,eiden Regio Buurthuis rekent af met verleden Regio: geen tekort aan leraren klassieke talen 'Je hebt nooit kennis te veel' estien maanden cel voor keekpartij in broodjeszaak 'hippen voor Rode Kruis euteldrop ski's -jopend 'Prikt een rups zich nooit aan een distel?' vJDERDAG 2 JULI 1998 JAN PREENEN, 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Overslag "y De overslag, die de I provincie Zuid-Hol land in Zoeterwoude wil vestigen, ligt opnieuw on der vuur. Vibe'98 A Q bewakingsbu- I 1/ reau, dat zaterdag het Alphense popfestival verliet, claimt de kosten bij de organisator. inge atleet rekent zich rijk pN» Een 15-jarige Leidenaar is begin deze week opgepakt aan Professorenpad. De jongen liep daar met sponsorlijsten van i school en vertelde voorbijgangers dat hij drie kilometer ging dlopen voor een goed doel. Geïnteresseerden konden voor .I geldbedrag intekenen. Het bleken echter gekopieerde lijsten 'hjn en de sponsorloop was al geweest. De jongen had al 234 den opgehaald. dj ;tren ruzie in Bouwelouwensteeg in|N» Een 30-jarige Leidenaar stond gisterochtend in alle - egte voor de deur van zijn buren in de Bouwelouwensteeg in 0IDand met geluidsoverlast. Er ontstond een scheldpartij uit- :ondend in een schermutseling. Daarbij zou de man geschopt aieslagen hebben. Hij is aangehouden. De Kóoi naar professionele organisatie „Prikt een rups zich nooit aan een distel?" Het is een vraag waar een volwassene nooit bij stilstaat, maar de zesjarige Wouter van Geel wél. Hij is een van de bezoekers van de vlin dermiddag die gisteren in het Koetshuis in de Leidse Hout werd gehouden. In levende lij ve, opgeprikt of in papieren vorm, vlinders waren in alle soorten en maten aanwezig. Tekeningen en posters laten zien hoe rupsen zich verpoppen tot vlinders. In een hoekje zijn een jongen en een meisje bezig met een spel, waarbij ze allerlei vragen over vlinders moeten beantwoorden. Verderop kun nen kinderen een vlindermobiel maken. Ook aan vaders en moeders is gedacht. Hoe je ex tra vlinders je tuin in kan lok ken, leert een blik op een van de affiches. Brandnetel, pinkster bloem en braam zijn populair bij rupsen. Vlinders zijn juist dol op de bloemen van vlinder struik en meidoorn. Opa en oma Ploeger hebben vandaag hun 'opa en omadag': ze passen op hun kleinkinde ren. „We gaan graag op stap met ze. Een tijdje geleden heb ben we nog een paddestoelen tentoonstelling bezocht. Een alternatieve volière trekt verreweg de meeste belangstel ling van de jeugd. Op de vloer ligt een verschrompelde witte kool vol gaatjes. Kleine en grote rupsen hebben zich een weg ge baand naar het binnenste van de kool. Bovenin het hok han gen enkele vlinderpoppen. Een handjevol koolwitjes fladdert door de kooi. Marian Kath- mann, die werkt bij de gemeen telijke afdeling milieucommuni catie, haalt een van de rupsen uit de kool. Onbekommerd la ten de kinderen het veelpotige diertje over hun vingers krui pen. Kathmann geeft kinderen en volwassenen vanmiddag extra informatie, leest voor en doet spelletjes. „Deze middag maakt deel uit van een vlindertentoon stelling die tot september op woensdag- en zondagmiddag in 1 ijaarde man breekt enkel Een 80-jarige Leidenaar heeft gisteren zijn enkel gebro- op de kruising Herenstraat/Kastanjekade. Hij fietste daar en •beende geen voorrang aan een 19-jarige Leidse op haar brom- 'iej. Door de klap kwam de man zelf ten val waarbij hij zijn en- j^rak. EL iel QIAAG/LEIDEN T kr43-jarige Hagenaar moet »n maanden de cel in om- iajij op 8 maart in een brood- ak aan de Nieuwe Beesten- •aft een man stak met een aa^evendraaier. Daarnaast hij een oude voorwaarde- 1(Straf van drie weken uitzit- ocpn krijgt hij een nieuwe Qtyvaardelijke straf van acht ctjden erbij. Tegen de Hage- was dertig maanden on- waardelijk geëist. 