Metro in gesprek over verkoop dochter Vobis Windmolenbouwer Nedwind kan onder Deense vlag doorgroeien TNT Post 'op eigen kracht' naar beurs Economie Expositie over nieuwe luchthaven Hong Kong tnt post groep Russische staat wil weer monopolie drankproductie Akzo haalt streefcijfers milieu drie jaar eerder Van Kesteren van sociale zaken naar VNO-NCW -iATERDAG 27 JUNI 1998 oersei Warenhuisgroep Fifth Avenue te koop JPTIES new york De prestigieuze Amerikaanse warenhuisgroep Saks Fifth Avenue is te koop. Houdstermaatschappij Saks Holdings, in meerderheid eigendom van Investcorp in Bahrein, heeft laten weten te kijken naar 'strategische alternatieven, waaronder ver koop'. De groep werd opgericht in 1924. Het vlaggenschip is de i vestiging aan Fifth Avenue in New York. Saks heeft 97 winkels in de Verenigde Staten. Analisten schatten dat een koper 4 a 5 mil jard gulden zal moeten betalen. Johma Groep bouwt nieuwe fabriek losser De lohma Groep, producent van salades en sauzen, bouwt in Losser een nieuwe fabriek. Op het gebied van salades is Johma in Nederland marktleider met een jaarproductie van 35 miljoen kilo. Er werken 330 mensen. De directie verwacht dat de i nieuwbouw een impuls betekent voor nieuwe arbeidsplaatsen, i Er komen nieuwe producten bij, waaronder belegde broodjes die geleverd worden aan tankstations, horeca en catering. De fa- briek wordt oktober volgend jaar in gebruik genomen. De ,j nieuwbouw heeft geen gevolgen voor de zestig werknemers van Neptunus Food in Amsterdam. Deze producent van belegde I broodjes en sandwiches werd vorig jaar overgenomen. i Brussel: 22 miljoen voor melkpromotie brussel» De Europese Commissie in Brussel heeft ruim 22 mil- joen gulden beschikbaar gesteld voor de promotie van melk. Het Nederlands Zuivelbureau krijgt daarvan 1,18 miljoen gulden. Het geld is bestemd voor reclamecampagnes die het imago van i; melk en melkproducten willen verbeteren. De EC acht met na- I' me bij jongeren onder de 25 jaar zendingswerk nodig. Op dit j moment geldt melk als iets dat door ouders aan jongeren wordt opgedrongen. De commissie ziet liever dat melk een drank j wordt met een modern imago, waar jongeren bewust voor kie- l zen. Bovendien is melk een belangrijke calcium- en vitamirien- bron, die niet mag ontbreken in de dagelijkse voeding, aldus de j commissie. Prozac bevecht namaak in China peking De Amerikaanse producent Eli Lilly eist dat twee Chine- l se bedrijven stoppen met het op de markt brengen van een ei- j gen versie van het antidepressiemiddel Prozac. De zaak is in- middels gevorderd tot de hoogste Chinese rechter. Topman IR. Smith noemt het een toetssteen voor de bereidheid van China om zich te houden aan internationale afspraken over patenten. De reputatie van China op dat terrein is al jaren dubieus. De Amerikaanse fabrikant investeerde tientallen miljoenen dollars in de ontwikkeling van Prozac. Drie jaar geleden weigerden de Chinese farmaceutische autoriteiten bescherming van het pa- I tent en een rechter beschikte eind december vorig jaar ook al af- j wijzend. Vorige week schaarde een hogere rechtbank zich achter j die uitspraak. In Nederland 48 winkels en 500 werknemers ECONOMIE-WIJZER c jcHIPHOL In het Bezoekerscentrum van Schiphol is van 9 juli tot 31 juli 2®en tentoonstelling gewijd aan jjle nieuwe internationale lucht - jiaven van Hong Kong op het tiland Chek Lap Kok. De expo sitie bestaat uit foto's en een vi- 