Engeland valt terug op oude waarden Roemenen geen tel serieus Sm WK Voetbal De lucht in Lens kleurt groen van de Heineken-flesjes /V maica keert it zege iswaarts RDAG 27 JUN11 is weet naam nieuwe club Veel wilde hij er niet over kwijt, maar Luc Nilis overweegt oppen met de nationale ploeg. „Deze week neem ik belang- beslissingen", liet Nilis na het blamerend gelijkspel tegen l-Korea weten. „Wat mijn club voor volgend seizoen betreft, ik mijn beslissing al genomen, maar ik wacht om die be- 1 te maken. Mijn toekomst bij de nationale ploeg bespreek ik week met de bondscoach. Nee, jullie moeten niet vissen, zijn persoonlijke beslissingen waar niemand anders iets te maken heeft." ekens blijft tot en met EK De Belgische bondscoach Georges Leekens heeft gisteren, dag na de uitschakeling van zijn elftal op het WK voetbal, ;ekondigd door te gaan tot en met het EK in 2000, in Neder- en België. De 49-jarige trainer kwam in januari 1997 in st van de Belgische bond, als opvolger van de ontslagen ied van Moer. Zijn voorganger werd de laan uitgestuurd, ■Ie weken na de nederlaag (0-3) in Brussel tegen Oranje in TC-kwalificatiereeks. Onder Leekens speelden de Belgen in ïkrijk driemaal gelijk: tegen Nederland (0-0), Mexico (2-2) en Korea (1-1). meraploeg DSF overvallen kwalii heelk\ Een cameraploeg van de Duitse sportzender DSF is don- agnacht na de WK-wedstrijd tegen Iran (2-0) op weg van tpellier naar Nice overvallen. De dader, van wie nog geen ir is gevonden, kaapte de gehuurde reportagewagen. De de van de apparatuur is bijna twee ton. „We stonden bij :ankstation", vertelde cameraman Konrad Müller. „Ik was en om te betalen, toen het gebeurde. Plotseling stopte een Iemand stapte uit en bedreigde m'n collega, die tegen de •n stond geleund, met een honkbalknuppel. De man stapte er het stuur en reed met een noodgang weg." mirez twee duels geschorst De Mexicaanse middenvelder Jesus Ramirez is voor twee s geschorst. Hij kreeg donderdag in de wedstrijd tegen Ne- ind rood wegens mekkeren tegen de scheidsrechter na een keurd doelpunt. Ramirez zit daardoor maandag in het duel achtste finales tegen Duitsland op de tribune. Hij mist ook ivartfïnale, als de Mexicanen die halen. Jtsland geeft 20.000 shirts weg De Duitse voetbalbond deelt maandag voor het duel sland-Mexico, in de tweede ronde van het WK, 20.000 T- s uit met daarop de tekst Duitse fans tegen geweld. De FIFA het initiatief nog goedkeuren. De Duitse bond wil een po- signaal geven naar aanleiding van de rellen zondag rond [roepsduel met Joegoslavië. Bij de ongeregeldheden sloegen e supporters een Franse agent in coma. Egidius Braun, :itter van de Duitse bond, zei vrijdag nauw contact te on- iouden met de familieleden van het slachtoffer. „Want we en ons verantwoordelijk voor zijn gezondheid." Marijipanse coach kondigt vertrek aan den. I De Japanse coach Takeshi Okada heeft vrijdag in Lyon na lerde WK-verlies, ditmaal met 2-1 tegen Jamaica, zijn ver- aangekondigd. „Het is geheel mijn verantwoordelijkheid dat liet hebben gewonnen", trok Okada de schuld van het falen de ploeg tot zich. Okada trad in oktober vorig jaar in dienst pvolger van Shu Kamo. Het contract met de Japanse bond t door tot eind juli. Tijdens dit WK waren al eerder vier trai- opgestapt of ontslagen. Dat gold voor Bulgarije, Zuid-Ko- Saudi-Arabië en Tunesië. andstichter veroordeeld on Een rechtbank in Toulon heeft gisteren een 29-jarige df ;lse hooligan twee maanden gevangenisstraf opgelegd we- brandstichting. De fan wierp op 13 