,eiden Regio Protesten tegen flats Roomburg k Het relaxte leven in het dorp Leiden Politie Hollands Midden werft jongeren op beurs 'TMF moet op de kabel' Joke Kolthoff voorzitter Milieuraad Haasje over i preenen, 071-5356414, p A,071-5356430 inken man mishandelt echtgenote Een 56-jarige man uit de Leidse Merenwijk is gister- d aangehouden op verdenking van mishandeling. De man, en alcoholprobleem zou hebben, zou na drankgebruik re- atig zijn 54-jarige echtgenote slaan. Toen hij gisteravond kwam zou hij de vrouw wederom zonder aanleiding klap- ïebben gegeven waarna zij met haar hoofd op een tegel- viel. Toch zag zij kans de politie te bellen die de man mee- keermeters in de sloot L» Op aanwijzingen van buurtbewoners heeft de politie ze- Loppen van parkeermeters uit een sloot bij het Anna van tde-phof in Leiden gevist. Ook vonden de agenten een hele par- peter in het water. De totale waarde van de 'visbuit' wordt is l.OOO gulden geschat, de kkenrollers actief in Leiden L» Er kwamen gisteren bij de politie weer enkele meldingen en van zakkenrollen. De mogelijke werkwijze van de dieven zogenaamd verliezen van een jas die pal voor de voeten iet slachtoffer valt. Bij het oprapen van de jas en de verwar- iaaromheen worden spullen gestolen uit jaszakken en tader) tassen. ibantjes naar Leiden renc Li Leiden krijgt morgenochtend om 11 uur bezoek van antjes en Barkas-busjes. De Oost-Duitse auto's en goede- usjes rijden in het kader van de tentoonstelling 'Kinder goed uit de DDR' vanuit het gehele land naar Leiden. De k lonstelling, die van 4 juli tot en met 16 augustus in het Leid- I Ddelbouwmuseum te bezichtigen is. ssen te kijk Li De milieuvriendelijke lage-vloerbussen en hybride bus- lie sinds kort in Leiden en omgeving rijden, zijn zaterdag te ren<ihtigen. Van 11.00 tot 15.00 uur staan de bussen op de Bees- larld in Leiden en van 15.15 tot 16.30 uur staan zij bij het 'entehuis in Leiderdorp. ZWN-chauffeurs geven informatie de bussen, waarin belangstellenden ook een rondje kunnen ijden. Ér cel voor ruziezoeker De Haagse rechtbank heeft gisteren een celstraf van één 'aarvan vier maanden voorwaardelijk, opgelegd aan een lieve 18-jarige Leidenaar die twee weken geleden terecht- Tegen de man was 2,5 jaar celstraf geëist. De veroordeel- oest voorkomen omdat hij zwaaiend met een dolk en le- 3edreigende beledigingen slakend zijn omgeving terf.ori- l-sk //ll.' reekuren rechtswinkel gehalveerd lï De Leidse Rechtswinkel is van 13 juli tot en met 7 au- »s op vrijdagmiddag gesloten. In die periode houdt de afde- 'ersonen- en Familierecht alleen op donderdagavond fkuur van 18.30 tot 20.30 uur. De Kinder- en Jongeren- iswinkel heeft in de zomervakantie alleen op woensdagmid- 'tstojan 15.00 tot 17.00 uur spreekuur. Bij de afdeling Belastin- 1 gnan men van 13 juli tot en met 21 augustus op afspraak te- oc op de dinsdagavonden. De afdeling Milieurecht houdt in spoorfriode van 6 juli tot en met 28 augustus spreekuur op de lagavond van 18.30 tot 19.30 uur. De spreekuren van de af- g Justitieel Klachtenbureau blijven ongewijzigd op de dins- en donderdagavond van 18.30 tot 20.30. Vervuiling van de horizon door nieuw te bouwen flats en vervuiling van de bodem door de oude vuilstort. Dat wa ren gisteren de belangrijkste bezwaren die naar voren kwamen tegen de gemeentelijke bouwplannen in de wijk Roomburg. Op een door de gemeente belegde inspraak avond in buurthuis Matilo grepen veel bewoners van de aangrenzende wijk Meerburg de kans om kritiek te spui en op de plannen. leiden ruud sep Het waren vooral de bewoners van de Kasteelhof en de Vlist- straat die tekeer gingen tegen de flats die op een steenworp afstand van hun woningen zijn ingetekend. Zij vrezen straks te worden ingeklemd tussen de nieuwe hoogbouw van zes en tien verdiepingen aan de ene kant, en de oude hoogbouw van zorgcentrum Roomburgh aan de andere. „Wij komen hier ge woon recht tegenover een muur te wonen", klaagde een vrouw uit de Vliststraat. Waarom moeten de hoogste flats eigenlijk vlak achter zijn huis aan het Rijn-Schiekanaal komen, wilde