Joegoslaven blijven vechten voor erkenning WK Voetbal H Hiddink: 'Nog geen tijd voor champagne' ICI ten weigerachtige wereld Bondscoach heeft alle reden voor terughoudendheid Boer fERDAG 27 JUNI 1998 Petrovic: 'Iedereen is tegen onsvan politiek tot FIFA staan- chef- temet wordt lening ig toe w JA 'andeli i RANCE 98 goslavië, maandagavond in Tou- ise tegenstander van het Neder- ds elftal in de achtste finales van WK, miste twee Europese voet kampioenschappen en één WK gevolg van de oorlog. De daaruit irtvloeiende sancties troffen de irters uit de Balkan hard. Na het desakkoord in Daytona is Joego- rië terug, maar de politieke en irtieve erkenning blijven uit. Dit woede van Zeljko Petrovic (32), speler van PSV en nu een ge- de Joegoslavische international. ogen spuwen vuur. Als het woord er- ning valt, is Zeljko Petrovic niet meer te ten. Joegoslavië, zo denkt de halve Ne lander, vecht tegen duistere machten, ar zal de strijd nimmer opgeven. Al was alleen om de erkenning van het land als rtnatie. „Wij moeten al sinds de uitslui- voor het EK'92 in Zweden vechten te- de FIFA en de UEFA. Klootzakken zijn Het is niet van mijn manier om zulke arden te gebruiken, maar ik kan niet an- Ze geven mijn gevoel weer." eljko Petrovic zeilt zijn hele leven al over woelige golven van zijn emotie. Hij leeft spreekt met het hart. Vooral met de ?ds weer oprechte en dan weer gespeel- verbazing en het bij vlagen komische ge- van de Nederlandse taal stal de Mon- egrijn vele harten. En niet alleen bij FC Bosch, RKC en PSV. )p de vleugels van het leven vliegt Zeljko rovic van avontuur naar avontuur. Sinds half jaar speelt hij voor „heel veel geld" Urawa Red Diamonds, in de Japanse J- League. Eind augustus krijgt Petrovic een dubbel nationaliteit, als hij in Den Bosch ook een Nederlands paspoort mag ophalen. „Ik heb er zo lang gewoond, ik voel me bij jullie betrokken. Ik heb er familie en heel veel vrienden. Maar dat betekent niet dat ik weer in Nederland ga voetballen. Dan zeg gen jullie toch: wie wil nu die öude Petro, een speler van 32. Nee, ik blijf lekker in Ja pan." Vóór Nederland en Japan komt evenwel Joegoslavië, althans de huidige federatie die uit Montenegro en Servië bestaat. Aan de internationale roep om een hernieuwde sportboycot ergert Petrovic zich „kapot". Als het echter aan Bill Clinton, Helmut Kohl of Hans van Mierlo had gelegen, was Joego slavië ondanks de opheffing van de sport boycot na het vredesakkoord van Daytona nooit voor het WK in Frankrijk uitgenodigd. De etnische zuiveringen onder leiding van president Slobodan Milosevic in de voorna melijk door Albanezen bewoonde Zuid-Ser vische provincie Kosovo zijn voor veel we reldleiders aanleiding voor pittige sancties. Petrovic begrijpt er niets van. „Waar be moeien ze zich mee. Eén dag voor het WK wilde Duitsland ons vanwege de situatie in Kosovo nog met het eerste de beste vlieg tuig terugsturen. Net als destijds voor het EK in Zweden. Iedereen is tegen ons. Maar wij, de sporters, hebben toch niets met poli tiek te maken." Joegoslavië heeft zijn buik ervan vol. „Laten we sport en politiek alsje blieft gescheiden houden. Joegoslavië heeft het de afgelopen jaren al moeilijk genoeg gehad met de FIFA en de UEFA. Je merkt aan alles dat ze -tegen ons zijn. Klootzakken zijn het. De scheidsrechters hebben alleen nog maar tegen ons gefloten. Het kan toch geen toeval zijn dat wij alleen maar scheids rechters krijgen uit kleine landen. Daar spreekt totaal geen erkenning uit. Duitsland en Frankrijk, de belangrijke landen, moeten door naar de volgende ronde en krijgen de beste arbiters toegewezen." „Wij moeten altijd opboksen tegen de grote landen. Het is toch triest om te zien hoe Kameroen wordt uitgeschakeld. Niet door een tegenstander, maar door een scheidsrechter. Ik heb mijn twijfels over de oprechtheid van de FIFA. Wij hebben tegen de Verenigde Staten wel honderd vrije trap pen tegen gekregen. Dat was schandalig." Petrovic herhaalt het nog maar eens. „Klootzakken zijn het." Hij kijkt eens op. „Of ik nu negatief ben? Misschien, maar ie dereen kan het toch zien. Het zou toch ver schrikkelijk zijn als de wereld niet kan ge nieten