Steden in oosten willen ook proef Overheid koopt te weinig natuur Laat uw Air Miles niet wegvliegen: leg ze op tafel. cd Allochtonen leren Nederlanders rouwen Binnenland De lucht in Raadslid verdacht van gesjoemel met stemmen VARA moet helft van Exota-schade betalen De uitgebreide rouwrituelen van allochtonen maken Ne derlanders bewust van hun kale uitvaartpraktijk. Rouwende moslims, hindoes en creolen inspireren steeds meer Nederlanders die niet kerkelijk zijn, tot het ontwik kelen van nieuwe rituelen. Gisteren werd aan dit thema in Rotterdam een studiedag gewijd. Het idee dat rituelen van al lochtonen rijker en beter zijn dan een kale Nederlandse uit vaart klopt niet, volgens de fotografe Marrie Bot. Ze legde de rouw- en uitvaartrituelen van diverse culturen in Ne derland vast. Zij denkt dat al lochtone gebruiken rond dood, rouw en uitvaart te veel worden geïdealiseerd. Het zijn vaak voorgeschreven standaardrituelen die haaks staan op de zoektocht van Nederlanders naar een meer individuele omgang met de dood. „Wij zoeken juist een grotere vrijheid om de rouw- periode op een individuele manier in te vullen." Ook J. van den Bout, hoogle raar verliesverwerking in Utrecht, erkende dat de tra ditionele rouwpraktijk van allochtonen soms om 'lege ri tuelen' draait „Ze worden wel volvoerd, maar emoties worden er niet bij ervaren." Wel betreurt hij het dat in Nederland veel rouwrituelen zijn verdwenen. „Het au tochtone Nederland is wat betreft rouw een ontwikke lingsland geworden." De Amsterdamse begrafenis ondernemer A. de Jong be speurt de behoefte aan nieu we gebruiken. „Traditionele kerkelijke uitvaarten komen steeds minder voor. Mensen ervaren daarom nu een ar moede."De toekomst is vol gens hem dan ook aan 'uit- vaartvernieuwers' Nieuwe wensen van allochto nen en oorspronkelijke Ne derlanders vragen veel souplesse en tijd van de uit vaartondernemer. „Automa tismen of standaardprocedu res voor de uitvaart verdwij nen." De uitvaartondernemer moet zich instellen op uiteen lopende gebruiken bij de be- wassing, het afscheid, het praten met de dode, het ver drijven van boze geesten en het uitstrooien van de as op zee. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten treft koeien ///ftiü irdêkÈUf ten ra «Actief brengt u de routes door ft''P moiste fietsgebieden Nederland. e Utrechtse heuvelrug tot de Jis van Friesland. Van de osch en het Brabantse zand rivieren van Gelderland, nummer ook alles over iroeken, fietskarren en erzekeringen. Inclusief zomerse fietsnieuws. Week cel per gestolen wiel Heroïneverstrekking gaat volgende week beginnen Apeldoorn, Deventer en Zutphen zijn woest op het kabi net. De drie gemeenten mogen niet meedoen aan een experiment om op medisch voorschrift heroïne te ver strekken. Volgens de gemeenten heeft minister Borst van volksgezondheid eerder toegezegd dat ze wel mee mogen doen met de proef. Op 1 juli gaat in Amsterdam en Rotterdam het experiment be ginnen om verslaafden op me disch voorschrift heroïne te ge ven. Wordt dit een succes, dan zal het experiment een vervolg krijgen in andere steden. Daar voor komen Den Haag, Gronin gen, Utrecht en Maastricht- Heerlen in aanmerking. Dat heeft het kabinet gisteren beslo ten. De Stedendriehoek, een sa menwerkingsverband van Apel doorn, Deventer en Zutphen, is 'uiterst verontwaardigd' en heeft inmiddels een boze brief naarhet kabinet gestuurd. In de regio van de drie steden zijn 100 tot 150 heroïneverslaaf- den die veel overlast veroorza ken. Apeldoorn heeft juist giste ren een kort geding gewonnen van omwonenden over de in richting van een gebruikers ruimte op het Stationsplein. De drie gemeenten zijn van plan volgend jaar te beginnen met een normalisatie- en resociali- satieproject voor zwaarverslaaf- den. „Ons beleid is behoorlijk gekortwiekt door deze onaange name verrassing", zo stelt wet houder R. Ober van Apeldoorn. Volgende week gaat de medi sche behandeling met heroïne van start. De eerste fase van het onderzoek duurt drie maanden. Daarna worden de medische