een bewoner van de Kasteelhof weten. Wethou der T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) betoogde dat dat vooral te maken heeft met het uitzicht vanuit de flat. „We heb ben ervoor gekozen om de hoogbouw neer te zetten op de plek waar je het beste uitzicht hebt." Maar daar was de aan staande buurman niet tevreden mee. „Er wonen daar vlakbij ook mensen, zoals ik. Wordt er dan niet gekeken naar wat die straks aan uitzicht krijgen?" Vuilstort Secretaris A. Flippo van de Stichting Meerburg wees er nog even fijntjes op dat de vuilstort onder park De Bult een bedrei ging vormt voor in ieder geval de zuidwest-hoek van de nieu we wijk. Via het grondwater stroomt de vervuiling langzaam Roomburg binnen. „U kunt niet zeggen dat er op dit moment geen enkel risico is. De grond- waterstroom is duidelijk, de ver vuiling die door het water wordt meegevoerd is dat niet", aldus Flippo. Van Rij moest toegeven dat de mensen die straks in de nieuwe wijk een huis kopen nergens hun eventuele schade kunnen verhalen wanneer later de bodem toch vervuild blijkt te zijn. Aan de andere kant waren er ook hier en daar positieve gelui- Joke Kolthoff is per 1 juli door burgemeester en wethouders benoemd als voorzitter van de Leidse Milieuraad (LMR). Zij volgt daarmee Rob van Lint op, die is be noemd in de Raad van Commissarissen van de EWR (Energie- en Watervoorziening Rijnland). Kolthoff is voor een periode van ten minste een half jaar voorzitter van het adviesorgaan voor het gemeentelijk milieubeleid. De LMR bestaat uit vertegenwoordigers van natuur- en milieuorganisaties en brengt advie zen uit aan het gemeentelijk bestuur over de ge volgen voor het milieu van gemeentelijk beleid. eg 2,at de Leidenaars van Leiden vinden, valt elke dag t lezen en te horen. Ze houden van hun stad, de itmgchten met de monumentale panden, de markt, de jac/fcidse tongval en natuurlijk de 3-oktoberfeesten. terinfKlagen over hun stad doen ze ook elke dag, de Leidenaars. Over die vreselijke bussen op de ;ATbestraat, de veel te hoge gemeentebelastingen, de ^keerplaatsen in het centrum die bijna altijd bezet i Tsci. Maar wat vinden buitenlanders nu eigenlijk van Zeey Leiden? En waarom komen zij juist naar de leutelstad, een van de vele steden in Nederland? pera Vandaag de eerste aflevering van de rubriek 583 Stadsgasten. nt. zomers geleden liepen ze arschir stomtoevallig tegen het an het ene naar het ande and 'hoppend', belandden nd tfidse studente psychologie ine Daniëls (22) en de Is- :n Ha{che student grafische igeving Ori Mami (27) in JK (ilfde hotel op het Griekse >b Rils. Hoewel ze maar twee ilvinji samen waren, grepen >J'eh?n meteen bij thuiskomst ^iietelefoon. „We waren !en verliefd", zegt de Leid- r I zonder ironie, ondfefde op afstand hield stand ntoni wat reisjes heen en b Lof Ori is inmiddels voor de irry eè keer in Leiden en hij is ang niet uitgekeken. Toch ise h$ hij het moeilijk te vertel- JK (fat hem er nu zo in aan- sndei één woord het het 3nd Jan omschrijven, dan is zucefel de sfeer, besluit hij ui- lelijk. "dwifwoon ik in Tel Aviv, een üie eigenlijk uit vier steden gebouwd en waar 250 dui- enstri mensen dicht op elkaar 1. Het is daar heel hectisch het slechte openbaar ver- eeftFn er hangt altijd vuile 'kent. En de mensen die je te- ■nnftmt zijn doorgaans super Devafssed-" "In tegenstelling :ats^ Leidenaar", oordeelt Ori ilgens. -eideT loopt iedereen met een Pen is het leven heel re laxed." Eigenlijk bevalt Leiden hem zo goed, denkt 'ie, omdat hij de big city zat is. Wat dat be treft is de stad waar zijn vrien din woont gelukkig meer een village, een dorp. Dorp of niet, hij houdt veel van Leiden. Vooral voor de talrijke oude gebouwen in de binnen stad kan hij warmlopen. „Dat is niet zo verbazingwekkend" vertelt.de student, „als je weet dat in het Tel Aviv het oudste bouwwerk slechts zo'n vijftig jaren geschiedenis heeft." Ondanks de vele activiteiten die het stel in zijn Leidse va kantie onderneemt zoals squashen en mountainbiken, mist de buitenlandse bezoeker toch nog het een en ander. „In Alkmaar hebben