juni vanaf de straat een bom in een hotelkamer, waar twee van zijn vrienden verble- Het gevolg was dat er brand ontstond. De man, afkomstig fewcastle, kreeg bovendien een geldboete van circa 3500 eehonderd Britten teruggestuurd 200 Britse voetbalsupporters zijn gisteren vanuit Frankrijk te- stuurd naar hun vaderland. De politie hield de voor het me el dronken supporters aan in de haven van Calais en op het n in Parijs. Drie Engelsen werden opgepakt omdat ze een gro- :veel drank bij zich hadden: 168 flessen bier en vier liter wod- s Franse politie was ingeseind door Belgische collega's. Die :n in Oostende, waar Britse fans zich vrijdag misdroegen, al inken raddraaiers opgepakt. 'He landen die in dit WK 11 al niets te zoeken hadden, amaica de eerst genoem- e 'Reggae Boys' vlogen er daad in de eerste ronde laar niet zonder eer, niet ir overwinning. In het der- oepsduel van H kreeg Ja- let 2-1 klop. winnende coach Simoes fl ti alle staten van gelukza- lchltd. „Deze zege betekent voor de Jamaicaanse cul- Het volk is getoond dat ve individuele topsporters :ams van Jamaica grote re en kunnen behalen. 'jde teams streden alleen oor prestige, want ze ver zowel van Kroatië als Ar- ïië. Japan zocht bij het e optreden het eerste doel- in de eindronde van het )e Aziaten, medeorganisa- (l n de volgende WK in 2002, onder regie van de uitste- spelverdeler Nakata to- )s aan, kregen verschillen- ntactoansen maar hadden de ■c ste moeite met scoren, laica, eenmaal trefzeker Kroatië, was handiger in laken van doelpunten. In e minuut vond Goodison et bij de eerste tegenaan- De Oostenrijkse scheids- ?r Benkö keurde het doel- af wegens aanvallen van nan Kawaguchi. Tunesië door geel geverfde kuiven op l-l gehouden Een kaal geschoren bondscoach en alle spelers met een geel geverfde kuif. De Roemenen maak ten er gisteravond een dolle boel van in de laatste groepswedstrijd tegen het al uitgeschakelde Tu nesië. In het veld werden ze ook geen moment serieus meer. Met veel pijn en moeite rolde er een 1-1 gelijkspel uit de bus in het Stade de Fran ce. Bondscoach Anghel Iordanescu zou de tondeu se op zijn hoofd zetten als Roemenië de tweede ronde op het WK zou halen. Na de zege op Enge land was het al zover. Als tegenprestatie verlang de hij wel dat zijn spelers hun haar zouden ver ven in één van de kleuren van de Roemeense vlag. Het werd geel, het zag er niet uit. En dat kon ook van de wedstrijd gezegd worden. Door een rake strafschop van Skander Souayah keek Roemenië heel lang tegen een 0-1 achter stand aan. Pas diep in de tweede helft kropen de Oost-Europeanen weer langszij dankzij een tref fer van invaller Viorel Moldovan. Roemenië werd ondanks het gelijkspel winnaar van groep G. De ploeg stuit nu dinsdag in Bordeaux op Kroatië, en aan die tegenstander gaven de Roemenen lichtjes de voorkeur boven Argentinië, dat het in Saint Etienne moet opnemen tegen Engeland. Het Roemeense elftal wordt in Frankrijk gedra gen door oude benen. Gica Popescu (30), Dan Petrescu (30) en natuurlijk Gheorghe Hagi (33) vormen nog steeds de ruggengraat van het team. Die gouden generatie voerde Roemenië in de Verenigde Staten in 1994 naar de kwartfinales van het WK. De weg naar de halve eindstrijd werd destijds vanaf de penaltystip geblokkeerd door het toen zo verrassend sterke Zweden. Popescu, Petrescu en Hagi zijn inmiddels vier jaar ouder. Vooral spelmaker Hagi is dat aan te zien. In de wedstrijden tegen Colombia en Enge land moest hij zich elke keer een kwartier voor tijd vermoeid