De jeugddroom van Nossik Michael Boogerd kijk verder dan Nederlani 'Geef mij maar zware duursport' Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit1R0g VRIJDAG 3 JULI CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 07 Reitsma bevestigt klasse LEIDEN MARC VAN DERJAGT Peter Reitsma is als tweede ge ëindigd tijdens een mountain bikewedstrijd op en naast het parcours van LWV Swift. De 30-jarige Hillegommer was gis teravond uit op zijn vijfde over winning in een reeks van acht wielerevenementen in Zuid-Holland. Mischa de Vries uit Hilversum hielp hem met een demarrage in de slotfase uit zijn droom en zegevierde. Uitgesproken zwaar was de wedstrijd op De Bult niet. Reits ma gaf dat na afloop zonder moeite toe. Moutainbikers in de expertklasse rijden normaliter wedstrijden over twee uur. Gis teravond stond voor het start- veld van veertig rijders uit de A-klasse een éénuursrace op het programma. Moutainbikers die niet beschikten over een flinke dosis techniek vielen des ondanks door de mand. Het parcours kenmerkte zich door een verraderlijk smal spoor en hoog gras. De beslissing viel tegen de verwachting in snel. Kort na de start maakte zich al een trio los uit de kop van het veld: Reits ma, De Vries en Patrick Bassa. „Voor de zekerheid ben ik twee ronden vol gegaan. Maar het werd al snel duidelijk dat één van ons de winnaar zou wor den, aldus Reitsma. De renner van het Lissese RTV de Bollen streek deed al het kopwerk en kreeg daarvoor in de laatste toer de rekening gepresenteerd. De Vries reed hem zonder veel moeite voorbij en had net wat meer over op het slotstuk. De Hilversummer passeerde de meet met een voorsprong van 100 meter op Reitsma, die op zijn beurt de moegestreden Bassa loste. Reitsma boekte dit seizoen opmerkelijke progressie. Op het recent verreden NK was het nog een kleine sprong voorwaarts; vorig jaar 25ste, tijdens de laatste editie 20sfe. Officieus, want hij werd gediskwalificeerd omdat de keuringsheren zijn fiets voor de titelstrijd niet on der ogen hadden gehad. De Hil legommer reed zich pas echt in de kijker tijdens de serie Zuid- -Hollandse wedstrijden. Hij won op 6 mei de opening in Rijswijk en liet daarop eerste plaatsen in Leiden, Honselers- dijk, Bergschenhoek en op nieuw Honselersdijk volgen. Er staan nog twee moutainbiker- aces op het programma: Rijs wijk (9 september) en Berg schenhoek (16 september). Reitsma heeft als gevolg van zijn goede uitslagen een duide lijke keuze gemaakt ten aanzien van zijn wielercarriéère. Hij heeft in K2 een sponsor met geld én interesse in de nog klei ne, maar steeds professioneler wordende Nederlandse moun tainbikewereld. „Ik heb fantas tisch materiaal tot mijn be schikking. Ze hebben me onder meer een fiets van 6000 gulden gegeven. En ze zijn niet eens veeleisend. Als ik de wedstrijden maar uitrijd, dan zijn hoor ik al tevreden geluiden." Net als veel van zijn collega's, zou Reitsma het liefst uitkomen in de landelijke topcompetitie. „Het niveau in Leiden was aar dig, maar echte toppers komen hier niet aan de start. Die wo nen, trainen en rijden allemaal in Noord-Brabant, Drenthe en Gelderland. De meesten doen mee aan de topcompetitie. Of dat voor mij ook haalbaar is, weet