2eo die de verschillende fases ran de aanleg laat zien. Ook zijn er maquettes van de luchthaven en van de spectacu laire Tsing Ma Brug, 's werelds jangste hangbrug voor weg- en (poorverkeer van en naar de —nieuwe vliegveld. Tevens zijn er beelden van de oude luchtha- Schaarste op kantorenmarkt mee dat het klimaat op de kan torenmarkt na 2001 weer kan omslaan. Reden daarvoor is dat het aantal kantoorbanen tegen 'z'n demografische grenzen aanloopt'. Een lagere groei van de economie kan ook een rol spelen. Om een tekort aan kantoor ruimte te voorkomen, gaat de gemeente Den Haag project ontwikkelaars en bouwers op roepen te beginnen met de uit voering van bouwrijpe plannen op de vrije markt. Het kantoor aanbod is het afgelopen jaar in de residentie met twintig pro cent afgenomen. J'jflet aanbod op de kantoren- markt kan de vraag niet meer 0 lijbenen. In een jaar tijd is de jjouwactiviteit met 27 procent 2oegenomen, maar dat is vol trekt onvoldoende, meldt de ereniging NVB Bouwonderne- ióftiers Ontwikkelaars. De huren van eersteklas kan- ren zijn door de schaarste ge stegen met gemiddeld vijf pro cent. Voor dit en volgend jaar eerwacht de NVB huurverho gingen van tien procent of meer per jaar. Per regio kan de stij- oging verschillen. De NVB houdt er rekening Het Duitse detailhandelsconcern Metro onderhandelt over verkoop van zijn computerdochter Vobis. Volgens The Wall Street Journal wordt afzonderlijk gesproken met de Amerikaanse computerbedrijven CHS Electronics en Ingram Micro. Het laatste concern tekende deze maand een akkoord voor overneming van de productiecapaciteit van het in nood verkerende Nederlandse Tulip. Het overleg kan leiden tot volle- mers, zag de omzet vorig jaar dige of gedeeltelijke overne- fors groeien van 3,3 tot 4,5 mil- ming van Vobis, of de vorming jard mark. Maar door de scher- van een gezamenlijke onderne- pe concurrentie op de markt voor personal computers daalde de winst van 46 miljoen mark tot 37,5 miljoen mark. Vobis heeft in totaal 4.300 werknemers. Het bedrijf is de op vier na grootste pc-fabrikant in Europa. Het marktaandeel bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 5,6 procent. Vorig jaar verkocht Vobis 960.408 ap paraten, 240.000 meer dan in 1996. De computerfabrikanten in Europa hebben steeds meer moeite op te boksen tegen de Amerikaanse concurrentie. Eer der dit jaar moest Tulip uitstel van betaling aanvragen. Vobis heeft nog onderhandeld over overneming van de fabriek van het bedrijf, maar Tulip werd uit eindelijk overgenomen door Be- gemann en Ingram. Metro, dat nog elk commen taar weigert, lijkt het voorbeeld te volgen van het eveneens Duitse Siemens. Dat concern zag ook geen brood meer in de productie van pe's en verkocht die in april aan het Taiwanese bedrijf Acer. ven Kai Tak. De nieuwe luchthaven van Hong Kong wordt donderdag 2 juli geopend door de president van de Volksrepubliek China Jiang Zeminsk in bijzijn van de hoogste vertegenwoordiger van Hong Kong Tung Chee. Op 6 ju li wordt het vliegveld in gebruik genomen door het vliegverkeer. De luchthaven op het kunstma tig aangelegde eiland is het grootste bouwproject uit de ge schiedenis van Hong Kong. Bij de bouw waren verscheidene Nederlandse bedrijven betrok ken. De kosten bedroegen circa 20 miljard gulden. NedWind zoekt samenwerking om te kunnen doorgroeien op de windmolenmarkt, waar steeds grotere projecten wachten. De Rhenense windmolenbou wer