laten vervangen. Maar het heilige vuur smeult nog steeds in het hart van de vete raan, die tegenwoordig in Turkije de kost verdient bij Galatasaray. Hagi heeft in Frankrijk iets heel moois met het Roemeense elftal in gedachten. „We willen onze prestatie van vier jaar geleden verbeteren. Dat betekent dus dat we de halve finales moeten ha len. En dat is volgens mij geen onmogelijke opga ve. We hebben een sterk elftal. Het is een goede mix van jong en oud. De ouderen beschikken over veel ervaring, de jongeren lopen over van enthousiasme en barsten van de energie. Samen kunnen we een heel eind komen in Frankrijk. Daar geloof ik echt in." Bondscoach Anghel Iordanescu, die na het WK het Griekse nationale elftal onder zijn hoede neemt, blaast wat minder hoog van de toren. Hij vindt het al een hele prestatie dat de Roemenen de laatste zestien hebben gehaald. „Want je kunt toch niet van een gelukkige loting spreken als je samen met Engeland, Colombia en Tunesië in één groep terecht komt. Dit was een poule waarin we zomaar uitgeschakeld konden worden. Dat is gelukkig niet gebeurd. De ploeg heeft me aange naam verrast. Het Roemeense elftal draait niet al leen meer om Hagi. Jongere spelers als Adrian Ilie en Viorel Moldovan hebben zich in de eerste ron de ook nadrukkelijk gemanifesteerd. Dat is de be langrijkste winst die we nu al geboekt hebben op dit WK." Saint-Den is. Groep G, Roemenië - Tunesië l-l (0-1). II Souayah 0-1 (strafschop), 72. Moldovan I I Scheidsrechter Lennie (Aus). Toeschouwers: 50.000. Gele kaart: lieya, Sou ayah (Tun). Roemenië: Stelea; Dulca (31. Georghe Popescu), Dobos. Ciobotariu en Petrescu; Marinescu, Galea, Hagi en Munten nu; Lacatus (46. Ilie) en Dumitrescu (67. Moldovan). Tunesië: El-Ouaer; Sami Trabelsi, Chouchane (83. Thabctj. Boukadida en Bouazizi, Souayah (90. Ban Younes), Godhba ne. Beya en Chihi; Ben Slimane (55. Jelassi) en Sellimi. Jamaicaan Paul Hall probeert zich langs zijn Japanse tegenstander No- rio Omura te wurmen, foto epa Vijf minuten Voor rust nam Jamaica toch de leiding door Whitmore. Met een laag en hard schot schoot hij ook 0-2 in. Pas in de slotfase ontwikkelde Japan gevaarlijke acties. Narahashi raakte paal in de 57e minuut. Jo kreeg hierna een niet te missen kans, toch trapte hij naast. Na een dubbele wissel in de 59e minuut zette Japan alles op de eretreffer. De bevrijding van de hatelijke nul kwam in de 75e minuut door Nakayama. Zo kreeg Japan ook nog een beetje genoegdoening, al was het wel héél weinig. De Japanse coach Okada sprak zich na afloop te leurgesteld uit. „Dat we geen enkel punt hebben behaald, was bepaald niet best. Ik heb van mijn spelers geen winnend team kunnen maken." Okada zinspeelde op terugtrekking na dit falen. Hij zal dan de vijfde coach zijn die na het WK op stapt. Lyon. Groep H, Japan - Jamaica 1-2 (0-1) 40. Whitmore 0-1, 54. Whitmore 0-2. 75. Nakayama 1-2 Scheidsrechter Benkö (Oos). Toeschouwers 44.000. Gele kaart. Yamaguchi (Jap). Malcolm. Dawes (Jam). Japan; kawaguchi; Narahashi. Ihara. Omura (59. Hirano) en Akita; Soma, Nanami (79. Ono), Nakata en Yama guchi; Jo (59.Lopes) en Nakayama. Jamaica: Lawrence; Goodison, Garde ner. Sinclair en Malcolm; Lowe. Simp son, Whitmore en Dawes; Gayle (80. Burton) en Hall (71. Boyd). Engeland heeft weer een beetje vertrouwen in de natio nale ploeg. Na de onwaardige vertoning maandag tegen Roemenië (1-2) schaamden de Britse voetballiefhebbers zich kapot. Het team van bondscoach Glenn Hoddle re vancheerde zich vrijdagavond tegen