Ook 'nieuw' viaduct Ibevalt bewoners niet Warmond zoekt tijdelijke locatie kinderopvang en k' Leiden Regio Niet gevlucht voor vluchten Campagne in Wassenaar tegen stille armoede Warmond maakt deel van wegen veiliger Lachen om een strippende kip in de Leiderdorpse Houtkamp No way MAANDAG 29 JUNI 1998 chton( n soup ademt r uitva noeten bevva; t verdi de ver iet hu jke uit ople •rwach Ze voc i et i von aac Zoeterwoudenaar ramt vier auto's zoeterwoudeEen dronken Zoeterwoudenaar (23) heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vier auto's geramd op de A4 ter hoogte van Leidschendam. Hij kreeg een file te laat in de gaten en reed met hoge snelheid op de auto's in. Een 49-jarige auto mobilist kreeg nekletsel. Vier auto's werden zwaar beschadigd. Het rijbewijs van de Zoeterwoudenaar is in beslaggenomen na dat een blaastest uitwees dat hij onder invloed was. Schuur in brand aan Tromp weg Een schuur aan de Trompweg in Voorschoten heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag korte tijd in brand ge staan. Volgens politie en brandweer was een kortsluiting in een acculader de oorzaak en was de brand niet het werk van de brandstichter die in Voorschoten rondloopt. De bewoner zag de brand om drie uur en begon onmiddelijk met blussen. De toege snelde brandweer maakte het karwei af. Begin bouw tankstation Zoeterwoude zoeterwoude Zoeterwoude krijgt uiterlijk in oktober een benzi nestation. Vrijdag wordt de eerste paal geslagen voor een tank station aan de Burgemeester Smeetsweg, tegenover Heineken. De familie Huisman, die onder meer een tankstation aan de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden exploiteert, heeft de grond onder het tankstation aan de Burgemeester Smeetsweg de afgelopen maanden laten prepareren. Nieuwe groep naschoolse opvang voorschoten De stichting Kinderopvang Voorschoten begint binnenkort een nieuwe groep voor naschoolse opvang in het voormalige Innovam-gebouw aan de Papelaan. De groep be staat uit kinderen uit de hogere klassen van de basisscholen die nu nog in andere groepen zitten. Door hun vertrek komt plaats vrij voor 0 tot 4-jarigen in de opvangplaatsen Bibelebon (Noord- Hofland) en Hummerlhof (Adegeest). Als het Vlietland College aan de Van Beethovenlaan is verbouwd, verhuist de groep van de Innovam daar i Afsluiting 'Maak je erfgoed' voorschoten MA Knol, voorzitter van Landschapsbeheer Zuid-Holland, spreekt woensdag tijdens een bijeenkomst in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis (15.00 uur). Daar wordt de campagne 'Maak je erfgoed' afgesloten door een aantal sprekers. Met die campagne wilde Landschapsbeheer aandacht vragen voor de landschappelijke, ecologische en cultuurhistori sche waarden van het boerenerf. warmond Ze is niet het dorp uit gevlucht voor de helikopters. M. Schrama, die onlangs zonder succes naar de rechter stapte om negen tig 'pretvluchten' boven Warmond tegen te houden, bleef zaterdag thuis. Wel is ze even de deur uit gegaan om te winkelen. „Maar weg vluchten? Nee, ik zeg altijd maar: vluchten kan niet meer, ik zou niet weten hoe", zegt ze gekscherend. De helikoptervluchten - onderdeel van de feestelijke Kaagweek - waren een initiatief van de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten (VWF). In totaal 180 n schreven zich in voor een zes minuten durend tripje. Schrama vocht vorige week voor de rechtbank de vergunning aan die de gemeente had verleend voor het evenement. Volgens haar was het een milieu-onvriendelijk en lawaaierig evenement. Bij de rechter vond Schrama echter geen gehoor. Na de rechtszaak was de Warmondse