Nedwind, die waarschijnlijk wordt overgenomen door het Deense NEG Micon, denkt de productie op korte termijn te kunnen verzesvoudigen. De verkoop van turbines levert nu jaarlijks 50 miljoen gulden op. Nedwind hoop straks meer en grotere molens te verkopen, vooral voor de offshore indu strie. Windmolens moet je niet al leen bouwen, maar je moet ze ook zelf in de markt zetten, vindt NedWind. „We kunnen allang niet meer leven van het bouwen van windmolens al leen", aldus woordvoerders Burgers. „Onze toegevoegde waarde bestaat uit kennis en contacten: we koppelen partijen In de provincie Groningen is een tweede windmolenpark in de maak. In de Eemshaven staan al 94 molens; nabij Delfzijl komen er nog eens 30 te staan. De Eemshaven-molens leve ren aan 26.000 huishoudens stroom; die van Delfzijl zijn goed voor 20.000 huishoudens. Energiemaatschappij EDON, ondernemer Henk Koop en Siemens Nederland BV onderzoeken samen hoe het park het best kan worden gefinancierd. De partijen hopen er in okto ber uit te zijn. Twintigduizend huishoudens zouden door de molens van stroom kunnen worden voorzien. De aanleg van het park vergt een investering van honderd miljoen gulden. Het windmolenpark in Delfzijl gaat tot de grootste van Euro pa behoren. en zijn adviseur als het gaat om locaties en vergunningen voor de windmolens." Was NedWind in zijn eerste jaren nog aan het pionieren met kleine windmolens - een paar meter hoog, rotorbladen van zo'n tweeënhalve meter - nu wordt gesleuteld aan 70 meter hoge molens en met rotorbla den van ruim 30 meter. Vermo gen: 1000 kilowatt. Burgers: „Voorheen hadden we vooral te maken met een klein groepje afnemers. Dat wa ren de energiebedrijven. Nu FOTO GPD HENK VAN HOLLAND blijken ook banken en andere beleggers geïnteresseerd in de turbinemarkt. Mede dankzij fis cale regelingen zoals de groen- regeling puilt de geldbuidel voor milieuvriendelijke beleg gingen uit". Toch is de steun van beleg gers niet voldoende. Het inter nationale bedrijf met windmo lens van China tot in Californië heeft een sterke arm nodig om ook in de toekomst te kunnen doorgroeien. „Je weet als bedrijf dat er grote projecten voor de deur staan." Burgers doelt op grote internationale projecten, vooral in de offshore industrie. En daar hebben de Denen meer verstand van. Dus is samenwer king in dit geval een overna me geboden. Internationali sering is sowieso onontkoom baar, denkt NedWind. Winstgevend bedrijf met stevige poot in groeimarkten ct 1998 nederland PIT Post krijgt maandag als TNT Post Groep (TPG) een zelfstandi ge beursnotering naast KPN. 'Post' geniet de reputatie van een stabiel en met visie geleid bedrijf. Maar niemand weet precies het waard is, bij gebrek aan vergelij kingsmateriaal en onzekerheid over de Europese privatisering vah de posterijen. Particuliere be leggers stuwden het aandeel in de 'grijze' voorhandel op de eerste dag al met dertien procent om hoog. Voor elk aandeel KPN krijgt een bezitter maandag een aandeel KPN Telecom en een aandeel TNT Post Groep. De prijs wordt niet vooraf bepaald, ook niet de bandbreedte ervan zoals bij een beursintroductie, maar wordt he lemaal aan de markt overgelaten. Hoekmansbedrijf Van der Moolen gooide afgelopen maan dag al een balletje op en zette een 'indicatiekoers' van 42 gulden voor TPG (ongeveer eenderde van de 121 gulden voor KPN inclusief TPG). Hongerige particuliere be leggers hadden daarvan aan het einde