Milosevic: Waarnemers mw met door te gaan mogen snel naar Kosovo Plein van Hemelse Vrede werd schandvlek Aidscongres in teken van kloof arm-rijk ve Basken uit politiek na l moordaanslagen ETA Buitenland Referendum in Israël Superduik UTERDAG 27 JUN11998 ethit Dode man zat vier jaar voor televisie 8RANDENBURGEen man heeft in de Oost-Duitse stad Branden- lurg vier jaar lang onopgemerkt dood voor de tv gezeten. Het jemummificeerde lijk werd bij toeval ontdekt, aldus de Berliner Vlorgenpost. De man, die nu 55 jaar zou zijn geweest, moet al in 1994 zijn overleden. Omstreeks dezelfde tijd trokken de andere huurders uit het pand. Al die tijd heeft niemand hem gemist. Toen de huur niet meer binnenkwam, heeft de verhuurder het pand als leegstaand opgegeven, zonder dat te controleren. Het energiebedrijf sneed wegens schulden na een tijdje de stroom af. >n De doodsoorzaak van de man is onbekend, maar de politie ver- loedt geen misdrijf. nnu mi 'lgië, liberale e Eur< ?n van m gemeei lak is je ooi handé een he jpt waj estien) n bewa ocenti tauweli arsena e poliü doen, :t of er Tientallen maffiosi gepakt in Italië 80me De Italiaanse politie en het leger hebben gisteren op Sici lië en in Zuid-Italië tachtig maffiaverdachten gearresteerd, onder wie enkele topcriminelen. Door opmerkingen van procureur-ge neraal Caselli van Palermo laaide ook de discussie weer op over hoe om te gaan met maffiabazen als ze eenmaal vastzitten. Caselli wees erop dat maffialeiders vanuit hun cel per mobiele lelefoon opdracht geven tot moorden. Ook zou maffiabaas Vito Vitale zijn 10-jarige zoon hebben gebruikt om boodschappen te smokkelen. Caselli wijt dit aan een recente versoepeling van het gevangenisreglement. Eerder werden maffiosi tijdens bezoeken door pantserglas van hun familie gescheiden. De procureur pleitte er daarom voor het reglement weer te verscherpen. Planeet ontdekt bij nabijgelegen ster Washington Onderzoekers hebben niet ver van ons zonnestel- ïhand- eft ziek gewon Ivoeri penlt hetlan wapei zegt w t eenb dt geb n een volger ooi na ;en van verken van oi woord onsibl een genari t een ?lgisch ogeni ndeh rn, pal I u m h indn It bestr iator e: ;o Covi tal on ien wi reedzil} houd| ?t niet! sel een planeet ontdekt, ruim anderhalf maal zo groot als Jupi- ler. Het was 'planetenjager' Geoffrey Marcy van de State Univer sity van San Francisco, die met de Keck-telescoop op Hawaii de vondst deed. De nieuwe planeet draait om de ster Gliese 876, ge legen op 'maar' vijftien lichtjaren van de Aarde. Het ruimteli- lob chaam is niet daadwerkelijk waargenomen, maar de ondérzoe- ei kers hebben de aanwezigheid ervan kunnen afleiden uit de be wegingen die de ster maakt. De planeet bestaat waarschijnlijk niet uit gesteente. Het gaat om een Jupiter-achtige gasbal, be staande uit waterstof en helium. Vonnis hof vergroot kans Paula Jones Washington Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren LAD heeft af geki haar wurg pte jo haar :hib,i vaaiM tersoo if kree de mogelijkheden verruimd om een klacht in te dienen wegens seksuele intimidatie. De eisende partij is nu niet meer verplicht aan te tonen dat zij daadwerkelijk schade heeft geleden. Volgens deskundigen verhoogt het vonnis de kansen van Paula Jones om in hoger beroep alsnog een rechtszaak tegen president Clinton af te dwingen. In april had een rechter de zaak geseponeerd, omdat lones onvoldoende had aangetoond daadwerkelijk scha de te hebben geleden door een vermeend incident, uit de tijd dat Clinton nog gouverneur