ik niet. Dat ik in mijn der tiger jaren ben beland, zegt ge lukkig niets. Alle toppers van nu zijn zo'n beetje van mijn leef tijd. Ik ga me in ieder geval he lemaal op het moutainbiken toeleggen en dan maar zien waar ik uitkom. Op de weg ko men koersen vaak op een sprint aan en ik ben juist niet zo'n spurter. Geef mij daarom maar zware duursport. Deelnemers aan de moutainbike- wedstrijden op De Bult tijdens een van de klimmetjes door hoog gras. foto dick hocewoninc Wit-Russische wil laten zien hoe goed ze nog kan spelen Als jeugdspeelster werd Katja Nossik nummer twee van de Sovjet Unie in de categorie tot en met 14 jaar. Anna Smashnova, die al een paar jaar in de top-100 van de we reld bivakkeert en thans voor Israël uitkomt, versloeg haar in de finale. Mooie herinneringen voor de in Leider dorp wonende speelster, die deze week aan de districts kampioenschappen op het Leidse Unicum meedoet. ,,Ik heb nu sterk het gevoel, dat ik niet uit mijn tennisloop- baan gehaald heb wat er in zit", vertelt Nossik met ogen die glimmen bij de gedachte aan al die mooie momenten uit haar tennisjeugd. wilde ze dan ook haar droom opgeven eens op de internatio nale podia te spelen. „Het jeugdcircuit heb ik mee gemaakt, dat bij de volwasse nen nog niet. Daar zou ik wel in terugwillen. Als jong meisje droomde ik van een plaats in de top-100 van de wereld. Anna Smashnova staat er inmiddels in, terwijl ik nu voorzichtig B- toernooien sta te spelen. Ik vind dat niet erg, want dan kan ik kij ken hoe mijn knie zich houdt en het is lekker voor het ritme. Want dat heb ik' nauwelijks. De slagen zijn er nog wel, maar ge traind heb ik nog niet echt." Training geven doet Nossik wel. Zij behaalde inmiddels het eerste diploma voor tennislera- ren. Daarnaast verzorgt ze sa men met Rob Versteeg het be heer van het clubhuis van De Munnik. De dagelijkse realiteit is duidelijk anders dan die van haar voormalige trainingsgeno ten en huidige top-100 speel sters Barabantchikova en Li- chotcheva, die momenteel op Wimbledon ronddartelen. „Ik moet zelf ook voor een stuk van ons inkomen zorgen", zegt Nossik. „Als ik mijn droom zou willen laten uitkomen, heb ik waarschijnlijk een sponsor no dig. Voorlopig start ik op vijftig procent van mijn vroegere ni veau in enkele B-toernooien. Misschien probeer ik ook de kwalifikatie van een A-toernooi. Eerst moeten de mensen zien, hoe goed ik nog kan spelen." Nossik is weer hard op weg haar jeugddroom tot werkelijkheid te maken. De districtskampioenschappen zijn de eerste grotere kracht proef voor Katja Nossik. Na de zege in het BI-toernooi bij haar eigen club De Munnik, kan ze in het belangrijkste toernooi van de regio laten zien, dat ze op een uitstekende manier aan haar come-back heeft gewerkt en nog steeds werkt. De Wit- Russische is in het district nog vrijwel onbekend en kreeg bij de Districts dan ook geen plaat sing. De wijze, waarop Nossik na een onderbreking van bijna twee jaar en nagenoeg onge traind De Munnik tot winst voerde, was overtuigend. Na haar vlotte overwinning op In- grid Kruit, behoort ze op Uni cum tot de favorieten voor de titel. Katja Nossik tennist weer en goed ook, zoals inmiddels niet alleen Kruit, maar ook Leids