van de dag al 49,80 ge maakt, nagenoeg de introductie- koers van KPN in 1994. Het bedrijf wordt sinds 1988 geleid door de van Hoek Loos luchtvrachtdivisie afkomstige Ad Scheepbouwer (53). Hij wordt ge zien als een degelijke en agressie ve manager, betrokken bij zestien overnames sinds hij in 1988 door de PTT werd weggekocht bij Pak hoed luchtvracht. Scheepbouwer maakte van Post een winstgevend bedrijf, af gemeten tegen het geïnvesteerd kapitaal zelfs bijna even rendabel als Telecom. Van de 2,7 miljard nettowinst van KPN over 1997 kwam 1,9 miljard van Telecom en 694 miljoen van Post. De rentabi liteit op het eigen vermogen ligt met 12,3 procent in de buurt van de 14,4 procent van Telecom. En behalve de lopende reorganisatie Briefpost 2000 lijken er geen grote saneringen meer noodzakelijk. Scheepbouwer rekent op een winstgroei van 'meer dan tien procent per jaar', vijf jaar lang. Analisten zelfs op 15 tot 20 pro- cent per jaar. De 'synergie' tussen Post en TNT levert minimaal 125 miljoen gulden per jaar kostenbe sparing op. Scheepbouwer is ervan doordrongen dat Post ook met 'TNT' er voor het risico loopt te worden versleten voor een geza pig ambtelijk bedrijf waar geen eer aan te behalen valt. Daarom zijn sinds 10 april tientallen mil joenen gepompt in een reclame campagne op televisie en in dag bladen. Tijdens het WK Voetbal zijn KPN/TNT Post, tussen de wedstrijden door, de grootste ad verteerders met, tot afgelopen weekeinde, een bedrag van 1,7 miljoen. PTT Post, vanaf maandag al leen nog de 'merknaam' van de Nederlandse postbestelling van de TPG-werkmaatschappij, heeft een unieke positie. Nederland is het eerste land dat zijn staatsmo nopolie op de postbezorging heeft geprivatiseerd. In de meeste landen zijn de telecomactiviteiten gescheiden van de post, in Ne derland is Post bij de privatisering vanaf 1989 gekoppeld gebleven aan Telecom en heeft geprofi teerd van vier jaar druk vanuit de financiële markten. De acquisitie van het Austra lisch/Britse koeriers- en expresse- bedrijf TNT was de aanleiding voor de loskoppeling van Tele com. De overname maakte van PTT Post het vierde logistieke concern van de wereld met 105.000 werknemers in 55 lan den, een even grote omzet als PTT Telecom en een stevige poot in sterke groeimarkten. TNT wil vooral in Europa en Azië groeien. In de VS zijn Fedex en DHL al on aantastbaar. TNT Post is sterk in expresse luchtvracht met GD Express en de organisatie en distributie van voorraden van bijvoorbeeld de Gamma- en Karwèi winkels, en de wereldwijde distributie van auto onderdelen voor Toyota, Volks wagen, Fiat en Ford. Het aandeel KPN was volgens Scheepbouwer 'het aandeel Tele com met een gouden randje'. Te lecom was het riskante deel. Post zorgde voor de stabiliteit. „Nu krijg je twee geprofileerde aande len, nu gaan wij ook op jacht." Overnames in Italië, Frankrijk en Duitsland zitten in de pijpleiding. De KPN-aandeelhouders hebben de splitsing van het bedrijf in een post- en telecömconcern giste ren in een speciale vergadering goedgekeurd. Na de formele goedkeuring zeiden de topmannen van post en telecom. Scheepbouwer en Dik. el kaar vaarwel door een symbolische postzegel in tweeën te scheuren. „Als zij blijven schrijven, blij ven wij bellen", aldus Scheepbouwer. „Ik zal ze missen van de post", luidde de groet van Dik. „Laat nog eens wat van jullie horen." Geachte heer Vermeend U vertrekt alweer als staatsse cretaris