Woede over verhuizing bibliotheek Veel leegstand in 'horstenflats' VVD kraakt herinrichting van Rhijngeesterstraatweg Leiden Regio ee jaar celstraf voor indstichter Voorschoten ^gerdepot Zoeterwoude worden aangelegd Nieuwe plek voor VVV Warmond oogst kritiek Protest tegen woningbouw op VEGMO-terrein kansloos tie Bilance icieel rond Asfalt op uitvoegstrook chef erna straatsma. 071 -5356437,plv -chef judy nihof. 071 -5356416 slaat ruiten politiebureau in 3n -hoten« Met een stuk hout als wapen heeft een 38-jarige i j stermiddag vijf ruiten ingeslagen van het politiebureau Witte de Withlaan in Voorschoten. De man was de dag Gei meegenomen omdat hij voor overlast zorgde in de omge- 30in zijn woning. De Riagg wees de man toen door naar de atrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. Daar werd hij ;hter ontslagen. De Voorschotenaar verklaarde gistermid- ig altijd erg boos te zijn en daarom tot zijn daad te zijn ge- j. De man is een paar uur later vrijgelaten. uiper Laan van Ouderzorg m^drp Terwijl de bewoonster van een huis aan de Laan van ^hrzorg in Leiderdorp even tien minuten in de keuken was, ds»mand gisteravond haar portemonnee gerold uit de |on:amer. De insluiper moet door een raam binnen zijn ge- it- ïen. Bij een buurtonderzoek van de politie bleek dat nie- e^tets opvallends heeft gezien. 9 4 zestienjarige verdwenen inp» De avond ervoor had een 16-jarige Leidschendam- jn boot toch echt goed vastgebonden aan de kademuur jk, camping aan het Oosteinde in Warmond, maar donder end bleek bij terugkomst dat de beige Zodiac was verdwe- ^e jongen heeft aangifte van diefstal gedaan. :bode bestolen in Voorschoten 'q^hoten Uit de fietstas van een postbode is een stapel en een postpakket gestolen aan De Zeven Provinciën in ir, Ihoten. De postbode bracht een pakket post naar bejaar- tuis 't Hofflants Huys en liet zijn fiets daarom in de steek, ïgkomst bleek de stapel brieven verdwenen. Oc anjimenie Leiderdorp overgenomen 'skorpDemmenie Kantoorinrichtingen in Leiderdorp is nomen door De Jager Groep in Hoofddorp. Het bedrijf Di Rietschans levert kantoorartikelen, machines en compu- lCodigheden aan bedrijven in de regio Leiden en Den Haag. rul|e overname ontstaat een onderneming van 78 medewer- (V met een omzet van 40 miljoen gulden. Het samenge- 1 j i bedrijf gaat Jager Demmenie Office Products heten. ndiljoen genomineerd JitHet Prins Willem Alexander-paviljoen op de Keukenhof is ™lineerd voor de Nationale Staalprijs die elk jaar wordt toe- li ^3. Het paviljoen dingt mee in de categorie 'gebouwen met jfl^len of hybride draagconstructie'. Zes andere gebouwen, (iniider ook het Gelredome in Arnhem, zijn daarvoor geno- ntsrd. Een jury onder voorzitterschap van prof. J. Hoogstad op 8 oktober de winnaar bekend tijdens de Staalbouwdag arde aslrjarige Voorschotense ïlodchter, die twee weken M terechtstond voor de 1 m rechtbank, is gisteren ijyjeeld tot twee jaar cel- Eu^aarvan zes maanden :h.ardelijk. Tegen hem was r cel geëist vanwege het I van tien branden in mplaats. neautan cocaine en alcohol "de, Voorschotenaar be- wee weken geleden, tij- ■eeoUDE dimitri WALBEEK Vorig Wannonds college regelde verplaatsing buiten gemeenteraad en betrokkenen om Het besluit om de Warmondse bibliotheek tijdelijk onder te brengen in de oude gemeente-gymzaal is genomen zonder overleg te plegen met de huidige gebruiker, jeugdcircus Atieta. Geheel op eigen houtje heeft het vori ge college van B en W in Warmond een 'deal' gesloten met de bibliotheek. Ook de gemeenteraad is daar nooit over geraadpleegd. