Amish bezwijken voor verleiding van cocaïnehandel Buitenland Belgische lobby tege strengere wapenwe Man bijt hond ZATERDAG 27 JUNI 1998 "Wapens maken deel uit van onze ethii Dod De Amish, de Amerikaanse Mennonieten die bekend staan om hun bijzonder traditionele levensstijl, hebben te maken met een uiterst modern probleem. Twee leden, van 23 en 24 jaar oud, zouden betrok ken zijn bij de handel in cocaïne. LANCASTER ANP Toen journalisten bij een pers conferentie van de officier van justitie in Lancaster (in de staat Pennsylvania) de naam Stoltz- fus hoorden vallen, wisten ze genoeg. Deze achternaam komt onder Amish evenveel voor als de naam Jansen in Nederland. Abner Stoltzfus (24) en Abner King Stoltzfus (23), zouden in cocaïne hebben gehandeld bij dansfeesten van Amish jonge rengroepen in de regio van Lan caster. Als een jury de jongens schuldig acht, kunnen zij le venslang krijgen. Voor vele Amish was het waar schijnlijk nog schokkender dat de twee arrestanten de cocaïne hebben gekocht van acht, even eens aangehouden leden van een geweldadige motorbende die bekend staan onder de naam 'pagans', oftwel de 'heidenen'. Justitie denkt dat deze bende de Amish jongens onder druk heeft gezet. Eén van de bendeleiders zou de benen van één van de twee gearres teerde Amish met het handvat van een bijl hebben gebroken toen die weigerde een bevel op te volgen. Bij de andere jongen zouden de tanden uit de mond zijn geslagen omdat hij niet op tijd afrekende. De politie van Pennsylvania is stomverbaasd over de zaak. „Dit onderzoek leidt ons naar een plaats waarvan we tot voor kort nog dachten dat er geen problemen waren", zegt politie woordvoerder Robert Werts. Dat de Amish drugsproblemen hadden, was iets wat nog niet tot de buitenwereld was door gedrongen. „Voor zover ik weet is er nog nooit iemand uit de Amish gemeenschap in verband gebracht met een drugszaak", zo zegt Joseph Dominguez, offi- Amish jongeren komen bij een boerderij bij elkaar om naar een wedstrijd van het zogenaamde 'comerball' te kijken. De Amish gemeenschap in Pennsylvania is opgeschrikt door de ar restatie van twee Amish jongens die verdacht worden van drugshandel. foto »ap» richard hertzler cier van justitie van Pennsylva nia. Een inwoner van de plaats Gap, waar de twee opgepakte Amish jongens vandaan komen, vraagt om begrip. „Ik weet dat er een heleboel mensen zijn die den ken dat de Amish perfect zijn, maar wij hebben ook zo onze problemen. En in deze tijd is drugs het grootste probleem." Volgens John Pyfer, de advocaat van één van de jongens, was zijn cliënt net herstellende van een cocaïne-verslaving. „Dit ge val laat zien dat slechte zaken die onze kinderen verleiden ook zijn doorgedrongen tot de Amish. We moeten blij zijn dat we het nu ontdekt hebben." Sinds de film Witness uit 1985, een film over een Amish ge meenschap waarin Harrison Ford en Kelly McGillis de hoofdrol spelen, is het gebied populair geworden onder toe risten en dagjesmensen. Ze wil len de bijzonder traditionele en conservatieve levenswijze van de Amish graag van dichtbij be kijken. Jaarlijks bezoeken onge veer vier miljoen mensen het gebied rond lancaster om zich te verwonderen over de wereld mijdende gelovigen die moder ne zaken, van ritsen tot auto's, niet in hun wereld hebben toe gelaten. Maar met het toerisme komen blijkbaar ook allerlei ne veneffecten van de moderne sa menleving het leven van de Amish binnen. Tiananmen De Amish zijn volgelingen van de Zwitserse ouderling Jakob Ammann, wiens behoudende opvattingen tussen 1693 en 1697 leidden tot een ernstig conflict binnen de doopsgezin den in Zwitserland, de Elzas en Zuid-Duitsland. Hij vond on dermeer dat een ieder die een ketterse opvatting vertolkte, moest worden uitgestoten en dat andere doopsgezinden ook geen contact met diegene mochten onderhouden. De emigratie van Amish naar Noord-Amerika begon rond 1620. Zij vestigden zich aanvan kelijk in het oosten van Pennsylvania, maar nu zijn er ook woongebieden in staten als Ohio, Iowa en Illinois. De Amish groepering waartoe de twee ar restanten behoren, de Old Or der Amish, geldt als de meest behoudende van alle Amish in Amerika. