-r ÏËEÏ Kool uit de emmer Rijp en Groen Slak dol op kippenvoer Zaailingen van kalebas VRIJDAG 3 JULI 1998 GREET BUCHNER Niets leuker dan een gerecht van eigen oogst. Ik schrijf hier nadrukkelijk het woord oogst en niet bodem, want dit stukje is bedoeld voor hen die planten kweken op balkon of terras. In dergelijke gevallen bestaat de bodem uit een bloempot, bak of emmer gevuld met goede pot grond. Als we daarin een eigen kooltje willen kweken (stoven komt later) dan zullen we voor een forse pot of eventueel een emmer moeten kiezen want kool is niet alleen een harde groeier maar ook een grote eter. In elk geval moet onze contai ner minstens 25, liefst dertig centimeter hoog zijn willen we succes hebben met de teelt op eigen balkon. Blijft de vraag welk soort kool we zullen kiezen. Momenteel zijn ze op veel plaatsen voorge- zaaid te koop variërend van bloemkool tot boerenkool. Maar ook broccoli behoort tot de mo gelijkheden. Keuze genoeg dus, maar eerst zorgen we ervoor dat onze pot of bak plant klaar is voor we ons een kooltjes aan schaffen. Wat we ook mogen kiezen, pot of emmer, er moet altijd onderin een gat zijn om eventueel teveel vocht kwijt te kunnen raken. Om die reden zetten we dergelijke potten ook op een kleine verhoging zo dat het teveel aan water weg kan, verder leggen we onderin de pot altijd wat potscherven of, beter in verband met het gewicht, wat brokken piepschuim die uit muntend geschikt zijn voor dit doel. Als ik na de oogst de aarde op de compost doe, laat ik het piepschuim er gewoon in zitten, tenzij het grote brokken zijn. Het mengt met de compost en maakt deze luchtiger. Voedings waarde heeft dit spul uiteraard niet. Als dit gebeurd is gaat de aarde erin, liefst compost gemengd met potaarde. Als het kan nog een snuifje betoniet erdoor, maar dat heeft helaas niet ie dereen in voorraad. Maar een tikje kalk zal er echt wel bij moeten. Kool houdt niet van zure grond en kalk zorgt ervoor dat de grond niet zuur is. Nu komt het meest moeilijke: welke koolsoort zullen we kiezen. Drie soorten vallen meteen af en dat zijn rode kool en witte kool evenals spruitkool. Voor de twee zogenaamde sluitkolen is het te laat en spruitkool zal ook geen succes meer worden. Dat wordt dus kiezen voor broccoli, spitskool, bloemkool of boeren kool. Kiezen we broccoli dan maakt deze het ons gemakkelijk met de oogst. Die kan door gaans al twee maanden na het planten beginnen net voor de bloempjes geel worden. We oogsten eerst de hoofdknop en dan in de loop van de tijd de zij scheuten. Heel anders gaat het met de bloemkool. Zodra zich een mooi wit kooltje heeft ge vormd worden er twee bladeren geknakt en als beschutting te gen het licht erover gevouwen. Ons kooltje moet immers licht van kleur blijven. Ook de spitskool wordt in een keer geoogst, maar van de boe renkool kunnen we weer desge wenst af en toe een blad afha len. Kortom er zijn diverse mo gelijkheden van oogsten, afhan kelijk van de soort kool die we kiezen. Voor alle koolsoorten geldt dat we ze geregeld van water en extra voeding moeten voorzien. De bloemkool kunnen we eventueel beschermen tegen de koolvlieg met een koolkraag, een stukje stevig plastic van tien bij tien centimeter dat schuin in geknipt wordt en rond de sten gel van de jonge plant wordt ge schoven zo dat de gewraakte vlieg geen eitjes afkan zetten op de grens van aarde en plant. Vraag en antwoord Een leuke foto van Lies en Mies (deze laatste is de pompoen) kreeg ik van Lies Spaik uit Haarlem, met daarbij een ver rukkelijk ogend recept voor lasagne met daarin verwerkt een kruidige saus van pompoen en gehakt Helaas kan ik dit vrij lange recept op deze beperkte ruim te niet plaatsen. Bovendien