1 verdachte kwam na een otdje stappen aangeschoten de broodjeszaak binnenlopen. Hij wilde verhaal halen voor het naar zijn mening vieze broodje kabeljauw dat hij de week er voor had gekregen. De man kreeg door zijn optreden ruzie met een klant, die hem een paar stompen in zijn gezicht gaf. De verdachte reageerde daarop door uit zijn auto een schroe vendraaier te halen en daarmee op zijn belager in te steken. Het slachtoffer kwam er van af met steekwonden in de hals en de buik van een halve centi meter diep. ik geld in te zamelen.yoor hulp bij oorlogen, medische hulp in het uj geven met chipknip of buitenland en activiteiten van s Der. Dat is zaterdag voor het plaatselijke Rode Kruis. Pe- yeerst in Nederland mogelijk ter Labruyère, voorzitter van de 3 is de jaarlijkse straatcollec- winkeliersvereniging Haarlem- in het Rode Kruis Leiden, nierstraat/Beestenmarkt, geeft e [rende de hele dag staat omstreeks kwart voor een als d tiental vrijwilligers op de eerste geld met zijn chipknip, gj Haarlemmerstraat/Lange Daarna laten kinderen vierhon- klaar om op deze wijze derd ballonnen met kaartjes op. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN/GPD Hoewel er landelijk een groot tekort is aan docenten Grieks en Latijn, is er in de Leidse regio geen sprake van een probleem. Zo telt het Leidse Aquino Colle ge vier docenten klassieke talen. C. Pauw, coördinatrice van 5 en 6 VWO: „Door fusies met ande re scholen zitten we ruim in ons jasje. En over de toekomst maak ik me ook geen zorgen. Twee van de vier zijn namelijk jonge meiden." Het Fioretticollege in Lisse heeft ook geen probleem. „Wij hebben twee docenten en zelfs een parttimer die kan invallen, dus wij hebben geen tekort", al dus rector J. Janson. „Dat pro bleem komt natuurlijk door de scholengemeenschapvorming. Bij voldoende leerlingen mogen scholengemeenschappen ook Grieks en Latijn aanbieden om zo aantrekkelijker te zijn. Maar wij hebben al vanaf begin ze ventiger jaren een gymnasium, dus dat probleem kennen wij niet." In andere regio's is het tekort echter nijpend. De lerarenoplei dingen klassieke talen krijgen bijna dagelijks telefoontjes met de vraag of er alweer afgestu deerde docenten te verwachten zijn. Door het tekort nemen scholen sosm hun toevlucht tot noodoplossingen. Zo zet de Ka tholieke Scholengemeenschap Hoofddorp komend schooljaar noodgedwongen studenten Grieks en Latijn voor de klas. De huidige problemen zijn de voortekenen van een echte ramp, voorspelt rector Smit van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem. De komende jaren verlaat een grote groep 50-plus- sers het onderwijs, terwijl de ar beidsduurverkorting voor lera ren steeds verder doorgaat. On dertussen komen er steeds min der studenten van de lerarenop leiding af." P. Verhoeven van de Leidse universiteit bevestigt dit beeld. „Het is echt gigantisch op dit moment", aldus Verhoeven. „Er zijn landelijk veel te weinig stu denten. Wij hebben er nu maar acht. Dat zijn er in vorige jaren veel meer geweest. Het tekort aan docenten oude talen in het voortgezet onder wijs dient zich deze maand in alle hevigheid aan. Bij het sa menstellen van de roosters voor het komende schooljaar slagen veel scholen er niet in voldoen de classici te vinden. M GERRY VAN BAKEL jiouder H. Kruijt, S. Koren- van speeltuinvereniging ,^éndroom en wijkagent D. 