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Afgaande op het aantal wapens in particuliere handen zou je bijna denken dat België zich aan het voorbereiden is op een burgeroorlog a la Kosovo. Onge veer twee miljoen vuurwapens zijn in omloop onder tien mil joen Belgen: ruim voldoende om een revolutie mee te begin nen. Nieuwe pogingen van Jus titie om de wapenwet aan te scherpen, stuiten op fel verzet van de wapeneigenaren. Jurist Filip Ide is onlangs door de nieuwe minister van justitie Vein Parys gevraagd nieuwe wetgeving voor te bereiden. En sindsdien regent het brieven en telefoontjes bij Ide. Of hij soms van plan is eerzame burgers hun sportwapens af te nemen? Of hij soms drieduizend banen in de Belgische wapenhandel op het spel wil zetten? Maar Ide ploetert voort aan zijn wetsteksten. Op moeilijke mo menten denkt hij aan de meest beruchte misdadiger van België, Mare Dutroux. „Die kreeg na zijn veroordeling wegens ze den- en geweldsdelicten en na zijn voorwaardelijke vrijlating nog drie wapenvergunningen. Die werden blind verstrekt! Als dat niet bewijst dat er nodig iets moet veranderen weet ik het niet meer." Volgens schattingen van het mi nisterie zijn er in België mini maal twee miljoen vuurwapens in particuliere handen, waarvan ongeveer de helft illegaal. Sinds in 1992 een registratie- en ver gunningplicht voor sommige wapens werd ingevoerd, zijn adres en eigenaar van circa zes honderdduizend wapens bij de overheid bekend. Zo'n vierhon derdduizend wapens betreffen legale jacht- en sportgeweren die vóór 1992 zijn aangeschaft en nog niet onder de registratie plicht vielen. Ook anno 1998 is voor het kó pen van een jachtgeweer geen vergunning of blanco strafblad vereist, wel moet de koper zijn identiteitsbewijs overleggen. In de nieuwe wet, die minister Van iran dei iurg vi jemur Hor ge, 1994 zi huurdi Toen c pand Parys nog deze maand aan energi Kamer wil aanbieden, won De do< alle vuurwapens vergunnii moedt plichtig gemaakt. Volgens Ide heeft Belgie, n rp* Frankrijk, de meest liberale 1ld penwetgeving van de Euro Unie. „Bij het afgeven van l penvergunningen aan pan "0"n lieren hanteert elke gemee eigen normen. En vaak is c veel te laks. Dan heb je ooi de levendige zwarte handë wapens uit Frankrijk en he Oostblok en je begrijpt wa; in België ongeveer zestien cent van de gezinnen bewa pend is, tegen 1,9 procentii Nederland. Dat we nauwelï zicht hebben op dit arsena; verontrustend. Als de politi gens een inval moet doen, men van tevoren niet of en pens zijn. De Antwerpse wapenhandi George Lang (62) heeft ziet sity va afgelopen weken opgeworj vonds als één van de woordvoerd van de Belgische wapenlob Volgens Lang telt België ve vuurwapens omdat het lan een rijke historie van wape bricage heeft. „Men zegt w eens dat de Belg met een steen in de buik wordt geh omdat hij droomt van een gebouwd huis, maar volge mij ligt daar een pistool na; Wapens zijn in de ogen vat Belgen kleine kunstwerken pens maken deel uit van ot ethiek." Volgens Roger Locy, woord voerder van de 'Responsibl neraal 10e or CaselL telefoc Vil ale sinold gevan; doorp pleitte Plai legen thaan kersh wegin niet u jtaam Voi v-a-:. de mc seksu aan te deskt inhoj af tec omdc dat Cl Clinte hij zij Ira Gun Owners' (NGO), eenvi^g eniging van wapeneigenar» de nieuwe wapenwet een zichtige poging de Belgisch burgers een rad voor ogen draaien. „Omdat men de h i del niet kan bestrijden, pak men de sport- en jachtschu aan. Zo wekt men de indru de criminaliteit wordt besti den.De liberale senator et justitiespecialist Hugo Covtloon( kan Locy niet helemaal on geven. „Wie een wapen wi zitten en daar geen vreedzi motieven mee heeft, houd| met een strengere wet niet gen." mitis gods» zei d< tTehe lam.' Tehe Revo bezel mate 'Grot Ze is één van