van mooie voetballers als Mijatovic en Savicevic. Ze hebben bij topclubs in het buitenland nooit iets verkeerd gedaan. En ik ook niet. Politiek is niet ons vak, we zijn voetballers. Toch denken ze ons te kunnen straffen. Ik heb geen verstand van politiek, maar wat heeft een voetbalveld ermee te maken? Niets." De woede en frustratie onder de Joegosla ven is groot. Liever praat Zeljko Petrovic ook over voetbal, over de confrontatie met Oranje in het bijzonder. Hij zegt dat hij zonder de hulp van Guus Hiddink nooit in Frankrijk zou zijn geweest. „Anderhalf jaar geleden zat Guus toevallig naast onze bondscoach, Slobodan Santrac, op de tribu ne bij Real Madrid-Barcelona. Daar heeft Guus een goed woordje voor me gedaan. Hij heeft me naam laten vallen. Je moet Pe tro nemen, heeft Guus gezegd. Dat was mooi." Je ziet Petro kijken, met die voor hem zo kemmerkende lach Hij hoopt dat Hiddink maandag spijt krijgt van de vrien dendienst. „Ik ben een klein beetje Neder lander, maar voel me Joegoslaaf." Dan, strijdvaardig: „Joegoslavië wil in Frankrijk voorkomen dat de hele wereld feest viert als we worden uitgeschakeld." Petrovic omhelst zijn teamgenoot Sinisa Mihalovic na het scoren van de 1-0 tegen Iran. 31/ dwin van der Sar bedankte, kort voor het wereldkam- ioenschap voetbal, voor een iterview met een Nederland kwaliteitskrant. Geen tijd, i de doelman. :n gesprek met de Ajacied ond later wel exclusief afge rukt in de WK-special van ;n ochtendblad, dat voor de ledewerking van alle interna- onals een niet onaanzienlijk edrag heeft betaald aan earn Holland, het commer ce platform. Men zegt twee il Het kan ook vier ton zijn iweest. e verder overigens vriendelij- nationale doelman kan oor tijdgebrek zijn geplaagd, ■ie de Voorhouter kent, acht praktisch onmogelijk dat ok hij ten prooi is gevallen in de onweerstaanbaar op- ikkende zakelijkheid, laar toch: hartelijkheid en ge- egenheid zijn ver weg in deze ereld. Het is de betaalde lief- s die langzaam maar zeker n intrede doet. Met name in mixed-zone, de dagelijkse ntmoetingsplaats tussen de lelers van het Nederlands elf en de voetbaljournalisten. relatie tussen beide kam- :n is gestructureerd door de erschef van de KNVB en hier dam, door managers, ge- lanipuleerd. De partijen lij- en tot elkaar veroordeeld, te- in wil en dank. Geen tv-in- irview heeft meer plaats zon- er de aanwezigheid op de chtergrond van het adverten- scherm met daarop de leurrijke logo's van de KNVB- lonsors. De Middellandse ee als décor wordt niet geap- recieerd. ens, nog niet zo lang geleden, end de commercie z'n weg de kanalen van de journa- itiek. Aanvankelijk heimelijk subtiel, gaandeweg meer meer zonder scrupules. De lacht is inmiddels compleet vergenomen. Van vrije ieuwsgaring is amper sprake fieer en van exclusiviteit al elemaal niet. De slaven van eletteren staan platgedrukt, J J na de wedstrijden letterlijk achter een dranghek. De perschef wijst de spelers aan die tijdens officiële pers conferenties voor interviews aan een daartoe bestemd ta feltje met naambordje be schikbaar zijn, maximaal vier. Het is telkens weer een verras sing wie zich melden. Journa listieke argumenten doen er zelden toe. Dinsdag was Phillip Cocu aan de beurt, voor de zoveelste keer overigens. „Ik begrijp het ook niet, ze zetten me steeds weer op de lijst". Edgar Davids en Winston Bogarde zijn nog niet op de lijst voorgekomen, maar dat kan toeval zijn. Winston is, in de mixed-zone, wel telkens een vaste gast voor de camera's van Barend Van Dorp (RTL4). Hij kiest z'n mensen met zorg. De NOS hoort van hem niets, geen woord. Radio-verslaggever Jeroen Wielaert kreeg de afge lopen week op deze wijze nul op het rekest en bruusk maak te hij melding van z'n ontstel tenis. „Wat doe ik hier nog langer in deze weigerachtige wereld? Ze kijken me aan of ik een hoop stront ben. Die Bo garde zoekt het maar uit, met z'n Barcelona en z'n Oranje". Tom Egbers, óók NOS, deed een vermetele poging Davids te benaderen voor een tv-in- terview. Nee, knikte Edgar. Waarom niet, vroeg Tom. „Geen zin, geen zin, geen zin", antwoordde de voetballer glimlachend. Een interview met de mannen van Oranje is, zo