even bang om in het dorp met de nek te worden aangekeken, maar daar heeft ze niets van gemerkt. „Ik heb geen vervelende reacties gehad. Ik ben gisteren nog wezen fietsen met de VWF - een puzzletocht, dat vind ik wél leuk - maar ze riepen me vrolijk gedag." foto dick hogewoning wassenaar meer bekendheid geven aan het bestaan van speciale voorzie ningen voor inwoners met een minimuminkomen. Het start sein voor de campagne wordt vrijdag 3 juli gegeven tijdens een 'sociale conferentie' in het Wassenaarse gemeentehuis. Wethouder H. Hupkes (PvdA) pesenteert tijdens deze bijeen komst éen folder waarin alle voorzieningen voor armlastige Wassenaarders op een rijtje worden gezet. Ook via grote billboards op straat wordt op die mogelijkhe den gewezen. Tijdens de sociale conferentie wisselt de gemeente van gedachten met met ver schillende Wassenaarse instan ties die te maken hebben met 'stille armoede'. Wassenaar voert de komende tijd campagne tegen stille ar moede. Zo'n zes procent van de Wassenaarders, 1500 inwoners, moet rondkomen van een mini muminkomen. Velen van hen zijn niet op de hoogte van de mogelijkheden om hun inko men te verhogen, door middel van bijvoorbeeld huursubsidie, kwijtscheldingen gemeentelijke belastingen en toeslagen op vrijwilligerswerk. Met de campagne 'Voor men sen met minder heeft de ge meente wat meer' wil de ge meente, die op plaats drie staat in de nationale top tien van ge meenten met rijke inwoners (na Bloemendaal en Roozendaal), warmond juli het asfalt vervangen. Na de bouwvak worden er verkeersplateaus bij de Bis schopslaan, Leerpad, Raadhuis- dam en bij Bos Huys te War- mont aangelegd. Daarnaast worden op de Herenweg en de Sweilandstraat aan beide kan ten rood-geasfalteerde fietspa den aangelegd. Busmaatschap pij probeert de bussen 50 en 145 door Warmond zo veel mo gelijk te laten rijden tijdens de werkzaamheden. Warmond werkt de komende maanden aan het veilig maken van een deel van haar wegen. De eerste werkzaamheden zijn vandaag begonnen op de krui sing Herenweg-Van Duven- voordestraat en de kruising Sw- eilandstraat-Lockhorstlaan. Op deze kruispunten komen ver keersdrempels. Die moeten voor 23 juli klaar zijn. Op deze punten wordt op 13, 14 en 15 jon^ ïchee!Tadoxlaan blijft tegen ie de ofewoners van de PadoxJaan in Warmond blijven fel te- n?" is «en de komst van een fietsviaduct voor hun neus. Ook tijdennet - opnieuw - aangepaste plan van de provincie Zuid- (olland kan hen niet bekoren. i de pro- Raad warmond judy n TZe zijn ons aardig tegemoet Tekomen, hoor. Dat is me hon derd procent meegevallen. Als móet gebeuren, dan in iodsnaam maar zo. Maar liever nebben we helemaal geen fiets- Jiaduct", zegt bewoonster J. van Spruit. „We blijven erte- Op 19 augustus buigt de volgens bewoner L. Oreskovic is W. van Riemsdijk va vincie Zuid-Holland duct in het nieuwste plan 'zo lang mogelijk laag gehouden'. „Maar he.t is en blijft een via duct met een op- en afrit ernaar toe. En een viaduct is geen rij bomen." Het fietsviaduct moet een vei lige oversteek garanderen. Maar ptembf bezwaar- en beroep- ichriften zich over de bezwaren /an de omwonenden. Het fietsviaduct moet komen laast het bestaande spoorvia- r kom?uct over Herenwe8- Het is orcjvoJnderdeel van ^et P'an van de noe njPr0V^nc'e voor een fietspad tus- komen Voorhout en de Leidse Me- wel fenwflk- De provincie wil zo Haps hfoor elkaar Mg™ dat meer de stainensen ^ets P3*^11 om DeciaJeraar hun werk te gaan' De plan~ F (ien zijn al diverse keren bijge steld. Volgens projectmanager het viaduct onnodig en 'wegge gooid geld'. Van der Spruit be