Miriam Oremans blijft verbazen Marieke Bethlehem n eindstrijd Dekker Sport Nikolic op gelijke hoogte met Sokolov Kort geding wegens invoering Persoonsgebonden Clubcard ATERDAG 27 JUNI 1998 lentree Verstappen in achterhoede ,gny cours Jos Verstappen heeft op weinig indrukwekkende in|wijze zijn rentree gemaakt in de Formule I. Hij eindigde gisteren k iin Magny Cours in de vrije training voor de Grote Prijs van 1 'Prankrijk als twintigste. De rijder kreeg van het Stewart-team de ?er in de felbegeerde bolide te stappen. Met de Ford ;peelde Verstappen in de training geen rol van betekenis met ijn beste tijd van 1.20,286. Hij liet alleen de Japanner Nakano •n de Argentijn Tuero achter zich. De Fin Mika Hakkinen deed vanzelfsprekend weer van zich spreken. Hij reed met zijn cLaren het snelste rondje in 1.16,515. Eddie Irvine uit Noord- Ierland staat tweede met een Ferrari, voor de Schot David Coult- hard (McLaren). Transfer De la Pena geblokkeerd r.realBARCELONAHet bestuur van FC Barcelona heeft de transfer van ;ieel <jde populaire speler Ivan de la Pena naar Lazio Roma tegenge houden. Dat verklaarde vice-voorzitter Joan Gaspart tegen het plaatselijke blad Sport. „Barcelona heeft besloten dat de La Pena konqbij ons blijft", zei Gaspart. „Het is nooit de bedoeling van voor in tejzitter Nunez geweest hem te verkopen." De la Pena besloot Bar- ga te verlaten omdat hij niet meer het vertrouwen genoot van coach Louis van Gaal. Woensdag kwam hij tot overeenstemming met Lazio Roma. Het ging om een contract van vijf jaar. Als transfersom werd een bedrag van 34 miljoen gulden genoemd. De la Pena heeft nu van zijn kant gevraagd om spoedig overleg tussen vertegenwoordigers van de betrokken clubs en hemzelf. Golfers uitgeschakeld op Frans Open •i-- Jversailles Na de geblesseerde Rolf Muntz hebben ook de drie |j£v]andere Nederlandse golfers het Franse Open vroegtijdig moeten iverlaten. Maarten Lafeber, Robert Jan Derksen en Chris van der ft/nldp kwamen duidelijk te kort om in deze wedstrijd van de Eu ropese Tour de finaleronden te halen. Lafeber was met 150 sla gen, zes boven par, de minst slechte van het drietal. Hij miste de kwalificatiescore met vijf slagen. Voor de tweede achtereenvol- gende dag werkte hij de achttien holes van Le Golf National in 75 slagen af. fg^Geen wildcards voor topclubs geneve De Europese voetbalunie heeft afgezien van de gedach- indig\te °m Borussia Dortmund en AC Milan een wildcard voor het Ij v komende toernooi om de UEFA-beker te gunnen. Beide top- teams hebben zich via de eigen competitie niet voor Europees voetbal weten te kwalificeren. Donderdag maakten de clubs uit de Duitse eerste- en tweededivisie bekend het plan af te keuren. le Ook de Duitse bondscoach Berti Vogts verklaarde tegen het idee te zijn. ,je Ron Zwerver kiest voor Roeselare den haag Volleyballer Ron Zwerver zet zijn loopbaan voort bij het Belgische Roeselare. De 31-jarige (ex-)international verlaat ,na vijf seizoenen het Italiaanse Treviso, dat mogelijk ook nog Pe- ;S(e/ ter Blangé kwijtraakt. Laatsgenoemde dubt nog over zijn toe- |komst als volleyballer. Roeselare troefde in het getouwtrek rond Zwerver een andere Belgische topclub, Maaseik, af. esprt varmond/alphen peter klein Vaar vandaag bij Dekker Ten- q lis op twee na alle deelnemers jog in de arena moeten om een Jll9e)laats in een van de singlefina- s te veroveren, speelde