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering, waar de nieuwe wethouder C. van den Aardweg (WD) een hoop uit te leggen had. Al leen, dat kon hij niet. De wethouder was zelf net zo ver baasd. Hij was er gewoon van uitgegaan dat iedereen op de hoogte was van het besluit. warmond judy nihof Op aandringen van de War mondse politiek gaat Van den Aardweg nu kijken of het onge veer vijf maanden geleden ge nomen besluit nog terug te draaien valt, al achtte hij die kans klein. „Aan het biblio- theekbestuur zijn al toezeggin gen gedaan", aldus de wethou der. PW-raadslid H. Goudsmit was boos en sprak van een 'heel on doorzichtig proces'. „Het lijkt erop dat het vorige college één partij tevreden heeft willen stel len.Van den Aardweg beloofde uit te zoeken wat er in het verle den precies is misgegaan. „We moeten hier veel lessen voor de toekomst uit leren", vond hij. De tijdelijke verhuizing van de bibliotheek naar de gymzaal dupeert niet alleen jeugdcircus Atleta, maar ook muziek- en to neelvereniging St. Matthias en de Brassband. Het jeugdcircus moet halsoverkop verhuizen naar sportzaal Klim Op, maar daar zitten Matthias en de Brassband al. En die verenigin gen hebben hun vaste avonden en vaste uren, die voor een groot deel overeenkomen met de uren waarop het jeugdcircus altijd oefent. C. Zwetsloot van het bestuur van Matthias sprak tijdens de vergadering van gisteren vanaf de publieke tribune zijn be zorgdheid uit. Volgens hem kan de club moeilijk op andere tij den repeteren. „We hebben voor bepaalde avonden en uren contracten met dirigenten en regisseurs." Furieus reageerden J. Meers hoek en H. Zwetsloot van het vijftig leden tellende jeugdcir cus Atleta. Zij moesten vorige week in de krant lezen dat de bibliotheek hun onderkomen krijgt. Overleg hierover had nooit plaatsgehad. Ook een brief hadden ze nooit gekregen. Volgens H. Zwetsloot heeft Atle ta ooit wel eens een gesprek ge had met de vroegere wethouder J. Wassenaar over het gebruik van de gymzaal. Daarin zou hij hebben gezegd dat deze zaal in elk geval niet geschikt is voor de bibliotheek. „Ik ben één en al verbazing. We zijn te goed van vertrouwen geweest. Die uit spraken hadden we op papier moeten hebben", zei Zwetsloot. J. Meershoek van het jeugd circus kon de raadsleden ook vertellen dat het absurd is om boeken in het gymlokaal onder te brengen. „We zitten er al vijf tien, zestien jaar. In de winter is die zaal vochtig. Ook om dergelijke redenen vond de politiek de tijdelijke verhuizing een slecht idee. De gymzaal moet voor veel geld worden aangepast voor een bi bliotheek, die de ruimte slechts een paar jaar nodig heeft. De raadsleden vreesden bovendien dat de aanpassingen nog wel eens duurder kunnen uitpak ken. Zo is nog niet gedacht aan het verbeteren van de verwar ming en de luchtcirculatie in de klamme ruimte. De bibliotheek zit nu nog in 't Meerpunt, maar is daar uit haar jasje gegroeid. Het is de bedoe ling dat de 'bieb' een perma nent onderkomen krijgt in het nieuwe sociaal-cultureel cen trum, maar dat moet nog wor den gebouwd. Als tussenoplos sing bedacht het vorige college dus een verhuizing naar de ge meente-gymzaal. Volgens de huidige raadsle den is dat besluit volledig bui ten de vorige gemeenteraad om gegaan. Vanaf de publieke tri bune zei PW-raadslid Van Ma meren dat ze er allerlei stukken op had nageslagen. „Maar het besluit is nergens terug te vin den in de notulen. De raad is destijds niet geïnformeerd." In Leiderdoip dens de zitting, dat hij tien branden heeft aangestoken in de eerste drie maanden van dit jaar. In totaal zijn er in die pe riode zestien branden geweest, waarvan de brandweer ver moedt dat ze zijn aangestoken. Zo werd onder meer het dak van het gezondheidscentrum De Lindehoeve aangestoken. De brandstichter heeft ver klaard dat hij tot zijn daden kwam omdat hij de ruzies met zijn dominante moeder niet kon verwerken. ist van een baggerdepot aan het Molenpad in Zoeterwoude liet opnieuw met maanden vertraagd. De Raad van State jeri gisteren bekend dat de milieuvergunning voor het depot i vurdt geschrapt. Omwonenden hadden daar om gevraagd, 3 Qe vervuiling van omliggende sloten vrezen. 