van Arkansas was. Volgens Jones liet Clinton haar destijds naar zijn hotelkamer brengen, ontblootte hij zijn penis en vroeg hij om orale seks. Iraanse havik maakt opening naar VS teheran Ayatollah Ahmad Jannati, één van de religieuze havi ken in Iran en woordvoerder van de Raad der Wachters van de Islamitische Revolutie, heeft zich gisteren verrassend bereid ge toond tot dialoog met de Verenigde Staten. „Als zij hun anti-isla mitische houding laten vallen, ons met rust laten en ons onze godsdienst laten koesteren, dan kunnen we met elkaar praten", zei de geestelijke tijdens het vrijdaggebed bij de universiteit van Teheran. „Het probleem tussen Amerika en ons is alleen de is lam. Wij hebben geen enkel ander probleem." Washington en Teheran verbraken hun betrekkingen, toen na de Islamitische Revolutie in 1979 de Amerikaanse ambassade in Teheran werd bezet en radicale studenten 444 dagen lang Amerikaanse diplo maten gijzelden. Jarenlang plachten Iraanse haviken de VS als 'Grote Satan' aan te duiden. Loekasjenko drijft conflict op spits minsk De ambassadeurs van de Europese Unie mogen alleen met toestemming van president Aleksandr Loekasjenko naar Wit-Rusland terugkeren, aldus het staatshoofd gisteren op de Wit-Russische tv. „Ik heb de ambassadeurs aangeboden over hun problemen te praten. Zij hebben geantwoord dat ze hun re geringen moesten consulteren. Laat ze "maar consulteren, maar ze moeten weten dat ze alleen met onze toestemming mogen terugkeren", aldus Loekasjenko. De EU-ambassadeurs hebben Wit-Rusland maandag verlaten, uit protest tegen hun uitzetting uit de wijk Drozdy. De Wit-Russische autoriteiten gaven op dracht de toegangspoorten van diplomatieke residenties dicht te lassen en sloten de elektriciteit af. Dat is een flagrante schending van de Conventie van Wenen, waarin de onschendbaarheid van ambassadeurswoningen is vastgelegd. 'Journalisten Algerije in levensgevaar' Amsterdam De journalistenbond NVJ heeft minister Van Mierlo van buitenlandse zaken en Europees commissaris Van den Broek gevraagd aandacht te besteden aan het feit dat één van de Iwee bewaakte woonoorden voor Algerijnse journalisten in Al giers wordt gesloten. „Tweehonderd Algerijnse journalisten ver liezen hierdoor hun noodzakelijke bescherming", aldus de NVJ, die het Steuncomité Algerijnse Intellectuelen Amsterdam SALA aan zijn zijde vindt. De twee zogenoemde safe houses zijn vol gens de vakbond allebei heel hard nodig. De afgelopen drie jaar zijn meer dan zeventig journalisten doelbewust vermoord. [lis t<* arcelona henk van den boom /end dvvil correspondent ithullii datl let ontklede en verminkte lijk >nder an het Baskische raadslid Ma- luel Zamarreno, dat gisteren op Ie voorpagina van veel Spaanse ranten werd getoond, heeft de ibitie om ooit nog een poli- Jee carrière te beginnen voor meeste Basken niet groter maakt. Dat geldt des te meer tor politici van de regerende entrum-rechtse Partido Popu- ir (PP) van premier Aznar. Za- nerreno, die donderdag door en ETA-bom omkwam, is de evende vermoorde PP-politi- us sinds deze partij twee jaar leden aan de macht kwam. Het cynische is dat Zamarre- nog maar een maand gele- n werd beëdigd als de opvol- :r van Jose Luis Caso. Die ;rd in december door de ETA ïrmoord. Zamarreno gaf bij in aantreden toe dat hij bang is, maar voegde eraan toe dat waardigheid van de politiek it won van zijn vrees'. Ook zei lij erop te vertrouwen dat hij ildoende bescherming zou ijgen, juist na de vele dreige- ienten die de ETA aan