Krajicek laat zich niet gek maken Alleen feest op Beestenmarkt gberink moet Boogmans van districtstitel afhouden Leidsch Dagblad Tennis Circuit1'0g Sport Wimbledon wordt weer langzaam Timbledon IINSDAG 30 JUN11998 Katwijk-RB openingsderby leiden Katwijk-Rijnsburgse Boys is in de zaterdaghoofdklasse de eerste derby van de competitie. Afdelingskampioen ARC opent thuis tegen Capelle. Noordwijk speelt uit bij Zwart Wit '28, FC Lisse ontvangt op Ter Specke Marken, terwijl Quick Boys op bezoek moet bij SHO. De competitie start op zaterdag 5 septem ber. Nijhuis naar Borussia Dortmund meldt het Duitse voetbalblad Kicker. De 32-jarige verdediger net de Duitsers persoonlijk al overeenstemming bereikt over een tweejarig contract. Bij zijn Japanse club had hij nog een verbintenis tot en met het einde van dit kalenderjaar. Dortmund betaalt ruim een miljoen gulden voor de Nederlander, die in de defensie moet samenspelen met de Duitse international Jürgen Kohier. Nijhuis vervangt de Braziliaan Julio Cesar, die naar Vas- co da Gama vertrekt. Kirsipuu wint in Route du Sud montauban De Est Jarui Kirsipuu heeft gisteren de derde etap- de wielerronde Route du Sud gewonnen. De Casino-ren- was in de sprint de snelste na de etappe over 191,9 kilometer Tarascon-sur-Ariège naar Montauban. Hij klopte op de streep de Duitser Erik Zabel en Aart Vierhouten. Steven de Jongh finishte als zesde. In het algemeen klassement schoof Michael plaats op. De Nederlandse troef voor de Ronde van Frankrijk ging de Spanjaard Santiago Blanco Gil voorbij en staat nu tweede op 1.04 achter de Spanjaard Armand de las Cuevas. Jan Ullrich staat vierde op 1.12. De Duitser lijkt twaalf dagen voor de start van de Tour klaar om zijn titel te verdedigen. eiden peter klein ij de BI-mannen werd Jeroen loogmans als favoriet aange- ïerkt. De speler van Zee )uin, die aan het begin van het aemooiseizoen meestal niet in ijn grootste vorm verkeerde, n zondag met overmacht het rnooi bij Dekker. Boogmans rd in Warmond niet echt op proef gesteld. Op de DK bij Jnicum is thuisspeler Gert-Jan igberink zijn grootste concur- ;n liggen maatje Marco Isser en Egberinks teamgenoot dubbelpartner op de dis- rictskampioenschappen, Mar- n den Berg, eveneens op Ie loer. Het Unicum-koppel leemt de tweede plaats in ach- Boogmans, die met Onno iuinau een gelegenheidscom- linatie vormt. Barbara van der Gugten en ngrid van der Plas staan 1 en 2 eplaatst bij de BI- Rabobank CIRCUIT IN CIJFERS COREBORD 2. G.J. Egbe- Steen. DED1: b. van der Gugten, 2. I. van der P DEB2: 1. S. Korenhof. 2 M. Ha beek. HDB: 1. J. Boogmans/0. Gun 2. M. van den Berg/G.J Egbern DDB: poule. GDB: 1. C. Stassen/L. Da- HEB1, le men, 2. N. Lutz-Toole/M Hoekstra. HEC1: 1. D. van Veen, 2. R. de Boer, 3. J. van Prehn, 4 D. Petitjean HEC2: 1. S. Nubé, 2. F. Buis. DEC1: 1. M Mattheussens, 2. T. Nossik DEC2: niet UITSLAGEN ronde: K. Heem .-1, 6-2. DEB1, 1 prijsvragen - 16 - 19 - 23 - 26 - 34 - 42 - 51 - 56 - -60-61-62-63-66-67-74-76- paardensport erste koers, 2040 m: 1Mara Dennehof a (Tsj/3) - V 2 45,0- 1.20,9,2. I inde: Eltingh/Haarhuis led/1) - Siemermk/Wibier (Ned) 6-4 r6-2. Laionya la,, ivtisirai nenorma. ioio ,r, v. tic c n „end 5,10 plaats 1.10 1,30 1.00 kop- g£» "KPJl?h^'°„f Latonya LC, 3. Mistral Hendi ïend 5,10 plaats i i» - 18,30 trio 114,60 2,30. Derde koers, 2040 m: 1. Ingmar anover (Einarson) 2,47,2 - 1.22,0, 2 itset Expo, 3. Keep Seed Alone. Toto: nnend 12,70 plaats 2,40 1,50 1,40 ippel 49,20 trio 636,70. Vierde koers. 