum') waarna het icoon van de Franse bandenfa briek zijn definitieve naam kreeg. Biben dum dus, een ietwat excentrieke guit die al snel het Franse volk aan zijn voeten kreeg. In strips, in cartoons, op de eerste Michelin- kaarten, in Michelin reisgidsen, in carna vals- en reclame-optochten en natuurlijk ook op tientallen, wereldberoemd gewor den affiches waarvoor nu fortuinen worden betaald. Tekenaar en ontwerper van die posters was tot aan de Eerste Wereldoorlog bijna altijd Marius Rossilon (O'Galop). Maar ook ande re kunstenaars ontfermden zich over Biben dum. Het deed hem uiteindelijk uitgroeien tot het gezicht van Michelin. De stil brullen de leeuw van Peugeot, de vet lachende koe van 'La Vache qui rit' en de staartzwaaiende krokodil van Lacoste; zij kunnen nog altijd niet in de schaduw staan van die dikke, maar o zo lichtvoetige snaak die overal ter wereld onmiddellijk met de Franse banden fabriek wordt geassocieerd. Maar deed en doet Bibendum wel waarvoor hij werd bedacht? Verkocht en verkoopt hij banden? André Michelin al in 1906: „Dank zij hem is onze reclame efficiënter gewor den, daar hebben we het bewijs van. Onze advertenties hebben meer weerklank ge vonden en worden beter gelezen sinds de dag waarop we de geijkte reclames hebben vervangen door tekeningen van Bibendum met onderschriften die altijd argumenten bevatten." Toch - niet lang na de Tweede Wereldoor log - raakte men bij de fabriek zomaar uit gekeken op de mascotte. De toenmalige chef van het Michelin-reclamebureau her innert zich dat geen enkele tekenaar nog zin had met de bejaarde mascotte te wer ken. „Het kereltje inspireerde niemand meer en er was ook niemand die hem nog echt kon tekenen. De liefde voor Bibendum was over. Iedereen vond het logo ouderwets en oubollig." Totdat op 21 juli 1969 Neil Armstro^a Edwin Aldrin hun eerste stappen o^ e maan zetten. Gehuld in dikke, opge. j, witte pakken. Zeker in Frankrijk zagL' een meteen de gelijkenis. En wie heL opmerkte werd er door de televisiep tator wel op gewezen: „Het enorme^ pak doet Aldrin lijken op Bibendum^ Geassocieerd met één van de belanuj kendste, meest besproken en luidst! belde gebeurtenissen van deze eeuv te het Michelin-mannetje een onwe||( bare comeback. Niet alleen in zijn v land, maar ook elders (Amerika!). Ali^ dikkerdje een bloedtransfusie had oli( gaan, opnieuw was opgepompt. Lar»6' Atlantische kust werd hij in juli en a H aanjager van de vermaarde strandsjtn waaraan door tienduizenden kindek wordt deelgenomen en tijdens de R<5 van Frankrijk was Bibendum (in de van oud-kampioen rolschaatsen Phi- Chapuis) tot eind van de jaren tach" held van de reclamekaravaan door &R etappe staand op een motor en met^j men wijd uit elkaar af te leggen. n En nu? Nu is Bibendum zo populair^ zelfs al wordt nagemaakt. Tot ergerr.p het Michelin-concern dat de vervals»r vuur en te zwaard bestrijdt. Een Neqe se plasticfabriek die Noord-Europes| ges maandenlang overspoelde met i: poppen werd ontdekt, voor de recht^, sleept en veroordeeld en niet veel la^ moest ook een Turks netwerk er aar ven. Tegelijkertijd kreeg het Franse I door toedoen van tekenaar Walter SD een iets steviger, slanker en vooral ai scher lijf. 'Running Bib' werd hij in prompt genoemd. VN En rennen zal hij voorlopig nog wel r' blijven doen, Bibendum. Tenslotte iic nog maar honderd jaar oud. v rob van den dobbelsteen3 Bron: 'De Grote Eeuw van Bibendu^ door Olivier Darmon. Uitgave Mich Nederland te Drunen. Tot 30 augu^ koop bij De Bijenkorf zo lang de vo" strekt. Prijs fl. 69,90. Rolling Stones Kortgeleden kreeg ik een brief van de Postbank. Wilde ik mijn zakelijke relaties verwennen met toegangs kaarten voor het concert van de Rol ling Stones op 5 juli in de Amster dam Arena? Dan diende ik op origi nele wijze een zin af te maken. De oorspronkelijkste inzendingen zou den gehonoreerd worden met twee gratis toegangsbewijzen. De zin luid de ongeveer'Ik wil graag met een zakelijke relatie naar de Rolling Sto nes om...' Meteen vulde ik spinnijdig aan '...persoonlijk te verifiëren dat het on tzaglijke knoeiers zijnNog de zelfde dag deed ik het op de post. Dat zal ze bij de post- jf bank leren, dacht ik. om mij over die miserabele snertlui iets toe testuren. Toen ik allang weer ver geten was dat ik dat zin netje zo kinderachtiger} krakkemikkig had aan gevuld. kreeg ik een aan getekende brief. Wie schetst mijn verbazing toen bleek dat ik met mijn ongein in de prijzen was gevallen. Twee gratis toe gangskaarten van f 95, - per persoon, plus f5,- ad ministratiekosten, plus een parkeerkaart, plus twee kaarten vooreen VIP-vóór- MAARTEN 'T HART programma. Ik dacht toen nog: 'Zie je wel, niemand wil naar die prut sers toe, ze moeten de raarste caprio len uithalen om die Arena