zit er gehakt in en ik publiceer uitsluitend vegetari sche recepten. Hoe dan ook. veel dank en misschien inspireert het feit dat pom poen uitmuntend voldoet, mits goed en kruidig klaar gemaakt, in lasagne andere lezers. Eerst maar eens een antwoord aan Joost Ruigrok uit Ilillegom, 14 jaar oud, die mij een prachtige brief op de computer schreef, met kleuren en afbeeldingen. Maar nu zijn probleem. Hij heeft zaailin gen van een kalebas die geel worden. Maar hij schrijft er wel braaf bij dat hij ze regelmatig water geeft en ik ben bang dat het een beetje teveel water is ge weest. Als er teveel water in de grond komt verdwijnt de lucht uit de grond en gaan de wortels dood. Ook is het moge lijk dat de planten te koud hebben ge staan. Dus warmte en wat droge grond in plaats van de te natte grond. Is alles mislukt dan opnieuw zaadjes in de grond en lekker warm weg zetten. Ze kiemen snel en je redt het nog dit sei zoen met mooie kalebassen. Bedankt voor de mooie brief. H.W. Kuiver uit Haarlem heeft vragen over teken waarvan de hond en soms de mens last heeft. De vraag luidt of er soms een nest in huis kan zijn. Gelukkig kan dat zeer zeker niet het geval zijn. Te ken hebben een heel ingewikkeld leven. Nadat het volwassen vrouwtje haar eie ren bij planten heeft afgezet kruipen de larven die uit de eieren komen wat hoger en proberen op een of ander klein dier terecht te komen. Ze zuigen zich dan drie dagen vol met bloed, laten zich val len en herhalen dit nog twee keer. Dan zijn ze volwassen en het bevruchte vrouwtje zoekt nogmaals een gastheer. Zuigt zich een week lang vol en laat zich dan weer vallen. De bedoeling is buiten bij planten. In huis mislukt dus alles, al thans voor de teek. Die zogenaamde erwt kan gewoon doodgemaakt worden. Maar een enkele keer is de teek voor hij op een mens terecht komt, door een van de vorige gastheren, bijvoorbeeld een muis, geïnfecteerd met de ziekte van Ly me, die zichtbaar wordt door een ontsto ken kring rond de tekenbeet. Deze ziekte is met antibiotica te genezen mits men er tijdig bij is. GREET BUCHNER WILLEM VAN HAMERSVELD Op elke slak zout leggen in deze natte periode met een over macht aan slakken is een kost bare aangelegenheid. En erg onaardig. Bier uitdelen kan ook, maar loopt met zoveel slakken ook aardig in de papieren. Nee, neem dan kippenvoer. Diervriendelijk en voordelig. Legmeel B. Kippen zijn er dol op. Niet zo vreemd, want het is speciaal voor hun ontbijt ont wikkeld, maar ook slakken lus ten er wel pap van. En dat treft, want een slak, het maakt niet uit welk model, die regelmatig getrakteerd wordt op dit kip penvoer, vreet geen planten meer kaal. Daar heeft hij de buik dan te vol voor. De eer van de ontdekking komt toe aan Lucas Odding in Paters- wolde, de man met de groenste vingers van Noord-Drenthe. Odding was ooit hoofd groen- beheer in de voormalige ge meente Vries, alwaar hij alle gif- spuiterij heeft uitgebannen. He den ten dage bestiert hij een ad viesbureau op het gebied van ecologische en alternatieve tuinaanleg. Wie wil zien hoe dat er in de praktijk uitziet kan zich aan Od- dings woning vervoegen, waar Lucas en vrouw gaarne een rondleiding geven door hun groene paradijs. Een tientallen meters diepe achtertuin, waar een mens bijkans zou verdwa len, zo weelderig gedijen hier honderden soorten planten, bo men en struweel. En zonder een grammetje gif. „Dat woord ken nen we hier niet," laat mevrouw Odding aantekenen. Maar ook voor het meest ecolo gische groen heeft een beetje slak geen enkel respect. Dat vreet net zo makkelijk weg, of het nou Fijn alternatief groen is of blaadjes die met behulp van veel kunstmest en bestrijdings middelen tot stand