UI" meer' 'Argentinië geen schoppersploeg Soldaten van Oranje Blinden Maradona heeft niet gevraagd om vergeving GESPROK Ambassadeur solidair met gedupeerde fans 'Klein protest' van Hollandse fotografen Platini is van Oranje gecharmeerd Romano duikt plotseling weer op in de spits M WK Voetbal VRIJDAG 3 JUL11998 292 BUENOS AIRES EFE Diego Maradona is zich van geen verontschuldiging be wust. De voormalige Argen tijnse ster, gisteren naar Frankrijk gevlogen om zijn landgenoten te zien tegen Nederland, ontkent dat hij de Engelsen heeft gevraagd hem het befaamde doelpunt met de hand bij het WK in Mexi co (1986) te vergeven. Sterker nog, ik heb Enge land gezegd dat ik het zo weer zou doen, omdat het gluiperig is en daar houden ze wel van", zei Maradona in een interview met het tv-sta- tion America. ,,Wij zijri Ja loers op de fysieke aanpak van de Europeanen en pro beren hen daarin te volgen. Zij bewonderen onze slinkse manier van doen en onze ve nijnigheid." Maradona weigerde te pra ten over Daniel Passarella, omdat hij vindt dat de Ar gentijnse bondscoach zich moet concentreren op het duel met Nederland. „Hij moet verder niets aan z'n hoofd hebben. Hij moet kalm blijven en zich richten op Holland." Hij bekritiseerde overigens wel de Argentijnse defensie in de wedstrijd te gen Engeland en de wissels van Passarella. „Belachelijk om Batistuta eruit te halen. Hoe goed Heman Crespo ook is in het nemen van strafschoppen, je kunt niet je topschutter aller tijden ver vangen." Toch is Maradona ervan overtuigd dat Argenti nië in de finale komt. „Ja, omdat alle andere teams maar middelmatig zijn. Het voetbal dat we krijgen voor geschoteld, stelt niet veel voor. Frankrijk en Italië heb ben nauwelijks iets laten zien. Duitsland lijdt als een bezetene en zelfs Brazilië is amper beter. Dat moet dus niet zo moeilijk zijn voor Ar gentinië." deobanden bestudeerd, een aantal scouts naar de laatste wedstrijd tegen Joegoslavië ge stuurd en vandaag of morgen bespreken we alle details van het Nederlands team. Engeland was voor ons een zware opgave, ik heb niet de illusie dat deze wedstrijd gemakkelijker zal zijn. Het wordt een interessant duel, vooral omdat de meeste spelers elkaar heel goed kennen uit de Italiaanse en de Spaanse com petitie. In het elftal dat tegen Engeland speelde stonden ze ven 'Italianen' en vier 'Spanjaarden'. Dat ik zoveel 'Europese' spelers in mijn ploeg heb, heeft te maken met de tac tiek die je tegen landen als En geland en Nederland moet han teren. Argentijnen spelen het liefst kort en houden de tegen stander onder druk, maar tegen Nederland kan dat niet. De jon gens die in Italië en Spanje hun brood verdienen, beheersen verschillende systemen. In 1978 stond u in de finale tegenover Johan Neeskens, twintig jaar later zit hij net als u als coach op de bank. Een mooi weerzien? „De WK-finale van 1978 zal ik mijn hele leven niet meer verge ten. Niet alleen omdat ik toen aanvoerder was en omdat wij wereldkampioen werden, ook omdat het één van de mooiste finales was die het WK heeft ge kend. Zelden heb ik zoveel hartstocht en zoveel strijd in een finale gezien en dat had te maken met spelers zoals Nees kens en ik. We hadden allebei een 'over-mijn-lijk-mentaliteit'. Ik realiseer me nog steeds dat het weinig heeft gescheeld of Nederland was wereldkam pioen geworden. Die ene bal op de paal deed mijn hart stilstaan. Het kan geen toeval zijn dat ty pes als Neeskens en ik nu op de bank zitten. Wij hebben de er varing van verschillende WK-fi- nales en kunnen jonge spelers veel bijbrengen. Voor Neeskens heb ik altijd grote bewondering gehad, ik denk hij voor mij ook." Wim Jonk in „Het WK in M vond ik een ft sche happenin was claar he& en heel intern zig. Dat gevoel moetik}j zien op te roepen, wam weet ik dat het goed zitSj pie was toen heel goed,[a verschrikkelijk veel mdu de me top. Na de kwant gen Brazilië kon ik noga wedstrijd spelen, zo opf Toen bleek dat er ondah treme warmte heel veetc gen in het menselijk li&t zit.pe la Idem over de discussie of Jonk: Wat kan ik eraan doei het allemaal aan en der ja... Als je