'jen mochten gistermiddag -lersten de grote ski's ge- ken. Af en toe wankelend r steeds beter in de maat |oi ze uiteindelijk dwars 8| de 'deur' heen van het L^ A>or van het Sleuteldrop- :ct aan het Eksterpad in ;hwijk. Sleuteldrop is be- dit project kunnen kinde- ipeelgoed lenen tegen zo- Iten sleuteldropgeld, dat zij en verdienen door zich te gedragen en door klus je doen in de wijk. Ook en kinderen het geld ver in als ze leuk samenspe- l„Het opvoedkundige ele- zit er bewust in. We wil- nderen uit diverse cultu ren met elkaar te spelen, hien levert dat iets op later", zegt 'Sleuteldrop- Maija Robbers, deelt aan alle kinderen ierste geld uit waarmee ze arren, pedalo's en andere tukken uit de collectie de- Ifiddag mogen uitproberen. :||f volgende week moeten p|nderen klusjes gaan doen fjphool, in het buurthuis en g$bt plein van Sleuteldrop. libbers heeft samen met Iperder Kamal Farhane de |;aiikking over zeven vrijwil- m. „Dat is niet voldoende, hebben minimaal tien ien nodig om zes dagen 'eek open te zijn. En nu er ook twee vrijwilligers Voorlopig zijn we alleen indag, maandag, woens- :n vrijdag open. Hopelijk [en zich nieuwe buurtbe- irs die mee willen helpen eenmaal zien wat we al- tal doen voor de kinde- andag 6 juli begint Sleu- ip om half vier met een rvrijmarkt. Dan blijkt el kinderen lid worden Sleuteldrop. De hele zo- pijn er vakantieactiviteiten s een sporttoernooi, een ~>rballet en een Zweeds jspel. De woensdagen zijn ,rserveerd voor dagjes uit. Rector Bel neemt na 31 jaar afscheid van het Vliet- land College: „Er is hier een enorme saamhorig heid, respect voor eikaars opvattingen. Dat is de kracht van de ze school." FOTO HENK BOUW MAN Als de school 'aanging' om kwart over acht, stond hij altijd bij de deur. Elke dag. Zelfs in de weekeinden en vakanties fietste rector A. Bel vaak even langs 'zijn' Vliet- land College. Die tijd is voorbij. De rector gaat met pensioen na 31 werkzame jaren op de Leidse interconfessionele scholenge meenschap. Morgen is zijn laatste dag op school. 'Poëzie is kinderspel', schrijft Lucebert. Het gedicht van zijn hand is met sierlijke letters aangebracht op de witte muur van de school aan de Apollolaan door Leide naar Jan Willem Bruins. „Schilder èn oud leerling", zegt Bel trots. De 61-jarige rector en leraar Nederlands heeft veel belangstelling voor kunst. Dat blijkt ook uit de door schoolkinderen ge maakte schilderijen en beeldjes op zijn werkkamer. „Ik heb getracht talenten te stimuleren. Omgekeerd hebben deze leer lingen ook veel voor mij betekend. Bel kwam in 1967 op het Vlietland toen het nog het Christelijk Lyceum Zuid-West heette en een HBS was. „Ik heb lang ge twijfeld tussen een wetenschappelijke car rière en het onderwijs. Ik heb voor het laatste gekozen, omdat ik in Leiden wilde blijven. Een leuke stad met haar universi teit en haar centrale ligging." Spijt dat hij tot zijn pensioen gebleven is, heeft hij niet. „Ik heb ontzettend veel gela chen met de leerlingen. Onderwijs is een mooi vak en lesgeven aan deze leeftijds groep is prachtig. Je maakt een belangrijke fase mee en kunt een belangrijke rol spe len in hun ontwikkeling. In deze leeftijd kun je alles eruit halen wat er in zit. Kennis heb je nooit te veel." Wel kijkt hij met argusogen naar de be zuinigingen in het onderwijs. „De status van de leraar is te laag. Er komen steeds meer administratieve taken op hem af die hem afhouden van zijn eigenlijke werk: lesgeven. Dit beroep is niet in trek, de kranten staat vol met onderwijsadverten- ties. Dat gaat me aan het hart. Niet het on derwijs verarmt, de verarming is dat er niet meer wordt geïnvesteerd in kennis. Studiehuis Het contact tussen