zijn Ires had geuit. Zijn dood is een nieuw bewijs er geen afdoende bescher- ning bestaat tegen het ETA-ge- veld. Zamarreno werd verge- flink eld door een lijfwacht. De PP- slanj RTR Reuters Missie moei geweldsexplosie in Servische provincie voorkomen Binnen twee a drie dagen gaan er tientallen internationa le waarnemers naar de Servische provincie Kosovo om een geweldsexplosie te voorkomen. Dit heeft de Ameri kaanse bemiddelaar Richard Holbrooke gisteren gezegd. President Milosevic van Joegoslavië heeft met de missie ingestemd. Het gaat om diplomaten van Westerse landen en van Rusland, die al in Belgrado zijn gevestigd. pristin a-Belgrado afp-dpader geen noemenswaardige vooruitgang geboekt. Hij deed Bij zijn bemiddeling tussen de opnieuw een oproep aan beide separatistische Kosovo-Albane- partijen om alle vijandelijkhe- zen en het Servische bewind in den te staken. Belgrado heeft Holbrooke ver- Bij zijn tweede bezoek aan Kosovo deze week had Hol brooke het gisteren over 'de ge vaarlijkste plaats in Europa'. De NAVO boekt volgens de Ameri kaan ondertussen vooruitgang bij de bestudering van opties tot militair optreden tegen Belgra do. De plaatsvervangende Russi sche minister van buitenlandse zaken, Nikolai Afanasievski, voerde gisteren op zijn beurt besprekingen met Milosevic om te bemiddelen in het conflict rond het kruitvat van de Balkan. De niet-officiële leiding van de Serviërs in Kosovo heeft Milosevic gisteren in een open brief verantwoordlijk gehouden voor hun 'rampzalige situatie': „Met uw onverantwoordelijke beleid heeft u Kosovo tot een wereldprobleem gemaakt, en desondanks zwijgt u." De brief, die onder meer is ondertekend door de Servisch- orthodoxe bisschop van Koso vo, Artemije, en de leider van de Servische Verzetsbeweging, Momcilo Trajkovic, wordt ge rept over 'Albanese terreur' en etnische zuiveringen. Er zouden al meer dan vijftig Serviërs zijn ontvoerd door Albanezen. tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische premier Neta nyahu lijkt zijn idee voor een re ferendum over de verdere uit voering van het vredesproces te hebben opgegeven. Breed pro test heeft hem ervan overtuigd dat er geen meerderheid voor het voorstel is te vinden. De critici menen dat Neta nyahu met het referendum een besluit over een verdere terug trekking van de Westelijke lor- daanoever verder wil uitstellen, en dat hij als regeringsleider zijn verantwoordelijkheid pro beert te onüopen. Het idee voor een referendum kwam op als gevolg van interne tegenstellingen binnen het ka binet over het vredesproces. mostar Een schoonspringer neemt een duik van de res- was tijdens de oorlog één van de symbolen van de Bosni- tanten van de 'Stari Most', de verwoeste Ottomaanse brug sche waanzin. Gisteren ging het er vrediger aan toe. Spor- in het Bosnische Mostar. De door Kroaten aan puin ge- ters uit negen landen hielden er een wedstrijd schoonsprin- schoten oeververbinding in de met moslims gedeelde stad gen van grote hoogte. Het bijzondere van de duik in Mos tar is namelijk vooral de enorme afstand die wordt vóór de duikers in de rivier de Neretva terecht komen. FOTO EPA FEHIM DEMIR peking afp politici in Baskenland krijgen sinds enige tijd les van de poli tie in hoe ze zich zo veilig mo gelijk moeten gedragen. De par tij zelf heeft voor haar leden een handleiding laten samenstellen. Die bie'dt praktische richtlijnen om het de ETA niet al te makke lijk te maken. Na elke moord laait de dis cussie over de veiligheidsmaat regelen weer hoog