Bergkamp wil best op z'n Duits winnen uriname houdt van Oranje, maar nog meer van Brazilië Harry en de prins WK Voetbal Geen teamgenoot Ronaldo te bekennen K 5AG 3 JUL11998 anje mag in stadion trainen ■rbie Oranje mag vanavond toch trainen in het stadion van seille. De wereldvoetbalbond FIFA gaf het Nederlands elftal rankelijk geen toestemming, maar na protest van bonds- :h Hiddink is de bond op de beslissing teruggekomen. De FI- telde gisterochtend nog dat de Nederlandse voetballers de tandigheden in het Stade Vélodrome afdoende kennen, om- "^e er op 20 juni tegen Zuid-Korea hebben gespeeld. Toch wil rije voor de wedstrijd morgen tegen Argentinië de arena ver- 11 hen. De selectie reisde vanochtend per bus naar Marseille. f'"de Argentijnen trainen in het stadion. 'eru '^itini tegen benefietwedstrijd zis* Voor Michel Platini hoeft de benefietwedstrijd voor poli er/, ian David Nivel niet. De voorzitter van het organisatiecomité maaet. WK voetbal vindt dat eerst het genezingsproces van de >arit, die sinds een aanval door Duitse hooligans op 21 jurii in wga ligt, moet worden afgewacht. ,,Ik vind de huidige plannen op} goed idee", zei Platini. Op initiatief van de Duitse oud-in- rfaational Uwe Reinders zijn al een datum en locatie geprikt, 'eefdag 11 juli in het stadion Charlety in Parijs. Franz Becken- lidi, Klaus Allofs, Dieter Müller en Karl-Heinz Rummenigge jen hun medewerking al toegezegd. Volgens Platini zal de lacht voor de benefietwedstrijd volledig in het niet vallen bij ssWK-finale, een dag later in Saint-Denis. ^udrup krijgt bezoek uit Malaga Michael Laudrup, die vandaag met Denemarken tegen nipië speelt, krijgt in Parijs bezoek uit Spanje, uit Malaga om 'oe^es te zijn. Fernado Puche, de voorzitter van de club uit de ifcknse tweede divisie, wil de geroutineerde Deen voorstellen loopbaan met een een jaar te verlengen. Laudrup kan veel n 11verdienen aan de Costa del Sol en nog veel meer als Malaga ^slaagt terug te keren in de Primera Division. Laudrup speel- et afgelopen seizoen bij Ajax. Hij diende er een eenjarig Tact uit en was door de Nederlandse kampioen niet te ver- ia: wen voor een prolongatie. foto epa ils\ "Mgi stopt als international n Rarest Gheorghe Hagi heeft zijn interlandcarrière beëin- 'hilj. De achtste finale tegen Kroatië (0-1) was de 114de en Ate wedstrijd van de Roemeense middenvelder, die in eigen re?'! tot beste voetballer aller tijden is uitgeroepen. Hagi, die n v\zi)r\ land 33 doelp\inten maakte, werd dinsdag tegen Kroa- **4 de 60ste minuut vervangen. De tijden dat hij praktisch in lentje een wedstrijd kon beslissen, zijn definitief voorbij. De t wil nog wel, het lichaam niet meer. „Het is tijd om plaats ge!aken voor jongere spelers", zei de 33-jarige spelmaker. „Er /aijt in Roemenië talent genoeg rond. Ik ben dankbaar en trots alles wat ik met het nationale elftal heb mogen meema- 3a,!' Bij zijn Turkse werkgever Galatasaray zal Hagi nog één sei- erj volmaken. ÜOI "otpingcontroles negatief Alle tijdens het WK gehouden dopingcontroles hebben ^negatieve uitslag. In de 56 wedstrijden tot nu toe testte de PlA 224 spelers, twee per ploeg. Bij het WK in de Verenigde Sta- vier jaar geleden, betrapte de bond de Argentijn Diego kdona. 1 eè tra agenten in Buenos Aires os aires» De autoriteiten in Buenos Aires zetten zaterdag le politieagenten in om supportersgeweld rond de wedstrijd erland - Argentinië te voorkomen. Nadat Argentinië dinsdag tweede ronde van het WK van Engeland won, braken in de intijnse hoofdstad ernstige ongeregeldheden uit. Daarbij (»*en tientallen mensen gewond. De politie arresteerde-127 Ijjraaiers. fjndscoach Paraguay ontslagen icioNDe Paraguayaanse voetbalbond heeft bondscoach laio Cesar Carpeggiani ontslagen. Paraguay werd zondag in de ajjde ronde van het WK uitgeschakeld door Frankrijk (1-0). t jpeggiani is de veertiende trainer van de 32 WK-deelnerrters w(iaar aanleiding van de resultaten op het toernooi is ontsla- ]jOf vrijwillig is gestopt. In groep D hadden de Zuid-Amerika- Dnsgoed gepresteerd. Ze werden tweede na gelijke spelen tegen jj^lije (0-0), Bulgarije (0-0) en winst op Nigeria (3-1). Een op- ig jer van de Braziliaan Carpeggiani is nog niet benoemd. Uit zijn mond. Dennis Bergkamp (29), de mooie voetballer, stilist, liefheb ber, sprak over de wereldti tel en hij zei: „Het maakt niet uit hoe we 'm pakken, als we 'm maar pakken." Verbazend? Oranje wil de wereldtitel. Al zal het met 'Duits' voetbal gaan, het zal de internationals een rotzorg zijn. Zelfs Dennis Bergkamp. roquebrune cap martin ype minkema Het staat op de talloze bandjes die voor hem lagen. Er was even stilte aan tafel. Bergkamp snap te de verbazing. Hij begreep ook de opmerking dat sommigen Oranje liever met het mooiste voetbal voortijdig zien sneuve len dan met een 'Duitse' we reldbeker naar huis zien gaan. Bergkamp: „Ik denk dat wij nu allemaal beseffen dat het om het resultaat gaat. Dan kun je wel leuk spelen, maar het gaat er om dat we nu steeds een ron de verder komen. Je moet gaan denken als een niet-Nederlan- der." Hij wordt nu even op de vin gers getikt. De Nederlander wil Nederlands voetbal. Iedereen herinnert zich nog het prachtige WK van '74, toen Oranje de hele wereld - behalve West-Duits- land - veroverde. Wie weet nog dat het afgrijselijke Duitsland in 1990 wereldkampioen werd? Bergkamp: „Ik denk toch an ders. Ik denk aan de twee verlo ren finales, in '74 en '78. Ik denk niet aan mooi voetbal. In 1988 werd Nederland Europees kam pioen. Het voetbal was toen ook niet geweldig. Daar hoor je nie mand meer over. Is de mooie Bergkamp er nog? De spits met de zachte, in tieme relatie met de bal? De we reld om hem heen verandert ra zendsnel. Hij moet, met tegen zin lijkt het, mee. Hij deelt uit, trapt na. Hij krijgt ook veel te incasseren. Maar Bergkamp Bergkamp: „Ik denk niet aan mooi voetbal. In 1988 werd Nederland Europees kampioen. Het voetbal was toen versiert vrije trappen en penal ty's. „Ja maar dan moet er wel wat aan vooraf zijn gegaan. Laatste kwartier, je staat achter, dan ga je iets proberen." Toch is het spel aan de top niet sme riger geworden. De spits: „Het is al jaren zo. Het valt hier meer op door die vertraagde beelden. Het lijkt alsof steeds die mo menten worden geregistreerd. Maar ook in de competitie ge beurt er van alles." De oorzaak? „Het zit steeds dichter op elkaar. Het is con stant duwen en trekken, en meestal voordat dé bal er is. Dan ben je al uit balans. En dan oogt het heel lullig dat je een bal verkeerd aanneemt. De reactie is dan: wat doet-ie nou? Maar er gaat wel wat aan vooraf. En daardoor raak ik dan gefrus treerd." De centrumspits komt zo steeds méér in ademnood. Hij zoekt zijn heil daarom vaker op het middenveld, waar nog een beetje frisse lucht en ruimte te vinden is. „Als je achter staat en je wilt iets forceren, dan moet je wel. Je zoekt meestal je tegen stander op. Je zoekt de duels, gaat tegen hem aanlopen. Maar als je wilt voetballen, dan moet je daar niet meer zijn. Dan laat je je iets zakken." Maar het WK slibt dicht door mandekkers, taakuitvoerders en schoffelaars. Hoe moet hij nu het gevoel krijgen dat hij in vorm is? „Nee, dat krijg je niet. Dat wordt nog bepaald door één of twee momenten, meer niet. Ik was dan ook blij dat die ene bal tegen Joegoslavië meteen raak was. Daar gaat het om. Er zit niet meer in. Dan blijf je ook maar gewoon 'in je taak' spelen." Hij is bij Oranje de diepe spits ook niet geweldig." foto epa terwijl hij zijn grote vorm juist als 'tweede aanvaller' had. „Ik kan het beide. In de spits moet je alleen iets meer tolereren." Hij moet veel van zichzelf inle veren. Andere dingen doen waarin hij niet zo goed is. Tegen Joegoslavië ging Bergkamp op een verdediger staan, na zelf een elleboogstoot ontvangen te hebben. Hij is harder geworden. „In Italië was het heel erg. Ge mene overtredingen, knijpen, spugen, op je tenen staan." „Soms is het een optelsom van dingen die er zijn gebeurd. Soms heb je het ook wel eens nodig. Moet je je even afreage ren. Laten merken dat je er bent." Er klinkt een vleugje spijt door. „Dat soort dingen, 't hoort er in principe niet bij. Maar je laat je er toch toe verleiden. Het gedrang bij hoekschoppen, er