Colombia. Met veel inzet, een flinke dosis opportunisme en hier en daar een vleugje techniek won Engeland met 2-0. LENS ANP de Britse opinie verlangde. De uitgangspunten voor betde Beckham (Manchester United) ploegen in Lens waren duide lijk. Engeland had genoeg aan een gelijkspel voor plaatsing bi] de laatste zestien als nummer twee. Colombia moest hoe dan ook winnen wegens een slechter doelsaldo. Alleen bij verhes van Roemenië tegen Tunesië was ook de eerste plaats nog haal baar. Een confrontatie met het favoriete Argentinië zou daar door (voorlopig) achterwege blijven. Het slappe, afwachtende spel tegen Roememë veroorzaakte een vloedgolf van kritiek in En geland Hoddle lag daarbij zwaar onder vuur. De sierlijke spelverdeler van weleer zou te angstig en te defensief zijn in gesteld. Naast de taktiek deug de ook de opstelling van Hoddle niet, meenden de „kenners". Te veel werkers, te weinig voetbal lers, zo luidde de diagnose. Pu bliek en pers eisten daarom ver anderingen voor het cruciale duel met Colombia. Hoddle bleek niet doof voor voorsprong. foto alle protesten in zijn vaderland. ap De voormalige vedette van Tot tenham Hotspur ruimde in zijn elftal een plaats in voor mid denvelder Beckham en aanval- Ier Owen. Dat was precies wat Darren Anderton halt verwoestend uit en zet Enge land op een 1-0 voor de ideeën en de aanvoer, Owen (Liverpool) voor de snel heid en de afwerking. Hoddle dirigeerde de sobere Batty en de statische Sheringham naar de Met fris en aanvallend voet bal dwong Engeland vanaf de beginfase een overwicht af Owen, Shearer en Le Saux kwamen snel in scoringspositie, maar hadden geen succes Wel bleek meteen dat de Colom biaanse afweer kwetsbaar was. De verdedigers gaven te veel ruimte weg Het hele team draaide niet. De Engelse doel man Seaman kwam in de eerste helft niet één keer in de proble- Een treffer voor de Hoddle- brigade was slechts een kwestie van tijd In de twintigste mi nuut was het zover. Bermudez kopte bij het uitverdedigen nchting Anderton. De midden velder van Tottenham contro leerde de bal knap en trof doel met een klimmend schot in de korte hoek, 1-0. Na een half uur toonde Beek- ham zijn specialiteit. De „Spi- ce-Boy" van de Mancunians krulde een vrije trap subtiel in de bovenhoek, 2-0. Het weg draaiende schot leek niet on houdbaar. De reactie van doel man Mondragon kwam echter veel te laat. Kort daarvoor mis te Owen, na een demarrage op Overmars-snelheid, nog een mooie kans. De Engelse voor sprong bij de rust was gezien het spelbeeld allerminst geflat- Met drie verse aanvallers (Valencia, Ricard en Aristiza- bal) trachtte de Colombiaanse coach Gomez de dreigende uit schakeling af te wenden Enge land behield echter het initia tief. Scholes en Shearer, beiden twee keer, misten kort na de rust de eerste kansen Ook Owen kwam in riante posities niet tot scoren. Colombia was aan de andere kant vrijwel machteloos Zelf de oude meesterValderrama speelde kleurloos. Evenals bij het vorige WK in de Verenigde Staten moeten de Colombianen al na de eerste ronde naar huis Daar wacht hen ongetwijfeld een warm onthaal van ontevre den fans Voor Engeland wacht dinsdag Argentinië in Saint- Etienne. Lens: Colombia - Engeland 0-2 (0-2). 20. Anderton 0-1. 