Sterk Argentinië blijft ongeslagen UIT Belgische pers: 'Wat een afgang' e_ 9 WK Voetbal Radiocontact tussen speler en trainer Maradona komt De wijze lessen van een vader met visie -RDAG 27 JUN11998 :bied inisati< Pi kunn('AI y e Offic< o Grittef' 3 2 1 0 6 6-3 3 1 2 0 5 5-4 3 1114 5-5 3 0 12 12-6 in-Oostenrijk istenrijk 3 2 1 0 7 7-3 3 0 3 0 3 4-4 3 0 2 1 2 3-4 3 0 2 1 2 2-5 3 3 0 0 9 9-1 3 1114 3-3 3 0 2 1 2 3-6 3 0 12 12-7 3 2 0 1 6 5-5 3 1 2 0 5 3-1 3 1114 8-4 3 0 12 11-7 id-Verenigde Staten M <king t( gingssy nië-Japan (be 'roa,ie i-Jamaica 3 3 0 0 9 7-0 3 2 0 1 6 4-2 3 1 0 2 3 3-9 3 0 0 3 0 1-4 PSCORERS L.30 tot :u. RONALD DE BOER. Pelaez Suker (Kro). Wilmots (Bel). Ortega toberto Baggio Ota). Bassir (Mar), (Mar), Bebeto (Bra), Bartlett (ZAf), Hierro (Spa), Klinsmann, Bier- Dui), Whitmore (Jam). Moldovan ).00 tol 3 per diens jaar. m tel IERGKAMP, VAN HOOIJDONK. HARS. Mihajlovic. Mijatovic, Koml- nStojkovic (Joe). Oruma, Lawal. Oli- depoju, Ikpeba (Nig), Raul, Kiko. irique (Spa), Di Biagio (Ita), Djorke- itit, Lizarazu. Trezeguet, Dugarry ftonaldo, Rivaldo, Sampaio (Bra), Collins (Sch). Hadji (Mar), Harvard re Andre Flo, Rekdal, Eggen (Noo), Vastte, Herzog (Oos), Njanka, (Kam), Nielsen. Rieper, Michael (Den), Aspe, Blanco (Mex), Seok- Sang-Chul Yoo (ZKo), Earle (Jam), cki, Stamc (Kro). Shearer, Scholes, Anderton, Beckham (Eng), llie, Pe- IRoe), Möller (Dui), McCarthy (ZAf). Mahdavikia (Irn), McBride (VSt), v lo (Col), Sierra (Chi), Al-Jaber (SAr), hinnei "yan (SAr), Alyala, Benitez, Cardozo O'.-t ,id i nov (Bul), N11 is (Bel), Nakayi- blad Zp), Pineda (Arg). Souayah (Tun) 1. Boyd (Sch), Chippo (Mar), Issa lihajlovic (Joe), Batsiev (Bui) (AART: KLUIVERT, Nankov(Bul, 2x eok-Ju Ha (ZKo), Kalla, Song, Eta- m), Molnar, Wieghorst (Den), Phiri l-Khilaiwi (Sar), Zidane (Fra), Pardo Verheyen (Bel), Powell (Jam/2x lurley (Sch), Ramirez (Mex) GELE Twee gele kaarten Jackson (Sch), - shi (Jap), Sampaio (Bra), Chiba Dkechukwu (Nig), Santa (Col), Clay- in), Filipescu (Roe), Schottel (Oos), Kam), Rojas, Parraguez, Villaroel ladebek (Zaf). Soldo (Arg) TELEVISIE 18.20, Ned 2: Noorwegen - Italië (ook 2. Euro en BBC 1). 20.00, Veronica: De Oranje Regenjas. 23.05, Ned 2: Brazilië - Chili (ook op BBC 1). 23.45, RTL 4: Villa BvD 18.20, f Let i- Euro en BBC 1) 23.05, Ned 2: Denemarl BRT 2. Euro en BBC 1). 23 45, RTL 4: Villa BvD i|k - Paraguay I J F E R S Kroatië kan na winnende treffer met rust worden gelaten BORDEAUX GPD De Argentijn Ma- tias Almeyda werpt zich voor de Kroatische spits Davor Suker. foto rtr Onbekend maakt onbemind. Van het bonte, rijk getalen teerde Argentijnse elftal past Carlos Roa perfect in het Zuid-Amerikaanse gedachtegoed: een doelman is ie mand die vroeger niet goed kon voetballen. Niets minder en zeker niets meer. Ook in Argentinië geldt een keeper als een noodverband onder de lat. Roa heeft er inmiddels mee Ieren omgaan. staat de 29-jarige Roa als één van de weinigen nog droog. Geen citaatje, hoe plichtmatig ook, is hem ontlokt. Carlos Roa is een laatbloeier. Gisteren speelde de 1.89 meter lange en 87 kilo zware doelman van Real Mallorca, dat hem in 1996 voor vier miljoen gulden kocht van Racing Club uit Buenos Aires, pas zijn tiende in terland. En er zullen, gezien zijn perfecte Tour de France tot nu toe, nog wel een aantal volgen. Maar o wee, zie je Roa al den ken. Wie faalt, moet inrukken. Het is de werkwijze van Daniel Pas- sarella. De bondscoach van Ar gentinië verbruikte tijdens de Zuid-Amerikaanse