docent en leraar zal de komende jaren minder intensief worden, voorspelt Bel. „Dat heeft te maken met de invoering van de Tweede Fase en het Stu diehuis volgend jaar. Dat betekent minder klassikaal lesgeven en meer zelfstandig studeren: de leraar op afstand." „Maar ik zie ook voordelen. Kennis ver oudert snel. Leerlingen leren steeds min der uit hun hoofd. Ze leggen zich toe op argumenteren en redeneren, zelfstandig scripties schrijven. Dat is goed maar we moeten ervoor waken niet Mie kennis over boord te gooien. Je kunt veel opzoeken maar in een gesprek is het wel handig eni ge feitenkennis paraat te hebben." Bel heeft gedurende zijn rectoraat ge tracht de christelijke signatuur van de school 'actief uit te dragen. Elke leerling heeft een bijbel en godsdienstles is ver plicht. „Het gaat niet alleen om materiële zaken in het leven. Een goed diploma en een goede baan zijn natuurlijk wel belang rijk, maar er is méér. Onze horizon ligt niet aan deze aarde, maar net daarboven. Veel docenten beginnen de dag met een klein moment van bezinning. Even stil staan bij de vraag: 'Waar doen we het allemaal voor? Er is hier een enorme saamhorigheid, res pect voor eikaars opvattingen. Dat vind ik de kracht van deze school." Bel is tevreden over de goede slagings percentages van het Vlietland. „Ik vind dat er hard gewerkt moet worden, door ieder een. Maar we besteden ook aandacht aan andere dingen: ons schooltoneel is een be grip. Ik heb inmiddels heel wat aangrijpen de voorstellingen gezien in onze aula en •heb dat altijd gekoesterd." „Straks, als ik meer tijd heb, ga ik meer aan kunst mee doen. Ik schilder en wil me ook gaan bezighouden met de regels van de dichtkunst. Maar ik kan me er nog niet veel van voorstellen. Ik heb het de laatste maanden zó druk gehad, dat ik helemaal niet nagedacht heb over mijn vertrek." Bijeenkomst over Botermarkt en Nieuwe Rijn Alle 57 betaalde parkeerplaat sen aan de Botermarkt en de Nieuwe Rijn in de Leidse bin nenstad verdwijnen dit jaar. De rijbaan en stoepen van het ge bied van de Leidse markt wor den voorzien van nieuwe rode steentjes en de trottoirs worden verhoogd. Ook het Gangetje wordt opnieuw bestraat. Boter markt en Nieuwe Rijn blijven na de herinrichting bereikbaar voor het verkeer. Dit plan wordt maandag tijdens een informa tiebijeenkomst van de gemeen te aan bewoners voorgelegd. De gemeente heeft inmiddels ook het slepende conflict met de wijkvereniging over het par keren opgelost. De bewoners krijgen de mogelijkheid om voor 240 gulden per jaar - de kosten van een parkeervergun- ning - een parkeerplaats te hu ren in de garages aan het Le vendaal en de Ir. Driessenstraat. De informatiebijeenkomst is maandagavond om 20.00 uur in het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht 72 in Leiden. Wethou der T. van Rij is aanwezig. De laatste stuiptrekking van de vrijwilligersorganisatie die buurthuis De Kooi ooit was. Zo ziet oud-voorzitter Cock Lafeber van de voormalige stichting welzijnswerk De Kooi de rel rond de gratis drank in het buurthuis, waarbij de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) vijf betaalde krachten op straat zette. ,,Je was vroeger volledig afhan kelijk van je vrijwilligers. Die werden beloond in de vorm van gratis consumpties. Dat is jarenlang geaccepteerd beleid geweest", aldus Lafeber. drankverstrekking in de hand te krijgen. Dat ging bepaald niet altijd even gemakkelijk. Ver schillende LWO-medewerkers beten hun tanden stuk op het buurthuis. Sommigen werden zelfs ontslagen nadat ze er niet in waren geslaagd om De Kooi onder controle te krijgen. Het kostte