op. De Baski sche PP-voorzitter Iturgaiz zijn voorganger werd twee jaar geleden door de ETA doodge schotenheeft zware kritiek op het veiligheidsbeleid van de Baskische politie. „De ETA schiet ons af als mussen", zei hij onlangs. De voorzitter voorspelde vori ge maand al dat het vinden van kandidaten voor functies bin nen de partij grote problemen begint te geven. In oktober wor den in Baskenland parlements verkiezingen gehouden, waar voor een nieuwe kandidatenlijst moet worden opgesteld. Nog moeilijker zal het volgend jaar worden bij de gemeenteraads verkiezingen, meent Iturgaiz. De partijleiding blijft na elke aanslag weliswaar heldhaftig roepen dat het de ETA nooit zal lukken om de democratie met geweld te ontwrichten, maar de realiteit is dat steeds minder mensen hun leven in de waag schaal willen stellen. De Amerikaanse president Clin ton wordt bij zijn bezoek aan China vandaag officieel ontvan gen op Tiananmen, het Plein van de Hemelse Vrede. Temid den van juist tijdens het bezoek weer hoog oplopende contro verses over de mensenrechten, is een ceremonie op uitgere kend die plek extra pijnlijk. Begin juni 1989 werd Tianan men hét symbool van het on derdrukkende communistische regime in Peking. Het leger maakte toen met grof geweld een einde aan de manifestaties voor democratie, die studenten anderhalve maand lang op het plein hadden gehouden. Zetel voor alle kopstukken in Noord-Ierland belfast anp De politieke hoofdrolspelers in Noord-Ierland zijn verzekerd van een zetel in het donderdag gekozen parlement. In het ka tholiek-nationalistische kamp zijn zowel de gematigde SDLP- leider Hume als de radicalere Sinn Féin-voormannen Adams en McGuinness gekozen. Bij de protestantse unionisten heeft de leider van de grootste partij UUP, Trimble, een zetel veroverd, evenals de radicaal anti-Ierse dominee Paisley. Met het nieuwe parlement krijgt Noord-Ierland een vorm van zelfbestuur. Door het inge wikkelde kiesstelsel is de eind uitslag pas vandaag bekend. Het enorme terrein is de schepping van Mao Zedong, die er het uitroepen van de Volksre publiek, op 1 oktober 1949, mee wilde vereeuwigen. Hij procla meerde de Volksrepubliek vanaf het terras van de Poort van de Hemelse Vrede aan de noord kant van het plein. Het reusachtige portret van de eerste leider van het com munistische China siert de poort, die uit de vijftiende eeuw dateert en toegang geeft tot de Verboden Stad, het vroegere keizerlijke paleis. Het enorme rechthoekige plein, dat al in de keizertijd werd gebruikt voor officiële aankondigingen, kreeg zijn om vang van 4,4 vierkante kilome ter bij een uitbreiding in de ja ren vijftig. Mao liet aan de west kant de reusachtige Hal van het Volk bouwen. Die huisvest het parlement en biedt ruimte voor grootscheepse manifestaties. Dit gebouw ligt tegenover een niet minder stalinistisch muse umgebouw. De gebalsemde resten van de 'Grote Roerganger', zoals de in september 1976 overleden Mao werd genoemd, rusten sinds 1977 in een kolossaal mausole um aan de zuidkant van het plein. Elke dag bezoeken velen dit gebouw. Zij zijn ook aanwe zig bij het heffen en strijken van de vlag aan een enorme vlag- genstok, die zich tegenover het portret van Mao bevindt. Middenop het plein staat de zuil voor de helden van het volk, die versierd is met teksten van Mao en zijn premier, Zhou Enlai, in schoonschrift. Na de dood van Zhou in januari 1976 legden tienduizenden mensen hier een bos bloemen tijdens een herdenkingsbijeenkomst. Deze liep uit op een geweldda