Illegaal werken loont TT ZATERDAG 27 JUN11998 'Voor Polen is het hier een goudmijn' „Ik ben hier in Nederland om geld te verdienendaarna keer ik terug.Onder dat motto stappen veel jonge Polen in de auto, om in het Westen als illegaal werknemer hun geluk te beproeven. Sommige kwekers in de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek verwelkomen de gemotiveerde, goedkope krachten met open armen. Naarmate de Europese grenzen meer en meer open gaan, zien politie en Arbeidsinspectie zich genoodzaakt de jacht aan te scherpen. De illegalen worden de grens overgezet, hun werkgevers hangt een zware straf boven het hoofd: boetes, gevangenisstraffen. De Arbeidsinspectie: Elke kweker die ons een keer op bezoek heeft gehad, kan het weten. et was binnenshuis I een graad of dertig. Andrzej tuurde langs de grote, lange trap om hoog en ontwaarde heel in de verte een klein venster en een snipper strakblauwe hemel. Bui ten zinderde de zomer van 1997. De hele tussenliggende trap zou de komende dagen zijn werkter rein zijn: schilderen, voor acht gulden per uur. „Aiaiai...", zucht te hij. „Verf afbranden, afborste len met een ijzerborstel, schilde ren. Heel veel werk. In de voorafgaande weken had hij gewerkt in de Hoofddorpse kassen. Elke dag vijftien uur tus sen de bloemen. En elke dag tien kilometer fietsen van en naar zijn huis in Nieuw-Vennep. Het huis waar Andrzej en twaalf van zijn mede-illegalen woonden. Dat wil zeggen: er aten en de nacht doorbrachten. Na twee weken zat het werk er op, maar Andrze- j's werkgever was tevreden over diens werklust. „Alsjeblieft, hier heb je verf. Ga mijn huis maar schilderen", zei hij. Andrzej be schouwde het als een eer. Andrzej is een illegale werkne mer, afkomstig uit Polen. Hij trekt zich niets aan van gangbare werktijden. Want langer werken betekent meer loon. Tussen de bloemen, maar ook als het om een schilderklus gaat. In twee weken tijd dompelde hij alle trappen, plinten, kozijnen, leu ningen en posten van het grote woonhuis in het gekleurde nat. Andrzej beroept zich op ruime ervaring, opgedaan door werken voor zijn familie 'die nogal groot is'. Polen voorop Sinds de val van het IJzeren Gor dijn maakt de Nederlandse tuin bouwsector kennis met een nieuw soort illegale werknemer: die uit Oost-Europa. Vooral jon ge Polen trekken in groten getale naar landen als Nederland. Naar de asperges in Limburg, naar de schuren van de Bollenstreek, naar de kassen van het Westland. Hoeveel Polen het precies zijn is niet duidelijk: het is een illegale sector. Werknemers hebben meestal geen verblijfsvergun ning, werkgevers geen tewerk stellingsvergunning. Wat de om vang van de werkzaamheden be treft: een schatting uit 1993/1994 kwam uit op 25 30.000 volledi ge banen per jaar. Omdat de meeste illegalen niet meer dan één seizoen doorbrengen in Ne derland, ligt het absolute aantal waarschijnlijk hoger. Oost-Europeanen - en dan vooral Polen - vertegenwoordi gen inmiddels de overgrote meerderheid, stelt de vreemde lingendienst. Dat geldt vooral de Duin- en Bollenstreek. De regio rond Roelofarendsveen heeft daarnaast regelmatig te maken met Turken en Marokkanen uit Leiden. Oost-Europeanen vragen zelden asiel aan, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Turkse illegalen. Polen zijn er meestal niet op uit om in Nederland te blijven: ze komen alleen om geld te verdie nen en daarmee terug te keren. Tot het zo ver is, is het zaak om uit handen te blijven van de vreemdelingendienst, de- politie afdeling die zich met 'de illegale persoon' bezighoudt. Opspo ringsambtenaren in de Duin- en Bollenstreek treffen met enige re gelmaat illegalen aan achter bloemsnijtafels, tussen potplan ten en in achterafhoekjes van bollenschuren. In 1997 zette de vreemdelingendienst ongeveer tweehonderd mensen het land uit. Werknemers van buiten de EU, voor wie de tuinder geen te werkstellingsvergunning aan vroeg. „Polen verdienen hier in een maand tijd een salaris waar ze in hun vaderland een half jaar voor moeten werken", weet Max Leenards, opsporingsambtenaar in politiedistrict Duin- en Bollen streek Zuid. „Voor die mensen is het hier een goudmijn." Dik tevreden Andrzej is 27 jaar oud. In Neder land illegaal, maar naar eigen maatstaven goed betaald. In Po len gerespecteerd als bevoegd le raar wis- en natuurkunde, maar slecht betaald. Hij snijdt bloe men aan de lopende band, er gens in Leiden. „Tien gulden per uur krijg ik." Zes dagen per week is hij bezig; elke dag van zeven tot tien. Oorspronkelijk maakte hij twaalf uren, maar Andrzej