ef fecten bekeken en de effecten op de openbare orde. Het expe riment wordt uitgevoerd naar een Zwitsers voorbeeld. Daar bleek dat de kosten van het pro ject lager zijn dan de schade die verslaafden veroorzaken, als zij geen gratis heroïne krijgen. In Amsterdam en Rotterdam doen per stad ongeveer hon derd verslaafden mee aan de eerste fase. Een kwart van de deelnemers krijgt naast me thadon ook injecteerbare of in- haleerbare heroïne voorge schreven, driekwart krijgt alleen methadon. Alleen patiënten die reeds voor het onderzoek lange tijd deelnamen aan een me- thadonprogramma komen in aanmerking. Fietsen stelen, gestolen fietsen kopen. Het lijkt de normaalste zaak van de wereld geworden. Slachtoffers doen nauwelijks meer aangifte en niemand is verbaasd als er op straat een fiets voor een geeltje te koop wordt aangeboden. In Utrecht willen ze zich niet langer bij de situatie neerleggen. Fietsendie ven kunnen voortaan rekenen op celstraf: één week gevange nisstraf per gestolen wiel. Politie en openbaar ministe rie (OM) binden op die manier de strijd aan met fietsendieven en helers. Gisteren vond in Utrecht een zitting van de poli tierechter plaats waar louter fietsendieven en fietsenhelers terecht stonden. H. Rutgers, de Utrechtse officier van justitie, was helder in haar eis. Een week per wiel, ofwel: twee weken zit ten voor een gestolen fiets. Zonder helers geen stelers, dus ook de mensen die een gestolen fiets kopen kunnen rekenen op een fikse eis. Wie de eerste keer wordt betrapt op heling van een gestolen fiets krijgt een boete van 250 gulden. Bij herhaling volgt een dagvaarding. Een raadslid van de Zeeuwse gemeente Sluis-Aardenburg wordt verdacht van fraude met oproepkaarten voor de gemeen teraadsverkiezingen op 4 maart. De man had zeven volmachten ingeleverd bij de verkiezingen die waren voorzien van een val se handtekening. De zaak kwam aan rollen toen twee inwoonsters van Sluis bij de politie aangifte deden van misbruik van hun oproepkaart. Toen zij op 4 maart hun stem wilden uitbrengen, bleek dat beide kaarten al bij volmacht waren gebruikt. Onderzoek toonde aan dat in totaal met negen oproepen was geknoeid. In zeven gevallen leidde het spoor naar een op 4 maart ge kozen kandidaat-raadslid voor de gecombineerde fractie WD- Gemeentebelangen. Hij werd aangehouden en voor de duur van drie dagen in verzekering gesteld. De kaarten, die nooit bij de geadresseerden zijn aange komen, werden volgens de ver klaring van de verdachte onder tekend en wel in zijn brieven bus gedeponeerd. De kaarten zijn inmiddels voor een vergelij kend schriftonderzoek opge stuurd naar het gerechtelijk la boratorium. Hoe het kon ge beuren dat de geadresseerden de oproep zelf nooit hebben ontvangen, is niet duidelijk. Voor de fraude met de overige twee kaarten zijn twee andere verdachten aangehouden. Ze hebben inmiddels bekend dat ze de kaarten uit het huisvuil hebben gehaald. Na 27 jaar touwtrekken is een einde gekomen aan de Exota- affaire. De Hoge Raad bekrach tigde het vonnis van het ge rechtshof uit 1996, dat de gele den schade op fifty-fifty-basis wordt gedeeld. De VARA moet nu 7,7 miljoen gulden betalen. Het beroep was aangespannen door Van Tuijns Limonadefa- brieken, die meende dat de VARA meer moest betalen. In een geruchtmakende tele visie-uitzending op 18 januari 1971 vertoonde programmama ker Marcel van Dam in het pro gramma De Ombudsman beel den van een ontploffende fles gazeuse. Aanleiding voor de uit zending was een reeks curieuze ongevallen met ontploffende flessen Exota, waarbij onder meer een 5-jarig jongetje zijn oog verloor. De opnamen die de VARA uitzond waren echter in scene gezet, de Exotafles in de uitzending werd kapotgescho ten met een kogeltje. Het ge rechtshof bepaalde in 1996 dat de combinatie van beeld en tekst te .suggestief was geweest. Het leek namelijk alsof de fles sen spontaan uit elkaar konden klappen. De uitzending had een massale boycot van Exota-Iimo- nade tot gevolg. Groenfonds wil meer geld en onteigening land