700 m: 1 Join the Champ (De Leeuw) .45,9 - 1.19,9, 2. Jonker Up. 3. Ideal 17,90 plaats (Roe/10)-De Beer (ZAf) 6-4 6 (Spa) 6-1 6-0, Seles (VSt/6) - Testud (Fra/14) 6-3 6-2, Tauziat (Fra/16) - Smith 10 trio 101,00. Zevende Grandeur II (Pools) 2.42,9 - 1.19.9, 2. vestment, 3 Gideon Uithuizen Toto: nnend 5,00 plaats 2,80 1,90 3.2 .50 1,60 5,70 koppel 7,10 kwartet 355,00 Negende koers, 2040 m: 1. Le- y Zimbri (Post) 2.49,6 - 1.23,1. 2 My are Magnus, 3. Legalitie Toto: winnend ,60 plaats 1,40 1,80 1,40 koppel 14.10 tauban: 1 Kirsipuu (Est) 191,9 km in 4.48.43. 2. Zabel (Dui), 3. Vierhouten (Ned), 4. Moncassin (Fra). 5. Nazon (Fra), 6. De Jongh (Ned), Algemeen klassement: 1- De las Cuevas (Fra) 13.38.15, 2. in urt Boogerd (Ned) 1 04, 3. Gil (Spa) 1.07, 4. rob onderwater. c Miriam Oremans en John van Lottum zijn er niet in geslaagd zich bij de laatste acht op Wimbledon te scharen. Beiden verloren gisteren op The Graveyard, het kerkhof, baan twee. Oremans in twee sets van Natasja Zvereva, 4-6 2-6. Van Lottum in drie sets van de als derde ge plaatste Petr Korda, 3-6 4-6 6-7. Met zijn overwinning dwong Korda een ontmoeting met Tim Henman af. De als twaalfde geplaatste Engelsman verraste Pat Rafter, zesde ingeschaald, in vier sets, 6-3 6-7 (3) 6-3 6-2. Na zijn overwinning op de US Open 1997 kreeg Rafter last van het Krajicek-syndroom. De zege in de Grand Slam legde een te grote druk op hem en hij raakte gede motiveerd. In Rosmalen vond hij de ambitie en het plezier terug. Hij ontving er een fax van John Newcombe, de captain van de Australische Davis Cupploeg. Over de inhoud wilde hij weinig kwijt, wel dat Newcombe hem schriftelijk een schop onder zijn kont gaf en tegelijkertijd voor hield dat hij bijna de oude was. Tegen Henman was hij nog geen schim van de Rafter uit New York. Hij voelde zich eenzaam op het centre court waar de 13.120 toeschouwers als één man achter Henman stonden. Wimble don werd weer langzaam Timbledon. Het centre court was een eenzame plaats voor Rafter. Voor Korda werd baan twee bijna The Graveyard zoals de bijnaam luidt. De Tsjech (30) zwikte op 5-5 in de derde set door de linker enkel. De eerste twee sets had hij Van Lottum moeiteloos afhandig gemaakt. De 22-jarige Eindhovenaar voelde zich regelmatig benadeeld door de umpire. „You wanna be the superstar", beet hij de man na verlies van de tweede set toe. „Je maakt zoveel fouten, je moet je plaats weten." Van Lottum was een maatje te klein voor een gezonde Korda en te onervaren om profijt te trekken van de gehandicapte Korda. In de tie break liep de Tsjech trekkebenend over het gras, maar sloeg wel toe, 7-4. Voor Van Lottum was Wimbledon 1998 allang geslaagd. Hij steeg door zijn prestaties op de wereldranglijst van 99 naar rond de 75 en verdiende ruim een ton bruto. Maar belangrijker dan het geld en de punten was de wetenschap dat hij op gras goed uit de voeten kon. Wetenschap Die wetenschap