heeft gevraagd of dat niet wat langer kon. „Want uiteindelijk ben ik hier in Nederland om geld te verdienen. Ik wil in Polen een huis laten bouwen, of anders iets bestaands kopen. Maar bouwen is voordeliger. Leg Andrzej's salaris naast dat in Polen, en het wordt duidelijk waarom hij tevreden is met het geld dat zijn baas hem toe schuift. Een Poolse bouwvakker verdient zes gulden, een bank medewerker vijf gulden en een leraar zo'n vier gulden per uur. Andrzej: „Ik word hier best goed betaald." Vanuit Nederlands perspectief ziet dat er heel anders uit. Zijn werkgever betaalt Andrzej in to taal 840 gulden per week. Meer kosten maakt hij niet - geen pre mies, geen loonbelasting, geen vakantietoeslagen. Neemt hij in plaats van Andrzej een wit wer kende Nederlander in dienst, van de zelfde leeftijd en met dezelfde ervaring, dan kost hem dat ruim het dubbele. Per uur 20 gulden en 93 cent, ofwel 1758,36 per week. Toch 'ontkent bijna elke kwe ker dat kostenbesparing de reden is om illegalen in dienst te ne men. Het gaat, zeggen zij, eerder om de hoge arbeidsmoraal van de Polen. Een azaleakweker uit Roelofarendsveen: „Polen wér ken ergens voor. Die willen bij voorbeeld een auto bij elkaar verdienen. Veel Nederlanders missen die gedrevenheid." Grote werklust dus. Geen ge luier, geen geklets, niet om de haverklap sjekkies draaien. In die termen spreekt een Rijnsburgse tulpen- en zomerbloemenkweker over zijn ideale werknemer. „De inzet van die Poolse jongens is geweldig. Ze drinken staand hun bak koffie en gaan meteen weer aan het werk. Als ik dan zie wat het uitzendbureau soms levert aan Nederlanders... Daar is de gemotiveerdheid soms ver te zoeken." Bovendien gaat het vaak om zwaar werk, dat tuin ders niet geschikt vinden voor bijvoorbeeld oudere werklozen. En jongeren, is hun ervaring, rea geren niet als er een advertentie wordt geplaatst. Constructie Chris van Vondelen, beleidsme dewerker op het centraal kantoor van de Arbeidsinspectie, han teert een andere analyse. Zittend achter zijn bureau in het minis terie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid zegt hij: „Het loont om illegalen in dienst te nemen, zolang je maar niet wordt ge pakt." Dat hij bij controles meestal iets heel anders hoort, namelijk het argument dat Polen veel gemotiveerder zijn, verbaast hem niets: „Vind je het gek?! Een Pool zal het niet in zijn hoofd ha len om - bijvoorbeeld - zich ziek te melden. Hij wordt per kist of per uur betaald." Overigens ontkent de Rijns burgse tulpen- en zomerbloe menkweker dat hij illegale werk nemers in dienst heeft. Net zoals de meeste tuinders dat ontken nen. Hoofdschuddend: „Nee, daar begin ik niet aan. Als hier een Pool op de fiets aan komt rij den met de vraag of ik werk heb, stuur ik hem weg. Maar soms heb ik pieken in de werkdrukte, en die moet ik toch opvullen. Dan huur ik Polen in via een Pools uitzendbureau. Dat neemt een vooraf afgesproken hoeveel heid werk voor haar rekening, voor een vaste prijs. En dat is le- gaal." Daar kan hij zich echter lelijk in vergissen. Het uitzendbureau waar hij op doelt, is de in Leiden gevestigde VOF Interpool - een firma die gebruikt maakt van een constructie die onder vuur ligt bij Arbeidsinspectie, ministerie van Justitie, fiscus en vreemdelingen diensten. Interpool telt het ongewoon hoge getal van 88 vennoten: één Nederlander, en 87 Polen die nauwelijks inspraak hebben in de bedrijfsvoering. Zaakbeharti ger Emile Schoemaker zegt dat de firma gebruik maakt van de bepaling in het Associatieverdrag tussen Nederland en Polen dat personen van buiten de EU in Nederland als zelfstandige mo gen werken. En Interpool, rede neert hij, is een bedrijf dat in handen is van 87 Poolse zelfstan digen. De firma verricht werk voor kwekers, de firmanten zelf voeren dat werk uit. En, stelt Schoemaker, ze dragen gewoon inkomstenbelasting af. Constructies als die van Inter pool zijn, in diverse variaties, de laatste jaren in zwang. De Peel heeft Agri, Texel heeft Texpol, de Bollenstreek heeft Interpool. Poolse werknemers proberen op deze manier te ontkomen aan de jacht op illegale arbeiders en hun werkgevers, die sinds 1996 aan zienlijk is aangescherpt: meer opsporings-mankracht. meer controles, meer uitzettingen. Het steeds verder wegvallen van grenscontroles binnen de EU is de aanleiding voor die inten sievere opsporing. De vreemde lingendienst (illegalen) en Ar beidsinspectie (werkgevers) hou den nu jaarlijks zo'n tweehon derd gezamenlijke controle-ac ties in district Hollands Midden, waar