Marie- Bethlehem zich gisteren al oeiteloos in de eindstrijd bij vrouwen. Jeanine Jünger- elevert schreef slechts één ga- op haar conto. Tim de Rooij lelette Talbert Boef de door- ang naar de halve finale. De lieuwvenneper kreeg in ge- onnen positie de partij ca- De opgave van Boef geschied- le bij een set en 5-1 achter- tand, toen de speler van Dek- ler 2 uit pure frustatie zijn acket kapot had geslagen. Boef jat de hele partij al niet lekker n zijn vel, terwijl De Rooij frank In vrij de ene game na de ande- e bij elkaar sloeg. De jeugdspe- er putte veel vertrouwen uit len uitstekende competitie in jet eerste team van Nieuw Ven- fep, dat met zijn inbreng de ti- pl in de vierde klasse veroverde n promoveerde naar de derde llasse. Boef werd de eerste gro- fe scalp in het nog jonge B1 -sei- loen, maar ook andere geves- jgde namen zullen de komende ireken met De Rooij het nodige p stellen krijgen. Tussen de vele snelle lingletjes door werkten Colin frieze en Eric Warmerdam in ie B2 een drie uur durende (lijtageslag af. De speler van keidse Hout moest de eerste set log afstaan aan Warmerdam, [ie dit seizoen met Hillegom 4 e titel en de promotie naar de erde klasse realiseerde. In de Weede en derde set had Vrieze, lie afgelopen seizoen na het lehalen van het schooldiploma jow|en fikse fietstocht van ruim jrie maanden door de Spaanse latuur verkoos boven het LD tennis Circuit, de langste adem. iDaarom heb ik dit seizoen ook iiet in het eerste team ge- beeld", vertelde hij na afloop. ,Ik heb nu in het tweede team "iaaniustig aan mijn vorm kunnen perken. Volgend jaar wil en kan «CIRCUIT IN CIJFERS In het le schaaktitel heeft regerend kampioen Predrag Nikolic zich bij koploper Ivan Sokolov ge meld. Nikolic versloeg debu tant Sipke Ernst, Sokolov kwam met zwart tegen Jeroen Piket niet verder dan remise. De twee Bosnische groot meesters, hebben een half punt voorsprong op Sosonko. De 55- jarige grootmeester uit Amster dam is bezig aan één van zijn beste NK's van de laatste jaren. Jan Timman was zeer teleur gesteld. De Amsterdammer, die in Rotterdam op jacht is naar zijn tiende titel, bereikte tegen Dimitri Reinderman al snel een mooie stelling. Timman miste na een kloeke combinatie ech ter een sterke damezet van zijn 25-jarige tegenstander. Plotse ling waren de rollen omge draaid en moest Timman hard werken om het halve punt vei lig te stellen. Dat lukte net. Nikolic won overtuigend van Ernst uit Damwoude. De Fries beging in een licht nadelige stelling een onnauwkeurigheid, waarna Nikolic onmiddellijk toesloeg. De schaker uit Oegst- geest besliste de partij met een fraaie matcombinatie. Piket en Loek van Wely kun nen zich na de vijfde ronde als uitgeschakeld beschouwen. Pi ket is matig op dreef en speelde al zijn partijen remise, in een boeiend duel met Sokolov leek hij kansen te hebben, maar de Bosnische grootmeester verde digde zich goed. Van Wely speelde snel remise tegen Paul van der Sterren. Als laatsten zaten Sosonko en I. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 5356463 Karei van der Weide in de speelzaal. Sosonko was met voordeel uit de Rauzer-variant van het Siciliaans gekomen en ging met een pluspion een da me-eindspel in. Waarschijnlijk had hij de partij ook al eerder kunnen beslissen, maar de ge routineerde grootmeester koos voor de voorzichtige weg naar winst en zette zijn ruim dertig jaar jongere tegenstander op de 66e zet mat. Steffie Graf nog lang niet de oude Toen Steffi Graf gistermiddag Wimbledon verliet om dit jaar niet meer terug te keren, stonden voor de uitgang van het centre court de fans rijen dik. De Duitse ster was uitgeschakeld door Natasha Zvereva en er werd heel wat gegild en geflitst. Even verderop zat Miriam Oremans in een kamer, slechts van de meute gescheiden door een deur met een raam erin. Maar geen mens die een foto van de Brabantse probeerde te maken. Toch speelt Mi riam Oremans in Londen nog mee bij de beste zestien en Steffi Graf niet. londen. rene v gpd-verslaggever Nog een mooie tegenstelling. Toen Steffi Graf uitlegde waar om ze voor het eerst in achttien duels niet van Natasha Zvereva had kunnen winnen, hingen er honderd mannen en vrouwen aan haar lippen, uit de verste uithoeken van de wereld. Bij Miriam Oremans luisterden ze ven Nederlandse verslaggevers naar hoe ze zich had ontdaan van Marianne de Swardt, alom bekend als de zwaargewicht van het vrouwencircuit. Normaal gesproken heet dat seksisme, maar niet in het geval van De Swardt, die gewoon te zwaar is voor een tennisprof. „Ze is inderdaad niet zo snel, zodat ik mijn volleys niet al te scherp hoefde weg te leggen," zei Oremans diplomatiek over haar collega. De Nederlandse had waarschijnlijk veel meer oren bereikt als Natasha Zvere va niet had gewonnen, maar verloren. Dan was Miriam Ore mans in de volgende ronde Steffi Graf tegengekomen. „Maar het lijkt wel of dat niet mag. Twee weken geleden ver loor ik in Birmingham van Kris- tie (Boogert) en die speelde in de volgende ronde tegen Graf." ik wel weer in het eerste spe len." Bij de Bahlmann Open van TEAN in Alphen vond Sander Geerlings zijn Waterloo. De clubgenoot van Vrieze, die woensdag de als eerste ge plaatste Martijn van den Berg het verder spelen had ontzegd, ging op zijn beurt in drie sets ten ondertegen thuisspeler Rei- nier Hamming. Niels van Geer bouwt aan een opmerkelijke reeks van overwinningen. De Unicummer was in twee sets snel klaar met Alphenaar Mare Nagelkerken. De als finalist ge tipte Albert Robben bleef na twee lange sets overeind tegen EelcoAdrichem. In de Cl-categorie was Arjan Wille opmerkelijk snel klaar met Niels Hamming. De wedstrijd leider maakte zijn plaatsing waar voor het verlies van slechts een luttele game. Wille's club genoot bij TEAN, Christiaan H&kstege, had beduidend meer tegenstand van de jonge Joffrey van Prehn, die een duidelijke kandidaat voor deelname aan de afsluitende Masters is. De Munniker capituleerde in de eerste set pas in de tiebreak en bleef ook in de tweede set heel lang bij. De nummers 1 en 2 van de plaatsingslijst, Marcel Rodenburg en Richard Rom- mers, speelden zich in straight sets naar de volgende ronde. Het Krom Gravel Toernooi van KLTV krijgt bij de Cl-man nen in ieder geval een winnaar uit de eigen woonplaats. Jeroen Westdijk en Eric Hensbergen speelden zich zonder proble men in de halve finale. De beide bespelers van het park 'De Krom' behoefden maar twee ga mes af te staan. De strijd tussen hun clubgenoot Niels Ravens- bergen en zelfs hun teamgenoot Jaap Plugge eindigde na twee volkomen gelijkopgaande sets in het voordeel van de de 14-ja- rige junior, die daarvoor in twee sets wel 25 games moest afwer ken. Chris van Zuilen van Zee Duin kan de vierde Katwijker in de halve finale worden, als hij zich vanmiddag tenminste van