bezat Miriam Oremans al langer. Tien dagen geleden stond ze in de finale van Rosmalen. Op Wimbledon evenaarde ze haar beste prestatie ooit uit 1993. Toen was ze ook lid van de laatste zestien en verloor ze van Novot- na. Gisteren was Zvereva, 21ste van de wereld, te sterk voor de Brabantse. „Op 2-1 in de eerset set", keek ze te rug, „verzuimde ik toe te slaan op 0-40. Bij 3-1 had ik de wedstrijd onder contro le gehad." Oremans nam veel risico op haar tweede opslag en sloeg twaalf dub bele fouten. ..Ik kon niet veel anders. Zverera beschikte over een sterke re- Het grasseizoen bleek voor Oremans een opkikker. Ze stak maandenlang in een vormcrisis. Naar Wimbledon nam ze Dick Schenk van het Amstelpark mee als coach. Die samenwerking klikte. „Ik wil meer van hem gebruik maken", zei ze. „Ik wil continuïteit aanbrengen in de coaching." Door haar plaats in de vierde ronde keerde Oremans terug in de top vijftig. Bovendien verdiende ze 84.000 gulden in het enkelspel. Door de prestaties van Oremans, Van Lottum, Krajicek en Sie- merink had Oranje bovendien voor de eerste keer in de historie vier spelers bij de laatste zestien op een Grand Slam. Voorzitter Real boos op Van Gaal madrid anp De bittere rivaliteit tussen Re- al Madrid en FC Barcelona kwam het afgelopen week einde tijdens een wedstrijd tussen de reserveteams van beide clubs weer eens tot ui ting. Voorzitter Lorenzo Sanz van Real Madrid stormde uit zijn box op de tribune naar de twee rijen hoger zetelende Van Gaal. „Ik ga je thuis op zoeken en daar de boel eens flink op stelten zetten", aldus de preses. Later verklaarde de Spanjaard zich mateloos ge stoord te hebber, aan de op vallende juichkreten van Van Gaal bij de doelpunten van zijn reserves, die met 2-0 Nederlander nu al getipt voor finaleplaats Unicumse schreef inmiddels het toernooi van Merenwijk op haar naam, waarin zij zich met 'lelijk tennis' de meerdere toon de van Van der Plas. De Kat- wijkse was al de sterkste bij het Open Kampioenschap van de Bollenstreek in Lisse en was naast Merenwijk zondag ook nog eens Analiste bij Dekker. De titelstrijd in de B2-afdeling spitst zich toe op de geplande eindstrijd tussen de als eerste geplaatste Niels van Geer en de minimaal als finalist getipte Os wald Mattheussens. De 16-jari- ge Bodegraafse junior speelt op Unicum een thuiswedstrijd, heeft de BI-titel van Sassen- heim op zak en was daarnaast finalist in de BI bij de Bahl- mann Open in Alphen. De grootste wapenfeiten van Mat theussens liggen in de winst dit de B2- i De Munnik en Dekker. Zit Richard Krajicek op zijn praatstoel, dan is dat een goed teken. Dan is hij ont spannen. En ontspannen was Richard Krajicek in de eerste juliweek van 1996 ook. Dat werd toen een dondersmooie week. Na zijn overwinning gisteren op Nicolas Kiefer (6-4 7-6 7-6) ging Richard Krajicek er eens lekker voor zitten om te vertellen hoe hij zich voelde. Hij voelde zich kiplekker en was hartstikke ontspannen, want hij leu terde honderduit. Het leek gisteren in Londen alle maal verdacht veel op een herhaling van 1996. londen rené van hattum gpd-verslaggever Dat gevoel zou aan chauvinis me kunnen worden geweten. Maar dat zou het geval zijn als het alleen