Recordaantal bijbels verspreid in 1997 Simonis: rk-theoloog gebonden aan kerkleer uit de Leidsch DagbladARCIIIllVliN Kerk Samenleving Regeling islamitische geestelijke verzorging ver weg VRIJDAG 3 JUL11998 Buurtkerk opent deuren noordwukDe Buurtkerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee opent in de maanden juli en augustus de deuren voor de toerist en voor de bewoners van Noordwijk. Op dinsdag-, don- I derdag- en zaterdagavonden is de kerk van 19.45 tot 21.00 uur open. Bezoekers kunnen even tot rust komen of een kijkje ne men bij de boekentafel. Voor diegenen die dat op prijs stellen is er de mogelijkheid tot een gesprek. Uiteraard kan de kerk ook bekeken worden. De Buurtkerk is gebouwd in 1899 op de plek waar eerder een kleinere kerk stond. Oorspronkelijk had de kerk een traditionele vorm. Het liturgisch gedeelte stond aan de korte zijde aan de kant van de Huis ter Duinstraat. In 1923 werd een galerij aangebracht en kwam de preekstoel in het midden te staan, de huidige situatie. De kerk heeft een oud orgel met een barok-front Het is naar alle waarschijnlijkheid uit België afkom stig. Tijdens de openingstijden wordt het orgel af en toe be speeld. Katwijks Evangelisatiewerk katwuk 'Roept uit aan alle stranden!!!' Dat is het thema van de Startdienst Evangelisatiewerk die komende zondag in de Vre- deskerk aan de Voorstraat in Katwijk wordt gehouden. De dienst vormt het begin van het Camping Evangelisatiewerk op de twee campings. Voorganger is E.J. Bergman, secretaris van de Geza menlijke Evangelisatiecommissie van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk. De aanvang is 9.30 uur en voor die tijd is er samenzang. De Dabarteams die op de campings wer ken verlenen hun medewerking. redactie dick van der pias. Nieuwe cijfers Wereldbond van Bijbelgenootschappen haarlem anp De 135 bijbelgenootschappen in de wereld heb ben vorig jaar een recordaantal bijbels ver spreid. Zij verkochten ruim 20 miljoen comple te bijbels, tegen 19,4 miljoen in 1996. Het aantal talen waarin de bijbel of delen van het boek der boeken is vertaald, steeg met dertig tot 2197. Uit de cijfers van de Wereldbond van Bijbel genootschappen (UBS) blijkt verder dat er ook meer Nieuwe Testamenten zijn verspreid dan ooit. In 1997 gingen er 18,5 miljoen van de hand, tegen 12,1 miljoen in het jaar ervoor. De verspreiding van losse bijbelboeken daalde met 8 miljoen tot ruim 33 miljoen. De complete bijbel is intussen in 363 talen beschikbaar. Het Nieuwe Testament is momen teel in 905 talen beschikbaar, terwijl er volgens de UBS 929 vertalingen van bijbelboeken in omloop zijn. Taalkundigen nemen aan dat er op aarde tussen de 3000 en 6000 talen bestaan. Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG), dat deel uitmaakt van de UBS, begint volgend jaar april een ledenwerfactie onder het motto Lees, leef, geef de bijbel. De organisatie voor bijbelvertaling en -verspreiding verliest jaarlijks duizenden leden. Vorig jaar daalde het aantal leden met 6000 tot ruim 243.000. In 1996 en 1995 verloor het NBG 11.000 leden. De vorige werfactie, in 1994, leverde 30.000 nieuwe leden op. Het NBG werkt samen met de Katholieke Bij belstichting aan de Nieuwe Bijbel Vertaling. Op 26 oktober presenteren zij in Utrecht de eerste uitgaven van de bijbelboeken Jona, Ester, Predi ker, Handelingen en Judit, een zogeheten deu- terocanoniek boek. De complete oecumenische bijbel verschijnt naar verwachting in 2002. rotterdam anp leiden De Boxtelse Cantorij onder leiding van Wil Barten ver zorgt de laatste Evensong voor het vakantieseizoen. Komende zondag is dit koor in de Hooglandse Kerk te horen. Dit koor ver zorgde in de afgelopen decembermaand een serie van vier Evensongs in de kathedraal van Canterbury, waar de dirigent re gelmatig als countertenor zijn medewerking verleent. In Neder land verzorgde de Boxtelse Cantorij kortgeleden een NCRV-vie- ring rond Thomas. De cantorij uit Boxtel zingt zondag werken van John Amner (17e eeuw), van Charles