Bl- Master Marieke Bethlehem in de Munnik-finale aan den lijve moest ervaren. Drie games stond de Wit-Russische uit Minsk slechts af, een reden de toekomst met optimisme tege moet te zien. Nossik regaeert in eerste instantie terughoudend. Alweer bijna vijf jaar geleden ging het goed fout met het toen 17-jarige tennistalent. De ver plaatsing van haar training van de buitenbanen naar de indoor- courts had noodlottige gevol gen. Ze verdraaide haar knie en ontkwam niet aan een noodza kelijke operatie. Het herstel duurde lang en ze bleef pijn houden. Nossik verlegde haar werkter rein naar Nederland, waar bete re training gevolgd kon worden. Training, die bekostigd werd uit de bijdrages, die zij voor haar deelname aan de Nederlandse competitie ontving. Maar Nos sik hield pijn, de kniebanden van haar linkerknie bleken ach teraf bezien toch meer bescha digd. Vriend Rob Versteeg liet haar twee jaar geleden een nieuwe operatie, maar nu in Nederland, ondergaan. Het her stel duurde weer lang en bijna Districts De favorieten in de BI-afdeling van de Leidse Districts Kam pioenschappen bleven gisteren overeind. Marco Smit hield het verschil met Marco Visser tot steeds twee games per set be perkt. Gert-Jan Egberink had echter geen mededogen met de jeugdige Tim de Rooij. De Uni- cummer stond niet meer dan twee games af. De score van Eg berink werd in de B2 door zijn clubgenoten Niels van Geer en Oswald Mattheussens gekopi eerd. In de Cl-categorie onder vond Ralph de Boer forse tegen stand van thuisspeler Walter Ja cobs. Bij de vrouwen verraste II- ja van Santen de sterker inge schatte Karolien Hoogeveen. Tanja Nossik, de net uit Minsk overgekomen jongere zus van Katja Nossik, zag Fleur Meijer in de tweede tot 6-6 bijblijven. In de tiebreak kwam de concentra tie terug. Rabobank SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky ten. Trekking van donderdag 2 juli: 2-5-16-18-25-28-29-35-36-45 - 46 - 47 - 51 - 52 - 54 - 65 - 67 - 69 - 71 - 73. (onder voorbehoud). ATLETIEK Luzern. Internationale wedstrijden.Mannen 100 m: 1. Lewis (VSt) 10,25. 2. Thomp son lB.irlil,.'1', 3 Dolle (Avi) 10.35 200 m: 1 Bailey (Can) 20,42, 2. Griffin (VSt) 20,67, 3. Aliu (Nig) 20,75, 7 Janssen (Ned) 21.17 400 m: 1 Washington (VSt) 44.86. 2. Reynolds (VSt) 44.89, 3. Martin (Jam) 45.40 110 mh: 1 Crear (VSt) 13,04. 2. Allan Johnson (VSt) 13.32, 3. Hawkins (VSt) 13.35. 400 mh: 1. Bronson (VSt) 48,09, 2. Morgan (Jam) 48,48, 3. Robinson (Aus) 48,85. Ver: 1Walder (VSt) 8,22, 2. Streete-Thompson (VSt) 8,17, 3. Sosoenov (Rus) 8,09. Vrouwen, 100 m: 1. Pintoesevitsj (Oek) 11,05, 2 Sturrup (Bah) 11,21. 3. Taplin (VSt) 11,30 200 m: 1. McDonald (Jam) 22,45, 2. Taplin Ony.ili (Nig) .'VI 400 m; 1 Freeman (Aus) 50,35, 2. Graham (VSt) 50.91. 3. Afolabi (Nig) 51.38 800 m: 1 Hamilton (VSt) 1.58,66, 2 Jian Zhang (Chn) 2.00,08. 