blijkt hier, in middels even gecompliceerd als vragen om audiëntie bij de paus. GUSBERT SPIERENBURG Ronald Koeman en Guus Hiddink bekijken de training vanaf de zijlijn. MONTE CARLO GUSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER De bondscoach overziet z'n koninkrijk in alle rust en knikt dat het goed is zo. De zon brandt zaligmakend boven La Turbie, het trainingskamp van Oranje, en ge ruststellend kan worden gemeld dat de Slag in Saint- Etienne geen slachtoffers heeft geëist. Althans, geen fy sieke. Hoe groot de mentale schade is, kon gisteren nog niet worden vastgesteld. Guus Hiddink keerde donderdagavond, onmiddellijk na de match tegen de Mexicanen, met z'n selectie terug naar het basiskamp aan de Cöte d'Azur. Rond tien uur landde het toestel op het vliegveld van Nice. De bonds coach: „De champagneflessen zijn wel in de koeler ge bleven". De volgende ochtend werden de troepen weer vroeg opgeroepen voor een lichte training. Voor de journalisten was geen aandacht. Na afloop ver trokken de spelers per bus spoorslags naar het hotel in Roquebrune. De middag stond in het teken van de ont spanning, uitsluitend binnen de grenzen van het hotel. De stad was verboden terrein. Vanmiddag om vijf uur zou de veldtraining worden hervat, grotendeels achter gesloten duren. Alleen voor de fotografende pers zal een kwartiertje beschikbaar zijn. Hiddink zal zo z'n redenen hebben voor enige terug houdendheid. De wedstrijd tegen Mexico, de laatste en beslissende in groep E, legde onverwacht een aantal te kortkomingen bloot. Méér dan de coach in dit stadium van het wereldkampioenschap nog voor mogelijk moet hebben gehouden. De videobeelden zullen door de staf de komende dagen worden bestudeerd, nauwkeurig en bij herhaling, in een poging enige duidelijkheid te verkrijgen. Het is kort dag, het duel in de achtste finales tegen Joegoslavië is maandag al, en de wonden zijn diep. „Na de 2-0 dacht de ploeg wat al te gemakkelijk dat het ook wel 3-0 zou worden", aldus Hiddink gistermorgen. „Er waren plotseling spelers bij die het nodig vonden de bal niet twee keer te raken, maar vaker". Onrustbarend was donderdag het verval, in het laatste half uur van een wedstrijd, die nooit meer verloren had mogen worden. De mentale aspecten verdienen hier bijzondere aandacht. Het is niet voor de eerste keer dat deze technisch hoogbegaafde ploeg van lichtzinnigheid en concentratieverlies wordt verdacht. Het kwaad schijnt kennelijk moeilijk uit te roeien. Hiddink: „Daarom had ik in de volgende ronde op Duitsland gehoopt. Dat is een speciale wedstrijd, een klassieker. Misschien zou die wat meer vuur in de ploeg hebben gebracht". Nederland hoeft in dit toernooi van niet één tegenstan der te verliezen, ook niet van de Joegoslaven, maar dan moet er wel anders worden gespeeld dan tegen de Mexicanen. Emotioneler in de eerste plaats, hoewel het volgens de deskundigen ook tactisch misschien best wat slimmer kan. Het bezwaar van de houding van Oranje in de duels te gen België en Zuid-Korea was ook tegen Mexico aan de orde: een te behoedzame opstelling van de achterhoe- FOTO GPD/JAAP DE BOER de (aanvoerder Frank de Boer en z'n mannen te ver achter het middenveld) en een gebrek aan agressie on der de middenvelders, Davids uitgezonderd. In de zee- en van ruimtes die ontstonden, zag de tegenstander tel kens z'n kans schoon. Een voorbeeld zou Nederland kunnen nemen aan de Noren. Er is geen ploeg hier in Frankrijk die op een constant niveau presteert, ook de Brazilianen en de Ar gentijnen niet. Noorwegen wel. Hoog in het vaandel staat bij deze Skandinaviërs de leamdiscipline en in drukwekkend is de wijze waarop het elftal in de beken de 4-5-1 formatie als een harmonica opereert. De over winning op Brazilië berust niet helemaal op toeval. Tegen het vooral aanvallend sterke Joegoslavische mid denveld zou maandagavond in Toulouse centraal het duo Winter/Davids op z'n plaats zijn. Eerder Winter dan Jonk die in duels tegen agressieve tegenstanders doorgaans niet in z'n element is. De ontmanteling van Joegoslavië vergt onmiskenbaar een andere aanpak dan het openbreken van een door Zuidkoreanen opgetrok ken verdedigingsmuur, bij