we pas de kaasmarkt bezocht. Daarvan weet je dat je die niet mag mis sen. Leiden heeft voor mijn ge voel niet zo'n trekpleister, be halve misschien de Burcht, waar ik dan ook graag heen ga. Misschien is Leiden bang met zo'n attractie té toeristisch te worden?", vraagt hij zich hard op af. Wat betreft het uitgaansleven valt er hier weinig te beleven, oordeelt de jonge Israëliër. „Dansen doen we dan ook in Amstefdam, in Paradiso of zo. Ondanks de verlate sluitingstij den vind ik Leiden zelf nog steeds saai", vult Daniëlle aan. „We zijn wel eens naar Nexus geweest, maar dan heb je het wel gehad." Of hij ook naar Leiden was ge komen als hij haar niet in Grie kenland had ontmoet? Ori schudt vastbesloten van niet. „Zoals al mijn Israëlische vrien- moeten doen om de stad op de den had ik dan niet van haar buitenlandse kaart te zetten. Ik bestaan geweten. In het buiten- wil hier zelfs graag komen wo land is het alleen maar Amster- nen. dam wat de klok slaat. Leiden, waar ligt dat? De VW zou er suzanne barbier naar mijn mening meer aan Bewoners Meerburg bang voor horizonvervuiling den te horen. Een bewoner van de Roomburgerweg was blij dat er nu eindelijk wordt gebouwd. „Maar ik had gehoopt dat de nieuwbouw beter zou aanslui ten op de bestaande wijk. Nu wordt er een scheiding aange bracht tussen twee wijken. Voor Meerburg is het belangrijk dat er meer integratie komt." Van Rij erkende dat de slech tere verbinding een nadeel is in de huidige plannen. „Maar dat komt doordat de druk om het gebied van het archeologisch momument open te houden sterk is toegenomen", aldus de wethouder. Verder is er bewust voor gekozen om geen autover binding te maken tussen Room burg en Meerburg om te voor komen dat er sluipverkeer door de wijk gaat rijden. Een bewoner van de Wie- rickestraat maakte zich abso luut geen zorgen over de inte gratie. „Er komen daar veel jon ge gezinnen te wonen die alle maal 36 uur in de week werken en dus veel vrije tijd hebben. Ik denk dat dat wel goed komt. Bovendien is het heel belangrijk dat Meerburg een autoluwe wijk blijft." Een vrouw achterin de zaal had zo haar bedenkin gen bij het betoog van haar buurtgenoot. „Hij denkt alleen maar aan zichtzelf. Hij wil geen verkeer bij hem door de straat", siste zij. leiden Het zijn Leidenaartjes noch Amsterdammertjes, deze nieuwe paaltjes bij het wandel- pand aan de Vijf Meilaan. Zwart- geeltjes misschien? Hoe ze ook mogen heten, ze zijn in elk geval uitermate geschikt voor een spel letje 'haasje over1. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden eric-jan berendsen De politie Hollands Midden werft van 11 tot en met 19 juli tijdens de Megafestatie, een grote jongerenbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs, jongeren voor een baan. Er wordt gemikt op de doelgroep tussen de 15 en 25 jaar. Weliswaar is 18 de mini mumleeftijd voor een politie agent, maar vanaf 15 wordt al geprobeerd jeugdigen te beïn vloeden in hun beroepskeuze. Er is in Hollands Midden direct plaats voor 200 nieuwe dien ders. Op termijn is er plek voor tussen de 400 en 500 nieuwe collega's. Hollands Midden gaat met vier andere regiopolitiekorpsen op personeelsjacht. Het is de eerste keer dat Utrecht, Haag landen, Rotterdam-Rijnmond, Zuid-Holland-Zuid en Hollands Midden gezamenlijk de ar beidsmarkt op gaan. Bij de vijf korpsen zijn in totaal ruim dui zend vacatures voor aspirant surveillanten en -agenten voor het komende jaar. De deelne mende korpsen denken dat sa men personeel werven efficiën ter en effectiever is dan elkaar beconcurreren op een arbeids markt die steeds meer onder druk komt te staan. „Een autochtoon die bij de politie in Amsterdam wil wer ken, komt momenteel niet in aanmerking voor een baan om dat het korps zich richt op al lochtonen en vrouwen", weet Kees van Es, wervingsfunctiona ris van Hollands Midden. „Vaak zie je dan dat zo'n iemand te leurgesteld afhaakt." Om dat te voorkomen hebben de afdelin gen personeelszaken van de vijf politieregio's onlangs besloten samen naar de jongerenbeurs te gaan. „Want wij kunnen ieder een