n van tilViiiGUHUi IRT-chef vreest illegale opsporing in Nederland 'Ik Hagenees? Dat nooit!' TS eis m stee Jeugdagent keert terug bij politie Binnenland CLUSIEVE VLOERKLEDEN Eerste hardhoutbos in Midden-Limburg BRAND MAGAZIJN SITTARD DAG 27 JUN11998 rdam» Het Museumplein in Amsterdam is veranderd in iepe put, waarin volgend jaar grote massa's auto's kunnen en weggestopt. Aan de betonvloeren van de reusachtige lerkelder wordt hard gewerkt, zodat omstanders zich in- ls een beeld kunnen vormen van hoe het straks wordt on- grootste open vlakte in de hoofdstad. Over ruim een jaar, augustus 1999, moet het Museumplein geheel zijn 'inge- De Uitmarkt wordt dan bovenop de parkeerkelder gehou- Jnderdeel van de werkzaamheden zijn de uitbreidingen et Rijksmuseum en het Van Goghmuseum. Het Stedelijk um (rechts) loopt uit de pas met zijn uitbreidingsplannen, euwbouw van dit museum begint pas als beide andere a voltooid zijn. Links op de foto de markante gevel van het ertgebouw. foto frits nevenzel lossing voor lekke tramtunnel \ag De gemeente Den Haag heeft een oplossing voor de strijd tramtunnel in het centrum van de stad. Voor het repareren iet lek in de in aanbouw zijnde tramtunnel is gekozen voor luchtdrukmethode'. Dat heeft verantwoordelijk wethouder eijer (Vervoer, WD) gisteren bekendgemaakt. De extra kos- an 500.000 gulden vallen binnen het aanvullende budget het project. De extra kosten zijn nodig voor de aanleg van veer tachtig tot 120 zogenoemde ankers. Deze ankers moe- rvoor zorgen dat het gedeelte van de tramtunnel niet in be ng kan komen wegens het gebruik van luchtdruk. Hierdoor biac 18rote <^ru'c te staan °P de tunnelwanden en vloer. ïermeisje steelt geld 14 hotelgasten oorn» Een 27-jarig Apeldoorns kamermeisje heeft in twee iden tijd zo'n veertien gasten van een hotel in Hoenderloo )fd. Het kamermeisje, dat gisteren haar diefstallen bekende, cte in totaal enkele duizenden guldens buit. Het geld is in- lels weer terecht. Het kamermeisje viel door de mand, na- en 23-jarige Belgische hotelgast bij de hotelleiding haar be- had gedaan over ontvreemding van geld uit haar hotelka- De buit had zij verstopt in een werkkast. Tegenover de poli- ;kende ze vervolgens in mei en juni nog dertien andere ho sten te hebben bestolen. De vrouw is op staande voet ont- n. De politie zal proberen de gedupeerde hotelgasten te - rhalen. icht over te intieme predikant ssenu i Amsterdam Een predikant van de hervormde gemeente in ndac J] Ivv Amsterdam-Veenoord is in opspraak geraakt nadat een jangster hem ervan had beschuldigd dat hij 'ongewenst te u m' met haar is geweest. De vrouw, die zich slachtoffer voelt, op dat moment patiënte op de psychiatrische afdeling van tiekenhuis te Emmen. De vrouw krijgt inmiddels begelei- van de interkerkelijke stichting tegen Seksueel Misbruik In orale Relaties. De dominee zit al een tijdje thuis. De kwestie behandeling bij de opzichtcommissie van de generale syno- i Utrecht, een soort tuchtcollege binnen de hervormde kerk. redikant wil niet ingaan op de beschuldigingen aan zijn tis verliest vrouwtjestijger erdam In Artis heeft een van haar twee Siberische tijgers iren. De vrouwtjestijger Alexey overleed aancomplicaties Optraden na een operatie aan de baarmoeder. Het dier was i twaalf jaar in de Amsterdamse dierentuin te bezichtigen, en met haar partner Raspoetin. De twee tijgers zijn destijds inge leeftijd naar Artis gekomen. De dieren kunnen 15 tot 18 oud worden. Waarschijnlijk zal later, na de geplande uit- ding van de dierentuin, een ander vrouwtje worden aange- ït. Het kadaver is onderzocht door de faculteit Diergenees- le van de Universiteit Utrecht. Het Zoölogisch Instituut zal issen wat er verder met Alexey gebeurt. Mogelijk wordt ze tkering bij adoptieverlof Werknemers en zelfstandigen krijgen in de toekomst irende vier weken een uitkering als ze adoptieverlof opne- Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De maatregel was er in een nota al aangekondigd. Werknemers krijgen bij dtieverlof een uitkering krachtens de Ziektewet. Het