Verse makreel De Veluwe versteent 'Vers makreel' i uiterst intrigereni door WILLEMIEN SPOOK De brief in mijn hand, talloze malen had ik hem al gelezen. Een voetballer huilt niet zo gauw, maar dit stuk papier had mijn tranen gezien. Ik verscheur hem. Aan alle onrecht komt een eind, had Alex me al ingeprent, ik hoefde het alleen nog maar zelf te geloven. De snippers in mijn hand worden propjes papier, ik gooi ze in de open haard. 'Ik vind het helemaal niet zo koud', zegt Alice, die verse makreel is wezen halen op de dijk. 'Maar gezellig is het wel.' Ze had me omhelsd toen ik haar uitnodig de. 'Eindelijk', had ze gezegd. 'Ik was al ver geten hoe je eruit zag.' Voor mij is het een verademing om hier te zijn, aan de Belgische kust. We brengen de meeste tijd binnenshuis door, laten de tv voor wat-ie is en draaien de hele dag cd's van Alice - zij heeft een goede smaak, 's Nachts horen we de boeien brullen en over dag wakkert de westenwind onze in slaap gesukkelde liefde aan, terwijl de meeuwen lachen. Ik ben een beetje aan het bijkomen van het hele gedoe, dat goed beschouwd pas drie weken geleden is begonnen. Je staat er versteld van hoe snel zoiets rond gaat. Ik kon nog geen krant opslaan, geen televisie aanzetten of ik keek recht in mijn eigen gezicht, hoorde mijn naam noe men, overal was er wel iemand die zich voor mij interesseerde. Het liefst had ik me schuil gehouden in een hutje op de hei totdat alle rumoer over de selectie was verstomd. Ik had één keer duidelijk mijn mening gege ven, en werd daar nu voor gestraft. Ook door mijn ploeggenoten; er waren er die de andere kant opkeken als ik kwam trainen. Ik begreep daar niets van. Was het zo vreemd om voor jezelf op te komen? Ik had er jaren lang keihard voor gewerkt, mijn leven was trainen. Ik was nooit ziek, nooit te beroerd om een extra keertje aan de apparaten te trekken, ik had er goddomme Alice voor naar het tweede plan geschoven, en nu moest ik mijn bek houden? Mooi niet. Ge lukkig was daar Alex. Hij begreep me. Zon der hem zou ik hier nu niet zitten, in dit luxe strandhuisje met alles erop en eraan, samen met Alice! 'Het is unfair', had Alex gezegd, terwijl hij met de achterkant van een ballpoint in zijn oor friemelde. Hij wachtte altijd even na zo'n statement, was niet voor niets pers voorlichterbij Groen-Blauw. 'Je ziet hoe de media erop reageren. Ze vinden jou allemaal,,de beste op links. Dit kunnen ze niet maken.' 'Maar ze maken het wel', zei ik. Ik geloof dat hij diep nadacht, want hij keek naar buiten zoals detectives dat doen op tv; één wenkbrauw licht opgetrokken, het andere oog iets toegeknepen en met een blik alsof er iets is dat hem maar niet te bin nen wil schieten. ZATERDAG 27 JUNI 19! 'Niets is definitief, sprak hij. 'Misschien kan ik er nog iets aan veranderen.' Ik vond dat allerminst raadselachtig klin ken. Op het veld zou ik hem waarschijnlijk ver achter mij laten, maar verbaal was hij beter begaafd dan ik. 'Ik heb wel je toestemming nodig. Geef me carte blanche en ik doe wat ik kan.' 'Die heb je', zei ik. Dat leek me wel het minste. 'Misschien gaat; het je geld kosten, maar het gaat om je goede naam, dat zal je met me eens zijn.' Ik wenste hem succes en nam voor de zo veelste keer de telefoon van de haak en leg de hem er meteen weer op. 'Je moet een ander nummer aanvragen', zei Alice. 'Laat dat maar aan mij over', riep Alex ter wijl hij de deur uitliep op die typische Alex- manier: in gedachten verzonken, blik naar de grond en met korte, afgemeten pasjes. Een dag later belde hij weer aan. 'Ik kom geld halen', zei hij. 