WK-kwalifi- catiereeks maar liefst 46 spelers, van wie zes doelverdedigers. Roa kan erover meepraten, al zwijgt hij liever. Hij maakte op weg naar Frankrijk maar twee duels mee. Hij presteerde per- Dat Carlos Roa na Argentinië- Kroatië (1-0) met rust wordt ge laten, verwondert allerminst. Hoewel hij als enige keeper op het WK nog geen treffer heeft geïncasseerd, richten de luizen in de pels hun pijlen op de ve detten van Argentinië, Gabriel Batistuta, Oriel Ortega en Diego Simeone. Vergeefs. De sterren zijn moe, al is het niet voor het eerst dat ze persvoorlichters, een legertje tolken en de inter nationale pers in verwarring achterlaten. Ook Roa speelt het spel met verve. Senor Roa? Nee, ook Car los heeft geen zin. „Nada, na- da." Toch zou je denken dat de alles behalve populaire doelver- dediger er veel aan is gelegen even in de schijnwerpers plaats te kunnen nemen. Want zelfs in de rijk gevulde spelersoverzich ten in de databank van het WK fect in de eerste wedstrijd (Boli via, 3-1), maakte een fout in de tweede (Ecuador, 0-2) en moest vervolgens plaatsnemen in de lange rij wachtenden. Sinds Roa weer aan de beurt is, heeft Passarella geen klagen. Hoewel hij tegen Japan, Jamai ca en gisteren tegen Kroatië nauwelijks op de proef werd ge steld, maakte Carlos Roa een degelijke indruk, gelijk de speel stijl van Argentinië. Door een wonderschone treffer van Hec tor Pineda schudde de titelpre- tendent het zwakke en ongeïn spireerde Kroatië simpel van zich af. Zonder puntenverlies liggen de Gauchos bij het begin van het knock-out systeem pri ma op koers. Daar waren geen woorden voor nodig. Carlos Roa kan voorlopig weinig fout meer doen. Groep II, Bordeaux: Argentinië - Kroatië l-ü (1-0). 36 l'ineda 1-0. Scheidsrechter: Said Belqola (Mar). Toeschouwers: 33.000. Gele kaart: Or tega. Ayala, Vivas (Arg), Bilic, Boban, Soldo, Jarni (Kro). Argentinië: Roa; Ayala, Vivas, Paz en Zanetti (68. Simeone): Almeyda. Pine da. Ortega (53. Lopez) en Veron; Gallardo (81. Berti) en Batistua. Kroatië: I.adic; Bilic, Soldo, Simic en Maric (46. Vlaovic); Prosinecki (68. Sti- mac), Boban, Asanovic en Jami; Stanic 3 1 2 0 5 7-2 3 1 2 0 5 7-5 3 0 3 0 3 3-3 3 0 12 12-9 3 2 1 0 7 6-2 3 2 1 0 7 4-2 3 1 0 2 3 2-4 3 0 0 3 0 1-5 3 2 1 0 7 4-2 3 2 0 1 6 5-2 3 1 0 2 3 1-3 3 0 12 11-4 De Rode Duivels reizen niet naar Mont- pellier, maar arriveerden gisteravond met de trein naar Brussel-Zuid. Ze moesten met 3 - 0 winnen van Zuid-Korea, ze speelden moeizaam 1 -1 gelijk. Wat een afgang. Het is van 1970 geleden dat België er op een WK niet in slaagde door te sto ten naar de tweede ronde. De teleurstel ling mag enorm zijn, dat lot is terecht. Een 0 - 0 tegen Nederland, 2-2 tegen Mexico, 1 -1 tegen Zuid-Korea: geen Rode Duivel verdiende in Frankrijk twee miljoen francs op zijn bankrekening te krijgen voor een plaats in de tweede ronde. De 20.000 Belgische toeschouwers geloof den in Parijs hun ogen niet. Zij zagen de Rode Duivels een goede start nemen en juichten massaal de openingstreffer van Luc Nilis toe. Het leek de start voor een Amerikaanse spelers moeten boeten voor forse kritiek NANTES SID De Amerikaanse voetbalbond heeft vier internationals boetes opgelegd, omdat zij tijdens het WK openlijk kritiek hadden ge leverd op bondscoach Steve Sampson. Alexei Lalas, Tab Ra mos, Jeff Agoos en Preki Rados- avljevic zijn de boosdoeners. De eerste drie hadden gezegd nooit meer te willen spelen onder de trainer. De VS verloren alle groepswedstrijden. Radosavlje- vic had de