gebruiken", aldus Van Es. „Allochtoon, autochtoon en vrouw." Er is geprobeerd 'Am sterdam' bij het project te be trekken maar die regio voert haar eigen personeelsbeleid, al dus Van Es. Op de Megafestatie bedient de politie zich van de 'agressie ve verkoopmethode'. Dagelijks staan er op de beurs zo'n 12 medewerkers die direct op de bezoekers afstappen. „Want er leven onder de jeugd nog aller lei misverstanden'weet Van Es. „Zo denken veel mensen dat ze te klein zijn of niet de goede vooropleiding hebben en dus niet in aanmerking komen voor een baan bij de politie. Maar er is geen minimum lengte-eis en diploma's zijn niet nodig." Overigens heeft de politie-ac- tie in Utrecht vooral een infor matief karakter, volgens Van Es. „Want op een massale toe stroom van personeel reken ik niet. Met 10 kandidaten ben ik al tevreden." Jongerengemeenteraad is het snel eens leiden peter blok De televisiezender TMF moet op de Leidse kabel, bij jongerencentrum 't Stathuys moet zo snel mo gelijk met de noodzakelijke verbouwing worden begonnen en de jongeren in Leiden Zuid moeten een eigen hangplek krijgen. Dit heeft de jonge rengemeenteraad gisteravond in jongerencen trum 't Stathuys - hun stadhuis - besloten. De politieke verhoudingen in de Leidse jongerengemeente raad vertonen weinig tot geen gelijkenis met de werkelijkheid. De Leidse jongerengemeente raad, zoals die gisteravond bij een kwam, bestond uit vier le den van de Jongeren Organisa tie Vrijheid en Democratie (JOVD), drie leden van het Christen Democratisch Jonge ren Appèl (CDJA), drie Jonge Socialisten (PvdA) en één lid van de Jonge Democraten (D66). Dwars, de jongerenafdeling van GroenLinks, en de SP, de grote winnaars van de recente raads- en kamerverkiezingen schitterden in 't Stathuys door afwezigheid. Dwars was door omstandighe den - tentamens - verhinderd, de SP voelt niets voor een jongerengemeenteraad. De wél aanwezige partijen waren het gister avond opvallend vaak met elkaar eens. Veel reden tot discussie was er dan ook niet. Alle fracties wil len dat de televisiemuziekzender TMF zo snel mogelijk op de Leidse kabel te zien is. CDJA-frac- tievoorzitter Jennie den Besten wilde van wet houder A. Pechtold weten waarom het zo lang duurt voordat TMF op de kabel verschijnt. De D66-bewindsman voerde het geringe aantal be schikbare netten -dertig - als belangrijkste reden aan. „Het basispakket, dat bestaat uit vijftien net- 'Verbouwing 't Stathuys moet snel beginnen ten, ligt vast, de overige worden zo eerlijk moge lijk verdeeld. Die netten moeten een afspiegeling zijn van de hele Leidse bevolking." „Die bestaat voor een groot deel uit jongeren", merkte Den Besten fijntjes op. „En die willen TMF zien." Pechtold raadde de jongerenraadsleden aan zitting te nemen in de programmaraad die in september voor het eerst vergadert. „Daarin kun nen jullie al je wensen kenbaar maken." Bij Jongerencentrum 't Stathuys moet zo snel mogelijk met de noodzakelijke verbouwing wor den begonnen, mits dat de eni ge en goedkoopste oplossing is Dit vond eerst alleen de JOVD Daarna sloten de overige partij en zich daar van harte bij aan Franca Verheijen (Jonge Socia listen) beklemtoonde dat 't Stat huys per se in het centrum moet blijven. In Leiden Zuid moet in de omgeving van de Stadhouderslaan een hangplek komen die wordt gedeeld met een scoutinggroep. „Er verdwijnen meer jongerenontmoetingsplaatsen (JOP's) dan dat erbij komen", vonden alle jongerengemeen- teraadsleden. „Die JOP moet er snel komen én anders een tijdelijk alternatief." Met ingang van het nieuwe schooljaar krijgt de jongerengemeenteraad een ander gezicht. Alle deelnemende politieke partijen krijgen dan in principe drie zetels. De partijen die de secretaris en de tweede secretaris - de functie die in de ech te raad door de burgemeester wordt bekleed - le veren, mogen vier zetels innemen. Behalve verte genwoordigers uit de politieke hoek worden er aan de jongerenraad vijf zogeheten schoolfrac- ties, bestaande uit middelbare scholieren, toege voegd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13