Leiden, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek onder val len. Tien tot dertig procent naar aanleiding van tips, de rest is ei gen speurwerk of steekproef. De agrarische sector geldt als een van de risicobranches, met po tentieel slechte arbeidsomstan digheden (bestrijdingsmiddelen) en een overvloed aan werk voor lager- of ongeschoolden. Politie, Arbeidsinspectie, ar- beidsbureau's schuiven de zelf standigen-constructie resoluut van tafel. Justitie spreekt van een 'schijnconstructie'. Ook Poolse zelfstandigen moeten eerst een vergunning aanvragen om in Ne derland te werken, en die krijgen ze alleen als met hun werk 'Ne derlands belang is gediend'. Meestal gaat het dan om be roepsgroepen als wetenschap pers en topvoetballers. Waar Van Vondelen aan toevoegt: „Poolse vennoten lopen op de werkvloer rond als werknemers, niet als vennoten. Er is geen notariële akte, en ze hebben ook niet alle maal een gelijkwaardig deel in spraak in de onderneming." Twijfel Bij de rechterlijke macht heerst nog enige twijfel. Juridische ex perts putten zich uit in haarklo verij over de precieze betekenis van de wetgeving. De eerste za ken lijken op een afwijzing uit te draaien, maar april dit jaar boek te Texpol toch een overwinning: de rechterlijke macht verbood de vreemdelingendienst de betrok ken Polen uit te zetten. Het mi nisterie van Economische Zaken moet eerst criteria ontwikkelen: wie geldt nu als zelfstandige, en wie niet? De Rijnsburgse kweker haalt zijn schouders op als hij hoort over de juridische touwtrekkerij. „Niet legaal? Daar valt misschien over te twisten." Hij vraagt als hij Interpool inschakelt niet naar identiteit, nationaliteit of tewerk stellingsvergunning van de gele verde Poolse werknemers. „Daar moet Interpool maar voor zor gen. Ik ben ingedekt." Van Von delen ontkent dat: „De tuinder laat uiteindelijk de arbeid ver richten, daar is jurisprudentie over." De vraag is hoe tuinders dat al lemaal moeten weten. Van Von delen wijst op de preventiepro jecten, op waarschuwingen voor afgaand aan de controles, op voorlichtingsavonden. „Elke kweker die de Arbeidsinspectie een keer op bezoek heeft gehad, kan het weten." Veelvuldig geplaatste bordjes met NO WORK zijn het gevolg. „Maar", relativeert een rozen- kweker uit Oude Wetering, „als het een dagje érg druk is en er komt iemand aankloppen om werk, dan zeggen kwekers wel- eens: 'Ach wat... Help me maar gauw, dan stuur ik je na een dag naar huis met vijf tientjes." Ook dat snelle inspelen op de behoefte aan flexibele werkne mers, maakt illegale werknemers zo aantrekkelijk. Voordat een tuinder bijvoorbeeld een Pool of ficieel in dienst mag nemen, moet hij eerst vijf weken een va cature open hebben staan. Aan sluitend mag het Arbeidsbureau nog eens vijf weken proberen die vacature te vervullen, met werk nemers uit Nederland of uit de EU. Pas daarna kan de kweker een tewerkstellingsvergunning aanvragen, waarna weer een tijd rovende procedure volgt. 'Bezo pen', vindt men in de tuinders wereld. Wordt een kweker met illegale werknemers erbij gelapt, dan krijgt hij automatisch een her controle, meestal na een paar maanden. En zelden blijkt dan dat het weer mis is. Want wie be trapt wordt, betaalt een hoge prijs. Aan waarschuwingen doet de arbeidsinspectie niet. First of fenders krijgen doorgaans, een maal voor de rechter, 2.000 tot 10.000 gulden boete per illegaal of twee weken hechtenis. Bij her haling kan de boete oplopen tot maximaal 25.000 gulden. Verder krijgt de tuinder een aanslag voor nooit betaalde loonbelastingen en premies, plus boete. De illegaal zelf staat gevange nisstraf noch geldboete te wach ten. Illegaal werken is niet straf baar. Wel worden ze na hun op sporing meteen het land uitge zet: meestal gaan ze binnen een dag op het vliegtuig, maar een enkeling mag op eigen gelegen heid terugkeren. Het paspoort wordt dan naar een afgesproken douanekantoor gestuurd, en pas bij het verlaten van het land te ruggegeven. En Andrzej? Drie opeenvolgen de zomers werkte hij in de Zuid- Hollandse bloemensector. In ja nuari kwam hij, na zijn afstude ren, voor langere tijd naar Ne derland. Sindsdien overnacht hij op een provisorisch opgetrokken zolderkamertje met wat ver weerd meubilair, maar dat deert hem niet. Als hij niet voor die tijd wordt opgepakt en uitgezet, keert hij in september terug naar Polen. Daar hoopt hij dan zijn toekomstdroom te verwezenlij ken: een eigen huis, betaald van het geld dat hij in Nederland bij elkaar zwoegde.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 53