)ntslagen bij eidse tak Vang Global Leiden Een 'snorrebot' van walrustand, tinnen soldaatjes en loden knikkers Leiden Regio ïlienstverlening en oete voor makelaar Veiling kan transporteur sancties opleggen Arbeidsbureau slecht drempels voor 50-plussers AAN TAFEL jssggp&* WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbiaden kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.Id@damiate.hdc.nl NOORD HOUTKWARTIER De Leidse Harmoniekapel onder leiding van lo- han Mariens geeft zondag in de Leidse Hout het traditionele Zo- merconcert. Op het Waterlelie-podium bij het theehuis wordt van af twee uur een veelzijdig muzikaal programma ten gehore ge bracht. Het programma bestaat uit klassieke werken, modern repe- toire en arrangementen van bekende popnummers. Bijzonder is het gezamelijke optreden van de Leidse Harmonie en haar leerlin gen-orkest. De toegang is gratis. MEREN WIJK Op uitnodiging van Human Centre Merenwijk laat Piet van der Poll zien hoe belangrijk cijfers en getallen kunnen zijn. De nummerologie-bijeenkomst begint donderdagavond om acht uur in de ruimte aan de Arendshorst 2. Bezoekers wordt een bijdra ge van tien gulden gevraagd. Het Human Centre Merenwijk staat open voor iedereen die zich wil bezighouden met zaken op spiritu eel gebied. Voor meer informatie kunnen belangstellenden zich wenden tot Paul en Bernadette, Condorhorst 58 (5220159). MIDDEN BINNENSTAD Het Zomerprogramma voor 50-plussers van de Leid se Welzijnsorganisatie blijkt een schot in de roos. Niet alleen zijn er voor het openingsfeest 'De Bonte Dinsdagavondtrein' en het slot feest over Louis Davids geen kaartjes meer beschikbaar, ook de ex cursies zijn bijna allemaal volgeboekt. Alleen de fietstochten (22,30 juli en 7 augustus) en de historische wandeling door Leiden (13 en 27 juli) blijven qua belangstelling achter bij de andere activiteiten. De LWO, die het Zomerprogramma dankzij een bijdrage van het Juliana Welzijnsfonds kon uitbreiden, moet echter enkele dagen voor de fiets- of wandeltocht het aantal deelnemers weten. Bij slecht weer volgt tijdig bericht van afgelasting en restitutie van het inschrijfgeld. Opgeven kan bij het Centraal Bureau van de LWO aan de Breestraat 117. BINNENSTAD De LWO is op zoek naar 55-plussers, die willen mee denken over de toekomstplannen van de welzijnsorganisatie. Daar bij wordt met name gezocht naar ouderen, die (nog) niet hebben deelgenomen aan een activiteit of cursus van de LWO. Tijdens een paar bijeenkomsten wordt met de ouderen een antwoord gezocht op de vraag hoe het aanbod van de LWO aangepast kan worden aan de wensen van de (nieuwe) generatie 55-plussers. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 22 september. Ouderen, die hun steentje willen bijdragen aan deze discussie, kunnen zich aanmelden bij de Lia Dickhoff. Zij is te bereiken bij de LWO aan de Breestraat 117 (5168168). ZUID ROODENBURGER in het kader van kinder- en vakantieactiviteiten van Zomer'98 neemt een verhalenverteller woensdag kinderen uit de wijk mee op een theater-avonturentocht. Een buitenaards we zen is geland in Tuinstad en begrijpt niets van wat hij daar allemaal ziet. De kinderen moeten hem uitleg verschaffen en verhalen ver tellen. Buurthuis De Linde aan de Herenstraat is het verzamelpunt voor de tocht van een tot drie uur. Veertien en zestien juli komen de kinderen in de Professorenwijk en de Fortuinwijk aan de beurt het buitenaards wezen te vertellen over hun wijk. Het verzamel punt is respectievelijk buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppen- heimstraat en de speelplaats aan de Bartokstraat. Voor deelname wordt een bijdrage van 1,50 gulden gevraagd. )AG 3 JULI 1998 ipiiterbedrijf zet lien num op stront werknemers van de Leidse vestiging van Wang Glo- m de Verbeekstraat komen op straat te staan. Bij de ge vier vestigingen in Nederland