wereldkampL worden, heb je 22 speler: Bovendien, wat is nu cS* tie? Het gaat mij om dm Om mijn vorm. En als L het toch klaar? Wat raijj er dus geen discussie. L gemaakt. Idem: „In de jaren vijftigen z het voetbal nog romanL oude beelden ziet lijkt het toen prettig voetbam Lekker veel ruimte en fi aannemen, kijken en f.t Maar dergelijke mijmei ik mezelf niets toe. Ik lét tijd, je moet meegroeiem er van je verlangd worm De Argentijnse topsco briël Batistuta in VI: „Men zegt dat ik in mifj}- ruim tweehonderd doefe heb gemaakt. Maar ikzf11 dat het er wel duizend 1° koester ieder doelpunt, lv goals die ik maak tijdei^ ningen.e' Idem over Maradona:w „Het is ongelooflijk als\ denkt dat ik in het nath shirt meer heb gescoorde maar tussen Diego en een wereld van verschil] betaald om te scoren, D,u moest niet alleen scorei1t, bovendien de mensen Wz de show stelen met hak Idem over het 'rustige'^ Florence als speler vaiit tina: a „In Milaan, Turijn, Bar" Madrid of Manchester voortdurend in het spoi staan. Supporters zoud belagen, de pers zou volt rend jacht op me make geen leven voor mij, heC( dom doet mij eerder pijr Idem over zijn loopba^ „Iedereen zei dat mij ee carrière te wachten stond. Ik geloofde daar niet in, zag me zelf als een middel- Q matige speler en wilde liever dokter worden.ei De landelijke dagblad!® ten Frankrijk verre van? in de match tegen Ipe vandaag. L'Équipe wi1^ dat Frankrijk voor het li loor van Italië tijdens? van 1978 in Argentinif1!1 in voetbal kan twintig f1 den weggevaagd door e le bal die de paal raar goal invliegt in plaats j~ het veld in te stuiter' schuwde de sportkrai verschil van millimeter.| „Deze wedstrijd is dl rijkste van mijn loopl een citaat dat elke da| gens op een sportpagijAi aangetroffen, en vandal het uit de mond van ihc Zidane. In een vraajn met Le Figaro zegt Zty r wegens een rode kaarfei laatste wedstrijden mcitj sen, over zijn ploeggenfet hebben tegen Paraqihi Frankrijk gevochten, ijei een beetje voor mij. ijin aan mij iets terug te dofe^ Of dezelfde ploegge&ei binnen Oranje, is ni^l; maar ze is beter dan irüë leden. Dat althans zejej Bergkamp in een interv a l'Équipe. Op de vraag (n< altijd een 'regering' vaisl bestaat die zich met Hu moeit, antwoordt B& „Wij discussiëren vetri schien zelfs te veel. Re pisch Nederlands, bfcri; zijn wij te intelligent, tc iedereen overal een Ins over heeft. Maar ik heit' druk dat onze uitwijgf van inzichten tegenwot sitiever zijn dan in hjijj den". lu id het feit dat ze tussen de wed strijden door niet in de gele genheid zijn af en toe een 'an dere foto' te maken, bijvoor beeld in het spelershotel of langs het zwembad. De foto grafen zeggen dat ze hiervoor in een eerdere stadium met de leiding van Oranje wel afspra ken hebben gemaakt. De foto grafen maakten wel foto's tij dens de persconferentie voor de training. Michel Platini, de grote man achter de organisatie van het WK, vindt het niveau van het voetbal op zijn toernooi heel behoorlijk. Maar de 'kleine' landen krijgen van de Frans man een dikke onvoldoende wegens hun defensieve instel ling. „Ik had liever aanvallend voetbal en meer doelpunten gezien", zei Platini. De verdedigende tactiek heeft de minder goede deelnemers niet geholpen. In de kwartfina les van het WK staan louter ge vestigde voetbalnamen. Van de wedstrijd Argentinië - En geland had hij het meest ge noten. Landgenoot Zidane en de Argentijn Ortega vindt hij tot nu toe de beste spelers. Oranje krijgt ook een pluim. „Holland is het team met de meest offensieve spelers. Hun instelling bevalt me het best." Dé ex-international roemde verder de volle stadions en de goede sfeer. Gemakshalve zweeg hij over de problemen met de hooligans en de toe gangskaarten. Over het laatste fiasco zei hij alleen dat de wer kelijke fout ligt bij de reisorga nisaties. Die zouden tickets verkocht hebben, zonder er over te beschikken. Romario staat bij Brazilië in de spits, niet Ronaldo. Chilenen zijn Polen en hun topscorer heet Vieri Christian. Met over tuiging geven Afrikaanse voet balcommentatoren deze wijsheden door aan de WK- kijkers in hun