bedrag :e ontvangen is gelijk aan het dagloon, met een maximum 305,96 gulden per dag. Zelfstandigen krijgen een uitkering rond van de voor deze groep bestaande arbeidsongeschikt sregeling. De hoogte is afhankelijk van het inkomen, maar aagt maximaal het minimumloon. Het adoptieverlof moet ïnomen worden binnen zestien weken nadat het kind tot ïuishouden van de adoptieouders is gaan behoren. mm- issa-arrestatie na drugsoverlast h» De politie heeft 23 inwoners van Bergh en een inwoner Zelhem aangehouden op verdenking van drugsoverlast, verkrachtingen, mishandelingen en bedreigingen met wapens. De verdachten zijn in de leeftijd van 16 tot 35 jaar. irrestaties volgen op een al in februari begonnen onderzoek rde drugsoverlast in Bergh na klachten van omwonenden, -erdachten opereerden niet als groep, maar kennen elkaar Twee meisjes hebben aangifte gedaan van verkrachting. Die den hebben plaatsgevonden nadat de slachtoffers eerst on- invloed van drugs waren gebracht. Zeven verdachten zitten vast. De eerste verdachten worden eind deze maand ver- rd door de officier van justitie. IIUiB ORDELIGER VAN TIL rechtstreekse import ken onze Nepalese kleden ken voordeliger uit. :ollectioneerden voor u lieuwste kleuren en dessins, idgeknoopt. Van zuiver lerwol. En onder goede lidsomstandigheden laakt. Wij hebben voor u uitgebreide collectie electeerd! lan Til koopt u in schitterend il-kleed vanaf ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti 'Huidige wetsvoorstellen moeten worden versoepeld' Nederland wordt een vrijplaats voor buitenlandse opsporingsdiensten als de huidige wetsvoorstellen worden ingevoerd. Het 'buitenland' zal ons land gebruiken voor illega le drugsdeals en inzet van informanten om zaken in het eigen land op te kunnen los sen. De Nederlandse overheid wordt over deze stiekeme operaties niet geïnformeerd. De chefs van de Interregionale Recherche Teams (IRT) en de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) van de politie zijn daar ongerust over, zegt H. van Zwam, IRT-chef voor Noord-Oost Nederland. den haag peter de knegt De bedenkelijke ontwikkeling, dat buitenlandse opsporings diensten illegaal in Nederland actief zijn, kan alleen worden tegengegaan als de Nederlandse wetten worden gelijkgesteld met die van ons omringende landen, meent Van Zwam. Ook bepleit hij een versoepeling van een aantal Nederlandse wets voorstellen. De bestrijding van bepaalde soorten criminaliteit in Nederland dreigt anders door die wetsvoorstellen in het ge drang te komen. „Nu al bestrijden buitenland se opsporingsdiensten de crimi naliteit door buitenlanders in ons land, zonder de politie hier te informeren. Door te strikte regelgeving wordt Nederland een eiland van zuiverheid te midden van een poel des ver derf." De chefs van de IRT's en de CRI delen zijn zorg, zegt Van Zwam. Mocht gelijktrekking van de wetgeving tussen de diverse landen niet mogelijk zijn, dan zou Nederland kunnen beslui ten opsporingsmiddelen die in het buitenland rechtmatig zijn, hier (tijdens opsporing door buitenlandse diensten) tijdelijk toe te laten. Van Zwam noemt het type criminaliteit dat de zeven IRT's bestrijden 'per definitie grens overschrijdend'. „Wat de politie wil is een goede regelgeving, anders krijg je via de achterdeur onzuivere opsporing". Bijvoor beeld: een drugsleverantie die begint in Duitsland en die uit eindelijk via een (Duits) politie- Hofstad wil omliggende dotpen en wijken inlijven Den Haag wil een aantal wij ken in aanbouw inlijven. Ze zouden oorspronkelijk bij de omliggende gemeenten Voor burg, Nootdorp, Leidschen- dam, Pijnacker en Rijswijk horen. Maar Den Haag heeft geld tekort: er wonen te veel armlastige en te weinig rijke belastingbetalers. Den Haag wil ook over de weg in verbin ding staan met deze 'rijken' in de nieuwe wijken. En dus ko men er corridors (gangen) dwars door Voorburg en Rijs wijk. Het verzet is groot. Zoals te verwachten was. den haag dirk mellema „Een leven lang ben ik Noot dorper geweest. En nu zou ik de laatste jaren als Hagenaar door het