verliezen nog eens in mensen hun baan. Dat heeft het computerbedrijf week meegedeeld. HERMAN JOUSTRA/ANP itslag is een direct gevolg e eerdere overname van door Wang. „Hierdoor is ^'bntal dubbele banen ont- Fy, aldus een woordvoer- Dverleg met de ondeme- iraden van de twee con- en in samenwerking met 17'intal externe adviseurs, is -*-"sociaal plan opgesteld Ji compensatie voor het J^ van de banen is geregeld. jiiWang Global werken in ^J'land ongeveer 700 men- an wie er ongeveer 200 in idse vestiging zijn gesta- -.jrd. De andere vestigingen pen zich in Nieuwegein, e E Culemborg, Veghel en Amstel veen. Wang, dat zijn thuishaven in Amerika heeft, heeft in maart van dit jaar dochter Olsy over genomen van het Italiaanse Oli vetti. Olsy is actief op het terrein van de computerinstallatie en - onderhoud. Het nieuwe concern werd Wang Global gedoopt. Dit be drijf is nu een van de grootste computerbedrijven ter wereld op het gebied van onderhoud en installatie. De omzet wordt geschat op 3,9 miljard per jaar. Wang Global denkt danlbdj de overname de concurrentie met ondernemeningen als IBM, EDS en Hewlett-Packard beter aan te kunnen. 146-jarige makelaar/taxa- '""luit Oegstgeest is gisteren !orv]de Haagse rechtbank ver- m^1eeld tot 180 uur onbetaal- 3nairbeid en een geldboete v'° 30.000 gulden wegens jjieid in geschrifte. Twee geleden was er één jaar .~?gen hem geëist. ^ecllgens de rechtbank heeft zevjian zich schuldig gemaakt j gesjoemel met taxaties. üecüegstgeestenaar heeft in jperiode 1990-1993 bijna Mg keer taxaties van huizen Icht voor twee hoofdver- f^'jten in deze hypotheek- p^^ezaak, twee beleggers in onroerend goed. °uj werden volgens de zoge- rtlcn ABC-constructie pan den aangekocht aan onder meer Hooigracht, Heren gracht, Groenesteeg en Medu sastraat. Bij zo'n constructie koopt B een pand van A en verkoopt dat enige tijd later weer door aan C. Zowel B als C zeggen bij het afsluiten van een hypotecaire lening dat zij zélf het pand gaan bewonen. Zo kunnen zij een hypotheek krijgen van 125 procent van de executiewaarde. Bij beleg gingspanden wordt slechts over zestig procent van de exe cutiewaarde hypotheek ver strekt. De Oegstgeester makelaar- /taxateur vindt dat hij altijd naar eer en geweten heeft ge handeld en gaat in hoger be roep. G. Lefeber is een van de inrichters van de speelgoedtentoonstelling in Lisse: „Er komen heel wat jeugdherinneringen boven als je hier rondloopt." FOTO DICK HOCEWONINC Een meccano-doos uit 1909, een echte vliegende Hollander, een antieke teddybeer, een pop- penserviesje en een pop die zelfs tientallen jaren geleden al een bijzonderheid was. Het is nog maar een greep uit de col lectie oud speelgoed die vanaf vandaag staat uitgestald in Mu seum De Zwarte Tulp aan de Heereweg in Lisse. Onder de noemer 'Waar werd in Lisse mee gespeeld' wordt ingehaakt op het achthonderdjarig be staan van de gemeente. De bezoeker van de tentoon stelling wordt welkom geheten en rondgeleid door waard Veld horst van hotel De Witte Zwaan, de ooit afgebroken herberg waarvan de voorgevel nu aan de overkant van het museum ge heel is nagebouwd van decor materiaal. Ook Veldhorst is van karton en gidst de bezoeker langs de grote foto's aan de wand die een beeld geven van de historische Heereweg. Ook vitrines met bij opgravingen in Lisse gevonden voorwerpen omlijsten de collectie speel goed. G. Lefeber is een van de in richters van de expositie. „Wij hebben voor speelgoed gekozen omdat veel mensen dat wel leuk vinden", zegt hij. Het muse um trekt elk jaar ongeveer vijf duizend bezoekers, waarbij de grote piek ligt in de periode dat de Keukenhof is geopend. Daar buiten proberen we het muse um ook aantrekkingskracht te geven door onderwerpen te kie zen waarmee je kunt scoren." Een flink deel van het speel goed is afkomstig van de plaat selijke antiekhandel Van