Leidsch Dagblad 14 Opheffing bedreigt Ter Aar 5e 18 I en winkels jrder gesloten Brandstichtingen in Noord-Ierland 4 JULI OPEN HUIS BouwCenter Dijkstra Katwijk ZITPLAATS GRATIS -senal: Overmars niet "yijt voor Patrick Kluivert 'ellicht nog geen tv-record 'xinjekoorts 10% korting Branden houden aan KPN-top schatrijk na splitsing Koninginneharing Vlietwijk LANGE DAGEN LAGE PRIJZEN twee Weken gratis de wereld om u heen. OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland i Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Asielzoekers - mogen betaald werk doen Milosevic wil 'onmiddellijke' hervatting dialoog In 1997 is een recordaantal bijbels verspreid Henny Wouters debuteert met 'Dopingen engelen' LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 LEZERSSERVICE Zie aanbieding elders in de krant torgen tegen het einde middag op koopjes- wil op de Leidse zater- rdarkt, komt bedrogen uit. aarktkooplieden breken oeltje eerder af om thuis te zijn voor de Detbalwedstrijd Neder- \rgentinië. „We probe- markt te rekken tot Maar ik verwacht dat andelaren eerder weg Er zitten mensen bij uit lOtnt en Noord-Holland, 'gillen graag vóór half vijf alzijn.", zegt Chris Ver- ke van de Vereniging Ie ambulante handel. Vn de groentekramen langer staan. Maar die kunnen ook niet eer- Sieg. Een logistiek pro- ili vanwege de grote Jtwagens." sse, woordvoerder van nkeliersvereniging op de oj[emmerstraat verwacht daar een aantal win- erder sluit. „De échte y^alliefhebbers gaan om ||ur, kwart over vier dicht, la, het zal zeker leeg zijn ■Haarlemmerstraat. Dat we bijvoorbeeld ook bij ^land-Mexico. Geen kip uennen." in de regio gaan de eerder op slot. Dat voor de meeste su- arkten en grootwinkel- jven. Zij houden zich aet algemeen aan de sluitingstijden. Bij d n Dreesmann heeft jantal medewerkers mor- —tiddag weliswaar vrij ge kregen. „Maar we blijven ge woon tot half zes open." En ook bij bijvoorbeeld de Hoog vliet kan de klant tot acht uur 's avonds terecht. Noordwijk staat dit weekein de in het teken van de eerste editie van Heineken Music Noordwijk. „Dat Nederland nu om half vijf de kwart finale moet spelen, heb je niet in de hand", zegt VW-directeur H. Broekmeulen. „Wij houden ons gewoon aan het program ma. Op zo'n korte termijn kun je de boel niet meer om gooien. En gelukkig zijn er ook mensen die wél van mu ziek, maar niet van voetbal houden." Het zijn goede tijden voor be zorgers van warme maaltij den, die zo'n dertig procent meer omzetten, maar slechte tijden voor de 'afhaal-Chi- nees' en de meeste restau rants. Werknemers bij bedrij ven die continue-dieristen draaien hebben het minder getroffen, omdat de productie niet wordt stilgelegd voor het voetbal. Bij de vestigingen van Heineken hebben ze een tussenoplossing gevonden: er wordt geloot wie er naar de wedstrijd mag kijken en wie moet doorwerken. Jilan heeft bij Arsenal ge of er te praten valt gpen transfer van Mare ^ïnars. De Italiaanse top- Jdie een dramatisch sei- achter de rug heeft en Henen wil investeren om gftal een nieuw gezicht te ^n, heeft daarbij Patrick ;ert in de aanbieding, ins Italiaanse en Britse la is er een bedrag van 15 len gulden plus Patrick 'ert aan Arsenal geboden len Overmars laat ver Het totale prijskaart- rap de vleugelspits zou mee rond de twaalf mil- pond (veertig miljoen gulden) liggèn. Arsenal, dat op zoek is naar een vervanger voor Ian Wright en eerder 5 liet weten Kluivert als een se rieuze kandidaat te beschou wen, is echter niet van plan enige medewerking te verle nen. „Mare Overmars is een van de belangrijkste spelers van het huidige Arsenal gewor den," zei zijn trainer Arsène Wenger gisteravond. „Samen met Bergkamp is hij het idool geworden van het Londense publiek en dat verbaast mij niet. Hij heeft een fantastisch seizoen achter de rug en ver keert in de vorm van zijn le ven. Dat constateer ik hier ook weer op het WK. ^AAC -lantal tv-kijkers zal mor- net geen rdhoogte bereiken. Juist ^ïeekeinde gaan al veel ^erlanders met vakantie, indien begint de wed- j in de middag, terwijl de niedenis heeft geleerd dat "cht uur 's avonds veruit ^eest wordt gekeken. Dat in 1991 het geval, toen 10,2 miljoen mensen naar de EK-wedstrijd Nederland-De- nemarken keken. Dat is 73 procent van