continent, vanuit een studio in Parijs. Bij de omroepen Canal France In ternational eij Union of Afri can National Radio and Tele vision Stations stromen klach ten binnen over de informatie. Het is de eerste keer dat de Afrikanen tekst en uitleg kun nen geven bij de beelden van WK-duels. „Het wordt me bij na te veel, als ik me realiseer dat deze clowns op zo'n podi um verzeild raken en me het hele toernooi gevangen hou den", schreef een journalist in de Kenya Daily Nation. Een kleine greep uit de versla gen: „Dunga passt naar ie mand", „Deze Schotse voet ballers zijn heel gewoon. Ze hebben geen namen, om pre cies te zijn" en: „Bij Frankrijk staan Petit Emmanuel en Blanc Laurent opgesteld. Journalisten staan in Frank rijk in lager aanzien dan prostituees. Ze worden gezien als onbetrouwbaar en bevoor oordeeld. En ze schurken veel te dicht aan tegen de politici, de enige beroepsgroep die nog meer wordt geminacht. Als regelmatig consument van hun producten sluit ik me gaarne aan bij de heersende opvatting over journalisten. Tot mijn belabberdste secun daire arbeidsvoorwaarden be hoort het verplichte abonne ment op een aantal Franse kranten. Des te meer valt het op als een krant eens wat goed doet. Dat was in de aanloop naar de WK het geval met een serie artike len in de kleurenbijlage van Le Figaro over de betekenis van voetbal in de Derde Wereld. Veruit het interessantst was het artikel over Brazilië. Er is geen land waar voetbal be langrijker is dan Brazilië. Alle superlatieven zijn van toepas sing. Beste voetballers ter we reld, meeste aantal clubs ter wereld, grootste supporters verenigingen ter wereld. Toen ik kort voor de officiële opening ervan werd rondge leid door het nieuwe Stade de France bij Parijs, was ik met een Braziliaanse collega. Het Stade de France is een wonder der techniek. Het dak is zwaar der dan de Eiffel-toren en gro ter dan het immense Place de la Concorde. Maar mijn Brazi liaanse collega was niet bijster onder de indruk. „Het is een schattig stadionnetje", zei hij misprijzend. En ja, het Mara- cana in Rio de Janeireo kan ^fp,F ©I BJÜJN 200.000 mensen bevatten, ruim tweemaal zo veel. Wat mij echter verbaasde in de reportage van Le Figaro, waren niet de statistieken maar de mensen. „Een bal is het eerste cadeau datje voor je kind koopt", zei iemand in het verhaal. Het is ook een cadeau waar je de rest van je leven zoet mee bent. Het artikel liet werkers op een olieplatform zien, die een 'veldje' hadden gemaakt op hun platform. Het liet zwart gejurkte broeders zien, die op de binnenplaats van hun klooster speelden. Het liet jongens met één been zien, die met dat ene been schoten. En het artikel liet zelfs voetbal lers zien die niet konden zien. Blinden voetballen in Brazilië op een terrein van 20 bij 40 meter. Ze spelen in teams van vijf man tegen elkaar, van wie alleen de keeper kan zien. De bal is gevuld met kleine knik kers, die geluid maken. Om zich verder te kunnen oriënte ren, roepen de trainers vanaf de zijlijn waar de bal zich be vindt. Het publiek, dat neu traal is, roept ook mee. Welk elftal kan deze WK een land verslaan waar zelfs de blinden kunnen voetballen? Het was een vraag die de Fran se journalist in zijn artikel niet eens opwierp. Terecht. Het is een overbodige vraag. CEES VAN ZWEEDEN De Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, Ronald van Beu- ge, heeft uit solidariteit met de Oranje-fans die geen WK- kaartjes wisten te bemachti gen nog geen wedstrijd van het Nederlands elftal bezocht. „De ambassadeur spaart zijn kruit voor als het er echt om gaat", aldus woordvoerder Se- verijn in Parijs. Bij de kaartverkoop voor het WK werden de Fransen fors voorgetrokken. Severijn: „De ambassadeur is best voetbal liefhebber, maar heeft na de commotie rond de kaartverde- ling besloten voorlopig op de tv de verrichtingen van het Nederlands elftal te volgen. Hij wil niet op de eerste rij in het stadion zitten, terwijl tal van teleurgestelde gedupeerde Oranje-fans thuis zitten." Volgens Severijn hoopt de am bassadeur nog wel een keer naar het stadion te 'mogen'. „Hij hoopt