ZATERDAGS BIJVOEGSEL Laatste avondmaal in Leidse mensa »c y V pidsch Dagblad ZATERDAG 27 JUNI 1998 De Bak, mensa, universitaire eettafel, gaarkeuken of vreetschuur. De plek waar je bunkert boven de krant of je vrienden ontmoet. Vanaf 1974 schepten niet alleen studenten, maar ook ouderen, alleenstaanden en gezinnen hun bord vol in de voormalige universiteitsmanege aan de Leidse Kaiserstraat. De mensa, een begrip in Leiden, sluit op 1 juli. Bedrijfsleider Jos Uitendaal en zijn koks hebben geen idee wat hun gasten volgende week zullen eten. jÊgsm i I Niets te vieren bij afscheid van de Bak 1 en universiteitsstad H i zonder mensa, dat is toch te gek voor woorden", moppert een medewer ker van de Leidse universiteit ter wijl hij de etensresten van zijn bord in de afvalton gooit. „Belachelijk gewoon", reageren wachtenden die met hun dienblad in de rij staan bij de opschepbalie. Het is onverwacht druk in mensa De Bak. Chef-kok Sjaak Bel heeft zweetdruppels op zijn voorhoofd. Hij is een noodrantsoen diepgevro ren loempia's aan het frituren. Hij kan een brede grijns niet onder drukken. „Er komen zoveel mensen de laatste dagen, dat ik niet weet waar ik al dat eten vandaan moet halen." „Ramptoerisme", zegt het hoofd van de huishoudelijke dienst, Lex Haemers hoofdschuddend terwijl hij naar de lange rij wachtenden kijkt. Maar ook hij vindt het wel leuk, die steunbetuigingen. „We houden een reünie", ver klaart een groepje afgestudeerden boven hun dampende borden. „We aten hier vroeger regelmatig. En omdat dit de laatste week in de ge schiedenis van de mensa is, zijn wij hier vanavond bijeen. Ja, het smaakt best. Als vanouds." Niets te vieren Dinsdag 30 juni 1998 is het de aller laatste dag dat de student voor vijf gulden en vijftig cent in de Leidse mensa terecht kan voor een 'galgenmaal' van Hollandse bief stuk of vegetarische Tjap Tjoy. Be zoekers zonder collegekaart betalen 7,50 gulden, ledereen krijgt die laatste avond gratis een glaasje wijn. „Ik heb nog overwogen om een muziekband in te huren, maar dat vond ik toch iets te feestelijk", zegt bedrijfsleider Jos Uitendaal. „We hebben niets te vieren." Jarenlang kookten de koks van maandag tot en met vrijdag voor een paar piek drie verschillende maaltijden voor haar bezoekers, student of niet. Er was voor elk wat wils: een oerhollandse procureur slapje met piepers en spinazie, kip penbout met appelmoes en frites of goulash met vegetarische shoar- marol en gemengde salade. Mixen mocht. Bijhalen ook, tegen bijbeta lingvan 1,25 gulden. Soep kost nog steeds een kwartje - „Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan" - en een toetje 75 cent. Boven, in koffieruimte Pom Pom, kan nagetafeld worden onder het genot van een bakkie voor 60 cent. Op 1 juli is het allemaal voorbij. Bedrijfsleider Uitendaal, die in 1974 als eerste chef-kok in de mensa aan de Kaiserstraat begon, vond vorig jaar in het Academiegebouw een stuk papier met de tekst: 'Mensa gaat sluiten'. Uitendaal: „Wij wisten dus van niks." Hij stopte het document meteen in zijn tas, bracht zijn mensen op de hoogte en vroeg opheldering aan het college van bestuur. Maar een duidelijk antwoord kreeg hij niet. Eerst moest onderzoek uitwij zen of er alternatieven waren voor het serveren van een studenten maaltijd. Hoewel daarover nog geen zekerheid bestaat, staat de sluiting van De Bak inmiddels vast. „Als je het sterk teruggelopen aan tal bezoekers van de laatste jaren afzet tegen de blijvend hoge kosten van personeel en apparatuur, dan loont deze mensa niet meer. De Bak is zwaar verliesgevend", ver klaart J. Bamhoorn, directeur van het Universitair Facilitair Bedrijf. „In het gebouw komt een studie centrum voor rechtenstudenten, in het najaar begint de verbouwing." Missie De Leidse mensa is een instelling met een missie. Universiteitsarts De Haan zei in 1962 tijdens de ope ning van de allereerste Mensa Aca demica aan het Rapenburg 6: „Op onze spreekuren zien wij regelma tig studenten met klachten als moeheid, hoofdpijn, slapte, luste loosheid, weinig concentratiever mogen enzovoorts. Vaak wanneer de examentijd nadert en er dus hard wordt gewerkt. Er komt dan nogal eens een langdurige onvol doende voeding aan het licht, in een aantal gevallen van ernstige Die dreigende ondervoeding - 'zo gauw een student zijn ouderlijk nest heeft verlaten gaat het fout' -, baarde hem zorgen. Een 'redelijk goede' warme maaltijd voor 1,20 moest de toekomst van onze natie gezond van lijf en leden houden. Daarvoor was dagelijks nodig: 80 gram vlees, 300 a 400 gram schoon gemaakte groente en een halve kilo aardappelen. Die eerste mensa met 250 zit plaatsen in het Prytaneum werd een doorslaand succes. De eerste twee maanden kwamen er ruim 12.000 bezoekers over de vloer. Al gauw was het voormalige woonhuis van Willem van Oranje te klein. De universiteitsarts pleitte voor een grotere mensa maar het duurde nog 12 jaar voordat die er kwam. 