Dam me die behalve de vliegende Hollander bijvoorbeeld ook nog een antiek sleetje had staan. „Daarnaast hebben we spullen bij de Lissenaren zelf vandaan gehaald. Dinky Toys uit 1934 bijvoorbeeld, tinnen soldaatjes, veel blikken speelgoed en zelf gemaakte houten auto's. Een mevrouw had nog loden knik kers liggen en een ander een 'snorrebot', een ivoren voor werpje gemaakt van wal rustand, dat je in het rond moest draaien. Dat is zelfs twee eeuwen oud." Bij Lefeber zelf komen heel wat jeugdherinneringen op als hij over de tentoonstelling loopt. „Dat vliegtuigje daar, dat zit zo primitief in elkaar, daar haalde je vroeger je vingers he lemaal aan open. We hebben ook veel spelletjes en boeken verzameld, zoals 'Van de wor telkindertjes', 'Prettige Winter avonden' en 'Hop maar Janne- ke'." Dat het huishouden de laatste decennia nogal is gemoderni seerd, komt ook in het speel goed tot uiting: niets mini- mixers of op batterijen lopende stofzuigertjes, maar een minia tuur wasbord en een klein ketel tje voor de popperikookwas. De speelgoedverzameling is nog tot oktober te bezichtigen in Museum De Zwarte Tulp. Daarna wordt de collectie ver vangen door Lissese stambo men en etsen van de talrijke buitenplaatsen die samen een beeld moeten geven van de his torie van het bollendorp. Wat blijft zijn de vitrines waarin on der meer de uitgebreide corres pondentie ligt die uiteindelijk in 1613 leidde tot de oprichting van een 'schand- of kaakpaal' in Lisse. Of het porselein dat de welgestelde Adriaen Block in de zeventiende eeuw is zijn beer put gooide om drie eeuwen la ter te worden opgegraven. Het museum is geopend op dinsdag tot met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Inwoners van Lisse kunnen gratis toe gangskaarten voor de tentoon stelling afhalen bij het VW-kan- toor of het gemeentehuis. DEN HAAG/ROELOFARENDSVEEN IVO POMMEREL Getru Koeltransport uit Roelofarendsveen heeft het kort geding dat het aanspande te gen Bloemenveiling Holland uit Honselers- dijk verloren. Getru eiste twee weken gele den dat de veiling geen sancties treft na een fraudezaak met nagemaakte fustemmers. Dit zou het einde van het bedrijf betekenen, stelt directeur K. van Vliet, en 110 arbeids plaatsen kosten. Begin dit jaar kwam aan het licht dat er bij de bloemenveiling in Honselersdijk een grote partij nagemaakte emmers in circula tie was. De bruine fustemmers die gebruikt worden voor het vervoeren van anjers vie len in eerste instantie op door hun glim mende nieuwheid. De veiling laat al jaren geen nieuwe em mers meer maken. Binnen zeer korte tijd vielen de emmers uit elkaar en verloren ze hun glans. Onderzoek wees uit dat de ge- pattenteerde emmers nagemaakt waren en afkomstig waren van Getru. Rechter D. von Maltzahn vindt het ver haal van Van Vliet op enige punten onge loofwaardig. Volgens hem had Van Vliet moeten weten dat er aan een gloednieuwe partij van 45.000 emmers op een totaal van 100.000 een luchtje kleeft. Al helemaal om dat de emmers werden aangeboden voor 7,50 terwijl de veilingwaarde tien gulden statiegeld bedraagt. Von Maltzahn noemt het niet aanneme lijk dat Getru geen winst heeft gemaakt bij de verkoop van emmers aan een Spaans bedrijf. Van Vliet claimt dat hij 7,50 heeft gekregen en dus geen winst heeft gemaakt. Aangezien Getru de nodige transportkosten moet hebben gemaakt voor het vervoer van de emmers naar Spanje, vermoedt de rech ter dat Getru de emmers voor een veel lager bedrag heeft ingekocht. De rechter liet in zijn vonnis in het mid den of de emmers door Getru zijn nage maakt, zoals de bloemenveiling stelt, of dat ze daadwerkelijk afkomstig zijn van een En gelsman, zoals Van Vliet beweert. Bloemenveiling Holland legt Getru een sanctie op. Het bedrijf mag geen emmers meer aan- en afleveren bij de veiling, tenzij ze gevuld zijn met bloemen. Daarnaast legt de