oefenmeester bekriti seerd omdat hij zelf in de laatste wedstrijd tegen zijn geboorte land Joegoslavië niet in de basis stond. De Amerikaanse bond wilde niet kwijt hoe hoog de geldstraffen uitvallen. Wel meldde een woordvoerder dat de boetes 'aanzienlijk' zullen zijn. vlotte Belgische zege, het werd de inlei ding voor een steeds beschamender verto ning. Voetbaldwerg Zuid-Korea tekende niet alleen voor het betere voetbal, ze joe gen de Rode Duivels op de vlucht. Na af loop lagen veel spelers wenend op het veld. Uitgeteld én uitgejouwd. Geen Belgisch feest in Parijs, wel woede en ontgoocheling omwille van een gemist WK. Het mag pijn doen, het mag zelfs mensen boos maken, maar de waarheid liegt nooit: België telt niet meer mee in het internationaal topvoetbal. Dat Nederland en Mexico doorstoten naar de tweede ron de, bewijst enkel dat voetbal toch nog rechtvaardig kan zijn. Het was fout om te hopen dat de Rode Duivels een locomotief konden zijn voor het tanende Belgische clubvoetbal. Ze zijn er slechts de reflectie van. Individueel én collectief overtroefd op de pijlers van het internationaal voetbal: kracht, snelheid en klasse. Onder Leekens zijn de Duivels er lange tijd in geslaagd die gebreken te ca moufleren. Het is een verdienste. Maar het WK was in dat opzicht ontluisterend. Donderdag gingen de Rode Duivels zelfs lopen voor een voetbaldwerg. Georges Leekens noemde zijn ploeg ge strest, de tegenstander ontspannen. „On ze tweede goal strandde op de lat", zocht de bondscoach een zoveelste excuus. De waarheid lag elders. De Rode Duivels brachten er op dit WK niets van terecht. Niet tegen Nederland, niet tegen Mexico, niet tegen Zuid-Korea. Ze kunnen het ver dere verloop van dit toernooi volgen van waar de kleine voetbalnaties dat horen te doen: thuis in de zetel. Hoe groot de Belgi sche treurnis mag zijn, Frankrijk lacht. Geen ploeg op dit YVK zal zo snel vergeten zijn als de Rode Duivels. België is naar huis, het échte WK kan beginnen. In het Franse Nantes worden reuzen aangevoerd die deel gaan uitmaken van verschillende parades die morgen, ter gelegenheid van de WK, worden gehouden. foto i Een foto heeft bij het WK voet bal een heuse primeur aan het licht gebracht. Op de plaat is de Zuid-Afrikaanse international Pierre Issa te zien met een ge- hoorapparaatje in het rechter oor. En niet omdat hij doof is aan een kant. Issa onderhield tijdens de wedstrijd tegen Saudi-Arabië (2-2) radiocontact met trainer Philippe Troussier. De FIFA reageerde vrijdag on aangenaam verrast op de ont dekking en wil een verklaring van de Zuid-Afrikaanse bond. Een commissie gaat de zaak on derzoeken. De Chileense scheidsrechter Mario Sanchez - Yanten zei het „oorknopje" van Issa niet te hebben opgemerkt. Volgens de FIFA is het verboden deze hulpmiddelen het veld mee in te nemen. Zij noemt het gebruik ervan onsportief ge- drag. Maradona komt naar het WK om de Argentijnse ploeg moreel te ondersteunen. Hij heeft toe stemming gekregen het land te verlaten ondanks een voorwaar delijke gevangenisstraf wegens schoten met hagel, die hij op een groep journalisten vuurde. Amokachi zwaar geblesseerd ELICOURT-STE-MARGUERITE RTR De kans dat Daniel Amokachi in het vervolg van de WK voetbal nog voor Nigeria in actie komt, is uiterst klein. Dat is het oordeel van de teamartsen die de knieblessure van de aanvaller hebben onderzocht. De 25-jarige Amokachi liep de blessure op tijdens de training voor de eerste wedstrijd van Nigeria in Frankrijk, tegen Spanje. Tegen