'De. Bak' aan de Kaiserstraat open de op 29 september 1974 haar poorten op het terrein van de voor malige universiteitsmanege en de oude textielfabriek van Beuth. Haar naam verwijst naar de 'binnenbak' waar studenten tot 1935 paardrij lessen kregen en was het resultaat van een prijsvraag. De nieuwe eet zaal op de plek waar vroeger paar denvijgen dampten, telde 600 zit plaatsen. In de moderne en ruime keuken konden de koks dagelijks 2000 warme maaltijden bereiden. Lange formica-tafels, bruine te gelvloeren, oranje lampen en kunstzinnige wandkleden aan de muur, een cadeautje van een plaat selijke naai- en haakclub. Een uni versitaire eetzaal in Wimpy-sfeer, dat was dè plek in de Leidse bin nenstad waar je als student ging eten. „Je zult het niet geloven, maar tijdens de viering van ons 15-jarig bestaan moesten de studenten zelfs op de grond zitten, zó druk was het", vertelt bedrijfsleider Uiten daal. Nieuwigheden De koks trachtten met allerlei nieu wigheden hun gasten op hun wen ken te bedienen. Zo was er de 'Kai ser plus'-maaltijd, een iets duurde re uitvoering van de mensa-hap met een glas wijn, twee soorten groenten en patat frites. De vegeta rische maaltijd kwam wat later, in 1980, op de menukaart en bleek eveneens een succes. „Verstokte vegetariërs op klompen komen nog steeds over de vloer", zegt een van de koks. De mensa bleef bezoekers-re cords breken. „Dat was elke keer weer een kick", vertelt Uitendaal. „Natuurlijk, klagers waren er altijd. Maar ik heb snel afgeleerd om me daarover zorgen te maken. Ik zag diezelfde lieden dagelijks terugko men om hun borden vol te schep pen." Niet iedereen was even enthou siast over het succes van De Bak. In 1981 schreven Leidse horeca-on- dernemers een boze brief waarin ze zich beklaagden over 'het meest grote paracommercialistische be drijf in Leiden'. Uitendaal: „Ze von den dit een luxe-restaurant en noemden het oneerlijke concurren tie dat ook werkende jongeren van i laatste kijkje in de mensa aan de Kaiserstraat. In de keuken de koks Sema Hacivelioglu, Sjaak Bel en Thijs Polane (van links naar rechts) de gesubsidieerde maaltijden profi teerden. Maar toen ze met eigen ogen zagen dat het hier met die luxe wel meeviel, waren ze gerust gesteld." De goedkope maaltijden trokken ook zwervers en daklozen aan. Ui tendaal: „Mensen van De Bakkerij konden bij ons op vertoon van een bon korting op een maaltijd krijgen. Maar die korting hebben we later afgeschaft omdat dat tot irritatie leidde bij andere bezoekers. Er zijn in de eetzaal wel eens rake klappen gevallen." Ook alleenstaanden, ouderen en gezinnen met weinig geld kwamen in groten getale eten. De bedrijfslei der herinnert zich nog de onrust die ontstond toen de mensa in sep tember '87 alleen nog leden van de universitaire gemeenschap toeliet. „We kregen klachten over dronkaards en asocialen die zich meermalen lieten opscheppen - dat was vroeger gratis - en het restant in een grote vuilniszak meenamen. Toen is er tijdelijk gewerkt met een pasjessysteem, maar dat is vanwege alle protesten snel afgeschaft." De hongerige Leidse student kan de komende maanden voor een be taalbare warme hap terecht bij stu dentenverenigingen. In het najaar kunnen ze aanschuiven in de uni versitaire kantines aan de Cleve- ringaplaats en de Wassenaarseweg. Het is de bedoeling om hier kant en klaar ingekochte en in de magne tron verwarmde maaltijden te ser veren. Alleen op vertoon van een pasje kunnen universiteitsmede werkers en studenten hier straks eten. „De mensa dicht? Voor het ge mak is het jammer maar het is be ter voor mijn gezondheid", reageert Erik laconiek. De 5de jaars rechten student eet dagelijks in De Bak. „Zelf koken is duurder en kost meer tijd, maar je eet gevarieerder." Ar- cheologiestudente Carmen vindt het 'ronduit slecht' dat de mensa verdwijnt. „Het