leven moeten? Daar kan ik me niet bij neerleggen. Nooit zal ik mezelf Hagenaar noemen. Het is toch geen oor log?". Mevrouw Kleiweg uit Nootdorp is niet de enige die over de Tweede Wereldoorlog begint als de Haagse plannen ter sprake komen. Het afpak ken van de 'lokale identiteit' wordt door menigeen ervaren als het inruilen van de Neder landse nationaliteit voor pak weg de Duitse, de Belgische of de Franse. Maar dan erger. Neem timmerman Paul Groenewegen (63). Zijn vader en overgrootvader woonden in hetzelfde historische pand in het centrum van Nootdorp. El ke porie van Paul Groenewe gen ademt Nootdorp. Voor zijn raam hangt een poster met 'Annexatie Nee' erop. Vooral voor zijn generatie is de inlijvingsdrang van Den* Haag ingrijpend, zo bleek woensdag bij de 'voorlichtings bijeenkomst' die de provincie Zuid-Holland had georgani seerd. Het werd een keurige maar felle anti-Haagse demon stratie. De duizenden demon stranten waren eensgezind: niemand wil 'Hagenees' wor den. De meeste jongeren en middelbaren van leeftijd be gonnen steevast over de slechte rekenmeesters in de residentie, over de financiële puinhoop, over een te duur stadhuis en de wel erg ongelukkige aanleg van de tramtunnel. „Financiële fiasco's waarvoor ik niet ga opdraaien", aldus een jongeman, die pas eeh nieuw huis had gekocht in Ypenburg, (nu nog) gemeente Rijswijk. „Ik kan er simpelweg geen extra kosten bij hebben. Als ik Hagenaar word, kunnen we niet meer op vakantie". Voor anderen speelt geld weliswaar een rol, maar het is niet het eerste bezwaar dat ze noemen. Ze protesteren bijna nóg feller omdat ze willen blij ven die ze zijn. Ze willen Voor burger, Rijswijker of Nootdor per blijven. „Ik ben als Noot dorper geboren en wil als Nootdorper sterven", aldus een van de woedende bezoekers. De Haagse en provinciale ooo/' p pt '"i X, ANNEXATfCv- J I '$er ..d fk&t. .„«««.KT» 1 CORRIPOR lBft\ooR Vrv 1 ANNEXATIE V RENSCORRECTIE CORRIDOR r)j ANNEXATIE jt z" .W ffp,p, mi k i 'Annexatie Nee'. Honderden demonstranten uit omliggende gemeenten van Den Haag maakten deze week in Voorburg duidelijk dat ze er niets voor voelen om Hagenees te worden. foto anp jasper juinen politici die hun 'voorlichtings bijeenkomst' in een spontane anti-Haagse manifestatie zagen veranderen, wisten niet wat ze meemaakten. Als 's Gravenha- ge's burgemeester Deetman op de voorste rij ook maar éven opstond, volgde een oorverdo vend gejoel. Dames in ruitjes rokken, heren met das en over hemd, vrouwen met kinderwa gens, bekakt en dialect spre kende jongeren, kortom, de doorgaans zwijgende meerder heid, de 'ruggengraat van de Nederlandse samenleving', was niet stil te krijgen. De goedwillende, maar toch ook enigszins wereldvreemde politici wisten duidelijk niet goed raad met de situatie. De verantwoordelijke Zuidhol landse gedeputeerde Van der Goot (VVD) bevestigde door zijn verhullende taalgebruik zijn onbegrip voor wat er leef de. Het wantrouwen ten op zichte van de politici nam al leen maar toe, zeker toen die ontkenden dat er sprake is van een annexatie. „Nee, u moet het zien als een beperkte grenscorrectie", sprak Van der Goot. Er volgde luid gejoel. „Ja, ja. Zo hebben ze het in 1940 ook geprobeerd", schreeuwde een man. Ook Van der Goots 'vertaling' voor het verschil in belastingheffing tus sen Den Haag en de omliggen de gemeenten als 'tijdelijke dis crepantie' ontlokte slechts hoon. „Wat bedoelt je nou met discrepantie? Zeg toch gewoon dat ik meer moet gaan betalen. Rot toch op! Praat toch ge woon, man!". Toch was er ook een autori teit die een gouden avond be leefde: de Nootdorpse burge meester Schartman. „Nu de Haagse en provinciale politici zien hoe dit onder de mensen leeft, zullen ze beseffen dat die annexatie een onhaalbare zaak is", was zijn met onverholen plezier uitgesproken conclusie. Op 18 november zal blijken of hij daarin gelijk krijgt. Dan valt de beslissing of de voorgeno men 'grenscorrectie' doorgaat. contact wordt afgehandeld in Amsterdam, zal in de nieuwe Nederlandse wetgeving verbo den zijn, aldus Van