gebeuren dingen.... Dat wordt nu goed gevonden. Vreemd, want vasthouden is een overtre ding. Het is heel erg veranderd. Ook ten opzichte van het WK in Amerika. Daar was het heel warm, dus zag je niet zo veel duels. Het kwam meer op voet bal aan." Hij zou toch niet weer als tweede aanvaller willen spelen. Als hij het schoppen, slaan en schelden beu is, zoekt hij even de luwte om op krachten te ko men. Dan mag Cocu naar het front. „Die wisselwerking is er." Maar soms staat hij daar maar. Lichaamsbeweging, sprintje andere kant op. Geen 'diepë bal'. Hulpeloos en onbe grepen. Dan schuift de bal van verdediger naar verdediger. Rondspelen is soms een doel geworden. Bergkamp: „Dat is soms zó vervelend als spits. Want je gaat steeds met de bal mee, van links naar rechts, met de verdediger in je nek. Maar je krijgt geen bal. Dus op een ge geven moment denk je: dan zak ik iets." De Argentijnen zijn hard, ge meen als het moet. „Ze zullen heel wat gemene trucjes gebrui ken. Maar ik vind het vooral een goed voetballende ploeg. Vroe ger was dat anders. Ik herinner met nog het WK in Spanje, Ar gentinië - Brazilië, dat was net kickboxen." Argentinië is anders. Het is Bergkamp opgevallen dat er nogal wat ruimte is in de defen sie. „Wat me vooral verbaasde is dat tegen Engeland, bij de goal van Owen, die laatste man gewoon vast op de zestien stond. Je ziet aan zo'n ploeg dat ze ook kwetsbaar kunnen zijn." Een zee van ruimte. Dennis Bergkamp kon zijn ogen niet geloven. Het is er dus nog. De liefhebber komt weer even bo- Ronaldo speelt ondanks blessure brasilia rtr/anp Hoewel Ronaldo last heeft van een blessure aan de linkerknie, staat de steraanvaller van avond op scherp tegen Dene marken. Ronaldo maakte zelf voor de Braziliaanse televisie een einde aan de speculaties dat hij moet afhaken. De ve dette gaf wel aan dat hij last heeft van zijn knieblessure. Ronaldo kon tot nu toe zon der pijnstillers, maar hij zou het toedienen van injecties hebben toegestaan. ,,Als het nodig was om in het WK te blijven, had ik ze genomen. De wereldbeker is zo'n opoffering waard." n iiorgen een taxi wil nemen aairamaribo, moet wachten. ZiiJ namiddag. En nog langer arceer Nederland wint van mcitinië. Want dan wordt er enist en als er iets is wat de iqi&mers goed kunnen is het ijesten, en vooral lang. Inname is gek van het WK. lofogelijkse problemen wor- ijeyergeten en veel draait om ni(rland, maar meer nog om i itlië. De tranen springen in ze{en van de meeste Surina- en'als Edgar Davids het be- ig hde doelpunt maakt tegen vaislavië. Trots zijn ze op Ed- T ftun eigen Surinaamse Ed- Bft als hun trots tijdens de vefrijd met een zuivere arti- Qe matangtang (Surinaam- Nriant op het Engelse mo- t, pieker) roept na een gemis- 'n Ins, buldert de Surinamer hat van het lachen, wijgens sportredacteur Arney vot van de krant De Ware1 Hijn Surinamers erg trots op tirinaamse jongens in het jrlands elftal. Het enthou- Je heeft een andere dimen- jekregen. Sterren als Rijk en Gullit zijn hier niet ge boren. Seedorf en Davids wel. Ze komen hier elk jaar terug en begeven zich dan tussen de Su rinaamse jongens, bijvoorbeeld in de disco. Iedereen kan ge woon met ze praten. Volgens Belfor was het erg belangrijk dat Davids de beslissende goal maakte tegen Joegoslavië. Toen Edgar bij Guus Hiddink in de armen vloog, werd een verve lend hoofdstuk afgesloten. Het was een gebaar van respect van beide kanten. Surinamers hebben niet veel om trots op te zijn. De Neder landse kolonisatie heeft diepe sporen achtergelaten en het ge voel van eigenwaarde is erg laag. Als dan hun Surinaamse voetballers, weliswaar in Neder landse dienst, op een WK uitko men zijn het opeens allemaal neven en nichten die de trots van Suriname hooghouden. Het vertrouwen in Oranje is echter niet al te groot. Vooral de opstelling deugt niet. 