een Nederlands ge voel zou zijn. Dat is het evenwel niet. Wie Krajicek gisteren voor de tv-camera wilde hebben bij voorbeeld, moest achter in de rij aansluiten. En voor de Hage naar in zijn eigen taal kon ver tellen hoe hij zich voelde, was er al een Amerikaanse vragenvuur aan vooraf gegaan, want de Amerikaanse verslaggevers we ten het zeker: de finale van Wimbledon gaat dit jaar tussen Pete Sampras en Richard Kraji cek. In die mening staan de Ame rikaanse tennisvolgers niet al leen. Toen Andre Agassi Londen vorige week verliet, tipte hij Richard Krajicek won eenvoudig van de Duitser Kiefer en is favoriet voor een finaleplaats. Krajicek al als de nieuwe kam pioen. Bovendien voeren Sam pras en Krajicek met afstand de wedlijsten in Londen aan. Daar op staat Sampras één én Kraji cek twee. Na gisteren zou hooguit Tim Henman daar tussenin kunnen sluipen, na zijn knappe zege op Patrick Rafter. Maar niemand heeft het over de kansen van Goran Ivanisevic, terwijl de Kroaat na vier partijen het ace klassement leidt met 89 aces. En niemand praat over Mark Philippoussis, goed voor 81 aces. Krajicek en Sampras heb ben tot nu toe respectievelijk 66 en 65 keer met één klap een punt gescoord, veel minder dan die andere twee kanonnen, maar zij hebben veel meer in druk gemaakt met hun volley's en returns. Sampras zou Philip poussis in de kwartfinale tegen kunnen komen en Krajicek, Iva nisevic in de halve finale. Krajicek heeft zover ook al ge keken, gaf hij gisteren toe. Dat hij dat durfde te zeggen, was opnieuw een teken dat hij goed in zijn vel zit. Meestal is het standaard antwoord dat er niet verder wordt gekeken dan de volgende wedstrijd. „Maar ik ken het hele schema uit mijn hoofd," zei hij. „Ik weet precies tegen wie iedereen speelt, ik weet alles. Ook dat er in mijn helft bijna geen geplaatste spe ler meer zit, alleen Ivanisevic. En ik weet dat ik van iedereen procentueel gezien eigenlijk moet winnen. Ik probeer alleen mezelf niet gek te laten maken door al die dingen. Wat Krajicek ook wist, was dat hij vandaag nog wat extra trainingstijd aan zijn return gaat besteden voor hij tegen Wayne Ferreira de baan opgaat voor een plaats bij de laatste acht. Tegen Kiefer stonden zijn wa pens allemaal op scherp, 26 aces en vrijwel geen gemiste volley's, maar was zijn verdedi ging niet op dreef. Hij sloeg wei nig returns in. Als dat wel ge beurde was de Duitser ook on middellijk in de problemen. Hoe scherp zijn wapens waren bewees hij door de partij na een regenpauze van tweeënhalf uur te hervatten met vier aces op rij. En toen Kiefer bij 5-6 in de tweede set twee setpunten kreeg, knalden er opnieuw vier onhoudbare opslagen van Kraji- ceks racket. Zelfs de haperende retum kon Krajiceks humeur gisteren derhalve niet bederven. „Want als de return niet loopt en ik serveer en volleer zo scherp als vandaag dan kan ik gewoon Als ik zo blijf s denk ik dat ik wel iets fijns kan doen hier!" Over zijn knie hoeft niemand zich zorgen te maken. Dat doet hij zelf ook niet. Fysiotherapeut Jan Naaktgeboren wipte afgelo pen weekeinde uit Rotterdam even over naar Londen en nam de knie en de spieren rond zijn knie onder handen. „Maar ver der had hij weinig te doen. Ik ben