Stanford (eind 19e eeuw) en van de dirigent zelf. Ook klinken er enkele Psalmen uit de Canterbury Chants (18e eeuw). Gerard Habraken bespeelt het orgel en ds. Ad Alblas verzorgt de liturgische omlijsting. Het the ma is 'Verrast door zijn wijn...' naar aanleiding van Jezus' bezoek aan de bruiloft te Kana: 'Liefde die bekoorlijker is dan wijn'. De Evensong begint om 19.00 uur. Tökes bevestigt band Securitate Boedapest De gereformeerde bisschop Laszlo Tökes, die in 1989 een belangrijke rol speelde bij het omverwerpen van de dicta tuur in Roemenië, heeft bevestigd dat hij zijn medewerking had toegezegd aan de gevreesde geheime dienst Securitate. „Onder het communisme ben ik gedwongen een document te tekenen. Daarin stond dat ik, als het nodig was, voor de nationale veilig heid zou spioneren", aldus Tökes. Hij ontkende dat hij voor de Securitate heeft gespioneerd. De 46-jarige bisschop zei dat zijn verleden 'een levend bewijs' is dat hij niets te verbergen heeft. I lij verwees naar het feit dat hij in november 1989 bijna door de Securitate is omgebracht wegens zijn openlijke kritiek op het re gime van de Roemeense dictator N4colae Ceausescu. In een naar het Westen gesmokkeld tv-interview bekritiseerde hij toen het plan ven Ceausescu om 8000 dorpen te vernietigen. „Ik denk dat de Roemeense geheime dienst probeert om vroegere dissiden ten in een kwaad daglicht te stellen", zei Tökes in een reactie. Zelfheeft hij de afgelopen jaren kerkleiders opgeroepen hun functie neer te leggen als zij voor de Securitate hebben gewerkt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten tot de evangeliebedie ning en niet beroepbaar: mw. M. ten Boom-Hulzebos, Hoofdweg 1766, 2157 NC Abbenes. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: D. Boers, Marshalllaan 5, 3223 TJ Helle- voetsluis; H.G.J. van Dolder, Bek- kerstraat 67, 3572 SC Utrecht; mw. E. Rodenburg-Veerbeek, Nieuwkamp 10, 3512 KP Utrecht. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Veenendaal: D.A Lagewaard te Heerde. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Leerdam en te Rhe- nen: A. Schultink, kandidaat uit Alblasserdam. Een nieuw initiatief van islamitische or ganisaties zal een regeling voor geestelij ke verzorging van moslims in ziekenhui zen, gevangenissen en het leger niet snel naderbij brengen. Om imams in gevangenissen en ande re instellingen te kunnen aanstellen, heeft de overheid een representatief or gaan nodig dat als islamitische „zenden de instantie" kan optreden. De Neder landse Islamitische Raad (NIR), de Ver eniging van Imams in Nederland (VIN), de Islamitische Universiteit Rotterdam en de Turks-Islamitische Sociale en Cul turele Federatie in Noord- Holland den ken daarvoor samen voldoende draag vlak te hebben. Dr. G. Kooien van het ministerie van Binnenlandse Zaken moet het allemaal nog zien. Hij kent nog twee of drie isla mitische organen die ook beweren re presentatief te zijn. Daaronder zijn de Raad van Moskeeën en de Nederlandse Moslimraad. Hij probeert die rivalise rende raden af en toe samen rond de ta fel te krijgen, maar dat is hem nog niet gelukt. Tijdens een studiedag van de nieuwste combinatie van moslimorganisaties liet hij donderdag een „hartenkreet" horen. „Ik hoop dat de vele islamitische organi saties tot dusdanige afspraken komen dat aan de ene kant ieders eigenheid tot haar recht kan komen en ze anderzijds voldoende samenwerken om namens de moslimgemeenschap op te treden." GroenLinks-Kamerlid M. Rabbae sloot zich daarbij aan. „Moslimorganisaties moeten elkaar steunen in plaats van te genwerken. Dat laatste is tot nu toe de praktijk geweest. Maar het kan de mos lims die in ziekenhuizen en gevangenis sen in nood zijn, niets schelen welke or ganisatie de imams levert." Volgens de vier organisaties zijn er honderd islamitische geestelijk verzor gers nodig om aan de vraag van moslims te kunnen voldoen. Ze werken al aan een cursus om imams op het gebied van geestelijke verzorging bij te spijkeren. Ook