van financiën, dus U zult het wel druk hebben. Ho pelijk zit U nog niet tussen de verhuisdozen en komt mijn ver zoek niet te laat. Er is iets wat ik niet begrijp en wat U mij hope lijk wilt uitleggen. Namelijk, waarom besteden Uw inspec teurs zo veel tijd aan het be knibbelen op aftrekposten van inkomens die zo laag zijn dat het knibbelwerk een veelvoud kost van wat het oplevert? Economen trekken kosten van lasten af. Als het negatief uit komt, heet het 'liefdadigheid' en zo bezien doet Uw Inspectie volop aan liefda digheid. Neem de inspecteur van de vriendin van Rita Kohnstamm. De vriendin was een eenmans naaiate lier begonnen. Kohnstamm schrijft: „Zij heeft nu al twee keer een jaarlijkse boeken- controle gehad van de inspecteur, die al vlooiend in haar bonnetjes voor ga ren en band heeft geconstateerd dat zij 523 gulden te weinig heeft betaald. Zij troost zich schraaltjes met de gedachte dat het de overheid een veelvoud van dit bedrag heeft gekost om deze fout op te sporen" (NRC 2 mei). Zelf ben ik met uw inspecteur R.J.J. Wijte van Ondernemin- gen-2 in Amsterdam in een ui terst liefdradige corresponden tie gewikkeld over een jaar dat met verlies werd afgesloten en waarin mijn bruto-inkomen zelfs beneden de bijstandsnorm lag. Op verzoek maakte ik een urendeclaratie. Ik leverde alle bonnen en betalingsbewijzen in. Uw inspecteur stuurde daar op een Kennisgeving van Afwij king op de Aangifte, waarop ik binnen tien dagen mocht reage ren. Dat deed ik. Vervolgens kwam er een Ken nisgeving van Afwijking-op-de- Afwijking-op-de-Aangifte. Weer mocht ik snel reageren. Dat deed ik, en dit was veel werk, ik zal nog uitleggen waarom. Maar eerst wilde ik D wat voor lezen uit de Afwijking-op-de-Af- wijking-op-de-Aangifte. Dit'bij- voorbeeld: 'Van enkele ondui delijke bonnen is door mij niet vast te stellen welke winkel het hier betreft en welke munteen heid. Het betreft vijf bonnen met de datums 16-06-1995, 08- 08-1995,21-02-1995,22-08- 1995 en een bedrag van 11,95. Het is daarom niet mogelijk ze juist te beoordelen. Ik neem de ze kosten niet in aanmerking. Om dit in de toekomst te voor kómen wil ik met u de afspraak publiciste maken dat u op de bon aangeeft op welke titel de bon betrekking heeft. Een bon van Bruna (12- 01-1996) van 13,95 betrefteen betalingsbewijs uit een ander jaar. Omdat u moet voldoen aan het factuurstelsel wordt dit bedrag niet in aanmerking ge- Twee keer twee pagina's vol correcties op een bruto-inko men dat onbetwist onder de bij standsnorm ligt. Legioenen van Uw inspecteurs samen kunnen mijn inkomen dat jaar niet bo ven de belastingvrije voet op krikken, hoe hard ze ook druk ken. Evenmin kan het verlies worden wegge- r f- streept tegen toe komstige winst. De uitgesponnen cor respondentie levert U dus niets op. De belastingbetaler kost het handenvol tijd die niemand ver goedt. Ik kan het al leen maar zien als een verspilling van belastinggeld. En ook van mijn geld, want als zelfstandige kan ik het me niet veroorloven veel werk te steken in zaken die zo totaal zonder nut of vreugde zijn. De reactie op de Afwijking-op - de-Afwijking kostte extra veel tijd omdat Uw inspecteur mijn beroep op de Zelfstandigenaf trek afwees. Ik was tweeënhalve week ziek geweest en had de 'urennorm' niet gehaald. De urennorm is de basis voor de Zelfstandigenaftrek. Het leek me vreemd dat een zelfstandige die incidenteel ziek is, ook nog eens meer belasting moet