3. Everlóf (Zwe) 2.00,38. Jongmans (Ned) uitgevallen 100 mh: l. Vaughn (VSt) 12,93, 2. Rose (Jam) 13,16, 3 Anderson (Can) 13.17 400 mh: 1 Blackett (Bar) 54.99, 2. Michelle Johnson (VSt) 55,16, 3. Szekeres (Hon) 55,92. Hinkstap: 1 Kasparkova (Ts|) 14,59, 2. Lebèdeva (Rus) 14,20, 3. Ruiping Ren (Chn) 14,02. GOLF Dublin. Iers Open, na eerste ronde: 1 Montgomerie (GBr) 65, 2. Davis (GBr), Ames (Tri), Richardson (GBr), Carter (GBr), Lynn (GBr), Garcia (Spa) 68; 15. o.a. Muntz (Ned) en Westwood (GBr) 70. SCHAKEN Rotterdam (ANP). NK,.tiende ronde: Rein- derman - Van der Wiel 1/2-1/2, Ernst - Van Wely 1/2-1/2, Sokolov - Sosonko 1-0, Tim man - Van der Weide 1-0, Piket - Van der Sterren 1-0, Nikolic - Nijboer 1-0. Stand: 1 Sokolov 8 1/2, 2. Nikolic, Timman 7. 4. Van Wely 6 1/2, 5 Piket 6. 6. Ni|boer, So sonko 4 1/2, 8 Ernst, Van der Wiel 4, 10. Van der Sterren 3. 11. Reinderman, Van der Weide 2 1/2. Sokolov Nederlands kam- TENNIS Hingis (Zwi/1) 6-4 6-4, Tauziat (Fra/16) - Zvereva (WRu) 1-6 7-6 6-3 Dubbelspel, kwartfinales: Hmgis/Novotna (Zwi/Tsj/i) - Callens/Halard-Decugis(Bel/Fra/12)6-l 6- 4, De Swardt/Graham (ZAf/VSt) - Fari- na/Montalvo (Ita/Arg) 6-2 7-6 Mannen. Dubbelspel, kwartfinales: Elting- h/Haarhuis (Ned/1- Kulti'Macpherson (Zwe/Aus/10) 6-4 5-7 7-6 6-2. Woodbrid- geA/Voodforde (Aus/2) - Galbraith/Steven (V St/NZe/9) 6-0 5-7 6-4 4-6 6-3, Black/Lareau (Zim/Can/12) - Gimelstob- /MacPhie (VSt) 6-4 6-4 7-6, Björkman/Rafter (Zwe/Aus/5) - Ellis Ferrei- ra/Leach (ZAf/VSt/4) 5-7 5-7 6-3 6-4 11- 9 Eltingh/Haarhuis in halve finales tegen Black/Lareau. Gemengd dubbel, derde ronde: Paes/Nei- land (lna/Let/1) - Godwin/Noorlander (ZAf- /Ned) 6-3 6-4. Haarhuis/Vis (Ned/2) - Wai- te/Po (VSt) 6-2 6-3 VOLLEYBAL Stand: 1 Joegoslavië 1-2 (17-5). 2 Ne derland 1-2 (14-5), 3. Jong Duitsland 2-0 (10-31) Groep B: Australië - Verenigde Staten 6-7 (2-2 2-2 0-2 2-1), Duitsland - China 12-8 (2-1 3-0 5-4 2-4). Stand: 1. Duitsland 2-4 (18-13), 2. Australië 2-2 (16-11). 3 Vere nigde Staten 2-2 (12-12). 4 China 2-0 (12-22). WIELRENNEN Hannover. Internationaal toernooi, tweede dag. Groep A: Joegoslavië - Jong Duitsland 17-5 (8-0 3-1 5-1 1-3) Nederland vrij. Arborea. Vrouwen, Ronde van Italië. Twee de etappe, Sardara - Arborea: 1. Zocca (Ita) 99,1 km in 2.33.43. 2. Fellom (Ita). 3 Ygung (VSt). 4 Wenzel (VSt). 5. Pregno- lato (Ita) Algemeen klassement: 1. Zocca ■148 21 2. Fe Hom. 3 ZHiute (Lit). -1 Heeb (Zwi), 5. Schleicher (Ita). Ronde van Rijnland-Palts. Zevende en laatste etappe, Bitburg - Bad Neuenahr- Ahrweiler: 1. Martinello (Ita) 172 km in 4 22.08. 2. Henrix (Dui). 3. Guidi (Ita). 4. Piccoli (Ita), 5. Simon (Fra), 6. Kappes (Dui), 7. Niermann (Dui), 8. K|aergard (Noo), 9. Pistore (Ita). 10. Wuyts (Bel). Eindstand klassement: 1. Armstrong (VSt) 31.16.01, 2. Piccoli (Ita) 0.37, 3. Kjaer- gard 0 46, 4. Leblanc (Fra) 0.54, 5. Guidi 0.59, 6. Kyneb (Den) 1.00, 7. Simon 1.04, 8 Voigt (Dui), 9 Jemison (VSt) 1.06. Het rood-wit-blauw is geen hoofddoel meer 'to ÜP t-F an Katja Nossik (links) met haar zus Tanja: „Ik heb nu sterk het gevoel, dat ik niet uit mijn tennisloopbaan ge haald heb wat er inzit." foto hielco kuipers CIRCUIT IN CIJFERS Districts Kampioenschappen, Unicum UITSLAGEN HEB1, le ronde: M. Visser - M. Smit 6-4 7-5. Kwartfinale: G.J. Egberink - T. de Rooij 6-2 6-0 HEB2, 3e ronde: N. van Geer - T. Stoppels 6-0 6-2: C. Vrieze - E. de Vries 6-4 6-10. Mattheussens - JMul ler 6-0 6-2 Kwartfinale: R de Wolf - H van Velzen 1-6 6-2 6-2. HEC1, kwartfinale: R de Boer - W. Jacobs 3-6 6-3 6-4 DEC1, kwartfinale: M. Mat theussens - L. van Vliet 6-1 6-2; I van Santen - K Hoogeveen 6-4 6-4, T. Nossik - F Meijer 6-0 7-6. HEC2, 2e ronde: P v.d. Eerden - B. Delsasso 6-4 6-4 Kwartfinale: F. Vogel - M. van Mastrigt 6-3 1-6 6-1, C Verwei| - W. Teske 7-6 6-0. DEC2, le ron de: M. van Sterkenburg - B. v.d, Hiel 6-2 6-2. PROGRAMMA Vrijdag. 