de meest opgewek te personen die ik ken. Altijd lacht en praat ze maar, en houdt ze iedereen voor de gek. Ze is dertig jaar. Mei Li, en werkt als onderzoekster voor de Academie van Sociale We tenschappen in Peking. Soms nodigt ze me bij haar thuis uit. Dan staat ze met haar echtge noot de hele dag in de keuken, en als ik binnenkom staat de hele tafel vol met gerechten. En dan weet ik dat het een avond wordt vol discussies, grappen, eten en drinken tot in de vroege uurtjes. Maar de laatste keer was er iets. Het eten was goed, zoals altijd. Maar er was een gespannen sfeer. Ik was het vergeten. Het was weer 4 juni, de verjaardag van het bloedbad. In de straten van Peking doet niets er aan denken dat de Chinese hoofd stad negen jaar geleden was veranderd in een legerkamp. Dat de mensen zo bang waren dat ze de weg niet eens over durfden te steken als ze een sol daat zagen lopen. Maar Mei Li en haar man waren het niet ver geten. Toen de maaltijd bijna was afgelopen, stond ze ineens op. Ik ga je iets laten zien, vertelde ze. Ze nam een klein sleuteltje dat vastzat aan een kettinkje dat ze altijd droeg. Het sleuteltje was van de la van een bureautje dat in de woonkamer stond. Hier bewaar ik de foto's, zei ze. Foto's van 4 juni 1989 die ze als stille getuigen diep weg had ge borgen. Haar stem was wat schor toen ze beschreef hoe ze op het plein stond terwijl de tanks naderden. Nee, van dat moment zelf heeft ze geen fo to's, vertelt ze, maar kijk eens naar deze, een platgewalste fiets. Een verbrand lichaam, op gehangen aan een voetgangers brug. Het silhouet van Peking tegen een achtergrond van rook van brandende autowrakken. Ik heb vrienden die nooit terug keerden uit deze chaos, zegt Mei Li. Zelfs vandaag, negen jaar later weet ik niet of ze dood zijn of naar het buitenland vluchtten. Veel Chinezen vragen niet eens meer wat er met haar vrienden of familieleden is ge beurd. Sommigen deden het, jaren geleden. Maar dan kregen ze moeilijkheden. Soms ver dwenen de vragenstellers zelf voor een tijdje. En als ze terug keerden. stelden ze geen vragen meer. Maar de slachtpartij in Peking is nog steeds in de gedachten van velen. De vraag is: zal de rege ring ooit de moed hebben om zich te verantwoorden? Officieel is het allang geen onderwerp van gesprek meer. De studen tendemonstraties werden be stempeld als 'antirevolutionaire opstand', die 'vreedzaam was onderdrukt'. Elk protest erna wordt nog steeds snel onder drukt. Maar er zijn kleine tekenen van verbetering. Soms, legt Mei Li uit, praat de officiële pers over die zomer. Ze praten dan niet meer over een 'antirevolutionaire opstand', maar over een 'studentenbewe ging'. Het betekent, zegt ze, dat de harde retoriek wordt afge zwakt. Het betekent dat de ma nier van denken van de leiders bezig is te veranderen. Maar voordat ze opnieuw over Tiananmen gaan praten, zijn er nog meer veranderingen nodig, denkt Mei Li. Wat zou er gebeu ren als ze gaan zeggen dat het Deng Xiaoping's fout was? Gaan de mensen dan ook geen kritiek leveren op de hervormingspoli tiek? Dan hebben we zo weer een chaos. Er zijn veel mensen zoals ik, zegt Mei Li. We willen wraak. Maar de mensen die ver antwoordelijk waren, zijn dood of gepensioneerd. Als we het onderwerp weer te berde bren gen, ontstaan er nieuwe proble men. Het is het beste om het maar te vergeten. Maar dat kun nen we niet. PEKING JAN VAN DER MADE OPMERKELIJKE BERICHTEN Libertel Voordeelminuten: de voordeligste minuten van Nederland. Voordeclminuten en Regiovoordeel maken van Libertel Personal en Libertel Professional de voordeligste abonne menten van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p.min.). Particulieren bellen ieder tot 50% voordeliger. Om het nog aan trekkelijker te maken: neem voor 18 juli LIBERTEL een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnements- Bel voor meer intormatie ot de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. INGEGRAVEN De patiënten van een medicijnman