veiling een voorwaardelijk terreinverbod op. Als uit strafrechtelijk onderzoek, dat nog loopt, blijkt dat Getru de emmers heeft ver valst, dan wordt het terreinverbod onvoor waardelijk. Van Vliet meent dat deze sanctie zijn bedrijf onevenredig hard raakt. Boven dien vreest hij dat andere veilingen in Ne derland de sanctie overnemen. Van Vliet beraadt zich op verdere stap pen. In een reactie liet hij gisteren weten diep teleurgesteld te zijn en alles in het werk te stellen om te voorkomen dat zijn werknemers er de gevolgen van ondervin den. Financieel directeur E. Leewaarden van Bloemenveiling Holland toonde zich tevreden met de uitspraak. Hij bevestigt dat Van Vliets vrees voor een landelijke boycot gegrond is. ikbillen nemen bij. J De Stad Rome in O de regel de dienst- ng. Om er, tenminste niet igen kracht, nooit meer te rekken. Het Frans grillres- ant aan de Baan 4 in War- id beschouwt het dikbil- (S - 'een super kwaliteit dvlees' - als één van zijn lialiteiten. Het komt dan .|ES Van een 'superslagerij', die 30t(iPiet van den Berg uit Zoe- Öeer. Wat zou het mooi zijn als superman iTENbp zijn dagelijkse lijnvluchten zou afleve- JTEN(>tad Rome is trots op zijn product en Itert zijn leveranciers. Ze zijn terug te vin- op een kaartje dat net als het bestek en het ies bij de aankleding van de tafel hoort. Het aurant is lid van de Europese gemeenschap ing vfk°ks n heult 't€ ;oks 'Eurotoques', waarmee het zich ver- t 'te koken met eerlijke producten'. En de >erb«|moet niet alleen weten waar het de mos- 'po .haalt, maar ook het lamsvlees (bij Dono tnster uit de Noord-Beemster), de vis- en ASSffoducten (bij Schuitemaker uit Katwijk), de jen. ken (vers Hollands gekweekt bij Escargote- inde*ome\ uit Capelle aan den IJssel) en de Qmen en het (exotisch) fruit (bij Windig in 486Jterdam). Ook de lokale middenstand wordt '.uur, vergeten. Het zuivel, de kaas en de boeren- ïr komen uit Warmond, en het brood wordt DamJf>en keuken gebakken met meel van molen rut aan het Galgewater in Leiden. Zover de aanbiedingen van deze week. te h$tad Rome ligt al 250 jaar in het centrum het dorp aan de Leede, direct achter de l^iektent. Daar zit op deze zondagavond "%ig muziek in, maar des te meer in de ker- attracties die er tijdens deze Kaagweek tn opgesteld. Eenmaal binnen overheerst de Idie een ambiance van gemoedelijke chic ef^«zich meebrengt. Direct bij de ingang is een .voe^vaar het aperitief kan worden gebruikt, wat lerop is een zitgedeelte met een open haard waar kan worden Ztafeld. Het hart van het restaurant - de keuken - is uitge- iwd, waardoor de koks achter het houtskoolvuur voor iedereen ttbaar hun werk doen. Voor de gasten is ruim gedekt, met veel de tafels. Het meest in het oog springend in de aankleding is plafond, dat bestaat uit een raamwerk waarop tientallen on- Frans Grill Restaurant De Stad Rome, Baan 4, Warmond. Tel.: 071-3010144. Prijs/kwaliteit: bewerkte berkenstammetjes liggen. Alsof het is gemaakt door Ed en Willem Bever. Voor een restaurant dat zo de nadruk legt op de presentatie van zijn producten, oogt de menukaart een beetje sjofel. En dat doet af breuk aan wat De Stad Rome te bieden heeft: veel vleesgerechten (variërend in soort en ge wicht), een aantal visgerechten en - in het sei zoen - wild van plaatselijke jagers. We kiezen voor het viergangen Eurotoques-menu, vanaf twee personen geserveerd voor 65 gulden per persoon. Een combinatie van vis- en vleesge rechten, waarbij we de uitstekende witte en ro de huiswijn drinken. We beginnen met de rian te salade van Hollandse lamsrollade en opper- doezer aardappel, waarbij we de verfijnde smaak van de rollade wat verloren vinden gaan in de overvloedig met dressing besprenkelde slasoorten. Daarna volgt een stuk snoekbaars uit het nabijgelegen Joppe: mooi naturel geser veerd, met alleen een schaaltje ravigottesaus. Bijna