willen ze een servicecentrum opzet ten dat de contacten met de instellingen moet verzorgen en de kwaliteit van de islamitische geestelijken moet waarbor gen. De imam van de toekomst moet geen 'klusjesman' worden, waarschuwde VIN-voorzitter M. Ouakki. De samenle ving verwacht van de imam dat hij steeds meer een maatschappelijke rol gaat spelen. Hij moet niet alleen voor gaan in gebed maar ook de moslimjeugd in het gareel houden, aan criminaliteits preventie doen en zijn partij meeblazen in het debat over normen en waarden. Wie de imam als een 'wondermiddel' voor het oplossen van sociale proble men ziet, komt volgens Ouakki van een koude kermis thuis. amersfoort anp utrecht anp Een theoloog die een functie heeft in de Rooms- Katholieke Kerk is volgens kardinaal Simonis ge bonden aan de leer van de kerk. „Zo'n theoloog kan niet zeggen: Wat de kerk definitief leert, wijs ik af. In dat geval moet hij een andere functie zoeken." Kardinaal Simonis, grootkanselier van de theo logische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen en van de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht, noemde de nieuwe pauselij ke richtlijnen donderdag een nadere precisering van die uit 1989. Daarin wordt naar zijn mening de vrijheid van wetenschap niet aangetast. Maar die ligt wel in een bepaalde bedding. „Los van het geloof van de kerk is iemand geen rooms-katho- üeke theoloog meer." Een theoloog mag bijvoorbeeld best kritische vragen stellen over de encycliek Humanae Vitae uit 1968, waarin op basis van de natuurwetten voorbehoedsmiddelen worden verboden. Maar hij mag op dit punt de leer van de kerk niet ont kennen, aldus Simonis. Ook kan een rk-theoloog niet pleiten voor toelating van de vrouw in het ambt. Paus Johannes Paulus II heeft immers uit gesproken wat in dit verband de leer van de kerk is. Kardinaal Simonis wil het nieuwe document eerst met de andere bisschoppen bestuderen, voordat hij het in de praktijk brengt. Ook de in onbruik geraakte eed van trouw van een rk-theo loog wil hij weer invoeren. Een theoloog kan zich zo ontwikkelen dat hij geen goede rk-theoloog meer is. Dan is het goed als hij vantevoren be loofd zich aan de leer van de kerk te houden. Als reden voor de precisering van de regels uit 1989 zegt de kardinaal dat sommige theologen te veel vrijheid hebben genomen. Theologische we tenschap is echter een geloofswetenschap die een functie in de RK Kerk heeft. Daarbij wordt uitge gaan van de openbaring in Jezus Christus en van de Heilige Schrift. Een theoloog leert namens de kerk. Het leerge zag gaat niet uit van de theologen, maar van de paus en de bisschoppen. Kardinaal Simonis noemt het logisch dat er dan spelregels zijn waar aan men zich heeft te houden. De eisen uit 1989 die zijn verwoord in de apos tolische brief Ter verdediging van het geloof, zijn nu opgenomen in het kerkelijk wetboek. Opval lend daarbij is dat rk: theologen voortaan niet al leen de geloofsbelijdenis moeten onderschrijven, maar ook alle uitspraken op dogmatisch of ethisch terrein die zijn vastgelegd in pauselijke documenten en bovendien uitspraken van paus of bisschoppen die nog niet in een document zijn vastgelegd. Tot de tweede categorie behoren kwesties als de vrouw in het ambt, euthanasie en voorbe hoedsmiddelen. Het document geeft echter geen voorbeelden van de derde categorie. Kardinaal Simonis: „Los van het geloof van de kerk is iemand geen rooms-katholieke theoloog meer." foto Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54. 