'Ik heb een onderkomen voor je geregeld. Kun jij er even tussenuit en heb ik hier alle ruimte om de zaken te regelen.' Ik gaf hem een blanco cheque, Alex is één van de weinigen die ik vertrouw. Zelfs Alice, die normaal gesproken nogal argwanend is, maakte geen bezwaar toen ik haar goedkeu ring zocht. Ik zag hoe Alex haar een knipoog gaf. Hij was dol op Alice, al sinds onze ken nismaking. 'Het is zijn klunzige arrogantie', had zij eens geantwoord, toen ik haar vroeg wat nu precies de charme van Alex was. 'Hij is slim en onhandig tegelijk, dat ver tedert.' Alex gaf mij de sleutels van de bungalow in ruil voor de sleutels van mijn huis. Zo kon hij beschikken over alle gegevens die hij misschien nodig zou hebben voor zijn actie. De dag dat we aankwamen, heb ik meteen de- stekker van de telefoon eruit ge trokken. Alex doet het vast prima, daar in Amsterdam. De rust hier is weldadig. Ik kan het niet laten om op het verlaten strand af en toe een balletje te trappen, mijn conditie mag er tenslotte niet op achteruit gaan. Ali ce overlaadt me met haar lievigheden. We hebben elkaar zo weinig gezien de afgelo pen maanden, we genieten van iedere mi nuut die we samen zijn. Ik heb zojuist twee glazen witte wijn ingeschonken en Alice heeft zich mooi aangekleed: een soepele ro de jurk met bergschoenen eronder. Dat vind ik behoorlijk sexy. Ze staat met haar mg naar me toe, is bezig aan het aanrecht. Ze maakt een raar geluidje dat blijft hangen in de lucht en draait zich om. In haar ene hand houdt ze de kop van de makreel als een be zwerend amulet omhoog, aan de andere bungelt een stukje krant De ogen van Alice en de makreel staan wijdopen. Hit hun uit een gesperde monden komt geen geluid. Vier ogen kijken mij verschrikt aan naast een van vet doordrenkt stukje krantenpa pier. 'Foto', roep ik, maar Alice lacht niet. 'Boudewijn', zegt ze eindelijk met een he le kleine stem en wappert met het stukje pa pier. Er druipt wat vet af en een paar goud bruine schubjes zeilen naar de grond. 'Dit... dit geloof je niet...' Willemien Spook heeft met het verhaal makreel het begrip misdaadverhaal eeni dimensie gegeven. Dit concludeerde de bestaande uit schrijver Onno te Rijdt, bi thecaris Richard Saris, thrillerrecensent Ruitenbeek, Bruna-marketingmedevv Ellen Visser en uitgever Marieke Bemel na beoordeling van de bijna tweehor verhalen die in het kader van de actie gende spanning van eigen bodem' krantenlezers werden ingezonden. Volgens de jury is er in Verse makreel welijks sprake van directe handeling. 'Er wikkelt zich geen nadrukkelijke spann boog, maar toch werkt het verhaal - terw stukjes van legpuzzel geleidelijk hun p vinden - uiterst intrigerend'. De jury noemt de originele invalshoel Willemien Spook heeft gekozen 'een ster geven'. 'Het probleem om de vele aanwi gen uit het krantenbericht in haar ve een plaats te geven, heeft ze handig wet omzeilen door het krantenbericht ook li lijk als verhaalelement op te voeren'. 'Verse makreel is goed geschreven, geldt zowel voor de woordkeuze en de I dende zinnen, als voor de verhaallijn e sfeer'. De jury vond dit verhaal 'verfrissend', dat het een uitzondering vormt op de vel zendingen waarin - voornamelijk door moeide commissarissen - gepoogd wort moord op stervoetballer Pieter Postius t construeren. Willemien Spook uitte in een interview woensdag in deze krant verscheen haar bazing over de toekenning van de „Echte verbazing ja, «want ik was ban| het verhaal te verwarrend, te chaotisc! te ingewikkeld was. Dat ik het overzichi kwijtgéraakt, zoals me wel vaker gebet langere stukken. En ik begrijp ook steeds niet hoe het in godsnaam mogel dat dit eruit