Zwam. Ook het inschakelen van (criminele) burgerinformanten wil Van Zwam niet per definitie uitslui ten. „We moeten daar uiterst secuur mee omgaan, maar het kan waardevol zijn deze men sen in te zetten." In het huisorgaan van het Openbaar Ministerie zegt hij over de 'illegale acties' door te strikte regelgeving: „Ik weet dat het gebeurt, uit ervaring. Bui tenlandse collega's kiezen er, nu ze weten dat doorlevering in Nederland gevoelig ligt, voor om andere trajecten in te zet ten. Het erge is dat je de il lusie wekt dat je je land zuiver houdt, terwijl er van alles ge beurt dat je niet weet. Het lijkt me dat de rechtsorde dan toch tamelijk wordt geschokt." De 'crisis in de opsporing' be gin jaren negentig, leidde tot een parlementaire enquête on der Van Traa, waarna het kwam tot aanpassingen in de opspo- ringswet. Waar voorheen door een aantal opsporingsdiensten op grote schaal gebruik werd gemaakt van doorlevering van drugs, bepaalde de politiek dat daar geen sprake meer van kon zijn. roggelen neer anp In het Midden-Limburgse Rog gel en Neer verrijst dit najaar het eerste hardhoutbos van Ne derland. Bosbouwprojectont wikkelaar More Trees Consul tancy (MTC) uit Den Bosch heeft van de gemeente het groe ne licht gekregen om veertien hectare landbouwgrond met Robinia-hout te beplanten. Bedrijven en particulieren kunnen via een groenfonds voor minimaal 25.000 gulden in het project deelnemen. MTC wil volgens directeur Mortier in to taal dit jaar ongeveer honderd hectare hardhoutbos in Lim burg en Brabant ontwikkelen. MTC spiegelt investeerders een nettorendement voor van 11 procent. Het Nederlandse hardhout is wat betreft duurzaamheid een goed alternatief voor het om streden tropische hardhout, zegt Mortier. Op dit moment vinden jaarlijks enkele tiendui zenden kubieke meters Robi nia-hout hun weg naar doe-het- zelfzaken, gemeenten en wo ningbouwverenigingen. Dat is slechts een fractie van het totale gebruik aan hardhout in Neder land. Op de veertien hectare grond in Roggel en Neer plant MTC dit jaar 2000 tot 4000 bomen per hectare. De groei bedraagt ongeveer twee meter per jaar. Het zal waarschijnlijk enkele ja ren duren voordat het bos wordt opengesteld voor publiek. Na ongeveer vijfjaar is de eerste oogst te verwachten. Hoofd grondgebiedszaken Scheepers van Roggel en Neer is blij met het nieuwe bos. Vol gens Scheepers is het landschap nu wat saai. Meer bos kan hel pen een wat grotere landschap pelijke variatie te krijgen. Voor bestrijding jeugdcriminaliteit den haag gpd Vijf jaar geleden werd de jeugd agent wegbezuinigd, maar in middels is deze politieman herontdekt. Een groot aantal van de 25 Nederlandse regiona le politiekorpsen wil met zijn te rugkeer de jeugdcriminaliteit beter bestrijden. Tevens zullen op grote schaal basis- en mid delbare scholen door de politie worden geadopteerd. Dit blijkt uit een inventarisa tie van de projecten die de ver schillende politiekorpsen heb ben ingediend bij het ministerie van binnenlandse zaken. In het najaar van 1997 stelde dit de partement tot eind volgend jaar 25 miljoen gulden extra be schikbaar voor politiekorpsen die gericht de jeugdcriminaliteit beter willen gaan bestrijden. Volgende week woensdag moe ten de korpsen uiterlijk hun voorstellen bij Binnenlandse Zaken hebben ingediend. De terugkeer van de jeugd agent is opvallend omdat bij de reorganisatie van de politie ruim vijfjaar geleden de meeste afdelingen jeugd- en zedenza ken werden opgeheven. Jeugd zorg zou een taak worden voor elke politieman of - vrouw. De korpsen die hun specialisme niet opgaven, kwamen daar naast aan het bestrijden van jeugdcriminaliteit nauwelijks toe vanwege de enorme toena me van het aantal zedendelic ten. Nu er 25 miljoen gulden ex tra is te verdelen, gaat de politie zich weer meer specifiek bezig houden met jongeren. De aanpak richt zich vooral op preventie en minder op re pressie. De agent moet uit de surveillancewagen komen en contact leggen met jongeren. Kennen en gekend worden, dat is het nieuwe motto. Het begint op de basisschool. Enkele