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 Maandag 4 Juli LEIDEN Het perceel No. 18 aan het Kort Ra penburg bij de Breestraat, waarin vroeger een melksalon was gevestigd, dat verderop dicht bij de Borstelbrug verhuisde, heeft thans weer een derge lijke bestemming verkregen. De heer M. Kulk heeft er gisteren opnieuw zulk een inrichting geopend, maar daartoe eerst de noodige veranderingen, ver beteringen en verfraaiingen doen aanbrengen, zoodat de zaak, ofschoon wel niet zeer groot, toch zeer gerieflijk is ingericht. Natuurlijk zijn er, zooals dat te doen gebruikelijk is, behalve melk, nog aller hande andere waren, zoowel voor verfrissching als voor versterking van den inwendigen mensch, ver krijgbaar. LEIDEN Door de politie alhier is Zaterdag-avond op den Witte Singel een man aangehouden, ver dacht van bedelarij. Bij onderzoek bleek de man nog 6 dagen hechtenis te goed te hebben, waarom hij naar het Huis van Bewaring alhier is overge bracht. NOORDWIJK Nog zoo'n snuggere. Het gebeurde te Noordwijk. Maarten was kiezer en zou gaan stemmen, zijn oproepingsbiljet werd opgezocht, doch was nergens te vinden. Moeder de vrouw wist raad. Er lag nog een papier in 't kastje, dat de dien der eens gebracht had. Maarten ter stembus, doch 't was te laat. 't Had reeds 5 uren geslagen. Wat nood! 's Morgens van den volgenden dag ging Maarten opgewekt ter stembus. Een kennis vroeg hem onderweg wat hij ging doen. Het antwoord luidde, dat hij ging stemmen, want gisteren was hij te laat gekomen. Zijn kaart had hij bij zich: kijk maar! 't Was een proces verbaal. ANN01973 dinsdag 3 juli WARMOND Vandaag is de Kaagweek begonnen, wat bete kent: elke dag feest in Warmond. Op het Pleintje bij de Pomp wor den creatieve activiteiten georga niseerd. Donderdagen vrijdag kunnen ook kinderen aan het werk. Wie een hemdje meebrengt kan dit beschilderen. REGIO De frisdrankenindus- triën beleven op het ogenblik een "gouden tijd". En niet alleen zij want ook de producenten van bier en ijs hebben in deze tropi sche temperatuur niet te klagen over hun omzet. Menken in Wassenaar, dat on der anderen Jaffa Drink, Coca Cola, Fante, Sprite (alle in blik) vervaardigt, heeft de produktie in vergelijking met vorig jaar, al meer dan verdubbeld. Drie weken geleden, toen het warme weer in zette, heeft Menken een nieuwe installatie in gebruik genomen, die vijfendertigduizend flessen li monade per uur levert. Ongeveer dertig tot vijfendertig procent van de produktie wordt geëxporteerd. Het verkoopkantoor van Artic ijs in Alphen aan den Rijn meldt, dat er nog aan de vraag kan wor Op de eerste dag van de Kaagweek vonden touwtrekwedstrijden plaats. foto archief leidsch dagblad den voldaan. Verkoopleider Bos: "Per dag wordt er zo'n driehon derdduizend liter ijs geprodu ceerd, dat in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk aan de man wordt gebracht." Achter stand heeft Artic niet maar er wordt onder hoogspanning ge werkt en de voorraad wordt steeds kleiner. "Als het twee of drie weken zo warm blijft", zegt Bos, "komen we inderdaad in de knoei want dan moet er direct van de produktie worden geleverd en dat is zeer moeilijk". C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red Groot Leiden AJ.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEMENTEI bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) geld, ontvangen 1,- korting per bei m. VERZENDING PER POS: j^g per kwartaal (nu ms LEIDSCH DAGBLAD OP CASSffOt Voor mensen die moeilijk lezen, sjce] hebben of blind zijn (oleen andertor hebben), is een samenvatting van h< nieuws uit het Leidsch Dagblad op sf beschikbaar Voor informatie 0186-ffol (Centrum voor Gesproken Lectuur, öve Sri Auteursrechten voorbehoii_e Dagbladuitgeverij Daml^ E-MAIL: ZO' redactie.ld®damiate h®ta he Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd'»z'' Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woe+va 13.00 t/m vrijdag 13.00 u Ier Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst g(a inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Itb; Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545 de Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 p|g Academisch Ziekenhuis, tel. 071-5269111 Boxtelse Cantorij bij Evensong Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG), dat deel uitmaakt van de UBS, begint volgend jaar aprilt denwerfactie onder het motto Lees, leef, geef de bijbel. f(?i

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14