16.30 uur. HEC1: J van Prehn S de Wolf 18.00 uur. DEB2: S. Sieval - R. Chrispijn. 19.30 uur, HEB1: J Boogmans - K. Heemskerk, M. v.d. Berg - M, Kallen berg DEB1: B. v.d Gugten - M. ten Berge HEB2: N. van Geer - E. Warmerdam; C. Vrieze - R Rijsdorp. 21.00 uur, HEB1: M. Visser - R. Hamming. HEB2: 0. Mattheus sens - J. Poots HEC1: D. van Veen - F. Co- pier, D Petitjean - B. van Eeden. HEC2: J. Hartog-B. Delsasso. DEN HAAG GUIDO BINDELS GPD-VERSLAGGEVER Opeens stond hij daar, tijdens de uitreiking van de Sportprijs in Den Haag. Tussen meisjes van elf en twaalf jaar, die regio naal kampioen jazzballet waren geworden. Leuk, aardig, Mi chael Boogerd wil er zeker niet op afgeven. Maar toch, hij vond het wel een beetje raar. Hij is immers een topsporter, zou liever tussen Seedorf en De Boer in staan. Hoewel je ook het voetbal en het wielrennen niet met elkaar kunt vergelijken. Tussen de wedstrijden of trai ningen door de mobiele tele foon pakken en even wat hém- delen in aandelen is er bij Boogerd bij voorbeeld niet bij. Gewoon omdat de tijd ont breekt. „Een voetballer staat op, voetbalt een beetje en is klaar. Een coureur heeft nauwelijks momenten voor zichzelf, is de hele dag in de weer. De renners die aandelen hebben, hebben dat dan ook uitbesteed. Trou wens, ik zou twee procent min der gaan rijden als ik op de fiets zat terwijl ik net veertigduizend 'gulden had verloren met aande len. Niet dat ik niet zakelijk in gesteld ben, maar het fietsen is en blijft toch het belangrijkste voor me". Dat fietsen deed hij een jaar lang in het rood-wit-blauw. De kampioenstrui stond hem goed. Boogerd droeg hem met waar de, liet zich zien. Hij won als tweede Nederlander na Joop Zoetemelk de Catalaanse Week, deed met de besten mee in de voorjaarsklassiekers. De stijgen de lijn zette dus door en het verwachtingspatroon rond de Hagenaar groeide nog vele ma len sneller. Tussen al het voetbalgeweld door is Boogerd met de Tour de France in aantocht 'hot'. Ieder een wil een verhaal met hem. Panorama wilde hem in z'n blo te billen fotograferen, maar de renner weigerde. Voor de rest kan hij slecht 'nee' zeggen, wil hij zoveel mogelijk mensen 'te vriend' houden. En dus greep de ploegleiding in. Afspraken voor interviews kunnen alleen nog maar via baas Jan Raas ge maakt worden. „Op een gegeven moment was het een gekkenhuis met al lemaal aanvragen voor gesprek ken. Het werd te belastend. Ik moest een beetje tegen mezelf in bescherming genomen wor den. Prima dat ze dat doen, want dat zegt meteen dat ze vertrouwen in me hebben". Vertrouwen, waardering, daar draait het zo'n beetje om bij Mi chael Boogerd. Natuurlijk, hij fietst voor zichzelf. En voor de mensen die dicht om hem heen staan. Maar hij is een gevoelig mens. En soms begrijpt hij niet waarom anderen reageren zoals ze reageren, waarom bij voor beeld zijn leven op de fiets niet altijd op de juiste waarde wordt geschat. Neem nou de