19Vaterschap Meer en Woude moet de aanlegvergunning van ^Qiot aanvragen. Pas als het baggerdepot is gebouwd, kunnen tgeslibde sloten in Zoeterwoude worden uitgebaggerd, vertegenwoordiger van het waterschap zei vorige week tij- i zitting voor de Raad van State dat er haast is geboden met 501st van het depot, omdat de wateren in het dorp vol met ^dreigen te lopen. Het regenwater is niet meer te verwerken, P^jjaan dood en veel Zoeterwoudenaren leven in de stank, om- 5t Jrab uit overgelopen riolen niet verwijderd kan worden. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Ongeveer tien procent van de Leiderdorpse 'horstenflats' - Santhorst, Lokhorst, Raaphorst - staat al geruime tijd leeg. Een groot aantal, vindt de eigenaar van het complex, Vesteda. Daarom moet een net ingerich te modelflat nieuwe huurders gaan lokken. Volgens J. Segers van Vesteda ligt de leegstand aan de grote concurrentie in woningland. „Er is de laatste tijd veel ge bouwd op VINEX-locaties. Om daarmee te kunnen concurre ren, moeten wij onze woningen 'upgraden'. Dus hebben we een plan de campagne opgesteld voor de toekomst." Vesteda, een min of meer zelfstandige tak van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), is daar voor begin dit jaar overgescha keld op een andere beheerder: Van 't Hof Rijnland. In de mo delflat kunnen kandidaat-huur ders bekijken hoe de woningen er in de toekomst uitzien, als ze mer. Volgens H. Albersen van huurdersvereniging De Horsten is het probleem heel simpel. „Je betaalt hier een heel stevige huurprijs voor een 28 jaar oude flat waaraan al die tijd nauwe lijks onderhoud is gepleegd." Vorig jaar nog schakelden de huurders de Woonbond in, om dat de eigenaar al jaren niets met hun klachten deed. Zij vroegen onder andere om nieuw schilderwerk, thermos taatkranen, en dubbele begla zing. Met de klachten is nog steeds niets gebeurd, maar Albersen geeft de nieuwe beheerder voorlopig een kans. „We kijken het een half jaartje aan, maar als er dan nog niets concreets gebeurt, moet het afgelopen zijn." De horstenflats hebben heel wat beheerders zien ko men en gaan, en met hen vele loze beloftes. Toch heeft Albersen goede warmond judy nihof De Warmondse politiek staat niet te juichen over de verhui zing van de VW naar een groter pand aan de kop van de Dorps straat. „Je krijgt een concentra tie van activiteiten aan het be gin van de Dorpsstraat. Dat is jammer", zei J. Kwestro (WD) gisteren tijdens een commissie vergadering. De fracties wilden alleen akkoord gaan met een tij delijke verhuizing van de VW naar Dorpsstraat 4, waar nu nog 't Hobbyhoekje zit. De raadsleden zijn niet tegen een verhuizing op zich. Ze vre zen alleen dat er minder 'loop' komt in de Dorpsstraat als de VW weg is uit haar huidige ruimte, helemaal aan de andere kant van de winkelstraat. PW- raadslid H. Goudsmit zag de VW liever verhuizen naar de oude gemeente-gymzaal, die wat centraler in de Dorpsstraat ligt. „Waarom zou je de VW daar niet combineren met een oudheidkamer. Het historisch genootschap is immers ook op zoek naar expositieruimte", zei Goudsmit. Volgens wethouder C. van den Aardweg staat het college echter met de rug tegen