Bert van Rijn weet te ontdoen. Steffi Graf nam gisteren afscheid v lies tegen Natasha Zvereva. i haar geliefde Wimbledon r inn Open, TEAN Alphen WERELDBAL Uit elk van de 31 landen die naast Nederland aan het wereldkampioenschap voetbal deelnemen is wel iemand afkomstig die in Leiden en omstreken woont of werkt. Gedurende het WK komt vrijwel iedere nationaliteit aan bod. Vandaag Japan in de persoon van Tommo Clason, een 22- jarige student rechten en Japans uit Leiden. In Japan is nog altijd base- i ball nummer een. Voetbal is' de snelst groeiende sport en zal inmiddels wel op de tweede plaats staan wat bezoekersaan tallen betreft. Maar in popula riteit gaan de klassieke Japanse sporten zoals judo waarschijn lijk nog voor. Op het huidige WK had het Japanse team het graag goed gedaan. Zeker gelet op het feit dat het land over vier jaar de organisatie in han den heeft. Maar in Groep H was de kans op een verrassing het kleinst. Het was vooraf dui delijk dat Japan en Jamaica niet tegen Kroatië en Argenti nië zijn opgewassen.' „In Japan zitten ze wél behoor lijk in hun maag met het feit dat ze het komende WK van 2002 samen met Zuid-Korea moeten organiseren. Dat is on geveer hetzelfde als aan Neder land vragen een toernooi sa men met Duitsland op te zet ten. Misschien nog wel erger." „Het niveau in de eigen com petitie stelt, wat ik ervan ge zien heb, niet zo veel voor. Daarom worden ervaren spe lers uit Europa aangetrokken, liefst spelmakers, die hun Ja panse medespelers beter tot hun recht laten komen. Wat dat betreft zit Japan min of meer in dezelfde situatie als de VS vier jaar geleden. „Technisch is het voetbal in de J- League wel goed verzorgd maar tactisch valt er nog veel te leren. Jappanners gaan een uur lang voluit, wat spektacu- lair en soms fantastisch spel oplevert om vervolgens het laatste half uur weg te zakken. Verreweg de meeste goals in de competitie vallen ook in het laatste half uur. Daar komt nog bij dat de keepers in Japan van een zeer matig niveau zijn. Verder is er ook een verschil in mentaliteit. Een mandekker die in het begin van een wed strijd even zijn directe tegen stander vloert om te laten zien dat hij er is, komt niet voor net zo min als grove tackles. Het fysieke spel schuwen ze een beetje." „Ik heb een Japanse moeder en een Nederlandse vader. De Japanse gemeenschap in Ne derland is klein en hecht. Van daar dat de Japanse voetballer Ko Takahashi die bij de profs van Haarlem op stage is, via de ambassade bij mijn moeder, die hier in Leiden een vertaal bureau heeft, terecht kwam. Hij woont nu in onderhuur in mijn studentenhuis aan het Pieterskerkhof. Takahashi is nu negentien en hoopt na twee jaar terug te keren in Japan om daar te kunnen zeggen dat hij in Nederland bij de profs heeft gevoetbald. Dat moet hem een plaatsje bij een club in de J- League kunnen opleveren. Wie weet is diezelfde jongen er over vier jaar tijdens het WK in ei gen land wel bij. Daar hoop ik ook naar toe te gaan. Er zijn niet zoveel mensen die zowel vloeiend Nederlands als Japans spreken. Tegen die tijd zal ik de KNVB vragen of ze nog ie mand nodig hebben, als tolk en manusje van alles." LOMAN LEEFMANS don staat ze voor de tweede keer bij de beste zestien speel sters. En dat ze ditmaal verder komt dan in 1993, toen Jana Novotna verder succes dwars boomde, is helemaal niet on denkbaar. Natasja Zvereva mag dan van Graf