steeds schaarser en dus duurder wordt. De druk van we- t gen, woningen en boeren die meer grond nodig hebben om milieuvriendelijk te produceren, groeit ieder jaar, aldus het Groenfonds! Minister Van Aartsen is het niet eens met de sombere voor spellingen. Volgens hem ligt de realisering van de EHS op sche ma. Ook de Brabants gedepu teerde Van Geel, die namens al le provincies sprak, is optimisti scher dan het fonds. „Het is goed dat we scherp gehouden worden door ons eigen fonds, maar zeker de laatste jaren heb ben we een inhaalslag gemaakt. Daarnaast hebben we in Bra bant berekend dat ongeveer de helft van de EHS gerealiseerd kan worden in de varkensvrije zones die in het kader van de Reconstructiewet varkenshou derij ontstaan." Naast extra geld, een grotere slagvaardigheid en meer plano logische duidelijkheid, stelt het Groenfonds vaker gronden te onteigenen. Dat betekent dat een boer gedwongen kan wor den zijn grond te verkopen. Ver der ziet het fonds mogelijkhe den om via speciale regelingen aan extra geld te komen. pachten Tango-zaak: 155 jaar cel De rechtbank in Amsterdam heeft 52 verdachten in jo-zaak veroordeeld tot in totaal 155 jaar celstraf wegens moord, poging ontvoering en handel in drugs. Boven- een miljoen gulden aan boetes opgelegd. De rechtbank zittingdagen nodig om alle zaken af te handelen. Eén van fdverdachten moet na de zomer nog terecht staan. Eind lar rolde de recherche zes internationaal opererende cri- netwerken op die zich op gewelddadige wijze bezighiel- jJet hard- en softdrugshandel. De bendeleden waren voor- k afkomstig uit Nederland, Turkije, Libanon en Colom- ïalve in Nederland werden ook aanhoudingen verricht in Engeland, Frankrijk en Duitsland. In totaal zijn tijdens i litieacties 130 mensen gearresteerd. !fz^kensboeren klagen Staat aan Li De Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) heeft in de Staat der Nederlanden voor de rechter gedaagd. De ran voorzitter Wien van den Brink wil dat de rechter de uctureringswet voor de varkenshouderij onrechtmatig art. Deze wet bepaalt dat alle varkensboeren hun varkens- )uwt vjmet maximaal 25 procent inkrimpen. De boeren krijgen 'ergoeding voor de productierechten die de overheid af- Kleins1- De land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland be ll eerder tot een procedure tegen de Staat. LTO wacht ech- na 1 september, de datum waarop de wét officieel in wer- reedt. kastei eestei huwe stal lat Mende ruimlj nd vernielt vleeswarenfabriek Wq isten, anpla; D rond iloftsf e bevt vond Een grote, langdurige brand heeft gisteravond de vlees- ïfabriek in Delft grotendeels in de as gelegd. De schade in de miljoenen guldens. Er vielen geen gewonden. De brak rond half vier 's middags uit. Het vuur ontstond in zÜn fzuigkap boven de ketels waarin worsten worden gekookt, d de p immen verspreidden zich via de isolatie tussen het plafond t dak van het bedrijf. De vijftig brandweerlieden hadden de ste moeite om de brand, die veel rook veroorzaakte, te be en. Uiteindelijk besloot de brandweer het dak met een traan te slopen. n spoor van serieverkrachter ht» De Utrechtse 'serieverkrachter' is nog altijd spoorloos, rzoek in het gerechtelijk laboratorium heeft uitgewezen dat O-jarige man uit Nieuwegein, die onlangs als verdachte van eks verkrachtingen in 1995 werd beschouwd, niet de ge- e persoon is. De betreffende man zit al ruim twee maan- n voorlopige hechtenis op verdenking van zeventien auto- ifgesti ^en 'n Nieuwegein. Het onderzoek naar de serieverkrach ter ie in de regio Utrecht verantwoordelijk wordt gehouden vijf verkrachtingen en negen pogingen daartoe, zit dus muurvast. Voorzover bekend was de verkrachter voor het in december 1995 actiefin Utrechtse plaatsen Den Dolder nsch en Duin. Zeker 1.200 mannen zijn de afgelopen jaren irdachte in beeld geweest. FietsActief voor f 5.95 overal te koop! scheveningen Gisteravond is in Scheveningen het Vliegerfeest 1998 van start gegaan. Er gaan dit weekend onder meer vliegers uit China en Ma leisië de lucht in. Ook