aamt dat. „Het is zo'n onover zichtelijk kruispunt, dat ieder een heel voorzichtig is. Daar door gebeurt er niks. Er is nog nooit een ernstig ongeluk ge weest, wel één keer wat blik schade", aldus Van der Spruit, die al 23 jaar op de Padoxlaan woont. De bewoners, die al dicht op het spoorwegviaduct wonen, zitten niet te springen om nog méér beton. „Het komt toch vijf, zes meter dichter naar je toe", zegt Van der Spruit. Oreskovic is bang dat zijn huis in waarde daalt als er een fiets viaduct bijkomt. Volgens hem stelt de tekening van het aange paste plan de zaken veel te mooi voor. „Op tekening kan al les. Het is net alsof je tussen on ze huizen en het viaduct nog een hele speeltuin neer kan zet ten. Maar ik geloof het niet, want er staan geen maten bij." Van der Spruit vindt dat de bewoners van de Padoxlaan al genoeg te verduren hebben. „Hier wonen is al geen lolletje", zegt ze. „Met de trein, en al die auto's en vrachtwagens die op trekken, stoppen, toeteren. Lek ker rustig buiten zitten is er niet bij. Je went er nooit aan." Ook vreest de bewoonster geluids overlast van de aanleg van het fietsviaduct. „Het duurt negen maanden, maar zulke dingen lopen altijd uit." Zelf zou ze het liefst zien dat het hele blok hui zen werd opgekocht. „Geef ons maar geld, dan ben ik gisteren weg. Dan kunnen ze hier doen wat ze willen." leiderdorp sander becker Een kale kip in een galajurk, die een striptease uitvoert voor kinderen: het klinkt vreemd, maar in Leiderdorp gebeurt het. Zwoel en erotisch trekt de kip haar kleding uit, zelfs haar ondergoed. Twee puntige borstjes worden zichtbaar, met op elke tepel een veer. „En kin deren, hebben jullie hier iets van geleerd", vraagt de presen tatrice. „Ja, heel veel", ant woordt een glunderend knulle tje van een jaar of tien. De vunzige kip, in werkelijk heid een mensgrote pop, is een van de vele acts tijdens het zo merfestival in het Leiderdorpse park De Houtkamp. Zondag middag tussen twaalf en vijf uur staat het centrale grasveld vol met pappa's, mamma's en kinderen. En dat is precies de bedoe ling, zegt H. Schimmel, lid van de werkgroep die het festival heeft georganiseerd. „We heb ben geprobeerd acts uit te zoe ken, die leuk zijn voor gezin nen. Onze wens is, dat er zo veel mogelijk kinderen komen kijken. Net als alle andere jaren lijkt dat ook nu weer te luk ken." De acts wisselen elkaar in hoog tempo af. De kinderen zijn nog nauwelijks bekomen van de blote kip, of ze horen al weer muziek vanuit een ande re hoek van het grasveld. Met z'n allen vliegen ze er naartoe. De ouders, happend in een sa- tétje of een Vietnamese loem pia, komen er in een sukkel drafje achteraan. Ditmaal kunnen ze zich ver lustigen aan de Ravioli Bro thers, een soort imitatie van de Blues Brothers. De twee broers - eigenlijke een broer en een zus, maar niemand lijkt zich daaraan te storen - dragen een zwart kostuum, een bolhoed en een donkere zonnebril. Ze halen angstaanjagende caprio len uit, door in allerlei vreemde houdingen op elkaar te klim- Een meisje uit het publiek, dat ook even met het duo mag meedoen, wordt via haar ok sels opgetild door de voeten van de dame, die ondertussen op de nek van de man is gaan zitten. Vervolgens wordt het kind in de rondte gedraaid, als een schommelstoel in een car rousel. De jeugdige toeschou wers kijken hun ogen uit. Aan de rand van het grasveld staan kraampjes waar van alles te koop is. Kunstzinnige hob byisten hebben er hun zelfge- zaagde houten poppetjes uit gestald, of hun zelfgekleide bloeinenvazen. De ijscoman doet goede zaken, en de terras jes, die speciaal voor