'Davids en Seedorf moeten centraal op het middenveld spelen. Bogarde in plaats van Numan en natuurlijk moeten Winter en Kluivert in de basis staan. En als het niet goed gaat, moet Hiddink Hasselbaink in de ploeg brengen', is het eensluidende oordeel van de taxichauffeurs, visboeren, direc teuren, parlementariërs en zwervers. Belfor geeft Neder land een goede kans tegen Ar gentinië. Maar wereldkampioen kun je alleen worden als Davids, Seedorf en Kluivert zijn opge steld, weet hij. Het meest typerende voor: beeld van de beleving van Suri namers voor het WK-voetbal had plaats op 16 juni. Voor het ACHTSTE FINALES KWARTFINALES HALVE FINALE HALVE FINALE KWARTFINALES ACHTSTE FINALES DENEMARKEN DENEMARKEN NEDERLAND NOORWEGEN ARGENTINÜ~ eerst sinds drie maanden was er weer een vergadering in de Na tionale Assemblee, de Suri naamse Tweede Kamer. Nog geen twee uur waren de parle mentariërs bezig toen opeens de mannen aanstalten maakten om te vertrekken. Brazilië speel de tegen Marokko en dat moch ten de heren niet missen. Vol verbijstering keken de vrouwe lijke parlementariërs hun colle ga's na. Net als de verzamelde pers. Het Surinaamse volk viel bijna van zijn stoel toen men het de volgende dag in de krant las. Brazilië leeft meer dan Neder land. De band van de jongste generatie Surinamers met Ne derland is niet al te sterk. Buur land Brazilië spreekt meer tot de verbeelding. Belfor: „Dat komt omdat daar zo mooi ge voetbald wordt. Het passeren van een man. De bal aanne men. De driehoekjes. Het is al lemaal net iets mooier. En als Nederland tegen Brazilië uit komt in de halve finale? Dan leunt men toch meer naar Bra zilië toe. Maar als Davids scoort en Kluivert een goede wedstrijd speelt, dan kan men best leven met Oranje als finalist." Vanavond heeft Harry Ver- meegen prins Albert van Monaco in De Regenjas, de broer van Caroline en Stepha- Het is, voor het volk dat alles slikt, weer een uitzending om naar uit te zien, maar het ver- makelijkste speelde zich toch af achter de schermen, deze week tijdens de opnames in het trainingskamp van Oranje in LaTurbie. Het viel voor de grapjas van Veronica niet mee de hoge Monegask voor z'n program ma te interesseren. Voor een paar dure flessen wijn stemde de prins uiteindelijk in: een Saint-Emilion de Bergkamp, een Medoc de Davids en een Sancerre de Overmars. De prins was loyaal, maar hij bedankte toen Harry met hem tenslotte een toost op Oranje wilde uitbrengen. De glazen mochten niet worden gevuld. Harry, niet gauw uit het veld geslagen, probeerde de prins vervolgens te verleiden nog even de groeten te doen aan z'n twee mooie zusjes. Harry: „Dat wilde monsieur le prince dus ook niet. Voor ik het wist, was hij weg met z'n secreta resse en z'n BMW." Het is hard werken voor Harry deze dagen. „Ik ben niet alleen aan het monteren, ik ben ook nog eens dagelijks aan het ver gaderen, of ik ben mijn men sen aan het toespreken. Want ik ben ook nog eens de chef d'equipe. Er moet er toch één zijn die zegt wat er moet ge beuren." Het verzinnen en maken van grappen en grollen voor twee uitzendingen van 25 minuten per week is geen sinecure. „Ik heb het zo druk dat ik vandaag nog niet eens op de golfbaan ben geweest. Dat is voor mij heel ongewoon, kan ik je ver zekeren." De Regenjas vormt, gelukkig, zo nu en dan een aardig te genwicht voor de opgeblazen ernst van het allengs in z'n ei gen ijdelheid stikkende Oran je. Harry doet en doet maar en wonderlijk zijn soms de mis verstanden, zoals gisteren op de persconferentie tijdens een act met de bondscoach. Opeens klinkt in de zaal uit de mond van Hiddink op barse toon: „Nee, Harry, niet doen, ik ga nu eten, ik wil geen boe te." Op datzelfde moment wordt Pim Doesburg, de kee perstrainer, geïnterviewd door een serieuze journalist. Pim hoort Hiddink, schrikt op, breekt het gesprek subiet af en scheert zich weg, de verslagge ver verbijsterd achterlatend. Pim is doodsbang voor boetes (het verhaal gaat dat de kee perstrainer zich, uit zuinig heidsoverwegingen, 's avonds soms al blaffende in het struik gewas van z'n tuin ophoudt om de kosten van een hond uit te sparen). Het besef dat Hiddink een grapje maakte in De Regenjas, was helaas niet tot Pim door gedrongen. Hij zat al aan tafel, alleen, en zag daar pas dat het nog lang geen etenstijd was. GIJSBERT SPIERENBURG

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23