hebblen gewon nen, een onneembare horde is de 27-jarige Witrussische niet. Graf maakte gisteren namelijk meer fouten dan in al haar twaalf voorgaande Wimbledons bij elkaar. Daarvan profiteerde Zvereva eindelijk eens een keer. Zvereva heeft evenwel niet de reputatie geweldig constant te zijn. Ze staat bekend als de clown van het vrouwencircuit, die grote moeite heeft om op de ba; geci Oremans had het graag een keer mee willen maken. En waar was dat mooier geweest dan op Wimbledon, haar favo riete toernooi als grasspecialis- Voor de rest viel het met de tegenstellingen tussen de uitge schakelde vedette en de doormarcherende subtopper uit Berlicum wel mee. Graf liet geen plas tranen achter na haar vroegste afscheid van Wimble don sinds 1994. Als titelverde digster verloor de Duitse toen haar eerste wedstrijd van de Amerikaanse Lori McNeil. Toen deed dat erg veel prijn. Nu leek het er meer op dat de 29-jarige een loden last van de schouders kwijt was geraakt, de druk van veel te hoge verwachtingen. Vanaf het moment dat ze tweeënhalve week geleden op het gras van Birmingham terug keerde in het circuit, had ze ge roepen dat ze geen tel aan het winnen van een achtste Wim- bledontitel dacht. Ze leefde van Dat de les van het hersteljaar na haar knieoperatie vorige zomer. Maar dat geloofde toch nie mand. Het leek er veel op dat ze zich door de nederlaag van een grote druk verlost voelde. Geen tra nen, geen trillingen in de stem, af en toe zelfs een glimlach tus sen een glasheldere analyse door. „Ik ben de laatste dagen niet relaxed genoeg. Daardoor beweeg ik niet goed en retour neer ik niet goed. In de trainin gen gaat het oké, maar op de baan ben ik nerveus. Ik wil en moet meer spelen dan ik heb gedaan." Wie er op rekende dat ze na de uitschakeling haar afscheid zou aankondigen, kwam bedro gen uit. Steffi Graf gaat komen de weken naar Amerika en is er bij de US Open ook bij. „Of mijn tijd voorbij is? Er zijn an dere ouderen die het ook goed gedaan hebben. Ik denk dal leeftijd geen rol speelt." Bij Miriam Oremans kon er wel meer af dan een glimlach. Tijdens haar achtste Wimble- centreerd te blijven, gen me in de kleedkamer ook of ik soms ziek was," zei Zvereva na afloop. „Je was zo vreselijk geconcentreerd, plaagden ze me, jij moet wel ziek zijn." „Ze kan inderdaad heel gek doen op de baan," wist Ore mans. „Maar ze kan ook heel goed spelen. Het is vooral zaak dat ik me niet aan haar ga erge ren en me op mijng eigen spel concentreer. Als ik speel zoals ik tegen De Swardt deed, zit winst er absoluut in." Waar de topvorm ineens van daan komt. daar kon Oreinans ook alleen maar naar gissen. Een half jaar lang verloor ze de ene na de andere wedstrijd, waardoor ze ver buiten de top vijftig op de wereldranglijst dui kelde, net als vorig jaar de eer ste helft van het jaar. Frappant is wel dat de ommekeer beide keren kwam na een weekje op het gras in Rosmalen, op een paar honderd meter van haar ouderlijk huis. „Misschien is Rosmalen wel een soort kuur oord. In ieder geval zit ik dan een tijdje in het beste hotel van de wereld. Misschien is dat het." nieuwegein anpvandalisme. Met de PCC, inclusief pasfoto e De landelijke federatie supportersverenigingen betaald voetbal (FSV) spant een kort geding aan over de invoering van de Persoonsgebonden Clubcard (PCC). De FSV heeft ernstige bedenkin gen tegen het systeem, omdat het volgens de fe