Aviodome pakt uit met ZATERDAG 27 JUN11998 FOKKER De allereerste Fokker, De Spin, staat er. Net als de rompdelen van de allerlaatste Fokker 50, die nooit is afgebouwd. In het luchtvaartmuseum Aviodome komen vanaf volgende week begin en einde van de Nederlandse vliegtuigindustrie bij elkaar op de tentoonstelling Fokker en de twintigste eeuw: een historische relatie'. Het is de grootste expositie die het museum ooit heeft gehouden. Op ruim 4500 vierkante meter staan 25 vliegtuigen opgesteld in speciaal geschilderde decors en een recordbegroting van anderhalf miljoen gulden. Expositiemanager Peter van de Noort verwach t het komende half jaar meer dan 100.000 bezoekers. „Wie hier komt kijken ziet niet alleen vliegtuigen, maar maakt tegelijkertijd een rondgang door de twintigste eeuw. Het open einde van Fokker: de allerlaatste niet afgebouwde romp van de Fokker 50. In de deuropening expo sitiemanager Peter van de Noort: „We willen een tijdsbeeld geven." De Spin in een decor van polderlandschap met op de achtergrond de skyline van Haarlem. Luttele dagen voor de opening van de grote Fok ker-tentoonstelling is de spanning groot in Aviodome. De nagebouwde driedekker van de 'Rode Baron' Manfred von Richthoven hangt hoog onder het koepeldak in de takels. Tegelijk rolt een ander toestel uit de Eerste Wereldoorlog zonder vleugels de poort bin nen. Twintig vrijwilligers zijn dagelijks lange uren in de weer. Een kunstschilder legt de laatste hand aan een de corstuk, een scholier krabt v^rfstrepen van de vloer. Het op Schiphol gevestigde museum ondergaat een ware me tamorfose. Gedwongen door ruimtegebrek moet het leeuwendeel van de vaste expositiestukken het veld rui men voor de Fokkers. Een belangrijke bijdrage aan de tentoonstelling komt van de Fokker Heritage Trust. Een stichting die na een bliksemactie vorig najaar de historische collectie uit de failliete boedel van de vliegtuigfabriek heeft kunnen ko pen. Een Spin-vliegtuig uit 1913, maar ook bouwtekenin gen, schaalmodellen, asbakken, serviesgoed, de laatste niet afgemaakte F-50, champagneflessen met eigen Fok ker-etiket en het lederen tweezitsbankje dat ooit in het kantoor van directeur Frans Swarttouw stond en waarop hij steevast - bijgelovig als hij was - zijn belangrijke be slissingen nam. Met de aanschaf van de collectie was 2,1 miljoen gul den gemoeid. Een bedrag dat Peter van de Noort, exposi tiemanager van Aviodome èn bestuurslid van de Trust, zeker geen vriendenprijs wil noemen. De curatoren hiel pen echter wel de collectie bij elkaar te houden. Van de Noort: „Wij wisten dat er bijvoorbeeld voor De Spin gega digden waren die meer wilclen bieden dan wij hadden kunnen betalen." Fokkervoer Tot de stichtingscollectie hoort ook een D-7 tweedekker uit 1918 die al jaren in bruikleen is bij het Militair Lucht vaart Museum in Soesterberg. Speciaal voor de over zichtstentoonstelling is het nu naar Aviodome gehaald. Een ander bijzonder tentoonstellingsstuk is een replica van de ééndekker E-3 uit 1915, uitgeleend door een mu seum in het Duitse Sinsheim. Het is het eerste vliegtuig dat voorzien is van een mitrailleur die tussen de draaien de propellorbladen door kan schieten. Anthony Fokker legde met dat effectieve wapen de basis voor het fortuin, waarmee hij na 1919 in Nederland opnieuw kon begin nen. Het was ook het vliegtuig dat definitief een einde maakte aan de romantiek van naar elkaar zwaaiende en saluerende oorlogsvliegers. De komst van de E-3 leidde tot opmerkingen in het Britse Lagerhuis omdat de Engel se vliegtuigen en piloten waren verworden tot 'Fokker- voer'. Bij de inrichting van de tentoonstelling is wel gedacht aan enige romantiek en nostalgie. 