is gesprongen. Het is helei mijn genre niet - ik heb meer met poe ik heb me nooit verdiept in dit soort lii tuur, er komt heel weinig misdaad in en dan heet het ook nog Verse Makreel. Meer bungalows en recreatieterreinen, minder bos De Veluwe is in Nederland vakantiebestem m ing nummer één. Recreatiebedrijven zoeken en vinden er nog steeds uitbreidingsmogelijkheden. Een nieuw bungalowtje hier, een extra stacaravannetje daar. In de immense bossen van de Velu we valt het amper op. De uitbreiding van de recreatiecomplexen gaat sluipend, op kousenvoeten bijna. Hoewel behoud en versterking van de natuur cen traal staan, krijgt de bedrijvigheid meer ruimte dan ooit in het nieuwe Gelderse streekplan. Al met al zorgt het toerisme voor een fikse aanslag op de natuur. Officieel moet voor elk stukje gekapt bos elders nieuw worden aangeplant. In de praktijk verdwijnt er echter nog steeds meer bos dan er bij komt. door HANS BEKKERS Op een grote tafel spreidt Olaf Slakhorst de kaarten uit. Keihar de bewijsstukken zijn het dat er op flinke schaal wordt geknabbeld aan het Veluwse groen. Zijn vinger wijst naar het bos gebied rond Hoenderloo. Het plan is daar achttien hectare natuurschoon om te toveren in verblijfsrecreatiegebied. De talloze arcerin gen op de kaart geven aan waar bos moet wijken. Het betreft een door de gemeente Apeldoorn voorbereid bestemmingsplan. „We zien steeds meer dat gemeenten de strenge provinciale bepalingen voor verblijfs- uitbreiding in natuurgebieden proberen te ontduiken", zegt de beleidsmedewerker van de Gelderse Milieufederatie (GMF). Hoenderloo is één van de twee zogeheten recreatie-concentratiegebieden van de ge meente Apeldoorn. Op relatief korte afstand van elkaar liggen daar vijftien recreatiebedrij ven. In Beekbergen/Loenen is het andere concentratiegebied met een achttiental be drijven. Veel ondernemers in die gebieden willen uitbreiden. Het nieuwe streekplan biedt die mogelijkheid, maar meer dan twee hectare per bedrijf is officieel niet toegestaan. Slimmigheidje De gemeente Apeldoorn heeft daar een slim migheidje op gevonden, waardoor sommige bedrijven opeens wel vijf hectare bos kunnen kappen. Dat gaat als volgt: Apeldoorn telt de besteedbare uitbreidingsruimte van alle on dernemers in een concentratiegebied bij el kaar op en dient daar bij de provincie één aanvraag voor in. Zo wordt ook de ruimte be nut van óndernemers die geen uitbreidings plannen hebben. Hun hectares worden ver volgens toebedeeld aan ondernemers die for ser willen groeien dan de toegestane twee hectare. Apeldoorn is van plan voor de twee recreatie-concentratiegebieden een uitbrei ding van omstreeks 30 a 40 hectare aan te waar de provincie Gelderland wel oren naar heeft. „Het is zeker bespreekbaar", zegt ir. G. Nijenhuis van de dienst economische zaken. Op de Apeldoornse manier wordt maximaal gebruik gemaakt van de ruimte die er is om de bedrijvigheid op de Veluwe uit te breiden. Want zoveel is wel duidelijk, het nieuwe streekplan is veel ondernemersvriendelijker dan het oude. „Wilde je onder het regime van het oude streekplan uitbreiden, dan kon dat alleen als je als ondernemer kon aantonen dat je anders het jaar erop failliet zou gaan", zegt een woordvoerder van de gemeente Apeldoorn. „De filosofie achter het nieuwe streekplan is ook gezonde bedrijven gezond te houden." „Het oude streekplan was veel strenger", zegt ook GMF-medewerker Slakhorst. „Zo streng zelfs dat er de afgelopen tien jaar geen enkele legale uitbreiding is geweest." Sterker nog, in het begin van de jaren tachtig was het streven van de provincie er nog op gericht al le