zitten tot aan hun nek toe in het zand tijdens hun behandeling in de Thaise provincie Buriram. Toverdokter Pan Rerngprasarn begraaft zijn patiënten in heet zand en gaat dan op ze staan. De patiënten zijn ervan overtuigd dan hij mensen kan genezen van alle ziektes, van kanker tot rugklachten. foto reuters apichart weerawonc VIAGRATIS Burgemeester El- cio Berti van het stadje Bocai- uvo do Sul in het zuiden van Brazilië heeft aangekondigd dat hij de potentiepil Viagra gratis gaat uitdelen onder de bevol king. Hij wil zo het aantal inwo ners van zijn gemeente opkrik ken. Het aantal inwoners is na een gemeentelijke herindeling in 1989 plotseling gedaald van 12.000 naar 8.750. Daardoor krijgt het stadje opeens veel minder geld van de federale overheid. Burgemeester Berti zei al 40.000 real (70.000 gul den) uit eigen zak te hebben uitgegeven om Viagra-pillen uit te delen. Een-eerder door hem uitgevaardigd verbod op de ver koop van voorbehoedsmidde len werd onlangs door de rech ter vernietigd. ERFEMIS Een 53- jarige taxi chauffeur uit Kitakyushu in het zuidwesten van Japan was zo kwaad over het 'geringe' bedrag dat hij van een familielid had geërfd, dat hij met bankbiljetten ging strooien. Van een voetgan gersbrug wierp hij duizenden biljetten van 10.000 yen (ruim 139 gulden) op een drukke straat. Volgens de politie stond de straat binnen korte tijd zo vol mensen dat het verkeer er door werd gehinderd. De man zegt dat hij 6,7 miljoen yen (ruim 90.000 gulden) heeft rondgestrooid. De politie wist na twee uur nog 63 biljetten op straat in te zamelen. minsk meti Wit-I Wit-1 hun gerir zem terup Wit-: uitd drac lasse WANHOOPSDAAD stokoude Japanse heeft week drie jaar celstraf gek voor de moord op haar De 96-jarige vrouw wurgd geestelijk gehandicapte jo met de ceintuur van haar no. Volgens de rechtbar. Toyohashi gaat het waarsi lijk om de oudste persoo nu toe die een celstraf kree gelegd. De bejaarde Jap verklaarde dat ze niet meer haar 63-jarige zoon kon z» omdat ze zelf ziek was. Na wanhoopsdaad had ze geefs geprobeerd zichzelf hangen. De vrouw voelde schuldig aan de handicap haar zoon. Vlak na zijn was ze met de jongen op rug van een fiets gevallen. ZELFVERHEERLIJKING ingezonden brieven waart onder valse naam zijn eiger den prees, zijn de Canades» liticus Paul Reitsma fataal worden. Hij maakte deze zijn aftreden bekend als het parlement van de pr< Brits-Colu'mbia. Door zijn tie neer te leggen ontsnap! stemming waarin het parlei hem als eerste politicus i Canadese geschiedenis tot ^rcei treden zou kunnen dvvii orre Reitsma moest na onthullii in een krant toegeven dat! let c ingezonden brieven onder» >an k naam jarenlang lovend i wel zichzelf geschreven. FISCALE HELDEN De komen de winter zouden de televisie helden van de Russen wel eens de mannen van de belastingpo- litie kunnen zijn. Ook al werken ze bij één van de belangrijkste en minst begrepen overheids diensten. Het bedrijf VideoArt zal komend winterseizoen een tv-serie op de markt brengen waarin twee leden van de belas- tingpolitie de strijd aanbinden met criminelen en zwarte be drijven, die de schatkist leegro ven en zo, volgens velen, de economische hervormingen te niet doen. Dat Rusland zulke helden nodig heeft werd de af gelopen weken overduidelijk. De regering slaagt er maar niet in genoeg belastinggelden te in nen. Het agentenduo moet ga rant staan voor rechtvaardig heid. Volgens de scenario schrijvers moeten de karakters de helden van iedereen worden. „Het zijn gewoon simpele Rus sische jongens die hun werk eerlijk en goed doen. Soms ma ken ze fouten, maar hun motto blijft 'men kan ons verslaan, maar niet kopen. SLANGHAPPEN De Thaise slangenbezweerder Suphab Polthisuang laat een cobra een flink £ld zijn keel inzakken tijdens een slangenshow in de Thaise provincie Khon Kaen. Volgens de slani bezweerder kan de slang zijn adamsappel aanraken met zijn tong. foto »ap thaksina khM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6