in ieder geval niet bang om te vallen op de baan. Het zou kunnen gebeuren dat mijn me niscus op slot schiet, maar juist als je niet wilt vallen, maar jezelf wilt tegenhouden, gaat het fout. Jan is nu weer terug naar huis, maar gelukkig is Nederland maar een uurtje vliegen, dus als hij nodig is in het weekeinde is hij zo weer hier." Het Amerikaanse vermoeden dat zijn imponerende vorm misschien wel te danken was aan de geboorte van zijn doch ter begin dit jaar, vond Krajicek wel erg ver gezocht. „Of het voor mijn spel verschil maakt dat ik nu een dochter heb? Mis schien ben ik een nederlaag wat sneller vergeten, dat zou kun nen. Maar als ik matchpoint te gen heb, ben ik nog steeds ner veus en denk ik echt niet: ach het is niet zo erg als ik verlies, want ik heb Emma nog thuis." Londen. Wimbledon. 25 miljoen gulden. Mannen, derde ronde: Krajicek (Ned/9) - Kiefer (Du.) 6-4 7-6 7-6. Sampras (VSt/1- Enqvist (Zwe) 6-3 7-6 7-6. Ivanisevic (Kro/14) - Vacek (Tsj) 6-7 7-6 6-3 6-4. Grosjean (Fra) - Mantilla (Spa/16) 6-0 7-6 6-2 Sanguinetti (Ita) - Voltsjkov (WRu) 3-6 6-1 5-7 6-2 6-1, Clavet (Spa) - Johansson (Zwe) 7-6 6-3 6-3, Martin (VSt) - Wood- bridge (Aus) 6-4 4-6 7-6 6-4. i (Ned) 6-3 (after (Aus/6) in, Novotna (Tsj/3) - (Ned/VSt/8) - Po/Jones (VSt/Aus) 6-7 6-2 8-6, Vis/Basuki (Ned/lno/5) - Black/Seljoe- wielrennen Uitgelaten op de Nieuwe Beestenmarkt, als opwarmer leiden loman leefmans Direct na het laatste fluitsignaal werd een luid ge juich, gedragen over het water van de Leidse grachten, in de hele binnenstand hoorbaar. Af komstig uit honderden huiskamers en een hand vol cafés. Toch bleef de uitbundigheid in het Leidse centrum gisteravond na afloop van Neder land - Joegoslavië vooral een indoor-aangelegen- heid. De kroegen zaten vol gelijk een zaterdag avond, maar met uitzondering van een puist volk op de Nieuwe Beestenmarkt waagde vrijwel nie mand zich langdurig op straat. Om tot een herha ling van de Zuid-Europese taferelen van tien jaar geleden te komen, moet het weer verbeteren, Oranje niet meer op een doordeweekse avond spelen en dus nog minimaal een rondjes verder komen. De Nieuwe Beestenmarkt heeft in Leiden een re putatie hoog te houden en al enkele minuten na de bevrijdende treffer van Davids verzamelde zich een honderdtal jongeren die juichend en dansend bezit namen van trottoir en fietspad. Luid toeterende auto's reden rondjes op het doodlopende gedeelte. „Eindelijk een mooie pot" vond de 19-jarige Tom de Niet, een van de feest vierders. „De eerste wedstrijden vond ik maar oor komende zaterdag. foto henk bouwman niks. Kijk om je heen, nu pas komt iederen los." Wie de meute op afstand aanschouwde, merkte dat de verkopers van oranje-waar hun beste da gen nog moeten krijgen. Hier en daar een oranje petje, een sjaaltje of een rood-wit-blauw geverfd wangetje. Dit in tegenstelling tot het interieur van vrijwel alle cafés in het hele centrum die naast een groot scherm, de zaak tijdelijk hebben opge fleurd met kilo's slingers, vlaggen en andere prul laria. Even leek het er op dat er zich ook op de Bree- straat een soortgelijke een feestelijk volksop standje zou voordoen. Zowel bij eetcafé de Har monie als bij studentensociëteit Minerva