vol te krijgen. Die avond was ik echter bij een bor rel Moeten jullie eens horen, zei ik, ik heb twee kaarten voor een concert van de Rolling Stones gewonnen. En weer: wie schetst mijn verbazing. Een waar pandemonium brak los. ledereen stortte zich bovenop mij; ie dereen wilde die kaarten hebben. Zonnebloemen en snippen werden onder mijn neus geduwd. Als ik ge wild had, had ik de kaarten bij op bod kunnen verkopen. Maar ik wou geen geld voor iets dat ik met een flauw zinnetje had verdiend, dus ik heb die kaarten verloot. Het hele voon>al heeft me evenwel iveer met de neus op het verbijste rende feit gedrukt dat er mensen zijn die weglopen met de Rolling Stones. Hoe kan dat toch?Ik heb een klein stukje van hun optreden in de Arena op televisie gezien en spontaan zonk ik weg in een diepe depressie. Maarten Biesheuvel zei eens tegen mij: 'Snap jij dat nou? Je hebt men sen die zonder complicaties zijn ge boren, en gewoon aan de moeder borsthebben gedronken, en opge groeid zijn in een harmonieus gezin, meteen liefhebbende vaderen moe der. Ze konden goed meekomen op de lagere en de middelbare school, ze zijn soms zelfs gaan studeren en toch... en toch... houden ze van pop muziek.' Inderdaad, hoe kan dat nou? Hoe kan een gezond, verstandig, nor maal mens van zoiets afschuwelijks houden als popmuziek? Van die to tale verschrikking die luistert naar de naa m Rolling Stones. Of van Heavy Metal? Of van de Beatles? U moet niet denken dat ik op men sen neerkijk die van popmuziek houden. Het is niet dat ik denk dat ze geen smaak hebben. Het gaat veel dieperen verder dan dat. Het zorgt voor iets dat moeilijk anders dan vertwijfeling genoemd kan worden. Behoor ik tot dezelfde soort Homo sapiens als zij? Ik heb ditzelfde gevoel trouwens ook als ik naar de televisie kijk en hos sende Oranje-supporters olé, olé, olé hoor brullen. Ben ik echt van het zelfde geslacht? Zijn dat mijn naaste verwanten in het dierenrijk? Mensen die dezelfde taal spreken en in de zelfde moerasdelta zijn opgegroeid als ik? Wat moet je in hemelsnaam beginnen met dat gevoel van paniek als je die bndlende Stones en die brallende Oranje-fans aanschouwt? Je wilt hals over kop op de vlucht slaan, maar popmuziek en voetbal omspannen de hele aardkloot. Je kunt nergens heen. ACHTERKLA De inhoud van zeshonderd stofzuigerzakken op één grote hoof daar nederig een duik in nemen. Zo diep gaat Weekend door h voor minister WINNIE SORGDRAGER. Twee weken geleden pi ceerde het blad een artikel waarin werd 'gesuggereerd dat het lijk van de minister wankelt, dat er sprake zou zijn van een 'ror met een andere man en dat de minister en haar echtgenoot pk zouden hebben voor een echtscheiding'. Vaak wordt na publicatie van zo'n artikel gedreigd met een kor ding en soms komt het daar ook van. Rond het SORGDRAGER haal bleef het stil. Blijkbaar is de advocaat achter de schermei geweest. 'Het publiceren van dit verhaal was onbehoorlijk', scj Weekend nu. 'Wij hebben dit onjuiste verhaal zonder behoorlij onderzoek gepubliceerd. Wij zijn ons bewust van het voor de rn kwetsende karakter van onze misslag.' Excuses worden gemac En Weekend gaat over tot de orde van de dag. Ingecalculeerd i drijfsongevalletje. Kan gebeuren als je van de roddel moet leve minister gaat dus blijkbaar met scheiden. Het zou wel goed ge hebben in de teneur van de bladen van deze week. Elders schrijft Weekend over de showbizz-scheidingen van WH HOUSTON BOBBY BROWN, DEMI MOORE BRUCE WILL' BERDIEN STENBERG eh, even kijken, MARCEL BERTSCH heeft zijn scheiding moeten vernemen uit Weekend, suggereer blad. Als daar maar behoorlijk vooronderzoek naar gedaan is. Meer relatieleed: het liefdesvuur tussen soapster CHRIS ZEGE soapster FREDERIQUE HUYDTS is na een half jaar geblust, vd Story. Terwijl Weekend een traantje meepinkt met HEDY D'AN en AAT VELDHOEN, omdat CRISTIE VELDHOEN dwarsligt. Ze niet scheiden. Party roert in dezelfde doofpot en komt zowaar met een compt dossier over WK-scheidingen. Van de 22 geselecteerde voetbal voor het WK van 1974 liepen er dertien later averij op in hun h lijk. Zelfs als er bij wijze van uitzondering wordt getrouwd, loopt niö op rolletjes. WIBI SOERJADI trouwde, maar zijn vrouw MARld KLIJNSMIT leeft in heftige onmin met haar ouders en verdere lie. Zozeer zelfs, volgens Privé, dat het paar twaalf bodyguards! aanrukken om eventuele ordeverstoringen te voorkomen. En het huwelijk? Zelfs HP/DeTijd schrijft over onze EMILY dei week, terwijl Weekend in het gezamenlijk verschijnen van kroo' WILLEM ALEXANDER en onze Emily vorig weekeinde bij een h in Diever een generale repetitie zien voor het koninklijk ja-wooi kunt ook stellen dat het PAAR aan behoorlijk vooronderzoek tré

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2