welke opdracht Jonk vorige week zaterdag wél in staat was een hoofdrol te vervul len. Hiddink liet gisteren doorschemeren dat de rentree van Kluivert, die twee wedstrijden was geschorst, nog niet nabij is. Om daar haastig aan te voegen: „Op de trai ning vind ik dat Kluivert én ook Seedorf zich uitstekend verweren". Aan het koppel Bergkamp/Cocu in de spits lijkt vooralsnog niet te worden getornd. Er is ook geen enkele reden toe. Heel aangenaam vind ik dat, in het buitenland reizen per trein. Ik bevind mij nu in de trein van Marseille naar Mont - pellier, op weg naar Italië-Ka meroen. Het spoor voert langs mooie uit zichten, eerst langs de kust en vervolgens dwars door de einde loze wijngaarden. Ik sla L'Equipe open - het Franse sportdagblad dat onmisbaar is gedurende La coupé du Monde - en begin op mijn gemak te lezen. De haven van Marseille, de steile rotswanden, de Middellandse Zeekust, dorpjes waar ik nooit van heb gehoord en wijnvelden, veel wijnvelden glijden ongezien langs mij heen. Vijf kwartier gaan ongemerkt voorbij. De trein mindert vaart en komt tot stilstand. Nimes. Nieuwe passagiers stappen in. Een paar keer wordt mijn coupé argivanend geobserveerd, maar niemand besteedt mijn konink rijk. Mooi zo, want de stilte be valt en LEquipe heb ik nog niet uit. Maar ik heb te vroeg ge juicht. De trein trekt alweer langzaam op naar Montpellier, als ze met zijn drietjes binnen stappen. Twee suppoosten, ook onderweg naar Italië-Kameroen en nog een derde man. De derde man zet een fles wijn aan zijn lippen en laat nu en dan een boer. De ene suppoost luistert, de andere praat. Frankrijk wordt wereldkam pioen, zegt de suppoost. Qui. Het staat vast dat Nederland en Duitsland elkaar tegenkomen, zegt de suppoost. Qui. Die Nederlanders zijn arrogant en denken dat ze beter zijn dan Frankrijk. Laat me niet lachen, zegt de suppoost. Maar Duitsers zijn nog erger, zegt de suppoost. Erger dan die rot Hollanders, zegt de suppoost. Aanvankelijk zei de andere sup poost nog regelmatig oui, nu is zijn enig teken van leven af en toe een diepe gaap. Stiekem kijk ik langs mijn L'E quipe en bemerk dat hij in slaap gedommeld is. Oppassen nu. Ik trek L'Equipe als een gordijn om mij heen en hoewel ik het niet kan zien, voel ik dat de sup poost annex voetbalkenner nu om zich heen kijkt, op zoek naar een nieuw slachtoffer. Italië is sterk, zegt de suppoost. Daarom moet Kameroen win nen, zegt de suppoost. Dan moe ten wij tegen Kameroen en dat winnen wij, zegt de suppoost. Als antwoord weerkaatst in de coupé een serie boeren. Ik weet hoe laat het nu is. Te laat. Je suis le pineut. Met een ruk trekt hij mijn L'E quipe naar beneden en kijkt mij aan. Engelsman?, vraagt de sup poost. Had ik nu maar gezegd dat ik een IJslander was of een Eskimo, maar toen ik dit bedacht had ik mijzelf cd Pays-Bas horen zeg gen. Ik greep mijn laatste strohalm toen hij mij vroeg of ik toevallig Frans sprak en zei geclicideercl: non, monsieur. Geen nood, hij sprak een mond je Engels. Jullie hebben een goed elftal, zei de suppoost. Les Oranges gaan het ver schoppen dit jaar, zei de suppoost. Jullie zijn beter dan wij, zegt de suppoost. Mooi land, Nederland, zegt de suppoost. Sympathieke meisjes, zegt de suppoost. Maar wij hebben bete re wijn, zegt de suppoost. Les deux freres zijn goed, zegt de suppoost. "De Boer", zeg ik, "Les freres De Boer". Het zou mooi zijn geweest als de boerende man nu een boer gela ten had, maar in plaats daarvan schonk hij mij zijn kaartje. De boerende man heette Henri. iiii telefoonnummer is (I U< 6202965 (of06-12809155). Het landennummer van Frankrijk moet u zelf maar opzoeken. Of hij betrouwbaar is weet ik niet. Ik heb licht twijfel eerlijk gezegd. Maar hij heeft nog kaartjes voor alle wedstrijden, zei hij. Ook voor de finale, zei hij. Montpellier. De suppoost nam met een stevi ge handdruk afscheid. Henri vroeg mij zijn telefoonnummer aan iedereen te geven (bij deze) en 's avonds in het stadion scheurde mijn eigen suppoost mijn kaartje af voor ik de tribu ne betrad. Hij herkende mij - ge lukkig- niet. Frank Snoeks is verslaggever bij Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37