de muur. De eisen van de landelij ke VW zijn verzwaard en dat betekent dat de Warmondse af deling op korte termijn moet beschikken over een groter pand. En de huur van dat pand mag niet te hoog zijn, omdat de gemeente eraan meebetaalt. „Het is óf dit pand, of niks", al dus Van den Aardweg. Alle door de raadsleden geop perde suggesties vielen volgens de wethouder af. Zo is de oude gymzaal nu nog niet aan de or de omdat de ruimte - voor tij delijk - aan de bibliotheek is be loofd. De huur van de kleding zaak van De Nie was de wet houder te hoog. „En de coffee and tea-shop is niet te huur. Die staat te koop", aldus Van den Aardweg. hoop: „Dit keer heeft voor het eerst een deel van de huurders geen huurverhoging gekregen. Dat is alvast wat. Wij vinden dat de huurverhogingen gelijke tred moeten houden met het onder houd." De 'upgrading' van de flats vindt in etappes plaats. Eerst komen de nu leegstaande flats aan de beurt, de rest volgt er gens in de komende vijf jaar. Extreme huurverhogingen gaat Vesteda niet doorvoeren, be looft Segers. De duurste flat, met zes kamers, kost momen teel 1225 gulden per maand, een tweekamerflat 750 gulden. Ook de flats een eindje ver derop, aan de Laan van Ouder zorg tegenover de Houtkamp, zijn van Vesteda. En ook hier staan flats al langere tijd leeg, al zijn het er hier minder, zo'n vier procent. Vesteda heeft met deze flats dezelfde plannen als met de horstenflats. Alles overigens in overleg met de gemeente, omdat die bezig is met een her inrichtingsplan voor de Laan van Ouderzorg tussen Santhorst en de Winkelhof. „Een verbete ring voor de hele wijk", denkt Segers, die verwacht dat de vraag naar 'zijn' flats ook daar door zal toenemen. DEN HAAG/LEIDERDORP CERBERUS Tegen de al bijna voltooide bouw van 38 woningen op het voormalige Vegmo-terrein in Leiderdorp is door A. Hoger- vorst hoger beroep ingesteld bij de Raad van State. Tegen de woningen op zich heeft de Lei derdorpse geen bezwaar, be toogde haar echtgenoot A.R. Van Hecke gisteren, tijdens de behandeling van de rechtszaak. Hij voerde namens zijn vrouw het woord: „Ik vind het zelfs een mooi gebouw, maar je moet een procedure ergens begin nen." Van Hecke heeft zelf een langslepend conflict met de ge meente Leiderdorp over uitbrei dingsplannen op zijn perceel aan de Tuinstraat. Staatsraad J. Dorhout liet weten dat die zaak er niet toe doet. Een gemeente woordvoerder stelde dat de bouwplannen van Van Hecke zakelijk zijn beoordeeld en dat de gemeente op goede gronden medewerking heeft geweigerd. De rechtbank wees vorig jaar het protest van de Leiderdorpse op formele gronden toe, omdat de gemeente een procedurefout had gemaakt. Aan die uitspraak werd echter toegevoegd dat er geen consequenties aan die fout waren verbonden, waarna met de bouw werd begonnen. Namens woningbouwvereni ging AWL en bouwbedrijf Dura liet advocaat J. Mentink weten dat een ruzie tussen Van Hecke en de gemeente wordt uitge vochten over de rug van AWL en Dura, die al voor 8 miljoen hebben geïnvesteerd in het bouwplan. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. ^ST MAARTEN KEULEMANS 'eidie van de Oegstgeestse i, tkelingsorganisatie Bilan- ;gede Derde Wereld-instel- ll^Memisa en Mensen In '0llf officieel rond. De drie L89aties gaan in januari vol- za iar op in de 'Catholic Or- )e%m for Relief and Deve- Oft' Cordaid, dat momen- naam is van het samen- Digsverband tussen de drie ngen. Dat staat in het fu- e,rzj dat vandaag aan de 3gJden en de ondeme- Men wordt gepresen- der seil êjrÖefinitief worden van de etekent ook dat Bilance ZH>op van volgend jaar ver- eddit het oude kloosterge- :otaan