de gele genheid zijn opgesteld, zitten bomvol. Toch is het Houtkamp Festi val geen grootschalig, com mercieel evenement. Het woord 'mega' is taboe, ver klaart organisator Schimmel. Hij wil niet dat de halve Rand stad langskomt, op zoek naar vertier. Schimmel: „We probe ren het festival expres zo klein schalig mogelijk te houden, want het is alleen bedoeld voor mensen uit Leiderdorp en om geving. Twee jaar geleden had den we 1500 bezoekers. Dit jaar halen we dat waarschijn lijk opnieuw." Wie genoeg heeft van de drukte en de herrie, loopt ge woon een eindje van het feest gedruis vandaan. Bijvoorbeeld in de richting van de kinder boerderij. Daar kunnen kinde ren de jonge geitjes aaien, en kijken naar de varkens in f Knorhuis. Succes verzekerd. Want, hoe leuk menselijke acts soms ook zijn, tegen een hup pelend konijntje kan geen ar tiest op. De acts wisselen elkaar in hoog tempo af tijdens het festival in De Houtkamp. foto hielco kuipei Overal verschijnen tegenwoordig rotondes, om de verkeersveilig heid te vergroten. In Leiderdorp lukt het niet zo met de aanleg van een van die rotondes. Het is niet eens zo lang geleden dat alle rotondes werden ver wijderd, om plaats te maken voor overzichtelijke kruispunten. Maar op alle plattegronden schieten de verkeerspleinen op eens weer als rondrijpe puisten uit de grond. Voorbeelden te over in Leiden. Voorschoten, Leider dorp en Wassenaar. De rotonde- mania heeft ons irt de greep. En niemand weet waarom. Want waar komt die mysterieuze rotonde met haar schijnveilig heid toch vandaan? En hoe leg je dat ronde misbaksel bijvoorbeeld uit aan een enigszins intelligent kind? Lastig. Zo'n verhaal is niet rond te breien. Gewoon logisch is de gekozen vorm van die rare scharnier in onze vanouds lijnrechte wegen al niet. De bedoeling is zo snel mo gelijk van A naar B te rijden. En niet met een omweg. Treinen rij den toch ook niet in een rondje. En circulerende vliegtuigen? Je ziet ze vliegen'. Etymologisch ge zien is die chaos ook gestaafd.' Rot betekent oorspronkelijk troep of bende. Ronde rotzooi, is de betekenis van het woord rotonde. Meteen weer afbreken die roton des, denk je meteen. Als je vervolgens het woorden :e, ronde misbaksel met haar schijnveiligheid toch vandaan? rotonde aangelegd. Waar komt dat mysteri- boek Latijn openslaat, lees je dat het woord 'rotonde' afstamt van rotundo, wat zo veel als rond ma ken betekent. Taalkundig lijkt het woord rotonde zo in ieder geval te herleiden. Lijkt, want 'rotun- diis' betekent volmaakt. En dat kan je de rotonde absoluut niet noemen. Ook historisch gezien is de roton de niet iets van de mensen. Heeft iemand wel eens van het volk der Protonders gehoord; sterke voor standers van het zich tijdens de jacht in cirkels voortbewegen? Ook was er nooit een profeet die voorspelde: Ooit koomen er op deze plotten weereld paden met rondingen ende bobbels.' De zie ner was waarschijnlijk op een kruispunt gevierendeeld. Niemand weet wie ooit met de rotonde op de proppen kwam. Opeens waren ze er. Gevreesd moet worden dat ze zomaar uit de lucht zijn komen vallen. Maar dan letterlijk. Kijk niet vreemd op als opeens ufós landen op zón volmaakt, ronde landbaan. Waar om zouden de graancirkels wel door buitenaardse wezens zijn gemaakt en rotondes niet? Rotondes zijn niet van deze we reld. Hoe makkelijk wij de roton de tolereren, geeft het ergste te vrezen. Wat gebeurt er als een of foto dick hogewoning andere gek het ultraveilige trape zium-verkeersplein presenteert? Kwestie van tijd, waarschijnlijk. Als een spaniel met van enthou siasme flapperende oren