dige demonstratie tegen de ter reur van de uiterst linkse Bende van Vier, waartoe ook de echt genote van Mao behoorde. In de nacht van 3 op 4 juni 1989 werd de zuil omringd door studenten, toen het leger kei hard optrad tegen tegen de de monstranten. De inzet van het leger heeft honderden mensen het leven gekost, maar het plein heeft nauwelijks van het geweld te lijden gehad. Hoewel de Amerikaanse volksvertegenwoordiging Clin ton heeft opgeroepen uit res pect voor de omgekomen stu denten weg te blijven van het plein, zal de president zich voe gen naar het protocol voor offi ciële bezoeken van staatshoof den. Chinese soldaten zullen dus voor hem paraderen. Clin ton put misschien troost uit de Amerikaanse vlag die onder het wakend oog van grote roergan ger Mao naast de Chinese ba nier wappert. Volgens een Amerikaans com promis, inmiddels aanvaard door de Palestijnen, moet Israël zich binnen zes weken terug trekken uit dertien procent van de Westoever. Netanyahu heeft een beslis sing over dit voorstel al enkele malen uitgesteld, tot grote irri tatie van de VS. De Amerikanen zouden hem nu de tijd hebben gegeven tot half juli, maar het is niet duidelijk wat er gebeurt als ook die termijn verstrijkt. Palestijnse leiders hebben in tussen voor vandaag in Jeruza lem een algemene staking uit geroepen, om te protesteren te gen de Israëlische plannen om de omstreden stad uit te brei den. Het is vandaag 31 jaar ge leden dat Israel Oost-Jeruzalem annexeerde. 'Vluchtelingen zitten vrede in Bosnië dwars' GENEVE BOB KROON correspondent De uitvoering van het Dayton- vredesakkoord loopt ernstig ge vaar. omdat vluchtelingen uit Bosnië en Kroatië slechts mondjesmaat naar hun vroege re woonplaatsen terugkeren. Daarbij komt dat het aantal van bijna twee miljoen ontheemden in en buiten het vroegere Joego slavië nauwelijks vermindert. Sadako Ogato, de Hogecom- missaris voor de Vluchtelingen van de VN, schetste dit sombere beeld gisteren na de halfjaarlijk se vergadering van alle bij het conflict betrokken hulporgani saties en donorlanden. Volgens Ogata is het louter en alleen aan de NAVO-troepen te danken dat de burgeroorlog in Bosnië niet opnieuw is opgelaaid. Tussen de Bosnische federa tie en de Republiek Srpska, het Servische landsdeel, is het per sonenverkeer vrijwel hersteld, maar in tegenstelling tot de plannen en verwachtingen heeft dat de reïntegratie van de ont heemden niet bevorderd. Dat ligt vooral aan het feit dat de woningen van terugkerende vluchtelingen vaak door etni sche tegenstanders zijn ge kraakt, aan het gebrek aan vei ligheid, aan de bureaucratie en aan de economische ontredde ring van het land. Terugkerende moslims worden bovendien veelal vijandig bejegend door etnische Kroaten en Serviërs in hun vroegere woonplaatsen. Derby haalt uit naar Bouterse PARAMARIBO ANP De Surinaamse vakbondsleider en politicus Pred Derby heeft zich gisteren fel afgezet tegen adviseur van staat Desi Bouter se. „De tijd van intimidatie met gespierde taal en holle frasen is voorbij", aldus Derby. De vakbondsleider reageerde op dreigende uitspraken die Bouterse donderdag deed. De adviseur van staat nam de vak beweging, het bedrijfsleven en de oppositie op do korrel. Vol gens Derby denkt oud-dictator Bouterse nog steeds in de jaren tachtig te leven. „Mij maakt nie mand bang. Ik zal altijd het steentje in zijn schoen blijven", zei Derby. De werkhervatting bij Staats olie is volgens de vakbondslei der geenszins het gevolg van het optreden van Bouterse. De