erg veel tijd om het gratis drankgebruik een beetje onder controle te krijgen. Toen vervolgens ook nog de beheer der van De Kooi ziek werd en moest worden vervangen door iemand uit een ander buurtcen trum, zagen vrijwilligers kans om iets van de verloren vrijheid terug te winnen. Lafeber: „Het toezicht werd weer minder, en dan krijg je een soort verzets houding bij de andere partij. Het conflict was op zich niet zo groot, maar als de partijen de hakken in het zand zetten, krijg je een escalatie. De LWO heeft blijkbaar gedacht: we zijn nu drie jaar verder en het is nog steeds niet gelukt. Dan grijp je naar een paardenmiddel." Van de manier waarop het buurthuis nu in de publiciteit komt, wordt de oud-voorzitter niet gelukkig. „Door alle publi citeit ontstaat het beeld dat hier heel veel mis is. Het buurthuis is niet gediend met negatieve verhalen." Aan de andere kant is hij blij dat er nu iets gebeurt. „We moeten afrekenen met het verleden. Met de oude cultuur, niet met personen. Er zitten nog veel mensen in de cultuur van 'vroeger was alles beter'. Het zou goed zijn als iedereen de re aliteit onder ogen ziet dat er iets is veranderd. We hadden hier de cultuur van een verenigings kantine. Maar het moet toch een beetje de professionele kant op. Nee, zonder dat je mensen lastig gaat vallen met vrijwilli gerscontracten, maar wel met duidelijke afspraken. Vijftien jaar lang draaide De Kooi voor het overgrote deel op vrijwilligers. De LWO was slechts één van de gebruikers van het pand aan de Driftstraat. „Maar drie jaar geleden hebben we gezamenlijk besloten om de zaak over te dragen aan de LWO. We wisten dat dat bete kende dat we om moesten bui gen naar de LWO-normen. Daar hebben we met zijn allen voor gekozen. Daar moeten we nu niet op terugkomen, denk ik.1 Lafeber werkt tegenwoordig bij de buurtwerkmaatschappij die in het buurthuis is onderge bracht. Omdat hij 'slechts' ge detacheerd is bij de LWO heeft hij geen spreekverbod opgelegd gekregen. Als één van de weini ge betrokkenen kan en wil hij vrijuit praten. De andere bezoe kers die op donderdagochtend aan de bar van het buurthuis een bakkie koffie komen halen willen nergens iets van weten. De man achter de bar zwijgt als het graf. Volgens Lafeber kunnen som mige vrijwilligers de overgang van de vrijwilligersorganisatie naar het professioneel geleide buurthuis maar moeilijk maken. „We hadden ruime openingstij den en een grote vrijwilligers- groep. Je moest iets tegenover die enorme inzet stellen. Dat ging in de vorm van het toeken nen van consumpties. Als een vrijwilliger binnenkwam, gaf je hem een bakkie koffie, ook als hij die dag geen dienst had. Want de volgende dag had je zo iemand weer nodig. Natuurlijk waren er ook mensen die mis bruik maakten van die ruimhar tige opstelling. Dat gebeurt al tijd." Onder het beheer van de LWO is de afgelopen jaren steeds geprobeerd de gratis het Koetshuis te zien is", vertelt ze. „De natuur- en milieuvere nigingen die van deze ruimte gebruik maken, organiseren dergelijke tentoonstellingen wel vaker." Désirée van Geel kijkt la chend toe hoe haar zoon en dochter op de vlinders reageren. Haar zoontje van zes houdt voorzichtig een vlinder tussen zijn kleine vingers. Dat kan geen kwaad, het dier is reeds een schone dood gestorven. „Het leuke van zo'n tentoon stelling is dat kinderen overal aan mogen zitten", zegt Van Geel. „Waar anders krijgt hij ooit de kans om een vlinder vast te houden?" Parkeer Route Informatie Systeem Dinsdag 30 juni, 13.30 uur. Haagweg Plaatsen: 900 Vrij: 728

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13