zijn geko men. Maar wat moet een mens dan in dit zo kletsnatte voorjaar waarin slakken zich thuisvoelen als vlooien op een hond. Je kunt de strijd aanbinden met bier. Dat werkt, maar het heeft zo zijn beperkingen. „En het loopt met zo'n grote tuin ook aardig in de papieren, je blijft kratten bier aanslepen," aldus me vrouw. En hier nu komt Odding met zijn legmeel op de proppen. Toevallig ontdekt, 's Winters voedert hij de vogels in zijn tuin bij. „Daar was nog het een en ander van blijven liggen. En toen het in het voorjaar regen de, werden de restanten van dat voer nat. Op een gegeven mo ment viel het me op dat er slak ken bij zaten." Een simpele proef toonde vervolgens aan dat Odding op de goede weg zat. Gewoon wat hoopjes kippen voer in de tuin en de slakken stuiven er van alle kanten op af. Zeker als het spul een beetje vochtig wordt gemaakt. „Dat geeft een sterkere geur en slak ken komen op de lucht af," ver klaart Odding. De methode-Odding kan het best 's nachts worden toege past, aangezien mussen, merels en kraaien ook niet vies zijn van legmeel B. Wie er dan helemaal zeker van wil zijn dat de volge vreten slakken geen onheil meer aanrichten, doen de weekdieren in een emmer en brengt het hele zaakje naar de slootkant. „In deze tijd van het jaar vind ik het niet zo erg be langrijk meer," aldus Odding. „Maar in het vroege voorjaar als het groen net boven de grond komt, wil je niet hebben dat het direct wordt weggevreten. Ik heb wel avonden gehad dat ik er in korte tijd 150 heb opge pakt. Dat kippenvoer is een uit komst. En niet duur." PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Plan; 2. berg op Mindanao, bontgekleurde pape gaai; 3. gissen; 4. bazige vrouw, ton, laagtij; 5. cijfercombinatie; 6. dundoek, gepelde gerst; 7. meubelstuk; 8. deel v.e. bureau, houding, paardenslede; 9. angst; 10. goedbloed, energie; 11. deel van Zuid-Afrika. Verticaal: 1. Familielid, perceel, sint; 2. voorzetsel, bijbelse stad; 3. gehoororgaan, opening, nage recht; 4. lange boor; 5. voeg woord, rijwiel; 6. pronkkastje; 7. echtgenoot, plezier, graafwerk- tuig; 8. bijwoord, dierengeluid; 9. achter, zuivelproduct, ten laatste. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: CHOW- CHOW en PRESTANT CaPi tooi HeRmelijn OlEaster WaSketel CaTering HaArwild OrNament Waterpas KAP/T£/M /XDACXT DAT isaxtgssv /ssssx WAS OPtS£V8£T£M TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener Het begin van de maaltijd verliep zwijgend, doch al spoedig begon heer Bommel te herstellen van zijn ontberingen. ,,Zeer smakelijk, me vrouw", sprak hij..Zelfs Joost heeft me nooit zo n hutspot voorgezet. Om nu nog even op de robot van heer Verkwil terug te komen; ik geef toe, dat ik gedwaald heb. Het was geheel verkeerd om te denken, dat mijn da den beter zouden zijn wanneer ze werden vergroot door een grootdoe ner." „Goed dat je het eindelijk in ziet", mompelde de knopenmaker. „Ollie ziet het altijd goed", zei juf frouw Doddel. „Inderdaad", gaf heer Bommel toe. „Ik zie in, dat de ge dachten van een heer al groot genoeg zijn; als iemand begrijpt wat ik be doel. Het is belachelijk om ze te over drijven; wat jij, jonge vriend?" Pro fessor Sickbock, die niet ver van daar in zijn bouwvallige werkplaats zat, had echter een andere opvatting. „Helaas", prevelde hij, terwijl hij de verrichtingen van de robot somber gade sloeg. „Het factotum is geheel waardeloos. Aanvankelijk meende ik, dat het de correlatie der panotropen vergroot weergaf. Maar wat zie ik na enige studie? Het overdrijft!" De ge leerde zuchtte en richtte zich bekom merd op. „De machine", hernam hij, „is verknoeid door de omgang met Bommel. De vergroting van diens impulsen levert