deratie op ontoelaatbare wijze supporters belem meringen oplegt bij het bezoeken van wedstrij den. De FSV heeft de KNVB, de verantwoordelijke stichting Cotass, Feyenoord en Emmen gedag vaard. De FSV beschouwt beide clubs als repre sentatief voor de zeven „pilotclubs" die de PCC met ingang van komend seizoen als proef invoe- Het kort geding dient in principe woensdag 1 juli voor de rechtbank in Utrecht. De FSV eist dat de KNVB en de clubs met onmiddellijke ingang de discriminerende maatregelen ten aanzien van de kaartverkoop opheffen. De federatie wil bo vendien van de KNVB en de clubs de kans krijgen één of meer experimenten uit te voeren om een alternatief systeem te testen. De KNVB en de overheid zien in het systeem met de Persoongebonden Clubcard (PCC) een belangrijk wapen in de strijd tegen het voetbal- dere persoonlijke gegevens, verwachten de auto riteiten de hooligans beter in kaart te brengen en mede daardoor te kunnen weren uit de stadions. Het bestuur van FSV gelooft daar absoluut niet in. De federatie geeft de voorkeur aan een straf rechtelijke meldingsplicht voor notoire relschop pers. In een persverklaring stelt het bestuur dat de PCC „uiterst negatieve effecten" kan hebben op de toeschouwersaantallen. Volgens de FSV is de nieuwe clubcard ook in strijd met de Wet per soonsregistraties (WPR). De KNVB is over de PCC nog in gesprek met de Registratiekamer. De voet balbond wil de clubcard zodanig aanpassen dat het systeem aan alle juridische eisen voldoet. De KNVB heeft de FSV gevraagd het geding uit te stellen in verband met het huidige WK in Frankrijk. De supportersfederatie heeft negatief op dat verzoek gereageerd. De FSV wil met sym pathiserende clubs, waaronder Heerenveen en FC Zwolle, voldoende voorbereidingstijd hebben om een alternatief kaart- en veiligheidssysteem uit te werken. De president van de rechtbank laat waarschijnlijk maandag 29 juni weten of het kort geding op de voorgenomen datum plaatsheeft of wordt verschoven naar een later tijdstip. SCOREBORD PRIJSVRAGEN 36.97 Medvedev (Oek) 6-3 7-6 4-6 6-0, Rafter 3-8- iyoT9-20-2irE22ai29-38-40-43-48- 49-58-62-63-67-72-74-78. AUTOSPORT (Aus/6) - Gustafsson (Zw< MagnyI Veld/Bethlem's Fairy Tale 0-32,83, 6, Romp/Burg's Samantha 0-33,67. r. Stand en. 2. f i) 15. 5. lunten, 2. Blackburn (Aus) 15, 3. I .-3 6-7 6-2 /r°RandaM TvSt) ZEILEN (GBr) 6 20. hams 1.17.026. 5. Michael Schumach (Dui) Ferrari 1 17.429. 6. Rail Schum cher (Dui) Jordan 1 17.505. 20 Versta pen/Stewart 1.20.286 - Reinderman 1/2-1/2. Nikolic - D. Nijboer - Van der Wiel 1/2-1/2. Sterren - Van Wely 1/2- 1/2. Van le - Sosonko 0-1, Piket - Sokolov t ,BKL„ .,ICJ, ,a„y Nikolic, Sokolov 4, 3. Sosonko 3 Campbell (NZe) 137 Uitgeschakeld \12- 4. Timman 3, 5. Nijboer. Piket 2 172, (Dui) 22. 470. vrouwen. Stand na vier races 1. Ta ran/PasiolS|ik (Oek) 20. 2 Bahr/Barwald 134 slagen. 2. Florioli (Ita) 136, 3. Farry Campbell (NZe) 137 i r 150, Derksen 151, PAARDENSPORT Mathy \r (Bel) Ishan iXviXt )er Stand r Roug (Den) 7. 2 Brouwer (I kiewicz (Pol) 14 WIELRENNEN 32,69, 4. Schrö (Ven) 6-3 1-6 6-2, Serna (Spa) - S matsu (Jap) 6-3 5-7 6-0. Mannen, tweede ronde: Vacek (Tsj) - ner (Dui) 6-4 7-5 6-3, Ivanisevic (Kro- r/ WWSTTJM. A Zachtjes tikt de regen tegen het raam van Monica Seles haar kleedka mer. Het weer houdt het speelschema behoorlijk op. foto ap

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 43