in het hart van de Veluwe gelegen cam pings weg te saneren. Kamperen mocht, maar dan uitsluitend aan de rand van het kwetsbare natuurgebied. Van die ambitieuze plannen is helemaal niets terechtgekomen. Nu waait er opeens een geheel andere wind uit het provincie huis. Gevolg: de provincie wordt overstelpt met een hausse aan bestemmingsplan-aan vragen gericht op versterking van de recrea tiesector. Het plan van Apeldoorn is slechts één van de vele. Zo liggen er aanvragen voor de uitbreiding van twee campings in Vier houten. De gemeente Epe heeft een verzoek ingediend een tiental extra bungalows te mo gen bouwen in recreatiecentrum Jagerstee. Erica Crijnen van Milieuzorg Apeldoorn heeft haar hoop stilletjes gevestigd op milieu minister De Boer. „Die heeft al laten weten dat ze problemen heeft met het streekplan", zegt Crijnen. Gelderland laat in de ogen van de minister het buitengebied te veel verste delijken. Milieuzorg heeft de kwestie inmid dels aangekaart bij de rijksinspecteurs voor ruimtelijke ordening in Gelderland, zeg maar de vooruitgeschoven posten van de bewinds- Meer dan bos Voor de provincie Gelderland is de Veluwe meer dan bos alleen. Er valt ook geld te ver dienen. De opbrengsten uit recreatie worden geschat op 1,2 miljard gulden per jaar. In Luchtopname van campings op de Veluwe bij Eerbeek. FOTO GPD VINCENT JAN INK middels is de Veluwe vakantiebestemming nummer één in Nederland. Vorig jaar ver dreef de Veluwe de kuststreek van de eerste plaats. Het aantal overnachtingen per jaar wordt geschat op 2,3 miljoen. Gelderland telt veruit het hoogste aantal verblijfsrecreatie- plekken in ons land. Een flink deel van deze terreinen ligt op de Veluwe. Zo telt Apeldoorn bijna 33.000 overnachtingsmogelijkheden op campings, bungalowparken en in hotels en pensions. Het economisch belang van de Veluwe is heel groot voor Gelderland. Veel mensen ver dienen hun brood in het toerisme. Cam pings, restaurants en niet te vergeten de at tractieparken als Apenheul, Dolfinarium Har derwijk en Burgers Bush. De provincie is er veel aan gelegen dat die werkgelegenheid ook op peil blijft. Zaak is het dan dat de bezoe kersaantallen niet teruglopen. „Dat risico loop je met verouderde recreatieterreinen. Ondernemers moeten kunnen vernieuwen, de kwaliteit van hun product vebeteren. Vaak betekent dat ook uitbreiden", zegt Nijenhuis. „Het streekplan komt tegemoet aan die wen sen." Wat de ondernemers willen, is vooral meer comfort en luxe. Dat is immers wat de consu ment vraagt, zeggen ze. Vandaar dat steeds meer stacaravans het veld moeten ruimen voor recreatiebungalows of chalets. Dat laatste is bijvoorbeeld het geval op de Beek- bergse camping Euroase. De 183 seizoen- plaatshouders kregen vorige maand een brief waarin staat dat ze uiterlijk in 2001 hun staanplaats kwijt zijn. De vaste gasten zijn de laatste die gevraagd hebben om de opwaar dering van het complex. „Wij moeten ge woon oprotten", zegt een uit het lood gesla gen caravanbezitter. De motivatie van de campingbeheerder: „Chalets zijn een stuk rendabeler." Elders, zoals in Elspeet en Elburg, maken stacaravans plaats voor heuse bungalows. Er mogen forse optrekjes worden gebouwd. Het streekplan staat huisjes toe met een inhoud van driehonderd kubieke meter. Gevolg is een gestage verstening van het landschap. „Zo'n complex gaat steeds meer op een dorp lijken", vindt Slakhorst. „Met brede straten en vuilnisbakken voor de deur." Het is een ontwikkeling die ook de provin cie tegenstaat. Volgens beleidsmedewerker Nijenhuis worden dergelijke aanvragen dan ook uitermate kritisch bekeken. En dat niet