gaan betalen. Maar goed, de uit spraak van de Hoge Raad zat er bij. Blijkbaar was dat al uitge vochten. Totdat, bij bestudering van de tekst die Uw inspecteur niet alvast gemarkeerd had, bleek dat de uitspraak over iets totaal anders ging. Namelijk over blijvende en volledige ar beidsongeschiktheid. De aanspraak op Zelfstandigen aftrek vervalt niet als gevolg van ziekte. Het gerechtshof heeft dat uitgesproken en de Hoge Raad heeft het later bevestigd. Het is de tweede keer dat de Inspectie onjuiste informatie geeft over èen gróte aftrekpost. Het jaar ervóór gebeurde het met voor eigen rekening gemaakte ver- kiezingskosten voor de Tweede Kamer. Ook toen was de fout in Uw voordeel, excellentie. Waar ligt dat aan? Ik krijg de indruk dat Uw inspecteurs correcties op onze aftrek sparen alsof het airmiles zijn, en zonder veel scrupules. Hebt U misschien een financiële prikkel inge bouwd in hun eindejaarsbonus? Rusland van oudsher een staatsaangelegenheid en was al tijd één van de belangrijkste bronnen van overheidsinkom sten. De invoering van de vrije markteconomie, begin jaren ne gentig, maakte hier een einde aan. Het gevolg was een enor me toename van het assorti ment. De kwaliteitscontrole ver dween echter, waardoor de markt werd overspoeld met vooral wodka van dubieuze af komst. Het afgelopen jaar zijn in Rusland zo'n 2.300 onderne mingen opgerold die illegaal al cohol stookten. Maar volgens de autoriteiten is ook een deel van de aangeboden vergiftigde alco holische dranken afkomstig uit het buitenland. De Russische regering wil zo veel mogelijk aandelen opko pen van de distilleerderijen in het land. Op deze manier wil de regering opnieuw de productie van en groothandel in alcohol houdende dranken in staats- handen brengen. De regering hoopt zo zowel haar accijnsinkomsten op te schroeven als de illegaal ge stookte drank op de Russische markt terug te dringen. Bijna de helft van de aangeboden alco holhoudende drank zou illegaal zijn gestookt. Het afgelopen jaar overleden naar schatting 25.000 Russen na het consumeren van vergiftigde drank. De alcoholproductie is in arnhem »anpoplosmidddelen in de lucht en vijftien procent vermindering van afval. Het concern heeft dit bereikt door anders te gaan pro duceren, waardoor bijvoorbeeld bij verven en lakken en de pro ductie van technische polyes tergarens minder oplosmidde len nodig zijn. Het milieurapport van Akzo verschijn alleen digitaal. Het verslag heeft immers afval als invalshoek, zo stelt het concern. Akzo Nobel heeft drie jaar eer der dan gepland de streefcijfers gehaald voor vermindering van de hoeveelheid afval en de uit stoot van belastende stoffen in de lucht en het water, zo meldt het chemieconcern in zijn milieujaarverslag. Het gaat om een verminde ring tot tien procent van zware metalen in het water, vijftien procent vluchtige organische het totstandkomen van de ak koorden met werknemers over onder meer flexibele arbeid en sociale zekerheid. Met deze ak koorden over heikele kwesties heroverden de sociale partners hun positie als belangrijke advi seurs voor de regering. Van Kes teren heeft nog geen opvolger. Directeur sociale zaken N. van Kesteren van de organisatie van werkgevers VNO-NCW wordt algemeen directeur van die club. Hij volgt J. Jacobs op. die de organisatie per 31 januari 1999 verlaat. Van Kesteren was een van de hoofdrolspelers bij

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9