volmaakt. Ook uitstekend is het hoofdge recht: gegrilde kalfsentrecote met een peper saus, vergezeld van gebakken aardappeltjes en verschillende soorten groenten. Het toetje is verrassend. Een diep bord met een groot aantal fluitsoorten in een pittige, rode wijn. Niks te zeuren? Nou ja, misschien over het ont breken van een espresso-apparaqt, maar de ge wone koffie is ook uitstekend. Ongevraagd ver schijnt er een glas met sigaretten en sigaartjes op tafel. (Van die sigaar krijgen we spijt.) Wat zwaarder (en 180 gulden lichter) dan we zijn gekomen verla ten we het restaurant. Gewoon, door de voordeur. Er zijn niet veel dikbillen die ons dat kunnen nazeggen. TEKST: DIRK CORNEUSSEN FOTO: HENK BOUWMAN 'Ik ben een stressbestendige be drijfsleider in de bollensector. Door het creëren van een goede werksfeer krijg ik veel van men sen gedaan'. Of: 'Ik ben een technisch commerciële buiten- dienstman, gepokt en gemazeld in vooral de grafische sector en de bouwsector'. Het zijn zo maar twee voorbeelden van vijf tig-plussers die zich aanbieden in de speciale nieuwsbrief van het Arbeidsbureau Lisse/Kat- wijk Summiere persoonsbe schrijvingen die de nieuwsgie righeid van werkgevers moet opwekken. Sinds november beschikt het arbeidsbureau over een speciale '50-plus-pool'. Bedoeling van deze pool is de oudere werkloze weer aan de slag te helpen. Vo rig jaar maakten zij bijna dertig procent uit van het totaal aantal werkzoekenden. En terwijl het totaal aantal werklozen daalde, steeg het aantal oudere werklo zen in de regio tot ongeveer bij na 1400 op dit moment. „Wij schatten dat van hen on geveer 150 mensen best aan het werk kunnen komen", aldus se cretaris P. de Haas van de Kat- wijkse Vereniging voor Industrie H. de Vos (links) en P. de Haas: „Oudere werknemers hebben een nuchtere kijk op het werk en brengen veel werk- en levenservaring mee. Hun aanwezigheid op de werkvloer komt de sfeer vaak ten goede." FOTO DICK HOCEWONINC en Handel (KVIH). Hij nam het initiatief voor de 50-plus-pool omdat hij steeds vaker werd be naderd door oudere mensen zonder werk. Projectleider H. de Vos begon in november met het aanschrij ven van alle ingeschreven 50- plussers. Taak van De Vos is het de mensen eruit te pikken die nog een goede kans op de ar beidsmarkt maken en hen ver volgens te 'motiveren, op te peppen en enthousiast te ma ken'. Vervolgens wordt van hen een curriculum vitae gemaakt waarvan een korte samenvat ting in de nieuwsbrief wordt op genomen. Deze nieuwsbrief gaat elke maand naar 1500 be drijven in de regio die via het arbeidsbureau meer informatie over de oudere werkzoekende kunnen opvragen. „Het allermooiste is dat de helft van de mensen die in eer ste instantie waren uitgeschift, zelfs al als gevolg van de coaching door de projectleider weer aan de slag is gekomen", aldus De Haas. „Inderdaad stellen veel be drijven zich tot nu toe wat af wachtend op jegens oudere werkzoekenden", zegt De Haas. „Ze zijn huiverig voor hogere kosten, weinig flexibiliteit of een hoog ziekteverzuim. Maar wij brengen daar tegenin dat oude re werknemers juist een nuch tere kijk op het werk hebben en veel werk- en levenservaring meebrengen. Hun aanwezig heid op de werkvloer komt de sfeer vaak ten goede." „Boven dien zijn het vaak mensen die niet direct over geld willen pra ten, omdat ze het alleen al ge weldig vinden om weer aan de slag te komen", voegt De Vos daaraan toe. De 50-plus-pool heeft de wind mee. „Het gaat goed met de economie en de arbeids markt wordt steeds krapper. Daardoor wordt het voor bedrij ven moeilijker aan geschikt per soneel te komen. Met name in de technische sector is de vraag groot." De Haas: „Het mooie is dat werkgevers die via de pool een oudere werknemer in dienst hebben genomen, tot nu toe erg tevreden zijn."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15