stroom den tientallen bezoekers toe die elkaar gillend en schreeuwend - olé, olé - begroetten, maar voor de verdere feestvreugde hun heil toch liever in de beslotenheid zochten. Ondanks het feit dat op openbare wegen weinig sfeer te proeven viel, le verde een fietstochtje langs de Leidse horeca- concentraties zeker niet de indruk van een 'gewo ne zaterdagavond' op. Achter de beslagen ramen, werd lustig op oranje-krakers als 'Nederland, o, Nederland' van André Hazes meegehost. Het Leidse Oranje-legioen is nog niet helemaal op gang maar draaide alvast warm voor komende WERELDBAL Uit elk van de 31 landen die naast Nederland aan het wereldkampioenschap voethal deelnemen is wel iemand afkomstig die in Leiden en omstreken woont of werkt. Gedurende het WK komt vrijwel elke nationaliteit aan bod. Vandaag Kroatië in de persoon van Dr. Eugenio Polla, een chemicus uit Oegstgeest. Iedere gewonnen wedstrijd van het nationale team wordt in Zagreb, de hoofdstad van Kroatië uitbundig gevierd. Ondanks dat we een nog jonge natie zijn, is het al haast tradi tie dat men zich op het grote plein rond een fontein verza melt en de waaghalzen zich daar vervolgens instorten. Ook als het vriest. Na afloop van het duel tegen Argentinië was het weer zo ver, ondanks dat we met 0-1 verloren. Het maakte niet uit, de kwalificatie was een feit. Het Kroatische team heeft meer potentieel dan de Roe menen. Maar goed, voetbal is geen wiskunde. Veel zal van de vorm van het moment afhan gen: Frankrijk verdween toch bijna uit het eigen toernooi en de Duitsers hadden het ook knap moeilijk. Toch zal ik zeer teleurgesteld zijn als we van Roemenië zouden verliezen." „Wij wonen nu twaalf jaar in Nederland. Dat heeft niets met de oorlog te maken. We zaten al hier toen het los barstte. Ik werd door de Amerikaanse fir ma waarvoor ik werk naar Ne derland uitgezonden en heb inmiddels België als stand plaats. Hoewel we de taal niet machtig zijn - onze kinderen uiteraard wel - wonen we hier inmiddels lang genoeg om ook de verrichtingen van het Ne derlands elftal op de voet te volgen. Ik zie Nederland ver komen en de winst op Joego slavië heeft voor ons een bij zonder tintje. Toch blijft voor mij Argentinië de grote favoriet voor de titel." „In Kroatië is voetbal de po pulairste sport, direct gevolgd door basketbal en handbal. Wat basketbal voor heeft op voetbal, is dat de clubcompeti tie in eigen land wat voetbal betreft niet veel meer voorstelt. Alle goede spelers vertrekken naar het buitenland, vooral naar Spanje, Italië en België. Vidovic en Weber zijn zelfs tot Belg genaturaliseerd. Er is ook een handvol basketballers dat nu in de Amerikaanse NBA uit komt maar het niveau in Kroa tië is nog altijd hoog. De suc cessen van het Joegoslavische basketbal in het verleden had den ook een grote Kroatische inbreng." „Het spreekt voor zich dat goede internationale sport prestaties prestige oplevt voor het land. Toch waren geen voetballers of basketbal lers die voor het eerste grote Kroatische succes hebben ge zorgd. Die positie blijft voorbe houden aan Goran Ivanisevic. Tussen alle uitzendingen het WK door, vergeten Wimbledon niet."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23