een belachelijk resul taat op, en daardoor is de neuronen reactor ontzet. Helaas, ik ben weer even ver als in het begin. En toch zal de wetenschap uiteindelijk zegevie ren. Men zal nog van mij horen." REDACTIE SASKIA STOELINGA Meesterwerk 1 Bloemen en vooral arrange menten met bloemen en plantaardig materiaal kunnen emoties uitdrukken en oproe pen. Dat blijkt overduidelijk bij het doorbladeren van het bijzonder fraai uitgevoerde boek Florale Meesterwerken waaraan een vijftiental Ne derlandse Meesters in de Bloemsierkunst hun mede- Meesterwerk 2 Alle composities zijn zeer goed en in prachtige kleuren gefotografeerd zodat ze een ware inspiratiebron zullen kunnen zijn voor al diegenen die zich bezighouden met het toepassen van bloem en plant als kunstzinnige uiting. En dat is heel wat anders dan zo maar een paar bloemen losjes in een vaas zetten, zoals ook steeds meer blijkt bij de be studering van bloemstukken Appeltern 1 werking hebben verleej resultaat is een mooi, ij rend boek, dat inzicht de talloze en zeer uitea pende mogelijkheden tg bloemen en plantaard terialen in het algemeel den voor het maken v zondere en vooral kunf ge arrangementen. samengesteld door beo- naars van de nieuwe blr^ sierkunst die steeds vet komt te staan van het ks en het boeketje zonderïv Kortom een boek voor 9l, genen die oprecht geïng^ seerd zijn in de nieuwsLTT wikkelingen inzake bloZlJ sierkunst. Florale Meesi werken, Uitgave Stichtii Kunstboek, Prijs 149,S SI Straatjes en ten-assen worden gelegd. FOTO INFORAAA TIETUINEN Appeltern 2 Werkelijk alle in de tuin voor komende werkzaamheden worden gedemonstreerd. Naast vaklieden van de koude grond is ook de ontwerpafde ling goed vertegenwoor- digd.@Een ruime selectie tuinontwerpers geeft advies en reikt ideeën aan over de tuininrichting. Alle verkrijgba- *$1 »n. >d tla re harde materialen ziji^j, creatief verwerkt te zier, j meer dan 100 voorbeeld thematuinen. Appelteri,ec straat 2A, Appeltern, geijbj van 10.00 tot 17.00 uur.^ c ciaal themaweekeinde Jej- juli. Entree twaalf gulde)0{ af zestien jaar. jp, 13' De belangstelling voor de Ne derlandse tuin is groot. Ieder een lijkt wel tussen de strui ken te wilen kruipen, gras zaaien en vooral bloemen oogsten. Voor een optimaal resultaat is kennis nodig en dat wordt in Appeltern ver strekt Een beroepsleger tui niers staat dit weekeinde klaar om alle publieksvragen te beantwoorden. Hoveniers tonen de vakkneepjes. Straat jes worden gelegd, er wordt getimmerd en gemetseld. En er kan gekeken worden de juiste manier van pk"1*!1 scheuren en terugplaag het inplanten van bordj 5 kleur, bemesten en het potten van kuipplanten'^1 komt aan bod. Verder \\e voldaan aan de toenem°V? vraag naar het demonsi!? van de juiste technieke^ het in vorm snoeien var buxusbollen en -hagen^ komen de groeivormen! leibomen ter sprake. de schoffel geschikt voo^a meeste grondsoorten ztpe' zand en klei. Een zogenl de cultivator zorgt ervoc de machine dezelfde ftu-. krijgt als een cirkelhark.U mee grote oppervlakten diep zijn te bewerken. iD, Turbo Schoffel is voor o veer 190 gulden te koop?0 meeste doe-het-zelfzaki»* tuincentra. Informatie: mo, Woudenberg, telefojk Turboschoffel In rap tempo wordt vrijwel ie dere tuinklus geautomati seerd. Zelfs voor één van de eenvoudigste en minst in spannende karweien bestaat een elektrisch alternatief: schoffelen. Hiervoor is de Turbo Schoffel bedacht, die aangesloten op het lichtnet onkruid wiedt, aarde loswoelt en belucht. Het apparaat van 2,5 kilo moet alleen worden vastgehouden. Dankzij een instelbare snelheidsregelaar is Werken in de tuin wordt steeds meer geautomatiseerd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26