Bulgarije speelde de spits van de Turkse club Besiktas wel mee, ruim een uur. In de warming-up voor het derde treffen, te gen Paraguay, verergerde de blessure waardoor Amokachi op nieuw aan de kant bleef staan. De directeur van een Amerikaans reisbureau in Parijs die aangifte heeft gedaan van diefstal van 15.000 WK-tickets uit zijn kantoor, zit nog steeds vast. Hij wordt verdacht van het afleggen van een valse verklaring. De drie medewerkers die waren aange houden, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. GESPROKEN Guus Hiddink tijdens het tv-programma Villa BvD: Met Duitsland heb ben we nog een paar rekeningen te vereffenen. Frits Barend tijdens Villa Bvü Wat mij betreft een heleboel re keningen. BBC-commentator tijdens de wedstrijd Nederland - Mexico „De gebroeders De Boer zijn te koop. maar je moet wel een bank beroven om ze te betalen. Ik denk eigenlijk dat je wel een paar banken moet beroven. Henk Spaan in Het Parool over Hiddink „Guus Hiddink een 6- voor ma tig wisselen. Hasselbaink is, on der ons gezegd, een gepasseerd station. Een optie voor kleine landen. Gouden jongen in de groep. Uitstekende vierde man bij het klaverjassen als Ronald even weg is. En wanneer kwa men die wissels eindelijk eens?" Henk Spaan in het Parool over de wissel Bogarde voor Numan Zwak verweer van Guus, hem ingegeven doordat hij al na twee minuten kon zien dat Bogarde, die overigens een 3 krijgt voor huiveringwekkend narcisme, in het veld een manshoge spiegel met zich meetorste, a monkey on his back, waaraan hij voortdu rend vroeg: 'Hangt mijn goud goed? Loop ik mooi? Ben ik cool? Zitten mijn kaken vierkant?" Henk Spaan is nog niet klaar met Bogarde Kijkend naar de kleerkast, werd ik vervuld van een diep verlangen naar Daniel Passarel la. Wat hij tegen Bogarde zou zeggen over die kilo Kinker- straatgoud om zijn nek. Hoe de arrogante kop langzaam tot deemoed verschrompelde." Idem Wij hebben de jaren zeventig gehad. Wij zijn tolerant. Dus laat Hiddink het hangen, het goud. Bekijk het maar, jongen. Laissez faire. Hij minacht Bo garde te veel om energie te ste ken in een ruzie over smakeloos heid. Het is begrijpe lijk. Maar je wordt er geen wereldkampioen mee, je schakelt er Bel - ^H[ gië mee uit. Gefelici- teerd, Guus. ACHTSTE FINALES KWARTFINALES HALVE FINALE HALVE FINALE KWARTFINALES ACHTSTE FINALES DENEMARKEN 20 28 jum. 16.30 uur -1 J PARAGUAY Mare O vermars was nog geen drie turven hoog en bezeten van 'het spelletje'. De bal botste dag en nacht tegen de stalen gara gedeuren. Ze moeten er gek van zijn geworden, de buurt in Epe. Broer Edwin werd er in ieder ge val stapel van. Want de kleine Mare raakte de bal alleen nog maar met zijn verkeerde been. Elf was hij, toen aan tafel vader Overmars tegen zijn jongste zoon zei: tweebenige voetballers, die hebben de toekomst. Mare keek eens onder tafel en dacht: 'waar om?'. De voetballer: „Ik snapte niet precies wat hij bedoelde. Het ging toch prima met dat rechter been?" In het gezin-Overmars werd niet aan de woorden van vader getwij feld. Bovendien, de jonge Mare had een droom: hij wilde prof voetballer worden. „Dus deed ik alles met links, alle ballen." Ze schoten natuurlijk links en rechts van zijn verkeerde voet. Broer Edwin woedend, ze speel den in hetzelfde elftal van SV Epe, die wilde die wedstrijd win nen. Maar de kleine Mare hield vol. Hij speelt nu voor Arsenal, hij verdient miljoenen, hij schittert in Oranje, op het WK. Met zijn linker en zijn rechter. Dankzij een vader