stort Victor Molkenboer, kersvers ver keerswethouder van Leiderdorp, zich op de erfenis van zijn voor gangers. Oude plannen worden naar de prullenmand verwezen, nieuwe zijn in de maak. Leider dorp wacht met gespitste oortjes af. Na de zomer moet-ie voor het eerst met de billen bloot. Dan presenteert hij het langverwach te, vaak beloofde Verkeers Circu latie Plan (VCP). U weet wel, het plan van 'Iedereen Tevreden'. Bewoners, die geen oordoppen meer hoeven te kopen tegen het zware verkeer dat langs hun voorraam raast. Bedrijven, die voortaan zonder opstoppingen en actiegroepen hun aan- en toe voer kunnen plegen. Maar helaas, de werkelijkheid wordt niet op een schone lei ge bouwd, maar op het afval van het verleden. Een leerzame illustratie van deze waarheid is momenteel vlak naast de Leyhof te zien. In de vorm van een paar trieste zandhopen en wat bosjes kool zaad op de plek waar een mooie nieuwe rotonde zou moeten ver rijzen. Het werk ligt echter stil. Waarom? De oude provinciale weg blijkt gebouwd op een ver vuilde fundering van brokken teerasfalt, afkomstig van weer een andere oude weg. De aanne mer, onder auspiciën van de pro vinciale ingenieurs bezig met het wegbreken ervan, kreeg een pro ces-verbaal aan zijn broek. Want dat kan zomaar niet. Arme Molkenboer. Verkeers Cir culatie Plan of niet, ook hij kan alleen maar bouwen op oude we gen. Op het afval van het verle den dus. Het wachten is nu slechts op de onvermijdelijke ge daanteverandering. Van een en thousiaste spaniel tot een tred- molenpaard, dat niet anders kan dan treden in het uitgesleten voetspoor van zijn voorgangers. 'Iedereen tevreden'? No way. Zes kindplaatsen 'buitenschoolseopvang warmond erna straatsma Warmond krijgt van het rijk tijdelijk subsidie voor zes kindplaatsen 'buitenschoolse opvang'. Voorwaarde voor het binnenhalen van dit geld is wel dat de gemeente de op vangplaatsen realiseert vóór 31 december 1999. Dat bete kent dat ze wellicht op zoek moet naar een tijdelijke ac commodatie, omdat het soci aal-cultureel centrum voor die- tijd nog niet gereed is. Onlangs is nog een extra subsidie aangevraagd, waar mee het aantal kindplaatsen uitgebreid kan worden tot 7,9. De gemeente diende bij het rijk een aanvraag in, naar aan leiding van de 'motie Wolffensperger' die eind vorig jaar 35 miljoen gulden extra opleverde voor buitenschoolse opvang. De rijkssteun is van tijdelijke aard; gemeenten kunnen tot en met 1999 in aanmerking komen voor een bijdrage. De gemeente wil de buiten schoolse opvang, een voorzie ning die Warmond nu nog niet heeft, onderbrengen in het nog te bouwen sociaal cultu reel centrum. Naar verwach ting is de nieuwbouw, op de plek waar 't Trefpunt stond, in het voorjaar van 2000 klaar. Hoe de buitenschoolse op vang tijdig kan beginnen, wil een woordvoerster van de ge meente niet mededelen. „We hebben daar wel ideeën over. In september presenteren we de gemeenteraad een voor stel." Een van de mogelijkheden lijkt een snelle verbouwing van hei voormalige 'bewaarschool tje' naast 't Trefpunt. Door verscheidene architecten is onlangs geopperd dat dit mo numentale gebouwtje wel ge schikt zou zijn voor dit doel einde. De gemeente wil van hel oude schoolgebouwtje een onderdeel maken van het nieuwe sociaal-cultureel een- De Sassenheimse Bolder- berg Groep, die in Warmond al een kinderdagverblijf heeft, is bereid de buitenschoolse opvang op zich te nemen. „Ik ben daarover in gesprek met de gemeente", zegt directeur Mary van den Berg. „I let enige dat we nog nodig hebben is een locatie."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11