'De Spin' is geplaatst in het decor van koninginnedag, 31 augustus 1911, toen Anthony Fokker zijn bravourestukje uithaalde door rond de toren van de Grote Kerk in Haarlem te vliegen. Het vliegtuig staat in het polderlandschap dat Fokker als startbaan gebruikte. Op de achtergrond de ondergaande zon (Fokker vloog tegen het einde van de dag) en de sky line van Haarlem. Naast het vliegtuig een auto uit 1908. Er omheen een rieten schutting. Van de Noort: „We heb ben altijd gedacht dat die er toevallig stond. Door enig speurwerk in het Haarlems Dagblad uit die tijd zijn we er achter gekomen dat de schutting speciaal was geplaatst om te voorkomen dat mensen die er niet voor hadden betaald het vliegtuig toch konden zien. Dit soort details vinden wij heel belangrijk voor de tentoonstelling. We willen een tijdsbeeld geven." Doofpot Zo is ook de Fokker C-5, het enige Nederlandse militaire toestel dat de Tweede Wereldoorlog overleefde in een passend decor gezet van een oorlogsvliegveld. Om er te komen moet een duister gangetje worden genomen waarin het geluid van vooroorlogse jagers weerklinkt, evenals een nieuwsbulletin van 10 mei 1940. Vlakbij loopt de bezoeker tegen een ruwhouten schutting. We zijn bij de Fokkerfabriek aan de Papaverweg in Amsterdam- Noord en het is oorlog. Wie door de spleten tussen de planken kijkt, ziet onderdelen van de Fokker G-l jager, maar ook een Duitse krant ('Overwinning over Holland'). Het museum geeft zo een zwarte bladzij uit de bedrijfsge schiedenis weer. Tijdens de oorlog werden namelijk nog enige tientallen G-l jagers voor de Duitsers gebouwd. Pe ter van de Noort: „Voor het faillissement is dat altijd zorg vuldig in de doofpot gestopt." Vrolijker is het afscheidstafereel voor de nageschilderde gevel van Schiphol rond 1930. Daar staat een F-7a klaar om misschien wel naar Indië te vliegen, waarmee de KLM toen de langste regelmatige verbinding ter wereld onder hield. Even verderop ligt het wrak van de enige overge bleven vliegboot B-4 tussen de dennenbomen. Precies zoals het toestel aan de oever van een meer neestortte. Vliegtuigbouw komt ook aan bod. Te zien is hoe in Am sterdam-Noord voor de oorlog buizenframes worden op gebouwd en hoe na de oorlog het nieuwe Fokker met speciale lijmconstructies werkte, waarmee het bedrijf be faamd werd. Voorbeelden van vliegtuigen uit de jaren vijftig tot negentig zijn er ook. Natuurlijk de Friendship en Fellowship, maar ook de straaljagers Hunter en Star- fighter waarvan Fokker er honderden bouwde voor de luchtmacht. De expositie heeft net als het bedrijf Fokker zelf een open einde: we zien de niet meer afgebouwde rompdelen van de allerlaatste Fokker 50. Er is bewust van afgezien om in te gaan op de pogingen de vliegtuigbouw op Schiphol nieuw leven in te blazen. Van de Noort: „De af loop daarvan is zo onzeker, dat is voor een museum niet te doen." Kroon op de tentoonstelling is een 25 minuten durende film over De Spin. Fokker stak begin jaren negentig zo'n zeven ton in de productie ervan. Er zijn opnames in te zien van een vliegende Spin. De film die Fokker voor pro motiedoeleinden had willen gebruiken is echter nooit af gemaakt. Het opgenomen materiaal kwam terecht bij de Heritage Trust die de film alsnog heeft laten voltooien. Tijdens de tentoonstelling beleeft de film, die ook op vi deo wordt uitgebracht zijn verlate première. 'Fokker en de twintigste eeuw, een historische relatie'. Expositie in Luchtvaartmuseum Aviodome, Westelijke Randweg 201, Schiphol-Centrum, 020 - 6041521. Te zien van 4 juli 1998 tot en met 10 januari 1999. T/m 30 september dagelijks 10 tot 17 uur. Vanaf 1 oktober: dinsdag t/m vrijdag 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag 12 tot 17 uur. De eendekker E-3 - nog zonder vleugels - wordt het Aviodome binnen gerold. Dit is het vliegtuig dat Fokker gevreesd maakte bij de Britse luchtmacht. Klaar voor vertrek naar Indië, Schiphol rond 1930. foto s united photos de boer ron pichel De Fokker C-5 die als enige Nederlandse miliaire vliegtuig de Tweede Wereldoorlog overleefde.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 51