30. Beckham 0-2. Scheidsrechter: Brizio Carter (Mex). Toeschouwers: 41.000. Gele kaart: Ser- na, Aristizabal, Bermudez (Col), Shearer, Scholes (Eng). Colombia: Mondragon; Cabrera, Bei mudez. Palacios en Moreno; l.ozano, Serna (46. Ricard). Rincon en Valdei rama; De Avila (46. Valencia) en Pre ciado (46. Aristizabal) Engeland Seaman; Neville, Adams, Campbell en Anderton (79. Lee); Beckham, Ince (81. Batty). Le Saux en Scholes (74. McManaman); Owen en Shearer. De regen heeft de krijtstreep bijna weggespoeld, maar het bloed ligt er nog. Rue Romuald Prouvost is een onbeduidend straatje in een beduidend stad je, dat afgelopen zondag echter door Duitse hooligans de actua liteit werd ingeslagen. Het is op deze plek dat een 44-jarige ge ndarme door een bende neo nazi's zodanig werd bewerkt dat hij vijf dagen later nog steeds in coma iigt. Lens, een kleine provincie stadje onder de rook van Lille, vreest deze vrijdag een herha ling van de rellen van zondag. Want nu speelt Engeland tegen Colombia. Het gerucht wil dat er 30.000 Engelse supporters komen, alsmede opnieuw een groep Duitse hooligans. Om vier 's middags heeft een grote schare Engelsen zich ver zamelt bij het verkeersplein voor het stadion. In de cafés is sinds de ochtend al geen alco hol meer geschonken, en de consumptie van het geestrijk vocht op de openbare weg is bij decreet verboden. Maar de sup porters zijn niet met lege han den naar Lens gekomen. Auto's worden gestopt, bus sen bespoten met bier. Een open BMW met een Engelse roos achter het stuur bezwijkt bijna onder het gewicht van de laveloze supporters die enkele meters meerijden. Een suppor ter voert een dans uit op het dak van een Franse auto, waarvan de bestuurder niets beter weet achtende blik op een peloton agenten. „Kijk ze daar staan. Zij zijn harde jongens, maar wij hebben ook harde jongens". Maar de fans hebben vandaag geen honger naar de rel. Ze la ten zich gemakkelijk versprei den, het aantal arrestaties be perkt zich tot een tiental. Slechts het geluid van politie mannen die bij wijze van voor zorg met hun knuppels bierfles jes kapotslaan, blijft urenlang onheilspellend klinken. Er zijn naar schatting hooguit 20.000 Engelsen naar Lens ge komen, veel minder dan ver wacht. De meesten brengen de dag door met het zoeken naar tickets op de zwarte markt, maar als de wedstrijd begint, zien de straten nog steeds wit van de England-shirts. Een zwartverkoper wordt door woe dende supporters belaagd als hij 400 pond (1.300) gulden voor een ticket durft te vragen. De 'prijs' is maximaal 200 pond. Vlak om de hoek van de Rue Romuald Pruvost woont Didier, die de neo-nazi's zag wegren nen na hun bijna-moord. „Voor mij is deze WK voorbij", zegt hij met een gebaar naar de pelo tons agenten die af en aan mar cheren. „Dit is geen voetbalfeest, dit is een staat-van beleg". Maar als om 21.00 uur de wedstrijd begint en de kalmte is weergekeerd, zitten in de woon kamer van Didier en zijn vrouw Brigitte zes Engelsen voor de buis. zegt een Britse cameraman. Als de oproerpolitie in geslo ten gelid op het toneel ver schijnt, kleurt de lucht groen van de Heineken-flesjes. Een politieman wordt gewond afge- foto ap voerd, een omstander krimpt ineen als hij een vogel aanziet voor een projectiel. „Ze zoeken moeilijkheden", zegt een getatoeëerde en ge ringde skinhead met een min- te doen dan 'England, England' te schreeuwen. Een persfotograaf wordt hard handig geschopt als hij te dicht bij komt. Enkele flesjes zeilen in de richting van een groep camera mensen. „Wij zijn gehaat, om dat de overheid onze beelden gebruikt om hooligans die bij de posterijen of andere staatsbe drijven werken, te ontslaan", Een Franse gendarme mept er in Lens lustig op los.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 41