met visie. - Hoe kwam dat? Oi«rmars: „M'n vader hield me voor dat ik daar later veel gemak van zou hebben. Dat blijkt nu wel." - Maar had hij toen al de ge dachte dat het 'voor later' was? Overmars: „Nee, ik had niet de overtuiging dat ik het later zou gebruiken. Ik dacht wel: hé, als ik links en rechts kan, heb ik meer mogelijkheden. Dat zat er al vroeg in. Maar het echte besef kwam pas veel later." - In de jeugd, met het verkeerde been. Ofermars: „Zo vervelend was ik wel, ja. Ik gebruikte mijn rechter niet. In het begin voetbalde ik als een hark. Maar na maanden ging het. Bij Ajax werd er ook aan gewerkt. Had je van die oe feningen in een driehoek. Dan zag je spelers van Ajax die puur links of rechts waren, maar die met het andere been toch een aardig balletje gingen trappen. Voor een gedeelte is het dus trainbaar." - Wat is het voordeel van die twee bijna gelijke benen? Overmars: „Je hebt van die momenten in een wedstrijd dat die bal misschien net voor je linker of rechter ligt en dan moet de beslissing val len. Tienden van seconden zijn dan belangrijk. In die fractie kan een wedstrijd worden ge wonnen. Dan is het ver schrikkelijk belangrijk dat je niet eerst die bal van je ver keerde naar je goeie been moet leggen. Ineens kunnen uithalen. Dat is het verschil." - Hij wil nu niet eens meer te rug naar die rechterkant. Overmars: „In het begin, in het Nederlands elftal, was er een probleem aan de rechter kant. Daar kwam ik dus te spelen. Toen was er - na het afhaken van Bryan Roy - in eens een probleem aan de linkerkant. Vervolgens kwam ik daar weer terecht. Dat is voor mij goed geweest." - Hij komt links nu beter tot zijn recht dan rechts. Hoe komt dat? Overmars: „Ik speel er na tuurlijk nu al jaren. Je bent er aan gewend. En - heel simpel eigenlijk - omdat het voor mij veel makkelijker is om een bal aan te nemen met rechts. Dan sta je 'open' voor twee kanten. Je kunt linksom of rechtsaf. Het is makkelijker voor mijn dribbel." - Ook omdat het makkelijker is om met links naar binnen te draaien en met rechts uit te halen? Overmars: „Ik haal van die kant makkelijker uit dan met links. Je komt beter voor het doel te staan, de hoek is min der moeilijk. Je ziet ook in het internationale topvoetbal dat heel veel rechtsbenige voet ballers beter tot hun recht ko men aan de linkerkant. Voor beelden? Peter van Vossen, Brian Laudrup." - Schiet je met rechts iets beter dan met links? Overmars: „Eh, ja. Dat nog wel. Hoewei mijn voorzet met links misschien weer beter is. Het zijn kleine dingen." - Ze zijn hier niet zo veel op het WK, de tweebenigen. Overmars: „Inderdaad. Hoewel sommigen toch een hele goeie trap hebben. Die heb ik ook wel." - Dus, volmaakt tweebenig, dat toch niet? Overmars: „Nee. Dat is slechts héél weinigen gegeven." Achteloos leunend tegen de pilaar, als de kenner die alles weet en voor wie het leven geen verrassin gen kent, sprak de journa list tegen de trainer: 'Hè, Cruijff, hoe ken je nou een rechtspoot op links zet ten?' En de trainer legde uit, van naar binnen draaien, met rechts schie ten, van 'open staan' bij de pass. Van de verrassing voor de verdediger. En de kenner, hij knikte. Hij wist dat natuurlijk al lang. Cruijff ook. Hij was op zoek naar de volmaakte tweebenige voetballer. Mare Overmars Geboren: 29-03-73 Te: Epe. Woont samen met: Chantal van Woensel Clubs: Go Ahead Eagles, Willem II, Ajax, Arsenal. Interlands: 43. Doelpunten: 10. Rugnummer: 14.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 39