eten is echt niet vies, al roepen veel studenten dat. Kankeren op De Bak is in bepaalde studentenkringen een must. Maar als het écht zo slecht en ongezellig is, waarom zitten ze hier dan?" Ramp De studenten redden zich wel, ver wacht Uitendaal. „Die verhongeren echt niet." Maar de grote groep Bak-cliëntèle die geen binding heeft met de universiteit, staat met de handen in het haar. „Voor al leenstaanden en bejaarden is de sluiting echt een ramp. Een ver stokte vrijgezel die hier al jaren komt, is er echt ziek van. Mensen klampen ons aan en vragen: 'Wat moet ik nou?' We krijgen afscheids cadeautjes en brieven. Dit leeft echt enorm. Maar niemand heeft het tij kunnen keren." Vele trouwe mensa-gangers van buiten de universiteit betreuren het naderende afscheid dan ook. „We kwamen hier om het eten en de en tourage. We zullen dit missen", al dus Hans van Egmond en Astrid de Beer. „Dit is onvergelijkbaar qua prijs, hoeveelheid en variatie. Leid se eethuisjes vind ik niks. Veel te karig allemaal: de groente is slechts versiering op het bord. Waar we nu gaan eten? Geen idee." Bram Kleijwegt heeft al een op lossing bedacht voor na 1 juli: „Ik neem vanaf vandaag élke uitnodi ging om buiten de deur te eten aan. Ik heb werk dus ik kan me veroorlo ven af en toe naar een eetcafé te gaan. Maar dat geldt niet voor ie dereen." De 74-jarige Heester man uit Rijswijk komt al tien jaar op doordeweekse dagen met de bus naar Leiden om zich in de mensa aan de Hollandse maaltijd te zet ten. „Waar moet ik nu naar toe? Een pasje voor die nieuwe kantines krijg ik niet. Waardeloos. Ik heb hier mensen leren kennen, we eten samen. Op mijn 2-kamer flatje in Rijswijk ben ik maar alleen. Een kortzichtig besluit vind ik die slui ting, 's lands oudste universiteit on waardig. Een mensa levert altijd verlies op, daar moet je niet over zeuren." Steeds leger De Bak, een paar jaar geleden nog goed voor 1200 eters - het record staat op 1585 gasten -, telt vandaag de dag nog hooguit 400 bezoekers. „Dat hebben we te danken aan mensen die nog een laatste keer komen eten", zegt de chef-kok Bel. „Maar er waren ook dagen met niet meer dan 250 eters." De koks keken met lede ogen toe hoe de eetzaal door de jaren heen steeds leger werd. „Kookten we vroeger dage lijks zeventig kilo aardappelen, nu nog hooguit dertig." Aan de kwaliteit van het voedsel heeft het niet gelegen, menen de koks. Wel hebben de verruimde winkelsluitingstijden, de magne tron en goedkope eetcafés een flink marktaandeel van de Leidse mensa afgesnoept. Bel: „Studenten eten nu even snel een frituurhap op het station. Dat kan daar op elk mo ment van de dag." De bedrijfsleider en de drie koks gaan op 1 juli aan de slag bij andere universitaire kantines in' de stad. Leuk vinden ze dat geen van allen. „Ik had echt een Fokkergevoel toen ik van de sluiting hoorde", zegt Ui tendaal. „Het is even schrikken als je hoort dat je winkel dichtgaat", beaamt Bel. „Het had ook anders gekund", benadrukken zijn colle ga's Thijs Polane en Sema Hacive lioglu. „Mogelijkheden om de men sa aantrekkelijker te maken, waren er genoeg. Kijk eens om je heen: Het is toch net een kazerne! Met de verbouwing in 1994 heeft het colle ge van bestuur een kans laten lig gen. Met een lopend buffet, een sa- ladebar, zelfbediening, dagelijkse openstelling van 9.00 lot 21.00 uur, broodjes, drankjes en een biljart trek je wel studenten. Maar nie mand wilde toen naar ons luiste ren." „De prijsverhoging een jaar later heeft ook veel kwaad bloed gezet", weet Uitendaal. „Studenten moes ten plotseling hun collegekaart la ten zien om voor het goedkope ta rief in aanmerking te komen. Maar lang niet iedereen had die kaart in september al in bezit. Toch moes ten we die studenten twee gulden extra in rekening brengen: we heb ben hen nooit meer teruggezien. Scholieren en bejaarden vonden dat ook te duur. Die maatregel scheelde ons al gauw zo'n 300 eters per dag." Als de gasten vertrokken zijn, be gint de grote schoonmaak in De Bak. Nog een paar dagen en dan is het echt voorbij. De sfeer is gelaten. Jos Uitendaal en zijn koks hebben geen idee wat hun vierhonderd gas ten volgende week zullen eten. Een diepvriespizza, een blik soep of een boterham met pindakaas? „We ho pen dat onze eters gezond mogen blijven en niet vervallen in het fast- food-circuit."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 49