voorjaarsklas siekers, waarin hij voor het eerst zo schitterde. In Luik-Bastena ken-Luik vond iedereen dat nog prachtig. Maar tijdens de Gol- drace was er toch meteen al kri tiek. Boogerd zou te aanvallend rijden, te nerveus zijn, kon zich niet genoeg verstoppen. „Wat willen de mensen nou? Jaren lang was het niets meer met het Nederlandse wielrennen en nu laten we ons zien, vallen we aan en is er toch nog gezeur". „Als Bartoli dat doet heeft hij het goed gezien, doe ik het dan is het helemaal fout. Typisch Nederlands. Het was best wel lastig voor me om daar boven te staan, maar het was de eerste keer dat ik met zoiets werd ge confronteerd. Nu weet ik het, houd ik er rekening mee.' De volgende keer lach ik erom". Hij heeft nu eenmaal een agressieve koersstijl, een aan vallende manier van rijden, die hem van de andere kant bij het grote publiek razend populair heeft gemaakt. Zelfs Den Haag leeft inmiddels volop met hem mee. Dat doet hem deugt, want in een grote stad is het relative ringsvermogen doorgaans groot. En tegen een topsporter, die per definitie oogkleppen op moet hebben, wordt daar nog wel eens 'raar' aangekeken (zie bij voorbeeld ook Bart Veld kamp). De eerste twee jaar dat Boogerd prof was, zag hij de mensen als hij weer eens op de fiets voorbij kwam denken: 'Die leeft een beetje van onze cen ten'. Zo voélde hij dat althans. De verhuizing naar het gemoe delijke en vriendelijke Belgische Essen heeft hem wat dat betreft goed gedaan. Een wielerprof wordt bij onze zuiderburen per definitie gewaardeerd. Boogerd: „Ze behandelen je met respect. Dat vind ik leuk. Ze weten wat je er voor moet doen, dat het een keihard en zwaar beroep is. In de stad kijken ze daarentegen al gauw een beetje denigrerend naar je". Toch mist hij, de stadsjongen, die stad, zijn stad, ook wel. Sinds hij in België woont is hij bij voorbeeld niet meer naar de ra film geweest. „Even niö£ bioscoop is zo ongeveer F S] ge ontspanning die ee[)en wielrenner nog heeft. Pch ging je nog wel eens ujw< maar je moet tegenwooijsk zeer op je voeding lettenL'1 er niet meer bij is". F01 „Even bij ma langs o^ee bakkie' te doen kan ocPg Van de andere kant koF* wél mijn rust ten goede, M ik nóg serieuzer dan vo! met mijn sport bezig be meer op de details let van extra rust. Ook als bent overdag veel op bedtg. Heel saai allemaal. MaarWj waar je het voor doet", jtic Voor een rood-wiy shirt bij voorbeeld. D^p< pioenstrui die hem zqsf staat. Hij wil hem best vden extra jaartje verdienen^! het is geen hoofddoel!ez „Vorig seizoen was ik vjjtj gebrand op die titel. Nu je j Ik heb mijn zinnen op j»d zaken gezet. Meedoen klassiekers, wat is gelu straks een goed klassen) de Tour rijden". BI Het zelfvertrouwen Sinds zijn triomf in d(r laanse Week. En het is ge zelfs al viel de voorberei de Dauphiné Liberé een tegen. Na een periode vie hard trainen ging hij met n testresultaten die etap{:.( in. Maar de benen ware^ der goed dan verwacht word ik meteen een bei nuwachtig, want ik wi- overal presteren. Van de kant moét ik me druk i| moét er iets met me zijnr~ goed voor me, dat hól me". Michael Boogerd: „Straks een goed klassement in de Tour rijden

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24