korp sen zijn al overgegaan tot adop tie van scholen. Met de 25 mil joen zullen nog meer basisscho len worden geadopteerd. De politie komt in de klas, geeft les aan de kinderen en maakt een praatje met leerkrachten en ou ders. Datzelfde geldt voor mid delbare scholen, waar de agent onderwerpen als alcohol, drugs, gokken en geweld bespreekbaar moet maken. De jeugdagent zal steeds va ker zijn te vinden op plekken waar veel jongeren samenko men. Het korps Brabant Noord bijvoorbeeld wil met het geld veertien nieuwe politiemensen aantrekken en heeft voor hen de term 'doezicht' bedacht (in plaats van toezicht). De specia listen moeten voor elkaar krij gen dat jongeren op rondhang- plekken bezig zijn met 'leuke en zinnige dingen'. Ook zal de po litie zich meer laten zien in het uitgaansleven. Niet alleen om beginnende brandjes te blus sen, maar vooral om jongeren beter te leren kennen. Binnen landse Zaken beoordeelt de projecten direct na 1 juli. Na goedkeuring, krijgen de politie korpsen volgens een verdeel sleutel gemiddeld een miljoen gulden voor de uitvoering. Een evaluatie vindt plaats in het jaar 2000. Of er daarna ook weer geld beschikbaar is, hangt af van het nieuwe kabinet. DESIGNCENTRUM Gesnapt na SOS van hasjschip cadiz anp/dpa De Spaanse politie heeft drie Nederlanders en een Belg opge pakt wegens drugssmokkel. Ze vielen door de mand omdat ze hun schip te zwaar met hasj hadden beladen, waardoor ze bijna zonken. De vier opvaren den van het negentien meter lange zeiljacht Guerrero raakten 150 zeemijl uit de Zuid-Spaanse kust in nood. Nadat ze een SOS- signaal hadden uitgezonden, werden ze door het Nederland se marinefregat Tjerk Hiddes naar de haven van Cadiz ge sleept. De moeilijkheden waarin het zeiljacht verkeerde wekte het wantrouwen van de autori teiten. Na onderzoek bleek dat de bemanning twaalf ton hasj aan boord had. De lading had een straatwaarde van 130 mil joen gulden. Wietkwekers kopen in beslag genomen spullen weer terug enschede»gpd Lampen en andere hulpmid delen die door wietkwekers worden gebruikt en bij politie- invallen in beslag worden ge nomen, komen vaak al na kor te tijd weer op de markt. De in beslag genomen apparatuur wordt door de politie overge dragen aan de Rijksdienst der Domeinen, die de spullen ver volgens in het openbaar ver koopt. „Bij die veilingen wor den ze dan kennelijk weer te ruggekocht door wietkwekers. Soms treffen we bij invallen lampen aan waar de stickers van Domeinen nog op zitten vertelde adjunct-korpschef Van Essen van de politie Twente-Zuid in Enschede in een vergadering van de raads commissie bestuurszaken. Om een einde te maken aan deze bizarre situatie, gaat de politie Twente-Zuid het Open baar Ministerie vragen gecon- fisceerde hulpmiddelen die worden gebruikt bij het kwe ken van wiet voortaan te ver nietigen. Dat gebeurt in het ar- rondisement Arnhem wel, in het arrondissement Twente niet. Vorig jaar werden in En schede 49 kwekerijtjes opge rold, meestal in boerenschu ren of bij particulieren thuis op zolder. Van Essen: „Dat lijkt me niet zo'n slechte score. Het is alleen wat frusterend als je de in beslag genomen materi alen een paar weken later bij een volgende inval weer aan treft." Mededeling Horn Keuken&Bad Jongstleden donderdag 25-6 werd een van onze Keuken&Bad-magazijnen door brand verwoest. Dit is een grote teleurstelling voor ons en voor onze klanten. Wij zijn veel dank verschuldigd aan de plaatselijke brandweer, politie en alle medewerkers voor hun enorme inzet bij deze gebeurtenis. Wij hebben inmiddels van al onze leveranciers de toezegging gekregen dat alle medewerking zal worden verleend zodat de bestellingen zo snel mogelijk bij onze klanten geleverd kunnen worden. Voor eventueel ongemak bieden wij u onze excuses aan. DE VERKOOP EN LEVERINGEN GAAN DOOR! Inmiddels is er vervangende magazijn ruimte gehuurd en gaan de verkoop en leveringen in al onze filialen door zonder dat u daar hinder van ondervindt. Directie Horn Keuken&Bad.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5