de bevolking van zes jaar en ouder. De dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS verwacht dat dit re cord pas zal sneuvelen als Oranje de halve finale bereikt, zeker als dan Brazilië (dat vandaag tegen Denemarken speelt) de tegenstander is. /lorgenochtend alleen van 9.00 uur tot .00 uur trappen wij af met 10% korting op bijna alle artikelen. ■et uitzondering van reizen, horeca, boeken, tijdschriften, tabaksartikelen, geneesmiddelen, plaatsbewijzen, ^strippenkaarten, cadeaubonnen, concessionairs en niet in combinatie met andere kortingspercentages. den haag frank hendrickx In een week tijd zijn de top mannen van het voormalig staatsbedrijf KPN ruim 580.000 gulden rijker geworden. Na de splitsing van het bedrijf afgelo pen maandag zijn de opties van de drie directeuren explosief in waarde gestegen. Bestuursvoorzitter W. Dik en zijn twee collega's profiteren zo van hun eigen beslissing PTT Post en PTT Telecom een af zonderlijke beursnotering te ge ven. Na de splitsing is er een ware beurshausse ontstaan rond KPN. Vorige week was een aandeel KPN nog 118,10 gulden waard. Nu is dat, weer bij elkaar opge teld, gestegen naar rond de 133 gulden. De drie leden hebben volgens het jaarverslag van 1998 115.780 opties in hun bezit. In totaal hebben de bestuurders in een week tijd op papier een winst gemaakt van bijna 1,75 miljoen gulden op hun opties. De bestuurders zullen dat be drag overigens nog niet volledig kunnen opnemen. Ze moeten de opties minimaal drie jaar in bezit hebben. HET WOORD IS AAN Piet Sterckx Indien je je alles bleef herin neren zou je altijd hoofdpijn hebben. scoTTSMOQRGisteren laaide het vuur dat de Amerikaanse staat Florida al meer dan een maand in zijn greep heeft op veel plaatsen opnieuw op. Meer dan 40.000 mensen werden de afgelopen dagen geëvacueerd. Voor morgen, 4 juli, de dag van de Amerikaanse onafhankelijkheid, zijn veel festiviteiten afgelast. De gouverneur van Florida heeft gevraagd vooral geen vuurwerk af te steken. Als gevolg van de aanhoudende droogte heb ben al zo'n 1.900 branden gewoed, die meer dan 1.100 vierkante kilometer bos en land hebben geblakerd, meer dan het dubbele dan het jaarlijkse gemiddelde.foroafp bruce weaver Provincie Zuicl-Holland stelt onderzoek in naar toekomst van gemeente 127180 11718° 9717° 40% 40% 30% 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur18 Economie9,10 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport22,23,24,25 Strips26 Uitgaan12 Weg en wiel 27 Het voortbestaan van Ter Aar als zelfstandige gemeente staat op de tocht. Er komt een extern onderzoek naar de bestuurlijke toekomst van de gemeente. ter aar annet van aarsen tim brouwer de koning Commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout deelde dat gisteren in Den Haag mee aan de fractievoorzitters van de vier Ter-Aarse politieke partijen. Het bureau Van Naem Partners uit Woerden moet daarbij van Gedeputeerde Staten ook sa menvoeging met een andere gemeente in ogenschouw ne men. Een 'quick scan', noemt Leemhuis-Stout het onderzoek naar de bestuurlijke toekomst van Ter Aar. „Het wordt geen uitgebreid, langdurig onder zoek. Maar ik heb behoefte aan een objectieve toets. Ik kan de minister op dit moment niet adviseren om de vacature voor de burgemeesterspost open te stellen. We willen eerst de resul taten van het onderzoek (eind september) afwachten." De commissaris heeft zich na de bestuurlijke crisis in Ter Aar, waarbij burgemeester Vroegin- deweij begin vorig jaar het veld moest ruimen, periodiek laten bijpraten door haar opvolger, waarnemend burgemeester Van den Berge. „Hij heeft eens in de drie, vier maanden verslag ge daan. De meest recente infor matie heeft er niet toe geleid dat ik genoeg vertrouwen kreeg om de burgemeesters-vacature open te stellen." Twijfels zijn er volgens Leemhuis-Stout onder andere over de capaciteit van het ambtelijk apparaat. De drie wethouders, die door burgemeester Van den Berge van de plannen van Leemhuis op de hoogte waren gesteld, wilden niet het achterste van hun tong laten zien. I. Riedel ziet het onderzoek enerzijds als een bedreiging voor voortbe staan van de gemeente, maar anderzijds ook als een kans. „Nu kan blijken dat het nieuwe college de zaken goed aanpakt", zegt