de Rhijngeester- l-feg in Oegstgeest. Bilance k"Jt naar een gezamenlijk [omen voor Cordaid. On- |k is nog wat er daarna et vroegere kloosterge- K/^ebeurt. De andere ge- r van het pand, het Cen- teiiMissie Commissariaat overweegt zelf ook te ten. Door de fusie ont- ENï een organisatie die 251 .n in dienst heeft en jaar missen de 250 en 300 mil- ulden te besteden heeft, r vcd is daarmee meteen de elete ontwikkelingsorganisa- Nederland. B en W Oegstgeest verdeeld over verkeersplan zoeterwoude Ter hoogte van de Burgemeester Smeetsweg in Zoe terwoude leggen wegenbouwers deze weken asfalt aan op de 'uit voegstrook' van de N11 richting Heineken en de Hoge Rijndijk. Eind van dit jaar moet het gedeelte van de rijksweg, die in totaal meer dan vierhonderd miljoen gulden kost, open zijn voor automobilisten tus sen Leiden en Alphen aan den Rijn. foto loek zuyderduin oegstgeest heino van benthum 'Een slecht plan en een on verstandige denkwijze'. Met die woorden kraakte de Oegstgeestse WD-fractie gis teravond tijdens een ge meenteraadsvergadering het plan om met een aantal aan passingen de Rhijngeester straatweg veiliger te maken voor fietsers en voetgangers. Een college-voorstel, dacht wethouder G. van Eisen van verkeer. Maar nadat de ver gadering op verzoek van de liberalen voor tien minuten werd geschorst, bleek tot gro te verbazing van Van Eisen dat ook zijn collega-wethou der M. Smitsloo (WD) de kri tiek van de WD-fractie deel de. Desondanks werd het voorstel ongewijzigd, maar zonder de steun van de libe ralen, met een meerderheid aangenomen. Met de aanleg van onder meer een extra fietsstrook en zeven oversteekplaatsen voor voetgangers wil Van Eisen het harde rijden op de Rhijngees terstraatweg tegengaan en de veiligheid voor fietsers en voetgangers vergroten. Voor al de versmalling van de weg door de aanleg van een fiets strook, waarop bromfietsers worden geweerd, was voor de WD onbespreekbaar. „Hoe kun je nu zeggen dat .we fiet sers en voetgangers bescher men, terwijl we tegen brom fietsers zeggen: 'Bekijk het maar'?", zei WD-fractievoor- zitter R. Haafkens. Bovendien vindt de WD dat er onvol doende verkeersonderzoek aan de voorstellen vooraf is gegaan en dat het bedrag van 460.000 gulden, dat voor de herinrichting wordt uitge trokken, veel te hoog is. Van Eisen kon weinig be grip opbrengen voor de kri tiek van de WD. De voorge nomen maatregelen zijn vol gens de wethouder uitvoerig met politie, brandweer en an dere deskundigen besproken. Ook buurtbewoners hebben tijdens twee informatie-avon den op de plannen kunnen reageren. Zo voorziet het voorstel op aandringen van bewoners in een extra over steekplaats bij de Kamphui- zenlaan. De aanleg van oversteek plaatsen voor voetgangers is volgens de WD dan ook het enige positieve element in het voorstel, mits de nood zaak daartoe na onderzoek voldoende is aangetoond. Maar die verkeersmaatrege len moeten dan wel vergezeld gaan van snelheidscontroles, zei Haafkens. WD en Pro gressief Oegstgeest zijn het al langer oneens over verkeers maatregelen. Terwijl de WD camera's bij stoplichten en politiecontrole noodzakelijk acht, willen de progressieven het verkeer in eerste instantie veiliger maken door middel van wegwerkzaamheden zoals versmallingen, rotondes en extra oversteekplaatsen. Leefbaar Oegstgeest voelde bovendien meer voor het plaatsen van verkeerslichten voor voetgangers bij de over steekplaatsen. Maar dat zou volgens Van Eisen te duur en voor de veiligheid ook niet nodig zijn. „Juist bij die lich ten worden de meeste over tredingen begaan", aldus Van Eisen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17