zal een poging worden ondernomen de twee grootste vliegers ter wereld op te laten. foto anp toussaintkluiters Als het rijk en de provincies niet slagvaardiger worden bij de aankoop van natuurgebieden, en als daarvoor geep extra geld beschikbaar komt, worden de doelstellingen van het natuur beleid niet gerealiseerd. Het rijk moet de komende twintig jaar twee miljard gulden extra uit trekken, om grond van boeren te kopen om er natuur van te maken. Dit staat in het rapport Inves teren in natuur dat het Natio naal Groenfonds gisteren pre senteerde. Het Groenfonds is vier jaar geleden in het leven geroepen door rijk en provin cies. De stichting heeft als taak de financiering van de Ecologi sche Hoofdstructuur (EHS) te verzorgen. Deze EHS wordt wel de 'ruggengraat' van het Neder landse natuurbeleid genoemd. Het is een netwerk van 250.000 hectare natuurgebieden die met elkaar verbonden zijn. De EHS moet in 2018 klaar zijn. Met het tempo waarmee nu gronden worden aangekocht, zal de EHS pas vele jaren na 2018 worden bereikt, zegt het Groenfonds. Een belangrijk pro bleem is dat de grond in Neder- Een zware onweersbui die gistermorgen over Drenthe ft een ware slachting in het weiland van boer Emmens ;n aangericht. In een klap werden acht melkkoeien ge- or de bliksem. De verzekering bekijkt op dit moment de foto anp peter wassinc thaven in zee moet ver weg aan zee Een luchthaven in de Noordzee moet minstens ilometer uit de kust komen. Dat is nodig om ernstige ider aan de kust te voorkomen, om het risico op botsin- vogels te verminderen en om sterke kustafslag tegen te ant HA op zoe voor zi oSPor1n< nnarb"f VOgcii ic vciiiiiinacicii en vin aicir»c Maoiaioiag icgci annp ze^s °P a^stanc^za^ °P en^ele plaatsen ernstige |5n' Ier ontstaan, als gevolg van de weerkaatsing van het ge na *e zee en te8en warmere luchtlagen boven land. Dat ar iteren tijdens een bijeenkomst van het ministerie van en waterstaat. Rijkswaterstaat raamt de kosten van een ce luchthaven op bijna vijftig miljard gulden. Een be deel daarvan gaat naar de aanleg van een ondergrondse binding met Schiphol in drie tunnelbuizen. Deze kosten verbinding bedragen zo'n vijftien miljard gulden. recht ntuin nd van n; 'g volg( ;enges|[ h andelijt geld voor joden in Israël •TELAViv» Nederlands-joodse oorlogsslachtoffers in Is- toch geld van de Nederlandse overheid. Het gaat om 1 van de twintig miljoen gulden die het kabinet bijdraagt t daar I internationaal fonds voor de slachtoffers van de nazi- ing dating. De helft van de twintig miljoen gulden is bestemd et kort ojecten ten behoeve van behoeftige nazi-slachtoffers in eren pi i- en Oost-Europa, zo besloot het kabinet gisteren. De n Nedflhelft gaat naar projecten elders in de wereld. Daarbij lan lanie regering vooral aan de relatief grote gemeenschap van geholppndse joden die nu in Israël woont, ij 'ong( :re straffen Bende van Leerdam smaal ske vrij Van di iplever Dieren Tdam zit er op. In tien van de dertien zaken strafte het tshof in Den Flaag lager dan de rechtbank in Dordrecht in rig jaar deed. Gisteren sprak het hof de laatste twee von- uit. Eén van de leiders van de bende kreeg na een eis van jaar gevangenisstraf veertien jaar opgelegd. De bende een groot aantal gewelddadige overvallen waarbij twee vielen: een 44-jarige Gorinchemse juwelier en een 40-ja- ïgswinkelier in Dordrecht. -leerdam Het proces in hoger beroep tegen de bende Nu kan 't nog. Want tot en met 11 juli a.s. hebt u nog de tijd om Air Miles In te leveren voor ons bestek! Dat scheelt stukken bij de aanschaf van een van de vier bestek series die we voor u hebben. Twee verzilverde van het beroemde Franse merk Christofle en twee roestvrijstalen bestekseries van Guy Degrenne. In totaal kunt u hon derden guldens besparen op de aanschaf van bestek van zo'n kwaliteit. In de winkel vindt u ons bestek en kunt u met eigen ogen zien hoe bijzonder het is. Het mooiste bestek binnen handbereik. 'Dit geldt ook voor onze Promokaarten. V

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3