werknemers hebben na drie weken besloten weer aan de slag te gaan om het bedrijf niet in gevaar te brengen. Hun eisen het in ere herstellen van de ontslagen directeur Jharap en het afzien door de regering van de uitverkoop van bedrijfsaan- delen staan nog overeind, al dus de vakbondsleider. RUSWUK Rtr-ANP Elke dag raken 16.000 mensen besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt. Er zijn op de hele wereld al 31 miljoen mensen met HIV. De meesten wonen in ontwikkelingslanden. De beste medicij nen zijn beschikbaar in de rijke landen, maar voor de mensen met HIV in Afrika onbetaalbaar. Onder het motto 'De kloof overbruggen' komen morgen in Genève 12.000 weten schappers, artsen, beleidsmakers en mensen met aids uit de hele wereld bij een voor het twaalfde wereld-aidscon- gres. Op de agenda staat onder meer het uitwisselen van de laatste onderzoeksre sultaten, het zoeken naar betere medicij nen met minder bijwerkingen, betere preventiemethoden en 'therapietrouw'. Sinds de epidemie in het begin van de jaren tachtig zijn intree deed, zijn bijna twaalf miljoen mensen aan de immuun- ziekte overleden. Echte geneesmiddelen tegen aids zijn er niet, wél veelbelovende combinaties van middelen die een rem mende werking hebben op de ziekte. Die blokkeren een enzym voor de vermenig vuldiging van het virus, en verlengen zo het leven van de patiënt. De kosten van de therapie kunnen oplopen tot 30.000 gulden per jaar. Van de 31 miljoen mensen met HIV wo nen er 21 miljoen in Afrika. „Meer dan tien procent van de volwassenen is er se ropositief', aldus Bernard Schwartlander van UNAIDS, de VN-organisatie voor de preventie van aids. „Het gemiddelde voor de hele wereld ligt op één procent." Afrika kan zich niet veroorloven te wach ten tot wetenschappers een middel of vaccin hebben gevonden, aldus Schwart- lander. „Wij moeten onder ogen zien dat er de komende tien jaar geen vaccin be schikbaar is voor toepassing op grote schaal. Wij moeten ons nu concentreren op preventie." Elke dag raken 16.000 mensen besmet, van wie 7.500 in Afrika. De ziekte slaat vooral toe in de leeftijdsgroep van 15 tot 40-jarigen, de groep die het hardst nodig is voor de ontwikkeling van het conti nent. De wereld is het moreel verplicht ervoor te zorgen dat patiënten, waar ze ook wo nen, behandeling kunnen krijgen, aldus Bernard Hirschel, voorzitter van de con ferentie in Genève. Maar het is een feit dat daar niet genoeg geld voor is. Het is niet gemakkelijk antwoorden te vinden voor het overbruggen van de kloof tussen arme en rijke landen, zegt Hirschel. „Ie zou de schaarse middelen kunnen aanwenden voor goedkopere behandelmethoden in arme landen. Maar als je daarvoor geld moet weghalen bij preventie, waar elke gulden meer op levert, ben je op de verkeerde weg." Door de medicijnen op grote schaal in te kopen, kan de prijs worden teruggedron gen, aldus Hirschel. Maar het is de vraag of dat veel soelaas biedt. Zelfs als het lukt de prijs tot de helft terug te brengen, zijn de medicijnen nog niet betaalbaar voor bijvoorbeeld Afrikanen Hirschel verwacht niet dat in Genève echte doorbaken in onderzoek zullen worden gepresenteerd. Hoog op de agenda prijkt wel aandacht voor nieuwe middelen, die minder bijwerkingen heb ben. Ook zal er veel aandacht zijn voor het eerste experiment op grote schaal met een vaccin. Maar Hirschel waar schuwt voor te hooggespannen verwach tingen. „Het duurt jaren voor daar resul taten uitkomen."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7