deel uit te maken van een officiële delegatie. Straks in de halve finale, of misschien zelfs de finale." Dé fotografen rond het Neder lands elftal hebben zoals ze het noemen uit 'klein protest' de middagtraining van de Ne derlandse selectie geboycot. Bij de actie sloten zich ook fo tojournalistenvan enkele gro te internationale persbureaus aan. De betreffende fotografen ui ten hiermee hun onvrede over Op de camping in Cassis staan Hollanders en Argentijnen zij aan zij. foto gpd/phil nijhuis CASSIS CEES VAN ZWEEDEN GPD-VERSLAGGEVER Camping Les Cigales heeft slechts twee sterren, maar wel een receptie met oranje luiken. Achter die luiken heerst een serene stilte. „De grote invasie komt morgen", zegt Jean, de getatoeëerde barman. „Maai" wij zijn op alles voorbereid." Hij wijst op een oranje helm achter de bar en een oranje sjaal met de woorden 'Hup Holland'. Dat is niet waarom Joop, Nan, Frans, Henk, en Answerd, vijf mannen uit Noord-Holland, hier zijn neergestreken. Cam ping Les Cigales bij het dorpje Cassis heeft voor deze soldaten van Oranje een strategische waarde: het is het kampeerter rein dat het dichtst bij het Vé- lodrome ligt, waar zaterdag Nederland tegen Argentinië aantreedt. Als oudgedienden in het Oran- jeleger zijn de vijf Noord-Hol landers niet met lege handen aan de Middellandse Zee neer gestreken. Tot hun uitrusting behoren oranje washandjes, oranje onderbroeken, oranje parasollen, oranje overalls en zelfs een oranje slangetje voor de gasfles. „We hebben ook 96 blikjes bier meegebracht", zegt een van hen, terwijl hij neer zijgt in een oranje Richtstoel. „Dat is voor het geval dat Mar seille weer wordt drooggelegd, net als toen de Engelsen hier waren." Dat de Noord-Hollanders als eersten zijn gearriveerd, ver baast henzelf niets. „Deze achtste finale is niet zoals de eerste wedstrijden. Wij wisten pas maandagavond dat Neder land zich had gekwalificeerd. Toen moesten we de kaartjes nog regelen en hier naar toe rijden", legt Frans uit. Voor het vijftal, dat al sinds 1990 Oranje schaduwt, maakt de wedstrijd maar een minus cuul deeltje uit van het feest. Frans: „Het begint met een vergadering vooraf. Dan is er de eigenlijke reis. Vervolgens komt de evaluatie, en tenslotte de dia-avond." Van de vijf zijn er twee vanaf het begin lid van de suppor tersclub van Oranje. „De po pulariteit van Oranje gaat terug naar 1974, toen Nederland tot de WK-finale doordrong", zegt Nan. „Dat jaar was belangrijker dan '88. Over honderd jaar zal nog steeds iedereen het heb ben over die finale van 1974." Anders dan sommige landge noten offeren de Noord-Hol landers hun vakantie niet op voor het Nederlands elftal. Maar Frans schat dat de hele onderneming hem niettemin toch ruim duizend gulden kost, met inbegrip van het kaartje. Dat is echter een stuk minder dan Fabian, zijn buurman op de camping, heeft betaald. Fa bian rijdt rond in een camper met het opschrift 'Argentina', en zijn uiterlijke gelijkenis met Maradonna doet inderdaad vrezen dat hij een fan is van de vijand. Fabian is met vier andere Ar gentijnen drie dagen eerder gearriveerd dan de Noord-Hol landers. Maar terwijl de Oran jesupporters hun terrein al hebben afgebakend met oranje vlaggen, onderscheiden de Ar gentijnen zich in niets van de gewone vakantiegangers. Aan een scheerlijn hangt een ver schoten shirt in de nationale tweekleur, dat is alles. Toch kan Fabian tot de toege wijde fans worden gerekend. Hij vloog met drie anderen over naar Zweden om twee landgenoten op te pikken en reed vandaar met een camper naar Zuid-Frankrijk. „De hele reis zal me 5.000 dollar (11.000 gulden) kosten, en dan moet ik mijn ticket nog op de zwarte markt bemachtigen", zegt hij. „Maar ik heb er vier jaar voor gespaard. Maar wat is 5.000 dollar als je weet dat Argentinië wereldkampioen wordt?" En daar zijn de soldaten van Oranje het als goede suppor ters van harte mee eens. „Het zal heel moeilijk worden om aanvallers als Ortega te stui ten", zegt een van hen, alvo rens zijn arm om 'amigo' Fa bian te leggen. Weerzien met Neeskens na twintig jaar voor bondscoach Passarella Voor