alleen uit estetisch oogpunt. „De markt voor bungalows is aardig aan het verzadigen, zo is uit onderzoek gebleken. Het aanbod begint de vraag te overtreffen. Gevolg is dat de huis jes leeg blijven staan en verloederen. Of ze worden door de ondernemers verhuurd voor bewoning door het jaar heen. Dat moeten we helemaal niet hebben. De druk op de Veluwe wordt door die permanente bewoning alleen maar groter." Bosverlies Ondanks het volgens Nijenhuis 'redelijk" strenge beleid, wordt in het evaluatierapport Veluwebeleid toch geconstateerd dat er nog steeds bos verdwijnt. Milieuzorg Apeldoorn schrijft een deel van het bosverlies toe aan il legale uitbreidingen van recreatiebedrijven. „Een voetbalveldje hier, een extra staanplaats daar - dat is moeilijk in de gaten te houden", Jaarlijks verdwijnen acht voetbalvelden natuu 'Waar bos is, moet bos blijven'. Zo staat het al sii 1922 in de boswet. En moet er noodgedwongen erg worden gekapt, dan is herplant verplicht. De praktij evenwel anders. Blijkens een inventarisatie van provincie Gelderland is er op de Veluwe tussen 1! en 1993 een gebied ter grootte van 2400 voetbalvelt verdwenen. Dat is vooral merkwaardig omdat Gelderland sii 1982 de ontwikkelingen op de Veluwe scherp in de ten houdt. Hoofddoelstelling van het toen ingevoe Veluwebeleid is een stringente bescherming van tuur en landschap. In de jaren tachtig blijkt'het gro ste deel van de ruim 1200 hectare verloren te zijn gaan. Veel groen verdween door woningbouw en genaanleg. Maar ook de sector dag- en verblijfsreci tie toonde zich een grote slokop. De sector was op Zuidwest-Veluwe verantwoordelijk voor het verdv nen van tweehonderd hectare bos tussen. 1965 1986; een kwart van het totale bosverlies aldaar. Vanaf 1987 is het bosverlies op de Veluwe aan dalen, maar nog steeds verdwijnt er meer groen dar bijkomt. Tussen 1987 en 1991 ging achttien heel bos- en natuurterrein verloren. Anders gezegd: gein deld acht voetbalvelden per jaar. zegt Erica Crijnen. Handhaving van het be leid is inderdaad geen gemakkelijke opgave, zo geeft ing. T. Moolenaar van de provinciale afdeling landelijk gebied grif toe. „We moe ten het doen met twee mensen. Voor de ge hele provincie, wel te verstaan." De laatste jaren is het verlies aan bos en natuur weliswaar afgenomen, maai- het zou eigenlijk nul moeten zijn. Wie kapt, heeft de verplichting elders nieuw bos aan te planten. Gelijktijdig wel te verstaan en op een perceel dat 25 procent groter is dan het oorspronke lijke. Op die manier moet het areaal bos op termijn zelfs toenemen. Van boscompensatie komt volgens de Gelderse Milieufederatie echter weinig terecht. „In de praktijk blijken er nauwelijks compensatieterreinen aan te kopen", zegt Slakhorst. Het moet daarbij gaan om agrarische gronden die aansluiten aan het Centraal Veluws Natuurgebied. Bij gebrek aan voorradige compensatieter reinen wil de gemeente Apeldoorn nu het daarvoor bestemde geld opzij leggen en pas gebruiken als er daadwerkelijk ergens grond te koop is. Gedacht wordt aan een locatie ten oosten van de gemeente: Woudhuizen. De provincie stelt daarbij een realisatietermijn van drie jaar. Harde garanties ontbreken ech ter. Het enige dat wordt afgesproken is dat er bestuurlijk overleg volgt als gemeenten de gemaakte beloftes niet nakomen. „Als de re creatiebedrijven maar tempo kunnen maken. Daar gaat het de gemeenten tegenwoordig om", zegt Slakhorst. Het voorstel is in zijn ogen typerend voor de huidige mentaliteit: „Eerst de economie, vervolgens een hele tijd niets en dan pas de natuur."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 52