Riedel. Wethouder J. Born reageerde stelliger. „Toen ik van het onderzoek hoorde, zakte mijn broek af." Museum Prijs voor Naturalis leiden «jan rusdam Het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis krijgt de Prins Bernhard Fonds Museum Prijs. Het Leidse museum ont vangt de prijs, waaraan een be drag van 100.000 gulden is ver bonden, voor zijn geslaagde po ging een brug te slaan tussen de wetenschappelijke collectie en een publieksmuseum. Volgens de jury bewijst Naturalis dat een wetenschappelijk collectie voor een breed publiek aantrekkelijk kan worden gepresenteerd. De prijs wordt op 15 oktober in de Amsterdamse Westerkerk uitge reikt door prins Bernhard. Vroom Dreesmann den haag/katwijk» Koningin Beatrix werpt een keurende blik op de lekkerste vijf kilo haring van 1998. De vorstin nam gisteren op pa leis Huis ten Bosch het eerste vaatje 'koninginneharing' in ont vangst. De koninginneharing is goed doorvoede maatjesharing met precies het juiste vleesgewicht, vetgehalte, zoutgehalte en de juiste maat. In de regel vangen vissers deze haring drie tot vier weken na de eerste vangst in mei. De Katwijkse schipper Floor Kuijt bracht de koninginneharing aan land met de SCH22 van de Scheveningse re derij Jaczon. Een maand geleden moest hij de eer nog laten aan zijn dorps- en rederijgenoot Wim Ouwehand, die met de SCH23 het eerste vaatje Hollandse Nieuwe op de veiling aanbood. foto anp ed oudenaarden Spanning stijgt voor Oranjemars "<r'# ""Of BOUWMATERIALEN KEUKENS TEGELS SANITAIR Scheepmakerstraat 9 Industrieterrein 't Heen Katwijk Tel. 071 - 4029310 belfast patrick van der hurk correspondent Opnieuw hebben onbekenden in Noord-Ierland een reeks branden gesticht. Dit keer gaat het om een aantal protestantse gebouwen en een katholieke school. De aanslagen volgen op een serie brandstichtingen gis teren in katholieke kerken, ook elders in de provincie was het onrustig. De incidenten doen zich voor aan de vooravond van een omstreden mars van de protestantse Oranje-Orde in Portadown zondag, die deels door een katholieke wijk voert. Vanmorgen is in Bangor ook een man doodgeschoten. De politie suggereerde giste ren dat de radicale protestantse terreurgroep LVF de hand in de aanslagen heeft gehad. Deze paramilitairen hebben hun machtsbasis in Portadown, en zouden zo willen laten zien dat met hen niet valt te spotten. De Britse premier Blair bezocht na gesprekken met de politieke lei ders van Noord-Ierland gisteren een van de kerken, en ontmoet te daar de rooms-katholieke aartsbisschop van Ierland. De premier sprak zijn af schuw uit over de aanslagen, en liet doorschemeren dat de scha de van vele miljoenen guldens mogelijk door de Britse regering zal worden betaald. Zelfs de ra dicale dominee Ian Paisley, die de katholieke kerk meestal als de antichrist afschildert, had er geen goed woord voor over. „Dit is een zeer on-protestantse daad", aldus Paisley. Blair vindt dat de Noord-Ierse partijen zelf een uitweg moeten \inden uit de crisis rond de om streden mars. Volgens Blair kan alleen brede overeenstemming over een compromis de crisis oplossen. „Mijn mogelijkheden zijn beperkt. Als de Noord-Ieren het nu niet onderling eens wor den, dan zal elke vergelijkbare situatie in de toekomst tot nieu we problemen leiden", aldus de premier. n Portadown dreigt voor het vierde jaar op rij geweld, omdat de marcherende Orangisten hebben aangekondigd zich niets te zullen aantrekken van het door een onafhankelijke commissie uitgevaardigde ver bod om over de katholieke Gar- vaghy Road naar het stadscen trum te lopen. Bewoners heb ben aangekondigd de straat te zullen blokkeren, en de in hun ogen provocerende mars des noods met geweld te zullen stoppen. Ze lieten gisteren we ten zwaar teleurgesteld te zijn over het feit dat niemand zich bij het zoeken naar een oplos sing' tot hen heeft gericht. „We worden zoals gewoonlijk com pleet genegeerd", aldus een buurtbewoner. Supersnel autowassen Kia dealer BAALBERGEN BOUWT ZOMERFEESTJE t op het Leidsch Dagblad. Postcode: - (t.v ontrole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Perkwartaal O automatisch (f. 94,15) l i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) l Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1