Daniel Passarella betekent Nederland-Argentinië morgen niets meer dan een gewone voetbalwedstrijd, geen strijd van leven op dood. Want dat gevecht heeft de 45-jarige bondscoach van de Zuid-Amerikanen al lang verloren. Drie jaar geleden kwam zijn 18-jarige zoon Se bastian bij een auto-ongeluk om het leven. Een gebeurte nis die de gouden medailles van twee wereldkampioen schappen deed verschrompelen en die al het geluk, dat hij als profvoetballer en coach in Italië (Fiorentina, Inter) en Argentinië (River Plate) vond, overschaduwde, deden en die veelvuldig over de schreef gingen. In de wedstrij den van het nationale team zag je dat terug. Vorig jaar leek het tegen Bolivia, een duel dat be langrijk was voor de kwalificatie voor het WK, wel een cowboy film. Twee rode kaarten, een vechtpartij in de dug-out, poli tie op het veld enzovoort. Dat kon natuurlijk niet. Ik heb me toen heel hard opgesteld en ge zegd dat elke speler die zich binnen of buiten het veld onbe hoorlijk zou gedragen niet mee zou gaan naar het WK. Argenti nië heeft nu een ploeg die zich uitstekend weet te beheersen. Ik heb geen schoppers, geen spe lers meer die domme dingen doen en dat is maar goed ook. Want domme acties kunnen de uitschakeling betekenen op het wereldkampioenschap. Dat hebben we dinsdagavond ge zien tegen Engeland. Glenn Hoddle zal nog wel een paar keer nadenken voordat hij Da vid Beckham weer opstelt." U hebt meer dan vijftig spe lers uitgeprobeerd en grote na men zoals Redondo en Canig- gia op een zijspoor gezet. „Ik kan alleen werken met spelers die bereid zijn alles te geven voor Argentinië. Vedettes die eisen stellen horen in mijn ploeg niet thuis. Als clubcoach van River Plate heb ik altijd met jonge spelers gewerkt, want die zijn bereid te luisteren en zich te schikken naar de rest van het team. Op die manier heb ik veel succes gehad. Spelers die niet op een andere plaats willen voetballen en de rest van de se lectie irriteren, mogen thuisblij ven. Batistuta is topscorer van L'ET RAT MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Het verlies van een kind grijpt in op het leven van een mens, ook bij Passarella. Hoewel zijn ambities om de beste te zijn in zijn vak en de wereldtitel te winnen in Frankrijk groot zijn, laat hij zich niet meer leiden door emoties en hartstocht in de sport. In een land waar 35 miljoen mensen zich bemoeien met de nationale ploeg en waar fans elkaar na een overwinning op Engeland naar het leven staan, is dat misschien maar goed ook. Daniel Passarella gaat zijn ei gen weg en die zal, net als in zijn loopbaan als voetballer, lei den naar succes. In 1978 was hij aanvoerder van Argentinië in de WK-finale tegen Nederland, die hij zonder de toen nog te jonge Diego Maradona (17) won. Twintig jaar later denkt hij een elftal, zonder de inmiddels te oude Maradona (37), te hebben geformeerd dat Oranje kan ver slaan om opnieuw wereldkam pioen te worden. Geen homoseksuelen, geen spelers met lang haar en geen spelers die oorbellen dragen. Uw selectiebeleid voor dit WK zorgde voor veel beroering in Argentinië. Passarella: „Om een elftal te bouwen dat wereldkampioen kan worden heb je niet genoeg aan louter goede voetballers. Er moet discipline zijn, binnen en buiten het veld, omdat dat de basis is voor het succes. Argen tinië had jarenlang spelers die in hun privé-leven rare dingen Daniel Passarella: „Vedettes die eisen stellen,horen in mijn ploeg niet thuis." FOTO EPA Argentinië, maar ook hij kent zijn plaats. Tegen Engeland heb ik hem vervangen omdat we met hem in de ploeg er niet in slaagden de derde goal te ma ken. Heman Crespo is een op portunistische spits die nog wel eens voor een verrassing zorgt, daarom kreeg hij een kans. Ik neem beslissingen in het belang van Argentinië, niet om iemand topscorer van het WK te ma ken." Hoe kijkt u tegen het Neder lands elftal aan? „Ik heb bij alle wedstrijden van Nederland op het puntje van mijn stoel gezeten. Het is fascinerend om te zien hoe goed Nederland alle facetten van het spel beheerst. Ik heb vi-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22